Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, washcloud είπε

...στην ουσία στα είπε ο korakios (..."κωδικοποιημένα" βέβαια, αλλά ΑΥΤΟΥΝΟΥ τα λόγια/τα γραφόμενα τεσπα να βασίζεσαι...Εγώ απλά παπαγαλίζω αυτά που ξέρει αυτός απ' έξω κι ανακατωτά) - ΑΛΛΑ :

Δεν υπάρχουν "εναλλακτικά προγράμματα". Τα πράγματα είναι πολύ απλά : το ρεύμα έχει γίνει πανάκριβο/η μόνη "σωτηρία" (φάση "damage control") είναι τα προγράμματα σταθερής χρέωσης (εσύ ήσουν ΚΑΙ πήγες σε κυμαινόμενης), και η καλύτερη φάση είναι της ΔΕΗ (...ναι, αυτηνής που μέχρι το καλοκαίρι μας πήδαγε μια ζωή, αλλά από το καλοκαίρι αντιστραφήκανε τα πράγματα και πλέον η ΔΕΗ είναι αυτή που συμφέρει σε σχέση με τους άλλους. Και πάντα λέμε για σταθερά προγράμματα, γιατί και το Γ1=με "ρήτρα" της ΔΕΗ, το ίδιο σκίσιμο με των άλλων είναι.

Μιας και το είπες δες αν ο Ήρωνας σου απέδωσε κανονικά τις επιδοτήσεις (στις τόνισε ο korakios) : τσέκαρε τον τελευταίο κκαθαριστικό.

Είχα χάσει την τελευταία απάντηση του korakiou που αναφέρει αναλυτικά κάποια πράγματα 

 

Τι εννοείς " ήμουν και πήγα σε  κειμενομενο " ? Αφού και το παλιό μου συμβόλαιο είχε ρήτρα Αναπροσαρμογής .

 

Καταλαβαίνω αυτό που λες ιδανικά συμφέρει η ΔΕΗ το τσεκαρα που είσαι σταθερά σε τιμή χωρίς ρήτρες για μεγαλύτερη ασφάλεια . 

 

Θα μελετήσω δεν είχα ιδέα άνοιξε ένα καινούργιο κεφάλαιο .

 

 

Επεξ/σία από TSINE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, TSINE είπε

Τι εννοείς " ήμουν και πήγα σε  κειμενομενο " ? Αφού και το παλιό μου συμβόλαιο είχε ρήτρα Αναπροσαρμογής .

Καταλαβαίνω αυτό που λες ιδανικά συμφέρει η ΔΕΗ το τσεκαρα που είσαι σταθερά σε τιμή χωρίς ρήτρες για μεγαλύτερη ασφάλεια.

Θα μελετήσω δεν είχα ιδέα άνοιξε ένα καινούργιο κεφάλαιο .

...στην ουσία "έκλαιγα την μοίρα σου", που ΗΔΗ έχεις πληρώσει "ρήτρες", και το νέο σου πρόγραμμα (στον νέο πάροχο) ΠΑΛΙ με "ρήτρα" είναι.

Κυμαινόμενης τιμής λέω, δηλαδή όχι σταθερής. Αυτό που λένε "με ρήτρα αναπροσαρμογής χρεώσεων".

Ασ' τα να πάνε αδερφέ, από εδώ και πέρα για να πατήσουμε το φως για να πάμε τουαλέτα, θα πρέπει να παίρνουμε και το συμβόλαιο ρεύματος που κάναμε, μαζί μας. Κάποτε αρκούσε ένα Playboy, μια εφημερίδα. Τώρα όμως...(Κρίμα που δεν το πήρες χαμπάρι ένα μήνα πριν, όσο οι τιμές των σταθερών της ΔΕΗ ήταν ΟΙ ΜΙΣΕΣ από αυτές που είναι τώρα...Θα την είχες βγάλει σχεδόν εντελώς αλώβητος...Ειδικά όσοι,,,μύστες είδαν τί ερχόταν τον Αύγουστο που ανακοίνωσε η ΔΕΗ - 5/8 - την ενεργοποίηση αναπροσαρμογής χρεώσεων και πήγανε στα σταθερά της από τότε κι όλας, την βγάλανε εντελώς ζάχαρη.....Οι υπόλοιποι κοιμόμασταν ύπνο βαθύ...)

