Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Sovjohn είπε

Έχω δει και άλλα περίεργα γραφόμενα αλλά σ' αυτό είπα να σταθώ -  Hedging - κοινή πρακτική στην αγορά ενέργειας.

Βέβαια οι άλλες εταιρείες ούτε λόγος, καθότι αυτό αυξάνει το κόστος, το πολύ πολύ να το έχουν εφαρμόσει για μερίδα των πελατών τους με σταθερό πρόγραμμα και αν (κρίνοντας από το πόσα σταθερά προγράμματα απλά αποκτούν ρήτρα αναπροσαρμογής ή διπλές και τρίδιπλες τιμές). Άμα δε μπορείς, γίνε κομμωτής, αγαπητέ CEO των εναλλακτικών παρόχων... Watt&Volt συμπεριλαμβανομένης!

Κάνεις λάθος!

Το πρόβλημα δεν είναι το hedging, που σε πληροφορώ ότι το κάνουν ΟΛΕΣ οι εταιρίες (εσύ πως ξέρεις ότι το κάνει η ΔΕΗ, και δεν το κάνουν άλλοι;).

Το πρόβλημα είναι η αθέτηση συμβολαίου, όταν δουν ότι δεν τους συμφέρει πλέον η τιμή πώλησης που συμφώνησαν. Κάτι φυσικά παράνομο, κι ας λένε τα δικά τους (ότι δήθεν είναι νόμιμο) εδώ μέσα όσοι υποστηρίζουν τα συμφέροντα των εταιριών (με το αζημίωτο;).

Από αυτή την αθέτηση συμβολαίου, κερδίζουν τεράστια ποσά, ιδιαίτερα όσοι έχουν δική τους παραγωγή, όπως η ΔΕΗ, επειδή το κόστος παραγωγής τους είναι πάρα πολύ μικρότερο από την τιμή DAM του ΕΝΕΧ (χρηματιστήριο ενέργειας) στην οποία πουλάνε το ρεύμα.

Με δεδομένο ότι τα συμβόλαια πετιούνται απ το παράθυρο, όταν δεν συμφέρει στις εταιρίες, (που διάφοροι εδώ μέσα θεωρούν νόμιμο), τότε η σύγκριση τιμών που προωθούν, διάφοροι εδώ μέσα με αρχεία excel, έχουν ελάχιστη σημασία, καθώς οι τιμές είναι τελείως προσωρινές. Επειδή οι εταιρίες αλλάζουν τις τιμές αμέσως μόλις δουν ότι τους συμφέρει να τις αλλάξουν, είτε έχει περάσει 6ημνο από την υπογραφή συμβολαίου είτε περισσότερος, είτε λιγότερος χρόνος, όπως έχει αναφερθεί από διάφορους εδώ.

 

 

Επεξ/σία από Περρυ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει κανείς άποψη για το Protergia Οικιακό Σταθερό 30%?
Λέει:
Σταθερή τιμή για 1 ολόκληρο έτος, ανεξαρτήτως κατανάλωσης ή τύπου μετρητή
30% έκπτωση επί των χρεώσεων Ενέργειας Ημέρας και Νύχτας για εμπρόθεσμες πληρωμές
Μηνιαίο πάγιο 10€
Χωρίς Ρήτρα Αναπροσαρμογής Τιμής


https://www.protergia.gr/el/protergia-οικιακό-σταθερο-30

 

Υ.Γ. Τελικά η επιστροφή στην ΔΕΗ είναι μονόδρομος;

Επεξ/σία από aXer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,

Δινω μια φιλικη εξελειξη της δικης μου καταστασης για νυν ή υποψηφιους πελατες της W&V.. Επειδη ως νοικοκυριο βασιζομαστε κυριως στο ρευμα, απο το καλοκαιρι τραβαω μεγαλο γολγοθα με τις χρεωσεις καθως μια τυπικη καταναλωση μας το καλοκαιρι ειναι 500kwh και τον χειμωνα 500-800kwh τον μηνα. Ημουν στο προγραμμα Liberty Choice 3 που ειχα την καταπληκτηκη χρεωση 0,053€/kwh (ωραιο οσο κρατησε) απο τις αρχες του 2020. Δεν ειχα προβλημα μεχρι να σκασει η ρητρα και να μου ερχονται μηνιαιοι λογαριασμοι 120-180€ μεχρι που αρχες Νοεμβρη εσκασε 230€ μηνιαιος λογαριασμος και ζητησα αλλαγη στο Zero ως προσπαθεια για μια ισως καλυτερη τιμη (η διαφημιση με επεισε) και για αρχη για να γλιτωσω την ρητρα αποχωρησης αν αλλαζα σε αλλη εταιρια (δυστυχως ειδα αργοπορημενα το πως μπορω να την γλιτωσω επικαλουμενος την ρητρα). 2 μηνες μετα ακομα δεν εχει ολοκληρωθει η αλλαγη του προγραμματος, την πρωτη φορα δεν το ειχαν περασει στο συστημα και για την 2η φορα που ξαναυπεγραψα με καινουρια ημερομηνια δεν με εχουν ενημερωσει ακομα. Στο μεταξυ εχει εκδοθει και 2ος μηνιαιος λογαριασμος στα 340€ για 750kwh καταναλωση οπου εχω ζητησει επανατιμολογηση κατω απο το Zero και για τους 2 εδω και 2 μηνες οποτε ξαφνικα εχω ενα ληξηπροθεσμο συνολο 570€ και καμια ενημερωση επειτα απο αρκετα τηλεφωνα και επισημα e-mail... 

