Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί η ερώτηση να έχει τεθεί ξανά αλλά δεν είναι δυνατόν να διαβάσω 1166 σελίδες!

Θέλω να φύγω ΧΤΕΣ από τη VOLTON. Πόσο θα μου χρεώσει για την αποχώρηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, sx1t είπε

Μπορεί η ερώτηση να έχει τεθεί ξανά αλλά δεν είναι δυνατόν να διαβάσω 1166 σελίδες!

Θέλω να φύγω ΧΤΕΣ από τη VOLTON. Πόσο θα μου χρεώσει για την αποχώρηση;

αυτο θα  αναφέρεται στο συμβολαιο που εχεις υπογραψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 10/12/2021 at 14:38, korakios said:

άργησες δυστυχώς

κατέβασε το excel της υπογραφής μου και πήγαινε στην καρτέλα με επαγγελματικά , πλέον χάλια είναι όλα αλλά ίσως κάτι σε βολέψει

ανέβασε χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία λογαριασμό απο Ζενιθ και τύπος προγράμματος (Γ21,Γ22) και περίοδο κατανάλωσης

εξαρτάται απο το αν μπορέσεις να παρουσιάσεις οτι δε σε ενημερώσανε

ναι

το αρχειο της υπογραφης σου ειναι συμφωνα με τις τωρινες τιμες , για τα επαγγελματικα?

 

 

Επεξ/σία από kostakiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, washcloud είπε

....δεν είσαι ευχαριστημένος;...ξαναδές την τηλεοπτική τους διαφήμιση! Δεν μπορεί, τόσες αναφορές στο "ΧΩΡΙΣ ΡΗΤΡΑ ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ!", τόσο ψηστήρι για το ότι "...ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΡΕΥΜΑ ΣΕ ΤΙΜΗ ΚΟΣΤΟΥΣ!" (...λες και αυτό είναι,,,καλό :-D), τόσα μηδενικά να πηγαινοέρχονται στην οθόνη! Με δώρα! (...σου χαρίζουν λέει, πόσους, ΤΡΕΙΣ μήνες από την χρέωση "Zero"...; Που ζήρο να 'ναι οι ώρες τους, που βάλανε πόσο αδαή κοσμάκη σε ΡΗΤΡΟΠΡΟΓΡΑΜΜΑ......)

...αυτούς ειρωνεύομαι, όχι εσένα. Είδες και μόνος σου : άλλα στο τηλέφωνο - άλλα στο συμβόλαιο...

Τί κάνεις; Δύο επιλογές έχεις : ή μένεις σ' αυτά τα κοπούκια, ΑΛΛΑ ζητάς να σε βάλουν στο πρόγραμμά τους με την ΣΤΑΘΕΡΗ τιμή κιλοβατώρας (το "Fixed"), ή πληρώνεις ρήτρα αποχώρησης και πας ΔΕΗ, στο σταθερό της το "myHome Enter". Λόγω της υψηλής ρήτρας αποχώρησης (αφού σε κατάφεραν και υπέγραψες), μάλλον σε συμφέρει να μείνεις σε αυτούς αλλά είπαμε : στο ΣΤΑΘΕΡΟ τους.

Διαλέγεις και παίρνεις.

ΑΝέβασέ μας και τον λογαριασμό που σ' έκανε και είπες ότι "δεν είσαι ευχαριστημένος" :-). Όλο και κάτι περισσότερο θα έχει εκεί για να σου επισημάνουμε.

Επειδή έχω αρκετες παροχές στο όνομα μου, ψάχνομαι να δω τι θα κάνω. 

Θεωρείς αυτή τη στιγμή της ΔΕΗ το πρόγραμμα το ποιο συμφέρον; 

Εν τω μεταξύ ένας αντιπροσωπος με προσφέρει ένα πρόγραμμα στην ηρων το hellenic forces,που ήταν για ένστολους ένα παλιό ειδικο πρόγραμμα (τλχν έτσι με το πουλάει) με σταθερή τιμή kw στα 0.07850 και χωρίς την οτσ με διάρκεια 2 χρόνια. Έχετε ιδέα τι μπορεί να είναι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, washcloud είπε

α) και περασμένη βδομάδα άγγιξε για μια μέρα και τα,,,415. Κόλαση δηλαδή.

