Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

29 λεπτά πριν, Rebirth είπε

Ζήτησα εξηγήσεις από την nrg και αν τροποποιήθηκε εν αγνοία το συμβόλαιό μου.

αν εννοείς μέσω email οκ , αλλιώς συμπλήρωσε το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στα χρήσιμα έγγραφα στο site) και περίμενε 10 εργάσιμες

30 λεπτά πριν, Rebirth είπε

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω;

αίτημα/παράπονο στο myrae

1 ώρα πριν, antonio30 είπε

Μετά από επικοινωνία με την nrg για το save 30 και την κατάργηση του fixed μου είπαν πως αφού έχει περάσει ο ένας μήνας από την αλλαγή των όρων της σύμβασης πρέπει να πληρώσω την ποινή αποχώρησης που αναλογεί στο πάγιο 2.5€*τους μήνες που απομένουν στο συμβόλαιο που είναι περίπου 12.  Οπότε κορακιε και οι υπόλοιποι γνωστές προχωράω με ΔΕΗ my enter και πληρώνω την ποινή αποχώρησης? Υπάρχει κάποιος τρόπος να το γλιτώσω?

δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι

1 ώρα πριν, rudigarcia222 είπε

αυτη η τιμή θεωρείται καλή για σημερινά δεδομενα?

ποτέ δεν ήταν απο πέρυσι (απο Δεκέμβριο έφτασε στα ίδια με το παλιό της ΔΕΗ 0,11 και έφυγα άμεσα)

γιαυτό και σου είπα οτι δε συμφέρει double, έφαγες ρήτρες στο ρεύμα

δες στο λινκ της υπογραφής μου για αμφισβήτηση της ρήτρας

αν και αν έχεις μικρές καταναλώσεις παίζει πλέον να σοη έρχεται στα ίδια

ανέβασε τελευταίο ενδεικτικό εκκαθαριστικό μέσα σε spoiler χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία

επίσης να δεις αν είναι σωστές οι πιστώσεις-κρατικές επιδοτήσεις

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα
Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

10 λεπτά πριν, lefman07 είπε

Φαίνεται φυσιολογική η χρέωση ρήτρας; ή με κοπανισαν επειδή είναι τελικός λογαριασμός; 

ναι , είναι υπερβολική +0,28 ενώ παίζει στα +0,22 με +0,24 περίπου

κάνεις αμφισβήτηση και φυσικά όχι για το πόση είναι η ρήτρα αλλά για όλο το ποσό

δες λινκ υπογραφής μου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, lefman07 είπε

Καλημέρα παίδες. Σας. Φαίνεται φυσιολογική η χρέωση ρήτρας; ή με κοπανισαν επειδή είναι τελικός λογαριασμός; 

Screenshot_2022-01-10-11-04-41-636_com.google.android.apps.pdfviewer.jpg

spacer.png

Επεξ/σία από kirileman
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, nickzick είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις @korakios !

Θα μιλήσω μαζί τους μήπως και γλιτώσω τον ένα μήνα και εγώ που είμαι υπάρχων συνδρομητής..

Έστειλα mail στην EFA με τις ερωτήσεις μου. 

Με πήραν τηλέφωνο πριν λίγο και με ενημέρωσαν ότι :

1. όντως ο ένας μήνας δώρο, αν μεταφερθώ στο smart power home, είναι για νέους πελάτες μόνο και δεν θα ισχύσει για μένα

2. μέχρι το 6μηνο είμαι καλυμμένος με τις παλιές τιμές και αν θελήσω αλλαγή παρόχου, μπορώ μέσα στους δύο μήνες από το πέρας του 6μηνου να το κάνω, χωρίς ρήτρα αποχώρησης

Τους ζήτησα να μου τα στείλουν και με e-mail για να μην έχουμε θέματα μετά το 6μηνο και αναμένω...

Θα σας ενημερώσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Rebirth said:

Καλημέρα παιδιά. 

Συνδρομητής nrg BasicN (από το 2017) εδώ. Μέχρι στιγμής, δεν είχα δει καμία αύξηση σε λογαριασμό. Είχα κάνει μεγάλο σαματά κατά τη σύνταξη του συμβολαίου το 2017, ώστε να μην υπάρχει αναφορά σε ρήτρα ΟΤΣ, κάτι που είχε γίνει δεκτό. Ξαφνικά, στο λογαριασμό για τον Δεκέμβριο βλέπω ουσιαστικά +50% πάνω. Συγκεκριμένα, +48,79 ευρώ ως «χρέωση αναπροσαρμογής» και την κρατική «πίστωση ταμείου ενεργειακής μετάβασης» -31,85 ευρώ. Εν ολίγοις, +20 ευρώ. 

