Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, gousias είπε

Δεν υπάρχει κάποιο συμβόλαιο με ΔΕΗ αν κατάλαβα σωστά ότι αναφέρεσαι σε αυτό και έγραψες για ποινή. Είναι από δεκαετίες παλαιά σύνδεση, μεταβιβάστηκε το ακίνητο στο παιδί, οπότε πρέπει να γίνει και η αλλαγή σε ΔΕΗ ή στον όποιο εναλλακτικό πάροχο γίνει μεταφορά. Απλώς δεν ξέρω αν ζητάνε και στους εναλλακτικούς ταρίφες με χρεώσεις για πιστοποιητικά ηλεκτρολόγων, διαφόρων ειδικών κλπ κλπ ώστε να γίνει και η μετονομασία. Δηλαδή δεν έχω γνώση, εμπειρία στο θέμα τι μπορεί να ζητήσει ο κάθε εναλλακτικός πάροχος.

Λογικά ο πάροχος δε θέλει κάποια χαρτούρα για να κάνει νέο συμβόλαιο στο όνομα που θέλετε. Και το πιστοποιητικό του ηλεκτρολόγου (η ΥΔΕ), ΑΝ ζητηθεί θα είναι μετέπειτα από τον ΔΕΔΔΗΕ. Πάλι δεν αφορά τον πάροχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, gousias είπε

Δεν υπάρχει κάποιο συμβόλαιο με ΔΕΗ αν κατάλαβα σωστά ότι αναφέρεσαι σε αυτό και έγραψες για ποινή. Είναι από δεκαετίες παλαιά σύνδεση, μεταβιβάστηκε το ακίνητο στο παιδί, οπότε πρέπει να γίνει και η αλλαγή σε ΔΕΗ ή στον όποιο εναλλακτικό πάροχο γίνει μεταφορά. Απλώς δεν ξέρω αν ζητάνε και στους εναλλακτικούς ταρίφες με χρεώσεις για πιστοποιητικά ηλεκτρολόγων, διαφόρων ειδικών κλπ κλπ ώστε να γίνει και η μετονομασία. Δηλαδή δεν έχω γνώση, εμπειρία στο θέμα τι μπορεί να ζητήσει ο κάθε εναλλακτικός πάροχος.

Βασικά με την αλλαγή του ονόματος (αυτό θα χρειαστεί να κάνει το τέκνο) θα "ξυπνήσει" ο ΔΕΔΔΗΕ και θα ζητήσει ΥΔΕ (πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου = 40 με 50€) εντός 6μήνου (+1 ακόμη μήνα πριν δώσει εντολή διακοπής), αν έχει περάσει το πολύ 14ετία. Τσέκαρε με βάση τον  αριθμό παροχής, εδώ : https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/ αν είναι ληγμένη (λογικά είναι) η προηγούμενη.

Κάτι άλλο δεν νομίζω να χρειαστεί. Το ότι ήταν "μια ζωή ΔΕΗ", βολεύει τον κληρονόμο για να πάει σε σταθερό της πρόγραμμα, με όλα αυτά που γίνονται αυτούς τους μήνες "στο ρεύμα". ΕΚΤΟΣ κι αν δεν πρόκειται να κατοικήσει μόνιμα/να κάνει καταναλώσεις πχ πάνω από 500kWh/4μηνο, οπότε απλά κάνει την αλλαγή ονόματος και τέλος (παραμένει στο Γ1 τιμολόγιο). Γενικά δεν είναι καλή εποχή για να πάει σε άλλο από την ΔΕΗ, πάροχο. Έχε το υπ' όψη.

8 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Λογικά ο πάροχος δε θέλει κάποια χαρτούρα για να κάνει νέο συμβόλαιο στο όνομα που θέλετε. Και το πιστοποιητικό του ηλεκτρολόγου (η ΥΔΕ), ΑΝ ζητηθεί θα είναι μετέπειτα από τον ΔΕΔΔΗΕ. Πάλι δεν αφορά τον πάροχο.

....πώς γκρίνιαζες εσύ στον korakio που σε προλάβαινε; Ε ήρθε κι εσένα η ώρα σου...: 🤬☠️👹:devil:

:-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, washcloud είπε

....πώς γκρίνιαζες εσύ στον korakio που σε προλάβαινε; Ε ήρθε κι εσένα η ώρα σου...: 🤬☠️👹:devil:

:-D

Το κόλπο είναι να μη γράφεις σεντόνια.:lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, gousias είπε

@washcloud "Γενικά δεν είναι καλή εποχή για να πάει σε άλλο από την ΔΕΗ, πάροχο."

