Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά σε όλους , είμαι πελάτης στην volton στο πρόγραμμα unique flexi 3Φ και η κατάσταση έχει ξεφύγει, προσπαθώ να γεμίσω έναν τρύπιο κουβά με τους λογαριασμούς που έρχονται κάθε μήνα και δίνω ένα παράδειγμα , 720€ ο τελευταίος εκκαθαριστικός με 4200kWh τον Σεπτέμβριο και 641€ ο έναντι Δεκεμβρίου και όλα αυτά σε οικία και όχι σε εργοστάσιο, μίλησα με δεδδηε για τις kwh αλλά άκρη δεν βγήκε ποτέ μαζί τους και δεν ξέρω εάν μπορεί να γίνει αντικατάσταση του μετρητή(είναι ο καινούργιος) .

Έχω κάνει τα βήματα που δίνεται όσον αφορά την αμφισβήτηση λογαριασμών για την ΟΤΣ απο τις 2 Δεκεμβρίου και δεν πήρα καμία απάντηση απο την volton μέχρι και σήμερα, στις 10 μέρες έστειλα και έντυπο παραπόνου καθώς και αναφορά στον ΣτΚ.

Έψαχνα να αλλάξω πάροχο και έτσι κατέληξα στον  Ήρων με το only home plus με 0.11€ kwh, υπέγραψα την σύμβαση αλλά μετά διάβασα ότι καλό είναι να μην αλλάξουμε πάροχο μέχρι να μιλήσουμε με αυτόν που έχουμε ήδη, για καλή μου τύχη είχε γίνει τυπογραφικό λάθος στην σύμβαση και δεν προχώρησα την νέα που έστειλαν εκείνες τις μέρες , δεν έκανα κίνηση να αλλάξω πάροχο για να μην δώσω πάτημα στην volton και έτσι περίμενα μπας και απαντήσουν, απάντηση δεν πήρα ποτέ όπως σας είπα και όσο περίμενα το πρόγραμμα από Ήρων σταμάτησε να υπάρχει.

Την ίδια μέρα που έστειλα έντυπο παραπόνου στην volton για την μη απάντηση και ταυτόχρονα αναφορά στον ΣτΚ επικοινώνησαν από τον Ήρων και μου είπαν ότι τους βγάζει σε εκκρεμότητα την σύμβαση και πως αν ήθελα να προχωρήσω θα το έκαναν με την παλαιά τιμή στα 0,11€ μιας και πλέον το ίδιο πρόγραμμα είναι στα 0,205€, έτσι λοιπόν προχώρησα την αίτηση στον Ήρων, ελπίζω να μου βγει σε καλό μιας και δεν έχει οτς και η χρέωση είναι σταθερή στα 0,11€, όσον αφορά το πάγιο που έχουν θα μου βγαίνει στα 35€ με αυτές τις kwh αλλά δεν το βλέπω καν αν είναι να γλυτώσω την οτς. 

Από εδώ και πέρα τι πρέπει να κάνω με την volton ? Μίλησα μαζί τους για διακανονισμό του ποσού , να περιμένω η να πληρώσω τα λεφτά που ζητάνε και έπειτα να περιμένω μπας και γίνει κάτι με τον Στκ?

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Spoiler

556577785_voltonek.png.37d59839a54e70aa6b71d216cfe9aae7.png

Spoiler

enanti.png.9248c5f0da4eb199c27109538c570e83.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, Lazos_21 είπε

Μίλησα μαζί τους για διακανονισμό του ποσού , να περιμένω η να πληρώσω τα λεφτά που ζητάνε και έπειτα να περιμένω μπας και γίνει κάτι με τον Στκ?

ρώτα το ΣτΚ αν μπλοκάρει οποιαδήποτε κίνηση διακοπής λόγω αμφισβήτησης

Με την ευκαιρία ρώτα αν στείλανε το αίτημά σου στην εταιρία και πότε θα λάβεις απάντηση

Υπόψιν ο ΣτΚ δεν μπορεί να υποχρεώσει , και το πόρισμά του είναι "απλά" χρήσιμο για τυχών κίνηση δικαστικώς

Θα σου πρότεινα να κάνεις αίτημα μέσω myrae αν δεν έχουν καν προωθήσει το αίτημα, όπου και εκεί θα ρωτήσεις αν η ΡΑΕ μπορεί να παγώσει οποιαδήποτε κίνηση διακοπής λόγω αμφισβήτησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakiosδες τι μου απάντησαν μετά από 22 μέρες που στους έστειλα την αμφισβήτηση ...

image.png.77835db30aadf3b37d78163dc89a1925.png

1 λεπτό πριν, etien4 είπε

@korakiosδες τι μου απάντησαν μετά από 22 μέρες που στους έστειλα την αμφισβήτηση ...

image.png.77835db30aadf3b37d78163dc89a1925.png

τι εννοεί κατ'εκτίμηση χρέωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, etien4 είπε

τι εννοεί κατ'εκτίμηση χρέωση?

