Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, skoudinio είπε

Έτυχε σε άλλο μέλος? 

ηρών φημίζεται για τη μη έκδοση λογαριασμών

ετοιμάσου για καλή ρήτρα , τσέκαρε το λινκ της υπογραφής μου , φυσικά δικαιούσαι και επιδότηση

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο , για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

1 ώρα πριν, Triple_HR21 είπε

παιδια καλησπερα προσφατα εκανα το προγραμμα zero αλλα δεν ειμαι ευχαριστημενος

απίστευτο

30 λεπτά πριν, Nesher είπε

Εχει κανεις σας αναλογη εμπειρια ;

ναι , συνήθως αποφεύγουν τη συνέπεια (όπως πχ η ΔΕΗ στο κλασσικό Γ1) , άλλοι έχουν τραβήξει και χειρότερα πχ τους βάλανε σε ρητροπρόγραμμα αντι σταθερού

είναι δυστυχώς δικαίωμα του πάροχου να σε πάει σε όποιο πρόγραμμα θέλει για ΚΟΤ ,

αλλά,

δε σε ενημέρωσε όπως όφειλε (ειδικά που δικαιούσαι ΚΟΤ) , επομένως κινείσαι ανάλογα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα δεν ειναι οτι αποφευγει την συνεπεια μην δινοντας καποιο ποσο επιστροφης αλλα με χρεωνει κιολας και σε καθε εναντι λογαριασμο και περισσοτερα,  με τι κριτηριο βγαζουν το ποσο ; ουδε μια αναλυση επ'αυτου

Σ'ευχαριστω για την απαντηση , θα ξεκινησω διαδικασια αυμφισβητισης λογαριασμου με εντυπο και θα περιμενω επικοινωνια απο μερους τους.

Επεξ/σία από Nesher
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nesher είπε

σχεδον εναν χρονο ειμαι στην ΚΕΝ

"...οι ρήτρες σου με καιν', γιατί 'σαι μανεκέν"...

Σήκω και φύγε (λογικά δεν έχεις ρήτρα αποχώρησης, αλλά κοίτα την σύμβαση που υπέγραψες), είσαι σε πρόγραμμα "ρήτρας αναπροσαρμογής χρεώσεων" (και ενδεχομένως και σε μαλάκες*) και πάνε ΔΕΗ "Home Enter". Ραντεβού από το site της ΔΕΗ, και υπογραφή σε κατάστημα (όχι συμβόλαια μέσω Internet, courier - mourier κλπ)

*...για την ακρίβεια : η διαφημιζόμενη τιμή της "έκπτωσης συνέπειας" στην τιμή της κιλοβατώρας (το "x0,055"), πράγματι ισχύει συνήθως όταν ΔΕΝ συντρέχουν άλλες εκπτώσεις (πχ του ΚΟΤ). Διότι το ΕΧΟΥΝ το δικαίωμα (όλοι) οι πάροχοι, να κάνουν όπως τους καπνίσει (και θεωρητικά, επιλέγουν την "συμφερότερη για τον πελάτη" έκπτωση, όταν υπάρχουν περιπτώσεις εκπτώσεων πάνω από μία, και βάζουν αυτή). Με άλλα λόγια, το συγκεκριμένο πρόγραμμα το διαφήμιζαν ως "τιμή κιλοβατώρας Ψ", και με αστερίσκο επεξηγούσαν ότι κανονικά είναι 2xΨ, αλλά επειδή είναι πολύ κιμπάρηδες, σου δίνουν έκπτωση 50% (που αποδίδονται συνήθως στον επόμενο λογαριασμό...), εάν κι εφ' όσον πληρώνεις τους λογαριασμούς ΠΡΙΝ λήξουν....Συμπέρασμα, παίζανε με τις λέξεις (λες και ήταν ο Αλέξης...), για να βάλουν μόστρα μια "πολύ χαμηλή τιμή κιλοβατώρας" (το 0,055), που για να την πάρεις θα έπρεπε να είσαι ολίγον δέσμιός τους (μη τους φύγεις και τυχόν τους τονγκάρεις κι όλας φεύγοντας δηλαδή).

Σούμα : στην ΚΑΙΝ (:mrgreen:), η (κυμαινόμενης τιμής μάλιστα) κιλοβατώρα, κάνει 0,11€, όταν είσαι δικαιούχος ΚΟΤ. Αν αφαιρέσεις λοιπόν από αυτή την τιμή, την έκπτωση ΚΟΤ, κάνει 0,035. Σε ΑΥΤΟ βέβαια, πρέπει να προσθέσεις την "αναπροσαρμογή τιμή κιλοβατώρας" που ΔΕΝ βλέπω στο stub που άνεβασες, η οποία γενικά παίζει γύρω στο 0,24, άρα πάμε κοντά στα 0,27 με 0,28, από τα οποία,,,,θα αφαιρέσουν (βασικά έχουν ΗΔΗ αφαιρέσει....;!) την κρατική επιδότηση για την "αναπροσαρμογή" που είπαμε - αυτό που αναφέρεται ως "πίστωση ταμείου ενεργειακής μετάβασης"...