Θες να δώσεις μερικές πληροφορίες;

...μέχρι το καλοκαίρι ήταν απ' την ανάποδη τα πράγματα : η ΔΕΗ ήταν η "κακιά" και η "ακριβή", και οι "εναλλακτικοί" ήταν "τα καλά παιδιά" (...περίπου). Με το που άρχισε όλο αυτό το χάος (δεν ξέρω τί έχεις καταλάβει) με την αύξηση της χονδρικής ρεύματος πανευρωπαϊκά (κι όχι μόνο), τα καλόπαιδα δείξανε μια γύμνια (αλλάζουν τα συμβόλαια του κόσμου "κατά βούληση", ανεβάζουν τιμές, χρεώνουν "και τα πατατάκια", δίνουν τιμές "ρήτρας αναπροσαρμογής" ό,τι να 'ναι, δεν αποδίδουν είτε σωστά είτε καθόλου τις κρατικές επιδοτήσεις που δόθηκαν τον Οκτώβρη, βγάζουν διαφημίσεις τέρμα παραπλανητικές για τιμολογήσεις-καρμανιόλα ώστε να μην χάσουν πελάτες/τσιμπήσουν αδαείς - κ.α. διάφορα). Δεν είναι βέβαια όλοι το ίδιο και δεν τα κάνουν ολ' αυτά μαζί - λίγο ο ένας το ένα, λίγο ο άλλος το άλλο (...και κάποιοι διάφορους συνδυασμούς...Ενδεικτικά : ΕΙΔΙΚΑ από Watt&Volt, OΣΟ πιο μακρυά γίνεται...Όχι μόνο από τα ρητροπρογράμματά της, αλλά ΓΕΝΙΚΑ.)

Την ίδια ώρα η ΔΕΗ έχει επιδείξει ένα "κιμπαριλίκι" : κράτησε μέχρι και αρχές Δεκέμβρη προγράμματα σταθερής διατίμησης κιλοβατώρας, σε σκοτωμένες τιμές (προφανώς για να τσιμπήσει και αυτή πελάτες που με τρεχαλητά γυρνούσαν πίσω σ' αυτή, ειδικά τώρα που "ιδιωτικοποιήθηκε"), έδωσε δικές της εκπτώσεις (πέραν τις κυβερνητικές), όπως "έκπτωση ενέργειας 30%" ΚΑΙ 0,03€ μείον επί της κιλοβατώρας (σαν συνέχεια της κυβερνητικής, μετά από τις άλλες 300 κιλοβατώρες/μήνα) - σε σημείο να ξεσηκωθούν (με το δίκιο τους, από την δική τους οπτική) οι "εναλλακτικοί" που δεν έχουν το μέγεθός της ώστε να την ανταγωνιστούν τον Οκτώβρη (με αποτέλεσμα κι αυτή να ανεβάσει τις τιμές της για νεά συμβόλαια στα σταθερά της μια ώρα αρχύτερα = αρχές Δεκέμβρη), χωρίς όμως μέχρι στιγμής να κάνει χρήση του δικαιώματός της για αυξήσεις μετά το 6μηνο στα παλιότερα συμβόλαια, αποδίδει όλες τις κυβερνητικές επιδοτήσεις και μάλιστα σωστά, έχει θέσει μαξ ρήτρα πρόωρης αποχώρησης στα σταθερά στα 60€ με πτώση κατά 20 ανά 3μηνο (στους άλλους αγγίζει και το 200άρι), οι συμβάσεις (πάντα στα σταθερά) της είναι 12μηνες (πλέον), ενώ στους άλλους το σύνηθες είναι 24 μήνες, και γενικά δείχνει να είναι ιδανικός "κυμματοθραύστης" για το τσουνάμι των αυξήσεων που έπαιξαν και θα συνεχίσουν ποιος ξέρει για πόσο να παίζουν.