...ένα τελευταίο : όχι πως έχεις τρελές ελπίδες να σου επιστρέψει φράγκα ο Ήρωνας (παίζουν πολλές προϋποθέσεις ούτως ή άλλως) και μάλιστα σύντομα, αλλά ακολούθησε το λινκ του κοράκιου στην υπογραφή του για αμφισβήτηση της "ρήτρας" που πλήρωσες. Αν θυμάμαι καλά, έχεις και 2 χρόνια περιθώριο να διεκδικήσεις επιστροφές χρεώσεων. Γενικά ρίξε μια ματιά στο thread και όσα γράφτηκαν (όπως και στο άλλο για την ΔΕΗ) από πχ Νοέμβρη κι έπειτα. Θα καταλάβεις πολλά...

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, washcloud είπε

...στην ουσία "έκλαιγα την μοίρα σου", που ΗΔΗ έχεις πληρώσει "ρήτρες", και το νέο σου πρόγραμμα (στον νέο πάροχο) ΠΑΛΙ με "ρήτρα" είναι.

Κυμαινόμενης τιμής λέω, δηλαδή όχι σταθερής. Αυτό που λένε "με ρήτρα αναπροσαρμογής χρεώσεων".

Ασ' τα να πάνε αδερφέ, από εδώ και πέρα για να πατήσουμε το φως για να πάμε τουαλέτα, θα πρέπει να παίρνουμε και το συμβόλαιο ρεύματος που κάναμε, μαζί μας. Κάποτε αρκούσε ένα Playboy, μια εφημερίδα. Τώρα όμως...(Κρίμα που δεν το πήρες χαμπάρι ένα μήνα πριν, όσο οι τιμές των σταθερών της ΔΕΗ ήταν ΟΙ ΜΙΣΕΣ από αυτές που είναι τώρα...Θα την είχες βγάλει σχεδόν εντελώς αλώβητος...Ειδικά όσοι,,,μύστες είδαν τί ερχόταν τον Αύγουστο που ανακοίνωσε η ΔΕΗ - 5/8 - την ενεργοποίηση αναπροσαρμογής χρεώσεων και πήγανε στα σταθερά της από τότε κι όλας, την βγάλανε εντελώς ζάχαρη.....Οι υπόλοιποι κοιμόμασταν ύπνο βαθύ...)

...ένα τελευταίο : όχι πως έχεις τρελές ελπίδες να σου επιστρέψει φράγκα ο Ήρωνας (παίζουν πολλές προϋποθέσεις ούτως ή άλλως) και μάλιστα σύντομα, αλλά ακολούθησε το λινκ του κοράκιου στην υπογραφή του για αμφισβήτηση της "ρήτρας" που πλήρωσες. Αν θυμάμαι καλά, έχεις και 2 χρόνια περιθώριο να διεκδικήσεις επιστροφές χρεώσεων. Γενικά ρίξε μια ματιά στο thread και όσα γράφτηκαν (όπως και στο άλλο για την ΔΕΗ) από πχ Νοέμβρη κι έπειτα. Θα καταλάβεις πολλά...

Σίγουρα σε κανένα λογαριασμό δεν. Ου επέστρεψε λεφτά για ρήτρα ο Ήρωνας  . 

Θα κάτσω αύριο από το λάπτοπ να το δω τι ισχύει να δω και το λινκ του κορακιου να υπολογίσω . Ελπίζω μόνο να μήν εχει σχέση με εισοδηματικά κριτήρια .

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ θα επανέλθω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TSINE είπε

Σίγουρα σε κανένα λογαριασμό δεν. Ου επέστρεψε λεφτά για ρήτρα ο Ήρωνας  . 

Θα κάτσω αύριο από το λάπτοπ να το δω τι ισχύει να δω και το λινκ του κορακιου να υπολογίσω . Ελπίζω μόνο να μήν εχει σχέση με εισοδηματικά κριτήρια .

