Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, itmaster99 είπε

Για τις χρεώσεις ρήτρας αναπροσαρμογής ούτε φωνή ούτε ακρόαση.......

Να το κλείσω εδώ το θέμα να λήξει ?? Ποιά η άποψή σας ??

όχι φυσικά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

To Protergia Οικιακό N που δεν βρίσκω στο excel τι είναι με ρήτρα ή χωρίς? Το έχει βάλει ένας ξαδερφός μου εδώ και κανα 2μηνο και δεν ξέρει τι παίζει καν...

Έχει μια χρέωση που λέει Ρυθμιζόμενες χρεώσεις αυτό είναι ρήτρα και το γράφει διαφορετικά? είναι περίπου 97 ευρώ στις 1450kwh με ενα συνολικό λογαριασμό στα 250

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ΕΦΑ είπε αυτό το μήνα να πρωτοτυπήσει στον υπολογισμό της κρατικής επιδότησης. Αντι να υπολογίσει τις 300 κιλοβατώρες με 0.02 επιδότηση, έβαλε 200 κιλοβατώρες με 0.03 επιδότηση. Όλα δουλεύουν ρολόι!

 

IMG_20220111_131702.jpg

 

Επεξ/σία από Giannis_Io
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, LuNaTiC είπε

To Protergia Οικιακό N που δεν βρίσκω στο excel τι είναι με ρήτρα ή χωρίς? Το έχει βάλει ένας ξαδερφός μου εδώ και κανα 2μηνο και δεν ξέρει τι παίζει καν...

Έχει μια χρέωση που λέει Ρυθμιζόμενες χρεώσεις αυτό είναι ρήτρα και το γράφει διαφορετικά? είναι περίπου 97 ευρώ στις 1450kwh με ενα συνολικό λογαριασμό στα 250

Όχι βρε, ήμαρτον. Ένα γκουγκλάρισμα να έκανες, θα έβρισκες τί εστί "Ρυθμιζόμενες" (παρακολουθείς και καιρό τώρα το thread, πανάθεμα :ρ). Οι "Ρυθμιζόμενες" έχουν μπει στους λογαριασμούς εδώ και πολλά χρόνια (και είναι συνήθως γύρω στο 40% του λογαριασμού...) και αφορούν πράγματα που δεν έχουν να κάνουν με τον πάροχο (και η "ρήτρα" είναι θέμα παρόχου).

Ο ξάδερφος έχει υπογράψει ένα συμβόλαιο που είτε το έχει σε χαρτί είτε σε ηλεκτρονική μορφή (θα το βρει στο mail του με μια αναζήτηση) σε δύο (λογικά) αρχεία : ένα που έχει τους όρους της σύμβασης (σεντόνι που κάνει τα δικά μου να φαίνονται γατάκια) κι ένα με τον τιμοκατάλογο του προγράμματος. Και στην χειρότερη στέλνει μέιλ στην Πρωτέργεια και ζητάει να του τα στείλουν. Όσο για τον λογαριασμό, από το να μεταφέρεις σε φάση σπασμένο τηλέφωνο στοιχεία εδώ, ζήτα τον λογαριασμό απ' τον κάζιν, σβήστε προσωπικά στοιχεία (ΑΦΜ, αριθμό παροχής, ονοματεπώνυμο, νούμερο παπουτσιού κτλ) και ανέβασέ τον εδώ, αντί να προσπαθούμε να "μαντέψουμε" πράγματα (όπως αν είναι έναντι, αν έχει κρατική επιδότηση και πόση, ποια η περίοδος κατανάλωσης κτλ...)

7 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Η ΕΦΑ είπε αυτό το μήνα να πρωτοτυπήσει στον υπολογισμό της κρατικής επιδότησης. Αντι να υπολογίσει τις 300 κιλοβατώρες με 0.02 επιδότηση, έβαλε 200 κιλοβατώρες με 0.03 επιδότηση. Όλα δουλεύουν ρολόι!

