Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, dainese_1 είπε

δεν καταλαβαίνω γιατί έχασα την ευκαιρία.

Γιατί πλέον μετά το τηλεφώνημά σου, δεν μπορείς να κάνεις καταγγελία και να διεκδικήσεις μέρος της ρήτρας πίσω, δηλώνοντας άγνοια περί του τι είναι, αφού δεν μπορεις να ισχυριστείς κάτι τέτοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Γιατί πλέον μετά το τηλεφώνημά σου, δεν μπορείς να κάνεις καταγγελία και να διεκδικήσεις μέρος της ρήτρας πίσω, δηλώνοντας άγνοια περί του τι είναι, αφού δεν μπορεις να ισχυριστείς κάτι τέτοιο.

Θα δηλώσω άγνοια για τον νέο λογαριασμό τοτε.

Στην ΡΑΕ γίνεται η καταγγελία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, dainese_1 είπε

Θα δηλώσω άγνοια για τον νέο λογαριασμό τοτε.

Στην ΡΑΕ γίνεται η καταγγελία ?

Ναι, μέσω ΡΑΕ. Γιατί στον επόμενο θα έχεις ξεχάσει τί είναι; Αν ηχογράφησαν τη συνομιλία game over.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dainese_1 είπε

Θα δηλώσω άγνοια για τον νέο λογαριασμό τοτε.

Στην ΡΑΕ γίνεται η καταγγελία ?

η μόνη ελπίδα είναι να μην καταγράψανε και ενημερώθηκαν για την τελευταία συνομιλία που είχες

η διαδικασία είναι

Αναφορά σε κείμενο

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη

Ζητάς ηχογραφήσεις απο τυχών τηλεφωνικές συνδιαλέξεις όταν σου κάνανε την παρουσίαση του προγράμματος πριν υπογράψεις


Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Β) Αν δεν απαντήσουν εντός 10 ημερών στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), τότε μόνο κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και
προχωράς σε καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks θα το κάνω.

 

Αυτόν τον μήνα Ιανουάριο μου ήρθε έναντι με υποτιθέμενη κατανάλωση 

ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΥ ΡΕΥΜΑΤΟΣ €138,81
Πάγιο Ημέρας €1,30
Πάγιο Νύχτας €1,30
Κατανάλωση Νύχτας 192,00 kWh x 0,07848 €/kWh = €15,07
Κατανάλωση Ημέρας 383,00 kWh x 0,10700 €/kWh = €40,98
Προσαρμογή σύμφωνα με το άρθρο 10.1 €154,88
Πίστωση Ταμείου Ενεργ.Μετάβασης 300,00 kWh x 0,16500 €/kWh = €-49,50
Έκπτωση Συνέπειας 45 % €-25,22
Σύνολο 138

 

Τον προηγούμενο μήνα Δεκέμβριο εκκαθάριση 2 μηνών 

ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΥ ΡΕΥΜΑΤΟΣ €167,43
Πάγιο Ημέρας €2,77
Πάγιο Νύχτας €2,77
Κατανάλωση Νύχτας 292,00 kWh x 0,07848 €/kWh = €22,92
Κατανάλωση Ημέρας 619,00 kWh x 0,10700 €/kWh = €66,23
Προσαρμογή σύμφωνα με το άρθρο 10.1 €162,96
Πίστωση Ταμείου Ενεργ.Μετάβασης 10,00 kWh x 0,03000 €/kWh = €-0,30
Πίστωση Ταμείου Ενεργ.Μετάβασης 180,00 kWh x 0,06000 €/kWh = €-10,80
Πίστωση Ταμείου Ενεργ.Μετάβασης 300,00 kWh x 0,13000 €/kWh = €-39,00
Έκπτωση Συνέπειας 45 % €-40,12
 

 

 

Δεν έχουν καν pdf για έντυπο 

Για αμφισβήτηση λογαριασμού , μόνο παράπονα ,έλεος 

 

Screenshot_2022-01-09-13-23-28-341_com.android.chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

η μόνη ελπίδα είναι να μην καταγράψανε και ενημερώθηκαν για την τελευταία συνομιλία που είχες

