Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, korakios είπε

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?

 

12 λεπτά πριν, TSINE είπε

Ξέρετε παιδιά όπως ενεργοπιιω το deh enter online που είναι στα 0.17 ?

 

Μπαίνω στο e bill της ΔΕΗ κανονικά αλλά δεν βρίσκω κάπου να το ενεργοποιήσω μόνο με αφήνει να το επιλέξω και τα δω τον τιμοκατάλογο . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

33 λεπτά πριν, washcloud είπε

εκτός απ' την περιπτωση να είχε αφήσει οφειλές, ειδικά στην ΔΕΗ

Μιας που το ανέφερες, η αρχική αιτία που έψαχνα να νοικιάσω εξαρχής είναι γιατί στο σπίτι που ζω τα τελευταία δύο χρόνια, είμαι χωρίς ρεύμα εδώ κι ενάμιση μήνα. Πάροχος ήταν η ΔΕΗ στην οποία είχε μια αξιοσέβαστη οφειλή ο θείος μου. Εκκρεμούσε δικαστήριο και δεν συμμαζεύεται. Μετά το θάνατο του κανείς δεν αποδέχτηκε την κληρονομιά κι έτσι δεν υπάρχει κανείς για να κάνει κάποιο διακανονισμό.

Κατόπιν επικοινωνίας με τη ΔΕΗ αποκλείουν οποιασδήποτε άλλη λύση πέραν του να ξεπληρωθεί το υπέρογκο χρέος (>10000€)🔥.

Άραγε κάποια λύση αχνοφαίνεται στον ομιχλώδη ορίζοντα; Μήπως κάποιος πάροχος θα υπήρχε περίπτωση να κάνει επανασύνδεση στο όνομα μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, RothFTP είπε

Μιας που το ανέφερες, η αρχική αιτία που έψαχνα να νοικιάσω εξαρχής είναι γιατί στο σπίτι που ζω τα τελευταία δύο χρόνια, είμαι χωρίς ρεύμα εδώ κι ενάμιση μήνα. Πάροχος ήταν η ΔΕΗ στην οποία είχε μια αξιοσέβαστη οφειλή ο θείος μου. Εκκρεμούσε δικαστήριο και δεν συμμαζεύεται. Μετά το θάνατο του κανείς δεν αποδέχτηκε την κληρονομιά κι έτσι δεν υπάρχει κανείς για να κάνει κάποιο διακανονισμό.

Κατόπιν επικοινωνίας με τη ΔΕΗ αποκλείουν οποιασδήποτε άλλη λύση πέραν του να ξεπληρωθεί το υπέρογκο χρέος (>10000€)🔥.

Άραγε κάποια λύση αχνοφαίνεται στον ομιχλώδη ορίζοντα; Μήπως κάποιος πάροχος θα υπήρχε περίπτωση να κάνει επανασύνδεση στο όνομα μου;

oftopic , το χρέος πάει στο ΑΦΜ και απο τη στιγμή μάλιστα που έγινε αποποίηση η ΔΕΗ δεν έχει δικαίωμα είσπραξης

το ποσό φυσικά ακούγεται υπερβολικό , δεν το σχολιάζω περαιτέρω

οποιοσδήποτε πάροχος μπορεί να σε συνδέσει

φυσικά και η ΔΕΗ μέσω καταγγελίας

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, RothFTP είπε

Μιας που το ανέφερες, η αρχική αιτία που έψαχνα να νοικιάσω εξαρχής είναι γιατί στο σπίτι που ζω τα τελευταία δύο χρόνια, είμαι χωρίς ρεύμα εδώ κι ενάμιση μήνα. Πάροχος ήταν η ΔΕΗ στην οποία είχε μια αξιοσέβαστη οφειλή ο θείος μου. Εκκρεμούσε δικαστήριο και δεν συμμαζεύεται. Μετά το θάνατο του κανείς δεν αποδέχτηκε την κληρονομιά κι έτσι δεν υπάρχει κανείς για να κάνει κάποιο διακανονισμό.

Κατόπιν επικοινωνίας με τη ΔΕΗ αποκλείουν οποιασδήποτε άλλη λύση πέραν του να ξεπληρωθεί το υπέρογκο χρέος (>10000€)🔥.

Άραγε κάποια λύση αχνοφαίνεται στον ομιχλώδη ορίζοντα; Μήπως κάποιος πάροχος θα υπήρχε περίπτωση να κάνει επανασύνδεση στο όνομα μου;

Χαρά στο κουράγιο σου...(πώς τα βγάζεις πέρα; Μπαλαντέζα από γείτονα κτλ;)

