Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ληστρική τιμή οντως. Το θέμα είναι απ' ότι βλέπω μενουμε ΔΕΗ και κουβαλάμε και το αερίο εκεί με αυτά που διαβάζω στο απέναντι thread, αλλα έτσι σπάμε τον κανόνα του μεντορα korakios που λέει ποτέ double😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, namenick είπε

αλλα έτσι σπάμε τον κανόνα του μεντορα korakios που λέει ποτέ double😁

double λέγεται όταν είναι συνδυαστικό πακέτο που δίνει παραπάνω έκπτωση απο ότι συνήθως

ποτέ double είναι κανόνας ,μπορεί κάποια στιγμή να υπάρχουν εξαιρέσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, korakios είπε

Μεταφέρω ραδιοαρβύλα οτι μετά την W&V , σταματά σε λίγες μέρες και της NRG στα επαγγελματικά  (δεν ξέρω αν ισχύει ή όχι)

επομένως αν κάποιος είναι επαγγελματίας ας το ψάξει

Έχουν κάποιο λόγο να καταργήσουν τα επαγγελματικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Joe22 είπε

Έχουν κάποιο λόγο να καταργήσουν τα επαγγελματικά;

Τα σταθερά προγράμματα στηρίζονται στην λογική ότι καλύπτουν επιπρόσθετο κόστος την τιμή της ενέργειας τώρα που αγοράζουν πιο ακριβά και ευελπιστούν ότι θα θα βγάλουν κέρδος τους μήνες που παραδοσιακά έχουμε χαμηλότερες τιμές. Αυτό σημαίνει εμπροσθοβαρές κόστος κτήσης πελάτη. Με τα χρέη που εμφανίζονται σε ΑΔΜΗΕ/ΔΕΔΔΗΕ και δήμους και την απαίτηση της ΡΑΕ για ρύθμιση σε συνδυασμό με την χρηματοδότηση από τα ταμεία των εταιριών του ΤΕΜ πιέζεται πολύ η χρηματοροή τους. Θέλουν πελάτες αλλά όχι με τόσο μεγάλο κόστος "μπροστά" 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,

Έχω protergia MVP με νυχτερινό, η κατανάλωση μου είναι 1100- 1500 kw περίπου στο τετράμηνο,

Επειδή εχω μπερδευτεί λίγο, παρακαλώ να μπορείτε να μου εξηγήσετε τα παρακάτω:

  • Συμφέρει να αλλάξω πάροχο και να πάω προς Δεη my home online?
  • Να κοιτάξω γενικά ένα συμβολαιο χωρίς ρήτρα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας.

Συγγνωμη για το σεντόνι που θα ακολουθησει, όμως χρειάζομαι τα φώτα σας και αν κάνετε τον κόπο, να με κατατοπίσετε, θα ήμουν ευγνώμων.  

Τον Οκτώβριο του '19 έβαλα elpedison electricityhome day fixed.

Το πρόγραμμα περιελάμβανε τιμή κιλοβατώρας 0,08950 σταθερή, με πάγιο 1,5€ για να ειναι fixed, χωρίς εγγύηση, γιατί είχα επιλέξει πάγια εντολή εξόφλησης, με εκπτωση συνέπειας 15% και χωρίς δεσμεύσεις.

Στο συμβόλαιο εγραφε ότι κάθε χρόνο μπορεί να γίνεται αυτόματη ανανέωση, στις τιμές που θα ισχύουν εκείνη την περίοδο για το αντίστοιχο πρόγραμμα.

Προς ενημέρωσή σας:

Ο πρώτος έναντι λογαριασμός εκδόθηκε 06/12/19 και αφορούσε καταναλωση περιοδου 29/10/19-01/12/19.

Ο πρώτος εκκαθαριστικός εκδόθηκε 07/01/20 και αφορούσε κατανάλωση περιόδου 29/10/19-16/12/19.

Ο τελευταίος λογαριασμός με αυτες τις χρεώσεις ήταν εκκαθαριστικός, εκδόθηκε 07/01/21 και αφορούσε καταναλωση περιοδου 15/04/20-17/12/20.

Ως εδώ όλα καλά.

Από τον επόμενο λογαριασμό η τιμή του παγίου, για να έχω fixed τιμή, ανέβηκε στα 3,5€. Οκ, σιγά τη διαφορά λέω και δεν ασχολήθηκα.

Ο λογαριασμός αυτός ήταν έναντι και εκδόθηκε 06/02/21 και αφορούσε κατανάλωση περιόδου 17/12/20-01/02/21.

