Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, S90 είπε

0,167 το υπολογίζω , με αφαίρεση την έκπτωση μου και την έκπτωση του κράτους

προφανώς έχεις μικρή κατανάλωση και σε καλύπτει η επιδότηση αρκετά , πάντως καλή τιμή δεν τη λες σε σχέση με πέρυσι που ήταν <0,10

αν πας σε ρήτρες απλά βρες πρόγραμμα χωρίς δέσμευση , δες και το excel , ωστε αν σκουρύνουν σύντομα τα πράγματα να φύγεις άμεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, S90 είπε

0,167 το υπολογίζω , με αφαίρεση την έκπτωση μου και την έκπτωση του κράτους

 

1 λεπτό πριν, korakios είπε

προφανώς έχεις μικρή κατανάλωση και σε καλύπτει η επιδότηση αρκετά , πάντως καλή τιμή δεν τη λες σε σχέση με πέρυσι που ήταν <0,10

αν πας σε ρήτρες απλά βρες πρόγραμμα χωρίς δέσμευση , δες και το excel , ωστε αν σκουρύνουν σύντομα τα πράγματα να φύγεις άμεσα

1158 κιλοβατωρες ειναι. Χαμηλη ειναι στην παρούσα φάση εννοείται. Το ερώτημα είναι τώρα τί κάνω....φεύγω ή μένω ρισκάροντας ότι φυσικο αέριο στην ουσία ακόμα κανα μηνα θα κάψουμε. Βοηθησε πολύ τo excel σου και μπράβο σου. Το συμβόλαιο λήγει τον Νοεμβρη και η αποχώρηση ειναι 40+30 ευρώ, το παλούκι το φάγαμε στην ουσία και δεν προλαβαίνω να επωφεληθώ απο όποια αλλαγή αερίου τώρα, δυστυχώς δεν παρακολουθούσα την παρούσα συζήτηση νωρίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, S90 είπε

1158 κιλοβατωρες ειναι. Χαμηλη ειναι στην παρούσα φάση εννοείται. Το ερώτημα είναι τώρα τί κάνω....φεύγω ή μένω ρισκάροντας ότι φυσικο αέριο στην ουσία ακόμα κανα μηνα θα κάψουμε. Βοηθησε πολύ τo excel σου και μπράβο σου. Το συμβόλαιο λήγει τον Νοεμβρη και η αποχώρηση ειναι 40+30 ευρώ, το παλούκι το φάγαμε στην ουσία και δεν προλαβαίνω να επωφεληθώ απο όποια αλλαγή αερίου τώρα, δυστυχώς δεν παρακολουθούσα την παρούσα συζήτηση νωρίτερα.

για αέριο στο άλλο θέμα και συγκεκριμένα διάβασε αυτό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, peropo είπε

Καλησπέρα σας.

Εχω Γ1 οικιακο Δεη. Ενω περιμενα να ερθει εκκαθαριστικος λογαριασμος (αρχες Φλεβαρη) μου ηρθε ξανα εναντι. Μου ειπαν απο τη Δεη οτι δεν περασαν για μετρηση απο ΔΕΔΔΗΕ και ο επομενος λογαριασμος σε 2 μηνες θα ερθει παλι εναντι (συνολικα 3 εναντι) και τον Ιουνιο θα μου ερθει εκκαθαριστικος για ολη την περιοδο (8μηνο). Η ερωτηση μου αν με αυτο που εγινε θα επιβαρυνθω περαιτερω δηλαδη η επιδοτηση θα υπολογιστει κανονικα εφοσον ειμαι<300kw τον μηνα; και με βαση την επιδοτηση ππυ θα ισχυει τοτε ή αθροιστικα για καθε μηνα που περασε το τι ισχυε;

Εσυ πηρες τηλεφωνο στο Δεδδηε να το επιβαιβεωσεις οτι δεν περασαν..Για δες το.. Μηπως βρηκαν κλειστα;; Κατι αλλο..

