Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, goustaritsa είπε

καλησπερα και χρονια πολλα. Ειμαι στο δεη home on line με  την παλια τιμολογηση. Θα πρεπει να ξενοικιασω σπιτι και να παω σε αλλο. πηρα τηλεφωνο να ρωτησω τι χρειαζεται για την μεταφορα του συμβολαιου  στο αλλο νοικοκυριο και μου ειπαν οτι θα παω αναγκαστηκα στην νεα τιμολογηση γιατι θεωρειται νεο συμβολαιο. Εχει καποιος φιλος αποψη πανω σε αυτο? υπαρχει τροπος να ζητησω την συνεχεια του υπαρχοντος συμβολαιου? Επισης μπορει να μου πει καποιος που ειναι εκεινο το ωραιο αναθεωρημενο exceλακη του korakios γιατι ψαχνω και δεν το βρισκω?  

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?

το excel είναι στην υπογραφή μου και συνδεσμος υπάρχει στα παλιά excel

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, goustaritsa είπε

καλησπερα και χρονια πολλα. Ειμαι στο δεη home on line με  την παλια τιμολογηση. Θα πρεπει να ξενοικιασω σπιτι και να παω σε αλλο. πηρα τηλεφωνο να ρωτησω τι χρειαζεται για την μεταφορα του συμβολαιου  στο αλλο νοικοκυριο και μου ειπαν οτι θα παω αναγκαστηκα στην νεα τιμολογηση γιατι θεωρειται νεο συμβολαιο. Εχει καποιος φιλος αποψη πανω σε αυτο? υπαρχει τροπος να ζητησω την συνεχεια του υπαρχοντος συμβολαιου? Επισης μπορει να μου πει καποιος που ειναι εκεινο το ωραιο αναθεωρημενο exceλακη του korakios γιατι ψαχνω και δεν το βρισκω?  

Δυστυχώς αλλάζεις παροχή και δεν νομίζω να υπάρχει τρόπος να κρατήσεις τις συγκεκριμένες τιμές. Για όσο κράτησε, κράτησε...(Πιο πολύ "νόημα" έχει να,,,,προσπαθήσεις να μείνεις στο τρέχον σπίτι που είσαι, για κα'να 6μηνο τουλάχιστον...)

Το αρχείο excel υπάρχει πάντα στην υπογραφή του. Δες λίγα ποστ πιο πάνω. Αλλά τί να το κάνεις; Χειρότερα θα δεις από ΔΕΗ, αλλά όχι καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, washcloud είπε

Δυστυχώς αλλάζεις παροχή και δεν νομίζω να υπάρχει τρόπος να κρατήσεις τις συγκεκριμένες τιμές. Για όσο κράτησε, κράτησε...(Πιο πολύ "νόημα" έχει να,,,,προσπαθήσεις να μείνεις στο τρέχον σπίτι που είσαι, για κα'να 6μηνο τουλάχιστον...)

Το αρχείο excel υπάρχει πάντα στην υπογραφή του. Δες λίγα ποστ πιο πάνω. Αλλά τί να το κάνεις; Χειρότερα θα δεις από ΔΕΗ, αλλά όχι καλύτερα.

κανα 2 μηνο- 3 μηνο μπορει για παραπανω με τιποτα!! την πατησαμε!!! αρα θεωρωντας οτι δεν αλλαζει κατι στους επομενους μηνες παραμενω στο online ή αξοιζει καποιο αλλο? καταναλωση  περιπου στις 600kw μηνιαιος 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, goustaritsa είπε

ή αξίζει καποιο αλλο?