Ενημερωτικά, δεν έχω καμμία απολύτως σχέση με ΔΕΗ. Ενδεικτικά είμαι σε "εναλλακτικό" (Volterra) - το γιατί δεν έφυγα, είναι λίγο ιστορία (στάθηκα τεσπα λίγο τυχερός και είμαι σε μία κατάσταση που είναι περίπου ίδια με αυτή που θα είχα αν είχα προλάβει να πάω ΔΕΗ τον Νοέμβρη), αλλά η ουσία είναι ότι αυτό που βλέπω (διότι αυτό υφίσταται) είναι ότι ως έχουν τα πράγματα (και δύσκολα θ' αλλάξουν στο άμεσο μέλλον), η ΔΕΗ είναι ό,τι καλύτερο (ΔΕΝ είναι σωτηρία, καθώς ούτως ή άλλως το ρεύμα απλά έγινε πανάκριβο από το καλοκαίρι - είναι όμως το καλύτερο "damage control"). Mε όλα της τα προβλήματα (ανοργανωσιά σε διάφορους τομείς, προσωπικό για ξύλο, "σύστημα" για πυρπόληση και διάφορα άλλα), παλιά και νέα. Αν διαβάσεις σελίδες από το παρόν thread αλλά και από το "αδερφάκι του" ("Δεη Home Online Enter"), τουλάχιστον από Νοέμβρη κι έπειτα, θα καταλάβεις καλύτερα τί εννοώ.

Επεξ/σία από washcloud
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ, στην δική μου περίπτωση η Watt&Volt έστειλε την ηχογράφηση (μόνο αυτή) με σημείωση ότι εκκρεμεί απάντηση για τις χρεώσεις από άλλο τμήμα. Στην ηχογράφηση προφανώς δεν υπάρχει νύξη περί ρήτρας κόστους προμήθειας. Αναμένω και την απάντησή τους για τα θέματα χρεώσεων. Αν αφαιρέσουν τη ρήτρα πρόωρης αποχώρησης, διορθώσουν το λογαριασμό μου και προσφερθούν, με το καλό ή με το "άγριο" (myRAE) να μειώσουν τη ρήτρα τους έστω, θα τους διακανονίσω το ποσό και θα ξεκινήσουν να το παίρνουν.

Στο ενδιάμεσο, βγήκε ο πρώτος μου λογαριασμός με το ΔΕΗ myhome online, για το Δεκέμβριο, με ΚΟΤ, και τα -30 Ε bonus, και τις κρατικές επιδοτήσεις σωστές. Και είναι 21 Ε για 300κάτι KWh & 80 νυχτερινές. Προφανώς νιώθω ότι φτηνά τη γλύτωσα, με ενεργοποίηση του προγράμματος στις 29/11.

Θα ενημερώσω εκ νέου για εξελίξεις στο μέτωπο της ρήτρας όταν υπάρξουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, salos2012 είπε

Ένας φίλος μου δουλεύει στην protergia και μου λέει ότι και εκεί να πάω δε θα δω μεγάλες διαφορές.

φαντάσου να ήταν και εχθρός σου......

3 ώρες πριν, salos2012 είπε

μου ήρθε ένας εκκαθαριστικός λογαριασμός 320 για 2230kwh τετράμηνο.. 

δε σε καλύπτουν οι τυχών επιδοτήσεις , άμεσα κλείνεις σε σταθερό online/enter/enter+

0,30 οι τελικές τώρα

Spoiler

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα


Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

4 ώρες πριν, gousias είπε

το ενιαίο έντυπο λογαριασμών κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος από ΡΑΕ που ανακοινώθηκε προ λίγου καιρού, ώστε να έχουν όλοι οι πάροχοι, πότε αναμένεται να εφαρμοστεί;

άχρηστο είναι αν δεν υπάρχει ιστορικό τελικών τιμών σε κάθε πάροχο, πάλι ο κόσμος στα τυφλά θα υπογράφει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγενικό μου πρόσωπο έκλεισε τον σεπτέμβριο Power Home Star από την Ζενιθ , δεν του ανέφεραν τίποτα από ρήτρες , τότε που το έκλεισε μάλιστα δεν είχαν εκτιναχθεί οι τιμές , οπότε οι σταθερές χρεώσεις που το πλάσαραν ήταν λογικές.

