Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παίδες καλησπέρα!

Μετα απο κατι λογαριασμους που εσκασαν απο fysikaerioellados και ψαχνοντας τους παρόχους για το αν υπάρχει κανενας πάροχος με χαμηλες τιμές στη ρητρα αναπροσαρμογης, βρηκα ενα εργαλείο συγκρισης τιμων της ΡΑΕ. 

To site τους ειναι το energycost.gr.

Eβαλα λοιπον τα κριτηρια που με αντιπροσωπεύουν (θα τα δείτε στα screenhot).

Για κάποιο λόγο λοιπόν μου βγάζει οικονομικότερο πρόγραμμα το Volton Unique Flexi Plus Ν Promo 2M (1&13) το οποίο είναι ΜΕ ρήτρα αναπροσαρμογής. Σαν τελικη τιμή θα δείτε οτι μου εμφανίζει 131,72€

Στη φωτο της συγκρισης αν και το site της ΡΑΕ έχει ολα τα προγραμματα των παροχων έχω κάνει λίγο edit για να φέρω στη φωτο τα τρία προγράμματα.

Δευτερο λοιπόν ΔΕΗ myHome Enter με 204,43 ΧΩΡΙΣ ρητρα αναπροσαρμογης, και τρίτο αυτό που έχω τώρα, το φυσικο αεριο ελλαδος Ρεύμα Οικιακό Νυχτερινό Maxi 50 με 319,25 ΜΕ ρητρα αναπροσαρμογης

Μοιάζοντας λάθος λοιπόν τους κάλεσα στη ΡΑΕ και ενω δεν πήρα μια σαφή απάντηση για το πως μπορεί δυο προγράμματα με ρητρα να έχουν τόσο μεγάλη διαφορα, ( 319,25-131,72=187,53) και το προγραμμα της ΔΕΗ χωρις ρήτρα να ειναι στα 204,43. 

Δε μου εδωσαν σαφη απάντηση αλλα ενω τους εξηγουσα το οτι μοιαζουν λαθος τα νουμερα επεμεναν οτι το site ειναι σωστο αλλα να προτιμησω προγραμμα χωρις ρητρα αναπροσαρμογης, 

υπάρχει λετε περίπτωση το προγραμμα της volton  να έχει πολύ χαμηλούς συντελεστές στή ρήτρα αναπροσαρμογής και να συμφαίρει πολύ ακόμα και σε σχέση με το προγράμμα της ΔΕΗ???

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Screenshot_3.png

Screenshot_4.png

Screenshot_5.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alexandros82 είπε

To site τους ειναι το energycost.gr.

συνήθως έχει λάθη , καλό είναι να το αποφεύγεις (δυστυχώς το πληρώσαμε με τα λεφτά μας)

3 λεπτά πριν, alexandros82 είπε

Μοιάζοντας λάθος λοιπόν τους κάλεσα στη ΡΑΕ και ενω δεν πήρα μια σαφή απάντηση για το πως μπορεί δυο προγράμματα με ρητρα να έχουν τόσο μεγάλη διαφορα, ( 319,25-131,72=187,53) και το προγραμμα της ΔΕΗ χωρις ρήτρα να ειναι στα 204,43. 

ίσως βάζουν τις επιδοτήσεις αλλά κρίνοντας απο την κατανάλωση που έβαλες δε νομίζω

διάβασε την προτεινόμενη ανάρτηση και κατέβασε το excel

σύγκριση σταθερού με κυμαινόμενου δε γίνεται (διάβασε τα κόκκινα γράμματα στα προγράμματα με ρήτρα για το λόγο που δε γίνεται) , αν θες να συγκρίνεις διάβασε το 4ο φύλλο (άσχετο , έβαλα και άλλο ένα φύλο για αέριο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με συγχωρειτε αν εχει αναφερθει ηδη και δεν το ειδα

μου ηρθε εκκαθαριστικος με ρητρα αναπροσαρμογης 580!!! ξερετε μηπως πως υπολογιζεται ? 

οσους εχω ρωτησει μου εχουν πει νορμαλ ποσα, τυπου 100 ευρω πανω κατω, εμενα το ρευμα ειναι 320 και ρητρα αναπροσαρμογης 580! 

*ΔΕΗ

Επεξ/σία από CKSK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, CKSK είπε

με συγχωρειτε αν εχει αναφερθει ηδη και δεν το ειδα

μπα πρώτη φορά αναφέρεται

διάβασε την προτεινόμενη ανάρτηση (τέρμα ψηλά) και έλα με απορίες (συγκεκριμένες)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, CKSK είπε

 

οσους εχω ρωτησει μου εχουν πει νορμαλ ποσα, τυπου 100 ευρω πανω κατω, εμενα το ρευμα ειναι 320 και ρητρα αναπροσαρμογης 580! 