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταφέρω ραδιοαρβύλα οτι μετά την W&V , σταματά σε λίγες μέρες και της NRG στα επαγγελματικά  (δεν ξέρω αν ισχύει ή όχι)

επομένως αν κάποιος είναι επαγγελματίας ας το ψάξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, korakios είπε

Μεταφέρω ραδιοαρβύλα οτι μετά την W&V , σταματά σε λίγες μέρες και της NRG στα επαγγελματικά  (δεν ξέρω αν ισχύει ή όχι)

επομένως αν κάποιος είναι επαγγελματίας ας το ψάξει

...επειδή θα ρώταγα για έναν γνωστό, της NRG (με βάση το excel και την κατανάλωση που έχεις εκεί) δεν είναι το φθηνότερο για Γ21; Αν ναι, να του πω να τρέξει να βάλει όσο ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, washcloud είπε

...επειδή θα ρώταγα για έναν γνωστό, της NRG (με βάση το excel και την κατανάλωση που έχεις εκεί) δεν είναι το φθηνότερο για Γ21; Αν ναι, να του πω να τρέξει να βάλει όσο ισχύει;

ναι είναι στο excel (για > ~2000kw/έτος) , μπορεί και να παίζει κάποιο άλλο που δεν είδα ή δεν πόσταρε κάποιος

επίσης μπορεί και να είναι ραδιοαρβύλα

Spoiler

αν δεν έτρεξε τόσο καιρό μην περιμένεις οτι θα τρέξει τώρα και μην πολυ-επιμένεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(...του τα 'χα πει από Δεκέμβρη αλλά ήταν σε φάση "don't worry...το 'χω..."  με 3 επαγγελματικές παροχές σε Ελπέντισον που απ' ό,τι είδα στο excel είναι - με τις τωρινές τιμές τουλάχιστον - φωτιά σε σχέση με την NRG. Ε χθες με έψαχνε από μόνος του...Και αρβύλα να 'ναι δεν πειράζει, ίσως τον κινητοποιήσει κι όλας.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και συγνώμη που σας σκοτίζω και εγώ ο πτωχός, αλλα θα ήθελα μια συμβουλή.

Έχω ΚΟΤ Β ρευμα στη ΔΕΗ, καίω περίπου 1000 KWh  και αεριο στη Ζενιθ. Σήμερα βρέθηκα με εναν φίλο με τα ιδια χαρακτηριστικά  που πήγε elpedison και μου λέει εχει τρελαθεί στα πιστωτικά. Εγω δινω πχ 100 ΔΕΗ και 200 Αέριο και αυτός έχει επιστροφή 40 και 50. Δεν εχει λεει ρητρα αναπροσαρμογής, έχει κλειδωμένη τιμή στο αέριο 0,05 έχει έκπτωση στο κοινωνικό τιμολογιο (!) δηλαδή πιο κατω απο 0,045/KW και έκπτωση συνέπειας. 'Α και έκπτωση απο το κρατος. Μπορείτε να μου πείτε τι κανω λάθος? Αξίζει να φύγω απο ΔΕΗ με το ΚΟΤ και να τα παω καπου όλα μαζί και που?  Ή αυτα τα ωραία ειναι στους πρωτους λογαριασμούς και μετά πέφτει ο πέλεκυς? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από namenick
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, namenick είπε

Έχω ΚΟΤ Β ρευμα στη ΔΕΗ

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Φεβ 2022)

και διαβάζεις την προτεινόμενη ανάρτηση και κατεβάζεις και το excel

2 λεπτά πριν, namenick είπε

Αξίζει να φύγω απο ΔΕΗ με το ΚΟΤ και να τα παω καπου όλα

ποτέ double είναι κανόνας

3 λεπτά πριν, namenick είπε

αεριο στη Ζενιθ

στο άλλο θέμα για αέριο και αναφέρεις πιο πρόγραμμα έχεις και αν είναι με σταθερή τιμή ή όχι (ανέβασε εκεί λογαριασμό χωρίς να φαίνονται τα προσωπικά σου στοιχεία μέσα σε spoiler)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, namenick είπε

Καλησπέρα και συγνώμη που σας σκοτίζω και εγώ ο πτωχός, αλλα θα ήθελα μια συμβουλή.

