Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, takoulou είπε

Επάνω έχει ένα excel.. Κοιτάξε.. 

οκ ευχαριστω 0.2693 νομιζω λεει. Μου ηρθε ενα τρελο εναντι, εγω το μετρησα και εχω καψει 570 κιλοβατορες , τους το εστειλα. Γυρω στα 153 ευρω δηλαδη, απλα δε ξερω τι αλλες χρεωσεις μπαινουν περα απ το ποσο κοστιζει μονο το ρευμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, S90 είπε

Επειδη ψαχνόμαστε γενικώς....και θα σπάσουμε την 2πλη παροχη στην Protergia για ευνοητους λόγους. Αεριό θα παει ΔΕΗ....για το ρευμα που πηγαινε κ αυτο προς ΔΕΗ με ενημερωσαν μολις για σταθερο με 0,13 στην Ηρωνα. Εχουμε επιβεβαίωση απο καποιον που το εχει επ'αυτου?

 

ρώτα όμως αν είναι με κυμαινόμενο πάγιο (που είναι)

βάλε στο excel στο υπάρχων του Ηρών τιμή 0,13 και θα καταλάβεις

11 λεπτά πριν, TRILOBYTER είπε

Καλησπερα, μπορει καποιος να μου πει ποσο κανει η κιλοβατωρα αυτη τη στιγμη στην watt volt

>0,30 και ανεβαίνει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

στο υπουργείο γενικής γραμματείας καταναλωτή

Αν εννοείς τη Γενική Διεύθυνση Προστασίας Καταναλωτή υπάγεται στο υπουργείο ανάπτυξης. Έχω στείλει και εκεί αλλά δεν τους είδα ιδιαίτερα πρόθυμους.

1 ώρα πριν, korakios είπε

το αφήνεις (παρακαλώ τη ΡΑΕ που παρακολουθεί το θέμα να κάνει τις απαραίτητες ενέργειες) και καλό καλοκαίρι

Καλά ναι δεν παίζει. Ας μην απαντήσουν, καλύτερα...:P Υποτίθεται σύμφωνα με την ΚΥΑ μέχρι 28 Φλεβάρη θα έκαναν ελέγχους.
Έχει παραγίνει το κακό με τις "Ανεξάρτητες" Αρχές. Εγώ θα ενημερώσω τους υπεύθυνους και από κει και πέρα ας αναλάβουν τις ευθύνες τους.

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

https://energypress.gr/news/rae-monon-meso-myrae-pleon-i-ypovoli-paraponon-apantithike-61-ton-aitimaton-ehoyn-soreytei-1400

Έχουν ζητήσει να κάνουμε τα αιτήματα μόνο στο Myrae και υποτίθεται ότι παρακολουθούν τη πορεία των αιτημάτων, πάντως μέχρι στιγμής δεν έχει αναφέρει κάποιος ότι παρενέβη η ΡΑΕ για να επιλυθεί το ζήτημα. Αν ήμουν στη θέση σου θα έστελνα μήνυμα στο [email protected] ζητώντας τη παρέμβαση τους στο αίτημα #τάδε.

Κι αν περάσει κάνας μήνας και πάλι δεν υπάρχει εξέλιξη... δοκίμασε να στείλεις παράπονο στο Υπουργείο Ανάπτυξης https://www.mindev.gov.gr/προστασία-του-καταναλωτη/

 

Ναι είδα έχει και επικοινωνία πάνω δεξιά. Θα προσπαθήσω μια εκεί να πιέσω για επίσημη απάντηση της ΡΑΕ.
Πάντως είναι τραγικό να μην πρωτοκολλούνται επίσημα οι καταγγελίες και να σε κάνουν μπαλάκι στον προμηθευτή. Ίσως αυτό λέει πολλά από μόνο του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, grinder_ είπε

Πάντως είναι τραγικό να μην πρωτοκολλούνται επίσημα οι καταγγελίες και να σε κάνουν μπαλάκι στον προμηθευτή. Ίσως αυτό λέει πολλά από μόνο του.