είναι απο έναντι που αφαιρείται στον εκκαθαριστικό

φυσικά δεν ανάλυσαν απο που βγαίνουν τα νούμερα και πως προέκυψαν και φαντάζομαι αδυνατείς να τα κατανοήσεις (και κλασσικά δε θα υπέγραφες ποτέ συμβόλαιο με τέτοιους όρους αν σου το είχαν αναφέρει στην παρουσίαση του προγράμματος κτλ)

προχωράς μέσω myrae

12 λεπτά πριν, etien4 είπε

μου απάντησαν μετά από 22 μέρες που στους έστειλα την αμφισβήτηση

και πολύ το καθυστέρησες (10 εργάσιμες )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

είναι απο έναντι που αφαιρείται στον εκκαθαριστικό

φυσικά δεν ανάλυσαν απο που βγαίνουν τα νούμερα και πως προέκυψαν και φαντάζομαι αδυνατείς να τα κατανοήσεις (και κλασσικά δε θα υπέγραφες ποτέ συμβόλαιο με τέτοιους όρους αν σου το είχαν αναφέρει στην παρουσίαση του προγράμματος κτλ)

προχωράς μέσω myrae

και πολύ το καθυστέρησες (10 εργάσιμες )

μέσω Myrae σε ποια κατηγορία παραπόνων?Αμφισβήτηση χρέωσης ή στις ρήτρες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, ekrepali είπε

Πρόσεχε μετά το 6μηνο θα σε πάνε στις τρέχουσες τιμές https://weenergy.gr/prasino-reuma/prosfores/weyellow/

Αυτοί το γράφουν ξεκάθαρα στους όρους "Διάρκεια προνομιακής τιμής έξι (6) μήνες".

 

Η σύμβαση που εγώ υπέγραψα γράφει Διάρκεια προνομιακής τιμής δώδεκα (12) μήνες. Κανένας λόγος ανησυχίας!

image.png.39fffde8f147ff74ec633580ef0abcf6.png

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, 1comment είπε

Η σύμβαση που εγώ υπέγραψα γράφει Διάρκεια προνομιακής τιμής δώδεκα (12) μήνες. Κανένας λόγος ανησυχίας!

 

Οκ... και πάλι μπορούν να κάνουν τροποποίηση μετά το 6μηνο, μην επαναπαύεσαι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lazos_21 είπε

προσπαθώ να γεμίσω έναν τρύπιο κουβά με τους λογαριασμούς που έρχονται κάθε μήνα και δίνω ένα παράδειγμα , 720€ ο τελευταίος εκκαθαριστικός με 4200kWh τον Σεπτέμβριο και 641€ ο έναντι Δεκεμβρίου και όλα αυτά σε οικία και όχι σε εργοστάσιο, μίλησα με δεδδηε για τις kwh αλλά άκρη δεν βγήκε ποτέ μαζί τους και δεν ξέρω εάν μπορεί να γίνει αντικατάσταση του μετρητή(είναι ο καινούργιος)

ελπίζω να μου βγει σε καλό μιας και δεν έχει οτς και η χρέωση είναι σταθερή στα 0,11€, όσον αφορά το πάγιο που έχουν θα μου βγαίνει στα 35€ με αυτές τις kwh αλλά δεν το βλέπω καν αν είναι να γλυτώσω την οτς. 

