Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, washcloud είπε

...btw, πόση "έκπτωση συνέπειας" έχεις στην ΕΛΠΕ και επί ποίας τιμής κιλοβατώρας; 

(το 0,063 δηλαδή είναι τελικό, με την προϋπόθεση "συνέπειας"; Ή πέφτει κι άλλο με την συνέπεια; )

στο λογαριασμό πολλαπλασιάζει το 0,063 με τη κατανάλωση, άρα φαντάζομαι είναι η τελική τιμή, θα δω στο συμβόλαιο τι λέει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@washcloud Καλα δεν μου ειπε οτι συμφερει καλυτερα η volton η ακριβης κουβεντα του ειναι το φθηνοτερο ρευμα-λογαριασμο αυτην την στιγμη θα το βρεις στην δεη απλα στην volton ειμαστε πολυ κοντα στις τιμες της δεη.Το μια η αλλη πηγαινε πιο πολυ οτι εχουν ενα προγραμμα με φθηνοτερη κιλοβατορα σε σχεση με την δεη αλλα πολυ ακριβοτερο παγιο, δεν θυμαμαι ποιο και ισως εχουν αλλαξει πολλα απο τοτε γιατι παει ενας μηνας αυτη η κουβεντα.Εγω ουτως η αλλως κρατησα την κουβεντα οτι με την δεη θα πληρωνω λιγοτερα.

Οσο για την προσφορα που παιζει με home enter 0.18€/kw ειχα ηδη μιλησει τηλεφωνικα με δεη και μου ειπαν οτι μετραει ποτε εκανα την αιτηση.Οποτε περιμενουν να τους στειλω το τελευταιο λογαριασμο σε φωτογραφια γιατι τους εστειλα οτι τον εχω εξοφλησει απλα δεν εχω το χαρτι ακομη στα χερια μου και η βλακεια στην nova δεν μπορεις να το βρεις το χαρτι σε ψηφιακη μορφη γενικα ειναι πολυ πισω στην Nova μεχρι και τηλεφωνο κ ιντερνετ που ειχα τελικα πηγα σε ote μετα απο ολοκληρη περιπετεια μαζι τους και ησυχασα.100 γραμμη που επιανα 90 και ειχα ολο αποσυνδεσεις κοντα ενα 9μηνο τελικα μολις μπηκα οτε 100+αριζει και αποσυνδεσεις μια φορα για δειγμα το μηνα και αν.

Οσο για το Kot δικαιουμαι 1700 ειμαστε 2 ενηλικες και ανηλικο παιδι και απο οτι μου ειπε η κοπελα παιζει και ενα 10% παραπανω που μπορεις να ξεπερασεις και να το δικαιουσαι ακομη το κοτ αλλα ως εκει δηλαδη αν εισαι στην δικη μου περιπτωση μπορεις να καψεις αλλες 170kw και να σε καλυπτει το κοτ απο εκει κ επειτα τα πληρωνεις ολα με την αρχικη τιμη kw.

Καιω τουλαχιστον 1500kw και λογικα θα ειμαι οριακα με το κοτ αλλα οπως ειπα κανω και ερασιτεχνικα Mining με το Pc της υπογραφης οποτε αν χρειαστει ισως το σταματησω αν ειναι να μην ξεπερναω το οριο.Παντως με καποιον που μιλησα στην δεη μου ειπε να κανω την αιτηση για το κοτ οταν βγει ο πρωτος λογαριασμος γιατι μπορει να αλλαζουν τα τελευταια ψηφια παροχης σε σχεση με τον παροχο που ειμαι τωρα.Τωρα ποσο ειναι αληθες αυτο δεν το ξερω αλλα δεν ειναι τιποτα να περιμενω το πρωτο εναντι.Λογικα αν το δικαιουμαι μεχρι τον εκκαθαριστικο θα εχει προλαβει να μπει η εκπτωση.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μου αλλάξανε στο ebill την διάρκεια του online και πλέον φαίνεται να είναι ενεργοποιημένο έως 30.11.2023.... ένα δάκρυ κύλησε....  Άμα δω και στον επόμενο λογαριασμό επιστροφή από τη διαφορά κιλοβατώρας μεταξύ παλαιού και νέου τιμοκαταλόγου θα πάω σε ψυχολόγο.... 

