Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, gregorypap είπε

καλησπερα παιδια. ημουν πρωτεργια και πληρωνα 85 ευρω το μηνα για 300kw(μετρουσα κ εστελνα) αλλαξα για καλυτερα στην watt and wolt και μου ηρθαν 2 λογαριασμοι εκαθαριστικος και εναντι για 80 μερες 900kw 300ευρω συνολο οι 2 λογαριασμοι. το προγραμμα που πηγα ειναι το zero μακρυα μην παει κανεις σας δεν εχω δει κατι χειροτερο. σκεφτομαι να παω elpedison τωρα να παω στο φρι η στο μαξ λετε?

Γιατί το λες αυτό; Το πρόγραμμα κάνει αυτό που υπόσχεται: Να σε αφήσει με zero λεφτά στην τσέπη. Τι είχες καταλάβει εσύ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδιά! Θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να ρωτήσω κάτι. Είμαι protergia, με κάλεσαν απο elpedison για προσφορά και μου είπαν οτι εκείνοι είναι ποιό φτηνοί όσον αφορά την ρήτρα διότι αγοράζουν πολύ περισσότερο ρεύμα απο την protergia..... Γνωρίζετε εαν ισχύει κάτι τέτοιο;  Οι τιμές της κιλοβατόρας (ημέρας και νύχτας), που μου δίνουν,  είναι ακριβώς οι ίδιες και στις δυο εταιρίες (0,055 ημέρας και 0,039 νύχτας). Τέλος η elpedison έχει εύρος τιμής ΟΤΣ 30-40 και η protergia 40-50, συμφέρει της protergia διότι είναι υψηλότερη σωστά; Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, riverpx είπε

Καλησπέρα παιδιά! Θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να ρωτήσω κάτι. Είμαι protergia, με κάλεσαν απο elpedison για προσφορά και μου είπαν οτι εκείνοι είναι ποιό φτηνοί όσον αφορά την ρήτρα διότι αγοράζουν πολύ περισσότερο ρεύμα απο την protergia..... Γνωρίζετε εαν ισχύει κάτι τέτοιο;  Οι τιμές της κιλοβατόρας (ημέρας και νύχτας), που μου δίνουν,  είναι ακριβώς οι ίδιες και στις δυο εταιρίες (0,055 ημέρας και 0,039 νύχτας). Τέλος η elpedison έχει εύρος τιμής ΟΤΣ 30-40 και η protergia 40-50, συμφέρει της protergia διότι είναι υψηλότερη σωστά; Σας ευχαριστώ!

Και εσυ τα πιστευεις αυτα που σου αναφερουν... Δεν το  βλεπεις οτι ειναι παραμυθια.. Ξερεις τις τιμες που εχουν παει;; ΟΤΣ...

https://www.worldenergynews.gr/energeia/articles/531006/sta-232-10-evro-mwh-i-agora-epomenis-imeras-ayrio-tetarti-12-1-2022

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gregorypap είπε

καλησπερα παιδια. ημουν πρωτεργια και πληρωνα 85 ευρω το μηνα για 300kw(μετρουσα κ εστελνα) αλλαξα για καλυτερα στην watt and wolt και μου ηρθαν 2 λογαριασμοι εκαθαριστικος και εναντι για 80 μερες 900kw 300ευρω συνολο οι 2 λογαριασμοι. το προγραμμα που πηγα ειναι το zero μακρυα μην παει κανεις σας δεν εχω δει κατι χειροτερο.

σκεφτομαι να παω elpedison τωρα να παω στο φιρί-φιρί η στο μαξ λετε?

φιξντ  :-)

...εν τω μεταξύ η...διαδρομή σου θυμίζει έντονα κάτι τέτοιο...(ΧΘΕΣ αν έμπαινες, εδώ, θα σε σώζαμε...:-D)

Γενικά πήρες,,,λάθος στροφές στην πορεία, από την αρχή. Και όντως το "Zero" ΕΙΝΑΙ ό,τι χειρότερο,,,,αλλά το βγαίνει στην κοντρά η παλιά σου η Πρωτέργεια με ένα σταθερό,,,ΜΟΥΡΛΙΑ που έβγαλε πρόσφατα (...ΙΣΑ που το προλαβαίνεις! μέχρι το Σάββατο είναι :mrgreen:) (....μην κάνεις κα'να λάθος...χαβαλέ κάνω...:ρ Μέχρι και,,,μήνυση σηκώνει αυτό το πρόγραμμα...)