πλέον μόνο της ΔΕΗ , συνέχεια περι ΔΕΗ στο άλλο θέμα

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/12/2021 στις 12:01 ΠΜ, korakios είπε

ναι , φυσικά γράφεις και τους ευνόητους λόγους που τα ζητάς και περιγράφεις το ιστορικό της συζήτησης με την εταιρία και φυσικά αναφέρεις και την αδιαφορία απάντησης και τα sms υπενθύμισης

Μάλλον κάτι δεν έχω κάνει καλά, ή κάτι δεν έχω καταλάβει καλά για το πως λειτουργεί η διαδικασία στο Myrae. Έκανα υποβολή ενός μακροσκελούς αιτήματος χτες τα ξημερώματα όπου περιέργαφα όλη την ιστορία του θέματος στο myrae.
Υποβολή Νέου Αιτήματος - Παραπόνου -> Προμηθευτής Ενέργειας -> NRG Trading House S.A.
Σήμερα το βράδυ έλαβα ενημέρωση ότι έχει απαντήσει η NRG και ότι το αίτημά μου είναι σε κατάσταση "3. Αίτημα προς ολοκλήρωση". Πλέον μπορώ να διαβάσω την επίσης μακρισκελή απάντηση της NRG η οποία λέει εν ολίγοις ότι όλα είναι ΟΚ και δεν είναι αιτιολογημένο το αίτημά μου και έχω τις 2 ακόλουθες επιλογές:
- Αποδοχή της απάντησης και αίτημα προς ολοκλήρωση.
- Απόρριψη της απάντησης και αποστολή νέου σχολίου.

Προφανώς με την πρώτη επιλογή κλείνει το θέμα χωρίς να αλλάξει κάτι. Με την δεύτερη επιλογή προφανώς επίσης θα στείλω ένα νέο σχόλιο, αλλά και μετά τι γίνεται; Στέλνει και η NRG ένα νέο σχόλιο και επανέρχονται οι 2 παραπάνω επιλογές και πάει σε κύκλο το θέμα;
Υπάρχει κάπου στην συνέχεια εμ,πλοκή της ΡΑΕ; Ή έχω κάνει λάθος κάπου νωρίτερα;

Πάντως ενώ με αγνοούσαν για πάνω από 20 ημέρες τώρα, τουλάχιστον μετά την υποβολή του αιτήματος / παραπόνου μέσω ΡΑΕ έλαβα μια απάντηση εντός 2 ημερών . Προφανώς τυποποιημένη απάντηση, σίγουρα όμως προτιμότερη από το να σε αγνοούν επιδεικτικά και σε κάθε αίτημα να σου στέλνουν μόνο SMS για την πληρωμή του λογαριασμού.
Παρεπιπτόντως τον πλήρωσα τον τελικό εκκαθαριστικό λογαριασμό λίγο πριν κάνω την υποβολή του παραπόνου μέσω myrae, για να μην έχουν κανένα επιχείρημα και για να μην έχω καμιά δυσάρεστη έκπληξη...
Έχω κάνει κάτι λάθος στην διαδικασία; Ή κάνω "απόρριψη της απάντησης και αποστολή νέου σχολίου" και έτσι προχωράει το θέμα στα επόμενα βήματα;

Επεξ/σία από thefireman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, thefireman είπε

Ή κάνω "απόρριψη της απάντησης και αποστολή νέου σχολίου" και έτσι προχωράει το θέμα στα επόμενα βήματα;

αυτό κάνεις (μέχρι 3 φορές σύνολο)

απαντάς αν έχει νόημα σε αυτά που είπε η εταιρία και ζητάς απο τη ΡΑΕ να πάρει θέση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/12/2021 στις 12:21 ΠΜ, ekrepali είπε

Πρόσεχε μετά το 6μηνο θα σε πάνε στις τρέχουσες τιμές https://weenergy.gr/prasino-reuma/prosfores/weyellow/

Αυτοί το γράφουν ξεκάθαρα στους όρους "Διάρκεια προνομιακής τιμής έξι (6) μήνες".