Ευχαριστώ πάρα πολύ θα επανέλθω 

...από Οκτώβρη (που ανακοινώθηκαν οι επιδοτήσεις) και μετά πάντως, έπρεπε να είχες "πίστωση ταμείου ενεργειακής μετάβασης" (ποσά με "πλην" μπροστά), για : Σεπτέμβρη (αναδρομικά) 0,03 επί της κάθε κιλοβατώρας (για τις πρώτες 300 κάθε μηνός), 0,06 για Οκτώβρη, 0,13 Νοέμβρη, 0,165 Δεκέμβρη. Αν στις "Χρεώσεις για τον Ήρωνα", εκτός από την "αξία ρεύματος" (κιλοβατώρες επί την τιμή κιλοβατώρας όπως κάποτε είχες συμφωνήσει) και την "ρήτρα αναπροσαρμογής" δεν είχες πιστώσεις, έχε κατά νου ότι σου χρωστάνε έστω αυτά (κρατικα λεφτά που τα πήρανε/θα τα πάρουνε. Δεν ξέρω αν κάποια στιγμή σε ειδοποιήσουν (αφού έχεις φύγει, θα σου ζητήσουν ΙΒΑΝ να στα καταθέσουν) ή θα κάνουν το κορόιδο. Αυτό είναι το ένα κομμάτι, το "σίγουρο".

Το ΑΛΛΟ, είναι να ισχυριστείς πως δεν ήξερες τί σε περίμενε οταν υπέγραφες κάποτε για πρόγραμμα με "ρήτρα αναπροσαρμογής", και κανένας τους δεν σου εξήγησε αναλυτικά πριν υπογράψεις τί ακριβώς σήμαινε αυτό. Κι αν σε δικαιώσει η ΡΑΕ στην οποία εν τέλει θα απευθυνθείς (αμφισβήτηση στην υπογραφή κοράκιου), μια μέρα των ημερών, ίσως και να πάρεις λεφτά που πλήρωσες, πίσω. Αμφίβολο, αλλά δοκίμασε.

Τα "εισοδηματικά" ΑΝ ισχύσουν ΘΑ ισχύσουν για τις επιδοτήσεις επί της κιλοβατώρας από εδώ ΚΑΙ ΠΕΡΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TSINE είπε

Κοίτα είμαι στο όριο του power max 6000 δηλαδή ίσως και ελάχιστα πιο πάνω . 

αυτό μου διέφυγε , δε σε καλύπτει η επιδότηση (με τα σημερινά δεδομένα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, korakios είπε

αυτό μου διέφυγε , δε σε καλύπτει η επιδότηση (με τα σημερινά δεδομένα)

Άρα υπαναχώρηση και αίτηση σύνδεσης στην ΔεΗ ? Όπως λένε και τα παιδιά ? 

 

Με το έχτρα 5% που πέρνω έκπτωση στο φυσικό αέριο επειδή βάζω και το ρεύμα στην zenith δεν θα σώζεται η κατάσταση ?

 

Μόλις είχα και αυτό στον τελευταίο λογαριασμό  ήρωνα  ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΣ

image.png.9141deb81e563124578d2c2a7ee1df34.png

Επεξ/σία από TSINE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^...φυσικά και δεν "σώζεται"με..."5%", αλλά αν σώνει και καλά θες Ζενίθ, πάνε τουλάχιστον στο σταθερό της (το "Fixed"). ΠΑΛΙ δεν "σώζεσαι" : έχει μεν μόνο 12μηνη δέσμευση, αλλά σίγουρα θα έχει πολύ πιο αλμυρή ρήτρα αποχώρησης, αν πεις πάνω πχ στο 5μηνο να φύγεις. Τσέκαρέ την πόση είναι. Επίσης πέραν του ότι έχει 0,03 την κιλοβατώρα πιο ακριβή από το Έντερ της ΔΕΗ, δεν δίνει έκπτωση νυχτερινού. Το οποίο αν δεν έχεις, να βάλεις. Όπως επίσης να δεις αν διακιούσαι κοινωνικό τιμολόγιο - το οποίο δεν ξέρω αν το δέχεται η Ζενίθ : τους ρωτάς πριν την αλλαγή, γιατί αν έχεις/είναι να βάλεις κοινωνικό, μπορεί να σε γυρίσουν στο ΡΗΤΡΟΠΡΟΓΡΑΜΜΑ...Γενικά τα πράγματα σηκώνουν πολλή κουβέντα, καθώς οι "εναλλακτικοί" πλέον (μετά το καλοκαίρι κατά βάση, που τα πράγματα πήγαν κατά διαβόλου) δεν είναι τόσο "εντάξει" όσο η ΔΕΗ : κάνουν - ήδη - αυξήσεις ΚΑΙ στα σταθερά τους, πετάνε κόσμο από σταθερά σε ρητροπρογράμματα, ΔΕΝ ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ ΤΙΣ ΚΡΑΤΙΚΕΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ που δικαιούσαι/ή τις αποδίδουν με χαμηλό συντελεστή και μετά πρέπει να "τρέχεις" να τους ζητήσεις τα ΣΩΣΤΑ.....Μύλος. 