Ο τελευταίος εκκαθαριστικός λογαριασμός εκδόθηκε 23/12/21 και αφορούσε την περίοδο 18/08/21-20/12/21.

Ενώ ο τελευταίος λογαριασμός με αυτές τις χρεώσεις ήταν έναντι. Εκδόθηκε 27/01 για κατανάλωση 20/12/21-20/01/22.

Και φτάνουμε στα καλά....

Στον επόμενο λογαριασμό (έναντι) με εκδοση 24/02/22 για την περιοδο 20/01/22-20/02/22 η elpedison μου άλλαξε το συμβόλαιο , αφαιρώντας τη δυνατότητα add on του παγίου fixed και πλέον ονομάζεται electricityhome day, ενώ μου πίστωσε και 50€ για την ανανέωση.

Έτσι, πλεόν είμαι με κυμαινόμενο πρόγραμμα, με τιμή, ίδια με την αρχικη, 0,08950€/kwh και ίσως με 24μηνη δέσμευση γιατί είδα στο site τους οτι αυτό το πρόγραμμα έχει δέσμευση!!!!

 

Τα ερωτήματά μου είναι τα ακόλουθα:

Α) Και οι 2 αλλαγές στο προγραμμα μου εγιναν χωρις καμια ενημερωσή μου. Ειναι νομιμο;

Β) Κανονικά οι ανανεώσεις με τις νέες τιμές του προγράμματος δεν θα έπρεπε να γίνονται κάθε 12 μήνες; Γιατί βλέπω ότι η Elpedison κάνει ανανέωση όποτε θέλει ή μήπως οπότε αλλάζει τιμολογιακά το πρόγραμμά της;

Γ) Υπάρχει περίπτωση η ανανέωση να γίνεται μετά το 12μηνο, όμως να αλλάζει μονομερώς η τιμολόγηση όποτε θελει η εταιρεία;

Δ) Αν το πρόγραμμα έχει 24μηνη δέσμευση μπορώ να ζητήσω να φύγω χωρίς αποζημίωση, μιας και δεν ήταν επιλογή μου;

Ε) Το προγραμμα πλέον συμφέρει ή οχι;

Στ) Τι πρόγραμμα μου προτείνετε, εστω και σε πμ;

Υ.Γ. 1 Η κατανάλωση για όλο το 2021 ήταν 4.395kwh, ενώ για το 2022 ήταν 4.474kwh.

Υ.Γ. 2 Δεν έχω επικοινωνήσει ακόμα με την εταιρεία,  περιμένω να με κατατοπίσετε λιγάκι, για να τους καλέσω. 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

Επεξ/σία από Peugeot208
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Peugeot208 είπε

Καλημέρα σας.

Συγγνωμη για το σεντόνι που θα ακολουθησει, όμως χρειάζομαι τα φώτα σας και αν κάνετε τον κόπο, να με κατατοπίσετε, θα ήμουν ευγνώμων.  

Τον Οκτώβριο του '19 έβαλα elpedison electricityhome day fixed.

Το πρόγραμμα περιελάμβανε τιμή κιλοβατώρας 0,08950 σταθερή, με πάγιο 1,5€ για να ειναι fixed, χωρίς εγγύηση, γιατί είχα επιλέξει πάγια εντολή εξόφλησης, με εκπτωση συνέπειας 15% και χωρίς δεσμεύσεις.

Στο συμβόλαιο εγραφε ότι κάθε χρόνο μπορεί να γίνεται αυτόματη ανανέωση, στις τιμές που θα ισχύουν εκείνη την περίοδο για το αντίστοιχο πρόγραμμα.

Προς ενημέρωσή σας:

Ο πρώτος έναντι λογαριασμός εκδόθηκε 06/12/19 και αφορούσε καταναλωση περιοδου 29/10/19-01/12/19.

Ο πρώτος εκκαθαριστικός εκδόθηκε 07/01/20 και αφορούσε κατανάλωση περιόδου 29/10/19-16/12/19.

Ο τελευταίος λογαριασμός με αυτες τις χρεώσεις ήταν εκκαθαριστικός, εκδόθηκε 07/01/21 και αφορούσε καταναλωση περιοδου 15/04/20-17/12/20.

Ως εδώ όλα καλά.

Από τον επόμενο λογαριασμό η τιμή του παγίου, για να έχω fixed τιμή, ανέβηκε στα 3,5€. Οκ, σιγά τη διαφορά λέω και δεν ασχολήθηκα.

Ο λογαριασμός αυτός ήταν έναντι και εκδόθηκε 06/02/21 και αφορούσε κατανάλωση περιόδου 17/12/20-01/02/21.

