Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, gorge18 είπε

kala-tou-lete-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%B1%C
Ωραιος!
Και εγω εχω εναν γνωστο που εχει ενα παιδι που απο τα 10 παιζει PUBG και του ειπε να μου πει οτι αν πηγαινε με την squad του θα επαιρναν το Κίεβο σε ενα απογευμα. 
Εδω θα ειμαστε σε ελαχιστες ευδομαδες που σου ειπε ο γνωστος σου να δουμε τι ξερει... 
Αντε τωρα, απο λοιμωξιολογοι, μετα μου γίνατε σεισμολογοι μετα  διεθνολόγοι και οικονομικοί αναλυτές. 

Ποιος γνωστος μου ειπε τι ακριβως? δεν σε πιανω. 

ουτε λοιμωξιολογος ειμαι ουτε τιποτα. οικονομολογος ειμαι και μου φαινονται αστεια αυτα που λες. μαλλον αυτος ηταν ο σκοπος σου οποτε το προσπερνω. πολυ μισος βγαζετε παιδια χαλαρωστε. εγω εναν παροχο ηλεκτρικης ενεργειας ψαχνω.

αν θες να με βοηθησεις καλως. διαφορετικα ψαξε αλλου να τραμπουκισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, darealiltunechi είπε

Ποιος γνωστος μου ειπε τι ακριβως? δεν σε πιανω. 

ουτε λοιμωξιολογος ειμαι ουτε τιποτα. οικονομολογος ειμαι και μου φαινονται αστεια αυτα που λες. μαλλον αυτος ηταν ο σκοπος σου οποτε το προσπερνω. πολυ μισος βγαζετε παιδια χαλαρωστε. εγω εναν παροχο ηλεκτρικης ενεργειας ψαχνω.

αν θες να με βοηθησεις καλως. διαφορετικα ψαξε αλλου να τραμπουκισεις.

Λες τον συμφορουμιτη αφελή, μιλας για εξυπνακισμους και μετα μας λες να χαλαρωσουμε και απο πανω. 
Seems legit!

Για την ωρα εσυ πρεπει να χαλαρώσεις.

Συγνώμη για το 2ο off topic απο την διαχείριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
19 λεπτά πριν, gorge18 είπε

Λες (κτλ)

 

Spoiler

...gorge, όλα καλά μαν. Όντως του μίλησα "εξυπνακίστικα" (δικαίως ή όχι, άλλο καπέλο), προκλήθηκε, απάντησε  με χαρακτηρισμό, ίσως δυσανάλογο - αλλά αφού "εγώ το άρχισα", πάσο, δεν έχει σημασία που δεν θα γίνουμε φίλοι - τέλος.

Τα περαιτέρω απλά θα αποβούν σε κακό του θρεντ. 'Σωραίος (εσένα θα σου κάνω κι ένα αίτημα φιλίας :-D) , αλλά μη δώσεις συνέχεια ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

ούτε κάποιος άλλος μπορεί να σε βοηθήσει , δες αν ήταν έναντι τα παραπάνω ποσά που αναφέρεις

συνέχεια μέσω myrae και φυσικά (δε θυμάμαι την περίπτωσή σου) , δεν απαξιώνουμε το ποσό , αλλά την ύπαρξη της ρήτρας όπως γράφω στην προτεινόμενη ανάρτηση τέρμα ψηλά

Τα παραπάνω ποσά ήταν με μέτρηση που έστελνα εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, silvester81 είπε

Τα παραπάνω ποσά ήταν με μέτρηση που έστελνα εγώ.

όταν έγραψα οτι ήταν έναντι πρέπει να δεις  (εσυ, όχι εγώ) τι ποσό σου αφαιρέθηκε στον εκκαθαριστικό και εκεί να δεις αν υπάρχει απόκλιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε απάντηση μέσω myrae ο ηρων μου απάντησε στο ερώτημα μου σχετικά με την αναπροσαρμογή το παρακάτω. 
 

Καλησπέρα σας, επισυνάπτεται η Σύμβαση Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας του κυρίου Χ. Στο άρθρο 7 διευκρινίζεται η Χρέωση Οριακή Τιμή Συστήματος που αποτελεί παλαιότερο τίτλο της Ρήτρας Αναπροσαρμογής. Όποια αλλαγή στην εν λογω χρέ΄ωση ανακοινώθηκε στην ιστοσελίδα μας στις 01/07/2021 https://www.heron.gr/news/heron-anakoinosi-neoi-genikoi-oroi-2021/ 'Τροποποίηση του άρθρου (7) των Γενικών Όρων'. Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία, παραμένουμε στη διάθεση σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, sport_billys είπε

Καλησπέρα παίδες. Ας μου πει κάποιος αν αξίζει να αλλάξω πάροχο.

Είμαι στην ΔΕΗ με ΚΟΤ Β με τετραμηνίες κιλοβατώρες γύρω στις 1300

Ευχαριστώ

...ελπίζω να εννοείς ότι είσαι στο Γ1 της ΔΕΗ με ΚΟΤ-Β. Αν ναι, επειδή παίρνεις καλύτερη επιδότηση (για την ώρα) λόγω ΚΟΤ (η έκπτωση του ΚΟΤ του ίδιου, άλλο καπέλο), και λόγω χαμηλής κατανάλωσης, σε συμφέρει να παραμείνεις στο Γ1. Αν μάλιστα μπορούσες να περιορίσεις την κατανάλωση (για όλο το έτος) στις 1.200kwh/4μηνο, θα ήσουν ιδανικά.