 

Μην το δει ο Περρυ αυτό γιατί μπορεί να λιποθυμήσει.:P

8 ώρες πριν, Lazos_21 είπε

4200kWh τον Σεπτέμβριο

Σίγουρα δεν κάνεις mining ή λειτουργείς θερμαντικά σώματα με ρεύμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, goustaritsa είπε

κανα 2 μηνο- 3 μηνο μπορει για παραπανω με τιποτα!! την πατησαμε!!! αρα θεωρωντας οτι δεν αλλαζει κατι στους επομενους μηνες παραμενω στο online ή αξοιζει καποιο αλλο? καταναλωση  περιπου στις 600kw μηνιαιος 

...μεταξύ σοβαρού και αστείου το είπα το "πιο πολύ νόημα έχει να παραμείνεις στο τρέχον σπίτι όσο πιο πολύ μπορείς" (διότι προφανώς δεν μετακομίζεις επειδή το...βαρέθηκες), αλλά αν πράγματι έχεις δυνατότητα να το τρενάρεις, γιατί όχι, καν' το (αν είναι ζήτημα του ιδιοκτήτη, να ξέρεις ότι μόνο αν δεν πληρώσεις νοίκι έχει δυνατότητα να σε βγάλει άμεσα, και όχι αν απλά λήγει/έληξε ήδη το συμβόλαιό σας ή ακόμη κι αν υπάρχει λόγος όπως "ιδιοκατοίκηση". Από εκεί και πέρα, εσύ ξέρεις λεπτομέρειες, αν είναι δικό σου θέμα το φευγιό, ή απλά "θέλει το σπίτι του" αυτός. Προφανώς από κάθε άποψη δεν είναι ότι καλύτερο να τρενάρεις την αποχώρηση, αλλά να ξέρεις ότι ΜΠΟΡΕΙΣ να το τρενάρεις για πολύ διάστημα - σίγουρα για το 6μηνο που λέμε).

Κατά τ' άλλα, ή που θα πέσει μέχρι τότε η τιμή χονδρικής και θα είναι μέχρι και καλύτερα και πάλι τα κυμαινόμενα (οπότε πληρώνεις μόνο ένα 40άρι αποχώρηση από το σταθερό), ή αν είναι ακόμα στον θεό μπορεί κι η ίδια η ΔΕΗ ν' ανεβάσει τιμή που πλήρώνεις τώρα (οπότε σε όποιο σπίτι και να το πληρώνεις, το ίδιο θα είναι, και σίγουρα καλύτερα από τους "εναλλακτικούς", κι αν τυχόν έχει κανείς καλύτερη τιμή, θα φύγεις χωρίς ποινή). Γενικά η "σιγουριά" σου για τις τωρινές τιμολογήσεις, είναι ούτως ή άλλως για ένα 6μηνο από τότε που υπέγραψες, οπότε μην τα βάφεις και τόσο μαύρα...Μπορεί μάλιστα όταν θα πας στο άλλο σπίτι, να έχουν συνεχίσει οι επιδοτήσεις και να καλύπτεσαι εισοδηματικά και μέχρι και στο Γ1 να μπορείς να πας, που δνε έχει καν δέσμευση χρονική, και σε λίγο καιρό να μεταπηδήσει σε κάποιο σταθερό (ΔΕΗ ή αλλού). Το νόημα είναι ότι επειδή είναι ΤΟΣΟ ρευστά όλα, κανένας δεν θα έχει σιγουριά από 'δω και πέρα, για μεγάλο διάστημα, και θα πρέπει να είσαι συντονισμένος με τις εξελίξεις και στην χονδρική και στο τί κάνουν όλοι οι πάροχοι...

