Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, fragma είπε

Και εγώ αυτό έχω καταλάβει, αλλα ας μας πει κάποιος που ξέρει σίγουρα. Δεν είναι άσχημα το 0,16. Αν δεν ήταν το τσιμπημενο πάγιο θα ανταγωνιζόταν στα ίσια τα enter/online της ΔΕΗ. Αν όμως μπαίνουμε σε ρητροπρογραμμα πρέπει να φύγουμε αμεσως όσοι έχουμε τσιμπημενη κατανάλωση. 

Με δεδομένο ότι οι ειδικοί όροι πάντα υπερισχύουν των ειδικών λογικά δεν θα πέσουν σε ρητροπρογραμμα όσοι μεινουν. Στην ειδοποίηση που είχε έρθει πριν κάτι μήνες, η τιμή για το νέο πρόγραμμα δεν είναι 0,16 αλλά 0,185 και 14,9 το πάγιο. Εγώ το έχω πάρει απόφαση ότι θα γυρίσω ΔΕΗ, θέλω να τους ξεζουμισω με το 0,077 μέχρι την τελευταία μέρα και μετά θα φύγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Giannis_Io είπε

Με δεδομένο ότι οι ειδικοί όροι πάντα υπερισχύουν των ειδικών λογικά δεν θα πέσουν σε ρητροπρογραμμα όσοι μεινουν. Στην ειδοποίηση που είχε έρθει πριν κάτι μήνες, η τιμή για το νέο πρόγραμμα δεν είναι 0,16 αλλά 0,185 και 14,9 το πάγιο. Εγώ το έχω πάρει απόφαση ότι θα γυρίσω ΔΕΗ, θέλω να τους ξεζουμισω με το 0,077 μέχρι την τελευταία μέρα και μετά θα φύγω.

image.png.4812ccc74ca9bedba6b7f1f350f092bd.png

με την εκπτωση συνεπειας το 0.185/Kwh γινεται 0.1628/Kwh.Το προβλημα ειναι με το νυχτερινο που στο online ειναι 0.13€/Kwh αλλα και στο παγιο που στο online ειναι 1€ αντι για 13,11€.

Και γω για ΔΕΗ ειμαι αφου εχω μεγαλη καταναλωση λογω της θερμανσης(κλιματιστικα) και τα fixed της Δεη ειναι τα μονα που με συμφερουν συμφωνα με το excel του @korakios.

Απλα ηθελα να ρωτησω αν εχει βαλει κανεις το ηρων ενα με τα φωτοβολταικα και κατα ποσο ειναι ετσι οπως τα λενε μεχρι και μηδενισμου του ρευματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/3/2022 στις 2:10 ΜΜ, korakios είπε

  

 

καταρχάς σταμάτα να ποστάρεις στο άλλο θέμα

αναφέρεις οτι η εταιρία αποφεύγει να δώσει την τηλεφωνική ηχογράφηση και δεν έγινε ποτέ μέσω viber , οι όροι της σύμβασης είναι δυσνόητοι και δεν έγινε ποτέ παρουσίαση παραδείγματος το πως επηρεάζει η ρήτρα τον τελικό λογαριασμό ,υποτίθεται οτι το πρόγραμμα ήταν σταθερό ,

ζητάς την παρέμβαση της ΡΑΕ που παρακολουθεί το θέμα ,δεν επιθυμείς περαιτέρω επικοινωνία με την εταιρία παραμόνο για επιστροφή της ρήτρας

δεν γνωριζα πως να βρω τη συζητηση εδω που ειχα κανει γιατι περασε καιρος.Οι ειδοποιησεις που ειχα στο θεμα εχουν χαθει και δεν μπορουσα να ψαχνω μια μια τις σελιδες(αν υπαρχει αλλος τροπος υποδειξε τον μου)

ευχαριστω πολυ για την κατατοπιση.Καλη Σαρακοστη

Επεξ/σία από gponiris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gponiris είπε

δεν γνωριζα πως να βρω τη συζητηση εδω που ειχα κανει γιατι περασε καιρος.Οι ειδοποιησεις που ειχα στο θεμα εχουν χαθει και δεν μπορουσα να ψαχνω μια μια τις σελιδες(αν υπαρχει αλλος τροπος υποδειξε τον μου)

ευχαριστω πολυ για την κατατοπιση.Καλη Σαρακοστη

Καλημερα... Θα κοιταξεις τις πισω 7-8 σελιδες... Υπαρχει αναγορα στο θεμα σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sbdev είπε

image.png.4812ccc74ca9bedba6b7f1f350f092bd.png

με την εκπτωση συνεπειας το 0.185/Kwh γινεται 0.1628/Kwh.Το προβλημα ειναι με το νυχτερινο που στο online ειναι 0.13€/Kwh αλλα και στο παγιο που στο online ειναι 1€ αντι για 13,11€.

