Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, kostakiss είπε

Ήταν από τα πρώτα προγράμματα που γινόντουσαν online (2019?!) , άρα γράφω ότι μου είπες παρακάμπτοντας το τηλεφωνικό ;

ναι , γράφεις οτι όταν έκανες την αίτηση online ,δεν υπήρχε κάποιο ιστορικό τιμών στην ίδια σελίδα κάτω απο τη διαφημιζόμενη τιμή που να δείχνει τελικές τιμές και οτι αυτές αυξομειώνονται

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, μετακομίζω σε λίγες μέρες και είμαι σε αναζήτηση παρόχου ρεύματος. Στην παρούσα φάση βρίσκομαι στην ΔΕΗ Γ1 οικιακό τιμολόγιο με κοτ-β και πληρώνω γύρω στα 30-40 ευρώ το μήνα και γύρω στις 700Kwh/4μηνο , σύμφωνα με τον εκκαθαριστικό. Να παραμείνω στο ίδιο πρόγραμμα, να πάω σε άλλο πρόγραμμα της ΔΕΗ ή άλλο πάροχο? Επίσης με την μετακόμιση θα έχω πάλι Κοτ άμεσα? Ποια είναι η διαδικασία για κοτβ? Ακυρώνω την ενεργή αίτηση και κάνω νέα? Θα πρέπει να είναι μισθωτηριο, αίτηση κοτβ και ΔΕΗ στο ίδιο όνομα? Πρέπει πρώτα να ενεργοποιηθεί το ρεύμα-συμβολαιο στην νέα διεύθυνση όπως και το μισθωτηριο να έχει γίνει αποδοχή ώστε να την κάνω? Ή θα περιμένω μήνες για να ενεργοποιηθεί στην νέα διεύθυνση? Θα δώσω αρκετά παραπάνω χρήματα άμα ισχύσει αυτό? 

Τέλος να πάρω και το αέριο στην ΔΕΗ στην νέα διεύθυνση? Τώρα το έχω στην ζενίθ. Και για να πάρω συνδυαστική έκπτωση πρέπει να είναι καί αυτό στο όνομα μου?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 😊

Επεξ/σία από Andreas_thess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Andreas_thess είπε

Επίσης με την μετακόμιση θα έχω πάλι Κοτ άμεσα? Ποια είναι η διαδικασία για κοτβ? Ακυρώνω την ενεργή αίτηση και κάνω νέα? Θα πρέπει να είναι μισθωτηριο, αίτηση κοτβ και ΔΕΗ στο ίδιο όνομα? Πρέπει πρώτα να ενεργοποιηθεί το ρεύμα-συμβολαιο στην νέα διεύθυνση όπως και το μισθωτηριο να έχει γίνει αποδοχή ώστε να την κάνω? Ή θα περιμένω μήνες για να ενεργοποιηθεί στην νέα διεύθυνση? Θα δώσω αρκετά παραπάνω χρήματα άμα ισχύσει αυτό? 

 και

24 λεπτά πριν, Andreas_thess είπε

Τέλος να πάρω και το αέριο στην ΔΕΗ στην νέα διεύθυνση?

ισχύει

Στις 18/2/2022 στις 10:11 ΠΜ, korakios είπε

Και φυσικά κρατάμε το θέμα χωρίς να βγαίνουμε εκτός μιας και υπάρχουν αντίστοιχα θέματα για :

ΔΕΗ σταθερά προγράμματα, ΥΔΕ (πιστοποιητικό εγκατάστασης), νυχτερινό τιμολόγιο, κοινωνικό τιμολόγιο ΚΟΤ, φυσικό αέριο προγράμματα , κλιματιστικά κτλ και πάντα διαβάζουμε τις τελευταίες 10 τουλάχιστον σελίδες απο το τέλος

_______________________________________

25 λεπτά πριν, Andreas_thess είπε

Να παραμείνω στο ίδιο πρόγραμμα, να πάω σε άλλο πρόγραμμα της ΔΕΗ ή άλλο πάροχο?

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Φεβ 2022)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, korakios είπε

 και

ισχύει

_______________________________________

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Φεβ 2022)

 

Σε ευχαριστώ!

