Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, korakios είπε

Thank you. Στο μεταξύ εμείς, μπορούμε να κάνουμε σε νέο πάροχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, MrRush είπε

Thank you. Στο μεταξύ εμείς, μπορούμε να κάνουμε σε νέο πάροχο;

φυσικά και μπορείς , όμως το στάνταρ είναι να περιμένεις απάντηση απο την εταιρία 10 εργάσιμες και μετά να φύγεις

βέβαια αργότερα μέσω ΡΑΕ αναφέρεις οτι έπρεπε να φύγεις άμεσα μιας και σε χρέωναν πράγματα που δε σου είχαν αναφέρει

φυσικά κανείς δε σου εγγυάται οτι θα πάρεις κάποιο ποσό πίσω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, MrRush είπε

Καλησπέρα. Πήραμε την W+V για διακοπή και μεταφορά σε άλλο πάροχο και μας είπαν ότι εφ'όσον  δεν έχουν περάσει 6 μήνες από την σύνδεση, θα πρέπει να πληρώσουμε 95 ευρώ για να γίνει η αλλαγή σε άλλο πάροχο. Τι μπορούμε να κάνουμε για να αποφύγουμε αυτή την χρέωση; 

Εγώ έφυγα Σεπτέμβριο από W+V, τους πλήρωσα το λογαριασμό εκτός από τα 96 της ρήτρας αποχώρησης. Μετά από 2 μήνες μου ήρθε μηνυματακι ότι έχει βγει εντολή διακοπής ρεύματος επειδή είχα αυτό το χρέος. Δεν πήρα το ρίσκο να μείνω χωρίς ρεύμα χειμωνιάτικα και το πλήρωσα.

Πριν λίγες μέρες έκανα αίτημα μέσω ΡΑΕ για να μου επιστρέψουν τα λεφτά εξηγώντας τους λόγους που με ανάγκασαν να φύγω. Εν αναμονή απάντησης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Όπως το βλέπω από το excel, μάλλον από το να πάμε δεή + το 95άρι της διακοπής, καλύτερα να πάμε στο home fixed της W+V που θα βγαίνει μία ή άλλη. :/ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MrRush είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Όπως το βλέπω από το excel, μάλλον από το να πάμε δεή + το 95άρι της διακοπής, καλύτερα να πάμε στο home fixed της W+V που θα βγαίνει μία ή άλλη. 😕

ναι αλλά υπολόγισε διάρκεια δέσμευσης και ρήτρα αποχώρησης στην περίπτωση που πέσουν οι τιμές και βγουνε νέα προγράμματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, TSINE είπε

Καλημέρα σας @korakios @washcloud

Έκανα αίτημα υπαναχώρησης στην Ζενίθ αλλά μου είπαν ότι δεν μπορώ ακόμα να κάνω αίτημα σε άλλο πάροχο γιατί είχαν ήδη στείλει αίτημα στον ΔΕΔΗΕ για εκπροσώπηση .

Το αναφέρω έκαναν χθες το αίτημα υπαναχώρησης και ήθελα σήμερα να πάω να κάνω αίτημα στην ΔΕΗ ώστε να μην μείνω χωρίς ρεύμα . 

Ισχύει κάτι τέτοιο  ή να ξεκινήσω κανονικά την αίτηση προς την ΔΕΗ ?  Υπάρχει ενδεχόμενο να μείνω χωρίς ρεύμα ? 

Εγώ δεν έχω ιδέα πάντως - ίσως ο korakios (ή άλλος) γνωρίζει. Αλλά μου φαίνεται κουλή η εξήγηση "είχαν ήδη στείλει αίτημα". Τί εμποδίζει να στείλουν ακύρωση του αιτήματος; Ίσως τηλέφωνο στον ΔΕΔΔΗΕ να διευκρινίσει τί γίενται σε τέτοια περίπτωση. Χλωμό όμως (λέω εγώ) "να μείνεις χωρίς ρεύμα" - είσαι ακόμα στον Ήρωνα, μέχρι να γίνει η μετάβαση (αφού η Ζενίθ λέει ότι είναι ακόμη στην διαδικασία αλλαγής). ΔΕΝ νομίζω να είναι "μονόδρομος" το να κάνεις αίτηση αλλαγής παρόχου και μετά να κάνεις υπαναχώρηση εντός προβλεπόμενου χρόνου....Από την Ζενίθ σου είπαν για την περίπτωση "να μείνεις χωρίς";

Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει, αλλά τσέκαρε στην σελίδα του ΔΕΔΔΗΕ για τις ΥΔΕ αν έχει αλλάξει ο αριθμός παροχής ακόμη (σύγκρινε αυτόν που σου βγάζει με αυτόν που αναφέρει λογαριασμός από Ήρωνα, βάσει του τελευταίου ψηφίου μετά την παύλα). Αν συνεχίζει να είναι ο ίδιος (άρα δεν έχουν καν κοιτάξει ακόμα την υπόθεση), επικοινώνησε με ΔΕΔΔΗΕ και τόνισέ τους πως ο λόγος της υπαναχώρησης που ζήτησες είναι για να πας τελικά ΔΕΗ (μπας και συγκινηθούν ως "αδελφάκια"...) και να σου διευκρινίσουν αν όντως δεν μπορεί να κάνει κάτι η Ζενίθ "μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία μετάβασης", ή θεωρούν πως απλώς,,,,προσπαθούν να μη σε χάσουν ως πελάτη και κάνουν το κορόιδο λέγοντάς σου ότι "είναι δεμένα τα χέρια τους"...

Δεν μπορώ να σκεφτώ αν θα υπάρξει κάποιου είδους conflict με το να αιτηθείς σύνδεση στην ΔΕΗ - αλλά η λογική λέει πως στην χειρότερη απλά δεν θα προλάβει την μετάβαση στην Ζενίθ, κι αν την κάνεις, απλά θα γίνει μια ώρα αρχύτερα η τελική ένταξη στην ΔΕΗ.

ΠΡΟΣΕΧΕ ΟΜΩΣ, μήπως αν τελικά σε "καθυστεράνε" από την Ζενίθ (δολίως...), και γίνει η μετάβαση σε αυτούς (κι έχει περάσει πια το 14ήμερο για αζήμια υπαναχώρηση), μη σου ζητάνε μετά κα'να,,,διακοσάρι για να σε αποδεσμεύσουν....Επίσης, δεν ξέρω αν το "14ήμερο" είναι από την ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ στη Ζενίθ, ή μετράει από την αίτηση αλλαγής...........Στην 1η περίπτωση, φαντάζομαι πως τουλάχιστον θα καθυστερήσειςτην εκ νέου αλλαγή σε ΔΕΗ, αλλά δεν θα έχεις πρόβλημα με ποινή αποδέσμευσης από Ζενίθ...

Γενικά νομίζω πως πρέπει ν' αρχίσεις μιλώντας με ΔΕΔΔΗΕ, ίσως ΚΑΙ με ΔΕΗ (σε φάση "θέλω να έρθω σε εσάς και η Ζενίθ μου φαίνεται πως καθυστερεί με αναίτιες δικιολογίες για να με εγκλωβίσει σε αυτήν" και να επιβεβαιώσουν αν σου τα λένε καλά ή όχι...).

41 λεπτά πριν, MrRush είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Όπως το βλέπω από το excel, μάλλον από το να πάμε δεή + το 95άρι της διακοπής, καλύτερα να πάμε στο home fixed της W+V που θα βγαίνει μία ή άλλη. 😕

...εγώ (εκτός από αυτό που σου είπε ο κοράκιος) θα έλεγα ΜΑΚΡΥΑ από W&V OYTΩΣ Ή ΑΛΛΩΣ : δεν δείχνουν καθόλου "εντάξει" (γενικώς, όχι απότην δική σου περίπτωση)...Συν ότι σε αυτούς ΔΕΝ τιμολογείσαι με τιμές νυχτερινού (ακόμη κι αν τυχόν έχεις σχετικό μετρητή), το οποίο αν δεν έχεις, καλά θα κάνεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να βάλεις (και θ' αποσβέσεις έτσι και την ρήτρα αποχώρησης σταδιακά). Και δες κι αν τυχόν διακαιούσαι και ΚΟΤ (που στην Watt μποεί επίσης να μην στο αποδώσουν), το οποίο σχετίζεται (θετικά) και με τον νυχτερινό μετρητή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

πριν δεν είχες ρεύμα ? έκανες υπαναχώρηση ή καταγγελία σύμβασης ? προχωράς κανονικά σε ΔΕΗ

