Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, tralevale είπε

είναι πιο ανθρώπινα και ποιο φθηνα!!

ΚΑΝΕ ΜΑΣ ΧΩΡΟ, ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ 

:-D

 

18 λεπτά πριν, Zoe_B είπε

Παιδιά καλησπέρα και πάλι. Κάναμε την αίτηση -παράπονο μέσω Ραε την προηγούμενη Δευτέρα και ακόμα σιγή ιχθύος. Είναι σύνηθες αυτό; Γιατί νόμιζα πως απαντούσαν άμεσα. Εντωμεταξύ επειδή έληγε ο λογαριασμός που αμφισβητούμε και δεν ξέραμε τι να κάνουμε , τελικά τον πληρώσαμε . Παίζει αυτό να θεωρηθεί ότι αποδεχόμαστε την χρέωση; Το λέω γιατί αφού πληρώσαμε 2 ημέρες μετά έσκασε μύτη ο εκκαθαριστικός που έπρεπε να είχε έρθει πριν 2 εβδομάδες αφού η καταμετρηση απο ΔΕΔΗΕ είχε γίνει αρχές Δεκέμβρη.

Βασικά η ΡΑΕ είναι λογικά μια φάση με μια χούφτα νοματαίους που προσπαθούν (χμμμ...) να βγάλουν άκρη μέσα από καταιγισμό (επίσης λογικά) καταγγελιών τις τελευταίες ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ (οι περισσότεροι το νιώσανε τί παίζει με εκκαθαριστικούς Δεκεμβρίου). Και φαντάσου ότι μιλάμε για πολλές χιλιάδες (μέσα στα εκατομμύρια...) όχι μόνο οικιακούς πελάτες, αλλά για άλλους τόσους επαγγελματίες, αγρότες κτλ. Συνεπώς η αναμονή (βδομάδων; 2-3 το λιγότερο; ) λογικά είναι εντ΄ςο του φυσιολογικού....

Το ότι πληρώσατε, λογικά μόνο σε mirror universe μπορεί να θεωρηθεί "κατά σου" : εσύ ήσουν ΝΟΜΟΤΥΠΗ - σαν τί άλλο δηλαδή να έκανες απέναντι "στην δική σου υποχρέωση" (ΚΑΙ τον φόβο της διακοπής). Είναι σαν να τους έχεις μάλιστα πετάξει το μπαλάκι λέγοντάς τους : "ΕΓΩ, αυτά που ζητάγατε, ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΑ. ΔΙΚΗ ΣΑΣ σειρά τώρα....".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, koulis1 είπε

Σήμερα μου ήρθε μήνυμα της efa για την έκδοση του λογαριασμού που περιέχει τη ρήτρα αποχώρησης των 120€.

Περιμένω να μου έρθει και με email.

spacer.png

 

:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios  @washcloud Thank you guys! Δεν ήξερα αν κάναμε καλά λόγω της αμφισβήτησης της ρήτρας , όχι του υπόλοιπου λογαριασμού φυσικά!  Θα περιμένουμε τότε και θα δούμε τι θα απαντήσουν αν και πιστεύω πως θα πουν ότι το έλεγε μέσα η σύμβαση και τα συναφή. Τουλάχιστον στον εκκαθαριστικό είχαν βάλει σωστά τις επιδοτήσεις για τις κιλοβατώρες εντός ορίων και ήταν λίγο πιο μαζεμένος.

Μου λύνετε και μία άλλη απορία που έχω βρε παιδιά; Καλά πες για τις ρήτρες αναπροσαρμογής είναι λίγο πιο περίπλοκο, αλλά για τις ρήτρες αποχώρησης νομίζω πως έχω διαβάσει εδώ στο νήμα  ότι κανονικά επιτρέπεται να τις βάζουν μόνο στα σταθερά τιμολόγια. Αρά δεν είναι καταχρηστική αυτή η χρέωση όταν η σύμβαση έχει ΟΤΣ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, korakios είπε

μην το παίρνεις προσωπικά και αν σε πρόσβαλα με συγχωρείς

απλά η απάθεια είναι που μας έχει οδηγήσει σε αυτή την κατάσταση και τέτοιες ερωτήσεις "αν αξίζει" μου γυρνάνε διακόπτη

No problem , καταρχας τι να πω , ασχολησε πολλες ωρες εδω μεσα απαντώντας σε καθε αγνωστο με τα προβληματα του και μπραβο σου.

