Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους 


ερωτηση που ίσως να μην σχετίζεται ρε αυτό το thread. Σε τοποθέτηση νέου μετρητή που είναι και όλος ηλεκτρικός το νυχτερινό είναι ήδη τοποθετημένο ή πρέπει να το τονίσω πάλι;;

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, vkoukoutis είπε

Καλησπέρα σε όλους 


ερωτηση που ίσως να μην σχετίζεται ρε αυτό το thread. Σε τοποθέτηση νέου μετρητή που είναι και όλος ηλεκτρικός το νυχτερινό είναι ήδη τοποθετημένο ή πρέπει να το τονίσω πάλι;;

 

ευχαριστω

Καλησπέρα  . Αν έχεις ζητήσει  την χορήγηση νυχτερινού τιμολογίου,  τότε ναι θα ειναι ηδη. Απλώς διαφέρουν οι ενδείξεις .  Αλλες ειναι για τις ημερήσιες, άλλες για τις νυχτερινες, άλλες για τις συνολικές. Δες  εδώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τη χορήγηση νυχτερινού τιμολογίου από το πάροχο ρεύματος εννοείς σωστά ;

γιατι στη Δεδδηε το είχα πει τηλεφωνικώς που έκανα την αίτηση και μου είχαν πει ότι θα το πω πάλι όταν με πάρουν τηλ. Αλλά με ένα γνωστό που μίλησα από Δεδδηε μου είπε πλέον δε χρειάζεται να κανείς κάτι. Γι αυτό ρωτάω 

Επεξ/σία από vkoukoutis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vkoukoutis είπε

Τη χορήγηση νυχτερινού τιμολογίου από το πάροχο ρεύματος εννοείς σωστά ;

γιατι στη Δεδδηε το είχα πει τηλεφωνικώς που έκανα την αίτηση και μου είχαν πει ότι θα το πω πάλι όταν με πάρουν τηλ. Αλλά με ένα γνωστό που μίλησα από Δεδδηε μου είπε πλέον δε χρειάζεται να κανείς κάτι. Γι αυτό ρωτάω 

  

Στις 18/2/2022 στις 10:11 ΠΜ, korakios είπε

Και φυσικά κρατάμε το θέμα χωρίς να βγαίνουμε εκτός μιας και υπάρχουν αντίστοιχα θέματα για :

ΔΕΗ σταθερά προγράμματα, ΥΔΕ (πιστοποιητικό εγκατάστασης), νυχτερινό τιμολόγιο, κοινωνικό τιμολόγιο ΚΟΤ, φυσικό αέριο προγράμματα , κλιματιστικά κτλ και πάντα διαβάζουμε τις τελευταίες 10 τουλάχιστον σελίδες απο το τέλος

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Μπαίνοντας στο σάιτ του ΑΔΜΗΕ, φαίνεται πως τις τελευταίες μέρες έχουν πάρει "μπρος" οι λιγνίτες..

Από <10% που ήταν κοντεύουν 30%

Πώς και έτσι;

να πέσει η κατανάλωση φυσικού αερίου

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/3/2022 στις 1:05 ΜΜ, fragma είπε

Το εξάμηνο απο την ενεργοποίηση δεν μετράει; Απο 5 Οκτωβρίου μετράει ο πρώτος λογαριασμός, αρα είμαι καλυμμένος για ενα μήνα ακόμα.

Τα έχω πάρει απίστευτα που δεν μπορώ να τον δω. Αν είναι δυνατόν να απαντάει εκπρόσωπος "απο Τρίτη θα έρθει".. Δηλαδή τι; Πηρε άδεια για τριήμερο το σύστημα; Δεν μπορει να τον δει επιτόπου και να τον στείλει email; Και το sms πως ήρθε; Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά. Μαλλον είναι υπο διάλυση το μαγαζι και προσπαθουν να κάνουν τις τελευταίες αρπαχτες. Δεν πρόκειται να τους πληρώσω κερατιάτικα.. Έκανα ηδη  αίτηση στη ΔΕΗ

και εγω στην  efa, με πρωτο λογαριασμο τον σεπτεμβριο, με 24μηνη συμβαση και χωρις ΟΤΣ, μεχρι τωρα οκ, αλλα στον λογαριασμο που ηρθε τωρα εχει ενα μηνυμα που λεει: 

1495224004_SodaPDF-converted-Image(1).jpg.b99b6178861a073955da25edd843481a.jpg

μπηκα να διαβασω τι λεει το αρθρο 6 και λεει το εξης:

 

SodaPDF-converted-Image.jpg.b3986adf87beca4c2fb8b740e49f623f.jpg

αρα απο τον επομενο μηνα θα εχω ριτρα ΟΤΣ και ας υπεγραψα συμβολαιο χωρις ριτρα;

μπορει καποιος να μου πει τα δικαιωματα μου; και αν σπασω το συμβολαιο μου αν θα εχω πεναντυ;

Επεξ/σία από vasilisx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vasilisx είπε

αρα απο τον επομενο μηνα θα εχω ριτρα ΟΤΣ και ας υπεγραψα συμβολαιο χωρις ρήτρα;

60 μέρες μετά της ημερομηνίας έκδοσης του λογαριασμού θα ξεκινήσει η εφαρμογή της

έχεις 30 μέρες δικαίωμα να φύγεις αζημίως ( μετά της ημερομηνίας έκδοσης του λογαριασμού) και πάρτο γραπτώς για κάθε ενδεχόμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

60 μέρες μετά της ημερομηνίας έκδοσης του λογαριασμού θα ξεκινήσει η εφαρμογή της

έχεις 30 μέρες δικαίωμα να φύγεις αζημίως ( μετά της ημερομηνίας έκδοσης του λογαριασμού) και πάρτο γραπτώς για κάθε ενδεχόμενο

καλησπερα, ευχαριστω για την αμεση απαντησ, και ευχαριστουμε για το νυμα που το κρατας ζωντανο.