ΠΑΡΟΧΟ, όχι, σε ΚΑΜΜΙΑ περιπτωση να μην αλλάξεις. 

...αλλά υπάρχει η περίπτωση να "χρειάζεται" ν' αλλάξεις πρόγραμμα : το Γ1 είναι κυμαινόμενης τιμής (="σου βάζουν ρήτρα αναπροσαρμογής", η οποία είναι λόγος για να επιδοτείσαι ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ μέχρι τις 1.200kwh/μήνα ένα τάδε ποσό κυβερνητικής επιδότησης, δλδ ένα 40άρι τον μήνα - με λίγα λόγια απ' την μια έχεις αύξηση κι από την άλλη μια κάποια μείωση). Η εναλλακτική είναι να περάσεις σε πρόγραμμα σταθερής τιμής, ΤΗΣ ΔΕΗ (διότι όπως έχουν τα πράγματα, η ΔΕΗ από ένα κάρο απόψεις είναι από το φθινόπωρο το πιο "ασφαλές" καταφύγιο, για ό,τι συμβαίνει στην ενέργεια, εκτός από το ότι είναι ΚΑΙ το φθηνότερο). Το οποίο σταθερό, για την ώρα, συμφέρει για καταναλώσεις άνω των 1.200kwh/μήνα, και κυρίως είναι μια "εξασφάλιση" για τουλάχιστον ένα 6μηνο, αν χειροτερέψουν αυτά που ζούμε (που ΘΑ χειροτερέψουν). Στην περίπτωση που τελικά κάτι θα γίνει και θα πάει από την ανάποδη το δυσοίωνό μας μέλλον, δηλαδή "καλυτερέψουν τα πράγματα" (...όπως "καλυτερεύουν" εδώ και σχεδόν 20ετία δηλαδή.....), θα μπορείς να αποχωρήσεις από την 12μηνη σύμβασή του σταθερού με πχ μόλις 20€ στο 6μηνο. Win-win δηλαδή. Μια λογική λέει να πας από ΤΩΡΑ σε σταθερό ΔΕΗ (συγκεκριμένα στο Enter+), προτού αλλάξουν τιμές και όροι, γιατί έρχονται άσχημες εξελίξεις γενικά στους παρόχους και δη στα σταθερά (που ΘΑ είναι διαθέσιμα στο επόμενο διάστημα).\

Η απόφαση δική σου - εγώ (αν σ' ενδιαφέρει γνώμη) θα πήγαινα στο Εντερ+ (μετάβαση μέσω της εφαρμογής του ebill της ΔΕΗ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostakiss είπε

Σε απάντηση μέσω myrae ο ηρων μου απάντησε στο ερώτημα μου σχετικά με την αναπροσαρμογή το παρακάτω. 

ποιο ακριβώς ήταν το ερώτημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, korakios said:

ποιο ακριβώς ήταν το ερώτημα ?

Ότι δεν υπήρχε αναφορά των όρων στην σύμβαση που είχα αρχικά υπογράψει και ότι δεν υπήρχε κάποια σχετική ενημέρωση , ούτε κάποια εξήγηση για την αναπροσαρμογή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kostakiss είπε

Ότι δεν υπήρχε αναφορά των όρων στην σύμβαση που είχα αρχικά υπογράψει και ότι δεν υπήρχε κάποια σχετική ενημέρωση ,

τελικά είχε και μην παρεκλίνετε απο τα βήματα που έγραψα

4 λεπτά πριν, kostakiss είπε

ούτε κάποια εξήγηση για την αναπροσαρμογή .

σου έμεινε αυτό για να πιέσεις την εταιρία που με χαμόγελο στα χείλη και φωτοστέφανο απάντησε

Γράψε οτι δεν ήταν κατανοητός ο όρος και ούτε σου τον εξήγησαν ζητώντας και την τηλεφωνική ηχογράφηση της παρουσίασης του προγράμματος (αν έγινε μέσω τηλ). Αν καταλάβαινες οτι η διαφημιζόμενη τιμή δεν ήταν σταθερή τότε φυσικά και δε θα υπέγραφες

Και φυσικά ούτε παρακολούθησες , ούτε θεωρείς υποχρέωση να παρακολουθείς μια ιστοσελίδα που καμία σχέση δεν έχει με ατομική ενημέρωση  .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, korakios said:

τελικά είχε και μην παρεκλίνετε απο τα βήματα που έγραψα

σου έμεινε αυτό για να πιέσεις την εταιρία που με χαμόγελο στα χείλη και φωτοστέφανο απάντησε

Γράψε οτι δεν ήταν κατανοητός ο όρος και ούτε σου τον εξήγησαν ζητώντας και την τηλεφωνική ηχογράφηση της παρουσίασης του προγράμματος (αν έγινε μέσω τηλ). Αν καταλάβαινες οτι η διαφημιζόμενη τιμή δεν ήταν σταθερή τότε φυσικά και δε θα υπέγραφες

Και φυσικά ούτε παρακολούθησες , ούτε θεωρείς υποχρέωση να παρακολουθείς μια ιστοσελίδα που καμία σχέση δεν έχει με ατομική ενημέρωση  .

Ήταν από τα πρώτα προγράμματα που γινόντουσαν online (2019?!) , άρα γράφω ότι μου είπες παρακάμπτοντας το τηλεφωνικό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...