Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν σκέφτηκα καλύτερα πριν ρωτήσω, δεν γίνεται να κάνουν έκπτωση 0.16 σε σταθερό ενώ η τιμή είναι 0.17 :P 

Στις ειδήσεις που διαβάζω αναφέρουν οτι θα επιδοτηθούν όλες οι παροχές για τις πρώτες κατοικίες όπως αυτές δηλώνονται στο Ε1, αλλά φαίνεται να αναφέρονται σε όσα έχουν μη σταθερά προγράμματα.

Ελπίζω να κάνουν κάτι για τα σταθερά, όπως εχουν κανει μέχρι τώρα, έστω το 0.02Ε.

Όσο αφορά εμένα θα μείνω λίγες μέρες ακόμα στην Ελιν για να εκμεταλλευτώ τις χαμηλές τιμές μιας και οι αλλαγές ισχύουν απο 1/2, και θα κάνω την αίτηση στην ΔΕΗ προς τα τέλη του μήνα (ελπίζω να μην αλλάξει το πρόγραμμα της μέχρι τότε). Δυστυχώς δεν πρόλαβα το προηγούμενο πρόγραμμα πριν αλλάξει αρχές Δεκέμβρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 11/1/2022 στις 4:50 ΜΜ, korakios είπε

έγραφες "δικηγορίστικα" και καυστικά

Έγραψα πολύ απλά 3 ερωτήσεις, τι είναι η ρήτρα ΟΤΣ, γιατί δεν έχω ενημερωθεί για αυτή και γιατί είναι τόσο υψηλή.

Επομένως απλά πατάω απόρριψη και ζητάω την παρέμβαση.

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Ηρθε και σε εμενα η επιστολη της ελιν. Εγω αποφασισα να παω στη δεη, απλα ηθελα να ρωτησω εαν χρειαζεται να καταγγειλω τη συμβαση της ελιν η` να κανω την αιτηση κατευθειαν στη δεη χωρις να ενημερωσω την ελιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akismei είπε

Καλησπερα. Ηρθε και σε εμενα η επιστολη της ελιν. Εγω αποφασισα να παω στη δεη, απλα ηθελα να ρωτησω εαν χρειαζεται να καταγγειλω τη συμβαση της ελιν η` να κανω την αιτηση κατευθειαν στη δεη χωρις να ενημερωσω την ελιν.

Απλα ζητας  να πας στον νεο παροχο.. Δεν καταγγελεις τιποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, ήθελα μια βοήθεια γιατί είμαι άσχετος,

έχω συμβόλαιο διετές με Elpedison με τιμή kwh 0,06390 (όταν έκανα πέρυσι το συμβόλαιο έδωσαν 50 ευρώ έκπτωση στο πρώτο λογαριασμό) και πάγιο 4,5 ευρώ.

με πήραν σήμερα απο NRG και με έπρηξαν μια ώρα στο τηλέφωνο να κάνω αίτηση, να λέω θα το σκεφτώ να το ψάξω λίγο και να μου δίνουν το προιστάμενο και να μου λέει καλά σας χαρίζουμε 250 ευρώ το χρόνο και θα το σκεφτείτε ? με ποια λογική ? και κάτι τέτοια.

Το επιχείρημά τους, στη τιμή kwh που είναι 0,061 , το πάγιο 2,90, αλλά μου λέει ο όμιλός μας επειδή παράγει ρεύμα και είναι στο χρηματιστήριο έχουμε τη χαμηλότερη ρήτρα αναπροσαρμογής και μου λέει κοιτάξτε στο τελευταίο λογαριασμό εκεί που λέει αναπροσαρμογή χρέωσης προμήθειας. Κοιτάω και του λέω γράφει 100 ευρώ. Σε εμάς λέει αν είσασταν θα ήταν 60 ευρώ! γλυτώνετε 40 ευρώ! Λέω είναι κάτι σταθερό που θα το γράφει το συμβόλαιο? και μου απαντάει όχι, απλά σε εμάς είναι το χαμηλότερο στην αγορά!

Καμμία γνώμη, αξίζει ή με δουλεύουν ? Σε ένα άλλο θέμα εδω στο φόρουμ διαβάζω για την αύξηση της χρέωσης fixed και βλέπω παράπονα για τη συμπεριφορά τους αλλά όχι για τις τιμές τους !