...κακώς δεν το βλέπεις. Είναι ένα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ υψηλό πάγιο ΜΗΝΟΣ (άρα στους εκκαθαριστικούς θα είναι 140€ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΠΑΓΙΟ). Όπως επίσης δεν ξέρω αν έχεις καταλάβει, ότι ασχέτως προγραμμάτων, εκπτώσεων κτλ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΥΝΕ ΔΥΣΒΑΣΤΑΧΤΑ (...για εμάς στην Ελλάδα έστω). Και με τέτοιες ανατιμήσεις, είναι αυτοκτονία οι 4.200 κιλοβατώρες το τετράμηνο,,,,Μαΐου - Σεπτεμβρίου κι όλας (ο επόμενος εκκαθαριστικός θα σε,,,εκκαθαρίσει κανονικά, καθώς και η τιμολόγηση θα είναι πιο υψηλή, παρά τις κρατικές επιδοτήσεις, και αν και δεν ξέρω, υποτπεύομαι πως θα έχεις και μεγαλύτερη κατανάλωση τον χειμώνα). Από την στιγμή που δεν αφορά θερμαντικά σώματα, πώς ακριβώς έχεις τόσο υψηλή κατανάλωση;

Προφανώς δεν φταις εσύ που μέχρι το καλοκαίρι είχες μάθει να καις "τόσα" και να σου έρχεται λογαριασμός "τόσα" (δεν είσαι καν ο μόνος άλλωστε), αλλά από την στιγμή που κατάλαβες τί γίνεται με τις αυξήσεις, θα έπρεπε σαν ΠΡΩΤΗ κίνηση, πάσει θυσία να μειώσεις καταναλώσεις...Προφανώς δεν ξέρω τί παίζει σπίτι σου και ίσως μου πεις τα λέω έξω απ' τον χορό - αλλά αυτό που σίγουρα ξέρω είναι ότι αν δεν το κάνεις, έστω και τώρα, θα συνεχίσουν να σου έρχονται κερατιάτικα...Με άλλα λόγια, για καλό σου το λέω.

Κατά τ' άλλα : ΕΥΤΥΧΩΣ που τουλάχιστον μπήκες στο "παλιό" σταθερό, έστω του Ήρωνα. Προσπάθα όμως να πέσεις στις 2.000 έστω kWh το 4μηνο, να μειωθεί το πάγιό του στο μισό κι αυτό (να παρακολουθείς το ρολόι, αναγκαστικά...). Κι αν δεν έχεις νυχτερινό, βάλε (σου κόβει διάφορα, όχι μόνο "το νυχτερινό"), ΜΗΝ το αμελήσεις. Έχε υπ' όψη ότι πληρώνεις πολλά για τις "Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις", δεν είναι μόνο η "ρήτρα" που είχες. Αν κατέβεις στις 2.000kWh που είπαμε, θα κόψεις κι από εκεί πολλά, καθώς πάνω από τις 2.000 οι συντελεστές είναι φωτιά (εδώ θα βοηθήσει και το "νυχτερινό" που λέγαμε, του οποίου γκούγκλαρε τα ωράρια και καν' τα ευαγγέλιο). Δες τέλος μήπως μπορείς να δικαιωθείς και κοινωνικό τιμολόγιο (θα το κουβεντιάσεις με τον λογιστή σου, για καλύτερα). Το λέω γιατί πολύς κόσμος πληροί τα (εισοδηματικά) κρητήρια, αλλά δεν το έχει ψάξει ποτέ (και οι λογιστές του από μόνοι τους δεν θ' ασχοληθούν). Αρκεί βέβαια να το δεχτεί ΚΑΙ ο Ήρωνας (νομίζω το δεχόταν, στο συγκεκριμένο πρόγραμμα, αλλά ρώτα τους. Η Βόλτον δεν το δεχόταν σίγουρα)

Σε κάθε περιπτωση, ΜΗΝ κάθεσαι με σταυρωμένα χέρια, κι απλά τα κουνάς για να,,,πληρώνεις ποσά. Ψάξου, ρώτα (εδώ για παράδειγμα) για να καταλάβεις ποιες κινήσεις πρέπει να κάνεις για να έχεις τις λιγότερες δυνατές για την περίπτωσή σου χρεώσεις στον λογαριασμό ρεύματος. Και ξαναλέω, δεν ξέρω τί παίζει σπίτι, αλλά θα πρέπει δια ροπάλου να μειώσετε καταναλώσεις, ασχέτως των υπολοίπων λεχθέντων (τουλάχιστον μέχρι να ξανακατέβουν μια μέρα "στα φυσιολογικά" οι τιμές - πράγμα που σημαίνει ότι θα πρέπει να παρακολουθείς την κατάσταση, ακόμη κι έστω μέσα από εδώ μόνο). ΑΝ φυσικά δεν μπορείτε ν' ανταπεξέρθετε οικονομικά. Αν πάλι μπορείτε, με γεια σας και χαρά σας.