Δεν θελω να απευθυνθω στην ΡΑΕ ακομα αλλα η ανησυχια του να φουσκωσει το ποσο κι αλλο και να γινει αυτοματοποιημενα  διακοπη ηλεκτροδοτησης επειδη δεν εχουν αρκετα ατομα για να διαχειριστουν την υποθεση μου με ανησυχει καθε μερα περισσοτερο..

Προτεινω σε οποιον σκεφτεται να αλλαξει προγραμμα ή εταιρια να εχει αρκετη υπομονη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν εκανα στην protergia την μεταφορα πηρα γραπτα το παρακατω κειμενο, ποσο πιθανο @korakios πιστευεις ειναι να μπορεσω να πατησω πανω σε αυτο ωστε να μην μου αλλαξουν τιμη στο 6μηνο?
image.png.3209869f5a84c160a72282eb3a8d0973.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Περρυ είπε

 

Το πρόβλημα είναι η αθέτηση συμβολαίου, όταν δουν ότι δεν τους συμφέρει πλέον η τιμή πώλησης που συμφώνησαν. Κάτι φυσικά παράνομο, κι ας λένε τα δικά τους (ότι δήθεν είναι νόμιμο) εδώ μέσα όσοι υποστηρίζουν τα συμφέροντα των εταιριών (με το αζημίωτο;).

 

 

O korakios τα παίρνει σίγουρα π'την NRG, αλλά τους έχει ταράξει στις καταγγελίες για ξεκαρφωμα. Εγώ τα παιρνω από τον ΗΡΩΝ, κι όταν λήξει το 6μηνο σε 1 μήνα δε θα μου κακοφανεί καθώς τα έχω βγάλει και με το παραπάνω. Ο δε ΗERTHAN είναι σίγουρα βαλτος της ΔΕΗ και μας έχει πουλήσει παραμύθι για όσα έχει τραβήξει. Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SotosSW είπε

Καλημερα,

Δινω μια φιλικη εξελειξη της δικης μου καταστασης για νυν ή υποψηφιους πελατες της W&V.. Επειδη ως νοικοκυριο βασιζομαστε κυριως στο ρευμα, απο το καλοκαιρι τραβαω μεγαλο γολγοθα με τις χρεωσεις καθως μια τυπικη καταναλωση μας το καλοκαιρι ειναι 500kwh και τον χειμωνα 500-800kwh τον μηνα. Ημουν στο προγραμμα Liberty Choice 3 που ειχα την καταπληκτηκη χρεωση 0,053€/kwh (ωραιο οσο κρατησε) απο τις αρχες του 2020. Δεν ειχα προβλημα μεχρι να σκασει η ρητρα και να μου ερχονται μηνιαιοι λογαριασμοι 120-180€ μεχρι που αρχες Νοεμβρη εσκασε 230€ μηνιαιος λογαριασμος και ζητησα αλλαγη στο Zero ως προσπαθεια για μια ισως καλυτερη τιμη (η διαφημιση με επεισε) και για αρχη για να γλιτωσω την ρητρα αποχωρησης αν αλλαζα σε αλλη εταιρια (δυστυχως ειδα αργοπορημενα το πως μπορω να την γλιτωσω επικαλουμενος την ρητρα). 2 μηνες μετα ακομα δεν εχει ολοκληρωθει η αλλαγη του προγραμματος, την πρωτη φορα δεν το ειχαν περασει στο συστημα και για την 2η φορα που ξαναυπεγραψα με καινουρια ημερομηνια δεν με εχουν ενημερωσει ακομα. Στο μεταξυ εχει εκδοθει και 2ος μηνιαιος λογαριασμος στα 340€ για 750kwh καταναλωση οπου εχω ζητησει επανατιμολογηση κατω απο το Zero και για τους 2 εδω και 2 μηνες οποτε ξαφνικα εχω ενα ληξηπροθεσμο συνολο 570€ και καμια ενημερωση επειτα απο αρκετα τηλεφωνα και επισημα e-mail... 

