Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, nikniknikniknik είπε

δύο μήνες έχω στο πρόγραμμα

άρα έχεις ακόμα 4 μήνες relax βάσει νομοθεσίας

με τι τιμές έκλεισες ? αν θυμάμαι καλά , μέχρι τέλη Σεπ ήταν τα καλά

2 λεπτά πριν, nikniknikniknik είπε

παίζει να μου αλλάξουν το ~0.19 /kwh?

μετά το 6μηνο και δυστυχώς άμεσα στον λογριασμό μαζί με την ειδοποίηση

εκτός αν βάλουν ρήτρα αναπροσαρμογής που (θεωρητικά) πρέπει να σε ειδοποιήσουν 60 μέρες πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

άρα έχεις ακόμα 4 μήνες relax βάσει νομοθεσίας

με τι τιμές έκλεισες ? αν θυμάμαι καλά , μέχρι τέλη Σεπ ήταν τα καλά

μετά το 6μηνο και δυστυχώς άμεσα στον λογριασμό μαζί με την ειδοποίηση

εκτός αν βάλουν ρήτρα αναπροσαρμογής που (θεωρητικά) πρέπει να σε ειδοποιήσουν 60 μέρες πριν

πωω δεν είχα ιδέα, νόμισα ηρέμισα για κανα χρόνο τουλάχιστον.

με 0,189 ευρώ έκλεισα, δεν το λες και καλά αλλα καλύτερα απο ρήτρα.

και όταν φτάσει η ώρα, ζητάω ξανά συμβόλαιο για νέα σταθερή τιμή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nikniknikniknik είπε

και όταν φτάσει η ώρα, ζητάω ξανά συμβόλαιο για νέα σταθερή τιμή?

αν φτάσει και αν σε συμφέρει ανάλογα τη χοντρική και επιδοτήσεις , βλέπεις μέχρι τότε , αν και τέτοια τιμή δεν νομίζω να στην αλλάξουν

για οποιαδήποτε αλλαγή εννοείται φεύγεις αζημίως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, korakios είπε

αν φτάσει και αν σε συμφέρει ανάλογα τη χοντρική και επιδοτήσεις , βλέπεις μέχρι τότε , αν και τέτοια τιμή δεν νομίζω να στην αλλάξουν

για οποιαδήποτε αλλαγή εννοείται φεύγεις αζημίως

οκ, κατάλαβα. άρα κοιτάω και περιμένω.

πέρα από την 24μηνη δέσμευση, γράφει στη σύμβαση κάπου ότι μπορούν να μου αλλάξουν την τιμή? 

ή είναι τακτική όλων το 6μηνο? αν πχ φύγω και πάω ΔΕΗ home online κάποια στιγμή.

 

Επεξ/σία από nikniknikniknik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, nikniknikniknik είπε

οκ, κατάλαβα. άρα κοιτάω και περιμένω.

απλά έχε το νου σου , νόμιζα είχες κλείσει με παλιές τιμές ~0,08-0,09 , δύσκολο να το αλλάξουν

5 λεπτά πριν, nikniknikniknik είπε

πέρα από την 24μηνη δέσμευση, γράφει στη σύμβαση κάπου ότι μπορούν να μου αλλάξουν την τιμή? 

αυτό που έβαλες είναι οι ειδικοί όροι , στους γενικούς όρους θα δεις οτι όπως έχεις εσύ το δικαίωμα να σπάσεις το συμβόλαιο πληρώνοντας ρήτρα αποχώρησης , δηλαδή δεν είσαι υποχρεωμένος να παραμείνεις 2 χρόνια ,

έτσι και η εταιρία έχει το δικαίωμα αλλαγής τιμών ή όρων ανα πάσα στιγμή (με ειδοποίηση) έχοντας εσυ το δικαίωμα αποχώρησης αζημίως

Όμως η νομοθεσία προβλέπει 6 μήνες ελάχιστης διάρκειας τιμών

Νομοθεσία>Ειδικών όρων>Γενικών όρων

31 λεπτά πριν, nikniknikniknik είπε

(έχω βαρβάτη κατανάλωση ~500kw/h το μήνα)

και βάλε νυχτερινό αν δεν έχεις ήδη

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

και βάλε νυχτερινό αν δεν έχεις ήδη

δυστυχώς παλιό σπίτι, τεμπέλης ιδιοκτήτης, δύσκολα να μπει και άλλη χελώνα.

και νομίζω πως το fixed της watt&volt έχει ίδια χρέωση στο νυχτερινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexandros82 είπε

To site τους ειναι το energycost.gr.