Τέλος, αυτό που είπες περί "μετρητή" και ΔΕΔΔΗΕ, αν εννοείς μπας και είναι προβληματικός, εγώ θα έλεγα δεν νομίζω - εκτός κι αν ξέρεις πέρσι ξερωγώ και πρόπερσι και πόσα χρόνια πίσω να έχεις τις ίδιες συσκευές πάντα, και ξαφνικά να σου έρχονται πολύ περισσότερες κιλοβατώρες. Αν όμως πάντα τόσες έκαιγες με τις ίδιες συσκευές/συνήθειες, τότε δεν είναι ο μετρητής το θέμα σου...(Παρ' ολ' αυτά, αν έχεις υπόννοιες πχ για ρευματοκλοπή ή ελλατωματικό μετρητή, μην το αφήσεις έτσι και πάνε από τον ΔΕΔΔΗΕ και μην επαφίεσαι σε τηλέφωνα/μέιλ...)

Δες κι αυτά που σου είπε o korakios για αμφισβητήσεις, αλλά να ξέρεις πως ακόμη κι αν δικαιωθείς με κάτι, θα είναι καιρό μετά...Ευχόμαι τα καλύτερα σε κάθε περίπτωση.

1 ώρα πριν, 1comment είπε

Η σύμβαση που εγώ υπέγραψα γράφει Διάρκεια προνομιακής τιμής δώδεκα (12) μήνες. Κανένας λόγος ανησυχίας!

image.png.39fffde8f147ff74ec633580ef0abcf6.png

...λόγους ανησυχίας να θες, όσο οι τιμές χονδρικής θα είναι ψηλά...

Αυτό που σου λέει ο ekprepali, είναι "να είσαι συνέχεια alert", και ειδικά πάνω στο 6μηνο - να μην "το ξεχάσεις" δηλαδή το συμβόλαιο που έκανες, για έναν χρόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λέω από την άποψη ότι μου χρεώνουν 250€ τον μήνα το λιγότερο οτς οπότε τα 140€ το 4μηνο δεν είναι τίποτα( από αυτήν την άποψη και μόνο) ,κοινωνικό τιμολόγιο δεν δικαιούμαι λόγο εισοδηματικών κριτηρίων, επίσης δεν υπάρχει νυχτερινό στο συγκεκριμένο πρόγραμμα και η τιμή είναι σταθερή.

Από το ρολόι έπαιρνα μετρήσεις κάθε μέρα επί 5 μέρες και ήμουν από 10 έως 18 kwh την μέρα, σε σημερινή μου μέτρηση από 30 Νοεμβρίου μέχρι και σήμερα έχω κάψει ακριβώς 555kwh που έχουμε γιορτές λαμπάκια φώτα φαγητά φούρνους κτλ, δεν ξέρω τι παίχτηκε το καλοκαίρι δεν μπορώ να καταλάβω, όλες οι λάμπες είναι led τα 2 a/c είναι inverter , από το σπίτι φεύγουμε 7:30 το πρωί και γυρνάμε 6 το απόγευμα στην καλύτερη κάθε μέρα εκτός Σαββάτου και Κυριακής, στο λέω για να πάρεις μια εικόνα από το τι επικρατεί. Και εννοείται φίλε μου ότι τα λες για καλό μου , δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα παραμονο να βρούμε λύσεις για τα σπίτια μας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάντως έχεις υπόννοιες πως κάποιος σου κλέβει ρεύμα (αν είσαι σε πολυκατοικία) ή ο μετρητής γράφει τα δικά του, για το 1ο κατέβασε γενικό και τσέκαρε αν δεν "γυρνάει το ρολόι", και για την 2η, αποσύνδεσε ό,τι συσκευή λειτουργεί μόνιμα (ψυγεία) και βάλε μία που γνωρίζεις την "ονομαστική της κατανάλωση" (πχ σεσουάρ που αναγράφει πάνω τα watt που καίει ανά ώρα, ή πχ την τηλεόραση που επίσης μπορείς εύκολα να δεις πίσω της την ισχύ που καταναλώνει, και πάνε στο ρολόι μία, γράψε την ένδειξη, και μετά από μία ώρα ξαναπάνε και δες πόση κατανάλωση έκανε.