Δεν θελω να απευθυνθω στην ΡΑΕ ακομα αλλα η ανησυχια του να φουσκωσει το ποσο κι αλλο και να γινει αυτοματοποιημενα  διακοπη ηλεκτροδοτησης επειδη δεν εχουν αρκετα ατομα για να διαχειριστουν την υποθεση μου με ανησυχει καθε μερα περισσοτερο..

Προτεινω σε οποιον σκεφτεται να αλλαξει προγραμμα ή εταιρια να εχει αρκετη υπομονη..

Αν καταλαβαίνω καλά αναμένεις, εναγωνίως κι όλας, να μπεις στο Zero; Αν ναι, να χαίρεσαι που δεν έχει προχωρήσει ακόμα. Ακύρωσέ την αίτηση αμέσως. Είναι ίσως το ακριβότερο πρόγραμμα που υπάρχει αυτή τη στιγμή.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, aXer είπε

Έχει κανείς άποψη για το Protergia Οικιακό Σταθερό 30%?
Λέει:
Σταθερή τιμή για 1 ολόκληρο έτος, ανεξαρτήτως κατανάλωσης ή τύπου μετρητή
30% έκπτωση επί των χρεώσεων Ενέργειας Ημέρας και Νύχτας για εμπρόθεσμες πληρωμές
Μηνιαίο πάγιο 10€
Χωρίς Ρήτρα Αναπροσαρμογής Τιμής


https://www.protergia.gr/el/protergia-οικιακό-σταθερο-30

 

Υ.Γ. Τελικά η επιστροφή στην ΔΕΗ είναι μονόδρομος;

...φυσικά και υπάρχει άποψη : έχουν σαλτάρει. Τις είδες τις τιμές κιλοβατώρας; (...βασικά δίνουν τιμή ΣΤΑΘΕΡΟΥ πιο πάνω κι απ' τα κυμαινόμενα! Και ΧΩΡΙΣ φυσικά την επιδότηση των κυμαινόμενων...Μιλάμε θέλει 2 σχιζοφρενείς αυτό το πρόγραμμα για να υπάρξει : έναν για να το προσφέρει, κι έναν για να το υπογράψει...)

Αυτό δεν είναι σύμβαση προμήθειας ρεύματος, χαρακίρι επι πληρωμή είναι.

Μονόδρομος δεν είναι ακριβώς η ΔΕΗ, εξαρτάται απο διάφορες παραμέτρους, αλλά γενικά ναι είναι ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ δρόμος, όπως έχουν αυτή την στιγμή τα πράγματα.

1 ώρα πριν, SotosSW είπε

Δεν θελω να απευθυνθω στην ΡΑΕ ακομα

...εγώ λέω να το επισπεύσεις, διότι όπως το πάει η W&V, ΟΤΑΝ θα θελήσεις, δεν θα έχεις υπολογιστή (θα τον έχεις πουλήσει) ή έστω ρεύμα για να τον χρησιμοποιήσεις ώστε ν' απευθυνθείς στην ΡΑΕ...

Επεξ/σία από washcloud
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, washcloud είπε

Μονόδρομος δεν είναι ακριβώς η ΔΕΗ, εξαρτάται απο διάφορες παραμέτρους, αλλά γενικά ναι είναι ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ δρόμος, όπως έχουν αυτήτ ην στιγμή τα πράγματα.

MyHomeEnter ή MyHomeOnline?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, aXer είπε

MyHomeEnter ή MyHomeOnline?

...αν θυμάμαι καλά από χθες που στα ξανάπα, αφού είσαι σε άλλο πάροχο, πας σε κατάστημα για Έντερ και περιμένεις να δεις πότε θα σε ενεργοποιήσουν και με τις τιμές. Το Έντερ θέλει και εγγύηση ένα κατοστάρι (ίσως κι 130, δεν είμαι βέβαιος για το ακριβές) αν ΔΕΝ βάλεις πάγια εντολή πληρωμής (το Ονλάιν την θέλει αναγκαστικά την πάγια - δεν έχεις επιλογή). Και αν τελικά βάλεις πάγια, το δίνεις ναι μεν το κατοστάρι επί τόπου, αλλά θα σου επιστραφεί ως πίστωση στον πρώτο λογαριασμό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, aXer είπε

Γιατί να πάω σε κατάστημα; Δεν γίνεται Online?

