Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Kathye είπε

Πραγματικά δεν γνωρίζω κάποιον δικηγόρο που να ασχολείται με τέτοια θέματα.

@korakios αν γνωρίζεις εσύ κάποιον δικηγόρο, πες μου 

δυστυχώς δε γνωρίζω

αν γνώριζα, πρώτα θα το είχα αναφέρει εδώ και μετά θα σου είχα γράψει οτι σου έστειλα pm και μετά θα σου έστελνα pm , με αυτή τη σειρά

Κοίτα ο κώδικας είναι αυτός

https://www.e-nomothesia.gr/energeia/ya-29-03-2013.html

και τα σημεία που σε ενδιαφέρουν είναι

Αναφορά σε κείμενο

ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Ι
Αρχές Επικοινωνίας με Πελάτη

Άρθρο 3: Προσυμβατική ενημέρωση του καταναλωτή

Κατά την επικοινωνία που προηγείται της υπογραφής της σύμβασης προμήθειας, ο προμηθευτής διασφαλίζει την πλήρη, ακριβή και σαφή ενημέρωση του καταναλωτή, ώστε να είναι σε θέση ο τελευταίος να επιλέξει την πλέον συμφέρουσα για αυτόν προσφορά.

ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΙΙ
Βασικές Αρχές Τιμολόγησης Ηλεκτρικής Ενέργειας

Άρθρο 1: Γενικές αρχές

στ. Οποιοσδήποτε μηχανισμός αναπροσαρμογής των τιμολογίων πρέπει να είναι: α) διαφανής, με σαφώς ορισμένο τρόπο ενεργοποίησης και υπολογισμού, και γνωστός στον Πελάτη εκ των προτέρων,

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, Kathye είπε

@korakios σε ευχαριστώ μεσα από την καρδιά μου. Η βοήθεια σου είναι πολύτιμη

Πάντως αν δεν έχεις κάποιο δικηγόρο φίλο/γνωστό/εμπιστοσύνης θα πετάξεις τα λεφτά σου, όπως λέει και ο korakios, οπότε στρέψου και σε αυτή τη λύση μόνο αν έχεις κάποιον έμπιστο. Ακόμα και να μην ξέρει τον κώδικα, αν τον εμπιστεύεσαι και ασχοληθεί λίγο να τα μελετήσει, είναι καλύτερα από το να βάλεις κανέναν αετονύχη που απλά θα σε δουλέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα

Αν είχα στείλει φώτο με την κατανάλωση μου τέλος Αυγούστου, τότε δηλαδή που σταμάτησα να δουλεύω, θα ήταν μικρότερο το ποσό της ρητρας;

Θα με συμφερε να διεκδικήσω κάτι τέτοιο ή και τον Αύγουστο ήταν ίδια η τιμη κιλοβατωρας με τέλος Νοέμβρη που βγήκε ο λογαριασμος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^...εγώ τουλάχιστον το πρώτο ερώτημά σου δεν το κατάλαβα - αλλά όσον αφορά για την μέση τιμή μεγαβατώρας, τον Αύγουστο ήταν γύρω στα 110€, τον Σεπτέμβρη γύρω στα 130, τον Οκτώβρη γύρω στα 200 και τον Νοέμβρη γύρω στα 230 απ' όσο θυμάμαι.