Μεγάλη "ζημιά" επίσης κάνουν σταθεροί υπολογιστές που μπορεί να είναι συνεχώς ανοιχτοί (ξέχωρα οι οθόνες τους), αφυγραντήρες, ΥΓΡΑντήρες, καταψύκτες/ψυγεία και ειδικά αν είναι παλιάς τεχνολογίας (2 καταψύκτες και 2 ψυγεία είναι νούμερο που παίζει σε κάποια σπίτια, και είναι μηχανήματα που μπορεί να μην τραβάνε τόση ισχύ, αλλά δουλεύουν 24/7)...Εσύ ξέρεις προφανώς καλύτερα τί μπορείτε να βγάλετε εκτός λειτουργίας, αλλά αν εννοείς πως είστε ΔΥΟ άτομα (το λέω επειδή δεν ανέφερες παιδιά), τότε σου ξαναλέω πως είναι αυτοκτονικά πολλές 4.000 kWh το καλοκαίρι...Οι 550 από την άλλη που είπες για ένα μήνα τώρα, είναι "νορμάλ" ως,,,,"τσιμπημένη κατανάλωση" (ειδικά αν εννοείς πως χρησιμοποιείτε τα a/c ως θερμαντικά, τώρα τον χειμώνα, έστω και όχι φουλ). Οι 300 άλλωστε είναι ο μέσος εθνικός όρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα ,ηρθε σημερα λογαριασμος ελιν χωρις ομως ρητρα αναπροσαρμογης που οπως ειχαν πει απο 18/12 θα εφαρμοζοτανε,μου κανει ομως εντυπωση πως σε σχεση με αυτα που καιω μου εχουν βαλει πολυ λιγοτερες kwh.Επισης εχει και την πιστωση 0,02/kwh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, bill27 είπε

Παιδια καλησπερα ,ηρθε σημερα λογαριασμος ελιν χωρις ομως ρητρα αναπροσαρμογης που οπως ειχαν πει απο 18/12 θα εφαρμοζοτανε,μου κανει ομως εντυπωση πως σε σχεση με αυτα που καιω μου εχουν βαλει πολυ λιγοτερες kwh.Επισης εχει και την πιστωση 0,02/kwh

...ποιοί και πότε σου είπαν ότι θα εφαρμοζόταν; Σε πήραν τηλέφωνο (χλωμό) απ' την Ελίν, τους πήρες εσύ και "σου τα 'πανε", σου στείλανε μέιλ (και αν ναι, τί ακριβώς σου λέγανε; Ήταν "προσωποποιημένο", μόνο για 'σένα και το πρόγραμμά σου, ή ήταν κάτι γενικό "προςόλους τους πελάτες" τους;).

Πάντως κρίνοντας από το "0,02", είσαι σε σταθερό τους. Πόσο καιρό τώρα; Σε είχαν μήπως "προειδοποιήσει" πως θα σου το αλλάξουν σε κυμαινόμενο (=με "ρήτρα"); Και τέλος, είναι ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΣ ο λογαριασμός, ή έναντι; Διότι λες για "πολύ λιγότερες κιλοβατώρες", "από όσα καις"...(πώς ακριβώς το εννοείς το "πόσα καις"; Σε σχέση με προηγούμενους λογαριασμούς εννοείς, ή απλά ξέρεις ότι έχεις πολλές ενεργοβόρες συσκευές...;)

"Χαρίσματα" πάντως ΔΕΝ κάνουν οι πάροχοι...Κι αν τυχόν μιλάς για έναντι λογαριασμό, κράτα μικρό καλάθι για τον επόμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, washcloud είπε

Αν πάντως έχεις υπόννοιες πως κάποιος σου κλέβει ρεύμα (αν είσαι σε πολυκατοικία) ή ο μετρητής γράφει τα δικά του, για το 1ο κατέβασε γενικό και τσέκαρε αν δεν "γυρνάει το ρολόι", και για την 2η, αποσύνδεσε ό,τι συσκευή λειτουργεί μόνιμα (ψυγεία) και βάλε μία που γνωρίζεις την "ονομαστική της κατανάλωση" (πχ σεσουάρ που αναγράφει πάνω τα watt που καίει ανά ώρα, ή πχ την τηλεόραση που επίσης μπορείς εύκολα να δεις πίσω της την ισχύ που καταναλώνει, και πάνε στο ρολόι μία, γράψε την ένδειξη, και μετά από μία ώρα ξαναπάνε και δες πόση κατανάλωση έκανε.

