Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Εχει κάποιος εμπειρια απο ΣΥΝΔΥΑΣΤΙΚΟ πρόγραμμα; 

  Δε συμφέρει.

9 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Ρισκάρεις για ακριβό σταθερό προγραμμα (ανευ ΟΤΣ) σε ρεύμα; ή οχι; 

Το ρίσκο είναι το κυμαινόμενο, όχι το σταθερό. Από 'κει και πέρα, τί εννοείς ακριβό; Η ΔΕΗ με 0,17-0,18 δεν είναι ακριβό για την εποχή.

Εκτός αν ως σταθερό αναφέρεις το διάσημο και αγαπημένο Zero!😂

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  

12 ώρες πριν, Klausx είπε

Να ασχοληθώ με mail μήπως ακόμα μαθαίνουν πως να χρεώνουν ή και στις άλλες εταιρίες υπάρχει ανάλογη χρέωση;

όχι να κάνεις αμφισβήτηση , δες προηγούμενες σελίδες και το λινκ της υπογραφής μου

3 ώρες πριν, TSINE είπε

Έκανα αίτημα υπαναχώρησης στην Ζενίθ αλλά μου είπαν ότι δεν μπορώ ακόμα να κάνω αίτημα σε άλλο πάροχο γιατί είχαν ήδη στείλει αίτημα στον ΔΕΔΗΕ για εκπροσώπηση .

Το αναφέρω έκαναν χθες το αίτημα υπαναχώρησης και ήθελα σήμερα να πάω να κάνω αίτημα στην ΔΕΗ ώστε να μην μείνω χωρίς ρεύμα . 

Ισχύει κάτι τέτοιο  ή να ξεκινήσω κανονικά την αίτηση προς την ΔΕΗ ?  Υπάρχει ενδεχόμενο να μείνω χωρίς ρεύμα ? 

πριν δεν είχες ρεύμα ? έκανες υπαναχώρηση ή καταγγελία σύμβασης ? προχωράς κανονικά σε ΔΕΗ

 

8 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Εχει κάποιος εμπειρια απο ΣΥΝΔΥΑΣΤΙΚΟ πρόγραμμα; 

ναι , μακρυά απο όλα, για αέριο στο άλλο θέμα

είσαι στη χειρότερη περίοδο , ακριβό σταθερό ή ακριβό κυμαινόμενο , υπάρχει φως στο τουνελ αλλά είναι μακρυά

αν συνεχίσουν οι επιδοτήσεις με τα ίδια κριτήρια , ποσά και όρια ίσως αξίζει, διάβασε τις προηγούμενες σελίδες

 

2 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Από 'κει και πέρα, τί εννοείς ακριβό; Η ΔΕΗ με 0,17-0,18 δεν είναι ακριβό για την εποχή.

κοίτα , στα ίδια περίπου πλέον βγαίνει αν καλύπτει το όριο 300kw/μήνα και 0,165 επιδότηση και αν συνεχίσουν να τη δίνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γκουχ, γκουχ... Να σημειώσω ότι πρόλαβα να απαντήσω σε άνθρωπο πριν τον korakio!

Miguel Herrera Win GIF

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

  Δε συμφέρει.

Το ρίσκο είναι το κυμαινόμενο, όχι το σταθερό. Από 'κει και πέρα, τί εννοείς ακριβό; Η ΔΕΗ με 0,17-0,18 δεν είναι ακριβό για την εποχή.

Εκτός αν ως σταθερό αναφέρεις το διάσημο και αγαπημένο Zero!😂

ακριβό μου φαινοταν το 0.12 της ΔΕΗ, ποσο μάλλον το 0.17!!!  (εγω ακομη πληρώνω 0.0855).

Σε ευχαριστω.

Εφόσον δε συμφέρει το συνδυαστικο, να ψαξω μεμονωμένα...απλα με αεριο ΔΕΝ εχω ιδέα. Κι εκει κυμαινομενο ή σταθερο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

1 ώρα πριν, miliko είπε

Παιδια Καλησπέρα .

Επειδή είμαι σε αναζήτηση αλλαγής παροχου, θα ήθελα οποιος/α γνωρίζει τι παιζει με την nrg/fixed. Μου πρότειναν για 1500 kwh/4μηνο τελική τιμή στα 168,90€ 

πες πάγιο, τυχών συνδρομή και φυσικά τιμή κιλοβατώρας

1 λεπτό πριν, kanesaxo είπε

εγω ακομη πληρώνω 0.0855

σε πρόγραμμα με ρήτρα ή χωρίς ? γιατί αν έχει ρήτρα είσαι στα 0,30 περίπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

κοίτα , στα ίδια περίπου πλέον βγαίνει αν καλύπτει το όριο 300kw/μήνα και 0,165 επιδότηση και αν συνεχίσουν να τη δίνουν

Ε και στα ίδια να είναι, γιατί να πας με το κυμαινόμενο που πρέπει να ελέγχεις 100 παράγοντες όπως ποστάρεις κι εσύ συχνά-πυκνά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς την επιδότηση