Εν τω μεταξύ, πρέπει να οργανωθείς καλά για το συγκεκριμένο ζήτημα, ΑΝ δεν σκοπεύεις να εξοφλήσεις τον τελικό. Είναι πολλά τα χιλιάρικα και διακινδυνεύεις (αν, ξαναλέω, δεν πληρώσεις) να μείνεις χωρίς ρεύμα, πράγμα που υποθέτω ότι ισοδυναμεί με αυτοκτονία επαγγελματική. Συνεπώς βάλε λυτούς και δεμένους (γνωστούς/συγγενείς/φίλους) να σε βοηθήσουν να βρεις δικηγόρο που να κατέχει από το ζήτημα (όσο θα ψάχνεις και η ίδια, πχ μέσα από σχετικό γκουγκλάρισμα αλλά ΚΑΙ με προσωπική επαφή από κοντά, στην περιοχή σου). Εννοείται ότι στο τέλος θα μιλήσεις με τουλάχιστον μισή ντουζίνα από δαύτους, για να ΙΣΩΣ καταλήξεις σε κάποιον που θα σε "πείθει' και για τις γνώσεις/ικανότητες/διάθεση ν' ασχοληθεί. Το 'κρίσιμο μέγεθος' στην περίπτωσή σου είναι είναι ο χρόνος, γι' αυτό μην αφήνεις ούτε ώρα να πηγαίνει χαμένη : διακινδυνεύεις να σου κάνουν διακοπή. Γι' αυτό ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ακολούθα οδηγίες από κοράκιο ώστε τουλάχιστον να εξασφαλίσεις την περίπτωση να μην σου κόψουν το ρεύμα, επειδή θα είσαι "σε διαδικασία αμφισβήτησης". Να μιλήσεις σχετικά με αυτό με την ΡΑΕ οπωσδήποτε τηλεφωνικά. Χωρίς να ξέρω, ΝΟΜΙΖΩ ότι θα πρέπει να κάνεις "καταγγελία" ΚΑΙ στον Συνήγορο Καταναλωτή ΚΑΙ στην ΡΑΕ (ίσως και σε άλλες οργανώσεις όπως πχ ΕΚΠΟΙΖΩ), για να δείχνεις ότι "έχεις πολλούς με το μέρος σου".

Όλα αυτά, αν δεν αποφασίσεις να προσχωρήσεις σε διακανονισμό του χρέους. Που ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ότι ακόμη και να κάνεις τον διακανονισμό, δεν έχει να κάνει, και μπορείς να συνεχίσεις να διεκδικείς την επιστροφή ποσών - το λέω διότι στην περίπτωση που δεν τοςυ δώσεις "ούτε σέντσι', θα πρέπει να κάνεις ΠΟΛΛΑ, ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ για να προλάβεις μη τυχόν και σου το κόψουν....

Κουράγιο κι εύχομαι τα καλύτερα.

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, washcloud είπε

^...εγώ τουλάχιστον το πρώτο ερώτημά σου δεν το κατάλαβα - αλλά όσον αφορά για την μέση τιμή μεγαβατώρας, τον Αύγουστο ήταν γύρω στα 110€, τον Σεπτέμβρη γύρω στα 130, τον Οκτώβρη γύρω στα 200 και τον Νοέμβρη γύρω στα 230 απ' όσο θυμάμαι.

Μάλλον εννοεί ότι θα έβγαινε εκκαθαριστικός με την περισσότερη κατανάλωση να φαίνεται την εποχή που ακόμα δεν είχε ανέβει πολύ η χρέωση.

Είναι μια πιθανότητα αυτή. Αλλά δε νομίζω ότι θα έβγαζες άκρη να διεκδικήσεις και αυτό. Τώρα δεν μπορείς να αποδείξεις κάτι.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ναι, αυτό εννοώ να έβγαινε ο εκκαθαριστικό τον Αύγουστο. Από τότε δεν χρησιμοποίησα την παροχή αλλά ο εκκαθαριστικός βγήκε αρχές Δεκεμβρίου.

Τέλος πάντων, μάλλον ψάχνω ψύλλους στα αχυρα👿

35 λεπτά πριν, washcloud είπε

^...εγώ τουλάχιστον το πρώτο ερώτημά σου δεν το κατάλαβα - αλλά όσον αφορά για την μέση τιμή μεγαβατώρας, τον Αύγουστο ήταν γύρω στα 110€, τον Σεπτέμβρη γύρω στα 130, τον Οκτώβρη γύρω στα 200 και τον Νοέμβρη γύρω στα 230 απ' όσο θυμάμαι.