Στον Ήρωνα ήταν (και είναι, μέχρι την μετάβαση σε Ζενίθ, που αιτήθηκε περασμένη βδομάδα) και μετά από όσα του είπαμε, αποφάσισε να κάνει υπαναχώρηση στο αίτημα αλλαγής παρόχου για Ζενίθ και να πάει ΔΕΗ, αλλά η Ζενίθ του λέει ότι δεν,,,μπορούν ακόμη να κάνουν την υπαναχώρηση, επειδή έστειλαν το αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ και είναι υπό εξέταση...(Το οποίο μου κάνει μούφα : είναι σαν να του λένε ότι άπαξ' κι έκανες αίτημα, μέχρι να ολοκληρωθεί και να υπαναχωρήσεις μετά, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι. Είναι δυνατόν; Μια ακύρωση του αιτήματος ένταξης στην Ζενίθ, από Ζενίθ προς ΔΕΔΔΗΕ, λογικά θ' αρκούσε. Φοβάται δε, μη μείνει χωρίς ρεύμα, αν συνεχίσει μετά την ολοκλήρωση από ΔΕΔΔΗΕ, με την υπαναχώρηση, που νομίζω δεν ισχύει, από την στιγμή που δεν ζήτησε διακοπή αλλά αλλαγή...)

3 ώρες πριν, kanesaxo είπε

Δεν ειναι στο χέρι μου! Ελπίζω να μη μου στειλει καποια μερα μειλ η βολτερα και πει "δε βγαίνουμε μάνα μου, αυξάνουμε μονωμερώς τη τιμη, αν θελεις φύγε" χαχαχ

...σε ένθερμη (με την καλή εννοια) συζήτηση (μίας ώρας και...δέκα λεπτών :ρ - για την ακρίβεια είχε σχολάσει και τον κράτησα μέχρι τις 21:10 :-D), υπάλληλος της ΒολτέραΣ προ μηνός μου είχε πει (για σταθερό 12μηνης που έχω τους γονείς, από Γενάρη '21 και παίζει να είναι το ίδιο = 0,0899/kWh), όταν τον ρώτησα αν όντως θα πρέπει να ζητήσω το τελευταίο 15μερο πριν την λήξη αλλαγή προγράμματος μη τυχόν και τους πετάξουν με την λήξη αυτόματα στο βασικό τους που είναι κυμαινόμενο, "θα σας δώσω ένα inside info : ΔΕΝ θα ανεβάσει τιμές η εταιρία στις υπάρχουσες συμβάσεις μετά την λήξη τους, άρα μην το πειράζετε το συγκεκριμένο επειδή είναι ό,τι πιο συμφέρον για τους γονείς". Το παιδί ακουγόταν πολύ εντάξει και να ξέρει τί λέει (με έσωσε και από 400άρα "ρήτρα" που ΗΤΑΝ να μου έρθει στο δικό μου σπίτι, αλλά τελικά ποτέ δεν μου ήρθε, καθώς πρόλαβε και με έβαλε "από το παράθυρο" σε ένα σταθερό στα 0,12 που έτρεχε από το καλοκαίρι και είχε λήξει μια βδομάδα πριν, και τιμολογήθηκα λίγες μέρες πριν την έκδοση εκκαθαριστικού με τις τιμές του σταθερού, για το 4μηνο που είχε περάσει, που σημαίνει ότι στην ουσία γλύτωσα τα μισά από την ρήτρα και θα συνεχίσω να τιμολογούμαι "προνομιακά" σε σχέση πχ με Έντερ ΔΕΗ κι ΑΝ πω σε κα'να 6μηνο να το σπάσω, η αποχώρηση θα μου έρθει ίσα βάρκα). Και η Βολτέρα εδώ που τα λέμε, δεν έκανε καμμιά αύξηση (ενώ θα μπορούσε) μετά ο 6μηνο, οπότε μέχρι στιγμής όλα καλά με δαύτην. Τί θα γίνει στην πραγματικότητα με την σύνδεση των γονιών από εδώ και πέρα, και αν θα συνεχίσει να ισχύει αυτό που είπε ΤΟΤΕ το παιδί, δεν ξέρω βέβαια και θα το δω σε κα'να μήνα το αργότερο, αλλά απλά καταθέτω αυτά που μου είχε πει (και τα μισά έχουν ήδη βγει)...

