Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, grinder_ είπε

Την ΡΑΕ που μπορούμε να την καταγγείλουμε; Στο υπουργείο ανάπτυξης;

στο υπουργείο γενικής γραμματείας καταναλωτή

10 λεπτά πριν, grinder_ είπε

Έκανα απόρριψη απάντησης, άφησα σχόλιο και γράφει ξανά Αποδοχή/Απόρριψη (στη δική μου απάντηση; λολ).

το αφήνεις (παρακαλώ τη ΡΑΕ που παρακολουθεί το θέμα να κάνει τις απαραίτητες ενέργειες) και καλό καλοκαίρι

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επειδη ψαχνόμαστε γενικώς....και θα σπάσουμε την 2πλη παροχη στην Protergia για ευνοητους λόγους. Αεριό θα παει ΔΕΗ....για το ρευμα που πηγαινε κ αυτο προς ΔΕΗ με ενημερωσαν μολις για σταθερο με 0,13 στην Ηρωνα. Εχουμε επιβεβαίωση απο καποιον που το εχει επ'αυτου?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, korakios είπε

ψίχουλα είναι, βέβαια όπως νομίζεις εσύ καλύτερα

ποιο είναι το 2ο που δεν καταλαβαίνεις ?

Έχω ως βάση υπολογισμών τις 3000 kwh ανά έτος.

Τα λοιπά των επιδοτήσεων ή ό,τι άλλο χρειάζεται για το τελικό συμπέρασμα μου δε γνωρίζω. Κοτ δεν υπάρχει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, S90 είπε

Επειδη ψαχνόμαστε γενικώς....και θα σπάσουμε την 2πλη παροχη στην Protergia για ευνοητους λόγους. Αεριό θα παει ΔΕΗ....για το ρευμα που πηγαινε κ αυτο προς ΔΕΗ με ενημερωσαν μολις για σταθερο με 0,13 στην Ηρωνα. Εχουμε επιβεβαίωση απο καποιον που το εχει επ'αυτου?

 

Επάνω έχει ένα excel με τιμές και τις καταναλώσεις.. Το βλέπετε.. Με τιμές του κάθε παροχου.. 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας. Δυστυχώς ανακάλυψα και εγώ αργά το θέμα με τη ρήτρα αναπροσαρμογής. Συγνώμη για το μεγαλο post αλλά  θέλω να μοιραστώ τον πόνο μου....και  να ενημερώσω για να μην την πατήσουν και άλλοι (όσοι προλαβαίνουν πλέον)

Όντας 2 χρόνια στην ELPEDISON στο πρόγραμμα 24 νυχτερινό, όλα κυλούσαν ομαλά μέχρι που έλαβα τον παρακάτω λογαριασμό για 2 μήνες

Spoiler

1854038211_InvoiceIan2022_Page_1.jpg.ef0f5af8b4409ad29806513809710e8d.jpg

Spoiler

1371387586_InvoiceIan2022_Page_2.jpg.516df78a1ce35a827699fd27e05ff439.jpg

Να σημειώσω οτι είμαστε μια 3 μελής οικογενεια με νορμάλ καταναλώσεις (αυξημένες μόνο το χειμώνα, λόγω A/C και σομπών) . Εκκαθαριστικό μαξιμουμ είχα πληρώσει 420 €. Δυστυχώς δεν είχα δει τα πολύ ψιλά γράμματα στο λογαριασμό του Νοεμβρίου 21, οτι 

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως σε 60 ημέρες θα τροποποιηθεί η ρήτρα αναπροσαρμογής του τιμολογιακού προγράμματος που έχετε επιλέξει. Για περισσότερες πληροφορίες για τους νέους Γενικούς Όρους Προμήθειας επισκεφθείτε το www.elpedison.gr ή καλέστε στο 18128. Υπενθυμίζεται ότι ο πελάτης διατηρεί το δικαίωμα να επιλέξει οποιοδήποτε άλλο προϊόν ηλεκτρικής ενέργειας της Elpedison ή να καταγγείλει τη σύμβαση προμήθειας εντός 60 ημερών από την παρούσα ενημέρωση.