Τεσπα καλό θα ήταν ν' ανέβαζες ΟΛΟΚΛΗΡΟ τον λογαριασμό (σβήνοντας προσωπικά στοιχεία) για να έχουμε καλύτερη εικόνα περί τίνος πρόκειται (περίοδος κατανάλωσης, συνολική κατανάλωση, συνολικό ποσό πληρωμής, αν είναι έναντι ή εκκαθαριστικός, αν έχει κάπου την "ρήτρα αναπροσαρμογής προμήθειας", ανάλυση της "πίστωσης ενεργειακής μετάβασης" ανα μήνα και με τί συντελεστές...).

Αν πάντως έχω καταλάβει καλά με αυτό που έδειξες, πληρώνεις (μαζί με την κρατική επιδότηση), γύρω στα 0,17 με 0,18 την kWh (ελέω έκπτωσης ΚΟΤ=0,075 φυσικά), ενώ στην ΔΕΗ και στο "myHome Enter" θα την πλήρωνες περίπου 0,08 (λόγω ΚΟΤ και πάλι, το οποίο αν έχεις καταλάβει είναι σωτήριο για 'σένα). Θα πρέπει βέβαια να παρακολουθείς τις εξελίξεις (πχ την τιμή χοντρικής στην αγορά ρεύματος) για να δεις τους επόμενους μήνες σε τί πρόγραμμα θα σε συμφέρει να είσαι . ΤΩΡΑ πάντως (και το διάστημα από το καλοκαίρι έως τώρα), είσαι σε πρόγραμμα που ΔΕΝ σε συμφέρει (κυμαινόμενης τιμής).

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο την μια με απογοητευσες διοτι θεωρουσα οτι ειχα επιλεξει κατι καλυτερο για μενα και την οικογενεια μου , απο την αλλη σ'ευχαριστώ που μου τα εγραψες ολα τοσο αναλυτικα και μου εδωσες να καταλαβω πραγματα.

Ανεβαζω ολον τον λογαριασμο για να εχεις γενικη εικονα.O λογαριασμός είναι έναντι.

Ευχαριστώ !!!

 

1.jpg

2.jpg

Επεξ/σία από Nesher
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Triple_HR21 είπε

παιδια καλησπερα προσφατα εκανα το προγραμμα zero αλλα δεν ειμαι ευχαριστημενος

αυτο εχει καποιρα ρητρα αμα το σπασω η οχι?στο τηλ με ειχανε πει ανα πασα στιγμη φευγω χωρις προστιμο. ισχυει αυτο η οχι?

....δεν είσαι ευχαριστημένος;...ξαναδές την τηλεοπτική τους διαφήμιση! Δεν μπορεί, τόσες αναφορές στο "ΧΩΡΙΣ ΡΗΤΡΑ ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ!", τόσο ψηστήρι για το ότι "...ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΡΕΥΜΑ ΣΕ ΤΙΜΗ ΚΟΣΤΟΥΣ!" (...λες και αυτό είναι,,,καλό :-D), τόσα μηδενικά να πηγαινοέρχονται στην οθόνη! Με δώρα! (...σου χαρίζουν λέει, πόσους, ΤΡΕΙΣ μήνες από την χρέωση "Zero"...; Που ζήρο να 'ναι οι ώρες τους, που βάλανε πόσο αδαή κοσμάκη σε ΡΗΤΡΟΠΡΟΓΡΑΜΜΑ......)

...αυτούς ειρωνεύομαι, όχι εσένα. Είδες και μόνος σου : άλλα στο τηλέφωνο - άλλα στο συμβόλαιο...

Τί κάνεις; Δύο επιλογές έχεις : ή μένεις σ' αυτά τα κοπούκια, ΑΛΛΑ ζητάς να σε βάλουν στο πρόγραμμά τους με την ΣΤΑΘΕΡΗ τιμή κιλοβατώρας (το "Fixed"), ή πληρώνεις ρήτρα αποχώρησης και πας ΔΕΗ, στο σταθερό της το "myHome Enter". Λόγω της υψηλής ρήτρας αποχώρησης (αφού σε κατάφεραν και υπέγραψες), μάλλον σε συμφέρει να μείνεις σε αυτούς αλλά είπαμε : στο ΣΤΑΘΕΡΟ τους.

Διαλέγεις και παίρνεις.