θα με πάρουν αύριο τηλέφωνο, δε με άφηνε αν δε κάναμε την αίτηση, είδα και έπαθα να τον πείσω να μιλήσουμε αύριο πάλι..Μου έλεγε έχεις 14 μέρες να υπαναχωρήσεις, κάνε την αίτηση θα χάσεις τη προσφορά που τρέχει με κάτι δωροκάρτες των 25 € και άλλα τέτοια..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Silenzio είπε

καλησπέρα, ήθελα μια βοήθεια γιατί είμαι άσχετος,

έχω συμβόλαιο διετές με Elpedison με τιμή kwh 0,06390 (όταν έκανα πέρυσι το συμβόλαιο έδωσαν 50 ευρώ έκπτωση στο πρώτο λογαριασμό) και πάγιο 4,5 ευρώ.

με πήραν σήμερα απο

Το επιχείρημά τους, στη τιμή kwh που είναι 0,061 , το πάγιο 2,90, αλλά μου λέει ο όμιλός μας επειδή παράγει ρεύμα και είναι στο χρηματιστήριο έχουμε τη χαμηλότερη ρήτρα αναπροσαρμογής και μου λέει κοιτάξτε στο τελευταίο λογαριασμό εκεί που λέει αναπροσαρμογή χρέωσης προμήθειας. Κοιτάω και του λέω γράφει 100 ευρώ. Σε εμάς λέει αν είσασταν θα ήταν 60 ευρώ! γλυτώνετε 40 ευρώ! Λέω είναι κάτι σταθερό που θα το γράφει το συμβόλαιο? και μου απαντάει όχι, απλά σε εμάς είναι το χαμηλότερο στην αγορά!

Καμμία γνώμη, αξίζει ή με δουλεύουν ? Σε ένα άλλο θέμα εδω στο φόρουμ διαβάζω για την αύξηση της χρέωσης fixed και βλέπω παράπονα για τη συμπεριφορά τους αλλά όχι για τις τιμές τους !

θα με πάρουν αύριο τηλέφωνο, δε με άφηνε αν δε κάναμε την αίτηση, είδα και έπαθα να τον πείσω να μιλήσουμε αύριο πάλι..Μου έλεγε έχεις 14 μέρες να υπαναχωρήσεις, κάνε την αίτηση θα χάσεις τη προσφορά που τρέχει με κάτι δωροκάρτες των 25 € και άλλα τέτοια..

 

Δυστυχως προσπαθουν να βρουν πελάτες...Επανω εχει ενα excel...Βαλε την καταναλωση και δες το..Λιγο παραμυθι υπαρχει πλεον..Πελατες ψαχνουν.. 

 

Επεξ/σία από takoulou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Silenzio είπε

καλησπέρα, ήθελα μια βοήθεια γιατί είμαι άσχετος,

έχω συμβόλαιο διετές με Elpedison με τιμή kwh 0,06390 (όταν έκανα πέρυσι το συμβόλαιο έδωσαν 50 ευρώ έκπτωση στο πρώτο λογαριασμό) και πάγιο 4,5 ευρώ.

με πήραν σήμερα απο NRG και με έπρηξαν μια ώρα στο τηλέφωνο να κάνω αίτηση, να λέω θα το σκεφτώ να το ψάξω λίγο και να μου δίνουν το προιστάμενο και να μου λέει καλά σας χαρίζουμε 250 ευρώ το χρόνο και θα το σκεφτείτε ? με ποια λογική ? και κάτι τέτοια.

Το επιχείρημά τους, στη τιμή kwh που είναι 0,061 , το πάγιο 2,90, αλλά μου λέει ο όμιλός μας επειδή παράγει ρεύμα και είναι στο χρηματιστήριο έχουμε τη χαμηλότερη ρήτρα αναπροσαρμογής και μου λέει κοιτάξτε στο τελευταίο λογαριασμό εκεί που λέει αναπροσαρμογή χρέωσης προμήθειας. Κοιτάω και του λέω γράφει 100 ευρώ. Σε εμάς λέει αν είσασταν θα ήταν 60 ευρώ! γλυτώνετε 40 ευρώ! Λέω είναι κάτι σταθερό που θα το γράφει το συμβόλαιο? και μου απαντάει όχι, απλά σε εμάς είναι το χαμηλότερο στην αγορά!

Καμμία γνώμη, αξίζει ή με δουλεύουν ? Σε ένα άλλο θέμα εδω στο φόρουμ διαβάζω για την αύξηση της χρέωσης fixed και βλέπω παράπονα για τη συμπεριφορά τους αλλά όχι για τις τιμές τους !

