Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, korakios είπε

δες αν σε καλύπτει η ρήτρα που πληρώνεις με τις επιδοτήσεις

Συγνώμη που σε ξανά ζαλίζω με ερωτήσεις, αλλά τώρα αρχίζω να μαθαίνω! Τι ακριβώς πρέπει να δω και με ποιές επιδοτήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, riverpx είπε

Συγνώμη που σε ξανά ζαλίζω με ερωτήσεις, αλλά τώρα αρχίζω να μαθαίνω! Τι ακριβώς πρέπει να δω και με ποιές επιδοτήσεις;

στο λογαριασμό που ανέβασες έχεις ρήτρα αναπροσαρμογής (προσαύξηση 8.8)

  

Στις 7/2/2021 στις 9:30 ΜΜ, korakios είπε

Η ρητρα αναπροσαρμογής ουσιαστικά είναι επιπλέον χρέωση που εφαρμόζεται στην αρχική τιμή κιλοβατώρας και εξαρτάται απο τη χοντρική ρεύματος που αγοράζει ο προμηθευτής . Αν αγοράζει ρεύμα ακριβότερα τότε μετακυλά το κόστος (παραπάνω χρέωση ) στον καταναλωτή .

 

τα ίδια θα είχες με το πρόγραμμα που θα άλλαζες στην elpedison  , στο zero πλήρωνες όλο το κόστος προμήθειας

για να δεις το κόστος κάνεις το νούμερο της προσαύξησης + διαφημιζόμενη τιμή

τόσο σου βγαίνει δηλαδή η τελική κιλοβατώρα

πλέον η τελικές είναι στα 0,30

αλλά υπάρχει η κρατική επιδότηση

 0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw (απο Σεπ άγνωστο για Ιαν)
μέχρι 300kw/μήνα

Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

 

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

επομένως κοιτάς αν σε καλύπτουν στο 0,30 τελικής αλλιώς πας σε σταθερό προγραμμα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, korakios είπε

στο λογαριασμό που ανέβασες έχεις ρήτρα αναπροσαρμογής (προσαύξηση 8.8)

  

 

τα ίδια θα είχες με το πρόγραμμα που θα άλλαζες στην elpedison  , στο zero πλήρωνες όλο το κόστος προμήθειας

για να δεις το κόστος κάνεις το νούμερο της προσαύξησης + διαφημιζόμενη τιμή

τόσο σου βγαίνει δηλαδή η τελική κιλοβατώρα

πλέον η τελικές είναι στα 0,30

αλλά υπάρχει η κρατική επιδότηση

 0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw (απο Σεπ άγνωστο για Ιαν)
μέχρι 300kw/μήνα

Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

 

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

επομένως κοιτάς αν σε καλύπτουν στο 0,30 τελικής αλλιώς πας σε σταθερό προγραμμα

Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική σου απάντηση! Πραγματικά τελικά όλα αυτά είναι  πονοκέφαλος 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, riverpx είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική σου απάντηση! Πραγματικά τελικά όλα αυτά είναι  πονοκέφαλος 😂

γιαυτό και οι περισσότεροι κλείσαμε σε σταθερά , δυστυχώς άργησες και είναι ακριβά , επομένως πρέπει να δεις αν σε καλύπτει η επιδότηση ή όχι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, takoulou είπε

Δεν νομίζω να σου πουν από τον Δεδδηε ότι θα βγει αποκοπή... Δεν γίνεται.. 

https://www.worldenergynews.gr/energeia/articles/531022/vouno-oi-ofeiles-ton-parxoxon-stous-dimous-ti-zita-i-kede
Και εγω μπορει να αντιμετωπισω παρομοιο προβλημα , αλλα στην αγωγη που θα ασκησω ενταντιον τους θα τους ζητω και απο την μερια μου , να παρουσιάσουν τα στοιχεια που αποδεικνυουν  οτι δεν χρωστουν στον Δημο. Εισπρατουν απο εμας οι ιδιωτικες και δεν αποδιδουν στον Δημο. Διοτι αν σκασουν οπως την υποθεση της ENERGA , τοτε εμεις θα πληρωσουμε ξανα το μαρμαρο.  "Κι αυτό διότι, όπως αναφέρουν δημοτικοί παράγοντας, μπορεί να δημιουργούνται δυσλειτουργίες στην εξυπηρέτηση των πολιτών, π.χ. στην έκδοση βεβαίωσης μη οφειλής ΤΑΠ που χρειάζεται για τις μεταβιβάσεις ακινήτων."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, takoulou είπε

Δεν νομίζω να σου πουν από τον Δεδδηε ότι θα βγει αποκοπή... Δεν γίνεται.. 