Μόλις τώρα, DownUNDERground είπε

Ε και στα ίδια να είναι, γιατί να πας με το κυμαινόμενο που πρέπει να ελέγχεις 100 παράγοντες όπως ποστάρεις κι εσύ συχνά-πυκνά;

δε θα έχει σασπένς 😂

διεθνής εξελίξεις αερίου,ΑΠΕ,  καιρός , ειδήσεις για την επιδότηση κτλ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

  

πες πάγιο, τυχών συνδρομή και φυσικά τιμή κιλοβατώρας

σε πρόγραμμα με ρήτρα ή χωρίς ? γιατί αν έχει ρήτρα είσαι στα 0,30 περίπου

περσυνο ή προπέρσινο προγραμα της βολτερα με σταθερη τιμη- ανευ ΟΤΣ. Για την εποχή ήταν "ακριβό". Πλήρωνα 0.085 όταν οι υπολοιποι πληρωναν συνηθως 0.045-0.09 (αναλογα το ΟΤΣ τους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, korakios είπε

χωρίς την επιδότηση

δε θα έχει σασπένς 😂

διεθνής εξελίξεις αερίου,ΑΠΕ,  καιρός , ειδήσεις για την επιδότηση κτλ κτλ

Α να γειά σου!

Οκ, οπότε το πόρισμα @kanesaxo είναι πως αν η φίλη σου ζει μια βαρετή ζωή και πλήττει, να βάλει κυμαινόμενο!:P

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kanesaxo είπε

περσυνο ή προπέρσινο προγραμα της βολτερα με σταθερη τιμη- ανευ ΟΤΣ. Για την εποχή ήταν "ακριβό". Πλήρωνα 0.085 όταν οι υπολοιποι πληρωναν συνηθως 0.045-0.09 (αναλογα το ΟΤΣ τους).

κράτα το όσο μπορείς  , αυτά τελειώσανε εδώ και μήνες

και κατέβασε το excel της υπογραφής μου να πάρεις μια ιδέα τι γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

κράτα το όσο μπορείς  , αυτά τελειώσανε εδώ και μήνες

Δεν ειναι στο χέρι μου! Ελπίζω να μη μου στειλει καποια μερα μειλ η βολτερα και πει "δε βγαίνουμε μάνα μου, αυξάνουμε μονωμερώς τη τιμη, αν θελεις φύγε" χαχαχ

Σας ευχαριστώ.

Οποτε σταθερη τιμή ΔΕΗ και μεμονωμένο πρόγραμμα αέριο-στο αλλο τοπικ. (παλι σταθερη τιμη)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kanesaxo είπε

Οποτε σταθερη τιμή ΔΕΗ και μεμονωμένο πρόγραμμα αέριο-στο αλλο τοπικ. (παλι σταθερη τιμη)

Κι εκεί μάλλον για ΔΕΗ είναι.

https://fysikoaerio.dei.gr/fysiko-aerio-gia-to-spiti/myhomegascontrol/

Δεν είναι συνδυαστικό, μην μπερδευτείς. Απλά αυτή την εποχή γενικά η ΔΕΗ είναι η πιο οικονομική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Πήραμε την W+V για διακοπή και μεταφορά σε άλλο πάροχο και μας είπαν ότι εφ'όσον  δεν έχουν περάσει 6 μήνες από την σύνδεση, θα πρέπει να πληρώσουμε 95 ευρώ για να γίνει η αλλαγή σε άλλο πάροχο. Τι μπορούμε να κάνουμε για να αποφύγουμε αυτή την χρέωση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, MrRush είπε

Καλησπέρα. Πήραμε την W+V για διακοπή και μεταφορά σε άλλο πάροχο και μας είπαν ότι εφ'όσον  δεν έχουν περάσει 6 μήνες από την σύνδεση, θα πρέπει να πληρώσουμε 95 ευρώ για να γίνει η αλλαγή σε άλλο πάροχο. Τι μπορούμε να κάνουμε για να αποφύγουμε αυτή την χρέωση; 

Πρακτικά τίποτα. Θεωρητικά, αν είσαι σε κυμαινόμενο, να αρχίσεις αιτήματα αμφισβήτησης κλπ. και να δηλώσεις άγνοια περί της ρήτρας και ίσως βγάλεις άκρη κάποια στιγμή μετά από μήνες. Κι όταν λέμε να βγάλεις άκρη, να σου επιστραφούν τα λεφτά, αφού τα πληρώσεις τώρα.

Οπότε πλήρωσέ τα και φύγε, γιατί όσο το καθυστερείς θα τα πληρώσεις στο ρεύμα.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MrRush είπε

Καλησπέρα. Πήραμε την W+V για διακοπή και μεταφορά σε άλλο πάροχο και μας είπαν ότι εφ'όσον  δεν έχουν περάσει 6 μήνες από την σύνδεση, θα πρέπει να πληρώσουμε 95 ευρώ για να γίνει η αλλαγή σε άλλο πάροχο. Τι μπορούμε να κάνουμε για να αποφύγουμε αυτή την χρέωση; 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58962441

και πιο πάνω δες κυμαινόμενο vs ακριβό σταθερό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...