Εν τω μεταξύ, πρέπει να οργανωθείς καλά για το συγκεκριμένο ζήτημα, ΑΝ δεν σκοπεύεις να εξοφλήσεις τον τελικό. Είναι πολλά τα χιλιάρικα και διακινδυνεύεις (αν, ξαναλέω, δεν πληρώσεις) να μείνεις χωρίς ρεύμα, πράγμα που υποθέτω ότι ισοδυναμεί με αυτοκτονία επαγγελματική. Συνεπώς βάλε λυτούς και δεμένους (γνωστούς/συγγενείς/φίλους) να σε βοηθήσουν να βρεις δικηγόρο που να κατέχει από το ζήτημα (όσο θα ψάχνεις και η ίδια, πχ μέσα από σχετικό γκουγκλάρισμα αλλά ΚΑΙ με προσωπική επαφή από κοντά, στην περιοχή σου). Εννοείται ότι στο τέλος θα μιλήσεις με τουλάχιστον μισή ντουζίνα από δαύτους, για να ΙΣΩΣ καταλήξεις σε κάποιον που θα σε "πείθει' και για τις γνώσεις/ικανότητες/διάθεση ν' ασχοληθεί. Το 'κρίσιμο μέγεθος' στην περίπτωσή σου είναι είναι ο χρόνος, γι' αυτό μην αφήνεις ούτε ώρα να πηγαίνει χαμένη : διακινδυνεύεις να σου κάνουν διακοπή. Γι' αυτό ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ακολούθα οδηγίες από κοράκιο ώστε τουλάχιστον να εξασφαλίσεις την περίπτωση να μην σου κόψουν το ρεύμα, επειδή θα είσαι "σε διαδικασία αμφισβήτησης". Να μιλήσεις σχετικά με αυτό με την ΡΑΕ οπωσδήποτε τηλεφωνικά. Χωρίς να ξέρω, ΝΟΜΙΖΩ ότι θα πρέπει να κάνεις "καταγγελία" ΚΑΙ στον Συνήγορο Καταναλωτή ΚΑΙ στην ΡΑΕ (ίσως και σε άλλες οργανώσεις όπως πχ ΕΚΠΟΙΖΩ), για να δείχνεις ότι "έχεις πολλούς με το μέρος σου".

Όλα αυτά, αν δεν αποφασίσεις να προσχωρήσεις σε διακανονισμό του χρέους. Που ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ότι ακόμη και να κάνεις τον διακανονισμό, δεν έχει να κάνει, και μπορείς να συνεχίσεις να διεκδικείς την επιστροφή ποσών - το λέω διότι στην περίπτωση που δεν τοςυ δώσεις "ούτε σέντσι', θα πρέπει να κάνεις ΠΟΛΛΑ, ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ για να προλάβεις μη τυχόν και σου το κόψουν....

 

Έχω ζητήσει ήδη να κοπεί το ρευμα

Θα το χρειαστώ ξανά από την άνοιξη

Μέχρι τότε ελπίζω να βρω άκρη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Zoe_B είπε

 Έχω συμπληρώσει  όλα τα πεδία μαζί με ένα κατεβατό στα σχόλια συν τα επισυναπτόμενα έγγραφα, αλλά δεν με αφήνει να πατήσω υποβολή. Βγάζει ένα κόκκινο κυκλάκι όταν πάω να το επιλέξω. Μόνο ακύρωση με αφήνει. Ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει; Παίζει να κάνω εγώ κάτι λάθος;

...ΝΟΜΙΖΩ ότι έχει να κάνει με τις επισυνάψεις, αν θυμάμαι καλά να λέει ο ekrepali (δεν τις δέχεται,,,τρέχ-γύρευε γιατί). Δοκίμασε να τις ανεβάσεις σε λογαριασμό του Google Drive και να τους στείλεις mail με λινκ (που θα έχεις ξεκλειδωμένο για όλους που έχουν λινκ) που θα εξηγείς ότι εκεί έχεις ανεβάσει τα σχετικά έγγραφα. Αυτό τουλάχιστον θυμάμαι να λέει ο ekrepali σε ανάλογες περιπτώσεις.

