Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, thefireman είπε

Μόνο την αρχική απάντηση. Στα σχόλια δεν είχα απαντήσεις.

τότε κάνεις μία φορά απόρριψη και προσθέτεις σχόλια αν χρειάζεται λόγω νέων δεδομένων της απάντησης που πήρες

μετά περιμένεις τη νέα απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 λεπτά πριν, korakios είπε

τότε κάνεις μία φορά απόρριψη και προσθέτεις σχόλια αν χρειάζεται λόγω νέων δεδομένων της απάντησης που πήρες

μετά περιμένεις τη νέα απάντηση

ΟΚ, τότε μιας και ήδη έχω κάνει 6 σχόλια, μάλλον πρέπει να περιμένω για την απάντησή τους. Υπάρχει κάποιο χρονικό όριο μέσα στο οποίο πρέπει να απαντήσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DownUNDERground έχει περάσει 1,5 μήνας κι ακόμη να στείλουν τελικό λογαριασμό τα ΕΛΤΑ ... τι γίνεται ρε φίλε ακόμη υπολογίζουν την ΟΤΣ?

@HERTHAN τι τους έκανες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, λοιπών πως εχει το θέμα μου.

Ειμαι σε ενοικιαζόμενη οικία και ο ιδιοκτήτης πριν ήταν στην ΔΕΗ. Οταν θέλησα να βάλω την παροχή στο ονομα μου, λόγο που είχε μερικούς ανεξόφλητους λογαριασμούς η ΔΕΗ τότε  δεν το δεχόταν. Αναγκαστικά πήγα σε ενναλακτικό και συγκεκριμένα στον ΗΡΩΝ στο πρόγραμμα ΝΧ 24/7 GOLD. Δεν είχα κανένα παράπονο μέχρι και πριν 4-5 μήνες που αρχίσαν όλα αυτά με της αυξήσεις.

Ειμαι στο ΚΟΤ και εχω και σταθερές κιλοβατώρες ανα μήνα περίπου από 380-400 το πολυ. Χρέωση για 400kwh (μήνας) περίπου 10 ευρώ με τα παλιά πριν αυξήσεων, έναντι λογαριασμός του 1/5/21. Απο 9/21 μέχρι και σήμερα βλέπω σταδιακό ανέβασμα. Δηλαδή έφτασα για της ιδιες kw-h να πληρώνω 64 ευρώ και έχουμε και συνέχεια στην αύξηση σίγουρα.

Καμιά πρόταση? Να φεύγω να πάω ΔΕΗ? και σε ποιο πρόγραμμα?

Επεξ/σία από dimitris_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, dimitris_p είπε

λόγο που είχε μερικούς ανεξόφλητους λογαριασμούς η ΔΕΗ τότε  δεν το δεχόταν

δεν έχει σχέση , πας με το χαρτί σαν ενοικιαστής και πας όπου θες

6 λεπτά πριν, dimitris_p είπε

Καμιά πρόταση? Να φεύγω να πάω ΔΕΗ? και σε ποιο πρόγραμμα?

τώρα αργά , αρκέσου προς το παρών στις επιδοτήσεις μιας και έχεις ΚΟΤ

περίπου 0,30 τα κυμαινόμενα μαζί με ρήτρα

και έχεις επιδοτήσεις

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα
Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι επιδοτήσεις έχουν περάσει στους λογαριασμούς δηλαδή? Με ποιο ονομα, μηπως ειναι το Πίστωση Ταμείου Εν. Μετάβασης που βλεπω? Αυτό ειναι -15,80 ευρώ, δεν βλέπω άλλη πίστωση στον τελευταίο λογαριασμό μου. 

Επεξ/σία από dimitris_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, ababa641 είπε

@DownUNDERground έχει περάσει 1,5 μήνας κι ακόμη να στείλουν τελικό λογαριασμό τα ΕΛΤΑ ... τι γίνεται ρε φίλε ακόμη υπολογίζουν την ΟΤΣ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ειμαι περίεργος και περιμένω τον εκκαθαριστικό που θα βγει τέλος του μήνα αυτού, για το ποσό που θα γράφει!. Ο τελευταίος για 1505 kwh είχε χρέωση 17 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, korakios είπε

έχει κυμαινόμενο πάγιο συνδρομής , μουφοπρόγραμμα είναι, δες το excel της υπογραφής μου

είναι κοινές , ίσως αργότερα η χρέωση ΕΤΜΕΑΡ θα είναι διαφορετική απο πάροχο σε πάροχο

το ωραιο ειναι οτι η υπαλληλος που μιλησαμε, με διαβεβαιωσε οτι για 1500kwh/4μηνο θα πληρωνω 169€, τελικη τιμη. βεβαια στο συμβολαιο αλλα βγαινουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitris_p είπε

Με ποιο ονομα, μηπως ειναι το Πίστωση Ταμείου Εν. Μετάβασης που βλεπω?