Ο τελευταίος εκκαθαριστικός λογαριασμός εκδόθηκε 23/12/21 και αφορούσε την περίοδο 18/08/21-20/12/21.

Ενώ ο τελευταίος λογαριασμός με αυτές τις χρεώσεις ήταν έναντι. Εκδόθηκε 27/01 για κατανάλωση 20/12/21-20/01/22.

Και φτάνουμε στα καλά....

Στον επόμενο λογαριασμό (έναντι) με εκδοση 24/02/22 για την περιοδο 20/01/22-20/02/22 η elpedison μου άλλαξε το συμβόλαιο , αφαιρώντας τη δυνατότητα add on του παγίου fixed και πλέον ονομάζεται electricityhome day, ενώ μου πίστωσε και 50€ για την ανανέωση.

Έτσι, πλεόν είμαι με κυμαινόμενο πρόγραμμα, με τιμή, ίδια με την αρχικη, 0,08950€/kwh και ίσως με 24μηνη δέσμευση γιατί είδα στο site τους οτι αυτό το πρόγραμμα έχει δέσμευση!!!!

 

Τα ερωτήματά μου είναι τα ακόλουθα:

Α) Και οι 2 αλλαγές στο προγραμμα μου εγιναν χωρις καμια ενημερωσή μου. Ειναι νομιμο;

Β) Κανονικά οι ανανεώσεις με τις νέες τιμές του προγράμματος δεν θα έπρεπε να γίνονται κάθε 12 μήνες; Γιατί βλέπω ότι η Elpedison κάνει ανανέωση όποτε θέλει ή μήπως οπότε αλλάζει τιμολογιακά το πρόγραμμά της;

Γ) Υπάρχει περίπτωση η ανανέωση να γίνεται μετά το 12μηνο, όμως να αλλάζει μονομερώς η τιμολόγηση όποτε θελει η εταιρεία;

Δ) Αν το πρόγραμμα έχει 24μηνη δέσμευση μπορώ να ζητήσω να φύγω χωρίς αποζημίωση, μιας και δεν ήταν επιλογή μου;

Ε) Το προγραμμα πλέον συμφέρει ή οχι;

Στ) Τι πρόγραμμα μου προτείνετε, εστω και σε πμ;

Υ.Γ. 1 Η κατανάλωση για όλο το 2021 ήταν 4.395kwh, ενώ για το 2022 ήταν 4.474kwh.

Υ.Γ. 2 Δεν έχω επικοινωνήσει ακόμα με την εταιρεία,  περιμένω να με κατατοπίσετε λιγάκι, για να τους καλέσω. 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

Διάβασες τις πίσω 4-5  σελίδες.. Επάνω έχει ένα excel.. Κοίταξε το.. Κάπου θα σε είχαν ενημερώσει ότι κάποια στιγμή αυτόματα  θα αλλάξει το προγραμμα σου..Σε κανένα λογαριασμό χαμηλά με μικρά γράμματα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια.. την βοηθεια σας, οσοι γνωριζετε. 

Εχω ΚΟΤ Β στο σπιτι με παροχο την ΔΕΗ. χτες με πηραν ενα τηλεφωνο απο την Elpedison και μου ειπαν οτι μπορουν να παρεχουν και αυτοι ΚΟΤ Β με καλυτερη τιμη στο ρευμα απο την ΔΕΗ. τωρα, μου λενε, η ΔΕΗ μου χρεωνει 0,11/Kwh - 0,045 του κοινωνικου. εμεις, λενε, χρεωνουμε 0,063(νομιζω...μου ειπε)/kwh - 0,045 του κοινωνικου, παει στα 0,018 περιπου. μου ελεγε κι αλλα, κι αλλα...!!!   αλλα επειδη εγω δεν πολυ εχω ασχοληθει με τις αναλυσεις και τις χρεωσεις των λογαριασμων, και ειδικα τωρα με τις ρητρες αναπροσαρμογης, δεν ξερω τι να πιστεψω και τι να προσεξω πια...!!  τα παγια? τις ρητρες? τι...?

ΟΜΩΣ, και επειδη γενικοτερα δεν τους εχω και εμπιστοσυνη, και παντα κραταω μικρο καλαθι σε αυτα που μου λενε,  θα ηθελα τις αποψεις σας...! αξιζει η μεταβαση  ή οχι?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος τα σταθερά τιμολόγια από την nrg. Είχα κλείσει για να μου στείλουν το νέο  συμβόλαιο με 0.148€/KWh (με συνέπεια)  πριν 3 μέρες. Επικοινώνησα σήμερα γιατί αργούσαν και μου είπαν δυστυχώς τέλος. Μαθαίνω ότι αυτό έγινε και σε άλλους παροχους. Έκλεισα με 0.17 στη ΔΕΗ το online. Τρεχάτε...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cabdik είπε

Παιδια.. την βοηθεια σας, οσοι γνωριζετε. 