Μα στον Δεδδηε δίνεται η εντολή από τον πάροχο και αυτός την εκτελεί, όπως με ενημέρωσαν το πρωί κάθε ημέρας ενημερώνονται για την εκάστοτε διακοπή από τους παρόχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, washcloud είπε

φιξντ  :-)

...εν τω μεταξύ η...διαδρομή σου θυμίζει έντονα κάτι τέτοιο...(ΧΘΕΣ αν έμπαινες, εδώ, θα σε σώζαμε...:-D)

Γενικά πήρες,,,λάθος στροφές στην πορεία, από την αρχή. Και όντως το "Zero" ΕΙΝΑΙ ό,τι χειρότερο,,,,αλλά το βγαίνει στην κοντρά η παλιά σου η Πρωτέργεια με ένα σταθερό,,,ΜΟΥΡΛΙΑ που έβγαλε πρόσφατα (...ΙΣΑ που το προλαβαίνεις! μέχρι το Σάββατο είναι :mrgreen:) (....μην κάνεις κα'να λάθος...χαβαλέ κάνω...:ρ Μέχρι και,,,μήνυση σηκώνει αυτό το πρόγραμμα...)

...Καλά όμως γελάσαμε, στα σοβαρά τώρα : το κακό είναι ότι έχεις μεγάλη ποινή πρόωρης αποχώρησης από την W&V (πότε πήγες εκεί αλήθεια; ) και δεν σε συμφέρει να πας ΔΕΗ, πράγμα που έπρεπε να είχες κάνει από την αρχή (δεν ξέρω βέβαια αν για κάποιο λόγο - πχ χρέος "στην παροχή" - ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να πας ΔΕΗ), και συγκεκριμένα σε πρόγραμμα σταθερής τιμής κι όχι κυμαινόμενης όπως το "Zero". Γενικά στην φάση που είσαι και την συγκεκριμένη χρονική στιγμή, το μόνο που έχει νόημα είναι να ζητήσεις από την W&V να σε γυρίσει στο σταθερό της πρόγραμμα. Αν τυχόν σου πούνε (γιατί ειδικά εκεί σαν να είναι λίγο πιο γκάου από τους υπόλοιπους) "δεν γίνεται χωρίς να πληρώσετε ποινή αποχώρησης", τότε αναγκαστικά την πληρώνεις και ζητάς σε κατάστημα ΔΕΗ μετάβαση στο σταθερό της πρόγραμμα "Home Enter" (...όπου θα σου ζητήσουν 100€ εγγύηση, αλλά αν μπορείς/θέλεις να δηλώσεις αυτόματη εξόφληση είτε μέσω "πάγια τραπεζικής εντολής", είτε δηλώνοντας μία χρεωστική ή πιστωτική κάρτα, θα την πάρεις πίσω ως πιστωτικό υπόλοιπο στον επόμενο ή μεθεπόμενο λογαριασμό...).

Γενικά παίζουν πολλά, και δύσκολη η περίπτωσή σου. Μελέτα όσο μπορείς το εδώ thread με "γρήγορο διάβασμα" μέσα σε μερικές μέρες, από πχ μέσα Νοέμβρη και θα κατοπιστείς αρκετά για πολλά σχετικά με το "ρεύμα" και τους παρόχους, που πιθανώς αγνοούσες. Η βασική ουσία είναι ότι το ρεύμα απλά ακρίβυνε από τον Αύγουστο (πενταπλασιασμός τιμής κιλοβατώρας που αντιστοιχεί περιπου σε διπλασιασμό του κάθε λογαριασμού), και για την ώρα δεν ξέρουμε αν και πότε μπορεί να πέσουν οι τιμές (ίσως να έχει μια πτώση όσο θα βγαίνει ο χειμώνας, και ποιος ξέρει τί θα γίνει από το φθινόπωρο - ίσως "τα ίδια Παντελάκη μου"...).

Πρωτ' απ' όλα πρέπει να μειώσεις όσο μπορείς τις καταναλώσεις σου. Οικονομία δηλαδή. Από 'κει και πέρα, αν δεν έχεις μετρητή νυχτερινού, καλά θα κάνεις να αιτηθείς έναν (42€ με τον ΦΠΑ), θα σου γλυτώνει κάποια ποσά, και όχι μόνο από το "νυχτερινό", του οποίοι τα ωράρια γκούγκλαρέ τα και τήρησέ τα. Επίσης τσέκαρε αν τυχόν δικαιούσαι Κοινωνικό Τιμολόγιο. Ρώτα τον λογιστή σου. Έχει όρια κατανάλωσης, μελέτα τα (βοηθάει ο μετρητής νυχτερινού να μην τα περνάς).