Επεξ/σία από Andreas_thess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.news247.gr/koinonia/dimos-athinaion-minysi-enantion-etaireias-ilektrikis-energeias-gia-kapelo-sta-dimotika-teli.9548780.html

 

H Volton λένε ότι βάζει καπέλο στα δημοτικά τέλη. Δεν ξέρω αν ισχύει. Θα το ψαξω στους λογαριασμούς μου. Δείτε το κι εσείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Andreas_thess είπε

Καλησπέρα σας, μετακομίζω σε λίγες μέρες και είμαι σε αναζήτηση παρόχου ρεύματος. Στην παρούσα φάση βρίσκομαι στην ΔΕΗ Γ1 οικιακό τιμολόγιο με κοτ-β και πληρώνω γύρω στα 30-40 ευρώ το μήνα και γύρω στις 700Kwh/4μηνο , σύμφωνα με τον εκκαθαριστικό. Να παραμείνω στο ίδιο πρόγραμμα, να πάω σε άλλο πρόγραμμα της ΔΕΗ ή άλλο πάροχο? Επίσης με την μετακόμιση θα έχω πάλι Κοτ άμεσα? Ποια είναι η διαδικασία για κοτβ? Ακυρώνω την ενεργή αίτηση και κάνω νέα? Θα πρέπει να είναι μισθωτηριο, αίτηση κοτβ και ΔΕΗ στο ίδιο όνομα? Πρέπει πρώτα να ενεργοποιηθεί το ρεύμα-συμβολαιο στην νέα διεύθυνση όπως και το μισθωτηριο να έχει γίνει αποδοχή ώστε να την κάνω? Ή θα περιμένω μήνες για να ενεργοποιηθεί στην νέα διεύθυνση? Θα δώσω αρκετά παραπάνω χρήματα άμα ισχύσει αυτό? 

Τέλος να πάρω και το αέριο στην ΔΕΗ στην νέα διεύθυνση? Τώρα το έχω στην ζενίθ. Και για να πάρω συνδυαστική έκπτωση πρέπει να είναι καί αυτό στο όνομα μου?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 😊

...επειδή δαγκώνει ο αποπάνω,

α) διάβασε αυτά που σου πρότεινε

β) ό,τι ερωτήματα έχεις για συγκεκριμένα πράγματα (πχ ΚΟΤ) ρώτα τα στα συγκεκριμένα θρεντς

γ)...στα,,,"γρήγορα" : ναι ΔΕΗ να πας (και ρεύμα και αέριο - ποτέ όμως σε "συνδυαστικό πρόγραμμα"), αλλά να ξέρεις ότι επειδή μέχρι να κάνεις την φετινή φορολογική όπου θα πρέπει να δηλώσεις το σπίτι ως κύρια κατοικία, δεν θα έχεις κρατική επιδότηση (την οποία λογικά ΕΙΧΕΣ στην παροχή που είσαι τώρα), άρα θα πληρώνεις σχεδόν τα διπλάσια. Θα μπορούσες να πας σε σταθερό της ΔΕΗ, αλλά αυτό που συμφέρει είναι Γ1 με ΚΟΤ και δηλωμένη κύρια κατοικία, όταν έχεις τόσο χαμηλή κατανάλωση (έστω κι αν χάσεις κανένα μήνα επιδότησης = 30€). Με άλλα λόγια, κάνε δήλωση με το που θ' ανοίξουν (έχουν πει για "μέσα στον Μάρτιο, αλλά έτσι όπως έχουν τα πράγματα, ποιος ξέρει πώς θα πάει) και δήλωσε το νέο σπίτι. Και ναι να τα πάρεις όλα στο όνομά σου. 

(αυτό με τα "παραπάνω χρήματα" δεν το κατάλαβα) (...ούτε γιατί ρωτάς για την διαδικασια για ΚΟΤ, από την στιγμή που ήδη έχεις,,,εκτός κι αν είχε κάνει την αίτηση πέρσι  άλλος για 'σένα. Τεσπα, ρωτάς στο σχετικό θρεντ όπως είπαμε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει απαντήσει σε κανέναν η ΡΑΕ για την ρήτρα; Από μέσα Δεκεμβρίου περιμένω απάντηση 😴

Από το myrae.gr, απάντησε ο πάροχος, πάτησα απόρριψη απάντησης και αποστολή νέου σχολίου, ζήτησα γνωμοδότηση και ΡΑΕ και περιμένω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, hln3 είπε

Έχει απαντήσει σε κανέναν η ΡΑΕ για την ρήτρα; Από μέσα Δεκεμβρίου περιμένω απάντηση 😴

Από το myrae.gr, απάντησε ο πάροχος, πάτησα απόρριψη απάντησης και αποστολή νέου σχολίου, ζήτησα γνωμοδότηση και ΡΑΕ και περιμένω...

