Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, tralevale είπε

καλησπερα σε ολους, 
Ημουν PROTERGIA απο το 2019, δουλευω εξωτερικο,πολυ μικρη καταναλωση .. οποτε πλήρωνα λιγοστά χρηματα στο οικιακιο Ν1. απο το δεκεμβριο 2020 μεχρι Οκτωμβριο 2021 δεν ειχε γινει εκκαθαρστικός λογω μη καταμετρησης , αυτοματη ανενέωση χωρις να υπογράψω συμβόλαιο & ερχεται εκκαθαριστικος 300 ευρω ( ρητρα ) για 4,5 MWV .

Δηλαδη χρεωσαν 62 ευρω την μεγαβατωρα, επιπλεον. Δεν τα πληρωσα ,ανοιξα και θεμα στην ΡΑΕ ,αμφισβήτηση, καταγγελια ....H ΡΑΕ απέρριψε το αιτημα μου σημερα , παρόλο που το συμβολαιο στο οποιο αναφερομαι δεν εχει ημερομηνια και υπογραφή μου. Προφανως ειναι και αυτοι πουλημενοι στα fund εξωτερικου που ηρθαν να εισπραξουν μεσω χρηματιστηριων ενεργειας. Εχω περάσει στην ΔΕΗ , τους ανεφερα οτι θα "πληρωθει"😁 ο εκκαθαριστικος οταν το στειλει η PROTERGIA και με διαβεβαιωσαν οτι κανενας δεν μπορει να μου κοψει την παροχή ρευματος, απο την στιγμη που ειμαι στην ΔΕΗ.

aporipsi.jpg

πηγες στην δεη Online telika με το 0.17?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα είμαι φοιτητής και ειχα το φοιτητικο πακέτο που προφέρει η ζενίθ power home student και το συνδύαζα με το φυσικό αέριο . Όμως δεν ήξερα τι γίνεται με την ρητά αναπροσαρμογης και μου ήρθε ένας εκκαθαριστικός σχεδόν 150ευρω παραπάνω σε σχέση με άλλες χρονιές .Καταναλώνω περίπου 700 khw το 4μηνο .Εχω απελπιστεί με την όλη κατάσταση και δεν ξέρω τι κινήσεις να κάνω . Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής :

α) Να ρισκάρω  να μην αλλάξω κάτι και να ελπίζω ότι θα μειωθούν οι τιμές σύντομα

β) Εγινε ανανέωση συμβολαίου τον Οκτωβρίο και δεν ξερω πόσο χρεώνει η ζενίθ για πρόωρη αποχώριση(δεν εχω κάποιο συμβόλαιο εγινε τηλεφωνικά 

γ)Να πάω σε κάποιο σταθερό πρόγραμμα 

Επίσης η κρατική επιχορήγηση εφόσον είναι μόνο για την 1η κατοικία θα την χάσω από εδώ και πέρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, tralevale είπε

θα προσπαθησουν αλλα νομικα γνωριζουμε και οπως σας ανεφερα δεν ισχυει κανενα συμβολαιο χωρις ημερομηνια και υπογραφή. ουτε τα ηλεκτρονικα αρχεια DOCUSIGN χωρις την έγγραφη συγγαταθεση σας. 

  
Μιλησα και με ΔΕΔΗΕ , μου ανεφεραν οτι οταν υπάρχει αμφισβητηση δεν κοβεται το ρευμα για 300 ευρω την στιγμή που εχει δηλωθει και ατομο με Ειδικες ανάγκες στο σπιτι . Δεν διαφωνω οτι μπορουν να το κοψουν. Θα σας ενημερωσω στο μελλον.
Νομικα μετρα και τελος , αστο να τρεχει. 

...εσύ καλά τα λες και όντως έτσι είναι - αλλά το θέμα είναι ότι πρέπει να καταλήξεις με δικηγόρο (...που ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΝΟΜΙΚΑ :-D) για να τους κυνηγάς για τέτοια και ο πολύς κόσμος ούτε την όρεξη έχει, ούτε το ενδεχόμενο αρχικό χρήμα (κι ας είναι να δικαιωθεί στο τέλος) και το κερασάκι σε όλα αυτά είναι ότι έχουν στα χέρια τους έναν διακόπτη που αν τον κατεβάσουν (αδίκως βέβαια), μετά κι αν τρέχεις...

Όσο για τον ΔΕΔΔΗΕ, τους κανονισμούς καλά τους ξέρουν,,,το θέμα είναι αν κάποιος δεν τους εφαρμόσει τί κάνεις. Θετικό (...) το "άτομο με ειδικές ανάγκες εντός οικίας", αλλά αν πέσει κανείς σε καλικαντζαραίους, δεν 'πα να έχεις δηλώσει κι ότι έχεις και τον Ιησού Χριστό στο σπίτι.....(η αμφισβήτησή σου πάντως έχει λάβει τέλος, οπότε αυτή δεν συνυπολογίζεται).