(...προφανώς δεν είμαι βέβαιος για ολ' αυτά, στα λέω όμως επειδή δεν απάντησε κάποιος από τους γνώστες και μήπως "χαθεί" το ποστ σου ανάμεσα στα υπόλοιπα...)

6 ώρες πριν, cyberguy είπε

σε γκαρσονιέρα που εχει κομμένο ρεύμα πολλά χρονια (όχι λόγο ωφειλών) θα ρευματοδοτηθεί και πάλι (και θα μπει και ρολόι με νυχτερινό ρευμα). Δεν υπάρχει βιασύνη (μπορεί να γίνει μέχρι και μάρτιο) . Λόγο ότι η μέση τιμή KW έπεσε στην Ελλάδα και θεωρητικά με το αέριο που εισάγουμε απο αμερική μπορεί να πέσει και άλλο, τι θα μου προτείνατε να κάνω? ρήτρα ή σταθερό? κατανάλωση ~1000kw το 4μηνο. Εαν πάω με σταθερό θα μπορέσω να φύγω χωρίς ρήτρα αποχώρησης?

Η σκέψη μου είναι να μην εγκλωβιστώ σε συμβόλαιο με ακριβή σταθερή KWh ενώ απο την άνοιξη (και την μείωση χρήσης αεριου για θέρμανση) μπορει και να επανέλθει η αγορά.

...απ' την μια θέλεις να το "ρισκάρεις" δείχνοντας ότι πιστεύεις ότι η ιστορία με τις τιμές της χονδρικής πήρε την κατιούσα - από την άλλη ζητάς,,,"συνενόχους" για να ισχυροποιήσουν αυτό που (θέλεις να) πιστεύεις...

Εγώ θα έλεγα πως παραπαίρνεις ρίσκο. Το χάλι εμ την άνοδο των τιμών ξεκίνησε εδώ και 3/4 του χρόνου, κι ακόμη καλά κραττεί. Προσωπικά φοβάμαι πως όπως με τις τράπεζες ή τον κορωνοϊό, οι "κρίσεις" δεν είναι καταστάσεις που περνάνε γρήγορα. Άρα μια χαρά μπορεί να χαλαρώσει λίγο την άνοιξη, να ξανατσιμπήσει το καλοκαίρι, και να ξαναχαωθεί το φθινόπωρο...

Σε ένα τόσο ασταθές/ανασφαλές περιβάλλον, ΕΓΩ θα διάλεγα "την φτηνότερη από τις ακριβές λύσεις", που αυτή την στιγμή είναι της ΔΕΗ. Και μάλιστα θα το έκανα μια ώρα αρχύτερα, για να μπορώ να φύγω επίσης μαι ώρα αρχύτερα με χαμηλή ρήτρα αποχώρησης, κατά το καλοκαίρι ή προς το τέλος του, ΑΝ μέχρι τότε τα πράγματα δείχνανε ότι στρώνουνε ΓΙΑ ΜΗΝΕΣ. Όπως σου είπε κι ο Underground δηλαδή, ΑΝ αλλάξουν τα πράγματα, πας όπου αλλού σε βολεύει με "ελάχιστη" ποινή. Κι αυτό ΕΜΕΝΑ μου φαίνεται η ΜΟΝΗ λογική επιλογή. Κοίτα απλώς μην αλλάξουν τα πράγματα προς το χειρότερο μέχρι Μάρτη, και χτυπάς το κεφάλι σου που δεν έκανες από Γενάρη συμβόλαιο (μέχρι 31/1 έχει πάει η παράταση στις τιμές/όρους των σταθερών ΔΕΗ. Αν Φλεβάρη ανεβάσουν και τιμές, κάνουν τις συμβάσεις 24μηνες, και βάλουν ποινή αποχώρισης κοντά στο 200άρι όπως οι άλλοι....;).