Έχω ΚΟΤ Β ρευμα στη ΔΕΗ, καίω περίπου 1000 KWh  και αεριο στη Ζενιθ. Σήμερα βρέθηκα με εναν φίλο με τα ιδια χαρακτηριστικά  που πήγε elpedison και μου λέει εχει τρελαθεί στα πιστωτικά. Εγω δινω πχ 100 ΔΕΗ και 200 Αέριο και αυτός έχει επιστροφή 40 και 50. Δεν εχει λεει ρητρα αναπροσαρμογής, έχει κλειδωμένη τιμή στο αέριο 0,05 έχει έκπτωση στο κοινωνικό τιμολογιο (!) δηλαδή πιο κατω απο 0,045/KW και έκπτωση συνέπειας. 'Α και έκπτωση απο το κρατος. Μπορείτε να μου πείτε τι κανω λάθος? Αξίζει να φύγω απο ΔΕΗ με το ΚΟΤ και να τα παω καπου όλα μαζί και που?  Ή αυτα τα ωραία ειναι στους πρωτους λογαριασμούς και μετά πέφτει ο πέλεκυς? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Για δαβασε τις πισω 5-6 σελιδες να δεις τι γινεται...elpedison δεν εχουν ακουστει και καλυτερα λογια... 

Κοιτας εδω..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, namenick είπε

Καλησπέρα και συγνώμη που σας σκοτίζω και εγώ ο πτωχός, αλλα θα ήθελα μια συμβουλή.

Έχω ΚΟΤ Β ρευμα στη ΔΕΗ, καίω περίπου 1000 KWh  και αεριο στη Ζενιθ. Σήμερα βρέθηκα με εναν φίλο με τα ιδια χαρακτηριστικά  που πήγε elpedison και μου λέει εχει τρελαθεί στα πιστωτικά. Εγω δινω πχ 100 ΔΕΗ και 200 Αέριο και αυτός έχει επιστροφή 40 και 50. Δεν εχει λεει ρητρα αναπροσαρμογής, έχει κλειδωμένη τιμή στο αέριο 0,05 έχει έκπτωση στο κοινωνικό τιμολογιο (!) δηλαδή πιο κατω απο 0,045/KW και έκπτωση συνέπειας. 'Α και έκπτωση απο το κρατος. Μπορείτε να μου πείτε τι κανω λάθος? Αξίζει να φύγω απο ΔΕΗ με το ΚΟΤ και να τα παω καπου όλα μαζί και που?  Ή αυτα τα ωραία ειναι στους πρωτους λογαριασμούς και μετά πέφτει ο πέλεκυς? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

...μακρυά από Ελπέντισον, Watt&Volt, Πρωτέργεια. Είναι ίσως η χειρότερη τριάδα. Εγώ για την ώρα μόνο αυτό θα σου πω. 

...ή μάλλον θα σου πω και κάτι άλλο : ΚΟΤ-Β στο Γ1 ΔΕΗ με 1.000kWh/TEΤΡΑΜΗΝΟ (προφανώς αυτό εννοείς, κι όχι τον μήνα, αν κρίνω από το "100"), είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να έχεις (όσο υπάρχουν επιδοτήσεις έστω).

Κι ένα τελευταίο θα σου πω : ας μας δώσει ο φίλος σου λογαριασμούς να δούμε (ή ζήτα του να τους δώσεις εσύ).

edit : είδα πρόλαβαν απάντησαν κι άλλοι : διάβασε/κάνε αυτά που σου υπέδειξε ο korakios (καθώς και κάποιες σελίδες από το thread που σου είπε ο takoulou - μονο για καλό σου θα είναι, για να καταλάβεις πράγματα).