3 λεπτά πριν, fasmatikos είπε

Σήμερα μου αλλάξανε στο ebill την διάρκεια του online και πλέον φαίνεται να είναι ενεργοποιημένο έως 30.11.2023.... ένα δάκρυ κύλησε....  Άμα δω και στον επόμενο λογαριασμό επιστροφή από τη διαφορά κιλοβατώρας μεταξύ παλαιού και νέου τιμοκαταλόγου θα πάω σε ψυχολόγο.... 

Ένα μεγάλο ευχαριστώ (πάλι) σε @korakios και σε όλα τα άλλα παιδιά που βοήθησαν με συμβουλές και τακτικές... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, icenex είπε

@washcloud Καλα δεν μου ειπε οτι συμφερει καλυτερα η volton η ακριβης κουβεντα του ειναι το φθηνοτερο ρευμα-λογαριασμο αυτην την στιγμη θα το βρεις στην δεη απλα στην volton ειμαστε πολυ κοντα στις τιμες της δεη.Το μια η αλλη πηγαινε πιο πολυ οτι εχουν ενα προγραμμα με φθηνοτερη κιλοβατορα σε σχεση με την δεη αλλα πολυ ακριβοτερο παγιο, δεν θυμαμαι ποιο και ισως εχουν αλλαξει πολλα απο τοτε γιατι παει ενας μηνας αυτη η κουβεντα.Εγω ουτως η αλλως κρατησα την κουβεντα οτι με την δεη θα πληρωνω λιγοτερα.

Οσο για την προσφορα που παιζει με home enter 0.18€/kw ειχα ηδη μιλησει τηλεφωνικα με δεη και μου ειπαν οτι μετραει ποτε εκανα την αιτηση.Οποτε περιμενουν να τους στειλω το τελευταιο λογαριασμο σε φωτογραφια γιατι τους εστειλα οτι τον εχω εξοφλησει απλα δεν εχω το χαρτι ακομη στα χερια μου και η βλακεια στην nova δεν μπορεις να το βρεις το χαρτι σε ψηφιακη μορφη γενικα ειναι πολυ πισω στην Nova μεχρι και τηλεφωνο κ ιντερνετ που ειχα τελικα πηγα σε ote μετα απο ολοκληρη περιπετεια μαζι τους και ησυχασα.100 γραμμη που επιανα 90 και ειχα ολο αποσυνδεσεις κοντα ενα 9μηνο τελικα μολις μπηκα οτε 100+αριζει και αποσυνδεσεις μια φορα για δειγμα το μηνα και αν.

Οσο για το Kot δικαιουμαι 1700 ειμαστε 2 ενηλικες και ανηλικο παιδι και απο οτι μου ειπε η κοπελα παιζει και ενα 10% παραπανω που μπορεις να ξεπερασεις και να το δικαιουσαι ακομη το κοτ αλλα ως εκει δηλαδη αν εισαι στην δικη μου περιπτωση μπορεις να καψεις αλλες 170kw και να σε καλυπτει το κοτ απο εκει κ επειτα τα πληρωνεις ολα με την αρχικη τιμη kw.

Καιω τουλαχιστον 1500kw και λογικα θα ειμαι οριακα με το κοτ αλλα οπως ειπα κανω και ερασιτεχνικα Mining με το Pc της υπογραφης οποτε αν χρειαστει ισως το σταματησω αν ειναι να μην ξεπερναω το οριο.Παντως με καποιον που μιλησα στην δεη μου ειπε να κανω την αιτηση για το κοτ οταν βγει ο πρωτος λογαριασμος γιατι μπορει να αλλαζουν τα τελευταια ψηφια παροχης σε σχεση με τον παροχο που ειμαι τωρα.Τωρα ποσο ειναι αληθες αυτο δεν το ξερω αλλα δεν ειναι τιποτα να περιμενω το πρωτο εναντι.Λογικα αν το δικαιουμαι μεχρι τον εκκαθαριστικο θα εχει προλαβει να μπει η εκπτωση.