Γιατί online μπορει να αργήσεις με τη διαδικασία. Και υπάρχει μια -μάλλον μικρή- πιθανότητα να μην προλάβεις τις τρέχουσες τιμές.

Συνεχίστε την κουβέντα εδώ όμως:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, hf77 είπε

Καλημερα,

ειμαι στην ΔΕΗ στο ΚΟΤ Β ,και θα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει ν ψαχτω για αλλο παροχο η οχι.

Ευχαριστω πολυ.

...το "ΚΟΤ-Β" ΔΕΝ είναι πρόγραμμα, είναι κρατική έκπτωση (στην ουσία). ΛΟΓΙΚΑ είσαι στο Γ1 της ΔΕΗ, δηλαδή στο πρόγραμμά της με κυμαινόμενη χρέωση (="ρήτρα"). Η απάντηση στην ερώτησή σου είναι "ΟΧΙ" (σε άλλο πάροχο - για την ακρίβεια όλοι τρέχουν να μπουν στη ΔΕΗ από τους άλλους, αυτό τον καιρό), αλλά - αν κι εξαρτάται από διάφορα, πχ την κατανάλωση σε kWh/4μηνο που έχεις - αυτό που "αξίζει" (...που ΠΡΕΠΕΙ, για την ακρίβεια), είναι να ψαχτείς με άλλο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ, της ΔΕΗ. Για την ακρίβεια, να πας σε ένα από τα 2 προγράμματα ΣΤΑΘΕΡΗΣ χρέωσης που έχει. Αν γνωρίζεις τί εστί "υπηρεσία ebill" της ΔΕΗ, μπες απλά κι ενεργοποίησε ένα από τα 2. Το Home Online είναι κι ελάχιστα φθηνότερο, θέλει απαραίτητα να βάλεις πάγια εντολή εξόφληση λογαριασμών, και σου δίνει κι ένα "δώρο" -30€ στον επόμενο λογαριασμό. Το Home Enter θέλει καταβολή εγγύησης 130€ (νομίζω)(υποθέτω πως αν ήδη είχες δωσει κάποια εγγύηση στο Γ1, θα αφαιρεθεί από τα 130), τα οποία θα σου επιστραφούν ως πιστωτικό στον επόμενο λογαριασμό, ΑΝ βάλεις πάγια εντολή. Κι αν δεν κατέχεις/δεν θέλεις να μάθεις περί ebill, πας σε κατάστημα ΔΕΗ και υπογράφεις για το Έντερ (το Ονλάιν είναι μόνο για,,,ονλάιν εγγραφή), με τις προϋποθέσεις περί εγγυήσεως που ήδη είπα.

Κάνε ό,τι είναι να κάνεις άμεσα (αν έχεις ebill ενεργό, ενεργοποίησε μέσα από αυτό ένα από τα 2 σταθερά, ανάλογα τις προτιμάς, κυρίως με βάση το ποσό της εγγύησης που είπαμε, ΣΗΜΕΡΑ ΚΙ ΟΛΑΣ), γιατί η ισχύς ενεργοποίησης των προγραμμάτων είναι για μέχρι τις 31/12. Από εκεί και πέρα, δεν ξέρουμε από τώρα τί θα κάνει η ΔΕΗ (αν θ' ανεβάσει τις τιμές της ή όχι). Το ίδιο άμεσα πάνε, αν δεν πρόκειται να κάνεις κάτι μέσα από ebill, σε κατάστημα για να βάλεις το Έντερ αν είναι : ή σήμερα (έχει πιθανώς κι απογευματινά ΡΑΝΤΕΒΟΥ να κλείσεις μέσα απ' το σάιτ της), ή ΕΣΤΩ αύριο (καλύτερα να μην το αφήσεις για τελευταία στιγμή, δηλαδή την Παρασκευή). Αν πάλι για κάποιο λόγο δεν μπορέσεις/δεν θελήσεις να κάνεις κάτι άμεσα, ξαναδές το από πρωτοχρονιά κι έπειτα, καθώς ίσως οι τιμές της δεν αλλάξουν καν.

Οι άλλοι πάροχοι είναι πιο ακριβοί (και όχι μόνο) στα σταθερά τους, και όσο παραμένεις στο κυμαινόμενο Γ1 θα πληρώνεις κερατιάτικα σε "ρήτρες". Εξαρτάται βέβαια και από τις καταναλώσεις σου (αλλά και από το τί δηλώνεις στο Taxis) - όμως σε γενικές γραμμές ο δρόμος είναι : πας σε σταθερής χρέωσης και ιδανικά της ΔΕΗ.

