Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, johnmadgr είπε

με συγχωρειτε μια βοηθεια θελω με τις κιλοβατορες εχω καψει 1302 παραπανω απο τον τελευταιο λογαριασμο πως υπολογιζεις το ποσο που σου αναλογει να πληρωσεις?

...παίρνοντας μια καρέκλα και υπογλώσσια.

(σε γενικές γραμμές κάνε έναν πολλαπλασιασμό 1302x0.40 και θα είσαι περίπου μέσα, σαν χειρότερο σενάριο. Γιατί χωρίς καν τον "τελευταίο λογαριασμό", δεν μπορούμε να πούμε και πολλά περισσότερα)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, anastas11a είπε

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, διάβασα και το καρφιτσωμένο(χάθηκα στο excel) και καμιά δεκαριά σελίδες ακόμη,

βασικά αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι αν είδε κάποιος  διαφορά στο λογαριασμό με τα συγκεκριμένα προγράμματα..

Εμένα με έσωσαν τα σταθερά και έχω αναφέρει το παράδειγμά μου στο σχετικό νήμα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντωμεταξύ η Κρατική Επιδότηση μου στον εκκαθαριστικό είναι 130€ και η χρέωση της ενέργειας είναι 95€!!! 🤣
Πραγματικά είναι κουφό. Επιδότηση γιατί έλαβα αφού για 6 μήνες το πρόγραμμα ήταν σταθερό? Μάλλον αφορα το παλαιότερο διάστημα που την έπαιρναν και όσοι ήταν σε σταθερά...
 

Screenshot_7.jpg

Επεξ/σία από IBAGASA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, korakios είπε

το ίσως τι το έβαλες ? 😁

επειδή όμως η πίστωση δεν κολλά με την κατανάλωση , μάλλον λάθος (χτύπα ξύλο) , ας έχει το νου του

Πως το εξηγείς να έχει επιδότηση χωρίς ρήτρα ΠΟΤΕ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, washcloud είπε

...παίρνοντας μια καρέκλα και υπογλώσσια.

(σε γενικές γραμμές κάνε έναν πολλαπλασιασμό 1302x0.40 και θα είσαι περίπου μέσα, σαν χειρότερο σενάριο. Γιατί χωρίς καν τον "τελευταίο λογαριασμό", δεν μπορούμε να πούμε και πολλά περισσότερα)

0,40 η 0,46 ποση ειναι η τιμη της αυτη την στιγμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Πως το εξηγείς να έχει επιδότηση χωρίς ρήτρα ΠΟΤΕ; 

δε με απασχολεί , είτε είναι ειδικό πρόγραμμα είτε κάνανε λάθος ,είτε είναι photoshop

δεν υπάρχει στο εμπόριο άρα το προσπερνάω :)

13 λεπτά πριν, johnmadgr είπε

0,40 η 0,46 ποση ειναι η τιμη της αυτη την στιγμη?

δες στην καρφιτσωμένη ανάρτηση τέρμα πάνω τα λινκ για χοντρική

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, johnmadgr είπε

0,40 η 0,46 ποση ειναι η τιμη της αυτη την στιγμη?

...δεν μιλάω για "τιμή κιλοβατώρας" - δεν είπες καν σε ποιον πάροχο είσαι, ποιο πρόγραμμα, τί τιμές έχεις και χίλια-δυο άλλα (ούτε καν τον τελευταίο λογαριασμό δεν ανέβασες). Μια φλου εκτίμηση έκανα, με βάση ένα χειρότερο σενάριο, ότι είσαι σε ρητροπρόγραμμα (και υπολόγισα επίσης φλου ΚΑΙ τις υπόλοιπες χρεώσεις ενός λογαριασμού) και ζήτησες να μάθεις "πόσο παραπάνω θα πληρώσεις".