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, washcloud είπε

...μακρυά από Ελπέντισον, Watt&Volt, Πρωτέργεια. Είναι ίσως η χειρότερη τριάδα. Εγώ για την ώρα μόνο αυτό θα σου πω. 

...ή μάλλον θα σου πω και κάτι άλλο : ΚΟΤ-Β στο Γ1 ΔΕΗ με 1.000kWh/TEΤΡΑΜΗΝΟ (προφανώς αυτό εννοείς, κι όχι τον μήνα, αν κρίνω από το "100"), είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να έχεις (όσο υπάρχουν επιδοτήσεις έστω).

Κι ένα τελευταίο θα σου πω : ας μας δώσει ο φίλος σου λογαριασμούς να δούμε (ή ζήτα του να τους δώσεις εσύ).

Ναι φιλε washcloudσωστα 1000 το 4μηνο. Μου έδειξε απο το κινητό τον λογαριασμό. Αν θυμαμαι καλα είχε μια τρελή έκπτωση συνέπειας 50κατι ευρω, χώρια τις κρατικές εκπτώσεις. Τι να πω. Ο κόσμος αγχώνεται μην ερθει λογαριασμός και αλλοι παίρνουν πιστωτικά. Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, namenick είπε

Ναι φιλε washcloudσωστα 1000 το 4μηνο. Μου έδειξε απο το κινητό τον λογαριασμό. Αν θυμαμαι καλα είχε μια τρελή έκπτωση συνέπειας 50κατι ευρω, χώρια τις κρατικές εκπτώσεις. Τι να πω. Ο κόσμος αγχώνεται μην ερθει λογαριασμός και αλλοι παίρνουν πιστωτικά. Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.

...δεν γίνεται δουλειά πάντως, να ξέρεις, με το "μου έδειξε αυτό - μου είπε εκείνο κι εγώ τρελαίνομαι" : ΜΠΟΡΕΙ να μιλάμε για κάποιο παλιότερο πρόγραμμα (που πιθανότατα οσωνούπω θα του το αλλάξουν μονομερώς btw). Παίζουν πάρα πολλοί παράγοντες που καθορίζουν τί πληρώνει κάποιος και ΓΙΑΤΙ (και μέχρι πότε). Και χωρίς να έχουμε πληροφορίες από πρώτο χέρι (λογαριασμοί και τύπο/όρους/ημερομηνία σύνταξης συμβολαίου), ούτε εμείς μπορούμε να πούμε κάτι σίγουρο. Πέρα ίσως από το : ΑΥΤΗΝ την στιγμή (για όποιον πάει ΤΩΡΑ), το σταθερό της Ελπέντισον, έχει 0,10+€ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ από τα σταθερό της ΔΕΗ, και πολύ μεγαλύτερο πάγιο μηνός, και όλο αυτό την κάνουν να είναι κατά 100% ακριβότερη στον τελικό λογαριασμό (αν πληρώνεις πχ 100 ΔΕΗ, στην Ελπέ θα πληρώσεις 200). Δες το excel που σου υπέδειξε ο korakios.*

(...να κάνω μια υπόθεση, αν ο φίλος τα λέει αληθινά : πήγε πριν 2-3 μήνες, ΔΕΝ είναι σε σταθερό, έχει έναντι λογαριασμούς = ΔΕΝ του έρχεται αναπροσαρμογή φυσικά, κι ΟΤΑΝ θα έρθει ο εκκαθαριστικός, θα τα ξαναπείτε τότε. ΕΝΑ πιθανό σενάριο λέω, όχι απαραίτητα πραγματικό. Αλλά ΠΙΘΑΝΟ. Σε κάθε περιπτωση όμως, πιθανώς συγκρίνετε ΑΝΟΜΟΙΑ πράγματα.)

*...ψτ, σου 'χω δουλίτσα, 0,2830 την έχει πάει την kWh η Ελπε με τα ιδιωτικά πετρέλαια που αλλάζουν τα δικά μας...:-D

 

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...