κάτσε , πολλοί έχουν πάρει αριθμό πρωτοκόλλου (νομίζω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, takoulou είπε

Κάνε μια καταγγελία.. Αλλά σε βλεπω δυσκολο.. Αν και εφόσον μετά απο 6-7 μήνες..Από τον παροχο τι σου απάντησαν;;

Ακόμα περιμένω απάντηση

20 λεπτά πριν, korakios είπε

εσύ τι λες ?😁 δεν αξίζει ???!!!!!!

λογικά λάθος είναι , αλλά κάνε στο myrae άμεσα

για επαγγελματικό λες ? ότι προλάβεις βασικά ,δες το excel

Σε ευχαριστω. Θα κάνω καταγγελια στην ΡΑΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

Στις 21/1/2022 στις 8:17 ΜΜ, gponiris είπε

χτες ελαβα την κονσερβοαπαντηση απο την nrg σε email οτι η επικοινωνια εγινε μεσω viber γιαυτο δεν υπαρχει η τηλ.επικοινωνια

Eπισημανα μεσω ραε οτι ποτε δεν υπηρχε επικοινωνια μεσω viber καθως δεν το λειτουργω.

 

2 ώρες πριν, gponiris είπε

καλημερα.

εστειλα αιτημα να επιμεληθει η rae το αιτημα μου για επιστροφη της ρητρας καθως δεν εστελναν την ηχογραφηση η nrg

μετα απο 1μηνα απαντησε η nrg στην πλατφορμα της rae οτι εχω υπογραψει τη συμβαση η οποια τα αναφερει ολα.

Πως να το χειριστω?με κανουν κυκλους κ εχω εκνευριστει

καταρχάς σταμάτα να ποστάρεις στο άλλο θέμα

αναφέρεις οτι η εταιρία αποφεύγει να δώσει την τηλεφωνική ηχογράφηση και δεν έγινε ποτέ μέσω viber , οι όροι της σύμβασης είναι δυσνόητοι και δεν έγινε ποτέ παρουσίαση παραδείγματος το πως επηρεάζει η ρήτρα τον τελικό λογαριασμό ,υποτίθεται οτι το πρόγραμμα ήταν σταθερό ,

ζητάς την παρέμβαση της ΡΑΕ που παρακολουθεί το θέμα ,δεν επιθυμείς περαιτέρω επικοινωνία με την εταιρία παραμόνο για επιστροφή της ρήτρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, korakios είπε

κάτσε , πολλοί έχουν πάρει αριθμό πρωτοκόλλου (νομίζω)

Ποιος είναι; Εάν εννοείς τον κωδικό του αιτήματος που εμφανίζει αυτός είναι απλά σαν μια αντιγραφή του live chat των διαφόρων εταιριών τίποτα παραπάνω. Δε βάζαν καλύτερα και κάνα chat bot να μην κουράζονται;:P

Εννοώ επίσημα να πρωτοκολληθεί από την υπηρεσία και είτε να επιλυθεί είτε να αρχειοθετηθεί. Όπως αντίστοιχα κάνουν ΣτΚ και ΕΕΤΤ πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

ρώτα όμως αν είναι με κυμαινόμενο πάγιο (που είναι)

βάλε στο excel στο υπάρχων του Ηρών τιμή 0,13 και θα καταλάβεις

>0,30 και ανεβαίνει

Πού φτασαμε...η ΔΕΗ καλύτερα τιμολογια και στο ρεύμα ε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, S90 είπε

Πού φτασαμε...η ΔΕΗ καλύτερα τιμολογια και στο ρεύμα ε? 

