Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, anastas11a είπε

Καλησπέρα, επειδή εχω χαθεί με τις εκατοντάδες απαντήσεις, εγω που έχω κατανάλωση ΔΕΗ γυρω στις 1100kwh/ 4μηνο με συμφέρει να κλειδώσω τιμή 0,18 χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής?

διάβασα και το καρφιτσωμένο(χάθηκα στο excel) και καμιά δεκαριά σελίδες ακόμη,

βασικά αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι αν είδε κάποιος  διαφορά στο λογαριασμό με τα συγκεκριμένα προγράμματα..

...όποιος έχει καταναλώσεις πάνω από 1.200/4μηνο, φυσικά και είδε. Παίζουν όμως και πολλά άλλα (όπως πχ αν έχεις ΚΟΤ), δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες, αλλά γενικά αυτή τη στιγμή (από το φθινοπωρο για την ακρίβεια) τα σταθερά της ΔΕΗ είναι ό,τι πιο φθηνό μπορεί να έχει κανείς.

Γνώμη μου, συνονόματη, επειδή δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή για περισσότερα, με την κατανάλωση που έχεις, καλύτερα (αν δεν έχεις ΚΟΤ), να πας άμεσα στο MyHome Enter+ (μέσω του ebill - αν δεν έχεις account, φτιάξε - υποθέτω πως ΕΙΣΑΙ στη ΔΕΗ και όχι σε άλλον πάροχο, το έγραψες βέβαια αλλά καμμιά φορά άλλα εννοεί ο κόσμος...), πριν γίνει καμμιά στραβή και ανεβάσουν τιμές (ή το καταργήσουν κι όλας - μιλάμε για ΝΕΕΣ ενεργοποιήσεις φυσικά). Κατά πάσα πιθανότητα ΔΕΝ θα πληρώνεις λιγότερα από όσο τώρα (είπαμε παίζουν πολλά για να σου πει κάποιος με σιγουριά - θέλει να αμς αναεβάσεις λογαριασμούς, ν' απαντήσεις σε ερωτήσεις κλπ), αλλά όπως σου είπα ήδη, εξασφαλίζεις από τώρα το ότι θα είσαι σε πιο ασφαλή κατάσταση, σε ένα περιβάλλον που τις επόμενες μέρες/βδομάδες/μήνες (...χρόνια...; ) ενδέχεται να είναι ΠΟΛΥ άσχημο. Άρα είναι καθαρά ζαριά είτε το να μείνεις στο Γ1 είτε να μεταβείς σε σταθερό, και η απόφαση δική σου (όπως όμως και να ΄χει, αν κάνεις ΤΩΡΑ συμβόλαιο στο Enter+, η ποινή πιθανής πρόωρης αποχώρησης μετά το 6μηνο, θα είναι "αστεία" : 20€. Οπότε από αυτή την άποψη, ειναι win-win το σταθερό).

Πάλαιψε κι άλλο με το excel, περισσότερο για να καταλάβεις πράγματα για την αγορά, όχι για να δεις τί είναι πιο συμφέρον, ό,τι δεν καταλαβαίνεις ρωτάς, διάβαζε προς τα πίσω και αυτό το το thread και το άλλο για ΔΕΗ, σε βάθος ημερών ή και εβδομάδων, μπαίνε στα θρεντ καθημερινά να παρακολουθείς εξελίξεις, γιατί όποιος μείνει ανενημέρωτος από εδώ και πέρα και δεν φροντίζει να μελετά ΚΑΙ μόνος του (δεν είναι αναγκαίο να διαβάζει ΟΛΑ τα ποστ - μόνο όσα σου κάνουν κλικ και είναι απαντήσεις σε ερωτήματα, και ειδικά τα ποστ από korakios), με μαθηματική ακρίβεια θα τον πιει σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γενικά δεν βλέπω και fix πακέτα σε άλλους παρόχους,και σε όσους είδα είχαν fix τιμή από 0,20 έως 0,25 την κιλοβατώρα.

Η ΔΕΗ από την άλλη σου ζητάει και το Ε9 για έναν παράξενο λόγο και δεν με πολύ κάλυψε η απάντηση του υπαλλήλου όταν τον ρώτησα τι το θέλετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, aguero88 είπε

1 λογαριασμό έχω λάβει όλο και όλο. 

Έγραφε σας ενημερώνουμε για την τροποποίηση του άρθρου 6 των γενικών όρων. Μόνο αυτο.

ok, τι γράφει το άρθρο 6 ?

η ειδοποίηση σε τι λινκ αναφέρεται αν αναφέρεται

1 ώρα πριν, aguero88 είπε

Πήρα τηλ μια υπάλληλος μου είπε

μη δίνετε σημασία στο τι λέει ο σεκιουριτάς ,προϊστάμενος ,υπεύθυνος καθαρίστρια,  διευθυντής , υπάλληλος ,κεντρικά ,γωνίες ,γραφεία και καναπέδες

33 λεπτά πριν, Drake27 είπε

Η ΔΕΗ από την άλλη σου ζητάει και το Ε9 για έναν παράξενο λόγο και δεν με πολύ κάλυψε η απάντηση του υπαλλήλου όταν τον ρώτησα τι το θέλετε.

για ΔΕΗ εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dvlsakos είπε

στο myhome enter μπορεις να επιλεψεις να ερχεται ανα μηνα ο λογαριασμος και ηλεκτρονικα η ειναι μονο  myhomeenter+ αυτο ?