...Καλά όμως γελάσαμε, στα σοβαρά τώρα : το κακό είναι ότι έχεις μεγάλη ποινή πρόωρης αποχώρησης από την W&V (πότε πήγες εκεί αλήθεια; ) και δεν σε συμφέρει να πας ΔΕΗ, πράγμα που έπρεπε να είχες κάνει από την αρχή (δεν ξέρω βέβαια αν για κάποιο λόγο - πχ χρέος "στην παροχή" - ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να πας ΔΕΗ), και συγκεκριμένα σε πρόγραμμα σταθερής τιμής κι όχι κυμαινόμενης όπως το "Zero". Γενικά στην φάση που είσαι και την συγκεκριμένη χρονική στιγμή, το μόνο που έχει νόημα είναι να ζητήσεις από την W&V να σε γυρίσει στο σταθερό της πρόγραμμα. Αν τυχόν σου πούνε (γιατί ειδικά εκεί σαν να είναι λίγο πιο γκάου από τους υπόλοιπους) "δεν γίνεται χωρίς να πληρώσετε ποινή αποχώρησης", τότε αναγκαστικά την πληρώνεις και ζητάς σε κατάστημα ΔΕΗ μετάβαση στο σταθερό της πρόγραμμα "Home Enter" (...όπου θα σου ζητήσουν 100€ εγγύηση, αλλά αν μπορείς/θέλεις να δηλώσεις αυτόματη εξόφληση είτε μέσω "πάγια τραπεζικής εντολής", είτε δηλώνοντας μία χρεωστική ή πιστωτική κάρτα, θα την πάρεις πίσω ως πιστωτικό υπόλοιπο στον επόμενο ή μεθεπόμενο λογαριασμό...).

Γενικά παίζουν πολλά, και δύσκολη η περίπτωσή σου. Μελέτα όσο μπορείς το εδώ thread με "γρήγορο διάβασμα" μέσα σε μερικές μέρες, από πχ μέσα Νοέμβρη και θα κατοπιστείς αρκετά για πολλά σχετικά με το "ρεύμα" και τους παρόχους, που πιθανώς αγνοούσες. Η βασική ουσία είναι ότι το ρεύμα απλά ακρίβυνε από τον Αύγουστο (πενταπλασιασμός τιμής κιλοβατώρας που αντιστοιχεί περιπου σε διπλασιασμό του κάθε λογαριασμού), και για την ώρα δεν ξέρουμε αν και πότε μπορεί να πέσουν οι τιμές (ίσως να έχει μια πτώση όσο θα βγαίνει ο χειμώνας, και ποιος ξέρει τί θα γίνει από το φθινόπωρο - ίσως "τα ίδια Παντελάκη μου"...).

Πρωτ' απ' όλα πρέπει να μειώσεις όσο μπορείς τις καταναλώσεις σου. Οικονομία δηλαδή. Από 'κει και πέρα, αν δεν έχεις μετρητή νυχτερινού, καλά θα κάνεις να αιτηθείς έναν (42€ με τον ΦΠΑ), θα σου γλυτώνει κάποια ποσά, και όχι μόνο από το "νυχτερινό", του οποίοι τα ωράρια γκούγκλαρέ τα και τήρησέ τα. Επίσης τσέκαρε αν τυχόν δικαιούσαι Κοινωνικό Τιμολόγιο. Ρώτα τον λογιστή σου. Έχει όρια κατανάλωσης, μελέτα τα (βοηθάει ο μετρητής νυχτερινού να μην τα περνάς).

