Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, korakios είπε

υπάρχει πιθανότητα , δεν εξαρτάται απο μένα 😁

μήνες να υπολογίζεις να είσαι μέσα

Κοιτα εγω θα παρω αυριο τηλ. Αλλα πως θα ξερω οτι μεχρι τοτε, μεχρι να λυθεί το θεμα δεν θα μου κοψουν το ρευμα; Πως θα ειμαι καλυμμενη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Artemisal είπε

Κοιτα εγω θα παρω αυριο τηλ. Αλλα πως θα ξερω οτι μεχρι τοτε, μεχρι να λυθεί το θεμα δεν θα μου κοψουν το ρευμα; Πως θα ειμαι καλυμμενη;

καλυμμένη δεν είσαι 100% , στηρίζεσαι στο τι θα πει η ΡΑΕ . Αλλά πιστεύω λόγω θεσμικού ρόλου που έχει να είναι σοβαρή στην απάντηση

επίσης πάλι δεν ξέρεις στην περίπτωση που η ΡΑΕ μπορεί να παγώσει διακοπή ηλεκτροδότησης ,

αν η εταιρία παράνομα θα προχωρήσει ή λόγω συστημικού λάθους

το να κάνεις διακανονισμό ή όχι εξαρτάται απο σένα , εγώ απλά σε ενημέρωσα για το τι ισχύει και ποια τα δικαιώματά σου και τους κινδύνους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι , κατευθείαν myrae , οι υπόλοιποι πήρανε πίσω τη ρήτρα αποχώρησης και τη ρήτρα αναπροσαρμογής για την μη εφαρμογή της περιόδου χάριτος (ελπίζω να το έχεις γραπτώς το τελευταίο ή έστω να θυμάσαι οτι στο είπανε τηλεφωνικά ώστε να ζητήσεις ηχογράφηση)

δες αν τυχών είχες

1. ειδοποίηση για αλλαγή όρων και κατάργηση του fixed πριν την προσπάθεια να το ενεργοποιήσεις

2. στους υπόλοιπους που το είχαν ενεργοποιημένο όμως , είχε έρθει ειδοποίηση για κατάργηση και αποχώρηση αζημίως , δες μήπως είχες πάλι ειδοποίηση σε πρόσφατο

Ζητάς

ρήτρα αποχώρησης

ρήτρα αναπροσαρμογής διμήνου

να χρεωθείς το fixed που σου αναλογεί μετά το πέρας του διμήνου και να πιστωθεί η ρήτρα αναπροσαρμογής της υπόλοιπης διάρκειας.

Αν σκαλώσει στην υποβολή εγγράφων ,ανέβασέ τα σε dropbox και δώσε λινκ

1) Την περίοδο χάρητος μου την ανέφεραν τηλεφωνικά τουλάχιστον 2 φορές. Γραπτά δεν έχω κάτι.
2) Δεν είχα καμία έγραφη ειδοποίηση για την κατάργηση του fixed. Μόνο τηλεφωνική ενημέρωση όταν ζήτησα την ενεργοποίησή του. Ούτε πάνω στους λογαριασμούς αναφέρει κάτι, παρά μόνο μια ενημέρωση για αλλαγή στην ρήτρα αναπροσαρμογής από 15/5/2021.

3) Πριν κάνω την αναφορά στο myrae πρέπει να έχω πληρώσει τον λογαριασμό (τελικός εκκαθαριστικός); Το λέω γιατί έχει λήξει από 23/12/2021.

Επεξ/σία από thefireman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

καλυμμένη δεν είσαι 100% , στηρίζεσαι στο τι θα πει η ΡΑΕ . Αλλά πιστεύω λόγω θεσμικού ρόλου που έχει να είναι σοβαρή στην απάντηση

επίσης πάλι δεν ξέρεις στην περίπτωση που η ΡΑΕ μπορεί να παγώσει διακοπή ηλεκτροδότησης ,

αν η εταιρία παράνομα θα προχωρήσει ή λόγω συστημικού λάθους

το να κάνεις διακανονισμό ή όχι εξαρτάται απο σένα , εγώ απλά σε ενημέρωσα για το τι ισχύει και ποια τα δικαιώματά σου και τους κινδύνους

Ωραια θα παρω αυριο τηλεφωνο τη ραε. Τωρα κανω και γραπτο αιτημα να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, thefireman είπε

3) Πριν κάνω την αναφορά το myrae πρέπει να έχω πληρώσει τον λογαριασμό (τελικός εκκαθαριστικός);

οι πιο πάνω συζητήσεις πιστεύω σε καλύπτουν

για 2 και 3 ζητάς τις ηχογραφήσεις

στο 3 σου λέει οτι φεύγεις και αζημίως , τι ημερομηνία έκδοσης είχε και πότε άλλαξες σε ΔΕΗ ?

ρωτάω γιατί παίζει να γλυτώσεις τη ρήτρα αποχώρησης άμεσα

4 λεπτά πριν, Artemisal είπε

Ωραια θα παρω αυριο τηλεφωνο τη ραε. Τωρα κανω και γραπτο αιτημα να δούμε...

καλή επιτυχία και επειδή ξέρω κάποιοι ταράσσονται , πάρτο χαλαρά όσο μπορείς , αυτά δεν είναι τίποτα που να αξίζουν να χαλιέται κάποιος :)

ενημέρωσέ μας για τυχών εξελίξεις :)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

οι πιο πάνω συζητήσεις πιστεύω σε καλύπτουν

για 2 και 3 ζητάς τις ηχογραφήσεις

στο 3 σου λέει οτι φεύγεις και αζημίως , τι ημερομηνία έκδοσης είχε και πότε άλλαξες σε ΔΕΗ ?