Τα είδα κατόπιν εορτής

Μετά από το σοκ των 625€ που έπρεπε να πληρώσω σε 20 ημέρες αμφισβήτησα τον λογαριασμό, και μου έστειλαν την ανάλυση της ρήτρας 

Spoiler

757573204_ELPEDISONYPOLRHTRA.jpeg.ed9fb0f418df72c0bba71d93013b6977.jpeg

Τελος πάντων, αφού δεν έβγαλα άκρη, τα πλήρωσα και αποφάσισα και άλλαξα σε ΔΕΗ enter+ , μπήκα και στο ΚΟΤ2  και περίμενα την εκκαθαριση του 4μηνου

Όταν ήρθε χάρηκα που είδα οτι είναι -3,81 € 

Spoiler

92654957_Invoice02-2022_Page_1.jpg.99cccf93a6fd00c4d0317b74e28a6b63.jpg

Spoiler

1117585998_Invoice02-2022_Page_2.jpg.7565568058e32446a5cdfa0bb86eaa06.jpg

Spoiler

 

Χάρηκα, και λέω τους αδίκησα τους άτιμους, μου αφαίρεσαν 4€ στην εκκαθάριση!

Η χαρά μου κράτησε μόνο 2 μέρες γιατί έφτασε και ο τελικός λογαριασμός😡

Spoiler

TELIKOS_Page_1.jpg.cbd3b15b8e6a96686f7a6647c65a820c.jpg

Spoiler

TELIKOS_Page_2.jpg.f999ba6ba0464cd66466bdc2a32e6032.jpg

 

Δηλαδή άλλα 486€ για 8 μέρες κατανάλωσης και 197 KWh η ρήτρα είναι 442€!!!

Σας φαίνεται λογικό αυτό; 

Εχω κάνει πάλι αμφισβήτηση του λογαριασμού και περιμένω την απάντηση της εταιρείας

Τι λέτε να κάνω καταγγελία; αξίζει;

 

 

 

Επεξ/σία από Fkra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Fkra είπε

Γεια σας. Δυστυχώς ανακάλυψα και εγώ αργά το θέμα με τη ρήτρα αναπροσαρμογής. Συγνώμη για το μεγαλο post αλλά  θέλω να μοιραστώ τον πόνο μου....και  να ενημερώσω για να μην την πατήσουν και άλλοι (όσοι προλαβαίνουν πλέον)

Όντας 2 χρόνια στην ELPEDISON στο πρόγραμμα 24 νυχτερινό, όλα κυλούσαν ομαλά μέχρι που έλαβα τον παρακάτω λογαριασμό για 2 μήνες

1854038211_InvoiceIan2022_Page_1.jpg.ef0f5af8b4409ad29806513809710e8d.jpg

1371387586_InvoiceIan2022_Page_2.jpg.516df78a1ce35a827699fd27e05ff439.jpg

Να σημειώσω οτι είμαστε μια 3 μελής οικογενεια με νορμάλ καταναλώσεις (αυξημένες μόνο το χειμώνα, λόγω A/C και σομπών) . Εκκαθαριστικό μαξιμουμ είχα πληρώσει 420 €. Δυστυχώς δεν είχα δει τα πολύ ψιλά γράμματα στο λογαριασμό του Νοεμβρίου 21, οτι 

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως σε 60 ημέρες θα τροποποιηθεί η ρήτρα αναπροσαρμογής του τιμολογιακού προγράμματος που έχετε επιλέξει. Για περισσότερες πληροφορίες για τους νέους Γενικούς Όρους Προμήθειας επισκεφθείτε το www.elpedison.gr ή καλέστε στο 18128. Υπενθυμίζεται ότι ο πελάτης διατηρεί το δικαίωμα να επιλέξει οποιοδήποτε άλλο προϊόν ηλεκτρικής ενέργειας της Elpedison ή να καταγγείλει τη σύμβαση προμήθειας εντός 60 ημερών από την παρούσα ενημέρωση.