Οι 200 πάντως αντιστοιχούν σε 20 μέρες μήνα (πχ αν η περίοδος κατανάλωσης ξεκινάει από 11/12/21 - στην ουσία δηλαδή με τις μέρες γίνεται η επιδότηση = 10 kWh/μέρα). Έχεις σταθερό πρόγραμμα και λες για 0,02 επιδότηση; Αν ναι,,,,είπε να σου κάνει ένα ψιλοδωράκι, μέρες που είναι 😀

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, washcloud είπε

 

Οι 200 πάντως αντιστοιχούν σε 20 μέρες μήνα (πχ αν η περίοδος κατανάλωσης ξεκινάει από 11/12/21 - στην ουσία δηλαδή με τις μέρες γίνεται η επιδότηση = 10 kWh/μέρα). Έχεις σταθερό πρόγραμμα και λες για 0,02 επιδότηση; Αν ναι,,,,είπε να σου κάνει ένα ψιλοδωράκι, μέρες που είναι 😀

Σταθερό έχω και για αυτό λέω για επιδότηση 0,02. Ο συγκεκριμένος λογαριασμος αφορά όλο τον Δεκέμβριο από 1 μέχρι 31/12 είναι η περίοδος κατανάλωσης. 😜

Επεξ/σία από Giannis_Io
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, silenoz66 είπε

Οπότε οταν πήγα στην ΔΕΗ μου είπαν οτι για να το αλλάξουμε τώρα(Το ΚΟΤ απο το παλιό στο νέο) , πρεπει να σου κάνω διακοπή συμβολαίου στο παλιό το σπίτι και να κάνεις καινούργιο συμβόλαιο εκεί , το οποίο δεν ήθελα να γίνει.

Αλλιως ΄λεει αναγκαστικά θα πληρώσεις για Γ1 100€ εγγύηση.

Οπότε για να μην τα πολυλογω κάναμε στο νεο σπίτι my home online ,ετσι ώστε και εκπτωση 30€ εχεις και 0 εγγυηση.
Και εγώ μάλλον τώρα σκοπέυω να αλλάξω μόνος μου το ΚΟΤ απο το αλλο το ακινητο (στο οποιο μενει η γιαγιά μου) στο νέο μου σπίτι. ΓΙατί ολοι μου λένε οτι συμφέρει πολύ παραπάνω με ΚΟΤ .

Λεπτομέρεια που δεν ήξερα, δεν γίνεται να έχεις my home online + KOT μαζί (ετσι μου είπε απο κοντά η υπάλληλος στην ΔΕΗ , ενω στο 800-900-1000 που πήρα τηλ σήμερα μου ειπαν οτι γίνεται κανονικά και οτι μάλιστα ο κοσμος με ΚΟΤ βάζει my home online full.) 

Εχω μπερδευτεί τι γίνεται με την κατάσταση.

Επισης μου ειπε η υπάλληλος αν βάλω ΚΟΤ στο νεο σπιτι που βάλαμε myhome οnline:
1) Αυτόματα θα φύγω απο το myhome online
2) Θα πληρώσω αυτα τα 60€ που ειναι το πρώτο 3μηνο.

Δεν ξέρω τι να πιστέψω και τί όχι. 
Ο αδερφος μου εμαθα οτι εκανε παρομοια διαδικασία και περιμένω τωρα το νεο λογαριασμό του να δω τι ισχύει και τι όχι.

...ΑΝ κατάλαβα καλά, η υπάλληλος σου είπε ότι "για να μεταφέρεις το ΚΟΤ" στο νέο σπίτι, πρέπει να κόψεις το,,,ρεύμα στο σπίτι που έχεις την γιαγιά...; Αν ναι, ήμαρτον...

Τεσπα, το ΚΟΤ είναι κάτι ανεξάρτητο από ρεύμα και παρόχους. Μπαίνεις στην σελίδα του, ΑΚΥΡΩΝΕΙΣ την τρέχουσα συγκεκριμένη αίτηση (που εμφανίζεται ως "εγκεκριμένη") και ξανακάνεις ΝΕΑ, όπου δηλώνεις τον νέο αριθμό παροχής του νέου σου σπιτιού και τέλος. Και όντως το ΚΟΤ είναι πολύ σημαντική έκπτωση, ακόμη κι αν είναι ΚΟΤ-Β. Να προσέχεις το όριό του (κάθε τρίτο μήνα να ελέγχεις το ρολόι για να βλέπεις αν με τον ρυθμό που πας θα ξεπεράσεις το όριο, ώστε να κινηθεις αναλόγως), γιατί το ότι δικαιούσαι ΚΟΤ δεν σημαίνει κι ότι θα παίρνεις την έκπτωσή του (αν δεν προσέχεις το όριο 4μήνου). Πολύς κόσμος κάνει την αίτηση, εγκρίνεται, και μετά (ενώ ξεπερνάει το όριο), έχει την εντύπωση πως παίρνει και την έκπτωση...

