Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μολις με καλεσαν απο Volterra να μου πουνε οτι εληξε το συμβολαιο(Γ22).Μου προτειναν προγραμματα μονο με ρητρες.Δεν εχουν κανενα σταθερο.

Φυγαμε για EFA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Μολις με καλεσαν απο Volterra να μου πουνε οτι εληξε το συμβολαιο(Γ22).Μου προτειναν προγραμματα μονο με ρητρες.Δεν εχουν κανενα σταθερο.

Φυγαμε για EFA.

Δηλαδή για volton..    Έχει ακουστεί ότι έχει πολλα  θέματα.. Πάει για συγχώνευση και αλλά πολλα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, takoulou είπε

Δηλαδή για volton..    Έχει ακουστεί ότι έχει πολλα  θέματα.. Πάει για συγχώνευση και αλλά πολλα.. 

Αλλες επιλογες δεν υπαρχουν κι απο το να παω εγω για κλεισιμο ας παει για συγχωνευση αυτη.

Επεξ/σία από HERTHAN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Peugeot208 είπε

Υπάρχει πιθανότητα αν καταγγείλω στη ραε να γίνει επιστροφή της ρητρας ή επειδή είχαν "ενημερώσει" δεν δικαιούμαι τπτ;

εξαρτάται απο πολλά το πως θα κινηθείς

απο ότι κατάλαβα ήσουν σε σταθερό πρόγραμμα και έληξε?

ανέβασε την ειδοποίηση και πες ημερομηνία που βάλανε ρήτρα και ημερομηνία έκδοσης λογαριασμού που είχε την ειδοποίηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@HERTHAN ερώτηση και φυσικά αν θες απαντάς. Πως και δεν πας ΔΕΗ? Δεν είναι το πιο συμφέρον αυτήν την περίοδο? 

Edit: Άκυρη η ερώτηση, νόμιζα ότι ήμουνα στο θέμα του αερίου, δεν το έχω καθόλου σήμερα. 😅

Επεξ/σία από golden33
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, korakios είπε

αν μπορείς μέσα σε spoiler να μην πιάνουν χώρο

ναι , αλλά στον άλλον είχες 2000kw

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Φεβ 2022)

δες το άλλο θέμα online/enter και βάλε και νυχτερινό

για αέριο ένα πρόγραμμα έχει μείνει δες το άλλο θέμα αφού διαβάσεις τις τελευταίες σελίδες

@korakios

Ναι όντως. Και πλησιάζει και καλοκαίρι. Όποτε προτείνεις κάποια εταιρεία/πρόγραμμα για τη χρήση μου; Σε site σύγκρισης που έβλεπα με συμφέρει ίσως η ΔΕΗ αλλά δεν ξέρω ποιο πρόγραμμα. Βλέπω το Online και το Home Plus.

Επισης, εάν μπορέσω να μπω σε ΚΟΤ αλλάζει κάτι;
 

Για το αέριο βάση του άλλου θέματος η ΔΕΗ είναι μονόδρομος απ ότι κατάλαβα. 

Επεξ/σία από Optixx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Optixx είπε

Όποτε προτείνεις κάποια εταιρεία/πρόγραμμα για τη χρήση μου;

ήδη σου έγραψα

5 λεπτά πριν, Joe22 είπε

Άλλος αρνητική εμπειρία για efa;

κοίτα , η χοντράδα έγινε με όσους μπήκαν και είχαν ΚΟΤ αλλά παρά τις γραπτές διαβεβαιώσεις οτι δε θα είχαν ρήτρα ,τους πέταξαν σε πρόγραμμα με ρήτρα .

κατα τα άλλα δεν έχει ποστάρει κάποιος κάτι αρνητικό

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, SpySfi είπε

image.png.3412f251537dafe142175e7c47475103.png

image.png.e481f5309ff3e16977079c2d379dc349.png

Ενδεικτικά, σήμερα η ΤΕΑ είναι πάνω από 241 ευρώ ανα MWh με σαφώς αυξητική τάση σε όλη την Ευρώπη

image.png.9c99e521d83ca61a2b8afc277a1df97c.pngimage.png.9c99e521d83ca61a2b8afc277a1df97c.png

1 λεπτό πριν, SpySfi είπε

Ενδεικτικά, σήμερα η ΤΕΑ είναι πάνω από 241 ευρώ ανα MWh με σαφώς αυξητική τάση σε όλη την Ευρώπη

image.png.9c99e521d83ca61a2b8afc277a1df97c.pngimage.png.9c99e521d83ca61a2b8afc277a1df97c.png

Κατά συνέπεια, όλοι οι οικιακοί καταναλωτές άνω των 200 KWh/μήνα πρέπει να μπούμε σε σταθερά τιμολόγια, μέχρι να σταθεροποιηθεί η TEA κάτω από τα 150 ευρώ/MWh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Peugeot208 είπε

Καλημέρα σας.