Τα είδα κατόπιν εορτής

Μετά από το σοκ των 625€ που έπρεπε να πληρώσω σε 20 ημέρες αμφισβήτησα τον λογαριασμό, και μου έστειλαν την ανάλυση της ρήτρας 

757573204_ELPEDISONYPOLRHTRA.jpeg.ed9fb0f418df72c0bba71d93013b6977.jpeg

Τελος πάντων, αφού δεν έβγαλα άκρη, τα πλήρωσα και αποφάσισα και άλλαξα σε ΔΕΗ enter+ , μπήκα και στο ΚΟΤ2  και περίμενα την εκκαθαριση του 4μηνου

Όταν ήρθε χάρηκα που είδα οτι είναι -3,81 € 

92654957_Invoice02-2022_Page_1.jpg.99cccf93a6fd00c4d0317b74e28a6b63.jpg

1117585998_Invoice02-2022_Page_2.jpg.7565568058e32446a5cdfa0bb86eaa06.jpg

Χάρηκα, και λέω τους αδίκησα τους άτιμους, μου αφαίρεσαν 4€ στην εκκαθάριση!

Η χαρά μου κράτησε μόνο 2 μέρες γιατί έφτασε και ο τελικός λογαριασμός😡

TELIKOS_Page_1.jpg.cbd3b15b8e6a96686f7a6647c65a820c.jpg

TELIKOS_Page_2.jpg.f999ba6ba0464cd66466bdc2a32e6032.jpg

 

Δηλαδή άλλα 486€ για 8 μέρες κατανάλωσης και 197 KWh η ρήτρα είναι 442€!!!

Σας φαίνεται λογικό αυτό; 

Εχω κάνει πάλι αμφισβήτηση του λογαριασμού και περιμένω την απάντηση της εταιρείας

Τι λέτε να κάνω καταγγελία; αξίζει;

 

 

 

Κάνε μια καταγγελία.. Αλλά σε βλεπω δυσκολο.. Αν και εφόσον μετά απο 6-7 μήνες..Από τον παροχο τι σου απάντησαν;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και ενα μηνα περιμενω το νεο συμβολαιο fixed απο την nrg, και μολις τωρα μου ειπαν απο το τσατ πως καταργηθηκαν και τα fixed που μου προσφεραν τοτε. Τι λετε να κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mavrospete είπε

Εδω και ενα μηνα περιμενω το νεο συμβολαιο fixed απο την nrg, και μολις τωρα μου ειπαν απο το τσατ πως καταργηθηκαν και τα fixed που μου προσφεραν τοτε. Τι λετε να κανω;

Να βρεις άλλον παροχο.. Πολυ απλό.. 

Επάνω έχει ένα excel.. Κοίταξε.. Διάβασε τις πισω 4-5 σελίδες εδώ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, takoulou είπε

Να βρεις άλλον παροχο.. Πολυ απλό.. 

Επάνω έχει ένα excel.. Κοίταξε.. Διάβασε τις πισω 4-5 σελίδες εδώ.. 

Το θεμα ειναι οτι λογικα το ιδιο κανουν και οι αλλοι εν μεσω αυτης της καταστασης.

Εαν καποιος με προσφατη εμπειρια μπορει να μου προτεινει που να παω για fixed συμβολαιο θα το εκτιμουσα, ειμαι πολυ ζαλισμενος τωρα για να βγαλω ακρη απο το αρχειο

Επεξ/σία από mavrospete
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, TRILOBYTER είπε

Καλησπερα, μπορει καποιος να μου πει ποσο κανει η κιλοβατωρα αυτη τη στιγμη στην watt volt

Επάνω έχει ένα excel.. Κοιτάξε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joe22 είπε

Έχω ως βάση υπολογισμών τις 3000 kwh ανά έτος.