Έχεις νυχτερινό τιμολόγιο;; Για κοίταξε το.. Συμφέρει λιγο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπαθώ εδώ και μία ώρα να αποκρυπτογραφήσω τον εκκαθαριστικό της EFA. Πρέπει να έχουν προσπαθήσει πολύ για να τον στήσουν με αυτόν τον τρόπο.

Δε μπόρεσα να διαλευκάνω το εξής: Το πάγιο που εφαρμόζεται στον εκκαθαριστικό δεν έχει την έκπτωση συνέπειας. Φαντάζομαι θα πιστωθεί η έκπτωση του παγίου του εκκαθαριστικού μαζί με τις εκπτώσεις των παγίων των επόμενων έναντι, στον επόμενο εκκαθαριστικό;

Επεξ/σία από popopo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Silenzio είπε

Καμμία γνώμη, αξίζει ή με δουλεύουν ?

σε δουλεύουν , όλα τα ρητροπρογράμματα είναι 0,30 ~

4 ώρες πριν, icenex είπε

Μετα απο ψαξιμο και επειδη εχω το κουμπαρο μου στην volton που ειναι account manager και ουσιαστικα εχει μαγαζια και προσπαθει να κανει πωλησεις μου ειπε οτι το καλυτερο deal ακομη και τωρα ειναι η δεη με τα 0.18

  

8 ώρες πριν, korakios είπε

πλέον η τελικές είναι στα 0,30

αλλά υπάρχει η κρατική επιδότηση

 0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw (απο Σεπ άγνωστο για Ιαν)
μέχρι 300kw/μήνα

Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

 

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

επομένως κοιτάς αν σε καλύπτουν στο 0,30 τελικής αλλιώς πας σε σταθερό προγραμμα

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, icenex είπε

@washcloud Καλα δεν μου ειπε οτι συμφερει καλυτερα η volton η ακριβης κουβεντα του ειναι το φθηνοτερο ρευμα-λογαριασμο αυτην την στιγμη θα το βρεις στην δεη απλα στην volton ειμαστε πολυ κοντα στις τιμες της δεη.Το μια η αλλη πηγαινε πιο πολυ οτι εχουν ενα προγραμμα με φθηνοτερη κιλοβατορα σε σχεση με την δεη αλλα πολυ ακριβοτερο παγιο, δεν θυμαμαι ποιο και ισως εχουν αλλαξει πολλα απο τοτε γιατι παει ενας μηνας αυτη η κουβεντα.Εγω ουτως η αλλως κρατησα την κουβεντα οτι με την δεη θα πληρωνω λιγοτερα.

Οσο για την προσφορα που παιζει με home enter 0.18€/kw ειχα ηδη μιλησει τηλεφωνικα με δεη και μου ειπαν οτι μετραει ποτε εκανα την αιτηση.Οποτε περιμενουν να τους στειλω το τελευταιο λογαριασμο σε φωτογραφια γιατι τους εστειλα οτι τον εχω εξοφλησει απλα δεν εχω το χαρτι ακομη στα χερια μου και η βλακεια στην nova δεν μπορεις να το βρεις το χαρτι σε ψηφιακη μορφη γενικα ειναι πολυ πισω στην Nova μεχρι και τηλεφωνο κ ιντερνετ που ειχα τελικα πηγα σε ote μετα απο ολοκληρη περιπετεια μαζι τους και ησυχασα.100 γραμμη που επιανα 90 και ειχα ολο αποσυνδεσεις κοντα ενα 9μηνο τελικα μολις μπηκα οτε 100+αριζει και αποσυνδεσεις μια φορα για δειγμα το μηνα και αν.

Οσο για το Kot δικαιουμαι 1700 ειμαστε 2 ενηλικες και ανηλικο παιδι και απο οτι μου ειπε η κοπελα παιζει και ενα 10% παραπανω που μπορεις να ξεπερασεις και να το δικαιουσαι ακομη το κοτ αλλα ως εκει δηλαδη αν εισαι στην δικη μου περιπτωση μπορεις να καψεις αλλες 170kw και να σε καλυπτει το κοτ απο εκει κ επειτα τα πληρωνεις ολα με την αρχικη τιμη kw.