Ανέβασέ μας (σβήσε προσωπικά στοιχεία) τον τελευταίο λογαριασμό σου να δούμε και να σου πούμε πράγματα. Δες στην υπογραφή του μέλους korakios οδηγίες για να μπορέσεις να διεκδικήσεις χρήματα "ρήτρας αναπροσαρμογής" πίσω (από την W&V σίγουρα, δεν ξέρω αν θα σου πει - ρώτα τον - ΚΑΙ για την Πρωτέργεια). ΜΗΝ χαίρεσαι από τώρα, τίποτα δεν εξασφαλίζει ότι θα τα πάρεις - αλλά είναι κάτι που μπορείς να προσπαθήσεις, χωρίς έξοδα (μόνο ο χρόνος που θα διαθέσεις, με όποιο τρόπο).

Καλώς ήρθες.

σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση. σκεψου οτι πληρωσα για 3 μηνες σε watt and wolt περιπου 950Kw με 0.35 την kw.(μοιαζει πολυ με το φανταστικο προγραμμα της πρωτεργιας που ανεβασες :P) βεβαια το καλο ειναι οτι δεν εχει ρητρα αποδεσμευσης μου το ειχαν πει στην αρχη αυτο. οπωτε τωρα εχω 2 επιλογες η elpedison max https://www.elpedison.gr/gr/gia-to-spiti-sas/reuma-gia-to-spiti-sas/elpedison-max/ η elpedison free https://www.elpedison.gr/gr/gia-to-spiti-sas/reuma-gia-to-spiti-sas/elpedison-free/  γιατι στην δεη δεν μπορω να γυρισω λογο παλιου χρεους.

και εδω ο λογσμος μου απο watt http://prntscr.com/26cte3v

Επεξ/σία από gregorypap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gregorypap είπε

σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση. σκεψου οτι πληρωσα για 3 μηνες σε watt and wolt περιπου 950Kw με 0.35 την kw.(μοιαζει πολυ με το φανταστικο προγραμμα της πρωτεργιας που ανεβασες :P) βεβαια το καλο ειναι οτι δεν εχει ρητρα αποδεσμευσης μου το ειχαν πει στην αρχη αυτο. οπωτε τωρα εχω 2 επιλογες η elpedison max https://www.elpedison.gr/gr/gia-to-spiti-sas/reuma-gia-to-spiti-sas/elpedison-max/ η elpedison free https://www.elpedison.gr/gr/gia-to-spiti-sas/reuma-gia-to-spiti-sas/elpedison-free/  γιατι στην δεη δεν μπορω να γυρισω λογο παλιου χρεους.

και εδω ο λογσμος μου απο watt http://prntscr.com/26cte3v

αφού δεν μπορείς να κλείσεις σταθερό της ΔΕΗ βρες κυμαινόμενο χωρίς δέσμευση

0,20 σου βγήκε στο zero με τις επιδοτήσεις

απαραίτητα σήμερα αίτηση για νυχτερινό

δες το excel της υπογραφής μου πόσα χάνεις απο νυχτερινό

και δες στα κυμαινόμενα (απαραίτητα μαντεύεις ΤΑΕ επιδοτήσεις κτλ για να δεις σωστά πόσο βγαίνει), αλλά περισσότερο να καταλάβεις οτι είναι μικρές διαφορές με τις ρήτρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το οικιακό FIX της ΕΛΙΝ από το καλοκαίρι με σταθερή κιλοβατόρα στα ~0.09 λεπτά και σήμερα μου στείλαν ότι καταργούν το πρόγραμμα μου με αποτέλεσμα να με στείλουν σε νέο πρόγραμμα FIX με 10 ευρό παγιο και 0.198 την κιλοβατόρα.

 

Μαφιοζικες τακτικες απλά πλεον. Δεν υπάρχει τίποτα ο καθένας κάνει ότι θέλει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, arianosfc είπε

Έχω το οικιακό FIX της ΕΛΙΝ από το καλοκαίρι με σταθερή κιλοβατόρα στα ~0.09 λεπτά και σήμερα μου στείλαν ότι καταργούν το πρόγραμμα μου με αποτέλεσμα να με στείλουν σε νέο πρόγραμμα FIX με 10 ευρό παγιο και 0.198 την κιλοβατόρα.