Η ΔΕΗ εν τω μεταξύ (να ένα από τα κακά της, για να μην λένε κάποιοι ότι την πουσάρουμε, λες κι έχει μόνο καλά), "θεωρεί" σε περιπτώσεις οφειλών, ότι,,,,βαρύνουν ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ (καμμία νομική ευστάθεια σε αυτό) και για αυτό τον λόγο,,,αρνούνται επανασύνδεση (με άλλα λόγια "εκβιάζουν", μπας και πληρωθεί έτσι το χρέος, όταν έχεις ανάγκη ρευματοδότησης). ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ, αλλά ο μόνος τρόπος να τους υποχρεώσεις να κόψουν τις πίπες, είναι να το πας δικαστικά (δεν έχω ιδέα τί γίνεται ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ αν κάνεις καταγγελίες σε ΣτΚ και ΡΑΕ, αλλά υποπτεύομαι όχι και πολλά, ή έστω όχι άμεσα...). Σε ΤΕΤΟΙΑ περίπτωση, τους χέζεις κι αιτείσαι ρευματοδότηση σε άλλον πάροχο. Προχθές κι όλας το είχα γράψει, παρόμοια περιπτωση μου είχε τύχει (νοίκιασα σπίτι που υπήρχε χρέος προς ΔΕΗ πάνω από 10 χήνες - τον είχε τονγκάρει σε νοίκι-ρεύμα-νερό καμμιά,,,30αρού σύνολο, για χρόνια προηγούμενος ενοικιαστής, καθώς ο τρόμπας τον είχε βάλει μέσα χωρίς να τον υποχρεώσει να πάρει το ρεύμα/νερό στο δικό του όνομα/ΑΦΜ και η ΔΕΗ μας έγραψε όταν ζητήσαμε επανασύνδεση - ήθελε εξόφληση/δικανονισμό του χρέους πρώτα, που ο ιδιοκτήτης δεν υπήρχε περίπτωση να κάνει). Το κακό στην δικιά μου έστω περίπτωση είναι ότι λόγω του προηγούμενου χρέους στην παροχή, η ΕΛπέντισον που πρωτοαπευθύνθηκα, ζήταγε αν θυμάμαι καλά 1.500 για,,,εγγύηση ώστε να μου βάλει αυτή ρεύμα (τρέχα-γύρευε γιατί). Ενώ η Πρωτέργεια που μου πρότεινε ο μεσίτης του σπιτιού, όταν την ρώτησα, μου είπε ότι ήθελε αν θυμάμαι καλά, 90€ και πήγα εκεί. Οπότε, σε περιπτωση που θες επανασύνδεση ΜΙΛΑ ΜΕ ΟΛΟΥΣ να σου πουν τί θέλουν για εγγύηση (και φυσικά θα ζητήσεις να πας σε ΣΤΑΘΕΡΟ πρόγραμμα, όχι "ρητρας").

Επίσης κατι έχει παίξει τελευταια με επανασυνδέσεις για κομμένο λόγω χρέους, κάποια κρατική επιδότηση; Κάτι τέτοιο τεσπα που κάτι λέει "για 6 χιλιάρικα" νομίζω...Δεν ξέρω τί ακριβώς είναι, ψαξ' το, μπας και είναι κάτι που σ' ενδιαφέρει.

2 ώρες πριν, washcloud είπε

(πώς τα βγάζεις πέρα; Μπαλαντέζα από γείτονα κτλ;)

...τώρα που το σκέφτομαι, πρόσεξε αν τυχόν απλά σήκωσες τον διακόπτη του ρολογιού, (καθώς συνήθως το "κόψιμο" συνίσταται απλώς στο,,,κατέβασμά του) και πρακτικά δεν είσαι χωρίς ρεύμα, ώστε να ζεις μέσα στο σπίτι σαν άνθρωπος, και το καταλαβαίνω, αλλά επειδή η ΔΕΗ κι ο Νόμος ΔΕΝ το καταλαβαίνει αυτό έτσι, και το καταλαβαίνει απλώς ως ρευματοκλοπή, μη τυχόν και το πάρουν χαμπάρι (κυρίως μέσω καρφωτής από "καλοθελητές" γείτονες που μπορεί να ξέρουν τί παίζει........), γιατί θα μπλέξεις άσχημα.....(και οικονομικά, και νομικά....). ΑΝ είναι όπως το σενάριο που μόλις είπα, κατέβασε τον διακόπτη και ζήτα από γείτονα (όλο και κάποιος "άνθρωπος" θα βρεθεί να σ' εξυπηρετήσει, αν και στις μέρες που το ρεύμα έχει πάει θεό, χμ....) να βάλεις μπαλαντέζα να έχεις τα βασικά πάνω της (μέχρι και λάμπες με επιπλέον προεκτάσεις) και μάλλον φύγε από 'κει μια ώρα αρχύτερα........

Επεξ/σία από washcloud
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Triple_HR21 είπε

Εν τω μεταξύ ένας αντιπροσωπος με προσφέρει ένα πρόγραμμα στην ηρων το hellenic forces,που ήταν για ένστολους ένα παλιό ειδικο πρόγραμμα (τλχν έτσι με το πουλάει) με σταθερή τιμή kw στα 0.07850 και χωρίς την οτσ με διάρκεια 2 χρόνια. Έχετε ιδέα τι μπορεί να είναι; 

Ναι, απάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DownUNDERground είπε

Ναι, απάτη.

Γιατί όμως απάτη; με έδειξε το συμβόλαιο που έκανε τελευταία σε κάποιον,το τσέκαρα και όντως ότι με έλεγε ισχύει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Triple_HR21 είπε

Γιατί όμως απάτη; με έδειξε το συμβόλαιο που έκανε τελευταία σε κάποιον,το τσέκαρα και όντως ότι με έλεγε ισχύει. 