  

Στις 18/2/2022 στις 10:11 ΠΜ, korakios είπε

Και φυσικά κρατάμε το θέμα χωρίς να βγαίνουμε εκτός μιας και υπάρχουν αντίστοιχα θέματα για :

ΔΕΗ σταθερά προγράμματα, ΥΔΕ (πιστοποιητικό εγκατάστασης), νυχτερινό τιμολόγιο, κοινωνικό τιμολόγιο ΚΟΤ, φυσικό αέριο προγράμματα , κλιματιστικά κτλ και πάντα διαβάζουμε τις τελευταίες 10 τουλάχιστον σελίδες απο το τέλος

 

25 λεπτά πριν, korakios είπε

για ΔΕΗ εκεί

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μάλλον κάνανε λάθος με τον λογαριασμό του πατέρα μου στην Protergia!
Η Ρήτρα αναπροσαρμογής δεν συμπεριλαμβάνει όλες τις κιλοβατώρες και έτσι ο λογαριασμός μου βγήκε πιστωτικός.
Να τους πάρω τηλέφωνο να το επισημάνω ή να κάνω τον κινέζο ???


 

Protergia.pdf

Επεξ/σία από IBAGASA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dvlsakos είπε

η εγγυηση που ειχε παρει ο ηρων οταν ειχε γινει εναρξη (25ευρω) στην επιστρεφουν , πως γινεται?

αφαιρείται απο τον τελικό λογαριασμό ,

αν βγει πιστωτικός πας σε κατάστημα ή μέσω email δίνεις ΙΒΑΝ

8 λεπτά πριν, IBAGASA είπε

Παιδιά μάλλον κάνανε λάθος με τον λογαριασμό του πατέρα μου στην Protergia!

αν στο μείον έναντι είναι και οι ρήτρες μέσα , τότε κάνανε λάθος, αλλιώς τις πλήρωσες πριν

επίσης διάβασε το

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Φεβ 2022)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, IBAGASA είπε

Παιδιά μάλλον κάνανε λάθος με τον λογαριασμό του πατέρα μου στην Protergia!
Η Ρήτρα αναπροσαρμογής δεν συμπεριλαμβάνει όλες τις κιλοβατώρες και έτσι ο λογαριασμός μου βγήκε πιστωτικός.
Να τους πάρω τηλέφωνο να το επισημάνω ή να κάνω τον κινέζο ???


 

Protergia.pdf 1 MB · 6 downloads

Μια από τα ίδια,πληρώνω κάθε μήνα εκκαθαριστικό και αυτό είναι ο πρώτος λογαριασμος μετά από 6 μήνες προστασίας ως νέος πελάτης,έχω σύνολο 433 κιλοβατώρες αλλά στην αναπροσαρμογή μου χρέωσαν 361,από το κατάστημα μου είπαν ότι αυτό βγαίνει από το κράτος και όχι από την εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Drake27 είπε

αλλά στην αναπροσαρμογή μου χρέωσαν 361,από το κατάστημα μου είπαν ότι αυτό βγαίνει από το κράτος και όχι από την εταιρεία.

εννοείς την επιδότηση , η ρήτρα βγαίνει απο τον πάροχο όχι το κράτος και σε χρέωσαν τόσες γιατί μετρήσαν αναλογικά πότε τέλειωνε το 6μηνο (πλέον εδώ και μήνες καταργήθηκε το 6μηνο χάριτος ρήτρας που κάνανε 2-3 εταιρίες)

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

ζήτα να ξεκλειδώσουνε το άλλο θέμα

Θα θελα ναξερα πως σκέφτονται οι mods. Κλείδωσαν μια σοβαρή και κόσμια συζήτηση, και έχουν ακόμα ανοιχτό το θρεντ με τα ουκρανικα airbnb που έχει ξεφύγει εδώ και μια βδομάδα σε πολιτικό βρίσιμο μεταξύ δεξιών και αριστερών πουτινολατρών. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fragma είπε

Κλείδωσαν μια σοβαρή και κόσμια συζήτηση

πριν κλειδωθεί δεν ήταν καθόλου κόσμια , αλλά όντως κρίμα να μην ξεκλειδώνει μετά απο σβησίματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους, έχω 6 παροχές στο Protergia fixed N από τέλη Σεπτεμβρίου. Όλα καλά για εμένα μέχρι στιγμής και παρακολουθώ το φόρουμ καθημερινά. Το εξάμηνο όμως λήγει οσονούπω... Έχει κάποιος κάποια ενημέρωση με το ίδιο πρόγραμμα ότι θα με πετάξουν εκτός? Θέλω να προετοιμάζομαι για τις εναλλακτικές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eπισυνάπτω τους προηγούμενους 4 έναντι και τελευταίος ο εκκαθαριστικός. Είχα 4 έναντι διοτί λόγω χιονιού δεν πέρασε να μετρήσει ο ΔΕΔΗΕ. Και στις 11 Φλεβάρη τους έδωσα εγώ την μέτρηση.
Τα μείον έναντι ήταν όντως 151,98€  και έχουν αφαιρεθεί ορθώς στον εκκαθαριστικό!
Αλλά έχω χρεωθεί ως ρήτρα αναπροσαρμογής, μόνο τις 284 κιλοβατώρες απο τις 1.855 που έχω κάψει!
Σε κανέναν έναντι δεν έχω χρεωθεί Ρήτρα Αναπροσαρμογής! Μόνο τώρα στον εκκαθαριστικό με χρεώσε ρήτρα για μόλις 284 κιλοβατώρες! Λέτε να μην το καταλάβουν? Μιλάμε για 380€ διαφορά...Θα κάνω την πάπια...!
 

Clipboard.jpg

Επεξ/σία από IBAGASA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...