Φλου ερώτηση - φλου απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, washcloud είπε

...όποιος έχει καταναλώσεις πάνω από 1.200/4μηνο, φυσικά και είδε. Παίζουν όμως και πολλά άλλα (όπως πχ αν έχεις ΚΟΤ), δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες, αλλά γενικά αυτή τη στιγμή (από το φθινοπωρο για την ακρίβεια) τα σταθερά της ΔΕΗ είναι ό,τι πιο φθηνό μπορεί να έχει κανείς.

Γνώμη μου, συνονόματη, επειδή δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή για περισσότερα, με την κατανάλωση που έχεις, καλύτερα (αν δεν έχεις ΚΟΤ), να πας άμεσα στο MyHome Enter+ (μέσω του ebill - αν δεν έχεις account, φτιάξε - υποθέτω πως ΕΙΣΑΙ στη ΔΕΗ και όχι σε άλλον πάροχο, το έγραψες βέβαια αλλά καμμιά φορά άλλα εννοεί ο κόσμος...), πριν γίνει καμμιά στραβή και ανεβάσουν τιμές (ή το καταργήσουν κι όλας - μιλάμε για ΝΕΕΣ ενεργοποιήσεις φυσικά). Κατά πάσα πιθανότητα ΔΕΝ θα πληρώνεις λιγότερα από όσο τώρα (είπαμε παίζουν πολλά για να σου πει κάποιος με σιγουριά - θέλει να αμς αναεβάσεις λογαριασμούς, ν' απαντήσεις σε ερωτήσεις κλπ), αλλά όπως σου είπα ήδη, εξασφαλίζεις από τώρα το ότι θα είσαι σε πιο ασφαλή κατάσταση, σε ένα περιβάλλον που τις επόμενες μέρες/βδομάδες/μήνες (...χρόνια...; ) ενδέχεται να είναι ΠΟΛΥ άσχημο. Άρα είναι καθαρά ζαριά είτε το να μείνεις στο Γ1 είτε να μεταβείς σε σταθερό, και η απόφαση δική σου (όπως όμως και να ΄χει, αν κάνεις ΤΩΡΑ συμβόλαιο στο Enter+, η ποινή πιθανής πρόωρης αποχώρησης μετά το 6μηνο, θα είναι "αστεία" : 20€. Οπότε από αυτή την άποψη, ειναι win-win το σταθερό).

Πάλαιψε κι άλλο με το excel, περισσότερο για να καταλάβεις πράγματα για την αγορά, όχι για να δεις τί είναι πιο συμφέρον, ό,τι δεν καταλαβαίνεις ρωτάς, διάβαζε προς τα πίσω και αυτό το το thread και το άλλο για ΔΕΗ, σε βάθος ημερών ή και εβδομάδων, μπαίνε στα θρεντ καθημερινά να παρακολουθείς εξελίξεις, γιατί όποιος μείνει ανενημέρωτος από εδώ και πέρα και δεν φροντίζει να μελετά ΚΑΙ μόνος του (δεν είναι αναγκαίο να διαβάζει ΟΛΑ τα ποστ - μόνο όσα σου κάνουν κλικ και είναι απαντήσεις σε ερωτήματα, και ειδικά τα ποστ από korakios), με μαθηματική ακρίβεια θα τον πιει σύντομα.

Το ενεργοποίησα χτες τελικά. (Πήγα σε κατάστημα γτ δουλεύει μια γνωστή μου εκεί...)

Απλά αυτό που δε μου είπε και είδα, στους όρους λέει για μια εγγύηση 130€ 135€ μου φαίνεται. Προφανώς αυτό δεν ισχύει για μένα γτ είμαι ήδη πελάτης.

