Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Juan_Mortyme είπε

Καλημέρα παιδιά.  Τί γίνεται με Volterra & Volton.  Πάνε για λουκέτο?

https://itechnews.gr/2022/03/ilektriko-reyma-pane-gia-loyketo-dyo-pasignostoi-parochoi/

 

Δεν ξέρω αν πάνε για λουκέτο, αλλά η Volton είναι η χειρότερη εταιρία στον πλανήτη. Μου ήρθε sms ότι έχει εκδοθεί λογαριασμος 400 ευρώ (προφανώς λάθος, είμαι σε σταθερό χωρίς ΟΤΣ και δεν κάνω ποτέ πάνω απο 100 - 120 ευρώ λογαριασμό). Μπαίνω στο email να τον δω, τίποτα. Μπαίνω στο MyEfa στο προφίλ μου, ούτε εκεί. Προσπαθώ μισή ωρα να τους βρώ στο τηλέφωνο, μου απαντάει μια σαν τσαντισμένη και μου λεει "οτι μέχρι Τρίτη θα μου έχει έρθει ηλεκτρονικά". Της λέω δεν μπορείτε να δείτε τώρα, πρέπει να έχει γίνει λάθος κλπ, και μου λεει δεν μπορώ να περιμένετε να σας έρθει ο λογαριασμός! ... Μιλάμε για μπ*****δελο. Μηδέν σε ολα.

Εννοείται οτι φευγω τρέχοντας. Κάνω τωρα αίτηση ΔΕΗ. Σας συμβουλεύω να κάνετε το ίδιο.

Επεξ/σία από fragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, korakios είπε

μήπως πέρασε κανα 6μηνο ?

Το εξάμηνο απο την ενεργοποίηση δεν μετράει; Απο 5 Οκτωβρίου μετράει ο πρώτος λογαριασμός, αρα είμαι καλυμμένος για ενα μήνα ακόμα.

Τα έχω πάρει απίστευτα που δεν μπορώ να τον δω. Αν είναι δυνατόν να απαντάει εκπρόσωπος "απο Τρίτη θα έρθει".. Δηλαδή τι; Πηρε άδεια για τριήμερο το σύστημα; Δεν μπορει να τον δει επιτόπου και να τον στείλει email; Και το sms πως ήρθε; Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά. Μαλλον είναι υπο διάλυση το μαγαζι και προσπαθουν να κάνουν τις τελευταίες αρπαχτες. Δεν πρόκειται να τους πληρώσω κερατιάτικα.. Έκανα ηδη  αίτηση στη ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fragma είπε

Το εξάμηνο απο την ενεργοποίηση δεν μετράει; Απο 5 Οκτωβρίου μετράει ο πρώτος λογαριασμός, αρα είμαι καλυμμένος για ενα μήνα ακόμα.

ναι και συγκεκριμένα απο την αρχή περιόδου κατανάλωσης που αναφέρεται στον 1ο λογαριασμό

2 λεπτά πριν, fragma είπε

Τα έχω πάρει απίστευτα που δεν μπορώ να τον δω. Αν είναι δυνατόν να απαντάει εκπρόσωπος "απο Τρίτη θα έρθει".. Δηλαδή τι; Πηρε άδεια για τριήμερο το σύστημα; Δεν μπορει να τον δει επιτόπου και να τον στείλει email; Και το sms πως ήρθε;

κάνω λίγο το συνήγορο , αλλά το sms είναι αυτοματοποιημένο και μπορεί να μην είχε πρόσβαση στο σύστημα ο συγκεκριμένος υπάλληλος και να σου απαντούσαν την επόμενη εργάσιμη στο αίτημα

15 λεπτά πριν, patsakos. D είπε

Τι γίνετε εδώ έχασα την μπάλα 

Έκαψα  500kw τον Φεβρουάριο και δείτε τι χρεώνουν

αν έδωσες εσύ τη μέτρηση και κάνανε λάθος τότε είναι άσχετο με το θέμα , απευθύνεσαι αρχικά στο ΔΕΔΔΗΕ

(ανοίγεις νεο θέμα με τίτλο πχ λάθος καταμέτρηση)

για εκκαθαριστικό όμως τον κόβω 4μήνου και στο ενδιάμεσο έβαλες το νέο fixed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι και συγκεκριμένα απο την αρχή περιόδου κατανάλωσης που αναφέρεται στον 1ο λογαριασμό

κάνω λίγο το συνήγορο , αλλά το sms είναι αυτοματοποιημένο και μπορεί να μην είχε πρόσβαση στο σύστημα ο συγκεκριμένος υπάλληλος και να σου απαντούσαν την επόμενη εργάσιμη στο αίτημα

αν έδωσες εσύ τη μέτρηση και κάνανε λάθος τότε είναι άσχετο με το θέμα , απευθύνεσαι αρχικά στο ΔΕΔΔΗΕ

(ανοίγεις νεο θέμα με τίτλο πχ λάθος καταμέτρηση)

για εκκαθαριστικό όμως τον κόβω 4μήνου και στο ενδιάμεσο έβαλες το νέο fixed

Δεδηε μέτρησε το αλλάξα από smart σε fix αλλά αυτοί με χρεώσανε όλες τις kw του τετραμήνου και όχι του Φεβρουαρίου που ήταν 500 kw 

τι να κάνω τώρα ; Επίσης τι προτείνεις ΔΕΗ ente η home?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σε ολους,

μου βγηκε εκκαθαριστικος σήμερα που εχει ως εξης:

 

image.png.3d0c736036cf2d1b83dd38d2a4561708.png

 

πρωτη φορα βλεπω τοσο αγριεμενη τη χρεωση ΥΚΩ.