Από ΚΑΘΕ άποψη λοιπόν, η ΔΕΗ είναι καλύτερη φάση αυτή την στιγμή (ακόμη και να βάλεις πως έδωσε ΚΑΙ δική της έκπτωση 0,03, ΕΚΤΟΣ από την κρατική επιδότηση, για άλλες 300kWh το μήνα, μετά τις πρώτες 300 του κράτους. Βούτυρο στο ψωμί δηλαδή των με μεγάλες καταναλώσεις/μήνα, όπως εσύ καλή ώρα...). Και αν χειροτερέψουν τα πράγματα, προφανώς λόγω μεγέθους η ΔΕΗ θα είναι πιο "βράχος" σε σχέση με τους μικρούς "ψιλικατζήδες" γύρω της...Για να μην πούμε για τον κίνδυνο να κλείσουν οι μικροί "μετά από όσα συμβαίνουν από το καλοκαίρι" (καθώς χάσανε πελατεία που γύρισε ΔΕΗ, ειδικά μέχρι αρχές Δεκέμβρη που ίσχυαν οι "σκοτωμένες" - πλέον - τιμές των σταθερών της, σε σχέση με τον 5πλασιασμό της μέσης τιμής της χονδρικής, που συνέβη μεταξύ Οκτώβρη - Δεκέμβρη...).

Και στα λέω εγώ που είμαι "εγκλωβισμένος" στη Volterra αυτή τη στιγμή. Μακάρι να είχα πάρει χαμπάρι τι συνέβαινε, το αργότερο μέχρι Οκτώβρη, και να είχα πάει κι εγώ ΔΕΗ...(και να φανταστείς, σε σχέση με το τί διαβάζω/βλέπω για συμπεριφορά από ΑΛΛΟΥΣ, πχ Watt & Volt ή πχ ΕΦΑ ή Ζενίθ, πάλι καλά λέω που έστω ήμουν Volterra,,,,,αλλά η ΔΕΗ είναι "ο μόνος" δρόμος αυτή την στιγμή...

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, TSINE είπε

Άρα υπαναχώρηση και αίτηση σύνδεσης στην ΔεΗ ? Όπως λένε και τα παιδιά ? 

 

5 λεπτά πριν, washcloud είπε

^...φυσικά και δεν "σώζεται"με..."5%", αλλά αν σώνει και καλά θες Ζενίθ, πάνε τουλάχιστον στο σταθερό της (το "Fixed"). ΠΑΛΙ δεν "σώζεσαι" : έχει μεν μόνο 12μηνη δέσμευση, αλλά σίγουρα θα έχει πολύ πιο αλμυρή ρήτρα αποχώρησης, αν πεις πάνω πχ στο 5μηνο να φύγεις. Τσέκαρέ την πόση είναι. Επίσης πέραν του ότι έχει 0,03 την κιλοβατώρα πιο ακριβή από το Έντερ της ΔΕΗ, δεν δίνει έκπτωση νυχτερινού. Το οποίο αν δεν έχεις, να βάλεις. Όπως επίσης να δεις αν διακιούσαι κοινωνικό τιμολόγιο - το οποίο δεν ξέρω αν το δέχεται η Ζενίθ : τους ρωτάς πριν την αλλαγή, γιατί αν έχεις/είναι να βάλεις κοινωνικό, μπορεί να σε γυρίσουν στο ΡΗΤΡΟΠΡΟΓΡΑΜΜΑ...Γενικά τα πράγματα σηκώνουν πολλή κουβέντα, καθώς οι "εναλλακτικοί" πλέον (μετά το καλοκαίρι κατά βάση, που τα πράγματα πήγαν κατά διαβόλου) δεν είναι τόσο "εντάξει" όσο η ΔΕΗ : κάνουν - ήδη - αυξήσεις ΚΑΙ στα σταθερά τους, πετάνε κόσμο από σταθερά σε ρητροπρογράμματα, ΔΕΝ ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ ΤΙΣ ΚΡΑΤΙΚΕΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ που δικαιούσαι/ή τις αποδίδουν με χαμηλό συντελεστή και μετά πρέπει να "τρέχεις" να τους ζητήσεις τα ΣΩΣΤΑ.....Μύλος. 