ΑΝέβασέ μας και τον λογαριασμό που σ' έκανε και είπες ότι "δεν είσαι ευχαριστημένος" :-). Όλο και κάτι περισσότερο θα έχει εκεί για να σου επισημάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(101,22-13,12+20,25+45,35)/876=0,175 σου βγήκε χωρίς ΚΟΤ και χωρίς επιδοτήσεις

+0,1155 η ρήτρα που μου κάνει εντύπωση έπρεπε να ήταν > +0,20 η προσαύξηση

εκτός αν στον εκκαθαριστικό βαρέσουν αρκετά

βάλε νυχτερινό να μην έχεις άγχος μην ξεπεράσεις όριο ( δε μετράνε οι νυχτερινές στο όριο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα περιμενω να μου απαντησουν στο εντυπο αμφισβητησης λογαριασμου που τους εστειλα και αναλογα θα πραξω , το πιθανοτερο ειναι οτι θα γυρισω στην ΔΕΗ.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και τις απαντήσεις σου !

Ησουν κατατοπιστικός

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

Έλαβα έναντι λογαριασμό της ΔΕΗ ο οποίος δεν περιλαμβάνει την έκπτωση του ΚΟΤ Β ενώ είμαι αρκετά κάτω από το όριο και στον λογαριασμό αναγράφεται όπως και κάθε προηγούμενος λογαριασμός πως είναι εντός του ΚΟΤ Β.

Επίσης γνωρίζει κάποιος τι γίνεται με το ΥΚΩ (Υπηρεσίες Κοινής Ωφέλειας), οι προηγούμενοι λογαριασμοί μου δεν περιείχαν αυτήν την χρέωση.

image.png.173211acf8a7389a31b57cd5f18eb383.png

image.png.8e62e276ce050e91734b097f752656ca.png

image.png.a9acb960d6b9b1a411924a316990d037.png

Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο? Γνωρίζετε αν μπορώ να ζητήσω κάπου να κοιτάξουν τον λογαριασμό για λάθος?

Κανονικά χωρίς το ΥΚΩ και με την έκπτωση του ΚΟΤ θα πρέπει να πληρώσω 100 ευρώ λιγότερα...

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, DonTNT είπε

Καλησπέρα

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?

συνέχεια εκεί και πες τι όριο έχεις (εκεί όχι εδώ)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, washcloud είπε

Στον Ήρωνα ήταν (και είναι, μέχρι την μετάβαση σε Ζενίθ, που αιτήθηκε περασμένη βδομάδα) και μετά από όσα του είπαμε, αποφάσισε να κάνει υπαναχώρηση στο αίτημα αλλαγής παρόχου για Ζενίθ και να πάει ΔΕΗ, αλλά η Ζενίθ του λέει ότι δεν,,,μπορούν ακόμη να κάνουν την υπαναχώρηση, επειδή έστειλαν το αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ και είναι υπό εξέταση...(Το οποίο μου κάνει μούφα : είναι σαν να του λένε ότι άπαξ' κι έκανες αίτημα, μέχρι να ολοκληρωθεί και να υπαναχωρήσεις μετά, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι. Είναι δυνατόν; Μια ακύρωση του αιτήματος ένταξης στην Ζενίθ, από Ζενίθ προς ΔΕΔΔΗΕ, λογικά θ' αρκούσε. Φοβάται δε, μη μείνει χωρίς ρεύμα, αν συνεχίσει μετά την ολοκλήρωση από ΔΕΔΔΗΕ, με την υπαναχώρηση, που νομίζω δεν ισχύει, από την στιγμή που δεν ζήτησε διακοπή αλλά αλλαγή...)

...σε ένθερμη (με την καλή εννοια) συζήτηση (μίας ώρας και...δέκα λεπτών :ρ - για την ακρίβεια είχε σχολάσει και τον κράτησα μέχρι τις 21:10 :-D), υπάλληλος της ΒολτέραΣ προ μηνός μου είχε πει (για σταθερό 12μηνης που έχω τους γονείς, από Γενάρη '21 και παίζει να είναι το ίδιο = 0,0899/kWh), όταν τον ρώτησα αν όντως θα πρέπει να ζητήσω το τελευταίο 15μερο πριν την λήξη αλλαγή προγράμματος μη τυχόν και τους πετάξουν με την λήξη αυτόματα στο βασικό τους που είναι κυμαινόμενο, "θα σας δώσω ένα inside info : ΔΕΝ θα ανεβάσει τιμές η εταιρία στις υπάρχουσες συμβάσεις μετά την λήξη τους, άρα μην το πειράζετε το συγκεκριμένο επειδή είναι ό,τι πιο συμφέρον για τους γονείς". Το παιδί ακουγόταν πολύ εντάξει και να ξέρει τί λέει (με έσωσε και από 400άρα "ρήτρα" που ΗΤΑΝ να μου έρθει στο δικό μου σπίτι, αλλά τελικά ποτέ δεν μου ήρθε, καθώς πρόλαβε και με έβαλε "από το παράθυρο" σε ένα σταθερό στα 0,12 που έτρεχε από το καλοκαίρι και είχε λήξει μια βδομάδα πριν, και τιμολογήθηκα λίγες μέρες πριν την έκδοση εκκαθαριστικού με τις τιμές του σταθερού, για το 4μηνο που είχε περάσει, που σημαίνει ότι στην ουσία γλύτωσα τα μισά από την ρήτρα και θα συνεχίσω να τιμολογούμαι "προνομιακά" σε σχέση πχ με Έντερ ΔΕΗ κι ΑΝ πω σε κα'να 6μηνο να το σπάσω, η αποχώρηση θα μου έρθει ίσα βάρκα). Και η Βολτέρα εδώ που τα λέμε, δεν έκανε καμμιά αύξηση (ενώ θα μπορούσε) μετά ο 6μηνο, οπότε μέχρι στιγμής όλα καλά με δαύτην. Τί θα γίνει στην πραγματικότητα με την σύνδεση των γονιών από εδώ και πέρα, και αν θα συνεχίσει να ισχύει αυτό που είπε ΤΟΤΕ το παιδί, δεν ξέρω βέβαια και θα το δω σε κα'να μήνα το αργότερο, αλλά απλά καταθέτω αυτά που μου είχε πει (και τα μισά έχουν ήδη βγει)...