β) Συν το γεγονός ότι την παίρνει να ΜΗΝ ανεβάσει τιμές στο 6μηνο μετά τη σύναψη συμβολαίου, που έχει δικαίωμα

Τρομερη αναλυση, ευχαριστουμε ειδικα εμεις που τωρα "ξυπναμε"...

α) Απο το link του korakiou βλεπω εφτασε 542, κοιταζω κατι λαθος;

https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures

β) Μπορει δηλαδη και η ΔΕΗ να ανεβασει τιμες μετα το συμβολαιο; πχ μπορεί στα παλια σταθερα προγραμματα που πλεον δεν υπαρχουν να ανεβασει τιμες πριν την ληξη του συμβολαιου; Και κατ επεκταση στα υπαρχοντα για οσους μπουμε τωρα στα σταθερα;

Επεξ/σία από booogieman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, sx1t είπε

Θέλω να φύγω ΧΤΕΣ από τη VOLTON. Πόσο θα μου χρεώσει για την αποχώρηση;

Κατ' αρχάς καλό (για 'σένα, καθώς θα δούμε διάφορα εκεί για να μπορέσουμε να σταπούμε καλύτερα) θα ήταν να μας ανέβαζες ΕΣΤΩ τον τελευταίο σου λογαριασμό (σβήσε ΑΦΜ, παροχή, όνομα κτλ), ειδικά αν είναι εκκαθαριστικός. Και να μας πεις και το πρόγραμμα στο οποίο είσαι (αν δεν το γράφει στον λογαριασμό) και από πότε, γιατί έτσι όπως έχουν τα πράγματα γενικώς, υπάρχει μέχρι και...περίπτωση να σε συμφέρει να μείνεις εκεί (ελάχιστη, αλλά λέμε). Ποιος ακριβώς εν τω μεταξύ ο λόγος που δεν θέλεις ούτε ζωγραφιστή να την βλέπεις (και ΠΟΥ ακριβώς σκπεύεις να πας, και κυρίως σε τί είδους πρόγραμμα;); Πες μας, έχει και αυτό σημασία. Κατά τ' άλλα, όπως ήδη σου είπαν, ή κοιτάς το συμβόλαιό σου (εδικούς, κι αν δεν το λέει εκεί, γενικούς όρους και τιμοκατάλογο - συνήθως είναι 2 διαφορετικά αρχεία ή χαρτιά), ή και τους ρωτάς (μέιλ ή,,,τηλέφωνο...). Γενικά πάντως, έχει να κάνει με τους μήνες που απομένουν μέχρι την λήξη του συμβολαίου (κάθε υπολειπόμενος μήνας χρεώνεται τόσα € - συνήθως το ποσό του μηνιαίου παγίου, αν και εξαρτάται από κάθε πάροχο πώς ακριβώς θα ορίσει την ποινή αποχώρισης).

Κράτα τέλος πως, αν πρόκειται "απλά για υψηλό λογαριασμό", ότι ούτως ή άλλως το ρεύμα πήγε στον θεό από το καλοκαίρι (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ πενταπλασιασμός τιμής κιλοβατώρας, που πρακτικά σημαίνει διπλασιασμός ή και τριπλασιασμός, ανάλογα την περίπτωση, του ποσού που συνήθως πλήρωνε κάποιος στους λογαριασμούς του - μείον βέβαια την καρτική επιδότηση που έχει δοθεί από Σεπτέμβρη). Για περισσότερες διευκρινήσεις, θα τα πούμε στην πορεία, αλλά κράτα πως δεν έχει τόσο να κάνει με τους παρόχους, αλλά με το ΕΙΔΟΣ προγράμματος που βρίσκεται ο καθένας : κυμαινόμενης ή σταθερής διατίμησης...Και σε βλέπω "τσίτα" : χαλάρωσε, με τα νεύρα δεν βγαίνει καλή άκρη. Εδώ θα βοηθηθείς για να κάνεις το καλύτερο από εδώ και πέρα. Ξεκίνα όμως με το ανέβασμα λογαριασμού και τα άλλα που είπα.

2 ώρες πριν, Triple_HR21 είπε

Επειδή έχω αρκετες παροχές στο όνομα μου, ψάχνομαι να δω τι θα κάνω. 

