Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, TSINE είπε

Παιδιά κάτι επίφοβο που έγινε σήμερα . Μόλις πριν 10 λεπτά μου ήρθε μύνημα καλώς ήρθατε στην zenith ( για το ρεύμα στο viber ) ενώ έχω κάνει αίτημα υπαναχώρησης εδώ και 3 μέρες . 

Να ανησυχήσω ? 

 

Καλησπέρα... Ναι φυσικά... Εννοείται . . Θα παρεις την εταιρεία σου να δεις  αν ισχύει το αίτημα σου για την υπαναχώρηση.. Και μετά να ρωτήσεις τον Δεδδηε αν υπάρχει αλλαγή παροχου στο αριθμό παροχης σου.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όπως έχω πει, έχω κάνει μέσω του ΣτΚ από 26/10/21 τις ενέργειες για την επιστροφή της ρήτρας από την Ζενίθ, ακολουθώντας τα βήματα του korakios. Έκτοτε έχω αναφέρει τις όποιες εξελίξεις και σήμερα είχαμε ακόμα μία. Έκδοση νέου τελικού λογαριασμού με επιστροφή του μισού ποσού της ρήτρας συν την ποινή αποχώρησης που μου είχαν χρεώσει. 1000 ευχαριστώ στον korakios που είναι ο κύριος λόγος που το κυνήγησα και σε όσους ακόμα βοήθησαν γράφοντας εδώ. Ελπίζω και οι υπόλοιποι να πάρετε τα λεφτά σας πίσω.  

Στιγμιότυπο οθόνης 2022-01-07 185451.png

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και κάτι ευχάριστο!! 

Μια ερώτηση , εγώ έχω ένα υπόλοιπο με την Watt+Wolt , θα ήταν προτιμότερο να το πληρώσω και μετά να περιμένω την απόφαση μετά το αίτημα μου στο myRae.gr ή να περιμένω την απόφαση τους;

Ρωτάω γιατί δεν είναι και μικρό το ποσό , είναι 500κατι εκκαθαριστικός , εκ των οποίων 475 είναι η ρήτρα προ ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TSINE είπε

Παιδιά κάτι επίφοβο που έγινε σήμερα . Μόλις πριν 10 λεπτά μου ήρθε μύνημα καλώς ήρθατε στην zenith ( για το ρεύμα στο viber ) ενώ έχω κάνει αίτημα υπαναχώρησης εδώ και 3 μέρες . 

Να ανησυχήσω ? 

Τελικά έκανες αίτηση ΔΕΗ;

Προφανώς να τους ξαναπάρεις και να τους ρωτήσεις "τί έγινε ρε καλόπαιδα με την υπαναχώρηση που αιτήθηκα;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Stavros1076 είπε

Καλησπέρα σε όλους!! 

Έχουμε κάποιο excel και για επαγγελματικά !?? 

 

 

5 ώρες πριν, korakios είπε

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skai.gr/news/finance/epidotisi-logariasmous-reymatos-fysikou-aeriou-metra-gia-noikokyria-ki-epixeiriseis-1

Αναφορά σε κείμενο

Από τον Φεβρουάριο και μετά, εξετάζεται, σε συνεργασία με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή Ανταγωνισμού, η επιδότηση να είναι προσαρμοσμένη ανά επαγγελματικό κλάδο ανάλογα με την βαρύτητα του ενεργειακού κόστους στην λειτουργία της επιχείρησης.

Ετοιμάσου να εμπλουτίσεις το excel, να βάλεις όλους τους ΚΑΔ. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tasep είπε

επιστροφή της ρήτρας από την Ζενίθ

...θύμισε λίγο, ποιο ήταν το claim; Δεν είχες ενημερωθεί (επαρκώς; καθόλου; ) κατά την παρουσίαση του προγράμματος, περί του τί εστί "ρήτρα αναπροσαρμογής";    Ή κάτι άλλο (λάθος χρεώσεις);

Ζήτησες την επιστροφή όλης της ρήτρας;

Βγήκε κάποια απόφαση από ΣτΚ; Γνωρίζεις τί ακριβώς έλεγε; Ή απλά στα επέστρεψε η Ζενίθ πριν καν βγει απόφαση; Το τελικό ποσό (1/2) πώς προέκυψε; Συμβιβασμός; Απόφαση ΣτΚ (με ποιο σκεπτικό; Αν το ξέρεις)

Η ποινή πρόωρης αποχώρησης ήταν μη σύννομη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετάβαση από ΔΕΗ σε ιδιωτικό πάροχο για γραμμή που είναι εγγεγραμμένη σε θανόντα άτομο, ώστε να μεταβιβαστεί στο νόμιμο κληρονόμο, προϋποθέτει κόστος, κάποια δικαιολογητικά;

Το κόστος και τα δικαιολογητικά διαφέρουν ανάλογα την εταιρεία;

Επίσης, το ενιαίο έντυπο λογαριασμών κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος από ΡΑΕ που ανακοινώθηκε προ λίγου καιρού, ώστε να έχουν όλοι οι πάροχοι, πότε αναμένεται να εφαρμοστεί;

Επεξ/σία από gousias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^...λογικά το μόνο "κόστος" θα ήταν η πιθανή ποινή αποχώρησης ΑΝ υπάρχει σχετική ρήτρα στην σύμβαση για την καταγγελία της (λόγω θανάτου βέβαια, αλλά δεν παύει να είναι πρόωρη αποχώρηση). Δεν νομίζω όμως (σκεφτόμενος με απλή λογική), ΑΝ είναι Γ1 (το πιθανότερο) να χρειάζεται να κάνεις κάτι πέραν από το να ζητήσεις από τον νέο πάροχο την μετάβαση σε αυτόν (με επίδοση του πιστοποιητικού θανάτου και του εγγυτέρων συγγενών για να δικαιολογήσεις την αλλαγή ονόματος). Σε κάθε περίπτωση, απλά απευθύνσου στον πάροχο που θες να πας, τονίζοντάς του την κατάσταση και αυτοί θα σου πουν αν και τί τυχόν άλλο δικιολογητικά θέλουν.