Και αφου το ξεκινησαμε , να ρωτησω κατι ακομα , εδω καποιοι λενε ότι ηρθε η ρητρα αναπροσαρμογής στον εκκαθαριστικό λογαριασμο κλπ.

Σε εμενα ηρθε και στον εκκαθαριστικό και στον εναντι. ειναι φυσιολογικο αυτο?

Γνωρίζει καποιος ? (καθε μηνα μου ερχεται ο λογαρισμος στο Φυσικο αεριο ελλαδος)

 

Επεξ/σία από dainese_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Zoe_B είπε

για τις ρήτρες αποχώρησης νομίζω πως έχω διαβάσει εδώ στο νήμα  ότι κανονικά επιτρέπεται να τις βάζουν μόνο στα σταθερά τιμολόγια. Αρά δεν είναι καταχρηστική αυτή η χρέωση όταν η σύμβαση έχει ΟΤΣ; 

είχε κάνει σύσταση η ΡΑΕ , αλλά διαβάζοντας προσωπικά σε επίσημα έγγραφα απο καταγγελίες ,δεν τη λαμβάνουν στα υπόψιν , βέβαια συνήθως την επιστρέφουν σαν κίνηση "καλής θέλησης" και "συμβιβασμού" ωστε να πληρωθούν οι ρήτρες αναπροσαρμογής

49 λεπτά πριν, dainese_1 είπε

Σε εμενα ηρθε και στον εκκαθαριστικό και στον εναντι. ειναι φυσιολογικο αυτο?

ναι , μόνο η ΔΕΗ δε βάζει σε έναντι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, WhitePixel είπε

Καλησπέρα είμαι φοιτητής και ειχα το φοιτητικο πακέτο που προφέρει η ζενίθ power home student και το συνδύαζα με το φυσικό αέριο . Όμως δεν ήξερα τι γίνεται με την ρητά αναπροσαρμογης και μου ήρθε ένας εκκαθαριστικός σχεδόν 150ευρω παραπάνω σε σχέση με άλλες χρονιές .Καταναλώνω περίπου 700 khw το 4μηνο .Εχω απελπιστεί με την όλη κατάσταση και δεν ξέρω τι κινήσεις να κάνω . Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής :

α) Να ρισκάρω  να μην αλλάξω κάτι και να ελπίζω ότι θα μειωθούν οι τιμές σύντομα

β) Εγινε ανανέωση συμβολαίου τον Οκτωβρίο και δεν ξερω πόσο χρεώνει η ζενίθ για πρόωρη αποχώριση(δεν εχω κάποιο συμβόλαιο εγινε τηλεφωνικά 

γ)Να πάω σε κάποιο σταθερό πρόγραμμα 

Επίσης η κρατική επιχορήγηση εφόσον είναι μόνο για την 1η κατοικία θα την χάσω από εδώ και πέρα;

To ρίσκο με το πώς θα πάνε οι τιμές, είναι,,,,ρίσκο (...).

Κατ' αρχάς προσπάθα να μειώσεις (τις ήδη λίγες...) τις καταναλώσεις σου, ΟΣΟ μπορείς, γιατί η ουσία είναι ότι το ρεύμα (...ΚΑΙ το φυσικό αέριο...) ΕΧΟΥΝΕ, τόσο απλά, ΓΙΝΕΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ (ειδικά για εμάς Ελλάδα, και ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ για φέτος).

Στη συνέχεια, αν δεν δουλεύεις ήδη (ακούγεται τραγικό, το ξέρω - αλλά επειδή μιλάς για "απελπισία") προσπάθα να βρεις κάτι να τσοντάρεις στα εξτρά έξοδα (που πιθανώς εννοείς επιβαρύνουν τους δικούς σου) (...ναι : λες και είναι εύκολο "να βρεις δουλειά"...Το ξέρω...).