 

3 ώρες πριν, kanesaxo είπε

Ρισκάρεις για ακριβό σταθερό προγραμμα (ανευ ΟΤΣ) σε ρεύμα; ή οχι; 

...ΜΑΛΛΟΝ δεν είναι τόσο ρίσκο το σταθερό, σε σχέση με το,,,potential ρίσκο του κυμαινόμενου. Στην χειρότερη, στην ΔΕΗ έστω, η σύμβαση είναι 12μηνη, κι ΑΝ χρειαστεί (πέσει ΠΟΛΥ η χονδρική, και για ΠΑΡΑΤΕΤΑΜΕΝΟ διάστημα), ε στην χειρότερη θα πληρώσει "μόνο" κα'να 40άρι (μπορεί και 20άρι, αν το κάνει κατά τον Ιούλιο), και θα μπορεί να μεταβεί σε κυμαινόμενο (ΔΕΗ ή αλλού). Όπως τα 'χει αυτή τη στιγμή τουλάχιστον η ΔΕΗ, είναι ό,τι συμφερότερο το σταθερό της. Να πάει όμως σε ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ (για το Εντερ) και να ΜΗΝ μπλέξει με "econtract" που θα καθυστερήσει πιθανώς ΠΑΡΑ πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, kanesaxo είπε

περσυνο ή προπέρσινο προγραμα της βολτερα με σταθερη τιμη- ανευ ΟΤΣ. Για την εποχή ήταν "ακριβό". Πλήρωνα 0.085 όταν οι υπολοιποι πληρωναν συνηθως 0.045-0.09 (αναλογα το ΟΤΣ τους).

πρόσεξε το γιατί τα τα ίδια ακριβως μου ελεγε και η watt n wolt και μετά ηρθε η λυπητερη της οτσ.

δες λογαριασμό από το πάμθηνο προωθητικό πρόγραμμα που είχα. 990 kwh καταναλωση 6 ευρώ μόνο. λογαριασμός σεπτεμβριου 21 και δεκεμβρη ενεργοποιησαν ρητρα. και πήγα σε σταθερό με 0.18 την κιλοβατόρα μείον 0.075 KOTA.

Capture.JPG

Επεξ/σία από baladisk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Είμαι στην ηρων δεν έχω προηγούμενα υπόλοιπο και μου οτι χρωστάω 382.79. Ο λογαριασμός δεν εκδόθηκε ακομα περίπου κιλοβατώρες έχω γυρω στις 1000 το τετράμηνο. Επικοινώνησα μαζί τους λεει να δούμε όταν εκδοθεί ο λογαριασμός. Έτυχε σε άλλο μέλος? 

Screenshot_2022-01-04-12-35-31-606_gr.heron.myheron.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα προσφατα εκανα το προγραμμα zero αλλα δεν ειμαι ευχαριστημενος

αυτο εχει καποιρα ρητρα αμα το σπασω η οχι?στο τηλ με ειχανε πει ανα πασα στιγμη φευγω χωρις προστιμο. ισχυει αυτο η οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Triple_HR21 είπε

παιδια καλησπερα προσφατα εκανα το προγραμμα zero αλλα δεν ειμαι ευχαριστημενος

αυτο εχει καποιρα ρητρα αμα το σπασω η οχι?στο τηλ με ειχανε πει ανα πασα στιγμη φευγω χωρις προστιμο. ισχυει αυτο η οχι?

Καλησπερα... Κοιταξε την συμβαση που υπεγραψες;; Τι γραφει;; Αυτο που σου ειπαν στο τηλεφωνο να το  δεις και  γραπτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπερα... Κοιταξε την συμβαση που υπεγραψες;; Τι γραφει;; Αυτο που σου ειπαν στο τηλεφωνο να το  δεις και  γραπτο...

Σε περίπτωση που ο Πελάτης καταγγείλει την παρούσα Σύμβαση Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας πριν την παρέλευση της συμφωνηθείσας αρχικής διάρκειας των είκοσι τεσσάρων (24) μηνών, ο Πελάτης θα επιβαρύνεται, ανάλογα με τους μήνες παραμονής του στην προωθητική ενέργεια «zerO» με τα ακόλουθα ποσά, πλέον των νόμιμων επιβαρύνσεων (τέλος χαρτοσήμου 2% πλέον ΟΓΑ 20%), ήτοι: Για τα οικιακά τιμολόγια HS, HSN: από τον 1ο μήνα έως την συμπλήρωση του 6ου μήνα ενενήντα πέντε (95) ευρώ, από τον 7ο μήνα έως την συμπλήρωση του 12ου μήνα εβδομήντα (70) ευρώ, από τον 13ο μήνα έως την συμπλήρωση του 18ου μήνα πενήντα (50) ευρώ και από τον 19ο μήνα έως την συμπλήρωση του 24ου μήνα τριάντα (30)