8 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Μην το δει ο Περρυ αυτό γιατί μπορεί να λιποθυμήσει.:P

...ίσα-ίσα, κάτι τέτοια περιμένει για να ξιφουλκήσει ("ανέξοδα") εναντίον "του κακού συστήματος"...(λες και αυτόν περιμέναμε να μας ανοίξει τα μάτια για την σκλαβιά μας)

Σίγουρα δεν κάνεις mining ή λειτουργείς θερμαντικά σώματα με ρεύμα;

...μάινινγκ χλωμό (αν και δεν τον ξέρω), αλλά θερμαντικά από Μάη ως Σεπτέμβρη, αδύνατο. Μάλιστα είπε πως τώρα τον χειμώνα με φουλ κατανάλωση, είναι στις 550/μήνα. "Κάτι" του πήγε,,,στραβά καλοκαιριάτικα (τα δύο inverter a/c δύσκολο - αν κι όχι απίθανο) και καν δεν μπορεί να καταλάβει "πού ξοδεύτηκαν", κατά δήλωσή του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@thefireman κόκκινο και απαντάς στον πάροχο, αν θες προσθέτεις και επιπλέον δικαιολογητικά. Αν και η επόμενη απάντηση δε σε καλύπτει, ξαναπατα κόκκινο και ζητά μεσολάβηση της ραε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

Για τους φίλους που είχαν μπει στην ΕΦΑ με 0,07/kwh και τους έχει έρθει ειδοποίηση.

Μεσω καταγγελίας στη RAE όπως πολυ σωστα μας καθοδήγησαν οι ηγέτες του thread, η απάντηση που έλαβα από την Efa (aka Volton)

Spoiler

Σε συνέχεια του αιτήματός σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι οι 60 ημερολογιακές ημέρες σχετικά με την αζήμια αποχώρησή σας ισχύουν από το πέρας των 6 μηνών και μετά. Επομένως, εφόσον συμπληρώσετε τους πρώτους 6 μήνες παραμονής σας στο πρόγραμμα από την ημερομηνία σύναψης της σύμβασης με την εταιρεία μας , θα έχετε στη διάθεσή σας επιπλέον 2 μήνες (60 μέρες) περιθώριο για την αζήμια καταγγελία της σύμβασης σας.

Ευχαριστώ για την καθοδήγηση σας.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, trelas007 είπε

Καλημέρα σας,

Για τους φίλους που είχαν μπει στην ΕΦΑ με 0,07/kwh και τους έχει έρθει ειδοποίηση.

Μεσω καταγγελίας στη RAE όπως πολυ σωστα μας καθοδήγησαν οι ηγέτες του thread, η απάντηση που έλαβα από την Efa (aka Volton)

  Απόκρυψη περιεχομένων

Σε συνέχεια του αιτήματός σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι οι 60 ημερολογιακές ημέρες σχετικά με την αζήμια αποχώρησή σας ισχύουν από το πέρας των 6 μηνών και μετά. Επομένως, εφόσον συμπληρώσετε τους πρώτους 6 μήνες παραμονής σας στο πρόγραμμα από την ημερομηνία σύναψης της σύμβασης με την εταιρεία μας , θα έχετε στη διάθεσή σας επιπλέον 2 μήνες (60 μέρες) περιθώριο για την αζήμια καταγγελία της σύμβασης σας.

Ευχαριστώ για την καθοδήγηση σας.

...να τα βλέπουν αυτά κάτι,,,μπαρμπέρρυδες που αφήνουν σπόντες περί "υπερασπίσεως συμφερόντων των εταιριών"...Όπως και να τα βλέπουν όσοι μπαίνουν φρέσκοι στο thread, για να τους δώσουν την ανάλογη σημασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, washcloud είπε

...μάινινγκ χλωμό (αν και δεν τον ξέρω), αλλά θερμαντικά από Μάη ως Σεπτέμβρη, αδύνατο. Μάλιστα είπε πως τώρα τον χειμώνα με φουλ κατανάλωση, είναι στις 550/μήνα. "Κάτι" του πήγε,,,στραβά καλοκαιριάτικα (τα δύο inverter a/c δύσκολο - αν κι όχι απίθανο) και καν δεν μπορεί να καταλάβει "πού ξοδεύτηκαν", κατά δήλωσή του...