 

...ΜΑΛΛΟΝ δεν είναι τόσο ρίσκο το σταθερό, σε σχέση με το,,,potential ρίσκο του κυμαινόμενου. Στην χειρότερη, στην ΔΕΗ έστω, η σύμβαση είναι 12μηνη, κι ΑΝ χρειαστεί (πέσει ΠΟΛΥ η χονδρική, και για ΠΑΡΑΤΕΤΑΜΕΝΟ διάστημα), ε στην χειρότερη θα πληρώσει "μόνο" κα'να 40άρι (μπορεί και 20άρι, αν το κάνει κατά τον Ιούλιο), και θα μπορεί να μεταβεί σε κυμαινόμενο (ΔΕΗ ή αλλού). Όπως τα 'χει αυτή τη στιγμή τουλάχιστον η ΔΕΗ, είναι ό,τι συμφερότερο το σταθερό της. Να πάει όμως σε ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ (για το Εντερ) και να ΜΗΝ μπλέξει με "econtract" που θα καθυστερήσει πιθανώς ΠΑΡΑ πολύ...

Σε ευχαριστώ, θα της το προωθήσω!

Πιθανόν να έχουμε το ίδιο πρόγραμμα. Το δικό μου ήταν αορίστου. Δε λήγει ποτέ, δεν είχα ρήτρα αποχώρησης, έφευγα/φεύγω οπότε θέλω. (Σιγά μη φύγω!)

Δε θέλω να το μελετάω. Ας μείνει έτσι, γιατί αλλιώς πρέπει να σταματήσουμε και το mining!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, washcloud είπε

Στον Ήρωνα ήταν (και είναι, μέχρι την μετάβαση σε Ζενίθ, που αιτήθηκε περασμένη βδομάδα) και μετά από όσα του είπαμε, αποφάσισε να κάνει υπαναχώρηση στο αίτημα αλλαγής παρόχου για Ζενίθ και να πάει ΔΕΗ, αλλά η Ζενίθ του λέει ότι δεν,,,μπορούν ακόμη να κάνουν την υπαναχώρηση, επειδή έστειλαν το αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ και είναι υπό εξέταση...(Το οποίο μου κάνει μούφα : είναι σαν να του λένε ότι άπαξ' κι έκανες αίτημα, μέχρι να ολοκληρωθεί και να υπαναχωρήσεις μετά, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι. Είναι δυνατόν; Μια ακύρωση του αιτήματος ένταξης στην Ζενίθ, από Ζενίθ προς ΔΕΔΔΗΕ, λογικά θ' αρκούσε. Φοβάται δε, μη μείνει χωρίς ρεύμα, αν συνεχίσει μετά την ολοκλήρωση από ΔΕΔΔΗΕ, με την υπαναχώρηση, που νομίζω δεν ισχύει, από την στιγμή που δεν ζήτησε διακοπή αλλά αλλαγή...)