Εχω ΚΟΤ Β στο σπιτι με παροχο την ΔΕΗ. χτες με πηραν ενα τηλεφωνο απο την Elpedison και μου ειπαν οτι μπορουν να παρεχουν και αυτοι ΚΟΤ Β με καλυτερη τιμη στο ρευμα απο την ΔΕΗ. τωρα, μου λενε, η ΔΕΗ μου χρεωνει 0,11/Kwh - 0,045 του κοινωνικου. εμεις, λενε, χρεωνουμε 0,063(νομιζω...μου ειπε)/kwh - 0,045 του κοινωνικου, παει στα 0,018 περιπου. μου ελεγε κι αλλα, κι αλλα...!!!   αλλα επειδη εγω δεν πολυ εχω ασχοληθει με τις αναλυσεις και τις χρεωσεις των λογαριασμων, και ειδικα τωρα με τις ρητρες αναπροσαρμογης, δεν ξερω τι να πιστεψω και τι να προσεξω πια...!!  τα παγια? τις ρητρες? τι...?

ΟΜΩΣ, και επειδη γενικοτερα δεν τους εχω και εμπιστοσυνη, και παντα κραταω μικρο καλαθι σε αυτα που μου λενε,  θα ηθελα τις αποψεις σας...! αξιζει η μεταβαση  ή οχι?  

Πήγαινε στο κοινωνικό τιμολόγιο έχει διπλανό ποστ... Μην ακους και πολλα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, SpySfi είπε

Τέλος τα σταθερά τιμολόγια από την nrg. Είχα κλείσει για να μου στείλουν το νέο  συμβόλαιο με 0.148€/KWh (με συνέπεια)  πριν 3 μέρες. Επικοινώνησα σήμερα γιατί αργούσαν και μου είπαν δυστυχώς τέλος. Μαθαίνω ότι αυτό έγινε και σε άλλους παροχους. Έκλεισα με 0.17 στη ΔΕΗ το online. Τρεχάτε...

 

έχω χάσει επεισόδια μάλλον αλλά το 0,17 η kwh είναι καλή τιμή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, freedomman είπε

έχω χάσει επεισόδια μάλλον αλλά το 0,17 η kwh είναι καλή τιμή?

Για μέσες μηνιαίες καταναλώσεις >500 KWh δεν νομίζω ότι υπάρχει πλέον εναλλακτικός πάροχος σταθερού τιμολογίου με ανταγωνιστική τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Blade19 είπε

Επειδή εχω μπερδευτεί λίγο,

διάβασε την προτεινόμενη ανάρτηση

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Φεβ 2022)

1 ώρα πριν, Peugeot208 είπε

Α) Και οι 2 αλλαγές στο προγραμμα μου εγιναν χωρις καμια ενημερωσή μου. Ειναι νομιμο;

δες ειδοποίηση σε υποσημείωση στο λογαριασμό , αλλαγές μπορεί να κάνει μετά τους 6 μήνες όπου και φεύγεις αζημίως αν γίνουν

επικοινωνία μόνο μέσω email ,ποτέ τηλεφωνικά

47 λεπτά πριν, cabdik είπε

αξιζει η μεταβαση  ή οχι?  

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Φεβ 2022)

διάβασε την προτεινόμενη ανάρτηση

43 λεπτά πριν, SpySfi είπε

Τέλος τα σταθερά τιμολόγια από την nrg. Είχα κλείσει για να μου στείλουν το νέο  συμβόλαιο με 0.148€/KWh (με συνέπεια)  πριν 3 μέρες. Επικοινώνησα σήμερα γιατί αργούσαν και μου είπαν δυστυχώς τέλος. Μαθαίνω ότι αυτό έγινε και σε άλλους παροχους. Έκλεισα με 0.17 στη ΔΕΗ το online. Τρεχάτε...

 

για τα οικιακά ,οκ , υπάρχει εναλλακτική

οι "επαγγελματίες" όμως με Γ21 την κάτσανε

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, SpySfi είπε

Για μέσες μηνιαίες καταναλώσεις >500 KWh δεν νομίζω ότι υπάρχει πλέον εναλλακτικός πάροχος σταθερού τιμολογίου με ανταγωνιστική τιμή. 

ο ηρων εχει 0,06050

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...