Συγγνωμη για το σεντόνι που θα ακολουθησει, όμως χρειάζομαι τα φώτα σας και αν κάνετε τον κόπο, να με κατατοπίσετε, θα ήμουν ευγνώμων.  

Τον Οκτώβριο του '19 έβαλα elpedison electricityhome day fixed.

Το πρόγραμμα περιελάμβανε τιμή κιλοβατώρας 0,08950 σταθερή, με πάγιο 1,5€ για να ειναι fixed, χωρίς εγγύηση, γιατί είχα επιλέξει πάγια εντολή εξόφλησης, με εκπτωση συνέπειας 15% και χωρίς δεσμεύσεις.

Στο συμβόλαιο εγραφε ότι κάθε χρόνο μπορεί να γίνεται αυτόματη ανανέωση, στις τιμές που θα ισχύουν εκείνη την περίοδο για το αντίστοιχο πρόγραμμα.

Προς ενημέρωσή σας:

Ο πρώτος έναντι λογαριασμός εκδόθηκε 06/12/19 και αφορούσε καταναλωση περιοδου 29/10/19-01/12/19.

Ο πρώτος εκκαθαριστικός εκδόθηκε 07/01/20 και αφορούσε κατανάλωση περιόδου 29/10/19-16/12/19.

Ο τελευταίος λογαριασμός με αυτες τις χρεώσεις ήταν εκκαθαριστικός, εκδόθηκε 07/01/21 και αφορούσε καταναλωση περιοδου 15/04/20-17/12/20.

Ως εδώ όλα καλά.

Από τον επόμενο λογαριασμό η τιμή του παγίου, για να έχω fixed τιμή, ανέβηκε στα 3,5€. Οκ, σιγά τη διαφορά λέω και δεν ασχολήθηκα.

Ο λογαριασμός αυτός ήταν έναντι και εκδόθηκε 06/02/21 και αφορούσε κατανάλωση περιόδου 17/12/20-01/02/21.

Ο τελευταίος εκκαθαριστικός λογαριασμός εκδόθηκε 23/12/21 και αφορούσε την περίοδο 18/08/21-20/12/21.

Ενώ ο τελευταίος λογαριασμός με αυτές τις χρεώσεις ήταν έναντι. Εκδόθηκε 27/01 για κατανάλωση 20/12/21-20/01/22.

Και φτάνουμε στα καλά....

Στον επόμενο λογαριασμό (έναντι) με εκδοση 24/02/22 για την περιοδο 20/01/22-20/02/22 η elpedison μου άλλαξε το συμβόλαιο , αφαιρώντας τη δυνατότητα add on του παγίου fixed και πλέον ονομάζεται electricityhome day, ενώ μου πίστωσε και 50€ για την ανανέωση.

Έτσι, πλεόν είμαι με κυμαινόμενο πρόγραμμα, με τιμή, ίδια με την αρχικη, 0,08950€/kwh και ίσως με 24μηνη δέσμευση γιατί είδα στο site τους οτι αυτό το πρόγραμμα έχει δέσμευση!!!!