Καιω τουλαχιστον 1500kw και λογικα θα ειμαι οριακα με το κοτ αλλα οπως ειπα κανω και ερασιτεχνικα Mining με το Pc της υπογραφης οποτε αν χρειαστει ισως το σταματησω αν ειναι να μην ξεπερναω το οριο.Παντως με καποιον που μιλησα στην δεη μου ειπε να κανω την αιτηση για το κοτ οταν βγει ο πρωτος λογαριασμος γιατι μπορει να αλλαζουν τα τελευταια ψηφια παροχης σε σχεση με τον παροχο που ειμαι τωρα.Τωρα ποσο ειναι αληθες αυτο δεν το ξερω αλλα δεν ειναι τιποτα να περιμενω το πρωτο εναντι.Λογικα αν το δικαιουμαι μεχρι τον εκκαθαριστικο θα εχει προλαβει να μπει η εκπτωση.

...μα κι εγώ δεν είπα ότι προσπάθησε να σε,,,,βολτοποιήσει, αλήθειες σου 'πε άλλωστε - απλά ήταν "μισές" (σαν να λέμε "σου είπε ότι δεν είμαστε καλύτερα από ΔΕΗ,,,αλλά δεν σου είπε και ποσό χειρότερα είναι...". Σε κάθε περίπτωση, κουμπάρος σου είναι, και ΟΥΤΩΣ ή άλλως ό,τι κι αν,,,ΔΕΝ είπε, δεν ήταν με "πονηρή πρόθεση"...

Απλά από την μια κάποιοι ακόμη κι αν είναι "μέσα στα πράγματα", στην καλύτερη ή απλά άγνοια έχουν "της όλης εικόνας" ή δεν,,,χολοσκάνε κι όλας να την εξερευνήσουν - και στην χειρότερη καίνε κόσμο με αγνώστου προδιάθεσης ενέργειες, και τα 'χω γενικά πάρει με "όλο αυτό". Πχ παιδικός φίλος που είχαμε χαθεί και τα ξαναείπαμε πρόσφατα, όταν τον ρώτησα "περί ρεύματος", μου μίλησε για "ένα καλό παιδί στην W&V της περιοχής του" ( που "το εμπιστεύεται" και που όταν του μίλησε για το παλιό ρητροπρόγραμμα της W&V στο οποίο βρίσκεται, του,,,,πρότεινε γι' αλλαγή να πάει στο..."Zero"... (. . .) Κι ούτε κουβέντα να πάει ΕΣΤΩ στο σταθερό τους (κι άρχισα ν' αφρίζω....). Κι άλλα τέτοια πολλά.

Όσο για το τί σου είπαν ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ από την ΔΕΗ, ότι "μετράει πότε έκανες την αίτηση", ρώτα όσους γράφουν 1.5 μήνα τώρα για την εμπειρία τους....Βασικά, διάβασε το θρεντ από πχ αρχές Δεκέμβρη και θα καταλάβεις. (...ναι, κατά πάσα πιθανότητα στο τέλος θα μετρήσει "το πότε το αιτήθηκες", αλλά απ' την μια στο μεσοδιάστημα θα συνεχίσεις να χρεώνεσαι ρήτρα στην ΔΕΗ μέχρι την ενεργοποίηση του Έντερ, κι απ' την άλλη ουκ ολίγα τα παραδείγματα παιδιών που κι αυτοί "για παλιές τιμές ξεκίνησαν κι αυτοί, αλλά στις νέες η ΔΕΗ τους πάει" και για να βγάλουν άκρη έχουν σκάσει πάνω από email, τηλέφωνα, και καταγγελίες...Τεσπα μακάρι να σου πάει καλά εσένα.)