Έχει κάποιος εικόνα του τι μπορεί να συνέβη;  Ζήτησα εξηγήσεις από την nrg και αν τροποποιήθηκε εν αγνοία το συμβόλαιό μου. Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω; Ευχαριστώ πολύ!

Τι εννοείς έκανες σαματά; Δηλαδή συνέταξαν συμβόλαιο μόνο για εσένα; Ποσό μεγάλος πελάτης είσαι; Διότι αν είναι ένα μέσο οικειακο συμβόλαιο ρεύματος αμφιβάλλω εάν κάθισαν να αλλάξουν τους ορους. Η το προέβλεπε εξαρχής το προγραμμα η όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, marmagia είπε

Τι εννοείς έκανες σαματά; Δηλαδή συνέταξαν συμβόλαιο μόνο για εσένα; Ποσό μεγάλος πελάτης είσαι; Διότι αν είναι ένα μέσο οικειακο συμβόλαιο ρεύματος αμφιβάλλω εάν κάθισαν να αλλάξουν τους ορους. Η το προέβλεπε εξαρχής το προγραμμα η όχι. 

Καλησπέρα. Όχι, καθόλου μεγάλος πελάτης. Εκμεταλλεύτηκα τα κίνητρα που έδιναν τότε (τότε ξεκίνησε το κυρίως άνοιγμα της αγοράς και «κυνηγούσαν» πελάτες). Το δεύτερο συμβόλαιο που μου έστειλαν και υπέγραψα δεν ανέφερε ΟΤΣ (το πρώτο, το οποίο γύρισα πίσω, έκανε αναφορά στη ρήτρα). Το BasicN που έχω κανονικά έχει ρήτρα ΟΤΣ. 

Επεξ/σία από Rebirth
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω διαβάσει αρκετές από τις σελίδες αλλά μου έχει δημιουργηθεί μια σύγχυση και θα ήθελα μια επιβεβαίωση. 

Ενδεδειγμένη λύση θεωρώ έξοδος και πληρωμή πέναλτυ για πρώιμη λήξη συμβολαίου και νέα συμβόλαιο  ΔΕΗ online.

 

Έχουν περάσει 16/24 μήνες από το συμβόλαιο. Ενδεικτικά οι τελευταίοι 6 λογαριασμοί. 

Protergia Οικιακό Ν

Μήνες : Ιούλιος, Αύγουστος

Σεπτέμβριος, Οκτώβριος

Νοέμβριος, Δεκέμβριος 

 

 

 

2022_01_10 14_14 Office Lens__01__01__01.jpg

Επεξ/σία από indesmack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα στην ομάδα. 

Απο αύριο μπαίνω σε νέο σπίτι και πρέπει να κάνω νεα σύνδεση για ρεύμα.

Υπολογίζω να καιω καπου στις ~200-250 kwh τον μήνα .

Επίσης απο οσο το εχω ψάξει ειμαι δικαιούχος Κ.Ο.Τ. Β κατηγορία.

Τι συμφέρει να βάλω ? Εχω πελαγώσει με αυτά που ακούω και διαβάζω.

Να παω my homeonline ΔΕΗ με 17 λεπτά την kwh? Δεν ειναι πολλά?

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τις προτάσεις απο τους ειδικούς (εσας :D)

Eυχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, indesmack είπε

Ενδεδειγμένη λύση θεωρώ έξοδος και πληρωμή πέναλτυ για πρώιμη λήξη συμβολαίου και νέα συμβόλαιο  ΔΕΗ online. Έχουν περάσει 16/24 μήνες από το συμβόλαιο.

...στην περίπτωσή σου (καταναλώσεις λιγότερες από το άνω όριο της κρατικής επιδότησης), σε συμφέρει να μείνεις όπου είσαι - για την ώρα έστω : αν σταματήσει/μειωθεί η επιδότηση, πας σταθερό. Το θέμα είναι σε τί τιμές και με τί όρους θα είναι τότε (τα σταθερά της ΔΕΗ), αν και όταν σταματήσει η επιδότηση. Από την άλλη, αν τυχόν πέσουν οι τιμές χονδρικής μετά τον χειμώνα (ή μετά την άνοιξη ή όποτε τεσπα τυχόν πέσουν). θα βρεθείς με ασύμφορο σταθερό (...που ΟΜΩΣ θα έχει πολύ μικρή ρήτρα αποχώρησης, πχ μετά το 3μηνο θα είναι 40€ και μετά το 6μηνο μόλις 20).