Πέρασε ο καιρός , τον νοέμβριο του έστειλαν το χαρτί με τις αυξήσεις που είχε πάνω και τις επιδοτήσεις ανά μήνα και είχε και τα σταθερά 0.02/μήνα κανονικά. Μέχρι τον λογαριασμό στις αρχές δεκεμβρίου , η αντιμετώπιση του προγράμματος είναι σαν να μην έχει ρήτρα ΟΤΣ , δηλαδή πίστωση 0.02/kwh και όλοι αγαπημένοι.

Λογαριασμός για το υπόλοιπο του δεκεμβρίου , χρέωση ΟΤΣ και επιδότηση κράτους 0.165.

Επειδή το ακίνητο δεν αποτελεί πρώτη κατοικία και πάει στο 0.30 , θα του προτείνω να φύγει γρήγορα , θεωρείτε ότι θα βγάλει άκρη με καταγγελία ώστε να μην του χρεωθεί ρήτρα αποχώρησης;

Έπαιξαν ύπουλα ώστε να μην κάνει υπαναχώρηση εντός του χρονικού πλαισίου , αμφιβάλλω εάν δεν ήταν σκόπιμο ... Προφανώς θα του προτείνω να πάει σε κανα my Home Online αφού δεν έχει μεγάλες καταναλώσεις ( 150-200kwh/μήνα ) να γλυτώσει και το πάγιο που είναι 5-6 ευρώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα! Μέχρι σήμερα ημουν ευχαριστημενος σε εταιρικό πρόγραμμα της elpedison για υπαλλήλους olympia Group με χρεώσεις ημ 0,069 και νυχτερινού 0,0661 + κάνα 3ευρω πάγια.

Το πρόγραμμα αυτό καταργείται και προτείνει αυτόματη μετάβαση στο electricity night. Με παράλληλη επιδότηση 50€ για τους πρώτους 4 μήνες. Θεωρείτε αξίζει ή να ψαχτω για κάτι άλλο; μιλάμε για καταναλώσεις στο 1ο ακίνητο γύρω στις 700kwh/4μηνο (και μάλιστα από Μάρτιο θέλω να ενεργοποιηθεί και κοτ που δικαιούμαι)  και σε 2ο  χωρίς κοτ γύρω στις 1800 το 4μηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/1/2022 στις 2:24 ΜΜ, korakios είπε

  

πες πάγιο, τυχών συνδρομή και φυσικά τιμή κιλοβατώρας

σε πρόγραμμα με ρήτρα ή χωρίς ? γιατί αν έχει ρήτρα είσαι στα 0,30 περίπου

0,185€/kwh ολες τις ωρες.

παγιο 30 ημερων 1,50€

Συνδρομη σταθερου τιμολογιου ανα 30 ημερες:

0-250kwh:9,90€

251-375kwh:14,90€

375kwh και πανω: 19,90€

Εκπτωση συνεπειας 20%

Ρητρα αναπροσαρμογης δεν εχει το προγραμμα, αλλα με προβληματιζουν οι χρεωσεις ΕΤΜΕΑΡ & ΕΦΚ, οπως και οι Λοιπες Χρεωσεις.

3.jpg

2.jpg

1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, salos2012 είπε

έχω το κλασικό Γ1 οικιακό και μου ήρθε ένας εκκαθαριστικός λογαριασμός 320 για 2230kwh τετράμηνο..  έναντι είχα πληρώσει 120 ευρώ.. αξίζει να κάνω κάποιο πρόγραμμα στη ΔΕΗ ή να πάω σε άλλο παροχο?? Ένας φίλος μου δουλεύει στην protergia και μου λέει ότι και εκεί να πάω δε θα δω μεγάλες διαφορές