θα με πάρουν αύριο τηλέφωνο, δε με άφηνε αν δε κάναμε την αίτηση, είδα και έπαθα να τον πείσω να μιλήσουμε αύριο πάλι..Μου έλεγε έχεις 14 μέρες να υπαναχωρήσεις, κάνε την αίτηση θα χάσεις τη προσφορά που τρέχει με κάτι δωροκάρτες των 25 € και άλλα τέτοια..

 

Χάνεις τον χρόνο σου! Κάνουν τα πάντα για πουλήσουν πια.

Έχουν πάρει σπίτια συγγενών μου, ανθρώπους 70-80 ετών και τους πουλάνε παραμύθια όλοι οι εναλλακτικοί. Μέχρι και την αδερφή μου που είναι πολύ νεότερη παραλίγο να ψήσουν.

Χάσανε πάρα πολύ κόσμο τους τελευταίους μήνες προς την ΔΕΗ και κοιτάνε να μαζέψουν τα ασυμάζευτα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, skritikos είπε

Χάνεις τον χρόνο σου! Κάνουν τα πάντα για πουλήσουν πια.

Έχουν πάρει σπίτια συγγενών μου, ανθρώπους 70-80 ετών και τους πουλάνε παραμύθια όλοι οι εναλλακτικοί. Μέχρι και την αδερφή μου που είναι πολύ νεότερη παραλίγο να ψήσουν.

Χάσανε πάρα πολύ κόσμο τους τελευταίους μήνες προς την ΔΕΗ και κοιτάνε να μαζέψουν τα ασυμάζευτα.

 

Αυτο ακριβως συμβαινει...

 

https://energypress.gr/news/ayxisi-25-toy-meridioy-tis-dei-ton-dekemvrio-sti-hamili-tasi-sto-6419-pososto-tis-epiheirisis

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, takoulou είπε

Και ξέρεις τι σημαίνει αυτό; Κάποιοι θα βάλουν λουκέτο, δεδομένα. Και θα μείνει το ελάχιστο υποχρεωτικό πεδίο ώστε να μην χαρακτηριστεί μονοπώλιο η ΔΕΗ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι nova energy τι στιγμη που μιλαμε και περιμενω να ερθει ο εκκαθαριστικος αλλα απο τα λιγα που εχω δει στα εναντι με την ρητρα αναπροσαρμογης η τιμη της κιλοβατορας απο 0.07€ που τα συμψηφισα ειναι πανω κατω στα 0.28 μπορει και παραπανω οταν ερθει θα σας πω με σιγουρια.

Μετα απο ψαξιμο και επειδη εχω το κουμπαρο μου στην volton που ειναι account manager και ουσιαστικα εχει μαγαζια και προσπαθει να κανει πωλησεις μου ειπε οτι το καλυτερο deal ακομη και τωρα ειναι η δεη με τα 0.18 που δεν εχουν ρητρα βεβαια και εμεις μου ειπε εχουμε χαμηλοτερη τιμη κιλοβατορας αλλα μεγαλυτερο παγιο οποτε βγαινει μια η αλλη.Βεβαια κατι τετοιο συμφερει οποιος εχει τρελη καταναλωση.

Προσωπικα επειδη την πατησα με την Nova εχω ηδη κανει αιτηση στην δεη περιμενουν απλα να τους στειλω τον τελευταιο λογαριασμο απο την nova που οπως παντα ερχεται αφοτου ληξει.Ωστε να γυρισω παλι στα πατρια εδαφη που λενε και στο χωριο μου. Προτιμω να ξερω οτι πληρωνω 0.18 και εχω ησυχο το κεφαλι μου και απο οτι εμαθα ισως δικαιουμαι το kotb και να εχω και εκπτωση 0.045€.

Αηδια καταντησε η ολη ιστορια με το ρευμα οχι τιποτα αλλο καναμε και ερασιτεχνικο Mining και τωρα το σκεφτομαστε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, takoulou είπε

Δυστυχως προσπαθουν να βρουν πελάτες...Επανω εχει ενα excel...Βαλε την καταναλωση και δες το..Λιγο παραμυθι υπαρχει πλεον..Πελατες ψαχνουν.. 