σας φαινεται νορμαλ αυτο;

 

Επεξ/σία από kostas314
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, korakios είπε

 

κάνω λίγο το συνήγορο , αλλά το sms είναι αυτοματοποιημένο και μπορεί να μην είχε πρόσβαση στο σύστημα ο συγκεκριμένος υπάλληλος και να σου απαντούσαν την επόμενη εργάσιμη στο αίτημα

Καταλαβαίνω τι λες, αλλα το "επόμενη εργάσιμη" δεν ειναι αποδεκτή δικαιολογία εν ετει 2022. Μου θυμίζει κάτι σάπιες δημόσιες υπηρεσίες προ 50ετιας. Με το τμήμα λογαριασμών μίλησα, όχι με τον θυρωρό. Έχει ενα σύστημα μπροστά του που χειρίζεται τους λογαριασμούς πελατών, και απο τις λίγες γνώσεις μου στην πληροφορική, δεν κλεινουν οι υπολογιστές στις αργίες.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, patsakos. D είπε

αλλά αυτοί με χρεώσανε όλες τις kw του τετραμήνου και όχι του Φεβρουαρίου που ήταν 500 kw 

φοβάμαι οτι είμαστε oftopic , αν είναι 4μήνου σωστά στο χρεώσανε , αλλά θα γράφει και μείον τα έναντι

3 λεπτά πριν, patsakos. D είπε

Επίσης τι προτείνεις ΔΕΗ ente η home?

διάβασε την προτεινόμενη ανάρτηση τέρμα ψηλά

1 λεπτό πριν, kostas314 είπε

πρωτη φορα βλεπω τοσο αγριεμενη τη χρεωση ΥΚΩ.

Θας φαινεται νορμαλ αυτο;

άγνωστο και άσχετο με το παρών θέμα , δες πχ αυτό για ΥΚΩ και αν δε βγαίνουν τα νούμερα άνοιξε νέο θέμα

4 λεπτά πριν, fragma είπε

Καταλαβαίνω τι λες, αλλα το "επόμενη εργάσιμη" δεν ειναι αποδεκτή δικαιολογία εν ετει 2022. Μου θυμίζει κάτι σάπιες δημόσιες υπηρεσίες προ 50ετιας. Με το τμήμα λογαριασμών μίλησα, όχι με τον θυρωρό. Έχει ενα σύστημα μπροστά του που χειρίζεται τους λογαριασμούς πελατών, και απο τις λίγες γνώσεις μου στην πληροφορική, δεν κλεινουν οι υπολογιστές στις αργίες.... 

οκ, δε διαφωνούμε , απλά οτι τυχαίνει σε οποιαδήποτε εταιρία , σίγουρα απαράδεκτο

άραξε , ότι και να είναι το αντιμετωπίζεις πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

φοβάμαι οτι είμαστε oftopic , αν είναι 4μήνου σωστά στο χρεώσανε , αλλά θα γράφει και μείον τα έναντι

διάβασε την προτεινόμενη ανάρτηση τέρμα ψηλά

άγνωστο και άσχετο με το παρών θέμα , δες πχ αυτό για ΥΚΩ και αν δε βγαίνουν τα νούμερα άνοιξε νέο θέμα

οκ, δε διαφωνούμε , απλά οτι τυχαίνει σε οποιαδήποτε εταιρία , σίγουρα απαράδεκτο

άραξε , ότι και να είναι το αντιμετωπίζεις πάντως

 

ευχαριστω πολυ οντως εκανα 2060 κιλοβατωρες και βγαινει τοσο το ΥΚΩ διοτι αλλαζει η χρεωση πανω απο τα 1600.

 

πολυ μεγαλο ποσοστο του λογαριασμου εχω να πω στα 400 ευρω τα 115 ΥΚΩ.

αν δε πληρωνα και ρητρα θα μου ειχε κανει το κεφαλι σβουρες. εχουν ξεφυγει τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostas314 είπε

ευχαριστω πολυ οντως εκανα 2060 κιλοβατωρες και βγαινει τοσο το ΥΚΩ διοτι αλλαζει η χρεωση πανω απο τα 1600.

 

12 λεπτά πριν, korakios είπε

διάβασε την προτεινόμενη ανάρτηση τέρμα ψηλά

και χρησιμοποίησε το excel να δεις πόσα χάνεις ανα έτος απο ρυθμιζόμενες επειδή δεν έχεις νυχτερινό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakiosδεν έχω καταλάβει έχω αξία ρεύματος προ ΦΠΑ 327€  Και πάνω δεξιά γράφει 417€ αυτή η διαφορά 90€ από που προκύπτει ;;;

CC2A5D8B-5F37-4A3E-BDE2-34892C665E55.png

BB5866C3-64A9-4490-947B-CEE56E3C7264.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, patsakos. D είπε

@korakiosδεν έχω καταλάβει έχω αξία ρεύματος προ ΦΠΑ 327€  Και πάνω δεξιά γράφει 417€ αυτή η διαφορά 90€ από που προκύπτει ;;;

βαλε αν μπορείς τις φωτό σε spoiler

η διαφορά είναι στις επιδοτήσεις όπου και σου γράφει τα σύνολα ξεχωριστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, korakios είπε

βαλε αν μπορείς τις φωτό σε spoiler

η διαφορά είναι στις επιδοτήσεις όπου και σου γράφει τα σύνολα ξεχωριστά

Αυτό λέω δεν βγαίνουν τα νούμερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...