Θεωρείς αυτή τη στιγμή της ΔΕΗ το πρόγραμμα το ποιο συμφέρον; 

Εν τω μεταξύ ένας αντιπροσωπος με προσφέρει ένα πρόγραμμα στην ηρων το hellenic forces,που ήταν για ένστολους ένα παλιό ειδικο πρόγραμμα (τλχν έτσι με το πουλάει) με σταθερή τιμή kw στα 0.07850 και χωρίς την οτσ με διάρκεια 2 χρόνια. Έχετε ιδέα τι μπορεί να είναι; 

...κοίτα, εξαρτάται από πολλά, το τί είναι καλύτερο, για τον καθένα. Έτσι γενικά όμως, ναι, τα ΣΤΑΘΕΡΑ της ΔΕΗ, έχουν τις πιο χαμηλές τιμές, τους καλύτερους όρους αποδέσμευσης, και τις καλύτερες προϋποθέσεις για διάφορα πράγματα (όπως κοινωνικό τιμολόγιο, νυχτερινό ρεύμα κ.α.). Και όχι επειδή το θεωρώ εγώ, αλλά αντικειμενικά. Αν καταλαβαίνεις πώς να το χρηιμοποιήσεις, το μέλος korakios έχει στην υπογραφή του ένα φύλλο Εxcel με συγκρίσεις μεταξύ προγραμμάτων/παρόχων. Το ΚΑΤΕΒΑΖΕΙΣ, και βάζεις δικές σου τιμές και βγάζεις συμπέρασμα (και ό,τι δεν πιάνεις, το ρωτάς).

Εγώ θα έλεγα μακρυά από "τρίτους" που,,,πουλάνε προγράμματα για λογαριασμό παρόχων. Γενικόλογα, αυτό. Καλύτερα άμεση επικοινωνία (με μέιλ, όχι τηλέφωνο) με τους παρόχους, πχ για να ρωτήσεις αν το πρόγραμμα (και οι τιμές του) που λέει, ισχύει κατ' αρχάς. Πρόσεχε πάντως, γιατί κάποιοι "αντιπρόσωποι", δεν είναι ότι σώνει και καλά κοροϊδεύουν, μπορεί και να είναι με λάθος εντυπώσεις και να νομίζουν μάλιστα ότι κάνουν και,,,καλό στον κόσμο. Ρώτα Ήρωνα αν ισχύει το πρόγραμμα και οι τιμές και ρώτα και  διάρκεια συμβολαίου, ΠΑΓΙΟ ΜΗΝΟΣ (και αν είναι και κλιμακωτό με την κατανάλωση, γιατί πχ αυτή τη στιγμή ο Ήρωνας δίνει ένα σταθερό στους οικιακούς, που αν έχουν πάνω από 2.000kWh/4μηνο, είναι,,,χαρακίρι το πάγιο : ΤΡΙΑΝΤΑΠΕΝΤΕ€ /μήνα....). Συμπέρασμα; Σιγουρέψου για οποιαδήποτε κίνηση (ρωτάς για επιβεβαίωση εδώ) πριν υπογράψεις κάτι...Όχι βιασύνες, ειδικά αν δεν "κατέχεις" πολλά από την φάση "προγράμματα ρεύματος"...

*...τώρα πήρε το μάτι μου εκείνο το "Ξάνθη" στο avatar. Ξανθιώτης που "χαμούτζεψε" εδώ και μια 10ετία, εδώ...

1 ώρα πριν, booogieman είπε

Τρομερη αναύση, ευχαριστουμε ειδικοι εμεις που τωρα "ξυπναμε"...

α) Απο το link του korakiou βλεπω εφτασε 542, κοιταζω κατι λαθος;

https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures

β) Μπορει δηλαδη και η ΔΕΗ να ανεβασει τιμες μετα το συμβολαιο; πχ μπορεί στα παλια σταθερα προγραμματα που πλεον δεν υπαρχουν να ανεβασει τιμες πριν την ληξη του συμβολαιου; Και κατ επεκταση στα υπαρχοντα για οσους μπουμε τωρα στα σταθερα;