...θα έλεγα τί είναι το σάιτ τους, αλλά τεσπα. Γενικώς τα διάφορα ονλάιν εργαλεία (ΡΑΕ ή ξε-ΡΑΕ), ΔΕΝ συνυπολογίζουν/ειδοποιούν για "λεπτομέρειες", όπως πάγια, "ειδικές συνδρομές" (=ετήσια πάγια και δη προκαταβολικά), κυμαινόμενες διατιμήσεις (ανάλογα την κατανάλωση) είτε μιλάμε για πάγιο είτε για τιμή κιλοβατώρας. Καλά, για τις ΧΡΟΝΙΚΕΣ ΔΕΣΜΕΥΣΕΙΣ, ούτε λόγος (όπως ΚΑΙ για "λεπτομέρειες" όπως ανάλυση ποινής πρόωρης αποχώρησης.......). Ούτε υπολογισμός των επιδοτήσεων, ούτε αναφορά σε όσους έχουν ΚΟΤ - γενικά το ΜΟΝΟ που κάνουν, είναι σου κοπανάνε ξερά συγκρίσεις μεταξύ τιμών κιλοβατώρας και κόψε τον λαιμό σου.

Δια ταύτα :

α) Χοντρικά, για πάνω από 3.600kWh/ΕΤΟΣ, το σταθερό πρόγραμμα είναι επιβεβλημένο.

β) Αν το σπίτι ΔΕΝ είναι στην φορολογική του '21 δηλωμένο ως κύρια κατοικία, ΤΟΤΕ κι αν είναι επιβεβλημένο.

γ) ΔΕΗ > all για ένα σωρό λόγους. Και για την ακρίβεια, σε σταθερό. Και για την ακόμα πιο ακρίβεια, MyHomEnter+. Κάτι πιο φθηνό ΚΑΙ πιο "ασφαλές" από την ΔΕΗ, δεν υπάρχει ΠΙΑ. Συν ότι τα σταθερά της είναι μόνο 12μηνα και με "ξεφτίλα" ποινή πρόωρης αποχώρησης.

δ) Για πάνω από, πες, 3.000kWh/ETOΣ, νυχτερινό. Κόβει ΚΑΙ από τις "Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις", ΚΑΙ βοηθάει όσους έχουν ΚΟΤ να μην το χάνουν λόγω ορίων (οι νυχτερινές kWh δεν προσμετρούνται). Δες τα ωράρια και τήρησέ τα όσο μπορείς.

ε) ΚΟΤ αν το δικαιούσαι.

στ) ...περιορισμός κατανάλωσης ΟΥΤΩΣ ή άλλως, στα απολύτως απαραίτητα.

...και όλα αυτά δεν πρόκειται να στα πει κανένα ονλάιν εργαλείο. Και ο korakios αξίζει ΑΓΑΛΜΑ για το αρχείο excel του (kudos και στον liakjim που είχε την αρχική ιδέα). Διάβασε όσα σου υπέδειξε, κάνε τους δικούς σου υπολογισμούς (μιας και δεν ξέρουμε τί ακριβώς λένε οι λογαριασμοί σου για να σου πούμε εμείς), και δες αν όντως αυτό που σε συμφέρει είναι σταθερό ΔΕΗ (κατά 90-φεύγα % των περιπτώσεων συμφέρει όλους, αλλά υπάρχουν και υποπεριπτώσεις που όχι : πχ χαμηλή κατανάλωση με ΚΟΤ, συμφέρει - για την ώρα - ρητροπρόγραμμα).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikniknikniknik είπε

δύσκολα να μπει και άλλη χελώνα.

πλέον  ένας μετρητής μπαίνει και είναι ψηφιακός και αντικαθιστά τον υπάρχον

συνέχεια όμως στο άλλο θέμα περι νυχτερινού

2 λεπτά πριν, nikniknikniknik είπε

και νομίζω πως το fixed της watt&volt έχει ίδια χρέωση στο νυχτερινό.

δες στο excel όμως οτι κερδίζεις απο τις ρυθμιζόμενες αρκετά σε μεγάλες καταναλώσεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikniknikniknik είπε

δυστυχώς παλιό σπίτι, τεμπέλης ιδιοκτήτης, δύσκολα να μπει και άλλη χελώνα.

και νομίζω πως το fixed της watt&volt έχει ίδια χρέωση στο νυχτερινό.

...δεν χρειάζεσαι τον ιδιοκτήτη (ή την γνώμη του) : κάνεις εσύ αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ, και όσο για την "χελώνα", ούτως ή άλλως θα την αλλάξουν με νέο μετρητή (ψηφιακό) που θα είναι μόνος του, χωρίς κάτι άλλο για να μετράει το νυχτερινό : θα βγει λοιπόν η παλιά "χελώνα", και θα μπει απλά μια άλλη στη θέση της. Κόστος μια κι έξω 42€.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

συνήθως έχει λάθη , καλό είναι να το αποφεύγεις (δυστυχώς το πληρώσαμε με τα λεφτά μας)

ίσως βάζουν τις επιδοτήσεις αλλά κρίνοντας απο την κατανάλωση που έβαλες δε νομίζω

διάβασε την προτεινόμενη ανάρτηση και κατέβασε το excel

σύγκριση σταθερού με κυμαινόμενου δε γίνεται (διάβασε τα κόκκινα γράμματα στα προγράμματα με ρήτρα για το λόγο που δε γίνεται) , αν θες να συγκρίνεις διάβασε το 4ο φύλλο (άσχετο , έβαλα και άλλο ένα φύλο για αέριο)

οποτε μαντευω οτι πρεπει να παω σε ΔΕΗ my home online βασει καταναλωσης, σωστα? 