 

το κατέβασα το excel, πήγα στο φύλλο "οικιακό με ρήτρα" και έβαλα 0,06390 και στη μέρα και στη νύχτα (δεν έχω ιδέα τι εννοεί παραπλανητική) και το πάγιο 4,50, αυτα αρκούν να φανταστώ ? δεν άλλαξα κάτι άλλο (π.χ. κατανάλωση, επιδότηση που λέει απο κάτω κλπ), 250 ευρώ διαφορά δε βλέπω που μου είπαν, αλλά ίσως ξεχνάω να βάλω κάποιο παράγοντα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Silenzio είπε

το κατέβασα το excel, πήγα στο φύλλο "οικιακό με ρήτρα" και έβαλα 0,06390 και στη μέρα και στη νύχτα (δεν έχω ιδέα τι εννοεί παραπλανητική) και το πάγιο 4,50, αυτα αρκούν να φανταστώ ? δεν άλλαξα κάτι άλλο (π.χ. κατανάλωση, επιδότηση που λέει απο κάτω κλπ), 250 ευρώ διαφορά δε βλέπω που μου είπαν, αλλά ίσως ξεχνάω να βάλω κάποιο παράγοντα..

To tab "ρητρα" υπάρχει περισσότερο για να βλέπει κανείς "οπτικά" τί παίζει (μεταξύ παρόχων), κι όχι για να κάνεις υπολογισμούς, διότι είναι πιο μανίκι (θέλει να βάλεις παραμέτρους "τρεχαγύρευε") από το άλλο με τα σταθερά. Το "παραπλανητική" το έχει γράψει έτσι, ακριβώς για να πιάσει κανείς "το όλο νόημα", καθώς "παραπλάνηση" είναι για όσους βλέπουν "τιμή κιλοβατώρας (πχ) 0,05"...Είναι η "αρχική τιμή κιλοβατώρας" (που "διαφημίζουν", επί της οποίας συνυπολογίζεις το περίπου +0,24 καζίκι (ρήτρα αναπροσαρμογής) που τρέχει για τον Γενάρη (μέση τιμή χονδρικής Δεκέμβρη).

Κατά τ' άλλα, χέσε τους Ενερτζήδες, όσο σου τα λένε τηλεφωνικά. Αν στα ξαναζαλίσουν, να τους ζητήσεις να σου στείλουν εγγράφως (να βάλει το ονοματεπώνυμο του ο υπάλληλος που θα πάρει την ευθύνη να σου τον στείλει) τον περίφημο τρόπο υπολογισμού της ρήτρας, αντί να σου τα ζαλίζουν με λόγια. Κι αν παρ' ολ' αυτα, ο τύπος υπολογισμού που θα σου στείλουν βγάζει 40% φθηνότερα από το 0,24, βουρ (...αλλά δεν πρόκειται...) 

...btw, πόση "έκπτωση συνέπειας" έχεις στην ΕΛΠΕ και επί ποίας τιμής κιλοβατώρας; 

(το 0,063 δηλαδή είναι τελικό, με την προϋπόθεση "συνέπειας"; Ή πέφτει κι άλλο με την συνέπεια; )

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Silenzio είπε

καλησπέρα, ήθελα μια βοήθεια γιατί είμαι άσχετος,

έχω συμβόλαιο διετές με Elpedison με τιμή kwh 0,06390 (όταν έκανα πέρυσι το συμβόλαιο έδωσαν 50 ευρώ έκπτωση στο πρώτο λογαριασμό) και πάγιο 4,5 ευρώ.

με πήραν σήμερα απο NRG και με έπρηξαν μια ώρα στο τηλέφωνο να κάνω αίτηση, να λέω θα το σκεφτώ να το ψάξω λίγο και να μου δίνουν το προιστάμενο και να μου λέει καλά σας χαρίζουμε 250 ευρώ το χρόνο και θα το σκεφτείτε ? με ποια λογική ? και κάτι τέτοια.

Το επιχείρημά τους, στη τιμή kwh που είναι 0,061 , το πάγιο 2,90, αλλά μου λέει ο όμιλός μας επειδή παράγει ρεύμα και είναι στο χρηματιστήριο έχουμε τη χαμηλότερη ρήτρα αναπροσαρμογής και μου λέει κοιτάξτε στο τελευταίο λογαριασμό εκεί που λέει αναπροσαρμογή χρέωσης προμήθειας. Κοιτάω και του λέω γράφει 100 ευρώ. Σε εμάς λέει αν είσασταν θα ήταν 60 ευρώ! γλυτώνετε 40 ευρώ! Λέω είναι κάτι σταθερό που θα το γράφει το συμβόλαιο? και μου απαντάει όχι, απλά σε εμάς είναι το χαμηλότερο στην αγορά!