Όσο για το Online : σε κατάστημα δεν γίνεται απευθείας, οπότε πώς ακριβώς "σε έβαλε στο Online"...;

Tεσπα, γενικά να παρακολουθείς το ebill account, ειδικά τον πρώτο καιρό (μη σου πω καθημερινά μεχρι τουλαχιστον να βγει ο 1ος λογαριασμός), γιατί έχει την κακή συνήθεια να "απενεργοποιεί" από,,,μόνο του διάφορες ρυθμίσεις (πχ την πάγια εντολή) και να πετάει στο Γ1 τον κόσμο...

Τέλος, ναι υπάρχει μια ασάφεια για το αν το "νέο Ονλάιν" δέχεται ΚΟΤ. 'Αλλοι (όπως είδες) λένε ναι, άλλοι όχι (τρέχα γύρευε). Και όντως αν έχεις ΚΟΤ και μπεις σε πρόγραμμα που δεν το δέχεται, αυτόματα σε πετάει το σύστημα (κάθε παρόχου) στο βασικό τιμολόγιο που είναι ρητροπρόγραμμα...(το Γ1 καλή ώρα). Στην περίπτωσή σου όμως (λίγη κατανάλωση), δεν σε πολυχαλάει κι όλας. Πόσο μάλλον αν ΕΤΣΙ θα πάρεις το ΚΟΤ (που είπαμε, καλύτερα αυτό, παρά όποιες "εκπτωσούλες" και "δωράκια" του κάθε προγράμματος...Ακόμη κι αν έτσι χάνεις την έκπτωση συνέπειας - και τα 2 δεν συνδυάζονται - που είναι "τρίχες" στη ΔΕΗ).

Βασικά στείλε μέιλ στην εξυπηρέτηση πελατών της ΔΕΗ και πες τους την φάση με την ασάφεια περί ΚΟΤ και ζήτα να σου απαντήσουν "ΕΠΊΣΗΜΑ ΚΙ ΥΠΕΥΘΥΝΑ" (...).

2 ώρες πριν, Giannis_Io είπε

Σταθερό έχω και για αυτό λέω για επιδότηση 0,02. Ο συγκεκριμένος λογαριασμος αφορά όλο τον Δεκέμβριο από 1 μέχρι 31/12 είναι η περίοδος κατανάλωσης. 😜

...ε τότε κάνε τους μια καταγγελία στη ΡΑΕ ζητώντας να σου αποδώσουν τις υπολειπόμενες δεκεμβριομέρες (άμα το κάνουν με 0,03, ακόμα καλύτερα 😄)

(...προφανώς 200x0,03 κάνει το ίδιο με 300x0,02,,,,,,,,,με την διαφορά ότι σου φάγανε μία μέρα :ρ. Τι ταχυδακτυλουργοί ρε π.....μου....)

Επεξ/σία από washcloud
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@washcloud 
Ναι αυτό ακριβώς μου είπε! Και της λεω οκ, δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνουμε αυτό και ουτε το θεωρώ λογικό. 

Με έβαλε οντως στο Online παρότι δεν γίνεται το ξέρω, μην ρωτήσεις πως.


Θα το παρακολουθώ και εγώ απο μεθαυριο που θα συνδεθεί μπας και βγάλω άκρη. 
Σημασία εχει σε πρώτη φάση να παρω το ΚΟΤ β στο νέο σπίτι και βλέπουμε...


Thank you very much πάντως. Θα δούμε πως θα πάει.


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα την καταγγελια στην ΡΑΕ για τη ρητρα και μου απαντησαν σημερα αυτο:

----------------------------------

Σε συνέχεια του αιτήματός σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι στη σύμβασή που έχετε συμφωνήσει και υπογράψει στους Γενικούς Όρους αναφέρεται, η ύπαρξη της Οριακής Τιμής Συστήματος , η οποία προβλέπεται στον όρο 6. Επιπλέον, να αναφέρουμε ότι κατά την υπογραφή της σύμβασής σας,  και σύμφωνα και με τον όρο 3,  είχατε το χρονικό περιθώριο των δεκατεσσάρων (14) ημερολογιακών ημερών να μελετήσετε τους όρους και αν δεν τους αποδέχεστε να προχωρήσετε σε υπαναχώρηση, ήτοι σε αζήμια αποχώρηση.