το (ΚΟΤ?) που εχει διπλα του τι ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alexandros82 είπε

οποτε μαντευω οτι πρεπει να παω σε ΔΕΗ my home online βασει καταναλωσης, σωστα? 

στο άλλο θέμα online/enter/enter+

2 λεπτά πριν, alexandros82 είπε

το (ΚΟΤ?) που εχει διπλα του τι ειναι?

οτι άγνωστο αν μπαίνει κοινωνικό τιμολόγιο στο συγκεκριμένο (υπάρχει άλλο θέμα για ΚΟΤ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω δυο εκκαθαριστικούς στη σειρά που χρεώνουν δυο φορές τις ίδιες κιλοβατώρες! Είναι δυνατόν να γίνεται αυτό ή κάτι δεν καταλαβαίνω καλά?

Αφορά ενοικιαζόμενα διαμερίσματα, Γ23, σε nrg.
Ο ενας εκκαθαριστικός εκδόθηκε 29/10/21 και αφορά περίοδο κατανάλωσης 06/09/21-04/10/21 και οι ενδείξεις του μετρητή είναι απο 10486-12506=2020 KWH. Χρεώθηκαν 202ΚWH x 0,06980=141 ευρώ.
Ο επόμενος εκκαθαριστικός εκδόθηκε 11/2/22 και αφορά 06/09/21-03/02/22 και οι ενδείξεις του μετρητή είναι απο 10486-19656=9170 KWH. Χρεώθηκαν 9170KWH x 0,06980=640,07 ευρώ.

Δηλαδή οι KWH του πρώτου εκκαθαριστικού πληρώθηκαν δυο φορές! Καταλαβαίνω κάτι λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, kavouras είπε

Παιδιά έχω δυο εκκαθαριστικούς στη σειρά που χρεώνουν δυο φορές τις ίδιες κιλοβατώρες! Είναι δυνατόν να γίνεται αυτό ή κάτι δεν καταλαβαίνω καλά?

βασικά είναι εκτός θέματος (προγραμμάτων αντί ΔΕΗ) , στείλε email ζητώντας διόρθωση , εκτός αν στον 2ο σου αφαιρέθηκε το ποσό για τον πρώτο

Αν δεν απαντάνε σε 10 εργάσιμες καταγγελία στη ΡΑΕ

Για περαιτέρω άνοιξε νέο θέμα με τίτλο πχ λάθος καταμέτρηση

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Έχω ανεβάσει τον τελευταίο εκκαθαριστικό στης Protergia (14/9/21-12/01/2022) με 814 κιλοβατώρες.

 

Η τελική τιμή της κιλοβατώρας σε αυτό τον λογαριασμό βγαίνει  0,198 ευρώ. 

Στο οικιακό αυτό πρόγραμμα αυτή την στιγμή χρεώνει 0,11028(-10%)=0,09925ευρω+ τις ρήτρες..

Σκέφτομαι να παραμείνω εδώ μιας και είναι η κύρια κατοικία και  θα έχω ακόμη τις επιδοτήσεις(αλλά βάζουν και λάθος τα ΤΕΜ..)  ή να πάω κατευθείαν σε ένα σταθερό πχ εντερ+;

ευχαριστώ!

 

 

 

 

IMG_20220301_230436.jpg

Επεξ/σία από yogi7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yogi7 είπε

Έχω ανεβάσει τον τελευταίο εκκαθαριστικό στης Protergia (14/9/21-12/01/2022) με 814 κιλοβατώρες.

αν μπορείς σε spoiler 😁

6 λεπτά πριν, yogi7 είπε

Από αυτά που υπολόγισα μου έχουν βάλει λάθος τα ΤΕΜ ,το οποίο είναι 89,17 ευρώ αντί για  περίπου 133ευρω σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου.(160*0,03+310*0,06+300*0,13+310*0,165+120*0,16)

ναι , αλλά έτσι όπως το υπολόγισες είναι για 1200kw , εσύ έκαψες λιγότερες κιλοβατώρες , επομένως σπας αναλογικά

12 λεπτά πριν, yogi7 είπε

Η τελική τιμή της κιλοβατώρας σε αυτό τον λογαριασμό βγαίνει  0,198 ευρώ. 

δεν πρόλαβες δυστυχως παλιές τιμές

12 λεπτά πριν, yogi7 είπε

Σκέφτομαι να παραμείνω εδώ μιας και είναι η κύρια κατοικία και  θα έχω ακόμη τις επιδοτήσεις(αλλά βάζουν και λάθος τα ΤΕΜ..)  ή να πάω κατευθείαν σε ένα σταθερό πχ εντερ+;

ευχαριστώ!

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Φεβ 2022)

και παρακολουθείς τις εξελίξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...