Θέλω να πω δεν έχει νόημα να το σκέφτεσαι ως "νόμιμος κληρονόμος", δεν έχει να κάνει με κληρονομικά και "μεταβίβαση" όλο αυτό. Θα βγει ένας τελικός από ΔΕΗ, θα τον πληρώσεις εσύ για να είσαι εντάξει, και τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους !

Θα ήθελα την συμβουλή σας αν είναι εφικτό.. έχω το κλασικό Γ1 οικιακό και μου ήρθε ένας εκκαθαριστικός λογαριασμός 320 για 2230kwh τετράμηνο..  έναντι είχα πληρώσει 120 ευρώ.. αξίζει να κάνω κάποιο πρόγραμμα στη ΔΕΗ ή να πάω σε άλλο παροχο?? Ένας φίλος μου δουλεύει στην protergia και μου λέει ότι και εκεί να πάω δε θα δω μεγάλες διαφορές.  Μια βοήθεια θα ήταν πολύτιμη.  

Με εκτίμηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, washcloud είπε

...θύμισε λίγο, ποιο ήταν το claim; Δεν είχες ενημερωθεί (επαρκώς; καθόλου; ) κατά την παρουσίαση του προγράμματος, περί του τί εστί "ρήτρα αναπροσαρμογής";    Ή κάτι άλλο (λάθος χρεώσεις);

Ζήτησες την επιστροφή όλης της ρήτρας;

Βγήκε κάποια απόφαση από ΣτΚ; Γνωρίζεις τί ακριβώς έλεγε; Ή απλά στα επέστρεψε η Ζενίθ πριν καν βγει απόφαση; Το τελικό ποσό (1/2) πώς προέκυψε; Συμβιβασμός; Απόφαση ΣτΚ (με ποιο σκεπτικό; Αν το ξέρεις)

Η ποινή πρόωρης αποχώρησης ήταν μη σύννομη;

Ακολούθησα τα βήματα του korakios που λέει να δηλώσεις άγνοια του τι εστί ρήτρα ΟΤΣ κτλ. Ζήτησα επιστροφή όλου του ποσού και το μισό ποσό προέκυψε από την συμβιβαστική λύση που πρότεινε ο ΣτΚ και στις δύο πλευρές πριν 10 μέρες περίπου. Απάντησα θετικά για να τελειώνουμε(κράτησε αρκετά η διαδικασία) και προφανώς και η Ζενίθ. Την ποινή αποχώρησης την πήραν πίσω σαν πρώτη ένδειξη καλής θέλησης λίγο πριν μας στείλει την συμβιβαστική πρόταση ο ΣτΚ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, tasep είπε

συμβιβαστική λύση που πρότεινε ο ΣτΚ 

Ένα τελευταίο, πώς και προχώρησες συγκεκριμένα με ΣτΚ και όχι ΡΑΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, washcloud είπε

^...λογικά το μόνο "κόστος" θα ήταν η πιθανή ποινή αποχώρησης ΑΝ υπάρχει σχετική ρήτρα στην σύμβαση για την καταγγελία της (λόγω θανάτου βέβαια, αλλά δεν παύει να είναι πρόωρη αποχώρηση). Δεν νομίζω όμως (σκεφτόμενος με απλή λογική), ΑΝ είναι Γ1 (το πιθανότερο) να χρειάζεται να κάνεις κάτι πέραν από το να ζητήσεις από τον νέο πάροχο την μετάβαση σε αυτόν (με επίδοση του πιστοποιητικού θανάτου και του εγγυτέρων συγγενών για να δικαιολογήσεις την αλλαγή ονόματος). Σε κάθε περίπτωση, απλά απευθύνσου στον πάροχο που θες να πας, τονίζοντάς του την κατάσταση και αυτοί θα σου πουν αν και τί τυχόν άλλο δικιολογητικά θέλουν.

Θέλω να πω δεν έχει νόημα να το σκέφτεσαι ως "νόμιμος κληρονόμος", δεν έχει να κάνει με κληρονομικά και "μεταβίβαση" όλο αυτό. Θα βγει ένας τελικός από ΔΕΗ, θα τον πληρώσεις εσύ για να είσαι εντάξει, και τέλος.

Δεν υπάρχει κάποιο συμβόλαιο με ΔΕΗ αν κατάλαβα σωστά ότι αναφέρεσαι σε αυτό και έγραψες για ποινή. Είναι από δεκαετίες παλαιά σύνδεση, μεταβιβάστηκε το ακίνητο στο παιδί, οπότε πρέπει να γίνει και η αλλαγή σε ΔΕΗ ή στον όποιο εναλλακτικό πάροχο γίνει μεταφορά. Απλώς δεν ξέρω αν ζητάνε και στους εναλλακτικούς ταρίφες με χρεώσεις για πιστοποιητικά ηλεκτρολόγων, διαφόρων ειδικών κλπ κλπ ώστε να γίνει και η μετονομασία. Δηλαδή δεν έχω γνώση, εμπειρία στο θέμα τι μπορεί να ζητήσει ο κάθε εναλλακτικός πάροχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

washcloud 50-50 ήταν τότε η φάση και μιας και είχα ξανακάνει αναφορά στον ΣτΚ για καταναλωτικό ζήτημα, μου έμοιαζε γνωστή η διαδικασία και έτσι επέλεξα τον ΣτΚ. 

Επεξ/σία από tasep
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...