Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, washcloud είπε

...απ' την μια καλά κάνεις και το ψάχνεις, αλλά όσο καθυστεράς να πας σε σταθερό (και δη ΔΕΗ), τόσο τρέχει η "ρήτρα" (δεν θυμάμαι που και σε τί είσαι, αλλά λογικά είσαι σε ρήτρα αναπροσαρμογής τιμής kWh). Έχε το υπ' όψιν (και θα καθυστερήσει η μετάβαση, ακόμη κι αν υπογράψεις - αν δεν είσαι ήδη ΔΕΗ). Συν ότι όσο καθυστεράς, τόσο πιο αργά θα μπορέσεις ν' αποδεσμευτείς/με μεγαλύτερη ποινή, αν αλλάξουν τα πράγματα μετά τον χειμώνα (άρα ΚΑΙ αυτό το ενδεχόμενο πλησιάζει πιο σύντομα).

Για το Γ1 δεν ξέρω τί έχει κάνει, αλλά παίζει μια "έκπτωση ενέργειας 30%" από ΔΕΗ, ίσως εννοεί αυτήν (ίσως ΚΑΙ έκπτωση συνέπειας...; ). Σπήκινγκ οφ, χωρίς να γνωρίζω, ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ (όπως πχ κάνει η Βόλτον), η ΕΦΑ να βάζει την έκπτωση συνέπειας,,,,αλλά να μην δέχεται ΚΟΤ ή νυχτερινό (κι αν τα δέχεται, πιθανότατα θα χρεώνει αναδρομικά την κιλοβατώρα με 0,11 αντί 0,545, πέρα φυσικά από την "ρήτρα" μείον την επιδότηση). Έχε το κι αυτό υπ' όψιν και ρώτα τους να στο ξεκαθαρίσουν - μην βασίζεσαι στις "διαφημίσεις" (ακόμη και της "παρουσίασης προγράμματος στο σάιτ τους).

Η δε W&V απλά παίζει με τις λέξεις/έννοιες : ο κόσμος έχει,,,"μάθει" ότι το φτου-κακά είναι η "ρήτρα αναπροσαρμογής"/διαβάζει ότι στο "Zero" ΔΕΝ έχει (τσιμπάει και με το,,,μηδενικό της ονομασίας και του...γιαουρτιού της τηλεοπτικής τους διαφήμισης) και σου λέει "ε, εκεί να πάω"...Άσε που στην ουσία, σε χρεώνουν με την ΜΙΑ την χονδρική, χωρίς καμμία έκπτωση/άνω όριο κλπ...Ενώ με την διαδικασία,,,"αναπροσαρμογής", μπορεί και να σου έβγαινε φτηνότερη η kWh...Φραγκοφονιάδες, που μέχρι στιγμής (δεν ξέρω αν το έχουν κάνει σε ΟΛΟΥΣ), ΔΕΝ αποδίδουν είτε σωστά, είτε και ΚΑΘΟΛΟΥ τις κυβερνητικές εκπτώσεις. Ειδικά απ' αυτούς, μακρυά (και χωρίς αγάπες).

Οπως τα παντα τα ψειριζω στην αρχη και στην τελικη βγαινω χαμενος χαχαχα

Τωρα με την νεα επιδοτηση των 160ε μπλεχτηκα ακομη. Ειπαμε πως ισχυει η επιδοτηση και για το online ΔΕΗ; Διαφορετικα ισως δε συμφερει πλεον το online DEH με την λογικη που λεει πως οι τιμες θα πεσουν απο Μαρτη. Ή ισως ειναι και μια η αλλη και φευγω κατα το καλοκαιρι παλι για Γ1Ν.

Ασχετο, τι ομαδα εισαι Ελλαδα/Ευρωπη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μέχρι το Σεπτέμβριο του 2021 έμενα με τους γονείς μου και στη φορολογική δήλωση φαίνομαι ότι μένω εκεί. Το Νοέμβριο ξεκίνησα δουλειά σε άλλη πόλη, νοίκιασα και ξεκίνησα λογαριασμό ρεύματος στο όνομά μου.