 

Τα ερωτήματά μου είναι τα ακόλουθα:

Α) Και οι 2 αλλαγές στο προγραμμα μου εγιναν χωρις καμια ενημερωσή μου. Ειναι νομιμο;

Β) Κανονικά οι ανανεώσεις με τις νέες τιμές του προγράμματος δεν θα έπρεπε να γίνονται κάθε 12 μήνες; Γιατί βλέπω ότι η Elpedison κάνει ανανέωση όποτε θέλει ή μήπως οπότε αλλάζει τιμολογιακά το πρόγραμμά της;

Γ) Υπάρχει περίπτωση η ανανέωση να γίνεται μετά το 12μηνο, όμως να αλλάζει μονομερώς η τιμολόγηση όποτε θελει η εταιρεία;

Δ) Αν το πρόγραμμα έχει 24μηνη δέσμευση μπορώ να ζητήσω να φύγω χωρίς αποζημίωση, μιας και δεν ήταν επιλογή μου;

Ε) Το προγραμμα πλέον συμφέρει ή οχι;

Στ) Τι πρόγραμμα μου προτείνετε, εστω και σε πμ;

Υ.Γ. 1 Η κατανάλωση για όλο το 2021 ήταν 4.395kwh, ενώ για το 2022 ήταν 4.474kwh.

Υ.Γ. 2 Δεν έχω επικοινωνήσει ακόμα με την εταιρεία,  περιμένω να με κατατοπίσετε λιγάκι, για να τους καλέσω. 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

@korakios Εδώ έχω κάποιες πληροφοριες.

Τα update είναι ότι στον έναντι λογαριασμό που εκδόθηκε στις 26/11 και αφορούσε καταναλωση για 20/10/21-20/11/22 υπήρχε η "ενημερωση".

Η ρήτρα άρχισε να εφαρμόζεται στον τελευταίο που έλαβα. Είναι έναντι, με ημερομηνία έκδοσης 24/02/22 και αφορούσε καταναλωση για 20/01/22-20/02/22.

Το άλλο που με προβληματίζει είναι ότι εγώ ξεκίνησα ως πελάτης στην elpedison στις 29/10/19. Δεν θα έπρεπε η ανανέωση να γίνει για 29/10/21;

Γιατί δεν έγινε τοτε; Μήπως υπήρχε ακόμα διαθέσιμο το πρόγραμμά μου και επειδή ήξεραν ότι θα καταργηθεί, δεν μου το ανανέωσαν τότε,  στη ουσία εξαπατοντας με;;;;

Πως μπορώ να βρω ποτέ καταργήθηκε;

 

Επεξ/σία από Peugeot208
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Peugeot208 είπε

@korakios Εδώ έχω κάποιες πληροφοριες.

τι κάποιες ? όλα στη φορα τα έχεις , σβήσε το συνημμένο

3 λεπτά πριν, Peugeot208 είπε

Το άλλο που με προβληματίζει είναι ότι εγώ ξεκίνησα ως πελάτης στην elpedison στις 29/10/19. Δεν θα έπρεπε η ανανέωση να γίνει για 29/10/21;

Γιατί δεν έγινε τοτε; Μήπως υπήρχε ακόμα διαθέσιμο το πρόγραμμά μου τότε και επειδή ήξεραν ότι θα καταργηθεί, δεν μου το ανανέωσαν τότε,  στη ουσία εξαπατοντας με;;;;

όχι , μάλλον σε αορίστου πέρασες αυτόματα

3 λεπτά πριν, Peugeot208 είπε

Τα update είναι ότι στον έναντι λογαριασμό που εκδόθηκε στις 26/11 και αφορούσε καταναλωση για 20/10/21-20/11/22 υπήρχε η "ενημερωση".

Η ρήτρα άρχισε να εφαρμόζεται στον τελευταίο που έλαβα. Είναι έναντι, με ημερομηνία έκδοσης 24/02/22 και αφορούσε καταναλωση για 20/01/22-20/02/22.

έχει βαθμό δυσκολίας μιας και η ειδοποίηση αλλαγής γενικών όρων έγινε όπως προβλέπεται (60 μέρες)

αλλά , μπορείς να πατήσεις στο οτι δεν κατανόησες το τι είναι ρήτρα αναπροσαρμογής και πως θα επηρεάσει το λογαριασμό σου και στο www.elpedison.gr που αναγράφεται δε βρήκες πληροφορία

βλέπεις και τον τελικό και αποφασίζεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, golden33 είπε

@HERTHAN ερώτηση και φυσικά αν θες απαντάς. Πως και δεν πας ΔΕΗ? Δεν είναι το πιο συμφέρον αυτήν την περίοδο? 

Edit: Άκυρη η ερώτηση, νόμιζα ότι ήμουνα στο θέμα του αερίου, δεν το έχω καθόλου σήμερα. 😅

Αφου δεν με ρωτησες για πετρελαιο παλι καλα.😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...