Με άλλα λόγια : για σένα δεν είναι ζήτημα άμεσου συμφέροντος, αλλά,,,,πρόβλεψης του μέλλοντος...

Οπότε ή διαλέγεις από τώρα την "πιο ασφαλή" διαδρομή, ή συνεχίζεις ως έχει ευελπιστώντας ότι τα πράγματα δεν θα χειροτερεύσουν...

Δύσκολη ζαριά, με εντελώς αστάθμιτες παραμέτρους. Πόσο μάλλον αν τυχόν ξαναπέσουν οι τιμές χονδρικής στο πάτωμα, το καλοκαίρι (και τότε θα λες "καλά που δεν έφυγα"). Καθαρά ζήτημα ψυχολογίας/χαρακτήρα για το τί απόφαση θα πάρεις. Εγώ πχ είμαι του "κάλλιο πέντε και στο χέρι" και θα πήγαινα σε σταθερό ΔΕΗ (πόσο μάλλον που όλα δείχνουν πως "το μέλλον είναι εκεί"), κι ας ήξερα ότι γενικά θα μου έβγαινε λίγο ακριβότερα. Έχεις όμως καλές πιθανότητες να σου βγει πιο σωστή η επιλογή του "ρίσκου" να παραμείνεις στο ρητροπρόγραμμα. Ειδικά αν το 8μηνο που απομένει έχει ποινή αποχώρησης μόνο 8x2,69 (δλδ το πάγιο)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Kαλησπέρα στην ομάδα. 

Απο αύριο μπαίνω σε νέο σπίτι και πρέπει να κάνω νεα σύνδεση για ρεύμα.

Υπολογίζω να καιω καπου στις ~200-250 kwh τον μήνα .

Επίσης απο οσο το εχω ψάξει ειμαι δικαιούχος Κ.Ο.Τ. Β κατηγορία.

Τι συμφέρει να βάλω ? Εχω πελαγώσει με αυτά που ακούω και διαβάζω.

Να παω my homeonline ΔΕΗ με 17 λεπτά την kwh? Δεν ειναι πολλά?

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τις προτάσεις απο τους ειδικούς (εσας :D)

Eυχαριστώ 

Καλησπέρα.. Κοίταξε επάνω το excel.. Να δεις.. Μάλλον είναι μονόδρομος.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπέρα.. Κοίταξε επάνω το excel.. Να δεις.. Μάλλον είναι μονόδρομος.. 

Με βάση τις σταθερές τιμές χωρίς ρήτρα αν καταλαβαίνω καλά ναι είναι μονόδρομος. Δεν υπάρχει άλλη λύση δλδη αυτή την στιγμη?

Είναι σίγουρα η πιο οικονομική λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Απο αύριο μπαίνω σε νέο σπίτι και πρέπει να κάνω νεα σύνδεση για ρεύμα.

Υπολογίζω να καιω καπου στις ~200-250 kwh τον μήνα .

Επίσης απο οσο το εχω ψάξει ειμαι δικαιούχος Κ.Ο.Τ. Β κατηγορία.

Τι συμφέρει να βάλω ? Εχω πελαγώσει με αυτά που ακούω και διαβάζω.

Να παω my homeonline ΔΕΗ με 17 λεπτά την kwh? Δεν ειναι πολλά?

0,17/kWh είναι ό,τι ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ υπάρχει, για ΝΕΕΣ συνδέσεις : το ρεύμα έχει ΑΚΡΙΒΥΝΕΙ, από το καλοκαίρι (κάτι "0,04" και "0,05" την κιλοβατώρα, ξέχασέ τα. Για την ώρα έστω). "Κανονικά", η τιμή κόστους της κιλοβατώρας, τρέχει γύρω στο 0,24, κι από εκεί και πέρα βάλε πόσο θέλει ο κάθε πάροχος για τον,,,,κόπο ("τελική" γύρω στο 0,26 - 0,27 ως μέσο όρο ανάμεσα στους παρόχους). Κάπου εκεί έρχεται η κρατική επιδότηση που την ρίχνει περίπου γύρω στο 0,20 - με προσωπικούς,,,αλχημικούς και μπακάλικους υπολογισμούς για το μέσο σπίτι που παίζει γύρω στις 500kWh/μήνα, άρα χάνει μέρος της επιδότησης - η οποία ένας θεός ξέρει για πόσο θα υφίσταται : ήδη από Γενάρη την πετσοκόψανε ποικιλοτρόπως).