Προφανώς το "νομικά μέτρα και ασ' το να τρέχει στην άκρη" είναι ό,τι καλύτερο. Καλή λευτεριά εύχομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dainese_1 είπε

πηγες στην δεη Online telika με το 0.17?

ναι

17 λεπτά πριν, dainese_1 είπε

πηγες στην δεη Online telika με το 0.17?

 

2 λεπτά πριν, washcloud είπε

...εσύ καλά τα λες και όντως έτσι είναι - αλλά το θέμα είναι ότι πρέπει να καταλήξεις με δικηγόρο (...που ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΝΟΜΙΚΑ :-D) για να τους κυνηγάς για τέτοια και ο πολύς κόσμος ούτε την όρεξη έχει, ούτε το ενδεχόμενο αρχικό χρήμα (κι ας είναι να δικαιωθεί στο τέλος) και το κερασάκι σε όλα αυτά είναι ότι έχουν στα χέρια τους έναν διακόπτη που αν τον κατεβάσουν (αδίκως βέβαια), μετά κι αν τρέχεις...

Όσο για τον ΔΕΔΔΗΕ, τους κανονισμούς καλά τους ξέρουν,,,το θέμα είναι αν κάποιος δεν τους εφαρμόσει τί κάνεις. Θετικό (...) το "άτομο με ειδικές ανάγκες εντός οικίας", αλλά αν πέσει κανείς σε καλικαντζαραίους, δεν 'πα να έχεις δηλώσει κι ότι έχεις και τον Ιησού Χριστό στο σπίτι.....(η αμφισβήτησή σου πάντως έχει λάβει τέλος, οπότε αυτή δεν συνυπολογίζεται).

Προφανώς το "νομικά μέτρα και ασ' το να τρέχει στην άκρη" είναι ό,τι καλύτερο. Καλή λευτεριά εύχομαι.

αν και δεν ειχα προηγουμενες οφειλες με κανενα μεχρι τωρα, εχεις δικιο. Αυτο το διαστημα εχω ορεξη να τους παιξω λιγακι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, tralevale είπε

αν και δεν ειχα προηγουμενες οφειλες με κανενα μεχρι τωρα, εχεις δικιο. Αυτο το διαστημα εχω ορεξη να τους παιξω λιγακι....

...απλά αν όντως υπάρχει άτομο με ειδικές ανάγκες εντός κι εσύ είσαι εξωτερικό, πρόσεχε μην πέσει σε ζωάδια που λέγαμε και γίνει καμμιά στραβή και μετά "τρέχεις" (περί διακοπής λέω)...

Εκεί που είσαι, είναι πιο "ανθρώπινα" τα πράγματα από τέτοιες απόψεις, ή δεν έχουμε εδώ το προνόμιο της μπαχαλοσύνης;

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nayaT είπε

Από τα παραπάνω καθώς και από το γεγονός ότι κατά την προσυμβατική επικοινωνία δεν  είναι εφικτή η ανάλυση όλων των όρων της σύμβασης ,

πολύ ενδιαφέρον

2 ώρες πριν, nayaT είπε

Αυτό το τελευταίο που προτείνουν να το αποδεχτω;;

όχι φυσικά

2 ώρες πριν, nayaT είπε

Επισης αποδοχή ή απόρριψη απάντησης;;;

απόρριψη , ζητάς την παρέμβαση της αρχής μιας και η σημαντική λεπτομέρεια της διαφοροποίησης της διαφημιζόμενης τιμής παραλήφθηκε

επίσης απο τον τρόπο που απάντησαν ελπίζω να μην έγραφες "δικηγορίστικα" και καυστικά

το τι είναι νόμιμο/παράνομο και για πιο λόγο τα ξέρουν οι αρχές

1 ώρα πριν, tralevale είπε

αυτοματη ανενέωση χωρις να υπογράψω συμβόλαιο

παράνομο αλλά το μόνο που διεκδικείς είναι να μην υπάρχει ρήτρα αποχώρησης μιας και περνάς σε αορίστου

1 ώρα πριν, tralevale είπε

Δεν τα πληρωσα ,ανοιξα και θεμα στην ΡΑΕ

να υποθέσω για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ?

1 ώρα πριν, tralevale είπε

H ΡΑΕ απέρριψε το αιτημα μου σημερα

πάρε τηλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας φτιαξω και εγω λιγο την ατμοσφαιρα 

ΝΟΡΜΑΛ ΕΠΟΧΗ  (6ος μήνας προστασιας) πριν την καταιγίδα

image.png.1eaafb7a616b0b634da9896e2483f7f3.png

 

ΕΠΟΧΗ ΡΗΤΡΑΣ #1

image.png.1832ae2b0ef83f93dba2ca66d1070124.png

 

ΕΠΟΧΗ ΡΗΤΡΑΣ #2 μεσα σε 29 ημερες !

image.png.7d9b6299c2756183e8dcaadc508f169c.png

 

 

 

 

Επεξ/σία από dainese_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, washcloud είπε

...απλά αν όντως υπάρχει άτομο με ειδικές ανάγκες εντός κι εσύ είσαι εξωτερικό, πρόσεχε μην πέσει σε ζωάδια που λέγαμε και γίνει καμμιά στραβή και μετά "τρέχεις" (περί διακοπής λέω)...