Ανέβασέ μας (σβήσε προσωπικά στοιχεία) τον τελευταίο λογαριασμό σου να δούμε και να σου πούμε πράγματα. Δες στην υπογραφή του μέλους korakios οδηγίες για να μπορέσεις να διεκδικήσεις χρήματα "ρήτρας αναπροσαρμογής" πίσω (από την W&V σίγουρα, δεν ξέρω αν θα σου πει - ρώτα τον - ΚΑΙ για την Πρωτέργεια). ΜΗΝ χαίρεσαι από τώρα, τίποτα δεν εξασφαλίζει ότι θα τα πάρεις - αλλά είναι κάτι που μπορείς να προσπαθήσεις, χωρίς έξοδα (μόνο ο χρόνος που θα διαθέσεις, με όποιο τρόπο).

Καλώς ήρθες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιδότηση του κράτους, αφορά μόνο συνδέσεις με ρήτρα ΟΤΣ? Όσοι έχουμε σταθερό πρόγραμμα δεν δικαιούμαστε ούτε την παλιά, ούτε την καινούργια επιδότηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, washcloud είπε

η Πρωτέργεια με ένα σταθερό,,,ΜΟΥΡΛΙΑ που έβγαλε πρόσφατα

Επειδή μεγάλωσα λίγο και μακριά χρειάζομαι τα γυαλιά, ενώ κοντά αναγκάζομαι πια να τα βγάλω, τι γράφει εκεί; 0,35 ευρώ/KW ή 0,035;

edit: Χάνεται και η μνήμη μου σιγά σιγά, σίγουρα το έχουμε ξανασχολιάσει. 0,50 έτσι; 0,50 να είναι οι ώρες τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, riverpx είπε

Καλησπέρα παιδιά! Θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να ρωτήσω κάτι. Είμαι protergia, με κάλεσαν απο elpedison για προσφορά και μου είπαν οτι εκείνοι είναι ποιό φτηνοί όσον αφορά την ρήτρα διότι αγοράζουν πολύ περισσότερο ρεύμα απο την protergia..... Γνωρίζετε εαν ισχύει κάτι τέτοιο;  Οι τιμές της κιλοβατόρας (ημέρας και νύχτας), που μου δίνουν,  είναι ακριβώς οι ίδιες και στις δυο εταιρίες (0,055 ημέρας και 0,039 νύχτας). Τέλος η elpedison έχει εύρος τιμής ΟΤΣ 30-40 και η protergia 40-50, συμφέρει της protergia διότι είναι υψηλότερη σωστά; Σας ευχαριστώ!

...κάποιος πριν 2-3 βδομάδες είχε γράψει ότι του 'παν πως "έχουν τα δικά τους πετρέλαια, γι' αυτό και μπορούν και είναι φτηνότεροι"....

Άντε να δω πότε θα καταθέσει κάποιος ότι του είπαν πως "είναι οι φτηνότεροι γιατί είναι οι εκλεκτοί του θεού" ή κάτι τέτοιο...

Εν τω μεταξύ να ξέρεις ότι κατά πάσα πιθανότητα ήταν από εταιρία τηλεφωνικής εξυπηρέτησης που έχει αναλάβει την προώθηση προγραμμάτων της Ελ-Πήδηξον, και όχι "δικοί της υπάλληλοι", και λένε ό,τι τους καβ,,,,,ΚΑΠΝΙΣΕΙ τεσπα. Μην δίνεις βάση σε ό,τι σου ΛΕΝΕ, αλλά να ΜΕΛΕΤΑΣ έγγραφα στοιχεία. Πχ να σου στείλουν τιμοκατάλογο με προσφορά (όποιος πάροχος κι αν είναι) και αν συγκρίνεις με αλλονών. Και να ρωτάς εδώ να σου διευκρινίζουμε τί είναι μούφα, τί "ταχυδακτυλουργία", και τί ισχύει...