Δεν παίζει σήμερα τέτοια τιμή χωρίς ΟΤΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DownUNDERground είπε

Δεν παίζει σήμερα τέτοια τιμή χωρίς ΟΤΣ.

Τσέκαρε εδώ την παράγραφο, και με έκανε με έκανε εντύπωση. 

SmartSelect_20220106-194923_Viber.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Triple_HR21 είπε

Τσέκαρε εδώ την παράγραφο, και με έκανε με έκανε εντύπωση. 

προχώρα το τότε , αλλά διαβάζεις με προσοχή τι θα υπογράψεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Triple_HR21 είπε

Τσέκαρε εδώ την παράγραφο, και με έκανε με έκανε εντύπωση. 

...το θέμα είναι αν το συγκεκριμένο πρόγραμμα ΕΙΝΑΙ εν ισχύ, για τον Ήρωνα. Πάρε και ρώτα τους, κι αν σου πούνε ναι, προχωράς (υποθέτω ότι είναι κάποιο προνομιακό, ίσως παλιότερο, ίσως και όχι τόσο - που ΜΑΛΛΟΝ; "ο δικαιούχος" του πρέπει να είναι ένστολος...; Ή δεν παίζει ρόλο, και απλά "διακινείται κάτω από το χαλί"...; Τεσπα στον Ήρωνα θα σου πουν, αν και τί ισχύει.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, washcloud είπε

...το θέμα είναι αν το συγκεκριμένο πρόγραμμα ΕΙΝΑΙ εν ισχύ, για τον Ήρωνα. Πάρε και ρώτα τους, κι αν σου πούνε ναι, προχωράς (υποθέτω ότι είναι κάποιο προνομιακό, ίσως παλιότερο, ίσως και όχι τόσο - που ΜΑΛΛΟΝ; "ο δικαιούχος" του πρέπει να είναι ένστολος...; Ή δεν παίζει ρόλο, και απλά "διακινείται κάτω από το χαλί"...; Τεσπα στον Ήρωνα θα σου πουν, αν και τί ισχύει.)

Πήρα τηλέφωνο χθες και με είπε μια κοπέλα ότι το πρόγραμμα αυτό δεν υπάρχει,υπάρχει περίπτωση να υπάρχει αν σας το έδωσε κάποιος αντιπρόσωπος άλλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Triple_HR21 είπε

Πήρα τηλέφωνο χθες και με είπε μια κοπέλα ότι το πρόγραμμα αυτό δεν υπάρχει,υπάρχει περίπτωση να υπάρχει αν σας το έδωσε κάποιος αντιπρόσωπος άλλος. 

...η κοπέλα είναι που "δεν υπάρχει"...  :-D

Στείλε mail στην εξυπηρέτηση πελατών του Ήρωνα και τόνισέ τους να σου "απαντήσουν επίσημα", εάν το συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι ΣΕ ΙΣΧΥ για την εταιρία τους, ή αν θα το υπογράψεις και το στείλει ο αντιπρόσωπας τυχόν βρεθείς σε κανένα,,,ρητροπρόγραμμα εκ των υστέρων...:-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Triple_HR21 είπε

Πήρα τηλέφωνο χθες και με είπε μια κοπέλα ότι το πρόγραμμα αυτό δεν υπάρχει,υπάρχει περίπτωση να υπάρχει αν σας το έδωσε κάποιος αντιπρόσωπος άλλος. 

Πολύ πιθανό να προσπαθήσουν να σε εντάξουν σε άλλο από αυτό που βλέπεις, καθώς δε νομίζω μόλις φτάσει τέτοιο αίτημα στα κεντρικά να το περάσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι το άτομο αυτό το εμπιστεύομαι είναι δικός μου.και με λέει να τις βάλω τις παροχές όλες, αλλιώς θα το μετανιώσω, (ήδη με το zero το μετανιώνω αλλά τεσπα) 

Εδώ φαίνεται ξεκάθαρα πόσο έχει η τιμή της kw. Και το πρόγραμμα λέγεται hellenic forces όντως 

SmartSelect_20220106-202121_Gallery.jpg

SmartSelect_20220106-202411_Messenger.jpg

 

SmartSelect_20220106-202636_Gallery.jpg

Επεξ/σία από Triple_HR21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρα λίγο για καταστήματα Ήρωνα στην Ξάνθη (αν είσαι εκεί όπως υποδηλώνει το άβατάρ σου) και είδα ότι απλώς υπάρχει "συνεργάτης" (ασφαλιστικό πρακτορείο, κλασσικά : λίγο απ' όλα...). Και όταν είδα διεύθυνση, θυμήθηκα φίλο που ήταν σε αυτό (ούτε που θυμάμαι αν δούλευε απλά ή αν είχε μπει στην επιχείριση - πάνε 11 χρόνια που έχω φύγει από την πόλη). Αν τεσπα υπάρχει κάποιος Άρης εκεί μέσα, ΕΙΝΑΙ παντως άτομο εμπιστοσύνης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...