Δεν ασχολούμαι με το Mining παιδιά μια φτωχή 980 έχω και ένα series x, από τις 24 ώρες τις μισές είμαστε εκτός σπιτιού και από τις 12 τις μισές κοιμόμαστε και όλας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά . Ζητάω την βοήθεια του forum και των ειδικών καθώς αντιμετωπίζω φοβερά μεγάλο πρόβλημα με τους λογαριασμούς ρεύματος. Πριν απο ενα χρόνο εκανα συμβόλαιο με το Φυσικό Αέριο για ρευμα και ημουν αρκετά ευχαριστημένος , καθώς οι λογαριασμοί τους πρώτους μήνες ήταν πολύ φθηνοί , όμως τώρα καλούμε να πληρώσω υπέρογκα ποσά λόγο ΟΤΣ . Για παράδειγμα η προσαρμογή είναι 230 ευρώ στον εκκαθαρυστικό , και σε 2 παροχές καλούμαι να πληρώσω καθε μηνα λογαριασμούς 600 + ευρώ τουλάχιστον . 
Στον ενα εκαθαρριστικό η κατανάλωση στο 4μηνο είναι 967 KWH και στον άλλον είναι 1185 KWH . Παρακαλώ πολύ όποιος μπορεί να του στείλω τους λογαριασμούς και να με βοηθήσει , καθώς υπάρχει σοβαρό πρόβλημα και να μου προτείνει τι μπορώ να κάνω απο εδω και στο εξής , είτε να διακόψω τη σύμβαση ή να πάω σε άλλον πάροχο. 
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδες, χρονια πολλα και καλη χρονια ευχομαι.

Η μητερα μου ειναι στην protergia κοντα 2 χρονια τωρα (ληγει σε λιγο το συμβολαιο της) στο Protergia Οικιακό Ν προγραμμα.

Τους 5 τελευταιους μηνες εχει δωσει συνολικα κοντα στα 500 ευρα με μεση καταναλωση κοντα στις 200 KWh ημερησιο και 90 νυχτερινο.

Ειδα τωρα οτι απ'ολα τα προγραμματα το ΔΕΗ MyhomeOnline ειναι το καλυτερο ή λαθος το εχω καταλαβει? Αν οχι υπαρχει καποιο που να μπορει να βελτιωσει λιγο την κατασταση? 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, MikeKots είπε

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά . Ζητάω την βοήθεια του forum και των ειδικών καθώς αντιμετωπίζω φοβερά μεγάλο πρόβλημα με τους λογαριασμούς ρεύματος. Πριν απο ενα χρόνο εκανα συμβόλαιο με το Φυσικό Αέριο για ρευμα και ημουν αρκετά ευχαριστημένος , καθώς οι λογαριασμοί τους πρώτους μήνες ήταν πολύ φθηνοί , όμως τώρα καλούμε να πληρώσω υπέρογκα ποσά λόγο ΟΤΣ . Για παράδειγμα η προσαρμογή είναι 230 ευρώ στον εκκαθαρυστικό , και σε 2 παροχές καλούμαι να πληρώσω καθε μηνα λογαριασμούς 600 + ευρώ τουλάχιστον . 
Στον ενα εκαθαρριστικό η κατανάλωση στο 4μηνο είναι 967 KWH και στον άλλον είναι 1185 KWH . Παρακαλώ πολύ όποιος μπορεί να του στείλω τους λογαριασμούς και να με βοηθήσει , καθώς υπάρχει σοβαρό πρόβλημα και να μου προτείνει τι μπορώ να κάνω απο εδω και στο εξής , είτε να διακόψω τη σύμβαση ή να πάω σε άλλον πάροχο. 
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Καλησπερα... Να κοιταξεις της πισω σελιδες... Αλλα υπαρχει και αυτο..Στην επανω σελιδα 2 αρχεία excel... Να βαλεις τις καταναλωσεις...

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...