στα οικιακά , ναι κατάντια και φυσικά με τις ευλογίες της ΡΑΕ και τον τρόπο λειτουργίας του χρηματιστηρίου ενέργειας και εταιριών που μπήκαν

στα επαγγελματικά θα πέσουν πολλά λουκέτα (όσοι δε δίναν σημασία απο το καλοκαίρι ειδικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

στα οικιακά , ναι κατάντια και φυσικά με τις ευλογίες της ΡΑΕ και τον τρόπο λειτουργίας του χρηματιστηρίου ενέργειας και εταιριών που μπήκαν

στα επαγγελματικά θα πέσουν πολλά λουκέτα (όσοι δε δίναν σημασία απο το καλοκαίρι ειδικά)

Συμφωνώ...ο ανταγωνισμός να λειτουργεί και να εχεις ΔΕΗ με το καλύτερο τιμολόγιο......παράνοια.

Η αρχή έγινε όπως το λες, με την καθιέρωση του Ολλανδικού μοντέλου ως ρύθμιση της τιμής.

Για τα επαγγελματικά δεν το έχω πιάσει και πρέπει άμεσα......αν έχεις μια εύκολη πρώτη εκτίμηση ρίξτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, kirileman είπε

124bd9.jpg.d4e9080d775b97be72e89d63bdd2e12a.jpg

...το μυαλό μου έχει βάιρους :P

(ελπίζω να μην τον κοψοχόλιασα τον άνθρωπο και μείνει ρήτρα...)

19 ώρες πριν, washcloud είπε

...ελπίζω να εννοείς ότι είσαι στο Γ1 της ΔΕΗ με ΚΟΤ-Β. Αν ναι, επειδή παίρνεις καλύτερη επιδότηση (για την ώρα) λόγω ΚΟΤ (η έκπτωση του ΚΟΤ του ίδιου, άλλο καπέλο), και λόγω χαμηλής κατανάλωσης, σε συμφέρει να παραμείνεις στο Γ1. Αν μάλιστα μπορούσες να περιορίσεις την κατανάλωση (για όλο το έτος) στις 1.200kwh/4μηνο, θα ήσουν ιδανικά.

ΠΑΡΟΧΟ, όχι, σε ΚΑΜΜΙΑ περιπτωση να μην αλλάξεις. 

...αλλά υπάρχει η περίπτωση να "χρειάζεται" ν' αλλάξεις πρόγραμμα : το Γ1 είναι κυμαινόμενης τιμής (="σου βάζουν ρήτρα αναπροσαρμογής", η οποία είναι λόγος για να επιδοτείσαι ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ μέχρι τις 1.200kwh/μήνα ένα τάδε ποσό κυβερνητικής επιδότησης, δλδ ένα 40άρι τον μήνα - με λίγα λόγια απ' την μια έχεις αύξηση κι από την άλλη μια κάποια μείωση). Η εναλλακτική είναι να περάσεις σε πρόγραμμα σταθερής τιμής, ΤΗΣ ΔΕΗ (διότι όπως έχουν τα πράγματα, η ΔΕΗ από ένα κάρο απόψεις είναι από το φθινόπωρο το πιο "ασφαλές" καταφύγιο, για ό,τι συμβαίνει στην ενέργεια, εκτός από το ότι είναι ΚΑΙ το φθηνότερο). Το οποίο σταθερό, για την ώρα, συμφέρει για καταναλώσεις άνω των 1.200kwh/μήνα, και κυρίως είναι μια "εξασφάλιση" για τουλάχιστον ένα 6μηνο, αν χειροτερέψουν αυτά που ζούμε (που ΘΑ χειροτερέψουν). Στην περίπτωση που τελικά κάτι θα γίνει και θα πάει από την ανάποδη το δυσοίωνό μας μέλλον, δηλαδή "καλυτερέψουν τα πράγματα" (...όπως "καλυτερεύουν" εδώ και σχεδόν 20ετία δηλαδή.....), θα μπορείς να αποχωρήσεις από την 12μηνη σύμβασή του σταθερού με πχ μόλις 20€ στο 6μηνο. Win-win δηλαδή. Μια λογική λέει να πας από ΤΩΡΑ σε σταθερό ΔΕΗ (συγκεκριμένα στο Enter+), προτού αλλάξουν τιμές και όροι, γιατί έρχονται άσχημες εξελίξεις γενικά στους παρόχους και δη στα σταθερά (που ΘΑ είναι διαθέσιμα στο επόμενο διάστημα).\

