Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, theodoropoulosm είπε

Παιδιά καλησπέρα!Εγώ μόλης πήγα Ηρων στο up home πρόγραμμα , έχω οικιακό και καταναλώνω μεσο όρο 800 kWh /4 μηνο.Τι μου προτέινετε? 

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Φεβ 2022)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, theodoropoulosm είπε

Παιδιά καλησπέρα!Εγώ μόλης πήγα Ηρων στο up home πρόγραμμα , έχω οικιακό και καταναλώνω μεσο όρο 800 kWh /4 μηνο.Τι μου προτέινετε? 

Κοίταξες επάνω στο excel να δεις τι σε συμφέρει... Μάλλον δεν το είδες.. Για να πας εκεί.. Έχεις το δικαίωμα να φυγεις εντός 14 ημερών.. 

Διάβασε και 5-6 σελίδες πιο πισω να καταλάβεις.. 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα  παιδιά, 

επειδή κατέβασα το excel αλλά δεν μπορώ να το επεξεργαστώ, τουλάχιστον αυτή τη στιγμή, αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει και δεν βαριέται, θα το εκτιμούσα, γιατί έχω μπερδευτεί λίγο.

Αυτή τη στιγμή είμαι με ΔΕΗ στο όνομα του προηγούμενου ενοικιαστή. Θέλω να το αλλάξω στο όνομα μου και:

1) δικαιουμαι ΚΟΤ Β

2) σκέφτομαι να βάλω νυχτερινό

3) πρόκειται για κύρια κατοικία

4) η κατανάλωση μου είναι ως 1000ΚW/4μηνο (βασικά ίσως και λιγότερο, γιατί το καλοκαίρι συνήθως λείπω για μεγάλα διαστήματα λόγω δουλειάς- τελευταίος εκκαθαριστικός με 950KW/244 ημέρες).

Μπορώ να τα συνδιάσω όλα αυτά; αν κατάλαβα καλά, προτείνετε ΔΕΗ κ με ρήτρα αναπροσαρμογής στη χαμηλή κατανάλωση, εγώ είχα δει την Volterra 360 ξεγνοιασιά γιατί δεν χρειαζόταν κ νυχτερινό μετρητή, αλλά επειδή οπως σας είπα δε μπορώ να επεξεργαστώ το excel αυτή τη στιγμή, αν έχετε ήδη απαντήσει σε κάποιον προηγούμενο σχετικά ή μπορείτε να βοηθήσετε κάπως, μου λέτε. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, alexcantana είπε

επειδή κατέβασα το excel αλλά δεν μπορώ να το επεξεργαστώ,

ανοίγεις αντίγραφο

5 λεπτά πριν, alexcantana είπε

4) η κατανάλωση μου είναι ως 1000ΚW/4μηνο (βασικά ίσως και λιγότερο, γιατί το καλοκαίρι συνήθως λείπω για μεγάλα διαστήματα λόγω δουλειάς- τελευταίος εκκαθαριστικός με 950KW/244 ημέρες).

Μπορώ να τα συνδιάσω όλα αυτά; αν κατάλαβα καλά, προτείνετε ΔΕΗ κ με ρήτρα αναπροσαρμογής στη χαμηλή κατανάλωση,

ναι , στο 4ο φύλλο του excel φαίνεται ο λόγος , αλλά ετοιμαζόμαστε για άνοδο τιμών και φυσικά να παρακολουθείς καθημερινά τις εξελίξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Δεν ξέρω αν είναι ράδιο αρβύλα αυτό που διαβάζω σε ένα site, εγώ απλά το μεταφέρω προς ενημέρωση.

Προσοχή όσοι έχετε επιλέξει ΔΕΗ ΜyhomeEnter και ΜyhomeEnter+.Υπάρχουν δεκάδες καταγγελίες στην ΡΑΕ οτι μετά τους πρώτους 6 μήνες χρεώνουν κανονικά την ρήτρα.

https://www.bankingnews.gr/epixeiriseis/articles/613191/i-dei-koroideyei-tous-katanalotes-me-ta-stathera-timologia-dekades-oi-kataggelies

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimitris_p είπε

Καλησπέρα σας. Δεν ξέρω αν είναι ράδιο αρβύλα αυτό που διαβάζω σε ένα site, εγώ απλά το μεταφέρω προς ενημέρωση.

Προσοχή όσοι έχετε επιλέξει ΔΕΗ ΜyhomeEnter και ΜyhomeEnter+.Υπάρχουν δεκάδες καταγγελίες στην ΡΑΕ οτι μετά τους πρώτους 6 μήνες χρεώνουν κανονικά την ρήτρα.

https://www.bankingnews.gr/epixeiriseis/articles/613191/i-dei-koroideyei-tous-katanalotes-me-ta-stathera-timologia-dekades-oi-kataggelies

Αυτο συζητουσαμε το πρωι.Διαβασε πιο πισω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimitris_p είπε

Καλησπέρα σας. Δεν ξέρω αν είναι ράδιο αρβύλα αυτό που διαβάζω σε ένα site, εγώ απλά το μεταφέρω προς ενημέρωση.