6μηνο σίγουρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, hln3 είπε

Έχει απαντήσει σε κανέναν η ΡΑΕ για την ρήτρα; Από μέσα Δεκεμβρίου περιμένω απάντηση 😴

Από το myrae.gr, απάντησε ο πάροχος, πάτησα απόρριψη απάντησης και αποστολή νέου σχολίου, ζήτησα γνωμοδότηση και ΡΑΕ και περιμένω...

...σε κανέναν εδώ μέσα. Και λογικά σε κανέναν γενικώς. Υποτίθεται πως έχουν υποχρέωση για διευθέτηση θεμάτων εντός 6μήνου,,,,αλλά ποιος ξέρει τί ακριβώς προβλέπεται αν περάσει το 6μηνο. Κατά τ' άλλα, προσωπικά πιστεύω πως για διάφορους λόγους ("συμφέροντα παρόχων") δεν πρόκειται ν' αποδώσουν "δίκιο" στους καταναλωτές (όχι σε όλους σίγουρα), και θα "μείνουν" στην ύπαρξη ενός συμβολαίου, κάνοντας μπαλάκι τον κόσμο σε ιδιωτικές διεκδικήσεις (αγωγές μέσω δικηγόρων). Αλλά κι αν ακόμα δεν πάει έτσι, έχουν,,,άλλες δουλειες με φούντες εκεί, και δεν νομίζω να μπορούν καν να δουν τις υποθέσεις "ρήτρας", άμεσα, που μάλλον ειναι και οι περισσότερες. Όπως γενικά πάνε τα πράγματα στην χώρα (αλλά και στον κόσμο πια), το 6μηνο λογικά θα το ξεπεράσουν κατά πολύ (του χρόνου, ΙΣΩΣ, θα μου φαινόταν πιο πιθανό...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, fragma είπε

 

 

H Volton λένε ότι βάζει καπέλο στα δημοτικά τέλη. Δεν ξέρω αν ισχύει. Θα το ψαξω στους λογαριασμούς μου. Δείτε το κι εσείς.

Συστεμικό λάθος είπαν... https://www.bankingnews.gr/index.php?id=613347

Επίσης βρήκα ένα άλλο ωραίο άρθρο με οφειλές παρόχων προς ΔΕΔΔΗΕ / ΑΔΜΗΕ https://www.newsbreak.gr/oikonomia/302739/anataraxeis-stoys-idiotes-parochoys-ilektrikis-energeias/

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας.

Παρακολουθώ το excell και το «σταθερό  vs κυμαινόμενο», αλλά φαίνεται ότι δεν καταλαβαίνω πλήρως ειδικά το 2ο.

Τι μου προτείνετε για επαγγελματικό γ21 και 3000 kwh ανά έτος;

Όχι κοτ

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, korakios said:

ναι , γράφεις οτι όταν έκανες την αίτηση online ,δεν υπήρχε κάποιο ιστορικό τιμών στην ίδια σελίδα κάτω απο τη διαφημιζόμενη τιμή που να δείχνει τελικές τιμές και οτι αυτές αυξομειώνονται

με πηρε τηλεφωνο ο ηρων για να τα "βρουμε μεταξυ μας".

επειδη ετυχε να εχω 2 παροχες ενεργες , μου πιστωσαν στα πλαισια καλης εξυπηρετησης 30€ στην ενεργη παροχη , γιατι προφανως η προηγουμενη ειχε κλεισει και δεν γινοταν καποια εκπτωση στα τελη αναπροσαρμογης.

 

κατι ειναι κ αυτο.

 

ευτυχως προλαβα να φυγω νωρις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostakiss είπε

κατι ειναι κ αυτο.

ψίχουλα είναι, βέβαια όπως νομίζεις εσύ καλύτερα

1 ώρα πριν, Joe22 είπε

Παρακολουθώ το excell και το «σταθερό  vs κυμαινόμενο», αλλά φαίνεται ότι δεν καταλαβαίνω πλήρως ειδικά το 2ο.

ποιο είναι το 2ο που δεν καταλαβαίνεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά υπάρχει κάπου επιλογή να παρέμβει η Αρχή στο myrae.gr;
Έκανα απόρριψη απάντησης, άφησα σχόλιο και γράφει ξανά Αποδοχή/Απόρριψη (στη δική μου απάντηση; λολ). Γίνεται να προχωρήσει παραπέρα η διερεύνηση του αιτήματος ή απλά μας κάνουν πικ-πονγκ στον πάροχο και αυτό ήταν;

Την ΡΑΕ που μπορούμε να την καταγγείλουμε; Στο υπουργείο ανάπτυξης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...