Περί ΚΟΤ : ΑΣΕ ΤΙ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΣΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ (...σαν την σύζυγο παίζει να ακούγομαι ε :-D). Μελέτα τα μόνος σου. Κι επειδή δεν ξέρω πώς ακριβώς στα είπε και κυρίως πώς ακριβώς τα κατάλαβες : το +10% ΔΕΝ σημαίνει πως "στην ουσία έχεις όριο 1870", ΑΛΛΑ πως αν τύχει κάποια φορά να ξεπεράσεις κατά 10% το όριο, ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ 4ΜΗΝΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΊΣΑΙ 10% ΚΑΤΩ ΓΙΑ ΝΑ "ΙΣΟΦΑΡΙΣΕΙΣ" (...δεν είναι ακριβώς την επόμενη, με μέσες 4μηνιαίες καταναλώσεις μέσα σε βάθος έτους υπολογίζονται, αλλά ΠΡΑΚΤΙΚΑ κΑλύτερα κράτα αυτόν τον τυφλοσούρτη : αν ξεπεράσεις την μια φορά - φρόντισε να μαζευτεις το ίδιο την επόμενη. Που σημαίνει πάνω στο 3μηνο - βάλε ειδοποίηση στο κινητό - να τσεκάρεις το ρολόι να δεις αν τυχόν είσαι σε,,,κακό δρόμο, και ξέροντας την ημερήσια κατανάλωση σε kWh, να κοιτάς να τις μειώσεις αναλόγως μέσα στον τελευταίο μήνα, που ΕΙΝΑΙ ένα εύλογο διάστημα...). Επίσης, αν ξεπεράσεις το όριο, χάνεις την έκπτωση ολικά, δεν είναι ότι "μετά τις 1.700+10% ό,τι καταναλώσεις θα είναι χωρίς έκπτωση"...Αν πχ κάψεις 2.000, ε θα τις τιμολογηθείς ΟΛΕΣ χωρίς έκπτωση ΚΟΤ εκείνο το 4μηνο. Ίσως το ΕΧΕΙΣ καταλάβει αυτό - απλά στο ξεκαθαρίζω...

Τα δε τελευταία 2 ψηφία στον αριθμό παροχής, όχι "μπορεί", στάνταρ αλλάζουν. Παρακολούθα εδώ πότε θ' αλλάξεις από "Nova" (...NRG στην ουσία....) σε ΔΕΗ.

Την έκπτωση του ΚΟΤ θα την πάρεις από την στιγμή που θα είναι εγκεκριμέμένη η αίτηση πάντως νομίζω. Δηλαδή αν αιτηθείς/εγκριθεί 5 μέρες πριν την έκδοση εκκαθαριστικού, δεν θα τιμολογηθείς για όλο το τετράμηνο με την έκπτωση, αλλά αναλογικά (kWhs/120x5x0,045).

Το mining εγώ θα το άφηνα για του χρόνου πάντως.

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Μακριά απο ηρων, μου ήρθε σήμερα ο λογαριασμός μπορεί κάποιο μέλος να μου εξηγήσει γιατί είναι τόσο μεγάλος? Ευχαριστώ πολύ 

 

 

Επεξ/σία από skoudinio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, skoudinio είπε

Καλησπέρα παιδιά. Μακριά απο ηρων, μου ήρθε σήμερα ο λογαριασμός μπορεί κάποιο μέλος να μου εξηγήσει γιατί είναι τόσο μεγάλος? Ευχαριστώ πολύ 

 

Invoice (8) (3).pdf 348 kB · 0 downloads

214102967_.png.cfcc89935b94e87045d8c32707040b90.png

Αυτό είναι το πρόβλημα σου και είναι αυτό που λέμε εδώ πέρα "Ρήτρα αναπροσαρμογής" . Εν ολίγης 'όταν αναβαίνει η χοντρική του ρεύματος ανεβαίνει και αυτή η ρήτρα, η οποία ποτέ δεν σου ανέφεραν κατά την προσφορά, αλλά σίγουρα υπήρχε στα ψιλά στο συμβόλαιο.

Δ το κάνει μόνο η ΗΡΩΝ αλλά όλες οι εταιρίες. Πρέπει να βρεις πρόγραμμα(σε όποια εταιρία) με σταθερή χρέωση και χωρίς ρήτρες για να μην παίζεις χρηματιστήριο στον λογαριασμό σου.

tip: Κρύψε καλύτερα τα στοιχεία σου πάνω στον λογαριασμό όπως διεύθυνση, ονοματεπώνυμο και ΑΦΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, skoudinio είπε

Καλησπέρα παιδιά. Μακριά απο ηρων, μου ήρθε σήμερα ο λογαριασμός μπορεί κάποιο μέλος να μου εξηγήσει γιατί είναι τόσο μεγάλος? Ευχαριστώ πολύ 