...σε ένθερμη (με την καλή εννοια) συζήτηση (μίας ώρας και...δέκα λεπτών :ρ - για την ακρίβεια είχε σχολάσει και τον κράτησα μέχρι τις 21:10 :-D), υπάλληλος της ΒολτέραΣ προ μηνός μου είχε πει (για σταθερό 12μηνης που έχω τους γονείς, από Γενάρη '21 και παίζει να είναι το ίδιο = 0,0899/kWh), όταν τον ρώτησα αν όντως θα πρέπει να ζητήσω το τελευταίο 15μερο πριν την λήξη αλλαγή προγράμματος μη τυχόν και τους πετάξουν με την λήξη αυτόματα στο βασικό τους που είναι κυμαινόμενο, "θα σας δώσω ένα inside info : ΔΕΝ θα ανεβάσει τιμές η εταιρία στις υπάρχουσες συμβάσεις μετά την λήξη τους, άρα μην το πειράζετε το συγκεκριμένο επειδή είναι ό,τι πιο συμφέρον για τους γονείς". Το παιδί ακουγόταν πολύ εντάξει και να ξέρει τί λέει (με έσωσε και από 400άρα "ρήτρα" που ΗΤΑΝ να μου έρθει στο δικό μου σπίτι, αλλά τελικά ποτέ δεν μου ήρθε, καθώς πρόλαβε και με έβαλε "από το παράθυρο" σε ένα σταθερό στα 0,12 που έτρεχε από το καλοκαίρι και είχε λήξει μια βδομάδα πριν, και τιμολογήθηκα λίγες μέρες πριν την έκδοση εκκαθαριστικού με τις τιμές του σταθερού, για το 4μηνο που είχε περάσει, που σημαίνει ότι στην ουσία γλύτωσα τα μισά από την ρήτρα και θα συνεχίσω να τιμολογούμαι "προνομιακά" σε σχέση πχ με Έντερ ΔΕΗ κι ΑΝ πω σε κα'να 6μηνο να το σπάσω, η αποχώρηση θα μου έρθει ίσα βάρκα). Και η Βολτέρα εδώ που τα λέμε, δεν έκανε καμμιά αύξηση (ενώ θα μπορούσε) μετά ο 6μηνο, οπότε μέχρι στιγμής όλα καλά με δαύτην. Τί θα γίνει στην πραγματικότητα με την σύνδεση των γονιών από εδώ και πέρα, και αν θα συνεχίσει να ισχύει αυτό που είπε ΤΟΤΕ το παιδί, δεν ξέρω βέβαια και θα το δω σε κα'να μήνα το αργότερο, αλλά απλά καταθέτω αυτά που μου είχε πει (και τα μισά έχουν ήδη βγει)...

 

...ΜΑΛΛΟΝ δεν είναι τόσο ρίσκο το σταθερό, σε σχέση με το,,,potential ρίσκο του κυμαινόμενου. Στην χειρότερη, στην ΔΕΗ έστω, η σύμβαση είναι 12μηνη, κι ΑΝ χρειαστεί (πέσει ΠΟΛΥ η χονδρική, και για ΠΑΡΑΤΕΤΑΜΕΝΟ διάστημα), ε στην χειρότερη θα πληρώσει "μόνο" κα'να 40άρι (μπορεί και 20άρι, αν το κάνει κατά τον Ιούλιο), και θα μπορεί να μεταβεί σε κυμαινόμενο (ΔΕΗ ή αλλού). Όπως τα 'χει αυτή τη στιγμή τουλάχιστον η ΔΕΗ, είναι ό,τι συμφερότερο το σταθερό της. Να πάει όμως σε ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ (για το Εντερ) και να ΜΗΝ μπλέξει με "econtract" που θα καθυστερήσει πιθανώς ΠΑΡΑ πολύ...

Τελικά σήμερα έκανα αίτηση στην ΔΕΗ μίλησα ξανά με zenith και μου επιβεβαίωσαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και όποιος υπάλληλος σας είπε το αντίθετο μάλλον μπερδεύτηκε. 

Άρα προχωράει το αίτημα υπαναχώρησης και η αίτηση στην ΔΕΗ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Nesher είπε

Απο την μια με απογοητευσες διοτι θεωρουσα οτι ειχα επιλεξει κατι καλυτερο για μενα και την οικογενεια μου , απο την αλλη σ'ευχαριστώ που μου τα εγραψες ολα τοσο αναλυτικα και μου εδωσες να καταλαβω πραγματα.