Δεν ξέρω αν κάνεις μόνος σου φορολογική δήλωση (λογικά ναι) και αν τυχόν διακαιούσαι Κοινωνικό Τιμολόγιο (ΚΟΤ, είτε ΚΟΤ-Α είτε ΚΟΤ-Β). Λογικά, διακαιούσαι (ρώτα τον λογιστή σου για πιο σίγουρα). Είναι σημαντική έπτωση, αρκεί βέβαια η παροχή να είναι στο δικό σου όνομα κι όχι στου ιδιοκτήτη - νοικιάζεις υποθέτω (αν ΔΕΝ είναι, συνεννοήσου να περάσει στο δικό σου). Βέβαια πρέπει να το δέχεται κι ο πάροχός σου (η ΔΕΗ πχ, το δέχεται, και το ίδιο ισχύει και με το νυχτερινό)

Το συμβόλαιό σου μπορείς να το ζητήσεις από την Ζενιθ (να το κάνεις/μελετάς, για να ξέρεις τί σου γίνεται, κι από εδώ και πέρα μακρυά από "τηλεφωνικά" και "αντιπροσώπους"/πλασιέ προγραμμάτων κτλ). Όπως και να τους ρωτήσεις να σου πουν αν και πόση ποινή αποχώρησης έχεις.

Αυτή τη στιγμή (με τις καταναλώσεις που έχεις), πιθανώς και να μην έχει και πολύ νόημα να πας αλλού (ΔΕΗ δηλαδή, τί "αλλού"...), αλλά ανέβασε τον τελευταίο λογαριασμό σου να δούμε πράγματα και να πούμε πιο συγκεκριμένα...

Τέλος, μέχρι και νυχτερινό μετρητή να βάλεις (αν είναι να μείνεις στο συγκεκριμένο σπίτι τουλάχιστον για ακόμη ένα έτος) έχει νόημα (δεν είναι μόνο οι "νυχτερινές" κιλοβατώρες που σου κάνουν εκπτώσεις, αλλά έχεις οφέλη και στις "ρυθμιζόμενες"...). Λίγο από 'δω, λίγο από 'κει, όλο και θα το "μαζέψεις" κάπως το πράγμα (γιατί όπως είπαμε, η ουσία είναι ότι η γενικά η τιμή του ρεύματος, ΠΕΝΤΑΠΛΑΣΙΑΣΤΗΚΕ σε σχέση με το καλοκαίρι, και όπως καταλαβαίνεις, μόνο με "πλάγιες" κινήσειςκαι "τρυκ"  είναι που μπορεί κανείς να κάνει κάτι : δεν υπάρχει κάποιος που να το πουλάει στις τιμές προ καλοκαιριού, για να πεις απλά να πας σε αυτόν...).

Α και κάτι ακόμη : εξαρτάται από τα οικονομικά σου φυσικά, αλλά ως νέο παιδί με "αντοχές" κτλ, σκέψου και την περίπτωση ΕΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΟΥ ΧΕΙΜΩΝΑ, ν' αντικαταστήσεις το φυσικό αέριο με,,,υγραέριο : μια σόμπα υγραερίου κοστίζει 50€ περίπου σε καταστήματα όπως Leroy, Praktiker κτλ (ΕΧΩ τέτοιες, μια χαρά είναι) και αρκούν για να θερμάνουν φοιτητικό σπίτι (το πολύ 2άρι να υποθέσω) - εκτός κι αν είσαι σε καμμιά Καστοριά ξερωγώ....Είναι σαφώς η οικονομικότερη λύση, ειδικά αν γεμίζεις την φιάλη σε βενζινάδικα που έχουν υγραέριο για αμάξια (πχ τα Silk) και έτσι σου βγαίνουν μισοτιμή, αν και κανονικά "δεν επιτρέπεται". Ψάξου/ρώτα/βρες τέτοιο. Πώς θα την πηγαινοφέρνεις, εσύ ξέρεις, αλλά μιλάμε για "έσχατες λύσεις" όταν τα οικονομικά δεν βγαίνουν, κι εγώ απλά σου λέω για επιλογές φθηνές...Αν ΓΙΝΟΝΤΑΙ για εσένα, μόνο εσύ το ξέρεις.