Από τα παραπάνω καθώς και από το γεγονός ότι κατά την προσυμβατική επικοινωνία δεν  είναι εφικτή η ανάλυση όλων των όρων της σύμβασης , προκύπτει ότι εφόσον έχει τηρηθεί νομίμως το νομοθετικό πλαίσιο δεν είναι αποδεκτή η πίστωση του ποσού ρήτρας προσαρμογής, αφού δεν έχουμε κινηθεί ούτε παρανόμως ούτε καταχρηστικώς. Εφόσον η ρήτρα εφαρμόζεται σε όλους τους πελάτες μας και προκύπτει υπολογιζόμενη με ενιαίο τύπο θα ήταν άδικο να εφαρμοστεί πίστωση σε μεμονωμένο πελάτη μας. Η ρήτρα προσαρμογής αφορά αναπόσπαστο κομμάτι του λογαριασμού και οφείλετε να το εξοφλήσετε.

Τέλος, στο πλαίσιο της συναλλακτικής αναφοράς θα θέλαμε να σας προτείνουμε να μεταβείτε σε σταθερό πρόγραμμα χωρίς την χρέωση της ρήτρας αναπροσαρμογής.
Επισυνάπτεται η μεταξύ μας υπογεγραμμένη σύμβαση.

Παραμένουμε στη διάθεσή σας.

------------------------------------------

Αυτό το τελευταίο που προτείνουν να το αποδεχτω;; Επισης αποδοχή ή απόρριψη απάντησης;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, apostolisep3 είπε

@washcloud σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

Ανεβαζω και τον τελευταιο λογαριασμο 

...όπως στα είπα και πριν (απλά επιβεβαιωμένα μετά τον λογαριασμό) : χαμηλή η κιλοβατώρα, τσιμπημένη (λιγάκι) η χρέωση που έχουν για ρητρα, σου βάζουν σωστά τις επιδοτήσεις, καλή φασούλα για τις μέρες μας (οριακά καλύτερη από τα σταθερά ΔΕΗ - εκτός κι αν τα σταθερά συνεχίζουν να επιδοτούνται, αλλά δεν το ξέρουμε...), ΟΜΩΣ,,,τελειώνει οσωνούπω και ίσως γι' αυτό καλό θα ήταν να έφευγες από τώρα για ΔΕΗ, καθώς ποιος ξέρει πόσο θα πάνε μετά τις 31/1...

Ιδανικά πας σύντομα σε κατάστημα ΔΕΗ για "myΗοme Enter", είναι η δική μου γνώμη (για το "Online", παίζει να ψιλομπλέξεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους, 
Ημουν PROTERGIA απο το 2019, δουλευω εξωτερικο,πολυ μικρη καταναλωση .. οποτε πλήρωνα λιγοστά χρηματα στο οικιακιο Ν1. απο το δεκεμβριο 2020 μεχρι Οκτωμβριο 2021 δεν ειχε γινει εκκαθαρστικός λογω μη καταμετρησης , αυτοματη ανενέωση χωρις να υπογράψω συμβόλαιο & ερχεται εκκαθαριστικος 300 ευρω ( ρητρα ) για 4,5 MWV .

Δηλαδη χρεωσαν 62 ευρω την μεγαβατωρα, επιπλεον. Δεν τα πληρωσα ,ανοιξα και θεμα στην ΡΑΕ ,αμφισβήτηση, καταγγελια ....H ΡΑΕ απέρριψε το αιτημα μου σημερα , παρόλο που το συμβολαιο στο οποιο αναφερομαι δεν εχει ημερομηνια και υπογραφή μου. Προφανως ειναι και αυτοι πουλημενοι στα fund εξωτερικου που ηρθαν να εισπραξουν μεσω χρηματιστηριων ενεργειας. Εχω περάσει στην ΔΕΗ , τους ανεφερα οτι θα "πληρωθει"😁 ο εκκαθαριστικος οταν το στειλει η PROTERGIA και με διαβεβαιωσαν οτι κανενας δεν μπορει να μου κοψει την παροχή ρευματος, απο την στιγμη που ειμαι στην ΔΕΗ.

aporipsi.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, nayaT είπε

Αυτό το τελευταίο που προτείνουν να το αποδεχτω;; Επισης αποδοχή ή απόρριψη απάντησης;;;

Για ποιον πάροχο όμως μιλάμε; Για να δούμε τί ρόλο βαράει το,,,σταθερό τους (ωραία "πρόταση" σου έκαναν πάντως, όποιοι κι αν είναι : "να βρεις καλύτερα"...Ούτε κάποια προσφορά, ούτε τίποτα...). Που ΟΠΟΙΟ και να 'ναι, καλύτερο απ' της ΔΕΗ, δεν είναι (εκτός κι αν έχεις μεγάλη ποινή αποχώρησης).