Τα άνω όρια ("εύρος τιμής"),,,χεσ' τα, δεν έχουν στις μέρες μας νόημα (μιλάμε για πενταροδεκάρες πια και η μέση MWh "τρέχει" πλέον στα 240€, για να πεις ότιέχουν νόημα για την "ενεργοποίηση της ρήτρας"...ΡΗΤΡΑ ΟΛΕ είναι η φάση.....). Μιλάς εν τω μεταξύ για προγράμματα με "ρήτρα αναπροσαρμογής", ενώ αυτό που πρέπει να σε νοιάζει είναι τα ΣΤΑΘΕΡΑ προγράμματα, και τα "καλύτερα" (μέσα στο χάλι των αυξήσεων του ρεύματος) είναι της ΔΕΗ, για την ώρα (και από άποψης τιμών κιλοβατώρας, αλλά και διάρκειας σύμβασης και ύψος ρήτρας πρόωρης αποχώρησης, και....γενικώς - σηκώνει κουβέντα αυτό...). Υπ' όψιν ότι ειδικά οι "εναλλακτικοί" πάροχοι, έχουν "όχι και τόσο ξεκάθαρα προγράμματα". Πχ παίζουν ΠΟΛΥ με διαφήμιση "χαμηλής κιλοβατώρας", αλλά με την προϋπόθεση "συνέπειας εξόφλησης" (κι αυτό σηκώνει κάποια κουβέντα, τί ακριβώς περιλαμβάνει). Το ίδιο κάνουν ΚΑΙ με τα πάγιά τους, καθώς κάποιοι τα έχουν και ΚΛΙΜΑΚΟΥΜΕΝΑ, ανάλογα την κατανάλωση, ή ΑΠΛΩΣ υψηλά (και κάποιοι έχουν ΚΑΙ,,,"ετήσιες συνδρομές" = πάγια "καμουφλαρισμένα"....). Η Πρωτέργεια ας πούμε, αυτή τη στιγμή "προσφέρει" ένα ΠΑΡΑΝΟΪΚΑ ακριβό πρόγραμμα "σταθερής τιμής" - βγαίνει πιο ακριβό κι από το "ρητροπρόγραμμα" που είσαι εσύ......

Ανέβασε ένα λογαριασμό (σβήσε προσωπικά στοιχεία), τον τελευταίο ιδανικά, και μακάρι να είναι κι εκκαθαριστικός, για να πούμε κι άλλα...και μάθε έαν έχεις ρήτρα πρόωρης αποχώρησης και πόση είναι και πες, αλλα΄να ξέρεις από τώρα πως για εσενα είναι "μονόδρομος" το σταθερό "myHome Enter" της ΔΕΗ...

22 λεπτά πριν, cyberguy είπε

Η επιδότηση του κράτους, αφορά μόνο συνδέσεις με ρήτρα ΟΤΣ? Όσοι έχουμε σταθερό πρόγραμμα δεν δικαιούμαστε ούτε την παλιά, ούτε την καινούργια επιδότηση?

Για την ώρα, άγνωστο. Ίσχυσε 0,02€ έκπτωση/kWh για τις πρώτες 300kWh κάθε μήνα για το προηγούμενο 4μηνο, αλλά ακόμη θολό το τοπίο για το νέο έτος.

12 λεπτά πριν, kirileman είπε

Επειδή μεγάλωσα λίγο και μακριά χρειάζομαι τα γυαλιά, ενώ κοντά αναγκάζομαι πια να τα βγάλω, τι γράφει εκεί; 0,35 ευρώ/KW ή 0,035;

edit: Χάνεται και η μνήμη μου σιγά σιγά, σίγουρα το έχουμε ξανασχολιάσει. 0,50 έτσι; 0,50 να είναι οι ώρες τους!

...όπως ακριβώς τα είπες ΟΛΑ

(χαλάει η cam και η ram, αλλά από cpu είσαι ακόμα μπόμπα :-D)  

7 λεπτά πριν, koulis1 είπε

Γνωρίζει κανένας αν υπάρχει έντυπο αμφισβήτησης για την efa;

Είναι "θυγατρική" της Volton. Εκεινής θα χρησιμοποιήσεις.

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τραγέλαφος η Elpedison.

Αποστολή σύμβασης με email στις 23/11/2019 (λόγω κλεισίματος πετρογκαζ, νομίζω η elpedison ανέλαβε τους πελάτες μετέπειτα), επιλογή στο πρόγραμμα Electricity home SIMPLE (0.08590 €/kwh), βλέπω στο πρώτο λογαριασμό (έναντι, 18/02/2020) αναφέρεται το σωστό πρόγραμμα. Στον δεύτερο λογαριασμό (εκκαθαριστικός, 06/03/2020) με έβαλαν στο Electricity home DAY (0.08950 €/kwh), δίχως προφανώς να με ενημερώσουν και έκτοτε είμαι σε αυτό. Οι τιμές είναι σχεδόν οι ίδιες (αναγραμματισμός) και δεν το πρόσεξα παρά μόνο τώρα !