...βασικά το καλοκαίρι που μας πέρασε, τότε που καιγόταν τα σπίτια του κοσμάκη σ' όλη τη χώρα και δεν είχε μυαλό για τίποτ' άλλο, μπήκε μια άλλη φωτιά : στις τσέπες μας, μέσω του ρεύματος, και ελάχιστοι το καταλάβανε. ΜΕΧΡΙ τότε, όλα ήταν καλά. Αλλά άρχισε ξαφνικά για ένα κάρο λόγους, να σκαρφαλώνει τρελά η τιμή της χονδρικής του. Και ο κοσμάκης το κατάλαβε όταν ήρθε η ώρα να πληρώσει, ΜΗΝΕΣ μετά, και ειδικά όσοι το καταλάβανε "με την μία", σε εκκαθαριστικούς, και δη του 4μήνου Αυγούστου- Δεκεμβρίου.Εκεί που ήταν "μια ζωή" η μεγαβατώρα στα 50€, πήγε (μέση τιμή μηνός) Αύγουστο πάνω από 100, Σεπτέμβρη 130, Οκτώβρη 200+, Νοέμβρη-Δεκέμβρη 350 και περασμένη βδομάδα άγγιξε για μια μέρα και τα,,,415. Κόλαση δηλαδή. Κι όσο σκαρφάλωνε, ο κοσμάκης απλά άκουγε στα δελτία "έρχονται μεγάλες αυξήσεις ρεύματος"και απλά προετοιμαζόταν "για μεγάλους λοαγριασμούς". Κι ανάλογα την κατανάλωση, αυτοί ήρθαν μέχρι και δυσβάσταχτοι (ειδικά οι επαγγελματίες που κανονικά πληρώνανε χιλιάρικα,,,,τώρα τους ήρθε χιλιάρικαΧ2. Και γενικά αυτό έγινε : πρακτικά, διπλασιάστηκαν οι λογαριασμοί. Αν πλήρωνες "100€ τον μήνα", τώρα πληρώνεις 200. Αν τα υπολόγιζες με το δίμηνο ή το 4μηνο, ανάλογη η αύξηση. Αυτό σε περίπτωση που ήσουν σε πρόγραμμα κυμαινόμενης τιμής (αυτό που η ΚΕΝ ονομάζει στην αναλυση του λογαριασμού που ανέβασες "μηχανισμό προσαρμογής"), δηλαδή ανεβαίνει η χρηματιστηριακή τιμή χονδρικής; Πληρώνεις αναλόγως κι εσύ. Μέχρι το καλοκαίρι που η τιμή χονδρικής ήταν "πάτωμα", το συμβόλαιό σου έλεγε κάτι για "κάτω και πάνω όριο" : αν έπεφτε κάτω από αυτό (συνήθως γύρω στα 30€), τότε ο πάροχος υποχρεούταν να σου επιστρέψει λεφτά (σπάνιο), διότι και αυτός αγόρασε πιο φτηνά απ' ό,τι συνήθως. Αν όμως πέρναγε το άνω όριο (από 40 έως 60€ συνήθως στα περισσότερα συμβόλαια), είχε το δικαίωμα να σου στείλει ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΟΡΤΗΣ, την,,,διαφορά για να την πληρώσεις (κάποιοι πάροχοι, οι πιο εύρωστοι προφανώς, απορροφούσαν αυτή την ζημιά, ΟΣΟ ήταν σε νορμάλ επίπεδα - αλλά όταν άρχισε να ξεφεύγει, προφανώς δεν γινόταν άλλο να χάνουν). Λέω για εκείνα τα "101,22" που λέει ο λογαριασμός σου, και είναι η "ρήτρα" (όπως έχει επικρατήσει να την αναφέρει ο κόσμος τους τελευταίους 1-2 μήνες). 

Κατά τ' άλλα, αν το έχεις ήδη πιάσει, οι πάροχοι γενικά λειτουργούν ως "ταχυδακτυλουργοί/γητευτές/....μάγειροι" : μαγειρεύουν λοιπόν τις χρεώσεις, τους όρους, τις αναλύσεις, τις εξηγήσεις που δίνουν στον κόσμο, και γενικά προσπαθούν να τον μπερδέψουν για να γίνουν ελκυστικοί και να τσιμπάνε πελάτες. Καλή ώρα η "ΚΕΝ", που όπως σου είπε ο korakios, από πίσω της είναι η Volton.Εταιρίες-βιτρίνες, διαφημίσεις υπνωτιστικές (με στοιχεία "μαγειρεμένα"), όροι σύμβασης και τιμολόγια ακαταλαβίστικα,,,,,,,,,,,,,,ωραίο σκηνικό, έτσι; Και μέχρι το καλοκαίρι, αυτό το σκηνικό "δούλευε". Ήταν αλήθεια ότι τα "ρητροπρογράμματα", ολονών, ΗΤΑΝ φτηνά. Ήταν σαν να παίζαμε στο χρηματιστήριο μαζί τους. Αλλά όταν ήρθε η ώρα που σφίξανε οι κώλοι, σφίξανε και οι δικοί μας...Τεσπα, σε γενικές γραμμές αυτά για τα "κυμαινόμενα" προγράμματα.

...όσοι εν τω μεταξύ είχαν την τύχη να είχαν μπει σε ΣΤΑΘΕΡΟ πρόγραμμα (σταθερηής/fixed τιμής, βγάλανε το κρίσιμο 4μηνο "στο απαλό"). Προφανώς προ καλοκαιριού, τα σταθερά δεν συμφέρανε. Από τότε όμως έγιναν σανίδα σωτηρίας σε φάση "και μη χειρότερα". Ειδικά όσοι πρόλαβαν και μπήκανε στα 2 σταθερά της ΔΕΗ πριν από τον Οκτώβρη (και μέχρι τις 2/12/21 που ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΕ τις τιμές τους η ΔΕΗ), την βγάλανε σχεδόν αλώβητοι.