 

Κατά τ' άλλα αυτή είναι απλά η δική τους θέση. Εσύ αν δεν συμφωνείς με αυτή, απόρριψη και ζητάς της ΡΑΕ να αποφασίσει. Για λεπτομέρειες θα σου πει ο Korakios.

3 λεπτά πριν, tralevale είπε

και με διαβεβαιωσαν οτι κανενας δεν μπορει να μου κοψει την παροχή ρευματος, απο την στιγμη που ειμαι στην ΔΕΗ.

...πώς ακριβώς σε "διαβεβαίωσαν"; Έκοψε κανείς τις φλέβες του μπροστά σου; :-D

Διάβασε χθεσινά ποστ για να δεις μέλος που του το κόψανε για πολύ λιγότερα, μεσ' στις γιορτές... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, tralevale είπε

καλησπερα σε ολους, 
Ημουν PROTERGIA απο το 2019, δουλευω εξωτερικο,πολυ μικρη καταναλωση .. οποτε πλήρωνα λιγοστά χρηματα στο οικιακιο Ν1. απο το δεκεμβριο 2020 μεχρι Οκτωμβριο 2021 δεν ειχε γινει εκκαθαρστικός λογω μη καταμετρησης , αυτοματη ανενέωση χωρις να υπογράψω συμβόλαιο & ερχεται εκκαθαριστικος 300 ευρω ( ρητρα ) για 4,5 MWV .

Δηλαδη χρεωσαν 62 ευρω την μεγαβατωρα, επιπλεον. Δεν τα πληρωσα ,ανοιξα και θεμα στην ΡΑΕ ,αμφισβήτηση, καταγγελια ....H ΡΑΕ απέρριψε το αιτημα μου σημερα , παρόλο που το συμβολαιο στο οποιο αναφερομαι δεν εχει ημερομηνια και υπογραφή μου. Προφανως ειναι και αυτοι πουλημενοι στα fund εξωτερικου που ηρθαν να εισπραξουν μεσω χρηματιστηριων ενεργειας. Εχω περάσει στην ΔΕΗ , τους ανεφερα οτι θα "πληρωθει"😁 ο εκκαθαριστικος οταν το στειλει η PROTERGIA και με διαβεβαιωσαν οτι κανενας δεν μπορει να μου κοψει την παροχή ρευματος, απο την στιγμη που ειμαι στην ΔΕΗ.

aporipsi.jpg

με καποιο τροπο θα στα αρπαξουν τα ρεμαλια, να στο κοψουν παντως δεν μπορουν

 

 

Επεξ/σία από dainese_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dainese_1 είπε

να στο κοψουν παντως δεν μπορουν

Για απλήρωτη οφειλή, ακόμη και σε προηγούμενο πάροχο, από την στιγμή που έχει τελειώσει η διαδικασία αμφισβήτησης, μπορούν κανονικότατα (να ζητήσουν από την ΔΕΗ να δώσει εντολή διακοπής, και αυτή θα το κάνει). Έχουν αλλάξει τα πράγματα (προς όφελος των εταιρίων δυστυχώς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dainese_1 είπε

με καποιο τροπο θα στα αρπαξουν τα ρεμαλια, να στο κοψουν παντως δεν μπορουν

 

θα προσπαθησουν αλλα νομικα γνωριζουμε και οπως σας ανεφερα δεν ισχυει κανενα συμβολαιο χωρις ημερομηνια και υπογραφή. ουτε τα ηλεκτρονικα αρχεια DOCUSIGN χωρις την έγγραφη συγγαταθεση σας. 
Επισης συμφωνησαν να αποχωρησω χωρις ρητρα πρόωρης αποχώρησης ...  
Μιλησα και με ΔΕΔΗΕ , μου ανεφεραν οτι οταν υπάρχει αμφισβητηση δεν κοβεται το ρευμα για 300 ευρω την στιγμή που εχει δηλωθει και ατομο με Ειδικες ανάγκες στο σπιτι . Δεν διαφωνω οτι μπορουν να το κοψουν. Θα σας ενημερωσω στο μελλον.
Νομικα μετρα και τελος , αστο να τρεχει. 

aporipsi1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...