Και γω για ΔΕΗ ειμαι αφου εχω μεγαλη καταναλωση λογω της θερμανσης(κλιματιστικα) και τα fixed της Δεη ειναι τα μονα που με συμφερουν συμφωνα με το excel του @korakios.

Απλα ηθελα να ρωτησω αν εχει βαλει κανεις το ηρων ενα με τα φωτοβολταικα και κατα ποσο ειναι ετσι οπως τα λενε μεχρι και μηδενισμου του ρευματος?

Δεν έχω ιδέα για τα φωτοβολταϊκά που προμοταρει ο Ήρων αλλά με όλα αυτά που γίνονται από μεριάς παροχών πως μπορείς να τους έχεις εμπιστοσύνη; 

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι τους δίνεις ένα ποσό και έχεις μερίδιο από τα φωτοβολταϊκά της εταιρείας άρα και από το ρεύμα που παράγουν. Το ρεύμα που αναλογεί στα λεφτά που έχεις δώσει στο αφαιρούν από το λογαριασμό σου.

Δεν ξέρω αν έτρεξες το calculator που έχουν στο site. Ενδεικτικά αν δώσεις το ελάχιστο ποσό που είναι 100 ευρώ θα έχεις κερδος 15 ευρώ το χρόνο. Για να φτάσεις στο σημείο να μηδενίσεις το λογαριασμό σου, ας πούμε με μια μέση κατανάλωση 300kw/μήνα, θα πρέπει να τους δώσεις 2 χιλιάρικα. Βέβαια αυτά τα δύο χιλιάρικα αντιστοιχούν σε 11.764kw, αν πάρουμε σαν τιμή kw το 0,17 που δίνει τώρα η ΔΕΗ και δείχνει η πιο συμφέρουσα, δηλαδή 980kw το μηνα. Απορω πως μπορεί να είναι συμφέρον αυτό το πρόγραμμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

πριν λιγες ημερες μου τηλεφωνησαν απο τη ΔΕΗ για να μου προτεινουν το προγραμμα "myHome Enter+".
Επειδη δεν εχω ψαχτει με τις χρεωσεις αλλα μου ηρθε το εγκεφαλικο οπως κια για τους περισσοτερους με τον τελευταιο εκκαθαριστικο, τους ειπα οτι θελω λιγο χρονο πριν αποφασισω και να με παρουν καποια αλλη στιγμη τη τρεχουσα εβδομαδα.

Βρηκα την αναρτηση σας εδω και διαβασα αρκετες σελιδες, ειδα και το "xl" που εχει δημιουργησει ο συμφορουμιτης, συγχαρητηρια, αλλα καπου εδω αρχισα να βλεπω οτι ειτε με το "Γ1" που εχω, ειτε με το "myHome Enter+", τα χρηματα ειναι σχεδον ιδια προς το παρον.

Βαζω συνημμενο το λογαριασμο και εαν μπορειτε να βοηθησετε λιγο να ξεκαθαρισω την κατασταση θα σας ημουν υποχρεος!
Βλεπω καλα οτι ειμαι πανω κατω στα ιδια ή υπολογιζω λαθος?

Χαιρετισμους

2022-02-03_Redacted_compressed.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Christopher_B είπε

Γεια σας,

πριν λιγες ημερες μου τηλεφωνησαν απο τη ΔΕΗ για να μου προτεινουν το προγραμμα "myHome Enter+".
Επειδη δεν εχω ψαχτει με τις χρεωσεις αλλα μου ηρθε το εγκεφαλικο οπως κια για τους περισσοτερους με τον τελευταιο εκκαθαριστικο, τους ειπα οτι θελω λιγο χρονο πριν αποφασισω και να με παρουν καποια αλλη στιγμη τη τρεχουσα εβδομαδα.