Στο δια ταύτα σου : αυτό που σου τράβηξε την προσοχή (η...συνέπεια που αντί αν σε πληρώνουν, πλήρωνες κι από πάνω), είπαμε, δεν είναι το θέμα σου. Αυτό ήταν απλώς ένα "λεκτικό/επικοινωνιακό τρικ", που στην περίπτωσή σου μάλιστα, όχι μόνο δεν τους εξυπηρέτησε, αλλά τους γύρισε και μπούμερανγκ, καθώς πιάστηκες από αυτό και,,,κατάλαβες κι άλλα. Τέλος πάντων, η αλήθεια είναι ότι ΟΛΟΙ περίπου στο ίδιο καζάνι βράζουνε - το περιτύλιγμα αλλάζει : το ρεύμα (ειδικά στην Ελλάδα), φέτος έγινε πανάκριβο, και μόνο τα σταθερά προγράμματα είναι "μία κάποια λύσις" (που θα 'λεγε κι ο Καβάφης). "Damage control" που θα 'λεγαν κι οι αγγλοθρεμμένοι. Ιδανικά, στην ΔΕΗ, που μέχρι το καλοκαίρι ήταν (όντως) "ό,τι χειρότερο', και από τότε έως τώρα, είναι "ό,τι καλύτερο". Όχι με τρελλές διαφορές βέβαια, αλλά ΓΕΝΙΚΑ είναι το πιο καλό καταφύγιο μέχρι να ξαναπέσουν οι τιμές χονδρικής (από χειμώνα κι έπειτα, στην καλύτερη) : τα πιο φτηνά σταθερά, με "μόλις" 12μηνη δέσμευση (στους άλλους συνήθως 24), με "μόνο" 60€ ρήτρα αποχώρησης (και καθε 3μηνο πέφτει κατά 20 - στους άλλους ο μέσος όρος είναι γύρω στο 150άρι) και με άλλα μικρά συν. Συν το γεγονός ότι την παίρνει να ΜΗΝ ανεβάσει τιμές στο 6μηνο μετά τη σύναψη συμβολαίου, που έχει δικαίωμα (όλοι το έχουν και κάποιοι ήδη το κάνουν, άλλοι επίσης δεν αποδιδουν τις κρατικές επιδοτήσεις από σωστά έως και καθόλου,,,γενικά ένας μύλος στην "ενέργεια", το τελευταίο 6μηνο). Και γενικά δεν έχει πολύ "μαγειρεμένα" πράγματα : 2-3 τα βασικά και χωρίς "υπνωτισμούς". Συμπέρασμα : έφυγες για ΔΕΗ Enter - ΑΥΤΟ είναι "το καλύτερο που μπορείς για την οικογένειά σου". Πας σε κατάστημα για να γίνει η μετάβαση πιο γρήγορα (ανάλογα την περιοχή, έχει κι απογευματινά ραντεβού, δες μέσα από την σχετική εφαρμογή στο σάιτ της. Θα χρειαστείς εμβόλιο ή ραπιντ). Μην το αργήσεις όμως, γιατί η μετάβαση από άλλο πάροχο θα καθυστερήσει, ίσως και βδομάδες, και οι τρέχουσες τιμές/όροι/προνόμια έχουν παραταθεί για μόλις μέχρι 31/1 (από 31/12 που ήταν). Αν μπορέσεις μέχρι Παρασκευή, να πας. Υπ' όψιν ότι το κακό του Έντερ είναι πως θέλει εγγύηση 100€ - εκτός κι αν μπορείς να βάλεις αυτόματη εξόφληση μέσω χρεωστικής ή πιστωτικής ή έστω "πάγιας τραπεζικής εντολής" : σε αυτή την περίπτωση, θα την πληρώσεις μεν (με την υπογραφή), αλλά θα σου επιστραφεί σε έναν ή δύο λογαριασμούς, ως πιστωτικό υπόλοιπο.

Επίσης, αν δεν έχεις νυχτερινό μετρητή, να βάλεις, και να γκουγκλάρεις για τα νυχτερινά ωράρια (διαφέρουν από χειμώνα σε καλοκαίρι) και να κανονίσεις τις καταναλώσεις σου ανάλογα. Είναι ΚΑΙ αυτά σημαντική έκπτωση (από Οκτώβρη ως και Απρίλη έχει και μεσημεριανό 2ωρο). Συν ότι σου κόβει ΚΑΙ από τις "ρυθμιζόμενες χρεώσεις" (ΕΙΔΙΚΑ εσένα που είσαι ΚΟΤ-Α κι όχι Β). Και βοηθάει ΚΑΙ με τα όρια ΚΟΤ, αν τυχόν τα ξεπερνάς (λογικά έχεις πολυμελή οικογένεια, οπότε καθόλου απίθανο να τα ξεπερνάς, κι όποτε τα ξεπερνάς, χάνεις την έκπτωση για το συγκεκριμένο 4μηνο. Γκούγκλαρε και για τα όρια του ΚΟΤ λοιπόν  και έχε τον νου σου στο ρολόι ένα μήνα πριν τον εκκαθαριστικό για να κανονίζεις τις καταναλώσεις που θα κάνεις μέχρι να βγει ο τελευταίςο μήνας), καθώς το "νυχτερινό" δεν προσμετράται. 42€ κάνει (εφ' άπαξ) και θα έχεις σύντομα κάνει απόσβεση. Μην ξεχνάς εν τω μεταξύ πως κάποιες συσκευές δουλεύουν συνέχεια (ψυγείο, καταψύκτης κ.α.) και θέλοντας και μη εμπίπτει μέρος της κατανάλωσης στο "νυχτερινό". Στο λεώ γιατί πολλοί λένε "μα δεν καίω ρεύμα νύχτα"....