...εγώ πάντως να τονίσω πως ειδικός ΔΕΝ είμαι - συνηθίζω να κάνω "αναλύσεις" από όσα έχω καταλάβει εδώ κι ένα μήνα (κυρίως από εδώ μέσα), ακριβώς για να τις βλέπει κόσμος που δεν ξέρει ακόμη "τίποτα", σε φάση "ταχύρρυθμο,,,ξύπνημα"...Βάση θα δίνετε κυρίως στα όσα λένε παιδιά όπως ο korakios και ο ekrepali, που αν υπάρχουν "ειδικοί" εδώ, είναι αυτοί (δεν μπορούν βέβαια να γράφουν σεντόνια όπως εγώ ο παλαβός, αλλά τα περιεκτικά δικά τους - ειδικά του κοράκιου που είναι πολύ "τηλεγραφικός" - είναι πάντα spot-on). Για διευκρινίσεις ρωτάτε, και ενδεχομένως τις κάνουμε κι άλλοι που τον καταλαβαίνουμε καλύτερα.

Δεν ξέρω για την σημερινή τιμή kWh - πάντως αυτό που έχει σημασία είναι η μέση τιμή της ανά μήνα. Τα "καθημερινά της τερτίπια", είναι περισσότερο ενδεικτικά "τάσεων".

Ναι, όλοι έχουν το "δικαίωμα" μετά το 6μηνο ν' ανεβάσουν τιμές. ΠΟΙΟΙ θα το ΚΑΝΟΥΝ στην ΠΡΑΞΗ, θα φανεί στο χειροκρότημα (ή την μούντζα, ανάλογα). Με 2 υποσημειώσεις : για να είναι "νόμιμοι", πρέπει να ειδοποιήσουν ΜΕΤΑ το 6μηνο και να πουν ότι έχεις 60 μέρες ν' αποφασίσεις εάν θα παραμείνεις σε αυτούς ή όχι. Συνολο 8 μήνες δηλαδή, το ελάχιστο, οι τιμές που υπέγραψε κάποιος. Και αν ειδοποιήσουν ότι θα προβούν σε ανατίμηση, τότε εντός του 2μηνου που είπαμε, έχεις δικαίωμα με την σειρά σου να αποχωρήσεις ΧΩΡΙΣ ΠΟΙΝΗ, ασχέτως τί έγραφε η αρχική σύμβαση. Οπότε, αφού είναι δίκοπο μαχαίρι γι' αυτούς (ανατίμηση = πιθανό χάσιμο πελάτη), ίσως να το σκεφτούν καλά πρώτα (...αν και σίγουρα βασίζονται και στους "προβατοπελάτες" που ούτε θα καταλάβουν, ούτε και θα κάνουν κάτι για όλο αυτό και θα δεχτούν σιωπηρά την ανατίμηση...Οι οποίοι, παίζει να είναι και η πλειονότητα.....)

10 ώρες πριν, RothFTP είπε

Τώρα που το ΔΕΗ myhome enter έχει πάει 0.18 το κιλοβατώρι από 0.097 ακόμα αποτελεί την τοπ επιλογή για νέα συμβόλαια;

Μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα και νοίκιασα αξιοπρεπές διαμέρισμα και νιώθω όπως τον ποντικό που μόλις έφαγε το τυράκι της φάκας όταν συνειδητοποίησα τι συμβαίνει αυτή τη στιγμή στο χώρο του ρεύματος...

,,,ναι, αποτελεί "τοπ επιλογή", όχι μόνο έτσι ξερά για το "0,18", αλλά (κυρίως) και για άλλους λόγους (αρκετούς).

...αφού πρόλαβες κι ΕΦΑΓΕΣ το τυράκι, σημαίνει ότι είσαι ζωντανός πάντως :-D

Το σπίτι που θα πας, ΕΧΕΙ ρεύμα; Σε ποιόν πάροχο; Θα το πάρεις στ' όνομά σου;

 

10 ώρες πριν, Mule206 είπε

Ήρθε και ο λογαριασμός της volterra για το Δεκέμβριο. 

Όλα κομπλέ χωρίς ρήτρα ακόμα απλά έχω μια  απορία με τη πίστωση ενεργειακής μετάβασης όπως το αναφέρει. 

Εχει δύο τέτοιες μέσα μια 300 kw του Δεκεμβρίου που έκαψα 300+ οκ αυτη τη καταλαβαίνω και μια άλλη άκυρη για 20kw.