Μπορώ να πάρω την κρατική επιδότηση για το ρεύμα, καθώς πλέον η μόνιμη κατοικία μου είναι στο ακίνητο που νοικιάζω και δεν έχω άλλη παροχή ρεύματος στο ΑΦΜ μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, booogieman είπε

Στα οικιακα με ρητρα γιατι τις τιμες της ΔΕΗ τις πολλαπλασιαζεις με 0.665;

35% έκπτωση ΔΕΗ απο 5/8 πλέον στο Γ1

1 ώρα πριν, booogieman είπε

προσπαθω να καταλαβω, πχ αν με συμφερει ρευμα απο φυσικο αεριο που λεει και καλα τιμη 50% κατω, δλδ με συνεπεια 0.05450 kWh..

στα κυμαινόμενα (που είναι στα ~0,30 περίπου) εκτός του οτι πρέπει να προβλέψεις τη χοντρική πρέπει να προβλέψεις και την επιδότηση

με σημερινά δεδομένα , αν έχεις <300kw μήνα και συνεχίζει η ίδια η επιδότηση ίσως να πήγαινες τουλάχιστον σε ρητροπρόγραμμα χωρίς δέσμευση

1 ώρα πριν, booogieman είπε

Αφου το πρωτο ειναι στην ουσια η αναπροσαρμογη... Μας δουλευουν ε;

ε,ναι , πολλοί την πατησαν πάντως με το zero

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

38 λεπτά πριν, booogieman είπε

Τωρα με την νεα επιδοτηση των 160ε μπλεχτηκα ακομη. Ειπαμε πως ισχυει η επιδοτηση και για το online ΔΕΗ; Διαφορετικα ισως δε συμφερει πλεον το online DEH με την λογικη που λεει πως οι τιμες θα πεσουν απο Μαρτη. Ή ισως ειναι και μια η αλλη και φευγω κατα το καλοκαιρι παλι για Γ1Ν.

Ασχετο, τι ομαδα εισαι Ελλαδα/Ευρωπη;

Εθνική Ελλάδος (Μπάσκετ) :-)

(πιτσιρικάς, ελέω βορειοελλαδίτικης καταγωγής/διαμονής, έλεγα "ΠΑΟΚ". Από την εφηβεία κι εντεύθεν τα έγραψα όλα ζμπούτζαμ'. Και οπαδικά, και θρησκευτικά, και πολιτικά 😁)

Εγώ πάντως γενικά έχω καταλήξει στο "καλύτερα Έντερ ΔΕΗ" σαν τυφλοσούρτη και αν αλλάξουν πράγματα, αποχώρηση με λίγα (στο 4μηνο 40, στο 7μηνο 20). Κάτι μου λέει όμως ότι θα πάει "χρόνια" (τουλάχιστον ξερωγώ Άνοιξη '23, οπότε θα έχουμε κλείσει "ενάμιση χρόνου Αρμαγεδδώνα") να ξαναπάνε στα "νορμάλ" τα πράγματα (χονδρική). Κι εννοώ να πάνε και να ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΝ, ΓΙΑ ΜΗΝΕΣ (τουλάχιστον 6), πράγμα που θα σε κάνει να "τολμήσεις" ν' αφήσεις ένα σταθερό που καβάτζωσες, για να ξαναπας σε "ρήτρα", με προοπτική να μείνεις σε αυτήν για άλλους 24 μήνες...Μη σου πω ότι ("προβλέπω") όσοι μπήκανε στα σταθερά ΔΕΗ ακόμα και με τις "νέες, ανεβασμένες" τιμές, θα τρώνε τα νύχια τους του χρόνου τον Δεκέμβρη...(που θα λήγουν)

Διότι, ΤΙ έχει πάρει "την κάτω βόλτα" τα τελευταία χρόνια, και έχει αποκατασταθεί άμεσα; ("κρίση", πετρέλαιο, κορωνοϊός...)