αρα για να φυγω αζημιως πρεπει αμεσα να κανω αιτημα φωρητοτητας για αλλο παροχο; κανω κατι αλλο;

 

και πως μπορω να το παρω γραπτως; να τους απαιτησω να μου στειλουν γραπτώς οτι εχω το δικαιωμα να φυγω χωρις πεναντυ;

ευχαριστω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vasilisx είπε

αρα για να φυγω αζημιως πρεπει αμεσα να κανω αιτημα φωρητοτητας για αλλο παροχο;

ναι

 

1 λεπτό πριν, vasilisx είπε

κανω κατι αλλο;

όχι

1 λεπτό πριν, vasilisx είπε

και πως μπορω να το παρω γραπτως; να τους απαιτησω να μου στειλουν γραπτώς οτι εχω το δικαιωμα να φυγω χωρις πεναντυ;

στείλε ένα email και ρώτα μέχρι πότε μπορείς να φύγεις αζημίως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθε και σε εμένα η ειδοποίηση αυτή αλλά εγώ την καταλαβαίνω διαφορετικά.

Αλλάζει το άρθρο 6 των γενικών όρων αλλά στους ειδικούς αναφέρει ότι το πρόγραμμα δεν έχει ΟΤΣ. Απλώς (σύμφωνα με παλαιότερη ενημέρωση σε λογαριασμό) με τη λήξη του 6 μηνου αλλάζει το τιμολόγιο του προγράμματος και γίνεται ίδιο με το νέο σταθερό πρόγραμμα.

Άλλωστε και οι "παλαιοί" γενικοί όροι (άρθρο 6) ανέφεραν ΟΤΣ.

Επεξ/σία από popopo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, popopo είπε

Ήρθε και σε εμένα η ειδοποίηση αυτή αλλά εγώ την καταλαβαίνω διαφορετικά.

Αλλάζει το άρθρο 6 των γενικών όρων αλλά στους ειδικούς αναφέρει ότι το πρόγραμμα δεν έχει ΟΤΣ. Απλώς (σύμφωνα με παλαιότερη ενημέρωση σε λογαριασμό) με τη λήξη του 6 μηνου αλλάζει το τιμολόγιο του προγράμματος και γίνεται ίδιο με το νέο σταθερό πρόγραμμα.

Άλλωστε και οι "παλαιοί" γενικοί όροι (άρθρο 6) ανέφεραν ΟΤΣ.

δηλαδη πιστευεις οτι δεν θα εχουμε Ρητρα ΟΤΣ και απλα η κιλοβατορα απο 0,074 που ηταν με εκτωση συνεπειας θα παει οσο ειναι τωρα δηλαδη 0,16€; και 13,11/μηνα παγιο απο 3,9€;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vasilisx είπε

δηλαδη πιστευεις οτι δεν θα εχουμε Ρητρα ΟΤΣ και απλα η κιλοβατορα απο 0,074 που ηταν με εκτωση συνεπειας θα παει οσο ειναι τωρα δηλαδη 0,16€; και 13,11/μηνα παγιο απο 3,9€;

Ναι, έτσι το καταλαβαίνω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/3/2022 στις 1:49 ΜΜ, korakios είπε

 

και χρησιμοποίησε το excel να δεις πόσα χάνεις ανα έτος απο ρυθμιζόμενες επειδή δεν έχεις νυχτερινό

Διαβασα και μολις εκανα αιτηση χορηγησης νυχτερινου.

Εχω 3φασικο αλλα μονο ημέρας. Θα πληρωσω 45ε και θα παω Γ1Ν δεη.

Σε ευχαριστω με βοηθησες αφανταστα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vasilisx είπε

δηλαδη πιστευεις οτι δεν θα εχουμε Ρητρα ΟΤΣ και απλα η κιλοβατορα απο 0,074 που ηταν με εκτωση συνεπειας θα παει οσο ειναι τωρα δηλαδη 0,16€; και 13,11/μηνα παγιο απο 3,9€;

Και εγώ αυτό έχω καταλάβει, αλλα ας μας πει κάποιος που ξέρει σίγουρα. Δεν είναι άσχημα το 0,16. Αν δεν ήταν το τσιμπημενο πάγιο θα ανταγωνιζόταν στα ίσια τα enter/online της ΔΕΗ. Αν όμως μπαίνουμε σε ρητροπρογραμμα πρέπει να φύγουμε αμεσως όσοι έχουμε τσιμπημενη κατανάλωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...