Πράγματι το να πας σε κυμαινόμενο (όπως είναι το Γ1 ΔΕΗ) της Πρωτέργειας (ή όποιου άλλου), δεν θα έχεις μεγάλες διαφορές,,,ή μάλλον, θα είναι χειρότερα. Το θέμα όμως είναι ότι με τέτοιες καταναλώσεις, καλύτερα να μεταβείς σε σταθερό, και δη της ΔΕΗ. Αν έχεις ebill account στην ΔΕΗ και ξέρεις να το χειριστείς, μπορείς μέσα από εκεί να ενεργοποιήσεις το σταθερό "Ηοme Online", που είναι και το φθηνότερο (θέλει όμως υποχρεωτικά να ορίσεις αυτόματη εξόφληση μέσω τραπεζικού λογαριασμού, όπως και να δηλώσεις αποκλειστικά έκδοση μηνιαίου λογαριασμόυ και μάλιστα μόνο ηλεκτρονικού - όχι χαρτί στο σπίτι δλδ). Εναλλακτικά ενεργοποίησε μέσω του ebill το σταθερό "Home Enter", που δεν έχει τα προηγούμενα προαπαιτούμενα (ειδικά αν δεν θες αυτόματη εξόφληση). ΒΕΒΑΙΑ, αν τα ενεργοποιήσεις, θα γλυτώσεις πιθανή εγγύηση που θα σου ζητήσουν (100€), καθώς ναι μεν θα την πληρώσεις αρχικά, αλλά θα σου επιστραφεί στον επόμενο λογαριασμό, ως πιστωτικό. Οικονομικότερο λοιπόν το "Online" (έχει κι ένα δώρο 30€ για ενεργοποιήσεις μέχρι 31/1), αλλά σε υποχρεώνει για αυτόματη εξόφληση. Κι αν για κάποιο λόγο δεν μπορείς να χειριστείς το ebill, πας σε κατάστημα και υπογράφεις για το Έντερ.

Επειδή όμως ούτως ή άλλως απλά το ρεύμα ακρίβυνε, αν ζορίζεσαι οικονομικά, προσπάθα να μειώσεις τις καταναλώσεις σου, μέχρι έστω να βγει ο χειμώνας (ειδικά αν τυχόν χρησιμοποιείς συσκευές με ρεύμα για θέρμανση). Τουλάχιστον κάτω από τις 2.000kWh (πάνω από τις οποίες μάλιστα, ανεβαίνει ο συντελεστής χρέωσης στις "Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις"). Επίσης, αν τυχόν δεν έχεις μετρητή νυχτερινού, αιτήσου έναν (είναι πολλαπλά τα οφέλη/εκπτώσεις στον λογαριασμό, κι όχι μόνο η χρέωση νυχτερινής κιλοβατώρας - την οποία σε κάποιους "εναλλακτικούς παρόχους" καν ΔΕΝ την παίρνεις). 42€ κάνει και το μόνο κακό είναι ότι ενδέχεται ν' αργήσουν να σου βάλουν. Τον αιτείσαι στο σάιτ του ΔΕΔΔΗΕ. Βρες/δες τα ωράρια νυχτερινού (διαφέρουν με την εποχή- το χειμώνα έχει και μεσημεριανό 2ωρο) και όσο μπορείς να τα τηρείς (υπάρχουν βέβαια συσκευές πχ ψυγείο/καταψύκτης/αφυγραντήρας κ.α. που δουλεύουν συνεχώς και εμπίπτουν "θέλοντας και μη" στα ωράρια "νυχτερινού", άρα μην το σκέφτεσαι). Και δες αν τυχόν δικαιούσαι και κοινωνικό τιμολόγιο, είναι σημαντικές οι εκπτώσεις του (και πάλι, κάποιοι "εναλλακτικοί πάροχοι" δεν το δέχονται). Τσέκαρε και τα όριά του και φρόντιζε (παρακολουθώντας το ρολόι) να μην τα ξεπερνάς, αν το δικαιωθείς. Επίσης ο νυχτερινός μετρητής που είπα, βοηθάει ΚΑΙ με τα όρια του ΚΟΤ (οι "νυχτερινές" κιλοβατώρες δεν προσμετρούνται) και ακόμη και με αυτήν την κατανάλωση που είπες, πιθανώς δεν θα χάνεις την έκπτωση.

Τα εξτρά καλά των σταθερών της ΔΕΗ είναι πως είναι μόνο 12μηνης δέσμευσης (σε αλλους συνήθως 24) και η ποινή πρόωρης αποχώρησης, η χαμηλότερη της αγοράς : 60€ το 1ο 3μηνο, 40 το 2ο, 20 το 3ο, οπότε αν τυχόν αλλάξουν δραματικά (προς το καλύτερο) τα πράγματα με την τιμή χονδρικής του ρεύματος (και ξαναγίνουν τα κυμαινόμενα, συμφέροντα - πράγμα πάντως που δεν διαφαίνεται μέχρι έστω να βγει ο χειμώνας), το σπας πιθανώς πληρώνοντας κάπου 40 έως,,,0 και πας σε κυμαινόμενο (που γενικά δεν θα το πρότεινα, διότι σιγά μην εξομαλυνθούν οι τιμές γρήγορα - μπορεί πχ να πέσουν την άνοιξη  αλλά να ξανανέβουν τέλος καλοκαιριού, όπως έγινε το '21...). Και γενικά η ΔΕΗ είναι σε σχέση με τους άλλους ό,τι πιο "σταθερό/ασφαλές" αυτή τη στιγμή (από το καλοκαίρι δηλαδή, που ξεκίνησε το κακό με με την άνοδο των τιμών), και η πιο "εντάξει" (άπειρα τα παραδείγμα - σε διάφορα επίπεδα - των "εναλλακτικών", που έχουν φερθεί σκάρτα στους πελάτες τους, αυτό το διάστημα, με ελάχιστες εξαιρέσεις). 