10 λεπτά πριν, ekechagi είπε

Μέχρι το Σεπτέμβριο του 2021 έμενα με τους γονείς μου και στη φορολογική δήλωση φαίνομαι ότι μένω εκεί. Το Νοέμβριο ξεκίνησα δουλειά σε άλλη πόλη, νοίκιασα και ξεκίνησα λογαριασμό ρεύματος στο όνομά μου.

Μπορώ να πάρω την κρατική επιδότηση για το ρεύμα, καθώς πλέον η μόνιμη κατοικία μου είναι στο ακίνητο που νοικιάζω και δεν έχω άλλη παροχή ρεύματος στο ΑΦΜ μου;

Για την ώρα έστω, τα φορολογικά σου δεν έχουν σχέση με την επιδότηση στο ρεύμα (δεν ξέρω αν ανακοινώθηκε τίποτα σχετικό σήμερα). Αυτό που επιδοτείται, είναι η ΠΑΡΟΧΗ, στην ουσία (δεν είναι "προσωποποιημένη" η επιδότηση). Σε κάθε περίπτωση (αν κι εξαρτάται απ' τις καταναλώσεις σου, πχ πάνω από 250kWh/μήνα) καλό είναι να βάλεις νυχτερινό μετρητή και να δεις μήπως διακαιούσαι και ΚΟΤ (9.000€ ετήσιο εισόδημα).

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, booogieman είπε

αλλα προσπαθω να καταλαβω, πχ αν με συμφερει ρευμα απο φυσικο αεριο που λεει και καλα τιμη 50% κατω, δλδ με συνεπεια 0.05450 kWh..

νέα δεδομένα, φρέσκα

https://www.newsit.gr/oikonomia/epidotisi-gia-fysiko-aerio-kai-reyma-nea-metra-gia-noikokyria-kai-epixeiriseis-oi-anakoinoseis-skreka/3442371/

ουσιαστικά μειώσαν την επιδότηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

νέα δεδομένα, φρέσκα

https://www.newsit.gr/oikonomia/epidotisi-gia-fysiko-aerio-kai-reyma-nea-metra-gia-noikokyria-kai-epixeiriseis-oi-anakoinoseis-skreka/3442371/

ουσιαστικά μειώσαν την επιδότηση

...και σαν να μην βλέπω αναφορά για τα σταθερά προγράμματα...

Ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους. Πέρυσι τέτοια εποχή μελετώντας το ποστ και τις αναλύσεις το αγαπητού korakios κατέληξα στο nrg save 30 ενεργοποιώντας την επιλογή fix. Και όλα πήγαιναν μια χαρά και ήλπιζα ότι ίσως να ήμουν καλυμμένος από αυτό που γίνεται στην ηλ. Ενέργεια. Δυστυχώς αμ δε.. Σήμερα επικοινώνησα με την εταιρία για να με ενημερώσουν αν υπάρχουν αλλαγές( δεν είχα παρατηρήσει κάτι) και έμαθα πως από 1/1/22 το fix δεν υφίσταται(στον έναντι λογαριασμό στις  8/11/21 το ανέγραφε τελικά με μικρά γράμματα στο τέλος) . Σαν επιλογή μου δώσανε το fixed4all με 24μημη δέσμευση. Λόγω του ότι χρησιμοποιώ για θέρμανση αντλία θερμότητας και γενικά έχω καταναλώσεις τι θα προτείνατε οι πιο ειδικοί να κάνω?? Από τις τελευταίες 10-20 σελίδες που πρόλαβα να διαβάσω έγινε η ΔΕΗ η καλύτερη λύση???

Επίσης μου είπαν πως έχω δύο μήνες από 1/1 για να διακόψω το συμβόλαιο χωρίς κάποια ρήτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, antonio30 είπε

Επίσης μου είπαν πως έχω δύο μήνες από 1/1 για να διακόψω το συμβόλαιο χωρίς κάποια ρήτρα.