Από ΚΑΘΕ άποψη λοιπόν, η ΔΕΗ είναι καλύτερη φάση αυτή την στιγμή (ακόμη και να βάλεις πως έδωσε ΚΑΙ δική της έκπτωση 0,03, ΕΚΤΟΣ από την κρατική επιδότηση, για άλλες 300kWh το μήνα, μετά τις πρώτες 300 του κράτους. Βούτυρο στο ψωμί δηλαδή των με μεγάλες καταναλώσεις/μήνα, όπως εσύ καλή ώρα...). Και αν χειροτερέψουν τα πράγματα, προφανώς λόγω μεγέθους η ΔΕΗ θα είναι πιο "βράχος" σε σχέση με τους μικρούς "ψιλικατζήδες" γύρω της...Για να μην πούμε για τον κίνδυνο να κλείσουν οι μικροί "μετά από όσα συμβαίνουν από το καλοκαίρι" (καθώς χάσανε πελατεία που γύρισε ΔΕΗ, ειδικά μέχρι αρχές Δεκέμβρη που ίσχυαν οι "σκοτωμένες" - πλέον - τιμές των σταθερών της, σε σχέση με τον 5πλασιασμό της μέσης τιμής της χονδρικής, που συνέβη μεταξύ Οκτώβρη - Δεκέμβρη...

Στο σταθερό πρόγραμμα της zenith επειδή έχω και το φυσικό αέριο μαζί μου βγαίνει 0.189 και πέρνω και έκτωση στο φυσικό αέριο άλλο ένα 10% σύνολο.

Βέβαια έχει συνδρομή 59 ευρό αυτό είναι το μόνο problem αν τα καταλαβαίνω καλά.

 

Screenshot_1.png

Επεξ/σία από TSINE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...δεν ξέρω, βαλ' τα κάτω, κι αν βλέπεις ότι τα νούμερα (για την δική σου περίπτωση) λένε ότι και Ζενίθ (σταθερό) δεν είναι άσχημα, μείνε. Εγώ με την μία απλά θα σου πω ότι χάνεις το νυχτερινό (που όπως σου είπα "επιβάλλεται" να βάλεις, ΟΥΤΩΣ ή άλλως). Το οποίο έχει παρεμπιπτόντως πολλαπλά οφέλη (δεν είναι ΜΟΝΟ "η νυχτερινή κιλοβατώρα", αλλά έχει έκπτωση ΚΑΙ στις "ρυθμιζόμενες χρεώσεις" - για την οποία "νυχτερινή" χρέωση υπ' όψιν πολλοί λένε "μπα, δεν κάνω καταναλώσεις νύχτα". Έλα όμως που την σήμερον υπάρχουν συσκευές που καίνε 24/7, άρα ΚΑΙ στα ωράρια του νυχτερινού - τα οποία τον χειμώνα σπάνε σε μεταμεσονύχτιο ΚΑΙ μεσημεριανό...- όπως ψυγεία, καταψύκτες, αφυγραντήρες, a/c, υπολογιστές...Και σχετίζεταιτο νυχτερινό ΚΑΙ με τις εκπτώσει/όρια ΚΟΤ....). 

Σε κάθε περίπτωση, κάτι ΚΑΛΥΤΕΡΟ από σταθερά ΔΕΗ, δεν παίζει. Κάτι κοντά σε αυτά, ναι (ανάλογα την περίπτωση του καθένα, καλή ώρα). Ο τυφλοσούρτης λοιπόν είναι "ΔΕΗ", είτε είναι (κατά περιπτωση) μεγάλα τα οφέλη, είτε μικρότερα. Και δεν ξέρω το γιατί, αλλά έχει αναφερθεί (αν είναι, θα στα πει πχ ο κοράκιος αυτά) ένας ακόμη τυφλοσούρτης : ΟΧΙ αέριο ΚΑΙ ρεύμα στην ίδια εταιρία...(πιθανώς επειδή δεσμεύεσαι εις διπλούν από ΕΝΑΝ).

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, TSINE είπε

Βέβαια έχει συνδρομή 59 ευρό αυτό είναι το μόνο problem αν τα καταλαβαίνω καλά.

...τώρα το είδα : πάγιο έχουν όλοι, άλλος περισσότερο - άλλος λιγότερο (κι άλλος, όπως ο Ήρωνας, "φωτιά", καθώς πάει κλιμακωτά με την κατανάλωση), και η Ζενιθ είναι από αυτούς που το βαφτίζουν "συνδρομή" και σε βάζουν να το πληρώνεις ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ για το έτος....(5€/μήνα - το λες και ψιλονορμάλ). Κατά τ΄άλλα, ΑΛΛΑ είναι τα,,,πρόμπλεμς της, όπως ήδη είπα.