Καμμία γνώμη, αξίζει ή με δουλεύουν ? Σε ένα άλλο θέμα εδω στο φόρουμ διαβάζω για την αύξηση της χρέωσης fixed και βλέπω παράπονα για τη συμπεριφορά τους αλλά όχι για τις τιμές τους !

θα με πάρουν αύριο τηλέφωνο, δε με άφηνε αν δε κάναμε την αίτηση, είδα και έπαθα να τον πείσω να μιλήσουμε αύριο πάλι..Μου έλεγε έχεις 14 μέρες να υπαναχωρήσεις, κάνε την αίτηση θα χάσεις τη προσφορά που τρέχει με κάτι δωροκάρτες των 25 € και άλλα τέτοια..

 

αυτο το οτι σε αυτους πληρωνεις πολλα και σε εμας θα ειναι πιο λιγα μου το ελεγε και μενα η watt and wolt και οταν μου ηρθε σχεδον το 2πλασιο αποτι πληρωνα αυτη που μ τα ελεγε αυτα εκανε τν κινεζα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε και εμένα απο ελίν ....

δυστυχώς εγώ είχα αργήσει να αλλαξω πάροχο, αλλάξα πέρσι σε nrg , το καλοκαίρι έφυγα με αυτό που καναν με τη ρήτρα στο fixed, πηγα ελιν fixed , και τώρα ... ξαναγυρνάω στη ΔΕΗ ...

και έχασα τις αλλες προσφορές που είχε η ΔΕη ... τουλάχιστο πρόλαβα το αερίο το Σεπτέμβριο ακι το πήγα στη ΔΕΗ που είναι φτηνο...

Πραγματικά δεν ξέρω αν αξίζει τοσο καιρό όλο αυτό ...διαβασμα τις σελίδες εδω, απο πέρσι, σελιδες με συγκριση τιμών , το εξελακι παίζει να το έχω κατεβασμενο σε πόσες εκδόσεις... αίτησεις, συμβολαια, φωτογραφία μετρητές (το κανω και για 2 άλλα σπίτια) .... μια κούραση υπάρχει ... και μια αγανάκτηση ....

τεσπα, συνοψίζοντας, δεν νομζίω να υπάρχει κα΄τι άλλο απο ΔΕΗ έτσι?

και είδα για να πάρεις το 30 ευρώ έκπτωση, είναι μέχρι 31/1 και μόνο online.

Σωστά κατάλαβα?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, icenex είπε

Εγω ειμαι nova energy τι στιγμη που μιλαμε και περιμενω να ερθει ο εκκαθαριστικος αλλα απο τα λιγα που εχω δει στα εναντι με την ρητρα αναπροσαρμογης η τιμη της κιλοβατορας απο 0.07€ που τα συμψηφισα ειναι πανω κατω στα 0.28 μπορει και παραπανω οταν ερθει θα σας πω με σιγουρια.

Μετα απο ψαξιμο και επειδη εχω το κουμπαρο μου στην volton που ειναι account manager και ουσιαστικα εχει μαγαζια και προσπαθει να κανει πωλησεις μου ειπε οτι το καλυτερο deal ακομη και τωρα ειναι η δεη με τα 0.18 που δεν εχουν ρητρα βεβαια και εμεις μου ειπε εχουμε χαμηλοτερη τιμη κιλοβατορας αλλα μεγαλυτερο παγιο οποτε βγαινει μια η αλλη.Βεβαια κατι τετοιο συμφερει οποιος εχει τρελη καταναλωση.

Προσωπικα επειδη την πατησα με την Nova εχω ηδη κανει αιτηση στην δεη περιμενουν απλα να τους στειλω τον τελευταιο λογαριασμο απο την nova που οπως παντα ερχεται αφοτου ληξει.Ωστε να γυρισω παλι στα πατρια εδαφη που λενε και στο χωριο μου. Προτιμω να ξερω οτι πληρωνω 0.18 και εχω ησυχο το κεφαλι μου και απο οτι εμαθα ισως δικαιουμαι το kotb και να εχω και εκπτωση 0.045€.