Η απόφαση δική σου - εγώ (αν σ' ενδιαφέρει γνώμη) θα πήγαινα στο Εντερ+ (μετάβαση μέσω της εφαρμογής του ebill της ΔΕΗ).

...της γιαγιάς σου το ταμτιριρί. Πρόσεχε λίγο τί γράφεις ρε χαπακωμένε. Σταδιάλα.

20 ώρες πριν, sport_billys είπε

Καλησπέρα παίδες. Ας μου πει κάποιος αν αξίζει να αλλάξω πάροχο.

Είμαι στην ΔΕΗ με ΚΟΤ Β με τετραμηνίες κιλοβατώρες γύρω στις 1300

Ευχαριστώ

...Μπίλυ, πάνω από 1.200kwh TO TETΡΑΜΗΝΟ, πας σταθερό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, ήμουν ηρων και άλλαξα εταιρία πήγα στην nrg. Μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός της εταιρείας NRG και συνάμα ήρθε και ο τελικός της ηρων. Αν αφήσω τον ηρων να τον δώσω λίγο πιο αργά υπάρχει κίνδυνος να μου κόψουν το ρεύμα, ανχωθηκα γιατί πάνω στον λογαριασμό έλεγε κίνδυνος να κοπεί το ρεύμα αν δεν πληρωθεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, skoudinio είπε

Καλησπέρα παιδιά, ήμουν ηρων και άλλαξα εταιρία πήγα στην nrg. Μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός της εταιρείας NRG και συνάμα ήρθε και ο τελικός της ηρων. Αν αφήσω τον ηρων να τον δώσω λίγο πιο αργά υπάρχει κίνδυνος να μου κόψουν το ρεύμα, ανχωθηκα γιατί πάνω στον λογαριασμό έλεγε κίνδυνος να κοπεί το ρεύμα αν δεν πληρωθεί. 

...ειδικά όπως έχει πλέον η κατάσταση και είναι χωρίς φράγκα όλοι, δεν αποκλείεται να δίνουν σωρηδόν εντολές διακοπής (περισσότερο για να αναγκάσουν τον κόσμο να πληρώσει, ΕΣΤΩ και μετά την διακοπή). Ένας θεός ξέρει πώς σκέφτονται στα "στρατηγεία" των παρόχων. Κατά τ' άλλα, κανονικά θα πρέπει να είναι πάνω από ένα ποσό (150 νομίζω) και να είναι ο 3ος στη σειρά ληξιπρόθεσμος. Αλλά,,,βασίζεσαι στο τί θα κάνουν στην πράξη πάροχος και ΔΕΔΔΗΕ; Προκειμένου να μη βρεθείς χωρίς ρεύμα (και μετά και να πληρώσεις όλο το ποσό θα πρέπει, αλλά ΚΑΙ τέλος επανασύνδεσης=40-45 νομίζω), ή πληρώσέ τον όχι πολύ μετά την λήξη του (στην χειρότερη), τύπου καμμιά βδομάδα, Ή ΕΣΤΩ επικοινώνησε πρώτα τηλεφωνικά και ζήτα επίσημο διακανονισμό (άρα δεν στο κόβουν), κι αν σου πούνε "μπα, δεν", στείλε μέιλ ζητώντας διακανονισμό. Σε κάθε περιπτωση να τονίσεις ότι δεν έχεις διάθεση πιστολιάσματος αλλά δεν μπορείς ν' ανταποκριθείς οικονομικά και ζητάς κατανόηση (ζήτα "ανωτέρους" αν οι απλοί υπάλληλοι σου πούνε δεν μπορούν κτλ).