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε και σε εμένα η απάντηση από την ΕΦΑ, δηλαδή τη Volton, σχετικά με το πότε αρχίζει να τρέχει το δίμηνο μέσα στο οποίο μπορώ να φύγω αζημίως. Έχω λοιπόν 60 μέρες να αποφασίσω οι οποίες αρχίζουν να μετράνε από τη συμπλήρωση του 6μήνου και μετά και όχι 60 μέρες από τη στιγμή που μου ήρθε η ειδοποίηση.

Η απάντηση ήρθε μεσω του myrae, μέσα σε μόλις 3 μέρες.
 

Spoiler

 

Απαντηση Προμηθευτη / Διαχειριστη

Αξιότιμε κύριε xxxxx Σε συνέχεια του αιτήματός σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι οι 60 ημερολογιακές ημέρες σχετικά με την αζήμια αποχώρησή σας ισχύουν από το πέρας των 6 μηνών και μετά. Επομένως, εφόσον συμπληρώσετε τους πρώτους 6 μήνες παραμονής σας στο πρόγραμμα από την ημερομηνία σύναψης της σύμβασης με την εταιρεία μας , θα έχετε στη διάθεσή σας επιπλέον 2 μήνες (60 μέρες) περιθώριο για την αζήμια καταγγελία της σύμβασης σας. Παραμένουμε στη διάθεσή σας.

 

Τώρα περιμένω απάντηση (μεσω ΡΑΕ) απο watt+volt σε αίτημα να μου επιστραφεί η ρήτρα αποχώρησης που ήταν 96 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Τώρα περιμένω απάντηση (μεσω ΡΑΕ) απο watt+volt σε αίτημα να μου επιστραφεί η ρήτρα αποχώρησης που ήταν 96 ευρώ.

...αυτοί πάντως τουλάχιστον έχουν λεφτά για να επιστρέψουν (αν κρίνω από τις πιστώσεις ΤΕΜ που ΔΕΝ αποδίδουν, είτε σωστά, είτε και καθόλου...)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, washcloud είπε

...αυτοί πάντως τουλάχιστον έχουν λεφτά για να επιστρέψουν (αν κρίνω από τις πιστώσεις ΤΕΜ που ΔΕΝ αποδίδουν, είτε σωστά, είτε και καθόλου...)

Νομίζω ότι αυτούς τους μήνες της ενεργειακής κρίσης η watt+volt αποδείχθηκε αν όχι ο χειρότερος, σίγουρα από τους χειρότερους παρόχους. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, washcloud είπε
Στις 3/1/2022 στις 4:07 ΜΜ, Zoe_B είπε

 Έχω συμπληρώσει  όλα τα πεδία μαζί με ένα κατεβατό στα σχόλια συν τα επισυναπτόμενα έγγραφα, αλλά δεν με αφήνει να πατήσω υποβολή. Βγάζει ένα κόκκινο κυκλάκι όταν πάω να το επιλέξω. Μόνο ακύρωση με αφήνει. Ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει; Παίζει να κάνω εγώ κάτι λάθος;

...ΝΟΜΙΖΩ ότι έχει να κάνει με τις επισυνάψεις, αν θυμάμαι καλά να λέει ο ekrepali (δεν τις δέχεται,,,τρέχ-γύρευε γιατί). Δοκίμασε να τις ανεβάσεις σε λογαριασμό του Google Drive και να τους στείλεις mail με λινκ (που θα έχεις ξεκλειδωμένο για όλους που έχουν λινκ) που θα εξηγείς ότι εκεί έχεις ανεβάσει τα σχετικά έγγραφα. Αυτό τουλάχιστον θυμάμαι να λέει ο ekrepali σε ανάλογες περιπτώσεις.

Εντάξει όλα κομπλέ. Μπήκα ξανά αργότερα και την υπέβαλα. Κάποιο σκάλωμα θα έφαγε μάλλον. Σ 'ευχαριστώ πάντως για την απάντηση. 

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο; Ξέρεις μήπως με αυτή τη διαδικασία που κάνουμε αν η ΡΑΕ έχει την δικαιοδοσία να επιβάλλει στον πάροχο να ικανοποιήσει το αίτημα το καταναλωτή;;; Για να ξέρουμε σε τι να ευελπιστούμε δηλαδή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...