Από εδώ και πέρα τον νου σου, να μπαίνεις "τακτικά" στο θρεντ, διάβασε και ό,τι έχει γραφτεί από πχ Νοέμβρη και να έχεις στον νου σου μην πέσουν οι τιμές και ΞΑΝΑΓΙΝΟΥΝ συμφερτικά τα "ρητροπρογράμματα", οπότε να σκεφτείς να ξαναγυρίσεις σε τέτοιο (ΔΕΗ ή και αλλού). Αν και εγώ θα έλεγα ότι επειδή παίζει να πάρει καιρό να ξανάρθει ισορροπία, μπες σε σταθερό, ιδανικά της ΔΕΗ, και μην το κουνάς από εκεί (γιατί πρέπει να περάσει και καιρός με σταθεροποιημένα τα πράγματα, πριν κάνεις κάποια κίνηση αλλαγής).

Χαρά μου αν σου "άνοιξα τα μάτια" με την πολλή ανάλυση. Καλή συνέχεια.

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kanesaxo είπε

Πιθανόν να έχουμε το ίδιο πρόγραμμα. Το δικό μου ήταν αορίστου. Δε λήγει ποτέ, δεν είχα ρήτρα αποχώρησης, έφευγα/φεύγω οπότε θέλω. (Σιγά μη φύγω!)

Αν έχεις αορίστου τελικά δεν είναι το ίδιο. Των γονιών ήταν 12μηνο. Το "δεν λήγει ποτέ" πάντως, μεγάλη κουβέντα : βασικά αυτό που σημαίνει είναι ότι δεν έχεις ρήτρα αποχώρησης. Δίνουν ένα διάστημα "εγγυημένης τιμής" και μετά,,,επαφίεσαι στις βουλές τους. Μέχρι στιγμής πάντως η Βολτέρα έχει δείξει να μην είναι τόσο,,,μπιτς. Απορροφούσε και αναπροσαρμογή τιμών όποτε ήταν πάνω από το "άνω όριο" αντί να ενεργοποιεί κατευθείαν την ρήτρα (όπως κάνανε κάποιοι άλλοι) - όσο βέβαια ήταν "μικροποσά", και όχι το χάλι που ξεκίνησε από Αύγουστο. Ίσως με το σκεπτικό να μη χάσει πελάτες, να μην ανεβάσει για καιρό ακόμα (εξαρτάται κι απ' την χονδρική φύσικά και πόσο θα πάει). Μακάρι.

Αναφορά σε κείμενο

Δε θέλω να το μελετάω. Ας μείνει έτσι, γιατί αλλιώς πρέπει να σταματήσουμε και το mining!

...δεν θα το σταματήσουμε, απλώς θα το διαφοροποιήσουμε spacer.png

(...Insomnia thread meeting 2022, σε τυχαία σειρά εμφάνισης : korakios, ekrepali, washcloud, kanesaxo, Περρυ  :mrgreen:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το ΔΕΗ myhome enter έχει πάει 0.18 το κιλοβατώρι από 0.097 ακόμα αποτελεί την τοπ επιλογή για νέα συμβόλαια;

Μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα και νοίκιασα αξιοπρεπές διαμέρισμα και νιώθω όπως τον ποντικό που μόλις έφαγε το τυράκι της φάκας όταν συνειδητοποίησα τι συμβαίνει αυτή τη στιγμή στο χώρο του ρεύματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθε και ο λογαριασμός της volterra για το Δεκέμβριο. 

Όλα κομπλέ χωρίς ρήτρα ακόμα απλά έχω μια  απορία με τη πίστωση ενεργειακής μετάβασης όπως το αναφέρει. 

Εχει δύο τέτοιες μέσα μια 300 kw του Δεκεμβρίου που έκαψα 300+ οκ αυτη τη καταλαβαίνω και μια άλλη άκυρη για 20kw.

@korakiosεσύ έβγαλες άκρη με τις προηγούμενες πιστώσεις;  κανονικά δε δικαιούμαστε και εμείς από Σεπτέμβρη 0.02;

Νομίζω τους είχες στείλει κάποιο Mail αν θυμάμαι καλα

Βάζω και λογαριασμό 

 

 

1641437478578.jpg

Επεξ/σία από Mule206
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...