Σούμα : δες τα και μόνος, κάνε υπολογισμούς (διάβασε όσο μπορείς από το thread από Νοέμβρη κι έπειτα), σιγουρέψου - αλλά το καλύτερο που μπορείς να κάνεις αυτή τη στιγμή, είναι να προλάβεις να μπεις σε κάποιο από τα σταθερά ΔΕΗ με ισχύουσες τιμές/όρους (το ότι είσαι ήδη ΔΕΗ σημαίνει ότι ευτυχώς δεν θα καθυστερήσει η μετάβαση, αλλά μην το παρααφήσεις - μέχρι τέλος άλλης βδομάδας, μελέτα, σιγουρέψου, και κάνε αν το αποφασίσεις, την μετάβαση. Θεωρητικά μέχρι 31/1 είναι το περιθώριο για νέες ενεργοποιήσεις, αλλά τίποτε δεν αποκλείει στις μέρες μας να αλλαξει κάτι, οπότε μην το αφήσεις σε καμμία περίπτωση για πέρα τις 20/1. Άσε που κάθε μέρα που περνάει, χρεώνεσαι "ρήτρα αναπροσαρμογής" στο Γ1...).

3 ώρες πριν, miliko είπε

0,185€/kwh ολες τις ωρες.

παγιο 30 ημερων 1,50€

Συνδρομη σταθερου τιμολογιου ανα 30 ημερες:

0-250kwh:9,90€

251-375kwh:14,90€

375kwh και πανω: 19,90€

Εκπτωση συνεπειας 20%

Ρητρα αναπροσαρμογης δεν εχει το προγραμμα, αλλα με προβληματιζουν οι χρεωσεις ΕΤΜΕΑΡ & ΕΦΚ, οπως και οι Λοιπες Χρεωσεις.

Οι 'Ρυθμιζόμενες" είναι ίδιες παντού/δεν έχουν σχέση με τον πάροχο. Μόνο με την κατανάλωση σε kWh έχουν σχέση (όσο περισσότερο ρεύμα καις, τόσο περισσότερα θα πληρώνεις ΚΑΙ στις "Ρυθμιζόμενες").

Το πρόγραμμα που δείχνεις, έχει (στην χειρότερη, που είναι και η πιθανότερη) ετήσιο πάγιο 220€ (τουλάχιστον) επιπλεόν από τα σταθερά της ΔΕΗ (από το "Home Enter" για την ακρίβεια, γιατί από το Online είναι 244€ - αν κάνεις τις αναγωγές εννοώ). Η κιλοβατώρα του ναι μεν λίγο φθηνότερη από της ΔΕΗ (περίπου 10%), αλλά,,,δέχεται νυχτερινό; (αν δεν έχεις, να βάλεις, πηγαίνοντας ΔΕΗ, ΚΑΛΥΤΕΡΑ) (επίσης δες αν δικαιούσαι ΚΟΤ, που αν δικαιούσαι, στην NRG ή δεν θα το δεχτούν*, ή θα σε βάλουν σε ρητροπρόγραμμα, ή θα το βάλουν ΑΛΛΑ θα κόψουν το 20% έκπτωση συνέπειας). Για όλα αυτά (και όχι μόνο), καλύτερα ΔΕΗ (το "Home Enter" σε κατάστημα). Και μην ξεχνάς ότι πιθανώς έχει τσουχτερή ποινή αποχώρησης (την στιγμή που της ΔΕΗ είναι μαξ 60€ και κάθε 3μηνο πέφτει και κατά 20).