 

Μαφιοζικες τακτικες απλά πλεον. Δεν υπάρχει τίποτα ο καθένας κάνει ότι θέλει 

Kαι εμενα το ιδιο  FIXED ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ ΕΛΙΝ μολις μου ηρθε αυρο το εμαιλ τι να κανω?Να παω online Δεη;

Επιστολή Μεταβολής Τιμής_Fixed Οικιακό και Νυχτερινό 01.02.pdf

2022-01-12 (1).png

2022-01-12 (2).png

Επεξ/σία από artshadows
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, arianosfc είπε

Μαφιοζικες τακτικες απλά πλεον. Δεν υπάρχει τίποτα ο καθένας κάνει ότι θέλει 

όχι απόλυτα νόμιμο και φυσιολογικό. Όπως και λογικό μιας και δεν υπήρχε περίπτωση να πουλάν τόσο φθηνά με τέτοια τιμή χοντρικής

αν όμως δεν έχεις συμπληρώσει 6μηνο μπορείς να κάνεις καταγγελία

το θέμα είναι γνωστό μήνες πριν

https://www.insomnia.gr/forums/topic/778295-aύξηση-τιμών-eλίν-electricon/

πάλι καλά που είχατε ειδοποίηση μιας και δυστυχώς η νομοθεσία προβλέπει αλλαγή τιμών χωρίς ειδοποίηση πιο μπροστά

14 λεπτά πριν, artshadows είπε

Kαι εμενα το ιδιο μολις μου ηρθε αυρο το εμαιλ τι να κανω?Να παω online Δεη;

 

2 ώρες πριν, korakios είπε

πλέον η τελικές είναι στα 0,30

αλλά υπάρχει η κρατική επιδότηση

 0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw (απο Σεπ άγνωστο για Ιαν)
μέχρι 300kw/μήνα

Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

 

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

επομένως κοιτάς αν σε καλύπτουν στο 0,30 τελικής αλλιώς πας σε σταθερό προγραμμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, arianosfc είπε

Έχω το οικιακό FIX της ΕΛΙΝ από το καλοκαίρι με σταθερή κιλοβατόρα στα ~0.09 λεπτά και σήμερα μου στείλαν ότι καταργούν το πρόγραμμα μου με αποτέλεσμα να με στείλουν σε νέο πρόγραμμα FIX με 10 ευρό παγιο και 0.198 την κιλοβατόρα.

 

Μαφιοζικες τακτικες απλά πλεον. Δεν υπάρχει τίποτα ο καθένας κάνει ότι θέλει 

Και εμένα το ίδιο, καλά την γλίτωσα μέχρι τώρα.

Μια διόρθωση, δεν καταργούν το πρόγραμμα, θα υπάρχει με 10 ευρώ πάγιο και 0,198 χρέωση κιλοβατώρας (μέρας και νύχτας)

Σου δίνει την επιλογή εαν θες να μεταβείς στο Next το οποίο ειναι ρητροπρόγραμμα.

Το καλό είναι οτι μας ενημέρωσαν πριν την αλλαγή και δεν έκαναν οτι και στα υπόλοιπα προγραμματα τους που ενημέρωσαν τέλη του μήνα και οι νεες χρεώσεις ειχαν αρχήσει απο την αρχή του μήνα.

Μάλλον με κόβω για ΔΕΗ MyHome Online αν και θα πονέσει το 0.085 -> 0.17 και το 0.066 -> 0.13....

4 λεπτά πριν, korakios είπε

πλέον η τελικές είναι στα 0,30

0.17 και 0.11 βλέπω για ημέρα και νύχτα στο site τους. Άλλαξε κάτι;

Επεξ/σία από epir21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, epir21 είπε

0.17 και 0.11 βλέπω για ημέρα και νύχτα στο site τους. Άλλαξε κάτι;

στα ρητροπρογράμματα , παίζει και να συμφέρουν για μικρές καταναλώσεις (για αυτόν το μήνα με αυτές τις επιδοτήσεις)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, korakios είπε

Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw (απο Σεπ άγνωστο για Ιαν)
μέχρι 300kw/μήνα

Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

Σχετικά με αυτό επειδή μπερδεύτηκα, οι εκπτώσεις Ιανουαρίου αφορούν σταθέρα ή με ρήτρα; γιατί απο πάνω στα σταθέρα γράφεις οτι ειναι άγνωστο τι γίνεται για Ιανουαριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, epir21 είπε

απο πάνω στα σταθέρα γράφεις οτι ειναι άγνωστο τι γίνεται για Ιανουαριο. 

είναι

3 λεπτά πριν, epir21 είπε

οι εκπτώσεις Ιανουαρίου αφορούν σταθέρα ή με ρήτρα;

με ρήτρα φυσικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...