απο τι βλεπω εχω τελικα ρητρα αποχωρησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Triple_HR21 είπε

Σε περίπτωση που ο Πελάτης καταγγείλει την παρούσα Σύμβαση Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας πριν την παρέλευση της συμφωνηθείσας αρχικής διάρκειας των είκοσι τεσσάρων (24) μηνών, ο Πελάτης θα επιβαρύνεται, ανάλογα με τους μήνες παραμονής του στην προωθητική ενέργεια «zerO» με τα ακόλουθα ποσά, πλέον των νόμιμων επιβαρύνσεων (τέλος χαρτοσήμου 2% πλέον ΟΓΑ 20%), ήτοι: Για τα οικιακά τιμολόγια HS, HSN: από τον 1ο μήνα έως την συμπλήρωση του 6ου μήνα ενενήντα πέντε (95) ευρώ, από τον 7ο μήνα έως την συμπλήρωση του 12ου μήνα εβδομήντα (70) ευρώ, από τον 13ο μήνα έως την συμπλήρωση του 18ου μήνα πενήντα (50) ευρώ και από τον 19ο μήνα έως την συμπλήρωση του 24ου μήνα τριάντα (30)

απο τι βλεπω εχω τελικα ρητρα αποχωρησης

Αρα εχεις... Μονο αν παρεις γραπτο αυτο που σου ειπαν στο τηλεφωνο... Ρωτησε το...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και καλη χρονιά και απο εμένα , σχεδον εναν χρονο ειμαι στην ΚΕΝ και αυτο που παρατηρησα σημερα που ηρθε ο ΕΝΑΝΤΙ λογαριασμος ειναι οτι υπαρχει ενα πεδιο "Συνεπεια εξοφλησης" το οποιο αντι να εχει αρνητικο προσιμο εχει θετικο και προστιθεται στον λογαριασμο , δηλαδη και συνεπης και πληρωνεις ! Ψαχνοντας και τους υπολοιπους ΕΝΑΝΤΙ λογαριασμους ειδα και εκει το ιδιο πεδιο με αναλογη χρεωση.

Τους καλεσα και μου ειπαν οτι το προγραμμα σας εχει ΚΟΤ και παιρνει εκπτωση απο εκει και δεν ειναι δυνατον να παρει εκπτωση συνεπειας!!! μιλαμε για εκπτωση στον τελευταιο λογαριασμο ΚΟΤ: 20€ και χρεωση Συνεπεια Εξοφλησης :124€

Εβαλα τα γελια , και φυσικα περιμενω να δω τι θα κανουν αναπροσαρμοζοντας το προγραμμα μου και επιστρεφοντας ισως αυτα τα κερατιατικα

Εχει κανεις σας αναλογη εμπειρια ;

Ευχαριστώ για τον χρονο σας

12.jpg

Επεξ/σία από Nesher
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Triple_HR21 είπε

Σε περίπτωση που ο Πελάτης καταγγείλει την παρούσα Σύμβαση Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας πριν την παρέλευση της συμφωνηθείσας αρχικής διάρκειας των είκοσι τεσσάρων (24) μηνών, ο Πελάτης θα επιβαρύνεται, ανάλογα με τους μήνες παραμονής του στην προωθητική ενέργεια «zerO» με τα ακόλουθα ποσά, πλέον των νόμιμων επιβαρύνσεων (τέλος χαρτοσήμου 2% πλέον ΟΓΑ 20%), ήτοι: Για τα οικιακά τιμολόγια HS, HSN: από τον 1ο μήνα έως την συμπλήρωση του 6ου μήνα ενενήντα πέντε (95) ευρώ, από τον 7ο μήνα έως την συμπλήρωση του 12ου μήνα εβδομήντα (70) ευρώ, από τον 13ο μήνα έως την συμπλήρωση του 18ου μήνα πενήντα (50) ευρώ και από τον 19ο μήνα έως την συμπλήρωση του 24ου μήνα τριάντα (30)

απο τι βλεπω εχω τελικα ρητρα αποχωρησης

...εντύπωση μου κάνει που δεν έχουν βγάλει ποσά ποινής αποχώρησης για από τον 24ο έως τον 29ο μήνα...🤑

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...