η διαδικασία είναι

 

korakie, αν καποιος ειναι στο Γ1Ν και κανει καταγγελια μετα απο 2 εκκαθαριστικους εχει ελπιδες να παρει κατι πισω και για τους  2 λες; Ή δεν εχει λογική γιατι εχει ενημερωθει στον πρωτο για την ρητρα; Το λεω γιατι εγω πχ ειμαι Γ1Ν, εκανα αιτηση για online, αλλα εχει τρεξει ηδη αλλος 1 μηνας Γ1Ν με ρητρα, να περιμενω την εκκαθαριση και αυτου και να παω και για τους 2 εκκαθαριστικους ή δεν εχει νοημα και κανω καταγγελια μονο για τον πρωτο; σε ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, booogieman είπε

korakie, αν καποιος ειναι στο Γ1Ν και κανει καταγγελια μετα απο 2 εκκαθαριστικους εχει ελπιδες να παρει κατι πισω και για τους  2 λες; Ή δεν εχει λογική γιατι εχει ενημερωθει στον πρωτο για την ρητρα; Το λεω γιατι εγω πχ ειμαι Γ1Ν, εκανα αιτηση για online, αλλα εχει τρεξει ηδη αλλος 1 μηνας Γ1Ν με ρητρα, να περιμενω την εκκαθαριση και αυτου και να παω και για τους 2 εκκαθαριστικους ή δεν εχει νοημα και κανω καταγγελια μονο για τον πρωτο; σε ευχαριστω

αυτό είναι άσχετο και είναι για το άλλο θέμα online/enter

επίσης για το οτι ήταν σταθερό πρόγραμμα και έβαλε ρήτρα  χωρίς προειδοποίηση (αυτό δεν είχε ξαναγίνει ούτε σε εναλλακτικούς) δες εκεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υπαρχει καποιο xls για να υπολογισεις OTΣ?

για παραδειγμα ,   

Ημερες καταναλωσης 30   01/12/2021 - 31/12/2021

575KWH

----  

ποιος ειναι ο μεσος ορος ΤΕΑ (νομιζω 239.38)

μεσος ορος ΛΠ 

Απώλειες 

 

για να κανουμε την πραξη

 

ΥΣ ειναι τρομερο αυτο που συμβαινει😅😅 προσωπικα πρεει να βρω δευτερη δουλεια , 400 ευρω σε δυο μηνες!

Επεξ/σία από dainese_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dainese_1 είπε

ποιος ειναι ο μεσος ορος ΤΕΑ

μεσος ορος ΛΠ 

Απώλειες 

παρακολούθηση χοντρικής ρεύματος & αμφισβήτηση

3 λεπτά πριν, dainese_1 είπε

υπαρχει καποιο xls για να υπολογισεις OTΣ?

excel σύγκρισης προγραμμάτων (το κατεβάζετε)

 

δες στα κυμαινόμενα , κάτω χαμηλά έχω τους τύπους υπολογισμού και μπορείς να δεις αν είναι κάποιο έτοιμο για την προσαύξηση ,

πρώτα μηδένισε το ,αλλιώς θα ανεβάσει την ΤΕΑ

Συντελεστής ->    15%     <-- Ανάλογα πόσο παραπάνω ρεύμα καίτε τις περιόδους που είναι αυξημένη η ΤΕΑ (κρύα και καύσωνες)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά, Καλή Χρονιά σε όλους με Υγεία.

Τέλος του μήνα τελειώνουν οι 60 ημέρες ειδοποίησης από την EFA για την αλλαγή του fix power home που είχα κάνει Σεπτέμβριο και ψάχνομαι, όπως και πολύς κόσμος από ότι κατάλαβα. 

Η απορία μου αφορά τα νέα προγράμματα που βλέπω στην EFA (και τα είδα και στην volton), τα smart power που είναι χωρίς ΟΤΣ.