ΔΕΝ υπάρχει πάροχος με συμφερότερο πρόγραμμα από αυτά της ΔΕΗ, στην παρούσα φάση. Στην καλύτερη, είναι απλά "πολύ κοντά", αλλά με διαφοροποιήσεις σε νυχτερινό/ΚΟΤ που είπα. Και όχι μόνο : όλοι οι "εναλλακτικοί", λίγο ή πολύ, σε έναν τομέα ή άλλο, έχουν δείξει "αφερέγγυοι" σε σχέση με την ΔΕΗ, μιλώντας πάντα σε σχέση με αυτό που ζούμε από το καλοκαίρι (αύξηση της χονδρικής του ρεύματος). Πιο πριν, ναι, ήταν καλύτερα σε εναλλακτικούς (κι αυτό κατά περίπτωση βέβαια). Πλέον η ΔΕΗ είναι η "καλή" (...μέσα στην όση στραβομάρα της τεσπα...). Είναι πλεόν πολύ σπάνιες/εξειδικευμένες οι περιπτώσεις που η ΔΕΗ δεν είναι ΚΑΝ επιλογή (πχ αν υπάρχει χρέος από προηγούμενο πελάτη, στην παροχή), ή αντίστοιχα σπάνια η περίπτωση για πολύ συγκεκριμένους λόγους να συμφέρει κάποιον να μείνει σε "εναλλακτικό" (πχ είναι σε ρητροπρόγραμμά του και θέλει να πάει σε σταθερό, αλλά έχει πολύ μεγάλη ποινή πρόωρης αποχώρησης, άρα "συμφέρει" να πάει σε σταθερό του κι όχι να φύγει για σταθερό της ΔΕΗ...).

 

*το τσέκαρα, το δέχονται, αλλά όπως ήδη είπα, θα βγάλουν το 20% "συνέπειας εξόφλησης"...

Επίσης, είναι 24μηνη η σύμβασή τους. Στην ΔΕΗ, 12. Και ΔΕΝ κάνουν έκπτωση νυχτερινού (που καλά θα κάνεις να βάλεις, άρα να πας ΔΕΗ που θα παίρνεις ΟΛΕΣ τις εκπτώσεις κανονικά, εκτός - λογικά - από το 5% συνέπειας ΑΝ διακαιωθείς ΚΟΤ- πόσο μάλλον που όπως είπες "σε απασχολούν οι Ρυθμιζόμενες", οι οποίες περιορίζονται ΜΟΝΟ με την ύπαρξη νυχτερινού μετρητή...).

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, miliko είπε

Ρητρα αναπροσαρμογης δεν εχει το προγραμμα,

έχει κυμαινόμενο πάγιο συνδρομής , μουφοπρόγραμμα είναι, δες το excel της υπογραφής μου

2 ώρες πριν, miliko είπε

με προβληματιζουν οι χρεωσεις ΕΤΜΕΑΡ & ΕΦΚ, οπως και οι Λοιπες Χρεωσεις.

είναι κοινές , ίσως αργότερα η χρέωση ΕΤΜΕΑΡ θα είναι διαφορετική απο πάροχο σε πάροχο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω υποβάλλει αίτημα στο Myrae για την Nrg (κατάργηση fixed -> χρέωση ΟΤΣ και χρέωση ρήτρας πρόωρης αποχώρησης). Μέσα σε 2 μέρες απάντησε η Nrg. Μου εμφανίστηκαν οι ακόλουθες επιλογές:

- Αποδοχή απάντησης και αίτημα προς ολοκλήρωση.

- Απόρριψη απέντησης και υποβολή νέου σχολίου.

Έχω επιλέξει την δεύτερη επιλογή 6 φορές μέχρι τώρα και έχω προσθέσει 6 σχόλια και κάθε φορά επενέρχονται οι ίδιες επιλογές και πάλι. Μήπως δεν κάνω κάτι καλά; Πότε και πως μπορώ να ζητήσω την παρέμβαση της ΡΑΕ;

Επεξ/σία από thefireman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, thefireman είπε

Μήπως δεν κάνω κάτι καλά;

ναι

28 λεπτά πριν, thefireman είπε

Έχω επιλέξει την δεύτερη επιλογή 6 φορές μέχρι τώρα και έχω προσθέσει 6 σχόλια

είχες 6 απαντήσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...