Επίσης, στον πιο πρόσφατο έναντι που μου έστειλαν (05/01/2022) μου έκαναν αυτόματη ανανέωση για δύο χρόνια (!) δίνοντας μου "έκπτωση διετούς ανανέωσης €50" απευθείας στον λογαριασμό, κάτι που προφανώς ποτέ δεν αιτήθηκα. Στην σύμβαση αναφέρει ότι η αρχική διάρκεια είναι 1 έτος και θα ανανεώνεται αυτόματα για 1 έτος κάθε φορά, εκτός αν αιτηθώ να φύγω 15 μέρες πριν την λήξη.

 

Προφανώς έπειτα από αυτές τις κινήσεις, η ΔΕΗ μονόδρομος, πως θα το χειριστώ όμως τώρα? Καταγγελία απευθείας στην ΡΑΕ ?

Επεξ/σία από cv01302
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ πρώτα αμφισβήτηση (για να είσαι "τυπικός") και μετά από 10 μέρες (αν δεν απαντήσουν), ΡΑΕ.

6 λεπτά πριν, cv01302 είπε

Επίσης, στον πιο πρόσφατο εκκαθαριστικό που μου έστειλαν (11/01/2022) μου έκαναν αυτόματη ανανέωση για δύο χρόνια (!) δίνοντας μου "έκπτωση διετούς ανανέωσης €50" απευθείας στον λογαριασμό, κάτι που προφανώς ποτέ δεν αιτήθηκα. Στην σύμβαση αναφέρει ότι η αρχική διάρκεια είναι 1 έτος και θα ανανεώνεται αυτόματα για 1 έτος κάθε φορά, εκτός αν αιτηθώ να φύγω 15 μέρες πριν την λήξη.

...μιλάμε κάποιοι έχουν ξεφύγει...Σε λίγο θα μπαίνουν στα σπίτια και υπό απειλή όπλου θα αμς βάζουν να υπογράφουμε....

Βασικά, αν θυμάμαι καλά, γενικά για όλους ισχύει ότι μετά τη λήξη μιας σύμβασης αν δεν διαπραγματευτείς κάτι τις τελευταίες 15 μέρες, σε γυρνάνε στο ΒΑΣΙΚΟ τους τιμολόγιο (που είναι "ρήτρας"), αλλά ΑΟΡΙΣΤΟΥ...

Τεσπα ψαχ' το και σκίσ' τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, washcloud είπε

...κάποιος πριν 2-3 βδομάδες είχε γράψει ότι του 'παν πως "έχουν τα δικά τους πετρέλαια, γι' αυτό και μπορούν και είναι φτηνότεροι"....

Άντε να δω πότε θα καταθέσει κάποιος ότι του είπαν πως "είναι οι φτηνότεροι γιατί είναι οι εκλεκτοί του θεού" ή κάτι τέτοιο...

Εν τω μεταξύ να ξέρεις ότι κατά πάσα πιθανότητα ήταν από εταιρία τηλεφωνικής εξυπηρέτησης που έχει αναλάβει την προώθηση προγραμμάτων της Ελ-Πήδηξον, και όχι "δικοί της υπάλληλοι", και λένε ό,τι τους καβ,,,,,ΚΑΠΝΙΣΕΙ τεσπα. Μην δίνεις βάση σε ό,τι σου ΛΕΝΕ, αλλά να ΜΕΛΕΤΑΣ έγγραφα στοιχεία. Πχ να σου στείλουν τιμοκατάλογο με προσφορά (όποιος πάροχος κι αν είναι) και αν συγκρίνεις με αλλονών. Και να ρωτάς εδώ να σου διευκρινίζουμε τί είναι μούφα, τί "ταχυδακτυλουργία", και τί ισχύει...