1.042kWh ΣΕ ΕΙΚΟΣΙΤΕΣΣΕΡΙΣ ΜΕΡΕΣ...; Ενώ η χονδρική ρεύματος είναι στα 240€ (=πενταπλασιασμός από το καλοκαίρι) κι ενώ είσαι σε πρόγραμμα με "ρήτρα αναπροσαρμογής"...;

"....γιατί δεν προτίμησες περίστροφό ή χάπια όπως οι περισσότεροι αυτόχειρες;"  που θα έλεγε και μια ψυχή; :P

 

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Invoice (8) (3).pdfpdf

Μπορώ να κάνω κάτι? Αποφάσισα να γυρίσω στην δεη μπορεί να είναι πιο ακριβά αλλα τέτοια καμπάνα δεν θα μου έρχονταν. Αν πω να φύγω υπήρχει πιθανότητα έστω να γλιτώσω κάτι απο τον λογαριασμό η απλά την πάτησα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, skoudinio είπε

Μπορώ να κάνω κάτι? Αποφάσισα να γυρίσω στην δεη μπορεί να είναι πιο ακριβά αλλα τέτοια καμπάνα δεν θα μου έρχονταν. Αν πω να φύγω υπήρχει πιθανότητα έστω να γλιτώσω κάτι απο τον λογαριασμό η απλά την πάτησα 

Πρωτ' απ' όλα (ΑΝ έδωσες σωστή ένδειξη, γιατί βλέπω τους έδωσες εσύ κιλοβατώρες), πρέπει να μειώσεις τις καταναλώσεις σου...Μετά να βάλεις νυχτερινό μετρητή (42€) και να δεις αν δικαιούσαι ΚΟΤ (ρώτα τον λογιστή σου - εισοδηματικά τα κριτήρια). Κατά τ' άλλα, έχεις ποινή πρόωρης αποχώρησης; Πότε πήγες Ήρωνα; Πριν σε ποιον και σε ποιο πρόγραμμα ήσουν;

Eιδικά αν είναι η πρώτη φορά που είσαι σε ρητροπρόγραμμα, μελέτησε αυτά που λέει το μέλος korakios στην υπογραφή του, ΜΠΑΣ και γλυτώσεις κάτι (θα πάρει καιρο πάντως), από την "ρήτρα" (αυτό το ποσό που αναφέρεται ως "αναπροσαρμογή εκκαθάρισης αγοράς").

Στη ΔΕΗ, δεν θα πας "απλά" - δεν είναι το θέμα τόσο το "πού" αλλά το "σε τί" : ΔΕΗ ναι, αλλά σε πρόγραμμα σταθερής χρέωσης, όχι κυμαινόμενης (= "ρήτρας") όπως αυτό που είσαι τώρα.

Σε κάθε περίπτωση, τον λογαριασμό πρέπει να τον πληρώσεις, και θα δεις ΜΕΤΑ αν τυχόν (κι ας εχεις φύγει για ΔΕΗ) θα δικαιωθείς κάτι πίσω (από τίποτα έως τα μισά μάλλον).

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, washcloud είπε

...μα κι εγώ δεν είπα ότι προσπάθησε να σε,,,,βολτοποιήσει, αλήθειες σου 'πε άλλωστε - απλά ήταν "μισές" (σαν να λέμε "σου είπε ότι δεν είμαστε καλύτερα από ΔΕΗ,,,αλλά δεν σου είπε και ποσό χειρότερα είναι...". Σε κάθε περίπτωση, κουμπάρος σου είναι, και ΟΥΤΩΣ ή άλλως ό,τι κι αν,,,ΔΕΝ είπε, δεν ήταν με "πονηρή πρόθεση"...