Ο διακανονισμός (μπορεί να θέλει "παζάρι", πάλαιψέ το, μην δεχτείς απλά ένα πιθανό "όχι") είναι πάντως η καλύτερη κίνηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, S90 είπε

Για τα επαγγελματικά δεν το έχω πιάσει και πρέπει άμεσα......αν έχεις μια εύκολη πρώτη εκτίμηση ρίξτο.

εννοώ οτι ζορίζονται μαγαζιά με μεγάλη κατανάλωση και είναι ήδη σε διακανονισμούς

κατέβηκα κέντρο σήμερα για διάφορα και παρατήρησα οτι έχει πέσει συσκότιση και ενώ παλιά έμπαινες και έσκαγες απο ζέστη και ήθελες γυαλιά ηλίου μέσα , τώρα κομπλέ με μπουφανάκι και ρομάντζο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, S90 είπε

Συμφωνώ...ο ανταγωνισμός να λειτουργεί και να εχεις ΔΕΗ με το καλύτερο τιμολόγιο......παράνοια.

...ποιός μωρέ "ανταγωνισμός"...Ο "made in Greece"; Που με το ζόρι ανοίξανε την αγορά λόγω μνημονίου; Με την ΔΕΗ να είναι ο βαραβάτος και προαιώνιος πάροχος; Για τα μάτια του κόσμου έγινε ό,τι έγινε, και για να τσιμπήσουν ψίχουλα από την πίτα κάτι γνωστοί χλιμίντζουρες (και άγνωστοι ψιλικατζήδες)...Ανταγωνισμός γίνεται μόνο επί ίσοις όροις, όχι όταν "υποχρεώνεις" τον "προαιώνιο" να πέσει κάτω από το 50%, και τοσα χρόνια μετά να είναι ακόμα πάνω από το 65...

Είναι σαν να σου λένε "θα τρέξεις με τον Μπολτ, αλλά μην ανησυχείς, έχει αποσυρθεί, και θα βγάλει και τα παπούτσια"....

7 ώρες πριν, S90 είπε

Επειδη ψαχνόμαστε γενικώς....και θα σπάσουμε την 2πλη παροχη στην Protergia για ευνοητους λόγους. Αεριό θα παει ΔΕΗ....για το ρευμα που πηγαινε κ αυτο προς ΔΕΗ με ενημερωσαν μολις για σταθερο με 0,13 στην Ηρωνα. Εχουμε επιβεβαίωση απο καποιον που το εχει επ'αυτου?

...βρε παιδιά, όλοι οι πάροχοι έχουν τις σελίδες τους με τα προγράμματα και τις τιμές τους. Δεν είναι το πιο λογικό να κοιτάτε πρώτα εκεί; Τεσπα, 0,205 το σταθερό τους (εδώ και καιρό). ΚΑΙ με κλιμακωτό (ανάλογα την κατανάλωση) πάγιο-"φωτιά". ΚΑΙ 24μηνη δέσμευση. ΚΑΙ με ποινή πρόωρης αποχώρησης στα 120€ στο 6μηνο (από 160 ξεκινάει.....).

Ποιός σ' "ενημέρωσε"; Ελπίζω γνωστός/φίλος που έλεγε απλώς τα δικά του (ή κι εκείνος από ράδιο-αρβύλα το άκουσε, ή κάτι κατάλαβε λάθος, ή κάτι δικό του πιο παλιό εννοούσε). Γιατί αν ήταν κανένας "συνεργάτης", είναι για σκότωμα...

7 ώρες πριν, Fkra είπε

Σας φαίνεται λογικό αυτό; 

...όχι φυσικά, αλλά ούτε το να μην βάλεις τους (τόσους) λογαριασμούς σε ένα σπόιλερ είναι λογικό...

Κουμπάκι "μάτι" στα δεξιά του επεξεργαστή κειμένου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...