ναι , κάνεις επαλήθευση σε περίπτωση που "κατα λάθος " ξέχασαν να τις βάλουν όλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, miliko είπε

το ωραιο ειναι οτι η υπαλληλος που μιλησαμε, με διαβεβαιωσε οτι για 1500kwh/4μηνο θα πληρωνω 169€, τελικη τιμη. βεβαια στο συμβολαιο αλλα βγαινουν

...περίπου τόσα βγαίνουν (173 για την ακρίβεια - δεν ξέρω πώς της βγήκε το "169", ακόμη κι αν μέτρησε τον Φλεβάρη για 30μερο...) - μόνο που :

α) περιλαμβάνουν την κρατική επιδότηση 0,02/kWh για τις πρώτες 300kWh που δινόταν μέχρι 31/12 στα σταθερά και για την ώρα δεν ξέρουμε αν θα συνεχίσει να δίνεται

β) "απλώς" δεν υπολόγισε στην,,,"τελική τιμή" τα δύο ειδών πάγια που υπάρχουν (1,5 τον μήνα και,,,άλλα 14,9 - μέχρι 375kWh - τον μήνα...), τα οποία είναι +65€. Παίζει να το έκανε μέσω του,,,"allazoreuma" (εκεί έχω πετύχει αυτή την αρκουδιά : κάνουν συγκρίσεις μεταξύ παρόχων δίνοντας,,,"τελικές" ΧΩΡΙΣ να υπολογίζουν τα πάγια........)

Συνεπώς "τελική-τελική", 238 για 1.500kWh/4μηνο, πάρε και πες της (αν έχεις συγκρατήσει επίθετο), για να μην,,,"παραπληροφορεί τον κόσμο".

(Υπ' όψιν, αυτά τα 238, ΔΕΝ περιλαμβάνουν "Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις" κτλ......)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, washcloud είπε

...περίπου τόσα βγαίνουν (173 για την ακρίβεια - δεν ξέρω πώς της βγήκε το "169", ακόμη κι αν μέτρησε τον Φλεβάρη για 30μερο...) - μόνο που :

α) περιλαμβάνουν την κρατική επιδότηση 0,02/kWh για τις πρώτες 300kWh που δινόταν μέχρι 31/12 στα σταθερά και για την ώρα δεν ξέρουμε αν θα συνεχίσει να δίνεται

β) "απλώς" δεν υπολόγισε στην,,,"τελική τιμή" τα δύο ειδών πάγια που υπάρχουν (1,5 τον μήνα και,,,άλλα 14,9 - μέχρι 375kWh - τον μήνα...), τα οποία είναι +65€. Παίζει να το έκανε μέσω του,,,"allazoreuma" (εκεί έχω πετύχει αυτή την αρκουδιά : κάνουν συγκρίσεις μεταξύ παρόχων δίνοντας,,,"τελικές" ΧΩΡΙΣ να υπολογίζουν τα πάγια........)

Συνεπώς "τελική-τελική", 238 για 1.500kWh/4μηνο, πάρε και πες της (αν έχεις συγκρατήσει επίθετο), για να μην,,,"παραπληροφορεί τον κόσμο".

(Υπ' όψιν, αυτά τα 238, ΔΕΝ περιλαμβάνουν "Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις" κτλ......)

τα 169 βγαινουν γιατι δικαιουμαι το ΠΟΤ λογω απολιγνιτοποιησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι σιγουρα καυτο το θεμα εχει απαντηθει πολλες φορές όμως παρακαλώ τα φωτα σας. 

ειμαι πελάτης του Φυσικου Αεριου Ελλαδος για Ρευμα τιμολογιο Ρεύμα Οικιακό Νυχτερινό MAXI 1Φ Γ1Ν

για 6 μηνες ώς γνωστον δεν ειχα ρητρα αναπροσαρμογής και πληρωνα 50-70 ευρω καθε μήνα.

Τον 7ο μηνα , (χθες) παρελαβα λογαριασμο 250 ευρω! με ρήτρα αναπροσαρμογής 160ευρω!!

Προσαρμογή σύμφωνα με το άρθρο 10.1 €162,90

Μιλώντας στο Chat Kai τηλεφωνικα με διαβεβαιωσαν ότι ετσι θα με παει μπορεί έως και το Μαρτιο.

ΟΚ περιμενα την ρητρα.. αλλα τοσο μεγαλο ποσό?? με "προστατευαν" για 6 μήνες και τωρα θα βγαλουν τσακ μπαμ τα σπασμενα!???

Και ο επόμενος μήνας με 500kwh η ρητρα είναι 150ευρω πως γίνεται αυτό !

Με 900kwh ρήτρα 160ευρω

Με 500kwh ρήτρα 150ευρω

Δεν είναι δυνατόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dainese_1 είπε

Μιλώντας στο Chat Kai τηλεφωνικα με διαβεβαιωσαν ότι ετσι θα με παει μπορεί έως και το Μαρτιο.

συγχαρητήρια , έχασες την πιθανότητα να πάρεις τη ρήτρα ή ποσό πίσω

0,30 έχουν τα κυμαινόμενα πλέον , κάθεσαι και κοιτάς ειδήσεις για επιδότηση

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα
Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

βάλε νυχτερινό και προσπάθησε να περιορίσεις την κατανάλωση γενικότερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, korakios είπε

συγχαρητήρια , έχασες την πιθανότητα να πάρεις τη ρήτρα ή ποσό πίσω

0,30 έχουν τα κυμαινόμενα πλέον , κάθεσαι και κοιτάς ειδήσεις για επιδότηση

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα
Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

βάλε νυχτερινό και προσπάθησε να περιορίσεις την κατανάλωση γενικότερα

Έχω νυχτερινό κανονικά ΓΝ1.

Άρα δηλαδή η ρήτρα αναπροσαρμογής που μου κουμπωσαν υποτίθεται είναι  φυσιολογικη, δεν καταλαβαίνω γιατί έχασα την ευκαιρία.

Επεξ/σία από dainese_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...