...μα τί ρήτρα να έχεις βρε κ@λόφαρδε, που είσαι σε ΣΤΑΘΕΡΟ πρόγραμμα;! :-)

Η "20άρα" αντιστοιχεί σε μέρες μήνα. Η επιδότηση δίνεται για τις πρώτες 300kWh του ΚΑΘΕ μήνα (επιδοτείται η παροχή, για κάθε 10kWh ημερησίως - και για τους μήνες με 31 μέρες η επιδότηση αντιστοιχεί για τις πρώτες 310kWh). Άρα το "20" είναι 2 (οι τελευταίες) μέρες του Νοέμβρη (μάλλον - δεν καλοκοίταξα τον λογαριασμό σου - είναι και λίγο θολός, έχω γεράσει κι όλας...:P)

 

Επεξ/σία από washcloud
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, booogieman είπε

α) Απο το link του korakiou βλεπω εφτασε 542, κοιταζω κατι λαθος;

ναι, δεν ξέρω που το είδες!

1 ώρα πριν, booogieman είπε

β) Μπορει δηλαδη και η ΔΕΗ να ανεβασει τιμες μετα το συμβολαιο; πχ μπορεί στα παλια σταθερα προγραμματα που πλεον δεν υπαρχουν να ανεβασει τιμες πριν την ληξη του συμβολαιου; Και κατ επεκταση στα υπαρχοντα για οσους μπουμε τωρα στα σταθερα;

στο 6μηνο βάσει νομοθεσίας

4 ώρες πριν, kostakiss είπε

το αρχειο της υπογραφης σου ειναι συμφωνα με τις τωρινες τιμες , για τα επαγγελματικα?

έχω ημερομηνία που γράφει τελευταία αλλαγή , εννοείται επαληθεύεις ο ίδιος

9 ώρες πριν, Mule206 είπε

@korakiosεσύ έβγαλες άκρη με τις προηγούμενες πιστώσεις;  κανονικά δε δικαιούμαστε και εμείς από Σεπτέμβρη 0.02;

ναι , μου βάλανε στον προηγούμενο λογαριασμό αλλά όχι αναδρομικά ,δεν καίγομαι θα δω τον επόμενο και αν δεν εχουν βαλει θα στείλω email

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, washcloud είπε

μα τί ρήτρα να έχεις βρε κ@λόφαρδε, που είσαι σε ΣΤΑΘΕΡΟ πρόγραμμα;! :-)

Η "20άρα" αντιστοιχεί σε μέρες μήνα. Η επιδότηση δίνεται για τις πρώτες 300kWh του ΚΑΘΕ μήνα (επιδοτείται η παροχή, για κάθε 10kWh ημερησίως - και για τους μήνες με 31 μέρες η επιδότηση αντιστοιχεί για τις πρώτες 310kWh). Άρα το "20" είναι 2 (οι τελευταίες) μέρες του Νοέμβρη (μάλλον - δεν καλοκοίταξα τον λογαριασμό σου - είναι και λίγο θολός, έχω γεράσει κι όλας...:P)

Μάλλον έτσι είναι όπως τα λες γιατί είναι από 28 Νοεμβρίου έως 31 Δεκεμβρίου ο λογαριασμός οπότε το 20αρικο αντιστοιχεί στις δύο μέρες του Νοέμβρη. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Μάλλον έτσι είναι όπως τα λες γιατί είναι από 28 Νοεμβρίου έως 31 Δεκεμβρίου ο λογαριασμός οπότε το 20αρικο αντιστοιχεί στις δύο μέρες του Νοέμβρη. 

...και να στο ξαναπώ : "ρήτρα", ΕΣΕΝΑ, που είσαι σε σταθερό πρόγραμμα, ΔΕΝ θα σου έρθει. Μην ξαναπείς λοιπόν ΕΣΥ για ρήτρα, γιατί θα μαζέψω ξαδέρφια/φίλους/όποιον τσιμπήσω στον δρόμο, και θα έρθουμε να σε βρούμε για...διασπορά τρομοκρατικών ειδήσεων :-D

Είσαι σε σταθερό - δεν έχεις "ρήτρα" - είσαι ασφαλής :-)