Προσοχή όσοι έχετε επιλέξει ΔΕΗ ΜyhomeEnter και ΜyhomeEnter+.Υπάρχουν δεκάδες καταγγελίες στην ΡΑΕ οτι μετά τους πρώτους 6 μήνες χρεώνουν κανονικά την ρήτρα.

https://www.bankingnews.gr/epixeiriseis/articles/613191/i-dei-koroideyei-tous-katanalotes-me-ta-stathera-timologia-dekades-oi-kataggelies

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

ανοίγεις αντίγραφο

ναι , στο 4ο φύλλο του excel φαίνεται ο λόγος , αλλά ετοιμαζόμαστε για άνοδο τιμών και φυσικά να παρακολουθείς καθημερινά τις εξελίξεις

Για κάποιο λόγο δεν μπορώ, μάλλον έχει πρόβλημα ο υπολογιστής μου γιατί είναι καινουργιος κλπ.

Απλώς φαίνεται και η Volterra να ακολουθεί από κοντά σε σχέση με τη ΔΕΗ, και επειδή θα γλίτωνα τον νυχτερινό μετρητή το σκεφτόμουν. Διάβασα βέβαια ότι η ρήτρα αναπροσαρμογής της είναι μεγαλύτερη σε σχέση με τη ΔΕΗ, για αυτό είπα να ρωτήσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alexcantana είπε

Απλώς φαίνεται και η Volterra να ακολουθεί από κοντά σε σχέση με τη ΔΕΗ, και επειδή θα γλίτωνα τον νυχτερινό μετρητή το σκεφτόμουν.

η Volterra πάει για εξαγορά με ότι και αν σημαίνει

η τιμή κιλοβατώρας δεν έχει καμία σχέση με το αν έχεις νυχτερινό ,

φφφφφφφφφφφφφ

βαριέμαι να δίνω λινκ στα γράφω εδώ για νυχτερινό

1. γλυτώνεις ρυθμιζόμενες χρεώσεις

2. έχεις ΚΟΤ και βοηθά στο να μη χάσεις το όριο μιας και μετράνε μόνο οι ημερήσιες

οι διαφορές στα ρητροπρογράμματα είναι πολύ μικρές , απλά πήγαινε κάπου που να μην έχει δέσμευση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, άρα ούτως ή άλλως θέλω να φαίνεται το νυχτερινό για την μέτρηση στον ΚΟΤ. Ευχαριστώ πολύ! Θα πάω για ΔΕΗ κ ελπίζω να παν' όλα καλά. Για όλους μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alexcantana είπε

Οκ, άρα ούτως ή άλλως θέλω να φαίνεται το νυχτερινό για την μέτρηση στον ΚΟΤ. Ευχαριστώ πολύ! Θα πάω για ΔΕΗ κ ελπίζω να παν' όλα καλά. Για όλους μας!

κάθε εβδομάδα τουλάχιστον ενημερώνεσαι για χοντρική και επιδοτήσεις απαραίτητα όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να υπογράψω λίγο άμεσα, γιατί αυτή τη στιγμή το χρεώνομαι ολόκληρο, οπότε και μόνο η αλλαγή σε ΚΟΤ και το νυχτερινο θα με ωφελήσουν, απλώς σε μια άλλη περίπτωση θα επέλεγα και έναν προμηθευτή με ακόμα χαμηλότερη τιμή KW, άσχετα από την επιδότηση που σκέφτομαι ότι μπορεί να είναι προσωρινή (το 30% μειωμένο που λένε στη σελίδα τους). αλλά θα τους ρωτήσω και από κοντά, για παν ενδεχόμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γλέντια. 

Χρεωστε όσο θέλετε να τα τσεπωσουμε και να είμαστε κομπλέ, έχουν να πληρωνουν τα κορόιδα. 

Μήνυση δήμου Αθηναίων για παραπάνω χρεώσεις σε δημοτικά τέλη

Δεν θέλω να φανταστώ τι γίνεται σε επίπεδο όλης της Ελλάδας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω ένα πρόγραμμα της Watt & Volt το Home energy plus. Η χρέωση kWh είναι 0,064 ευρώ.

 

Στον τελευταίο μου εκκαθαριστικό για 120 μέρες η κατανάλωση μου ήταν 2234kWh. Άρα €68.58.

Ρυθμιζόμενες χρεώσεις: €155

Συμπληρωματικά χρεωσεις: €400

 

Ερωτώ λοιπόν, με έχουν πάρει πάνω από 3 φορές για να πάω στο πρόγραμμα Zero. Αξίζει η μετάβαση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, george_ins είπε

Ερωτώ λοιπόν, με έχουν πάρει πάνω από 3 φορές για να πάω στο πρόγραμμα Zero. Αξίζει η μετάβαση;

 

Αν θεςνα πληρωνεις περισσοτερα ναι.

Διαβασε το αλλο θεμα της ΔΕΗ τις τελευταιες 10-15 σελιδες καλυτερα και πηγαινε προς τα εκει σε ενα σταθερο προγραμμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...