Επίσης έχουν "μόνο" 12 μήνες δέσμευση (τα σταθερά της ΔΕΗ) και "μόνο" 60€ ποινή πρόωρης αποχώρησης για το 1ο τρίμηνο (πέφτει άλλα 20 το κάθε επόμενο 3μηνο). Κοινώς, όπως έχουν τα πράγματα, για νέα σύνδεση, τα σταθερά της ΔΕΗ είναι που συμφέρουν, ΓΕΝΙΚΑ.

Βέβαια εσύ - λες - θα έχεις μικρές καταναλώσεις, οπότε αν θες να "ρισκάρεις" με το πώς θα πάει με τις επιδοτήσεις ή με τις τιμές χονδρικής (άρα και την "ρήτρα" που θα έχει στο Γ1 της ΔΕΗ), πας στο Γ1, και στην χειρότερη ενεργοποιείς κάποια στιγμή μελλοντικά το Online ή άλλο σταθερό της που θα υπάρχει. Σε κάθε πεΕριπτωση, δεν μπορούμε να μαντέψουμε το μέλλον, όπως καταλαβαίνεις...

Το ΚΟΤ-Β για ένα άτομο έχει εισοδηματικό κριτήριο 9 χιλιάρικα (εισοδήματα του '20 που δηλώθηκαν το '21), αλλά επειδή παίζουν και τεκμήρια (που προστίθενται), ρώτα τον λογιστή σου για σιγουριά - πάντως αν όντως το διακιωθείς, θα είναι σημαντική έκπτωση και καλός λόγος (αφού ούτως ή άλλως δεν θα πληρώνεις πολλά, ακόμη και τις επιδοτήσεις να κόψουν) για να πας τελικά στο Γ1 και όχι σε κάποιο σταθερό της, που όντως (για λίγη κατανάλωση), βγαίνει "ακριβή" η χρέωση επί της κιλοβατώρας.

Υπ' όψιν πως ακόμη και το Online να επιλέξεις, θα πρέπει να πας σε κατάστημα ΔΕΗ (μέσω econtract παίζει να καθυστερήσει έως και βδομάδες να σου βάλουν ρεύμα) και να βάλεις πρώτα Γ1 και μετά μέσω ebill να το εεργοποιήσεις. Είναι λίγο "μονόδρομος" δηλαδή το Γ1 για εσένα, έστω και για αρχή (το Home Enter για το οποίο μπορείς να υπογράψεις άμεσα σε κατάστημα, και εγγύηση 100€ θέλει και γενικά θα σου βγει μια ιδέα ακριβότερο από το Ονλάιν). Και φυσικά ΔΕΝ συζητάς για "εναλλακτικούς" παρόχους για νέα σύνδεση - είναι από κάθε άποψη χειρότερα από την ΔΕΗ, πλέον.

Σούμα : ΔΕΝ υπάρχει ΜΙΑ οδηγία να σου δώσουν και να σου πουν "κάνεις αυτό - είναι το ιδανικό" : ΠΡΕΠΕΙ να επιλέξεις κάτι από 2-3 διαδρομές που έχεις μπροστά σου. Απλώς, όπως έχουν τα πράγματα, το Γ1 είναι ό,τι πιο καλό γαι εσένα (μαζί με το ΚΟΤ), αλλά δεν παρέχει ασφάλεια πχ για το υπόλοιπο του έτους (από την άλλη, δεν έχει δέσμευση, οπότε παρέχει ευελιξία,,,,,,αρκεί να υπάρχει κάτι καλύτερο τότε που θα πεις να φύγεις...).

"Ενστικτωδώς" θα έλεγα πάνε Γ1 (και κοίταξε άμεσα και για το ΚΟΤ), αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα τί θέλεις ("ασφάλεια", ή "συμφερότερη τιμή ΤΩΡΑ")...

Επεξ/σία από washcloud
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...