Έχω περίπου 440kwh κατανάλωση το μήνα (110kwh την εβδομάδα μέσο όρο συνήθως) και πιστεύω θα με συνέφερε (έστω οριακά) να πάω στο efa power smart home 450 με πάγιο 91€ (81,90€ με συνέπεια που σκοπεύω) και τον πρώτο μήνα δώρο. Δεν μπορώ να βρω τι μου διαφεύγει και δεν θα είναι καλύτερο αυτό το πρόγραμμα για μένα από το ΔΕΗ my home online (0,17€/kwh + 1€ πάγιο) ή από αυτό που θα με μεταφέρει η EFA (0.1628€/kwh + 13,11€ πάγιο, με την έκπτωση συνέπειας).

Για τον πρώτο χρόνο, 440kwh*12 = 5280kwh :

EFA smart power home 11*81,90=900,90€ 

Νέο EFA fix power home : 5280kwh*0.1628€/kwh = 859,58€ + πάγιο 12*13.11 = 157,32€. Σύνολο1016,90€

ΔΕΗ my home online : 5280kwh*0,17€/kwh = 897,60€ + πάγιο 12€. Σύνολο 909,60€

 

Για τον 2ο χρόνο οκ θα έχω ακόμα 81,90€ και θα είμαι λίγο χειρότερα, το καταλαβαίνω. Δεν θέλω να μπαίνω στην διαδικασία αλλαγής παρόχου πάλι και μη μου τα μπερδέψουν με τις ρήτρες αποχώρησης (που πιστεύω δεν έχω).

Οποιαδήποτε βοήθεια πολύτιμη, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, nickzick είπε

και ψάχνομαι, όπως και πολύς κόσμος από ότι κατάλαβα.

είτε πας κυμαινόμενο με ρήτρα και επιδότηση χωρίς δέσμευση , αλλά επειδή καις αρκετά άστο

είτε πας ΔΕΗ με μικρή ρήτρα αποχώρησης

16 λεπτά πριν, nickzick είπε

να πάω στο efa power smart home 450 με πάγιο 91€ (81,90€ με συνέπεια που σκοπεύω) και τον πρώτο μήνα δώρο

• Η προσφορά ισχύει μόνο για νέους οικιακούς πελάτες και μόνο για τα παραπάνω προγράμματα

16 λεπτά πριν, nickzick είπε

Δεν μπορώ να βρω τι μου διαφεύγει

Ισχύει ελάχιστη παραμονή σε προγράμματα SMART POWER HOME για 24 μήνες.

δες ρήτρα αποχώρησης μιας και είναι της volton ουσιαστικά

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dainese_1 είπε

Σχετικα με το ΔΕΗ MyHome Online , γνωρίζει καποιος αν επωφελούμαι που εχω νυχτερινο ρολόι  , ή θα είναι FIX οι τιμες για νυχτα και μερα

 

το ημερήσιο είναι 0,17, το νυχτερινό είναι 0,13. Επίσης υπάρχει διαφορά και στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Γιατί πλέον μετά το τηλεφώνημά σου, δεν μπορείς να κάνεις καταγγελία και να διεκδικήσεις μέρος της ρήτρας πίσω, δηλώνοντας άγνοια περί του τι είναι, αφού δεν μπορεις να ισχυριστείς κάτι τέτοιο.

Όσον αφορά τη ρήτρα που ήδη χρεώθηκε κάτι τέτοιο φαντάζομαι δεν έχει λογική αν το τηλεφώνημα έγινε κατόπιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dainese_1 είπε

Σχετικα με το ΔΕΗ MyHome Online , γνωρίζει καποιος αν επωφελούμαι που εχω νυχτερινο ρολόι  , ή θα είναι FIX οι τιμες για νυχτα και μερα

ακόμα και ίδια τιμή να έχει η χρέωση κιλοβατώρας κερδίζεις στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις με το νυχτερινό

απο τη στιγμή που έχει άλλη χρέωση ημέρας και νύχτας γιατί ρωτάς?

και φυσικά

58 λεπτά πριν, korakios είπε

είναι για το άλλο θέμα online/enter

____

2 ώρες πριν, dainese_1 είπε

Δεν έχουν καν pdf για έντυπο 

https://aerioattikis.blob.core.windows.net/wp-uploads/2019/04/Ε.2.1-6-Έντυπο-αμφισβήτησης-λογαριασμού.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...