Δική σου καθαρά είναι η απόφαση και μη ζητάς "γνώμες" άλλων, για να μην τους "κυνηγάς" μετά. Είναι σαν να ζητάς να σου πούνε το μέλλον, από την στιγμή που οι αστάθμιτοι παράγοντες είναι πολλοί για να το σιγουρέψεις : άντε και μας γεμίζει αέριο η Αμερική. Τι θα γίνει αν γίνει κα'να μπαμ στην Ουκρανία όμως...; Εκτός κι αν είσαι μέσα στα επιτελεία Ρώσων κι Ουκρανών, μη βασίζεσαι στο ότι "οι τιμές έχουν πέσει"...

Ρίσκο : το πας "όλα για όλα", (βάζοντας ρεύμα και) μένοντας στο Γ1 (της ΔΕΗ τουλάχιστον, γιατί των αλλονών τα κυμαινόμενα είναι,,,,,,,,,,,,).

"Λογική και ασφάλεια" : σταθερό (ΔΕΗ και πάλι, η οποία από την ώρα που ξεκίνησε ο χαμός, έχει δείξει η πιο "εντάξει". Μονόφθαλμη στους τυφλούς βέβαια για την ακρίβεια, αλλά τεσπα) κι άγιος ο θεός. Και παρακολούθηση φυσικά των εξελίξεων. Όλο το '22 (τουλάχιστον) δεν νομίζω να γίνεται κι αλλιώς...

 

 

3 ώρες πριν, dimitrismak76 είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

Η ρήτρα αναπροσαρμογής χρεώνετε στους έναντι λογαριασμούς η μόνο στον εκκαθαριστικο?

...μέχρι τώρα είχαμε και τις δύο εκδοχές. Από εδώ και πέρα, μάλλον θα έχουμε στανταράκι την χρέωση και στους έναντι.

42 λεπτά πριν, Kathye είπε

Έχω ζητήσει ήδη να κοπεί το ρευμα

Θα το χρειαστώ ξανά από την άνοιξη

Μέχρι τότε ελπίζω να βρω άκρη.

...α αυτό αλλάζει πολύ τα πράγματα, καθώς δεν είσαι "όμηρος" (όχι άμεσα έστω) της ρημαδο-Βατ...

Βέβαια η άνοιξη δεν είναι και ΤΟΣΟ μακρυά, αλλά τουλάχιστον ένα περιθώριο το 'χεις, για (πιθανή) εύρεση δικηγόρου (τρέχοντας παράλληλα τις καταγγελίες προς ΣτΚ και ΡΑΕ και όπουδήποτε αλλού. Πάντως, σαν να το άφησες ΗΔΗ, ένα μήνα τώρα...Ανασκουμπώσου...)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα . Εγώ πέρσι τον Δεκέμβριο έβαλα zenith gas home fix (24 μηνό) που δεν θέλω να το αλλάξω με τις νέες ανατιμήσεις του φυσικού αερίου .

 

Παράλληλα είχα Ήρωνα για ρεύμα το πρόγραμμα up .

 

Το συμβόλαιο ρεύματος έληξε και αποφάσισα να μεταφέρω και το ρεύμα στο zenith power max όλα γίναν τώρα τέλη Δεκέμβρη χωρίς ιδιαίτερο ψάξιμο .

Θεώρησα ότι  εφόσον έχω συμβόλαιο με σταθερό φυσικό αέριο μην το διακόψω και να μεταφέρω και σε αυτή την εταιρία το ρεύμα . 

 

Αξίζει τελικά η θα φάω φόλα από το zenith power max ? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, TSINE είπε

Αξίζει τελικά η θα φάω φόλα από το zenith power max ? 

φόλα

3 ώρες πριν, Kathye είπε

Αν είχα στείλει φώτο με την κατανάλωση μου τέλος Αυγούστου, τότε δηλαδή που σταμάτησα να δουλεύω, θα ήταν μικρότερο το ποσό της ρητρας;

έπρεπε αλλά τώρα χλωμό ,δηλαδή δεν ξέρω πως θα το αποδείξεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, korakios είπε

φόλα

έπρεπε αλλά τώρα χλωμό ,δηλαδή δεν ξέρω πως θα το αποδείξεις

Άρα τώρα την πάτησα ? Υπάρχει δυνατότητα πρόωρης διακοπής πχ 14 ημερών ? 