δια 12 είναι ανα μήνα

1 ώρα πριν, Joe22 είπε

Τα λοιπά των επιδοτήσεων ή ό,τι άλλο χρειάζεται για το τελικό συμπέρασμα μου δε γνωρίζω. Κοτ δεν υπάρχει 

οι επιδοτήσεις γράφονται ξεκάθαρα για με ή χωρίς ΚΟΤ

έτσι βγαίνει και το τελικό συμπέρασμα (για σήμερα, μιας απο εβδομάδα μπορεί να αλλάξουν, δεν υπάρχει κάτι στανταρ στα κυμαινόμενα και επιδοτήσεις ωστε να βγει συμπέρασμα σε βάθος χρόνου)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, mavrospete είπε

Το θεμα ειναι οτι λογικα το ιδιο κανουν και οι αλλοι εν μεσω αυτης της καταστασης.

Εαν καποιος με προσφατη εμπειρια μπορει να μου προτεινει που να παω για fixed συμβολαιο θα το εκτιμουσα, ειμαι πολυ ζαλισμενος τωρα για να βγαλω ακρη απο το αρχειο

Δεν το κανουν όλοι.. 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, grinder_ είπε

Ρε παιδιά υπάρχει κάπου επιλογή να παρέμβει η Αρχή στο myrae.gr;
Έκανα απόρριψη απάντησης, άφησα σχόλιο και γράφει ξανά Αποδοχή/Απόρριψη (στη δική μου απάντηση; λολ). Γίνεται να προχωρήσει παραπέρα η διερεύνηση του αιτήματος ή απλά μας κάνουν πικ-πονγκ στον πάροχο και αυτό ήταν;

Την ΡΑΕ που μπορούμε να την καταγγείλουμε; Στο υπουργείο ανάπτυξης;

https://energypress.gr/news/rae-monon-meso-myrae-pleon-i-ypovoli-paraponon-apantithike-61-ton-aitimaton-ehoyn-soreytei-1400

Έχουν ζητήσει να κάνουμε τα αιτήματα μόνο στο Myrae και υποτίθεται ότι παρακολουθούν τη πορεία των αιτημάτων, πάντως μέχρι στιγμής δεν έχει αναφέρει κάποιος ότι παρενέβη η ΡΑΕ για να επιλυθεί το ζήτημα. Αν ήμουν στη θέση σου θα έστελνα μήνυμα στο [email protected] ζητώντας τη παρέμβαση τους στο αίτημα #τάδε.

Κι αν περάσει κάνας μήνας και πάλι δεν υπάρχει εξέλιξη... δοκίμασε να στείλεις παράπονο στο Υπουργείο Ανάπτυξης https://www.mindev.gov.gr/προστασία-του-καταναλωτη/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Fkra είπε

Δηλαδή άλλα 486€ για 8 μέρες κατανάλωσης και 197 KWh η ρήτρα είναι 442€!!!

Σας φαίνεται λογικό αυτό; 

Εχω κάνει πάλι αμφισβήτηση του λογαριασμού και περιμένω την απάντηση της εταιρείας

Τι λέτε να κάνω καταγγελία; αξίζει;

εσύ τι λες ?😁 δεν αξίζει ???!!!!!!

λογικά λάθος είναι , αλλά κάνε στο myrae άμεσα

24 λεπτά πριν, mavrospete είπε

Εδω και ενα μηνα περιμενω το νεο συμβολαιο fixed απο την nrg, και μολις τωρα μου ειπαν απο το τσατ πως καταργηθηκαν και τα fixed που μου προσφεραν τοτε. Τι λετε να κανω;

για επαγγελματικό λες ? ότι προλάβεις βασικά ,δες το excel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...