40 λεπτά πριν, aXer είπε

Γιατί να πάω σε κατάστημα; Δεν γίνεται Online?

...αν αιτηθείς την αλλαγή παρόχου μέσα από το Ίντερνετ, ΚΑΙ θα πληρώνεις (στον τωρινό πάροχο) "ρήτρα" μέχρι να γίνεις η μετάβαση στην ΔΕΗ, ΚΑΙ θα πληρώσεις ρήτρα στην ΔΕΗ μέχρι να ενεργοποιηθεί το σταθερό που θα επιλέξεις (διότι μέχρι την ενεργοποίηση, θα σε έχουν στο Γ1). Και από την στιγμή που θα κάνεις την αίτηση μέχρι να ενεργοποιηθεί το σταθερό της ΔΕΗ, μπορεί έξω να έχουν ανθίσει μέχρι κι οι μυγδαλιές (να υπολογίζεις 3-4 βδομάδες μεσ' στο νερό). Άσε που, όπως σου είπε κι ο από πάνω, μέσω καταστήματος, τα πράγματα θα γίνουν κάπως γρηγορότερα (και χωρίς "κολλήματα" θα προσέθετα) και θα μπορέσεις ΕΠΙΣΗΣ να έχεις πάτημα ότι ΥΠΕΓΡΑΨΕΣ πριν τις 31/12, άρα να έχεις "εξασφαλίσει" τις τιμές που ισχύουν μέχρι τότε (...ΜΠΟΡΕΙ ν' ανέβουν από 1/1, ή έστω ν' αλλα΄ξουν προϋποθέσεις, όπςω πχ η χρονική δέσμευση από 12 να γίνει 24 μήνες ή ν' αλλάξουν το ύψος της ποινής για πρόωρη αποχώρηση από μαξ 60 που είναι τώρα και είναι "ξεφτιλέ", σε περισσότερο). Σε αυτή την περίπτωση (αν όντως αλλάξουν οι τιμές και σ' ενεργοποιήσουν μετά), θα ΕΧΕΙΣ πάτημα να ζητήσεις να τις διορθώσουν, και κατά πάσα πιθανότηατ θα το κάνουν, κρίνοντας από την εμπειρία παιδιών εδώ μέσα, από το προηγούμενο σχετικό deadline τιμών, που ήταν στις 2/12. Αν κάνεις αίτηση μέσα από το ίντερνετ, δεν θα έχεις κανένα δικαίωμα για "διόρθωση", καθώς ΘΑ υπογράψεις, πολύ μετά την πρωτοχρονιά ούτως ή άλλως...

Γενικά η εμπειρία λέει, όταν είσαι από άλλο πάροχο και θες να μπεις στα σταθερά ΔΕΗ, ΜΑΚΡΥΑ από online αιτήσεις (εiδικά αν είναι να προλάβεις κάποιο deadline) : καθυστεράνε απίστευτα και βγάζουν και προβλήματα που αν πας σε κατάστημα δεν θα τα είχες - όχι έστω σε τέτοιο βαθμό. Είναι σαν να αντί να παραγγείλεις γύρους στο κατάστημα για να στα φέρει ντελιβεράς τους, παίρνεις τηλέφωνο σε κούριερ και ζητάς να στείλουν άτομο να πάει να πάρει τους γύρους από το γυράδικο και να στους φέρει...

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SotosSW είπε

Στο μεταξυ εχει εκδοθει και 2ος μηνιαιος λογαριασμος στα 340€ για 750kwh καταναλωση οπου εχω ζητησει επανατιμολογηση κατω απο το Zero και για τους 2 εδω και 2 μηνες οποτε ξαφνικα εχω ενα ληξηπροθεσμο συνολο 570€ και καμια ενημερωση επειτα απο αρκετα τηλεφωνα και επισημα e-mail... 

 

Αχά! Ζητάς επανατιμολόγηση σε ακριβότερο πρόγραμμα! Αν θέλεις την άποψη μου επειδή η W&V είναι πασιφανές ότι λειτουργεί με όρους marketing και ψιλών γραμμάτων, απλά φύγε άμεσα. Για την ακρίβεια, ζήτα έναν διακανονισμό, πλήρωσε 1 δόση και φύγε άμεσα. Και πλήρωνε τις μελλοντικές δόσεις μαζί με τη ΔΕΗ ή κάτι τέτοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...