Το ρωτάω γιατί τα χαρτιά υπογράφτηκαν την προηγούμενη Πέμπτη από εμένα στα ΕΛΤΑ . 

Και να πάω στο Enter της ΔΕΗ ? 

 

Επεξ/σία από TSINE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, TSINE είπε

 Υπάρχει δυνατότητα πρόωρης διακοπής πχ 14 ημερών ? 

κοίτα , δες αν δίνουν 6μηνη περίοδο χάριτος ρήτρας αν και όλες το έχουν καταργήσει πλέον

ισχύουν οι 14 μέρες υπαναχώρησης κανονικά

2 λεπτά πριν, TSINE είπε

Και να πάω στο Enter της ΔΕΗ ? 

όλα εξαρτώνται απο τις επιδοτήσεις , αν συνεχίσουν και σε καλύπτουν τα όρια και πέφτει η χοντρική τότε τα σταθερά είναι ακριβά, αλλά άγνωστο το τι θα γίνει .

άποψη είχα με τις παλιές τιμές ,τώρα πρέπει να κρίνεις μόνος σου .

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο , για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

δες και την ΤΕΑ (έχω λινκ στην υπογραφή μου ) και κάνε τις πράξεις

1,20*TEA+20-45 μείον την επιδότηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, TSINE είπε

Αξίζει τελικά η θα φάω φόλα από το zenith power max ? 

Για φόλα δεν ξέρω, αλλά σίγουρα θα φας "ρήτρα" (αναπροσαρμογής χρέωσης προμήθειας ρεύματος). Αν θα είσαι τυχερός και θα εμπίπτεις στα εισοδηματικά κριτήρια που λέγεται ότι θα ισχύσουν από εδω και πέρα αναφορικά με την κρατική επιδότηση, η ζημιά δε θα είναι και τόσο μεγάλη (αν κι εξαρτάται ΚΑΙ από τις καταναλώσεις σου) - ούτε ψύλλος όμως στον Κόρφα σου (:ρ) αν τυχόν δεν πάρεις καθόλου επιδότηση...

 

edit : ...AEI ΣΤΟΝ,,,ΚΟΡΑΚΑ.......:P   ΠΑΛΙ πρόλαβε....:-D

εδιτ στο edit : ...αβλεπί υπαναχώρηση και ντουγρού ΔΕΗ για Home Enter (σε κατάστημα ΔΕΗ, ΟΧΙ e-contract)...

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, washcloud είπε

Για φόλα δεν ξέρω, αλλά σίγουρα θα φας "ρήτρα" (αναπροσαρμογής χρέωσης προμήθειας ρεύματος). Αν θα είσαι τυχερός και θα εμπίπτεις στα εισοδηματικά κριτήρια που λέγεται ότι θα ισχύσουν από εδω και πέρα αναφορικά με την κρατική επιδότηση, η ζημιά δε θα είναι και τόσο μεγάλη (αν κι εξαρτάται ΚΑΙ από τις καταναλώσεις σου) - ούτε ψύλλος όμως στον Κόρφα σου (:ρ) αν τυχόν δεν πάρεις καθόλου επιδότηση...

Κοίτα είμαι στο όριο του power max 6000 δηλαδή ίσως και ελάχιστα πιο πάνω . 

Δεν έχω μελετήσει τις κρατικές επιδοτήσεις .  

Εσύ τι προτείνεις από εναλλακτικά πρόγραμματα ?  Την ρήτρα Αναπροσαρμογής την έφαγα καλά με το πρόγραμμα του ήρωνα το Up άστα ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, TSINE είπε

Κοίτα είμαι στο όριο του power max 6000 δηλαδή ίσως και ελάχιστα πιο πάνω . 

Δεν έχω μελετήσει τις κρατικές επιδοτήσεις .  