Αηδια καταντησε η ολη ιστορια με το ρευμα οχι τιποτα αλλο καναμε και ερασιτεχνικο Mining και τωρα το σκεφτομαστε :P

...ο κουμπάρος καλούτσικα μεν στα 'πε - μόνο που "ξέχασε" ότι δεν παίζουν ρόλο απλώς οι τιμές kWh και παγίων (...λίγο γελοίο πες του εν τω μεταξύ ότι σύγκρινε την διαφορά στην κιλοβατώρα με την διαφορά στα πάγια, διότι στο Unique Flat που εννοούσε, το πάγιο είναι 15€/μήνα, την στιγμή που του Enter της ΔΕΗ είναι 3€. Και γίνεται ακόμη πιο γελοίο, καθώς η ΔΕΗ έχει και το myHome Online με πάγιο 0,5, που έχει την ίδια με την Volton τιμή/kWh και η τελική διαφορά/έτος για πχ 6.000kWh που είναι μια μέση κατανάλωση, δεν είναι καθόλου "μία ή άλλη", αλλά,,,,,177€, δλδ ένα 15άρι τον μήνα...Ακόμη και στο myHome Enter, 83€ διαφορά, πάλι "μία ή άλλη" δεν είναι).

Αλλά είναι και οι 24 μήνες δέσμευσης της Volton (έναντι 12 ΔΕΗ), και είναι και η ποινή πρόωρης αποχώρησης : ΔΕΗ στο 9μηνο=0€, ενώ Volton για 18 μήνες,,,,120€ (καρμανιόλα δηλαδή). Και είναι και διάφορα άλλα, πχ δεν δέχεται ΚΟΤ, έχει πρόσφατο ιστορικό λάθος (για να μην πω κλεμμένων, επειδή θα,,,δείξει, αν και χλωμό το βλέπω να τα αποδώσουν σε όσους ΔΕΝ τα διεκδικήσουν) απόδοσης των κρατικών επιδοτήσεων για την "ρήτρα" (όπως οι περισσότεροι αλλωστε...). Το μόνο "μία ή άλλη" που βλέπω, είναι ότι "δέχεται" νυχτερινό (κάποιοι ΟΥΤΕ αυτό....)

Ζήτα να σου στείλουν στο μέιλ τον λογαριασμό από την "NOVA", μην περιμένεις τον χάρτινο, γιατί θα καθυστερήσει η μετάβαση σε ΔΕΗ (μη τυχόν χάσεις τις τρέχουσες τιμές/όρους των σταθερών ΔΕΗ, και μετά σου λέει ο κουμπάρος "έλα σε μας μωρέ...Μία ή άλλη" :ρ)

Εν τω μεταξύ, για την ιστορία, με 0,07/kWh + ρήτρα 0,24 (άρα 0,31 κι όχι 0,28) - αλλά μη ξεχνάς ότι για τις πρώτες 300/μήνα έχεις (για τον Γενάρη έστω) και μ.ο. έκπτωση 0,14...Άρα ήδη είσαι στα "0,17" και το να φύγεις έχει περισσότερο νόημα να πας κάπου που θα έχεις "περισσότερη ασφάλεια" σχετικά με τη ρητρα,,,,από την άλλη ΑΝ σε μερικούς μήνες πέσει η τιμή χονδρικής, θα ΧΑΝΕΙΣ στο σταθερο της ΔΕΗ...(βέβαια είπαμε με λίγα, από 40 έως 20€ θα μπορέσεις να φύγεις κι από 'κει...). ΓΕΝΙΚΑ είναι καλύτερη φάση η ΔΕΗ αυτή τη στιγμή (από διάφορες απόψεις), και μάλλον καλύτερα να φύγεις (ΑΝ έχεις πάνω από 300kwh/μηνα) - απλά στα λέω όλα πώς έχουν....

Το ΚΟΤ κοίταξέ το ΑΜΕΣΑ. Γκούγκλαρε τα εισοδηματικά (ισχύει η δήλωση του '21 για το '20) και μελέτα καλά τα όρια. Κι αν γενικά τα ξεπερνάς, να ξέρεις ότι θα χάνεις την έκπτωση (γι' αυτό βάλε και νυχτερινό μετρητή που βοηθάει ΚΑΙ για τα όρια του ΚΟΤ, καθώς οι μετρήσεις του δεν προσμετρούνται για το όριο του ημερήσιου. Και φυσικά έχεις εκπτωση και στις νυχτερινές kWh και στις Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις. Μελέτα κι αυτουνού τα ΩΡΑΡΙΑ για να κάνεις καταναλώσεις στοχευμένα μέσα σε αυτά).

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...