Εκεί που είσαι, είναι πιο "ανθρώπινα" τα πράγματα από τέτοιες απόψεις, ή δεν έχουμε εδώ το προνόμιο της μπαχαλοσύνης;

είναι πιο ανθρώπινα και ποιο φθηνα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, WhitePixel είπε

Επίσης η κρατική επιχορήγηση εφόσον είναι μόνο για την 1η κατοικία θα την χάσω από εδώ και πέρα;

ναι

35 λεπτά πριν, WhitePixel είπε

α) Να ρισκάρω  να μην αλλάξω κάτι και να ελπίζω ότι θα μειωθούν οι τιμές σύντομα

αν είχες την επιδότηση και σε κάλυπτε το όριο ίσως , τώρα όχι

36 λεπτά πριν, WhitePixel είπε

Όμως δεν ήξερα τι γίνεται με την ρητά αναπροσαρμογης και μου ήρθε ένας εκκαθαριστικός σχεδόν 150ευρω παραπάνω

αμφισβήτηση σήμερα  ,δες λινκ υπογραφής μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

ναι

αν είχες την επιδότηση και σε κάλυπτε το όριο ίσως , τώρα όχι

αμφισβήτηση σήμερα  ,δες λινκ υπογραφής μου

Υπαρχει κανεις εδω μεσα που εχει παρει την ρητρα πισω? με καταγγελία στην ΡΑΕ , πολύ αμφιβαλω 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dainese_1 είπε

Υπαρχει κανεις εδω μεσα που εχει παρει την ρητρα πισω? με καταγγελία στην ΡΑΕ , πολύ αμφιβαλω

αυτό είναι απλά δικαιολογία του βαριέμαι να ασχοληθώ (δικαίωμά σου και σεβαστό)

το μόνο σίγουρο 100% είναι οτι δε θα πάρεις τίποτα αν δεν ασχοληθείς ....

πριν ένα μέλος πήρε τα μισά μέσω ΣτΚ αν σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, korakios είπε

αυτό είναι απλά δικαιολογία του βαριέμαι να ασχοληθώ (δικαίωμά σου και σεβαστό)

το μόνο σίγουρο 100% είναι οτι δε θα πάρεις τίποτα αν δεν ασχοληθείς ....

πριν ένα μέλος πήρε τα μισά μέσω ΣτΚ αν σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα

εγω μαζι σου ειμαι . εκανα ηδη καταγγελία και ασχολουμε αρκετες μερες .

 

κοιτα λιγο πανω πληρωσα μεσα σε δυο λογαριασμους , δεκεμβρης γεναρης 437 ευρω 

Επεξ/σία από dainese_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dainese_1 είπε

εγω μαζι σου ειμαι . εκανα ηδη καταγγελία και ασχολουμε αρκετες μερες

μην το παίρνεις προσωπικά και αν σε πρόσβαλα με συγχωρείς

απλά η απάθεια είναι που μας έχει οδηγήσει σε αυτή την κατάσταση και τέτοιες ερωτήσεις "αν αξίζει" μου γυρνάνε διακόπτη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα και πάλι. Κάναμε την αίτηση -παράπονο μέσω Ραε την προηγούμενη Δευτέρα και ακόμα σιγή ιχθύος. Είναι σύνηθες αυτό; Γιατί νόμιζα πως απαντούσαν άμεσα. Εντωμεταξύ επειδή έληγε ο λογαριασμός που αμφισβητούμε και δεν ξέραμε τι να κάνουμε , τελικά τον πληρώσαμε . Παίζει αυτό να θεωρηθεί ότι αποδεχόμαστε την χρέωση; Το λέω γιατί αφού πληρώσαμε 2 ημέρες μετά έσκασε μύτη ο εκκαθαριστικός που έπρεπε να είχε έρθει πριν 2 εβδομάδες αφού η καταμετρηση απο ΔΕΔΗΕ είχε γίνει αρχές Δεκέμβρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Zoe_B είπε

Εντωμεταξύ επειδή έληγε ο λογαριασμός που αμφισβητούμε και δεν ξέραμε τι να κάνουμε , τελικά τον πληρώσαμε . Παίζει αυτό να θεωρηθεί ότι αποδεχόμαστε την χρέωση;

όχι

21 λεπτά πριν, Zoe_B είπε

Κάναμε την αίτηση -παράπονο μέσω Ραε την προηγούμενη Δευτέρα και ακόμα σιγή ιχθύος. Είναι σύνηθες αυτό;

ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...