Μεγάλη "ζημιά" επίσης κάνουν σταθεροί υπολογιστές που μπορεί να είναι συνεχώς ανοιχτοί (ξέχωρα οι οθόνες τους), αφυγραντήρες, ΥΓΡΑντήρες, καταψύκτες/ψυγεία και ειδικά αν είναι παλιάς τεχνολογίας (2 καταψύκτες και 2 ψυγεία είναι νούμερο που παίζει σε κάποια σπίτια, και είναι μηχανήματα που μπορεί να μην τραβάνε τόση ισχύ, αλλά δουλεύουν 24/7)...Εσύ ξέρεις προφανώς καλύτερα τί μπορείτε να βγάλετε εκτός λειτουργίας, αλλά αν εννοείς πως είστε ΔΥΟ άτομα (το λέω επειδή δεν ανέφερες παιδιά), τότε σου ξαναλέω πως είναι αυτοκτονικά πολλές 4.000 kWh το καλοκαίρι...Οι 550 από την άλλη που είπες για ένα μήνα τώρα, είναι "νορμάλ" ως,,,,"τσιμπημένη κατανάλωση" (ειδικά αν εννοείς πως χρησιμοποιείτε τα a/c ως θερμαντικά, τώρα τον χειμώνα, έστω και όχι φουλ). Οι 300 άλλωστε είναι ο μέσος εθνικός όρος.

Σε μονοκατοικία είμαι, αυτό με το ρολόι το έχω κάνει φωνάζοντας ηλεκτρολόγο αλλά είδαμε μόνο τυχών διαρροές, δεν είδαμε πως ανταποκρίνεται το ρολόι με τον τρόπο που το θέτεις, για θέρμανση έχουμε λέβητα πέλλετ (άλλο χαστούκι εκεί πέρα με τις τιμές), επίσης η εστία που μαγειρεύουμε κατά βάση είναι από αυτές τις καινούριες με υγραέριο, τεσπα το χαστούκι το φάγαμε και αυτό μένει γιατί δεν μπορώ να αποδείξω οποιαδήποτε ρευματοκλοπη. 

Έχω περιέργεια να δω τον εκκαθαριστικό όταν έρθει γιατί την τελευταία φορά είχαν μετρήσει 12.183 και σήμερα το ρολόι γράφει 14.415 , σύμφωνα με τους λογαριασμούς τους και τις kwh που βάζουν υποθετικά στους έναντι το νούμερο έχει πάει 16.051.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Lazos_21 είπε

Σε μονοκατοικία είμαι, αυτό με το ρολόι το έχω κάνει φωνάζοντας ηλεκτρολόγο αλλά είδαμε μόνο τυχών διαρροές, δεν είδαμε πως ανταποκρίνεται το ρολόι με τον τρόπο που το θέτεις, για θέρμανση έχουμε λέβητα πέλλετ (άλλο χαστούκι εκεί πέρα με τις τιμές), επίσης η εστία που μαγειρεύουμε κατά βάση είναι από αυτές τις καινούριες με υγραέριο, τεσπα το χαστούκι το φάγαμε και αυτό μένει γιατί δεν μπορώ να αποδείξω οποιαδήποτε ρευματοκλοπη. 

Έχω περιέργεια να δω τον εκκαθαριστικό όταν έρθει γιατί την τελευταία φορά είχαν μετρήσει 12.183 και σήμερα το ρολόι γράφει 14.415 , σύμφωνα με τους λογαριασμούς τους και τις kwh που βάζουν υποθετικά στους έναντι το νούμερο έχει πάει 16.051.

Το έναντι που υπολογίζεται δεν είναι κάτι αυθαίρετο.

Είναι η κατανάλωση σου το αντίστοιχο περσινό 4μηνο / 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και χρονια πολλα. Ειμαι στο δεη home on line με  την παλια τιμολογηση. Θα πρεπει να ξενοικιασω σπιτι και να παω σε αλλο. πηρα τηλεφωνο να ρωτησω τι χρειαζεται για την μεταφορα του συμβολαιου  στο αλλο νοικοκυριο και μου ειπαν οτι θα παω αναγκαστηκα στην νεα τιμολογηση γιατι θεωρειται νεο συμβολαιο. Εχει καποιος φιλος αποψη πανω σε αυτο? υπαρχει τροπος να ζητησω την συνεχεια του υπαρχοντος συμβολαιου? Επισης μπορει να μου πει καποιος που ειναι εκεινο το ωραιο αναθεωρημενο exceλακη του korakios γιατι ψαχνω και δεν το βρισκω?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...