η νομοθεσία προβλέπει 30 μέρες απο την ειδοποίηση , δεν ξέρω αν στους όρους γράφει 60 μέρες

Αλλά πάρτο γραπτώς απαραίτητα , ειδικά αφού

15 λεπτά πριν, antonio30 είπε

(στον έναντι λογαριασμό στις  8/11/21 το ανέγραφε τελικά με μικρά γράμματα στο τέλος

αν μπορείς να το εξαντλήσεις και να φύγεις στο 2μηνο θα σε συμφέρει λόγω κατανάλωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, antonio30 είπε

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους. Πέρυσι τέτοια εποχή μελετώντας το ποστ και τις αναλύσεις το αγαπητού korakios κατέληξα στο nrg save 30 ενεργοποιώντας την επιλογή fix. Και όλα πήγαιναν μια χαρά και ήλπιζα ότι ίσως να ήμουν καλυμμένος από αυτό που γίνεται στην ηλ. Ενέργεια. Δυστυχώς αμ δε.. Σήμερα επικοινώνησα με την εταιρία για να με ενημερώσουν αν υπάρχουν αλλαγές( δεν είχα παρατηρήσει κάτι) και έμαθα πως από 1/1/22 το fix δεν υφίσταται(στον έναντι λογαριασμό στις  8/11/21 το ανέγραφε τελικά με μικρά γράμματα στο τέλος) . Σαν επιλογή μου δώσανε το fixed4all με 24μημη δέσμευση. Λόγω του ότι χρησιμοποιώ για θέρμανση αντλία θερμότητας και γενικά έχω καταναλώσεις τι θα προτείνατε οι πιο ειδικοί να κάνω?? Από τις τελευταίες 10-20 σελίδες που πρόλαβα να διαβάσω έγινε η ΔΕΗ η καλύτερη λύση???

Αυτό που καταλαβα κορακιε είναι πως ήδη από 1/1 δεν υφίσταται το fixed άρα χρεωνομαι την οποία ρήτρα. Με συμφέρει να κάτσω στο πρόγραμμα που ειμαι ή να βρω κάτι με σταθερή χρέωση? Το καινούργιο σου excel που είναι και δεν το βρίσκω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, antonio30 είπε

Το καινούργιο σου excel που είναι και δεν το βρίσκω?

στην υπογραφή μου

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1x0pz1zuXPTSEv7yuj-oqxlfh_cFnMkrJTGb4gNFH3u0/edit?usp=sharing

αλλά για τα κυμαινόμενα θέλει να προβλέψεις ΤΕΑ και επιδότηση

1 λεπτό πριν, antonio30 είπε

Αυτό που καταλαβα κορακιε είναι πως ήδη από 1/1 δεν υφίσταται το fixed άρα χρεωνομαι την οποία ρήτρα.

τότε την κάνεις άμεσα , 99,99% για ΔΕΗ θα σου βγάλει μιας και το νέο fixed έχει κυμαινόμενο πάγιο που θα σε αρμέξει

κρίμα πάντως που δεν είδες την ειδοποίηση , όλοι την κάνανε εκείνη την περίοδο με τις παλιές τιμές online/enter

φαντάζομαι νυχτερινό έχεις (επιβάλλεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, antonio30 είπε

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους. Πέρυσι τέτοια εποχή μελετώντας το ποστ και τις αναλύσεις το αγαπητού korakios κατέληξα στο nrg save 30 ενεργοποιώντας την επιλογή fix. Και όλα πήγαιναν μια χαρά και ήλπιζα ότι ίσως να ήμουν καλυμμένος από αυτό που γίνεται στην ηλ. Ενέργεια. Δυστυχώς αμ δε.. Σήμερα επικοινώνησα με την εταιρία για να με ενημερώσουν αν υπάρχουν αλλαγές( δεν είχα παρατηρήσει κάτι) και έμαθα πως από 1/1/22 το fix δεν υφίσταται(στον έναντι λογαριασμό στις  8/11/21 το ανέγραφε τελικά με μικρά γράμματα στο τέλος) . Σαν επιλογή μου δώσανε το fixed4all με 24μημη δέσμευση. Λόγω του ότι χρησιμοποιώ για θέρμανση αντλία θερμότητας και γενικά έχω καταναλώσεις τι θα προτείνατε οι πιο ειδικοί να κάνω?? Από τις τελευταίες 10-20 σελίδες που πρόλαβα να διαβάσω έγινε η ΔΕΗ η καλύτερη λύση???