Τα άνω όρια ("εύρος τιμής"),,,χεσ' τα, δεν έχουν στις μέρες μας νόημα (μιλάμε για πενταροδεκάρες πια και η μέση MWh "τρέχει" πλέον στα 240€, για να πεις ότιέχουν νόημα για την "ενεργοποίηση της ρήτρας"...ΡΗΤΡΑ ΟΛΕ είναι η φάση.....). Μιλάς εν τω μεταξύ για προγράμματα με "ρήτρα αναπροσαρμογής", ενώ αυτό που πρέπει να σε νοιάζει είναι τα ΣΤΑΘΕΡΑ προγράμματα, και τα "καλύτερα" (μέσα στο χάλι των αυξήσεων του ρεύματος) είναι της ΔΕΗ, για την ώρα (και από άποψης τιμών κιλοβατώρας, αλλά και διάρκειας σύμβασης και ύψος ρήτρας πρόωρης αποχώρησης, και....γενικώς - σηκώνει κουβέντα αυτό...). Υπ' όψιν ότι ειδικά οι "εναλλακτικοί" πάροχοι, έχουν "όχι και τόσο ξεκάθαρα προγράμματα". Πχ παίζουν ΠΟΛΥ με διαφήμιση "χαμηλής κιλοβατώρας", αλλά με την προϋπόθεση "συνέπειας εξόφλησης" (κι αυτό σηκώνει κάποια κουβέντα, τί ακριβώς περιλαμβάνει). Το ίδιο κάνουν ΚΑΙ με τα πάγιά τους, καθώς κάποιοι τα έχουν και ΚΛΙΜΑΚΟΥΜΕΝΑ, ανάλογα την κατανάλωση, ή ΑΠΛΩΣ υψηλά (και κάποιοι έχουν ΚΑΙ,,,"ετήσιες συνδρομές" = πάγια "καμουφλαρισμένα"....). Η Πρωτέργεια ας πούμε, αυτή τη στιγμή "προσφέρει" ένα ΠΑΡΑΝΟΪΚΑ ακριβό πρόγραμμα "σταθερής τιμής" - βγαίνει πιο ακριβό κι από το "ρητροπρόγραμμα" που είσαι εσύ......

Ανέβασε ένα λογαριασμό (σβήσε προσωπικά στοιχεία), τον τελευταίο ιδανικά, και μακάρι να είναι κι εκκαθαριστικός, για να πούμε κι άλλα...και μάθε έαν έχεις ρήτρα πρόωρης αποχώρησης και πόση είναι και πες, αλλα΄να ξέρεις από τώρα πως για εσενα είναι "μονόδρομος" το σταθερό "myHome Enter" της ΔΕΗ...

Για την ώρα, άγνωστο. Ίσχυσε 0,02€ έκπτωση/kWh για τις πρώτες 300kWh κάθε μήνα για το προηγούμενο 4μηνο, αλλά ακόμη θολό το τοπίο για το νέο έτος.

...όπως ακριβώς τα είπες ΟΛΑ

(χαλάει η cam και η ram, αλλά από cpu είσαι ακόμα μπόμπα :-D)  

Είναι "θυγατρική" της Volton. Εκεινής θα χρησιμοποιήσεις.

Αν δεν απαντήσουν, μετά από 10 εργάσιμες rae;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^  Αχα

2 ώρες πριν, Zoe_B είπε

Α για σύσταση πρόκειται; Εεε δεν κάνουμε δουλειά έτσι όμως και επειδή δεν έχει κλείσει και 6 μηνο είναι 140 ευρώ στο συγκεκριμένο πρόγραμμα. Η ειρωνεία δε της όλης υπόθεσης είναι πως επειδή τα έχουμε πάρει όλα τα προγράμματα όλων των παρόχων με τη σειρά για να δούμε που θα την πάμε, με τις τιμές που έχουν τώρα + την εγγύηση στον επόμενο + την ρήτρα στην W&V δεν ξέρουμε κιόλας αν τελικά συμφέρει η αποχώρηση (δεδομένου πως η ΔΕΗ είναι οφ δε τεημπολ). Γαμάτο; Κάνουμε λέει όλη αυτή την ιστορία και τελικά και παραμένουμε , τρώμε και τις ρητρούλες και all is well! 🙄

Ρώτησες τους βατβολτατζήδες αν δέχονται να πάτε στο σταθερό τους χωρίς ποινή; Δενκακό...(σε σχέση με άλλα δηλαδή....)(...βέβαια έχει 24μηνη δέσμευση.....)