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια. ημουν πρωτεργια και πληρωνα 85 ευρω το μηνα για 300kw(μετρουσα κ εστελνα) αλλαξα για καλυτερα στην watt and wolt και μου ηρθαν 2 λογαριασμοι εκαθαριστικος και εναντι για 80 μερες 900kw 300ευρω συνολο οι 2 λογαριασμοι. το προγραμμα που πηγα ειναι το zero μακρυα μην παει κανεις σας δεν εχω δει κατι χειροτερο. σκεφτομαι να παω elpedison τωρα να παω στο φρι η στο μαξ λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gregorypap είπε

καλησπερα παιδια. ημουν πρωτεργια και πληρωνα 85 ευρω το μηνα για 300kw(μετρουσα κ εστελνα) αλλαξα για καλυτερα στην watt and wolt και μου ηρθαν 2 λογαριασμοι εκαθαριστικος και εναντι για 80 μερες 900kw 300ευρω συνολο οι 2 λογαριασμοι. το προγραμμα που πηγα ειναι το zero μακρυα μην παει κανεις σας δεν εχω δει κατι χειροτερο. σκεφτομαι να παω elpedison τωρα να παω στο φρι η στο μαξ λετε?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις μου ήρθε με email ο λογαριασμός από efa που περιέχει τη ρήτρα αποχώρησης των 120€, ενώ μου είχαν απαντήσει με email στο σχετικό ερώτημα που έκανα για αποχώρηση πριν τη λήξη του 6 μήνου, ότι δε θα την χρεωθώ.

Προχωράω με αμφισβήτηση λογαριασμού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, koulis1 είπε

Μόλις μου ήρθε με email ο λογαριασμός από efa που περιέχει τη ρήτρα αποχώρησης των 120€, ενώ μου είχαν απαντήσει με email στο σχετικό ερώτημα που έκανα για αποχώρηση πριν τη λήξη του 6 μήνου, ότι δε θα την χρεωθώ.

Προχωράω με αμφισβήτηση λογαριασμού;

τους έστειλα πίσω το email με το λογαριασμό ζητώντας διευκρινίσεις και αναμένω, δεν έχω υπομονή να ανοίξω αμφισβήτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gvoi είπε

τους έστειλα πίσω το email με το λογαριασμό ζητώντας διευκρινίσεις και αναμένω, δεν έχω υπομονή να ανοίξω αμφισβήτηση

Τα ιδια ακριβως και γω με 2 παροχες οικιακο και επαγγελματικο.Τους εστειλα αμμφισβητηση λογαριασμου σε e mail και περιμενω απαντηση για την επανεκδοση τους χωρις τη ρητρα αποχωρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

είχε κάνει σύσταση η ΡΑΕ , αλλά διαβάζοντας προσωπικά σε επίσημα έγγραφα απο καταγγελίες ,δεν τη λαμβάνουν στα υπόψιν , βέβαια συνήθως την επιστρέφουν σαν κίνηση "καλής θέλησης" και "συμβιβασμού" ωστε να πληρωθούν οι ρήτρες αναπροσαρμογής

Α για σύσταση πρόκειται; Εεε δεν κάνουμε δουλειά έτσι όμως και επειδή δεν έχει κλείσει και 6 μηνο είναι 140 ευρώ στο συγκεκριμένο πρόγραμμα. Η ειρωνεία δε της όλης υπόθεσης είναι πως επειδή τα έχουμε πάρει όλα τα προγράμματα όλων των παρόχων με τη σειρά για να δούμε που θα την πάμε, με τις τιμές που έχουν τώρα + την εγγύηση στον επόμενο + την ρήτρα στην W&V δεν ξέρουμε κιόλας αν τελικά συμφέρει η αποχώρηση (δεδομένου πως η ΔΕΗ είναι οφ δε τεημπολ). Γαμάτο; Κάνουμε λέει όλη αυτή την ιστορία και τελικά και παραμένουμε , τρώμε και τις ρητρούλες και all is well! 🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, elen46 είπε

Τα ιδια ακριβως και γω με 2 παροχες οικιακο και επαγγελματικο.Τους εστειλα αμμφισβητηση λογαριασμου σε e mail και περιμενω απαντηση για την επανεκδοση τους χωρις τη ρητρα αποχωρησης.

Ποιό έντυπο χρησιμοποίησες;

Της volton ή της efa (έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού φυσικού αερίου);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, koulis1 είπε

Ποιό έντυπο χρησιμοποίησες;

Της volton ή της efa (έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού φυσικού αερίου);

Δεν χρησιμοποιησα καποιο εντυπο γιατι δεν υπαρχει για ρευμα.Εστειλα απλα email στην επικοινωνια με τα στοιχεια των παροχων και τα προσωπικα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...