Εσύ τι προτείνεις από εναλλακτικά πρόγραμματα ?  Την ρήτρα Αναπροσαρμογής την έφαγα καλά με το πρόγραμμα του ήρωνα το Up άστα ... 

...στην ουσία στα είπε ο korakios (..."κωδικοποιημένα" βέβαια, αλλά ΑΥΤΟΥΝΟΥ τα λόγια/τα γραφόμενα τεσπα να βασίζεσαι...Εγώ απλά παπαγαλίζω αυτά που ξέρει αυτός απ' έξω κι ανακατωτά) - ΑΛΛΑ :

Δεν υπάρχουν "εναλλακτικά προγράμματα". Τα πράγματα είναι πολύ απλά : το ρεύμα έχει γίνει πανάκριβο/η μόνη "σωτηρία" (φάση "damage control") είναι τα προγράμματα σταθερής χρέωσης (εσύ ήσουν ΚΑΙ πήγες σε κυμαινόμενης), και η καλύτερη φάση είναι της ΔΕΗ (...ναι, αυτηνής που μέχρι το καλοκαίρι μας πήδαγε μια ζωή, αλλά από το καλοκαίρι αντιστραφήκανε τα πράγματα και πλέον η ΔΕΗ είναι αυτή που συμφέρει σε σχέση με τους άλλους). Και πάντα λέμε για σταθερά προγράμματα, γιατί και το Γ1=με "ρήτρα" της ΔΕΗ, το ίδιο σκίσιμο με των άλλων είναι.

Μιας και το είπες δες αν ο Ήρωνας σου απέδωσε κανονικά τις επιδοτήσεις (στις τόνισε ο korakios) : τσέκαρε τον τελευταίο εκκαθαριστικό.

*...με 6.000kWh/έτος, θα βογγήξεις με την ρήτρα, ΑΝ συνεχίσουν οι τιμές χονδρικής ψηλά (που μάλλον θα συνεχίσουν). Πόσο μάλλον αν όπως είπαμε μπουν εισοδηματικά (μέχρι τώρα τις επιδοτήσεις τις παίρνανε όλοι,,,,,,όλοι όσοι τουλάχιστον τους τις ΑΠΕΔΙΔΕ, ΣΩΣΤΑ, ο πάροχος...Τσεκαρε στον εκκαθαριστικό του Ήρωνα για πιστώσεις ταμείου ενεργειακής μετάβασης. Τα ποσά ανά μήνα επί της κιλοβατώρας, στα έδωσε ο korakios. Κάποιοι, πχ Watt & Volt, είτε ΚΑΝ δεν τα αποδώσανε, είτε βάλανε το 0,03 του Σεπτέμβρη για ΟΛΟ το 4μηνο που ακολούθησε, κι αναρωτιέμαι αν και πότε θα τ' αποδώσουν στους πελάτες τους, ειδικά αν οι πελάτες τους δεν ξέρουν Χριστό απ' ολ' αυτά και δεν θ' ασχοληθούν και απλά θα πληρώσουν...).

Ξαναλέω, στο χάλι αυτού του καιρού, τα σταθερά της ΔΕΗ (εσένα το Enter σε αφορά), είναι το καλύτερο damage control. Και damage, διότι αν μέχρι περίπου το καλοκαίρι πλήρωνες στον Ήρωνα περιπου 0,06 την κιλοβατώρα, ε αυτή τώρα είναι 0,18 στο Έντερ της ΔΕΗ, και ΠΑΛΙ είναι ό,τι καλύτερο (για την ακρίβεια με την επιδότηση του 0,02 για τα σταθερά, πέφτει κατιτίς, αλλά...). Το άλλο καλό του Έντερ είναι η 12μηνη μόνο δέσμευση, κι αν αλλάξουν τα πράγματα προς καλοκαίρι, ΑΝ νομίσεις ότι θα πρέπει να ξαναπάς σε ρητροπρόγραμμα, η ΔΕΗ έχει την μικρότερη ρήτρα αποχώρησης (στο - περίπου - 6μηνο θα σου βγει από 40 έως 20 Ευρώ)... 

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...