(αν και νομίζω ότι παίζει ένα ΚΟΤ που δεν το δέχονται.....; ή θυμάμαι λάθος...)

Κατά τ' άλλα, η μόνη διέξοδος μοιάζει να είναι η,,,οικονομία...Μείωση καταναλώσεων όσο περισσότερο γίνεται...(μέχρι να ξεστραβώσουν τα πράγματα). Βασικά, εγώ θα σκεφτόμουν μέχρι και περίπτωση να,,,κλείσει το σπίτι η γιαγιά, και να φιλοξενηθεί για ένα διάστημα αλλού.....Λεπτομέρειες,,,"εφικτότητας", εσύ ξέρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"έκπτωση διετούς ανανέωσης €50".

Βρε μπας και μου κάνουν δώρο 50 ευρώ επειδή είμαι "καλός πελάτης" καθώς έχω κλείσει διετία σε αυτούς και ΔΕΝ είναι διετής ανανέωση από τώρα?

Όπως και να'χει, υπάρχει έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού κατανάλωσης (στην οποία γράφεις και την αιτία της αμφισβήτησης) και έντυπο δήλωσης υπαναχώρησης από σύμβασης προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας (δίχως να γράφεις κάποια περιγραφή). Έχει νόημα να στείλω πρώτα το έντυπο αμφισβήτησης (δεν θέλω απλά να μου διορθώσουν τον λογαριασμό, θέλω να φύγω) ή να στείλω απευθείας την δήλωση υπαναχώρησης και να συμπληρώσω χειρόγραφα? Ή μήπως η δήλωση υπαναχώρησης γίνεται αυτοδίκαια μέσω του νέου παρόχου (ΔΕΗ) που θα επιλέξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^...υπαναχώρηση σημαίνει ότι ζητάς διακοπή της παροχής ρεύματος. Αυτό που θες είναι να πας σε άλλον (ο οποίος ναι αναλαμβάνει την διαδικασία μετάβασης χωρίς ούτε δευτερόλεπτο διακοπής).

Αμφισβήτηση με αλλαγή παρόχου, έννοιες άσχετες μεταξύ τους - τις τρέχεις ταυτόχρονα/παραλλήλα λοιπόν (χωρίς να επηρρεάζει η μία την άλλη).

Όπως και να 'χει, πρώτα ρώτα με μέιλ τί εννοούν με εκείνο το 50άρι.

...εν τω μεταξύ, ΑΝ τυχόν δεν εννοούν 2ετή μονομερή ανανέωση (πολύ πιθανό), τότε ο προπέρσινος "αναγραμματισμός" των τιμών δεν είναι ακριβώς λόγος αποχώρησης από μόνος του. Υπ' όψιν δε ότι αν στο "0,0895" έχεις κάποια έκπτωση ΜΕΤΑ (να μην συμπεριλαμβάνεται ήδη στο 0,0895), πχ "έκπτωση συνέπειας", που ενδεχόμενα να είναι και τύπου "50% επί της κιλοβατώρας", πρόσεχε, γιατί μάλλον λάθος θα είναι να φύγεις....

(0,24 η τιμή αναπροσαρμογής + 0,045 η κιλοβατώρα - 0,14 ο μέσος όρος κρατικής επιδότησης τον Γενάρη για τις πρωτες 300kWh του μήνα, ΑΝ είναι η κύρια κατοικία  = 0,145 η κιλοβατώρα της Ελπέ για τις πρώτες 300kWh, ενώ 0,18 του MyHome Enter ΔΕΗ. Αν έχεις ξερωγώ άλλες 300 κιλοβατώρες το μήνα, που δεν θα επιδοτούνται, άρα κόβεται πες περίπου στην μέση η αρχική επιδότηση, μόνο τότε σε συμφέρει ΔΕΗ)

Βαλ' τα κάτω πρώτα και μετά αποφάσισε.

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...