Βρηκα την αναρτηση σας εδω και διαβασα αρκετες σελιδες, ειδα και το "xl" που εχει δημιουργησει ο συμφορουμιτης, συγχαρητηρια, αλλα καπου εδω αρχισα να βλεπω οτι ειτε με το "Γ1" που εχω, ειτε με το "myHome Enter+", τα χρηματα ειναι σχεδον ιδια προς το παρον.

Βαζω συνημμενο το λογαριασμο και εαν μπορειτε να βοηθησετε λιγο να ξεκαθαρισω την κατασταση θα σας ημουν υποχρεος!
Βλεπω καλα οτι ειμαι πανω κατω στα ιδια ή υπολογιζω λαθος?

Χαιρετισμους

2022-02-03_Redacted_compressed.pdf 442 kB · 2 downloads

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λαθος μου, 

και εαν καταλαβαινω οτι αυτο ρωτας, ειμαι ΔΕΗ Γ1.

Επισης δεν υπολογισα καθολου νυχτερινο στο xl διοτι εχουμε παλιο ρολοι και δε ξερω εαν μπορει να γινει καταμετριση νυχτερινου κλπ!!!

Επεξ/σία από Christopher_B
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Christopher_B είπε

Λαθος μου, 

και εαν καταλαβαινω οτι αυτο ρωτας, ειμαι ΔΕΗ Γ1.

Επισης δεν υπολογισα καθολου νυχτερινο στο xl διοτι εχουμε παλιο ρολοι και δε ξερω εαν μπορει να γινει καταμετριση νυχτερινου κλπ!!!

Εννοεί ότι ειδικά για τα προγράμματα της ΔΕΗ υπάρχει ήδη θέμα "ΔΕΗ MyHome Online/Enter" άρα μπορείς να διαβάσεις αυτά που λέει εκεί και να ποστάρεις τις απορίες σου..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ωραια,
απλα δεν ημουν σιγουρος τι εννοει!!!

Ευχαριστω

Το θεμα "ΔΕΗ MyHome Online/Enter"

ειναι κλειδωμενο παντως και δε μπορω να γραψω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Christopher_B είπε

Το θεμα "ΔΕΗ MyHome Online/Enter"

ειναι κλειδωμενο παντως και δε μπορω να γραψω!

Περιμενω να μ'ενημερωσει ο mod για ποιον λογο κλειδωσε κι αν θα το ανοιξουν παλι.

Ειμαστε σε αναμονη λοιπον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Christopher_B είπε

Λαθος μου, 

και εαν καταλαβαινω οτι αυτο ρωτας, ειμαι ΔΕΗ Γ1.

Επισης δεν υπολογισα καθολου νυχτερινο στο xl διοτι εχουμε παλιο ρολοι και δε ξερω εαν μπορει να γινει καταμετριση νυχτερινου κλπ!!!

Καλησπέρα.. Μπορείς να ζητήσεις να μπει το νυχτερινό τιμολόγιο... Θα μπει νέος μετρητής.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα θα παει 600 ευρω η MW εχει ξεφυγει το πραγμα. Οσοι δεν ειναι σε σταθερο προγρμαμα θα πληρωσουν πανω απο 40 λεπτα την KW με το νεο τετραμηνο αν δεν πεσει. Σε λιγο δεν θα συμφερει να οδηγαμε δεν θα συμφερει να καιμε ρευμα δεν θα συμφερει γενικα τιποτα δεν υπαρχει κατι που δεν ανεβαινει τροφιμα καυσιμα ρευμα τα παντα ολα.

Screenshot_1.jpg.dd7d9f490cb876ed7547212

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Christopher_B είπε

Βαζω συνημμενο το λογαριασμο και εαν μπορειτε να βοηθησετε λιγο να ξεκαθαρισω την κατασταση θα σας ημουν υποχρεος!

Διάβασε αν θέλεις το άλλο θέμα για το enter. Ένας γενικός κανόνας θα έλεγα ότι όσο μεγαλύτερη κατανάλωση από 1400 kwh έχεις το τετράμηνο τόσο περισσότερο σε συμφέρει το enter+ . 

Επίσης μην αμελήσεις να κάνεις και αίτηση για νυχτερινό στο site του ΔΕΔΗΕ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...