(...το μόνο που έχεις να "φοβάσαι", είναι ν' αποφασίσουν στην Βολτέρα ανατιμήσεις στα παλιά σταθερά όπως το δικό σου. Μέχρι στιγμής, δείχνουν να μην θέλουν να το κάνουν. Όσο κρατήσει λοιπόν...Εσύ βέβαια δείχνεις να έχεις τραγικά μικρή κατανάλωση, οπότε ούτως ή άλλως δεν σε αφορά το ζήτημα και πολύ. ΕΚΤΟΣ κι αν στο 4μηνο που θα διανύσουμε, σκοπεύεις να ζεσταθείς με ρεύμα....Κι αν για κάποιο λόγο θελήσεις ν' αφήσεις συγκεκριμένο πρόγραμμα και Βολτέρα - αν σου ανεβάσουν τιμές - θα μπορείς ούτως ή άλλως να φύγεις χωρίς χρηματική ποινή. Οπότε από όλες τις πάντες, είσαι καλά. Enjoy ρε ! :-D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, washcloud είπε

Το σπίτι που θα πας, ΕΧΕΙ ρεύμα; Σε ποιόν πάροχο; Θα το πάρεις στ' όνομά σου;

Δεν έχει ρεύμα. Νομίζω είχε ΔΕΗ ο προηγούμενος. Στο όνομα μου θα το πάρω.

Εν τω μεταξύ κάτι ιντερνετορευματομεσίτες που βρήκα γκουγκλάροντας, συμφωνούν ότι θα πάρει 5-7 εργάσιμες για να επανασυνδεθεί το ρεύμα, έχοντας ως πάροχο το φυσικό αέριο. Δεν ξέρω πόσο θα πάρει με ΔΕΗ.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

 

 

Επεξ/σία από RothFTP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, washcloud είπε

και να στο ξαναπώ : "ρήτρα", ΕΣΕΝΑ, που είσαι σε σταθερό πρόγραμμα, ΔΕΝ θα σου έρθει. Μην ξαναπείς λοιπόν ΕΣΥ για ρήτρα, γιατί θα μαζέψω ξαδέρφια/φίλους/όποιον τσιμπήσω στον δρόμο, και θα έρθουμε να σε βρούμε για...διασπορά τρομοκρατικών ειδήσεων :-D

Είσαι σε σταθερό - δεν έχεις "ρήτρα" - είσαι ασφαλής 

Οκ λάθος λεξη η ρητρα. 

Μπορουνε κάλλιστα όπως λες και συ να αναπροσαρμοσουν τη τιμη της κιλοβατώρας προς τα πανω όπως έκανε η ελιν, η nrg ή και η ίδια η volterra σε καποιους παλιούς συνδρομητές της σε σταθερό πρόγραμμα. 

Εννοείται πως με τα σημερινά δεδομένα θεωρούμαι από τους τυχερούς και πληρώνω λιγα. 

Το ανοιχτό συμβόλαιο οκ καλό είναι αλλά η ουσία δεν είναι τόσο η ρήτρα αποχώρησης (αν είχα) όσο το που να πας μετά από αυτές τις τιμές σε περίπτωση ανατίμηση οπότε ναι enjoy και όσο κρατήσει. 

Και όχι δε καταναλωνω πολλά μιας και από θέρμανση παίζει φα και ευτυχώς και εκεί προλάβαμε και κάναμε τα κουμάντα μας χάρις στα ψαγμένα παιδιά του φόρουμ εδώ. 

Επεξ/σία από Mule206
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, booogieman είπε

Check 542 βλεπω, ειναι κατι αλλο αυτο;

ναι είναι η μέγιστη τιμή που πήρε συγκεκριμένη μέρα στην περίοδο ΤΕΑ που έχεις επιλέξει (μηνός)

μέση τιμή ισχύει , όχι min max

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, RothFTP είπε

Δεν έχει ρεύμα. Νομίζω είχε ΔΕΗ ο προηγούμενος. Στο όνομα μου θα το πάρω.

Εν τω μεταξύ κάτι ιντερνετορευματομεσίτες που βρήκα γκουγκλάροντας, συμφωνούν ότι θα πάρει 5-7 εργάσιμες για να επανασυνδεθεί το ρεύμα, έχοντας ως πάροχο το φυσικό αέριο. Δεν ξέρω πόσο θα πάρει με ΔΕΗ.