Θα επανέλθω όταν βγει ο λογαριασμός... Βέβαια, όπως είπες και συ, αν κάτι πάει πολύ στραβά σε έξι μήνες το καταργώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Μπορεί να είναι άλλοι mod σε κάθε κατηγορία. Αλλά το είχα πει ότι δε θα γίνει αποδεκτό

 

 

 

 

OTI NANAI!!!! Αυτο είναι να έχεις διαχείριση!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, korakios είπε

δε με απασχολεί , είτε είναι ειδικό πρόγραμμα είτε κάνανε λάθος ,είτε είναι photoshop

δεν υπάρχει στο εμπόριο άρα το προσπερνάω :)

δες στην καρφιτσωμένη ανάρτηση τέρμα πάνω τα λινκ για χοντρική

Δεν εχεις άδικο αλλα εχω την αισθηση πως δεν ειναι η μοναδικη περιπτωση καθως αρκετος κοσμος που μιλαω δεν εχει δει αυξηση απλα ειναι η μονη περιπτωση που ειδα λογαριαμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις μ'ενημερωσαν απο την EFA οτι το προγραμμα FIX POWER BUSINESS 2 το οποιο ειναι επαγγελματικο Γ22 θα ισχυει μεχρι την Παρασκευη.Μετα τελος.

Οποτε οποιος ενδιαφερεται και προλαβαινει να το κανει ας το τρεξει.

Για να σας βοηθησω τα δικαιολογητικα που χρειαζονται ειναι τα εξης:

-Tαυτοτητα

-Αντιγραφο προηγουμενου λογαριασμου και εξοφληση αυτου.

-Φωτογραφια μετρητη(με την ενδειξη και το ταμπελακι που εχει πανω ο μετρητης)

-Γενικο Πιστοποιητικο ΓΕΜΗ

- ΕΝΕΡΓΟ ΚΑΔ(εκτυπωση της προσωποποιημενης πληροφορησης δηλαδη)

- ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ

-Ηλεκτρονικο Μισθωτηριο(εκτυπωση μεσα απο το TaxisNet)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω άλλη μια φορά για το Voltron smart αν φαίνεται κάτι κακό που δεν έχω αντιληφθεί; Δεν υπάρχει καν στο excel. Με την προϋπόθεση φυσικά ότι δεν θα βαρεσουν κανόνι. Με ενδιαφέρει το επαγγελματικό 400 (Γ21) και βγαίνει αισθητά φθηνότερο από όλα τα επαγγελματικά αν συμπίπτει η κατανάλωση σου με αυτά που δίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Μολις μ'ενημερωσαν απο την EFA οτι το προγραμμα FIX POWER BUSINESS 2 το οποιο ειναι επαγγελματικο Γ22

Επειδή βλέπω ότι στην efa ο πάροχος είναι η volton, μήπως ρώτησες σε περίπτωση  που κλείσει η volton τι θα γίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, vali είπε

Επειδή βλέπω ότι στην efa ο πάροχος είναι η volton, μήπως ρώτησες σε περίπτωση  που κλείσει η volton τι θα γίνει;

Οχι δεν με απασχολει να σου πω την αληθεια γιατι προσπαθω να μην κλεισω εγω αρχικα.Ειναι τοσο δυσκολα τα πραγματα που το τελευταιο που με απασχολει ειναι αν θα κλεισει η Volton.Eλπιζω να καταλαβαινεις πως το εννοω.

Και να κλεισει σε καποιον αλλο παροχο θα μας στειλουν.Να μεινουμε στον αερα λιγο δυσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά  καλησπέρα.  Είμαι εντελώς  ασχετος   (noob ) με τους  λογαριασμούς  και τις  χρεώσεις,  απλά  έχω μια  απορία.  Είμαι elpedison και απο την τελευταία  μέτρηση  έχω καταναλώσει  2700kWh .   Έχω πληρώσει  4  λογαριασμούς  έναντι  , και περιμένω τωρα  λογικα  τον  εκκαθαριστικό  ( αφου πηραν μέτρηση στο ρολόι μου πριν ένα μήνα)

Η ΕΡΩΤΗΣΗ :

Θα πληρώσω όλες  τις  kWh  με την  τωρινή χρέωση που έχει πάει στον Θεό;  

edit : ειμαι στο πρόγραμμα  συνέπεια  , κυμαινόμενη τιμή kwh . 

ευχαριστώ  , και συγνώμη αν η ερώτησή είναι  χαζή 😅

Επεξ/σία από johnagelo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...