Δυστυχώς δεν μπήκα να ενημερωθώ και την έφαγα. Της ΔΕΗ θα βγει στα 0.15 η kwh? Από τα 0,0625 θα μας κακοφανει αλλά καλύτερα να μην φανταστώ τι θα γίνει αν μείνω με τις τιμές χονδρικής που παίζουν..νυχτερινό δεν είχα κάνει. Οπότε κατάστημα ΔΕΗ enter home και νυχτερινό?? Να σώσουμε ότι μπορούμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, antonio30 είπε

νυχτερινό δεν είχα κάνει

δες τότε στο excel πόσα είχες χάσει μόνο απο τις ρυθμιζόμενες (με 20% χρήσης , μπορείς να το αυξήσεις)

αν υπάρχει και διαφορά στην κιλοβατώρα νυχτερινού κάνεις

ετήσια kw επί τιμή €/kw μέρας μείον νύχτας

αίτηση στο ΔΕΔΔΗΕ και εδώ το αντίστοιχο θέμα

5 λεπτά πριν, antonio30 είπε

Της ΔΕΗ θα βγει στα 0.15 η kwh?

Οι τιμες είναι στάνταρ , συνέχεια στο άλλο θέμα της ΔΕΗ

5 λεπτά πριν, antonio30 είπε

Να σώσουμε ότι μπορούμε?

ε, ναι

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, antonio30 είπε

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους. Πέρυσι τέτοια εποχή μελετώντας το ποστ και τις αναλύσεις το αγαπητού korakios κατέληξα στο nrg save 30 ενεργοποιώντας την επιλογή fix. Και όλα πήγαιναν μια χαρά και ήλπιζα ότι ίσως να ήμουν καλυμμένος από αυτό που γίνεται στην ηλ. Ενέργεια. Δυστυχώς αμ δε.. Σήμερα επικοινώνησα με την εταιρία για να με ενημερώσουν αν υπάρχουν αλλαγές( δεν είχα παρατηρήσει κάτι) και έμαθα πως από 1/1/22 το fix δεν υφίσταται(στον έναντι λογαριασμό στις  8/11/21 το ανέγραφε τελικά με μικρά γράμματα στο τέλος) . Σαν επιλογή μου δώσανε το fixed4all με 24μημη δέσμευση. Λόγω του ότι χρησιμοποιώ για θέρμανση αντλία θερμότητας και γενικά έχω καταναλώσεις τι θα προτείνατε οι πιο ειδικοί να κάνω?? Από τις τελευταίες 10-20 σελίδες που πρόλαβα να διαβάσω έγινε η ΔΕΗ η καλύτερη λύση???

Δυστυχώς δεν μπήκα να ενημερωθώ και την έφαγα. Της ΔΕΗ θα βγει στα 0.15 η kwh? Από τα 0,0625 θα μας κακοφανει αλλά καλύτερα να μην φανταστώ τι θα γίνει αν μείνω με τις τιμές χονδρικής που παίζουν..νυχτερινό δεν είχα κάνει. Οπότε κατάστημα ΔΕΗ enter home και νυχτερινό?? Να σώσουμε ότι μπορούμε?

Σ ευχαριστώ κορακιε και άλλη φορά ο νους μου στο thred.. οι λαλακιες πληρώνονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κάτι επίφοβο που έγινε σήμερα . Μόλις πριν 10 λεπτά μου ήρθε μύνημα καλώς ήρθατε στην zenith ( για το ρεύμα στο viber ) ενώ έχω κάνει αίτημα υπαναχώρησης εδώ και 3 μέρες . 

Να ανησυχήσω ? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...