*ΔΕΗ

Αν έχεις ρεύμα 320 , πολύ λογικό φαίνεται να έχεις 580 ρήτρα.

Για πόσες kwh?

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CKSK είπε

:( 2800

διάβασε αυτό

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Φεβ 2022) που τα λέει συμπυκνωμένα ειδικά οι τελευταίες γραμμές και δες αν είναι το άλλο θέμα online/enter . Κακώς το άφησες , βούιξε ο τόπος απο το καλοκαίρι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios πολύ καλή δουλειά. δεν βρίσκω όμως το πρόγραμμα μου. Έχω Elpedison 24 Ώρες Νυχτερινό N. Λογικά πέφτει στα οικιακά με ρήτρα? οπότε συμπληρώνουμε μόνο το πεδίο Β? & C? ??

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, atux_null είπε

Λογικά πέφτει στα οικιακά με ρήτρα?

ναι

2 λεπτά πριν, atux_null είπε

οπότε συμπληρώνουμε μόνο το πεδίο Β? & C? ??

Β18, C18 τις τιμές του προγράμματος και εκτός της ετήσια κατανάλωσης μαντεύεις και τα Β23 εως Β26

αλλά και συμπληρώνεις ανάλογα το πως υπολογίζει το πρόγραμμά σου και τις γραμμές 28,29,30

αν θες να συγκρίνεις με σταθερό δες απλά το 4ο φύλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexandros82 είπε

Παίδες καλησπέρα!

Μετα απο κατι λογαριασμους που εσκασαν απο fysikaerioellados και ψαχνοντας τους παρόχους για το αν υπάρχει κανενας πάροχος με χαμηλες τιμές στη ρητρα αναπροσαρμογης, βρηκα ενα εργαλείο συγκρισης τιμων της ΡΑΕ. 

To site τους ειναι το energycost.gr.

Eβαλα λοιπον τα κριτηρια που με αντιπροσωπεύουν (θα τα δείτε στα screenhot).

Για κάποιο λόγο λοιπόν μου βγάζει οικονομικότερο πρόγραμμα το Volton Unique Flexi Plus Ν Promo 2M (1&13) το οποίο είναι ΜΕ ρήτρα αναπροσαρμογής. Σαν τελικη τιμή θα δείτε οτι μου εμφανίζει 131,72€

Στη φωτο της συγκρισης αν και το site της ΡΑΕ έχει ολα τα προγραμματα των παροχων έχω κάνει λίγο edit για να φέρω στη φωτο τα τρία προγράμματα.

Δευτερο λοιπόν ΔΕΗ myHome Enter με 204,43 ΧΩΡΙΣ ρητρα αναπροσαρμογης, και τρίτο αυτό που έχω τώρα, το φυσικο αεριο ελλαδος Ρεύμα Οικιακό Νυχτερινό Maxi 50 με 319,25 ΜΕ ρητρα αναπροσαρμογης

Μοιάζοντας λάθος λοιπόν τους κάλεσα στη ΡΑΕ και ενω δεν πήρα μια σαφή απάντηση για το πως μπορεί δυο προγράμματα με ρητρα να έχουν τόσο μεγάλη διαφορα, ( 319,25-131,72=187,53) και το προγραμμα της ΔΕΗ χωρις ρήτρα να ειναι στα 204,43. 

Δε μου εδωσαν σαφη απάντηση αλλα ενω τους εξηγουσα το οτι μοιαζουν λαθος τα νουμερα επεμεναν οτι το site ειναι σωστο αλλα να προτιμησω προγραμμα χωρις ρητρα αναπροσαρμογης, 

υπάρχει λετε περίπτωση το προγραμμα της volton  να έχει πολύ χαμηλούς συντελεστές στή ρήτρα αναπροσαρμογής και να συμφαίρει πολύ ακόμα και σε σχέση με το προγράμμα της ΔΕΗ???

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Screenshot_3.png

Screenshot_4.png

Screenshot_5.png

Κοιταξες το excel επανω ψηλα...Κανε συγκριση τιμων...Μαλλον για ΔΕΗ σε κοβω... Κοιταξε το...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikniknikniknik είπε

έχω watt&volt fixed, παλιά υπήρχε στο excel. άλλαξε κάτι και δεν το βλέπω? 

θα βρεθώ χωρίς ρεύμα? 😅🤣

απλά κάθε μήνα να είσαι έτοιμος για αλλαγές τιμών αν τελείωσε το 6μηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

απλά κάθε μήνα να είσαι έτοιμος για αλλαγές τιμών αν τελείωσε το 6μηνο

(έχω βαρβάτη κατανάλωση ~500kw/h το μήνα)

τι εννοείς? παίζει να μου αλλάξουν το ~0.19 /kwh? δύο μήνες έχω στο πρόγραμμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...