Απλά από την μια κάποιοι ακόμη κι αν είναι "μέσα στα πράγματα", στην καλύτερη ή απλά άγνοια έχουν "της όλης εικόνας" ή δεν,,,χολοσκάνε κι όλας να την εξερευνήσουν - και στην χειρότερη καίνε κόσμο με αγνώστου προδιάθεσης ενέργειες, και τα 'χω γενικά πάρει με "όλο αυτό". Πχ παιδικός φίλος που είχαμε χαθεί και τα ξαναείπαμε πρόσφατα, όταν τον ρώτησα "περί ρεύματος", μου μίλησε για "ένα καλό παιδί στην W&V της περιοχής του" ( που "το εμπιστεύεται" και που όταν του μίλησε για το παλιό ρητροπρόγραμμα της W&V στο οποίο βρίσκεται, του,,,,πρότεινε γι' αλλαγή να πάει στο..."Zero"... (. . .) Κι ούτε κουβέντα να πάει ΕΣΤΩ στο σταθερό τους (κι άρχισα ν' αφρίζω....). Κι άλλα τέτοια πολλά.

Όσο για το τί σου είπαν ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ από την ΔΕΗ, ότι "μετράει πότε έκανες την αίτηση", ρώτα όσους γράφουν 1.5 μήνα τώρα για την εμπειρία τους....Βασικά, διάβασε το θρεντ από πχ αρχές Δεκέμβρη και θα καταλάβεις. (...ναι, κατά πάσα πιθανότητα στο τέλος θα μετρήσει "το πότε το αιτήθηκες", αλλά απ' την μια στο μεσοδιάστημα θα συνεχίσεις να χρεώνεσαι ρήτρα στην ΔΕΗ μέχρι την ενεργοποίηση του Έντερ, κι απ' την άλλη ουκ ολίγα τα παραδείγματα παιδιών που κι αυτοί "για παλιές τιμές ξεκίνησαν κι αυτοί, αλλά στις νέες η ΔΕΗ τους πάει" και για να βγάλουν άκρη έχουν σκάσει πάνω από email, τηλέφωνα, και καταγγελίες...Τεσπα μακάρι να σου πάει καλά εσένα.)

Περί ΚΟΤ : ΑΣΕ ΤΙ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΣΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ (...σαν την σύζυγο παίζει να ακούγομαι ε :-D). Μελέτα τα μόνος σου. Κι επειδή δεν ξέρω πώς ακριβώς στα είπε και κυρίως πώς ακριβώς τα κατάλαβες : το +10% ΔΕΝ σημαίνει πως "στην ουσία έχεις όριο 1870", ΑΛΛΑ πως αν τύχει κάποια φορά να ξεπεράσεις κατά 10% το όριο, ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ 4ΜΗΝΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΊΣΑΙ 10% ΚΑΤΩ ΓΙΑ ΝΑ "ΙΣΟΦΑΡΙΣΕΙΣ" (...δεν είναι ακριβώς την επόμενη, με μέσες 4μηνιαίες καταναλώσεις μέσα σε βάθος έτους υπολογίζονται, αλλά ΠΡΑΚΤΙΚΑ κΑλύτερα κράτα αυτόν τον τυφλοσούρτη : αν ξεπεράσεις την μια φορά - φρόντισε να μαζευτεις το ίδιο την επόμενη. Που σημαίνει πάνω στο 3μηνο - βάλε ειδοποίηση στο κινητό - να τσεκάρεις το ρολόι να δεις αν τυχόν είσαι σε,,,κακό δρόμο, και ξέροντας την ημερήσια κατανάλωση σε kWh, να κοιτάς να τις μειώσεις αναλόγως μέσα στον τελευταίο μήνα, που ΕΙΝΑΙ ένα εύλογο διάστημα...). Επίσης, αν ξεπεράσεις το όριο, χάνεις την έκπτωση ολικά, δεν είναι ότι "μετά τις 1.700+10% ό,τι καταναλώσεις θα είναι χωρίς έκπτωση"...Αν πχ κάψεις 2.000, ε θα τις τιμολογηθείς ΟΛΕΣ χωρίς έκπτωση ΚΟΤ εκείνο το 4μηνο. Ίσως το ΕΧΕΙΣ καταλάβει αυτό - απλά στο ξεκαθαρίζω...

Τα δε τελευταία 2 ψηφία στον αριθμό παροχής, όχι "μπορεί", στάνταρ αλλάζουν. Παρακολούθα εδώ πότε θ' αλλάξεις από "Nova" (...NRG στην ουσία....) σε ΔΕΗ.