ΝΟΜΙΖΩ ότι σε σχέση με το να ήταν σε άλλο πάροχο, πιο γρήγορα θα γίνει η επανασύνδεση. Οπότε καλό αυτό, όπως και το να ήταν σε όνομα άλλου σε άλλο πάροχο και να ήθελες ν' αλλάξεις όνομα. Το τί είχε πριν (εκτός απ' την περιπτωση να είχε αφήσει οφειλές, ειδικά στην ΔΕΗ) δεν σε νοιάζει.

Τους ρευματομεσίτες γενικά μην τους πολυβασίζεσαι (πόσο μάλλον εντελώς ξένους σου), γιατί παίζει να έχουν την δική τους ατζέντα και ό,τι σου πουν, να είναι φιλτραρισμένο με τα δικά τους (όποια τυχόν) συμφέροντα.

Αυτοί σου πρότειναν την ΕΦΑ; Ή εσύ θέλεις να πας εκεί για ρεύμα (πιθανώς επειδή θες να βάλεις ΚΑΙ φυσικό αέριο; ); Εγώ από αυτά που έχω καταλάβει εδώ μέσα, δεν είναι και η καλύτερη επιλογή (σαν εταιρία γενικά). Όπως και να 'χει, αν έχεις τους λόγους να θες ΕΦΑ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ φρόντισε να πας σε πρόγραμμα "σταθερής τιμής" και όχι κυμαινόμενης (="ρήτρας"). Μια γρήγορη ματιά στο "Fixed" της, δεν δείχνει τραγικά άσχημο (από τιμή kWh), ΑΛΛΑ έχει σχετικά μπόλικο πάγιο, είναι 24ΜΗΝΗΣ δέσμευσης και η ρήτρα πρόωρης αποχώρησης παίζει να συνεπάγεται,,,αλμύρα (τσέκαρέ το). Και από πίσω της, είναι η Volton (με ό,τι συνεπάγεται αυτό - όχι καλό πάντως : πχ αν χρειαστεί μανούρα για κάτι, η μία θα σε κάνει μπαλάκι στην άλλη, ενδεχομένως). Και δεν έχω ιδέα (πρέπει να τους ρωτήσεις με μέιλ) αν δέχονται νυχτερινό (ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ νυχτερινό μετρητή εκεί που θα πας = 42€, θα έχεις διάφορα οφέλη και θ' αποσβέσεις σύντομα, αν όχι άμεσα - εξαρτάται από το ύψος της κατανάλωσης σου) ή ΚΟΤ (αν δεν είσαι ήδη δικαιούχος, δες αν τυχόν διακαιούσαι - είναι μεγάλη η έκπτωση), ρώτα τοςυ το και αυτό (ή δεν δέχονται και μπορεί να σε πετάξουν σε ρητροπρόγραμμα, ή ακόμη κι αν δέχονται, κατά πάσα πιθανότητα δεν θα μετράνε την "έκπτωση συνέπειας" που λένε, οπότε θα υπολογίζεις την kWh σε ΚΟΤ στα 0,14€).

Από εμένα πάντως είναι ένα γενικό όχι :-D (για την περίπτωσή σου ειδικά. Εγώ θα πήγαινα καρφί σε κατάστημα ΔΕΗ, για να επισπευτεί η διαδικασία επανασύνδεσης, ΟΧΙ συμβόλαια μέσω κούριερ ή Ιντερνετ, και θα υπέγραφα για το Έντερ, τώρα που προλαβαίνεις κι όλας. Αν έχεις μισθώσει ήδη το σπίτι, μισθωτήριο και ταυτότητα παραμάσχαλα και τρεχάλα ΔΕΗ για Έντερ. Κι αν αλλάξουν τα πράγματα γύρω στο 6μηνο από τώρα, την κάνεις γι' άλλες πολιτείες με ποινή από 40 έως 20€).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε παιδιά όπως ενεργοπιιω το deh enter online που είναι στα 0.17 ?

 

Μπαίνω στο e bill της ΔΕΗ κανονικά αλλά δεν βρίσκω κάπου να το ενεργοποιήσω μόνο με αφήνει να το επιλέξω και τα δω τον τιμοκατάλογο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...