Την έκπτωση του ΚΟΤ θα την πάρεις από την στιγμή που θα είναι εγκεκριμέμένη η αίτηση πάντως νομίζω. Δηλαδή αν αιτηθείς/εγκριθεί 5 μέρες πριν την έκδοση εκκαθαριστικού, δεν θα τιμολογηθείς για όλο το τετράμηνο με την έκπτωση, αλλά αναλογικά (kWhs/120x5x0,045).

Το mining εγώ θα το άφηνα για του χρόνου πάντως.

Ναι μωρε δεν εκατσε να μου πει αναλυτικα κιολας για το ποσο χειροτερα ειναι αλλα μου ειπε καλα εκανες και πηγες στη δεη.

Κοιτα ουτως η αλλως μιλαω για το προγραμμα home enter στις 0.18€ οχι αυτο που επαιζε στα 0.10+ αν θυμαμαι καλα τωρα αν γινει κατι αυριο μεθαυριο και το πανε 0.25 τι να πω και με βαλουν με αυτο θα επανελθω.Εγω πορευομαι με το 0.18 που σε συγκριση με το 0.30+ που ειμαι τωρα ειναι οαση και αν κατσει και το κοτβ ακομη πιο ζαχαρη.Βεβαια εκει οντως πρεπει να προσεχω τις καταναλωσεις μου γιατι το γνωριζω οτι αν ξεπερασω τις κιλοβατορες που δικαιουμαι τοτε θα αναγκαστω να τις πληρωσω ολες με την αρχικη τους τιμη.Καλα εκανες και το αναφερες αλλα το γνωριζα και στο ειχα γραψει και στο σχολιο μου που με παρεθεσες.Οσο για το 10% δεν γνωριζα αυτην την μικρη λεπτομερεια οτι πρεπει να ρεφαρω τις παραπανισιες Kw.Ουτως η αλλως ειχα σκοπο να μην τις ξεπερναω ωστε να επωφεληθω την φθηνοτερη τιμη.

Παντως εμενα τι στραβη μπορει να μου κανουν ουτως η αλλως απο αλλον παροχο ερχομαι και εχω διαλεξει το home enter με τα 0.18€ Λογικα τραβανε ιστοριες οσοι ηταν ηδη δεη κ αλλαξαν και υπαρχει αντιλογισμος για τις μερες που ηταν ακομη με παλιο προγραμμα και τους χρεωναν ρητρα.Γενικα αυτα και να κατσει να στα εξηγησει καποιος πως χρεωνουν και ποτε μετρανε παιζει να κουρκουτιασει το μυαλο σου.Προσωπικα δεν θα ασχολιουμουν αν ητανε για μικρες διαφορες στην τιμη.Θα μου πεις γιατι να τους τα χαρισεις απλα πολλες φορες προτιμω την ψυχικη μου ηρεμια αν ειναι να σπασουν τα νευρα μου να βγαλω ακρη στα τηλεφωνα και στα εμαιλ.

Οπως και να εχει ευχαριστω για τις πληροφοριες..Θα επανελθω οταν εχω νεα περιμενω απο μερα σε μερα το χαρτι απο nova συνηθως ερχεται λιγες μερες αφοτου ληξει ο λογαριασμος 12/1 οποτε λογικα αυριο/μεθαυριο θα τον εχω να δω και τι χρεωθηκα με την ρητρα αυτο το 4μηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, skoudinio είπε

Αν πω να μείνω ηρων?

Αναφορά σε κείμενο

πλέον η τελικές στα κυμαινόμενα ρητροπρογράμματα είναι στα 0,30

αλλά υπάρχει η κρατική επιδότηση

 0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw (απο Σεπ άγνωστο για Ιαν)
μέχρι 300kw/μήνα

Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

 

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

επομένως κοιτάς αν καλύπτει το 0,30 τελικής αλλιώς πας σε σταθερό πρόγραμμα

 

2 λεπτά πριν, skoudinio είπε

Υπάρχει πρόγραμμα χωρίς ρήτρα και ας πληρώνω πιο ακριβά την κιλοβατώρα

πολλά ,δες το excel της υπογραφής μου , αλλά μόνο της ΔΕΗ τα σταθερά συμφέρουν προς το παρών (στο άλλο θέμα online/enter)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...