ρωτάω γιατί παίζει να γλυτώσεις τη ρήτρα αποχώρησης άμεσα

Η ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού είναι 03/12/2021 και η ημερομηνία λήξης του 23/12/2021. Η επίσημη ημερομηνία ενεργοποίησης στην ΔΕΗ είναι η 22/11/2021.

2 λεπτά πριν, korakios είπε

στο 3 σου λέει οτι φεύγεις και αζημίως

Εδώ μάλλον σε έχασα. Μπορείς να το εξηγήσεις σε παρακαλώ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

οι πιο πάνω συζητήσεις πιστεύω σε καλύπτουν

για 2 και 3 ζητάς τις ηχογραφήσεις

στο 3 σου λέει οτι φεύγεις και αζημίως , τι ημερομηνία έκδοσης είχε και πότε άλλαξες σε ΔΕΗ ?

ρωτάω γιατί παίζει να γλυτώσεις τη ρήτρα αποχώρησης άμεσα

καλή επιτυχία και επειδή ξέρω κάποιοι ταράσσονται , πάρτο χαλαρά όσο μπορείς , αυτά δεν είναι τίποτα που να αξίζουν να χαλιέται κάποιος :)

ενημέρωσέ μας για τυχών εξελίξεις :)

Μακαρι να ταν τοσο ευκολο εχω τοσο αγχος δεν φανταζεσαι. Δεν νομιζω να βρω ακρη. Φαντασου στη σελιδα με τα αιτηματα στη ραε υποτιθεται λυθηκαν τα δύο που εκανα (εννοειται οχι απο εκεινους) και ακομα λεει υποβολη αιτήματος.. το βλεπω για διακανονισμό πληρωνοντας τις ρητρες τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thefireman είπε

Εδώ μάλλον σε έχασα. Μπορείς να το εξηγήσεις σε παρακαλώ;

ανέβασε screenshot σε spoiler με το κομμάτι της ειδοποίησης να σου εξηγήσω

άκυρο , η ειδοποίηση ήταν 3/12 αλλά εσύ έφυγες ποιο νωρίς , άρα δεν ισχύει αποχώρηση αζημίως επομένως απλά το ξεχνάς και συνεχίζεις

2 λεπτά πριν, Artemisal είπε

Φαντασου στη σελιδα με τα αιτηματα στη ραε υποτιθεται λυθηκαν τα δύο που εκανα (εννοειται οχι απο εκεινους) και ακομα λεει υποβολη αιτήματος..

πήρες απάντηση στα άλλα αιτήματα μέσω myrae ? Αν πήρες και λύθηκε πατάς αποδοχή και κλείσιμο (το πράσινο) αλλιώς μένουν ανοιχτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, korakios είπε

ανέβασε screenshot σε spoiler με το κομμάτι της ειδοποίησης να σου εξηγήσω

άκυρο , η ειδοποίηση ήταν 3/12 αλλά εσύ έφυγες ποιο νωρίς , άρα δεν ισχύει αποχώρηση αζημίως επομένως απλά το ξεχνάς και συνεχίζεις

ΟΚ, άρα κάνω το αίτημα στο Myrae κανονικά και ζητάω αυτά που είπαμε, σωστά;

Τον λογαριασμό τελικά να τον πληρώσω πριν το αίτημα στο Myrae ή να περιμένω την απάντηση από Myrae;

Επεξ/σία από thefireman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, thefireman είπε

Τον λογαριασμό τελικά να τον πληρώσω πριν το αίτημα στο Myrae ή να περιμένω την απάντηση από Myrae;

αυτο είναι καθαρά δικό σου θέμα , μιας και εσύ ρισκάρεις ,διάβασες τα παραπάνω ? δεν έχω άποψη πάνω σε αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

ανέβασε screenshot σε spoiler με το κομμάτι της ειδοποίησης να σου εξηγήσω

άκυρο , η ειδοποίηση ήταν 3/12 αλλά εσύ έφυγες ποιο νωρίς , άρα δεν ισχύει αποχώρηση αζημίως επομένως απλά το ξεχνάς και συνεχίζεις

πήρες απάντηση στα άλλα αιτήματα μέσω myrae ? Αν πήρες και λύθηκε πατάς αποδοχή και κλείσιμο (το πράσινο) αλλιώς μένουν ανοιχτά

Οχι οχι ισα ισα οταν τους πηρα τοτε τηλ να ρωτησω μου το έκλεισαν στη μουρη λεγοντας δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα. Τελικα βρεθηκε ενας άνθρωπος απτην δεδδηε και λυθηκε το θεμα μετα απο 2..5 μηνες σε μια μερα. Γενικα τραβαω ζορι. Βλεποντας γενικά τις υψηλες ρητρες εκανα αιτηση στη δεη στο home online. Ηξερα θα σπασω το συμβολαιο με τη watt volt. Η βολτ ελεγε ψεματα οτι δεν ηρθε ποτε ο δεδδηε και συνεχιζε να μου βγαζει λογαριασμο. Εγω ειμαι στη δεη απο αρχες οκτωβρη. Ο τελικος της βατ βολτ ηρθε μεσα Δεκέμβρη τοτε που λυθηκε το θεμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, thefireman είπε

ΟΚ, άρα κάνω το αίτημα στο Myrae κανονικά και ζητάω αυτά που είπαμε, σωστά;

ναι , φυσικά γράφεις και τους ευνόητους λόγους που τα ζητάς και περιγράφεις το ιστορικό της συζήτησης με την εταιρία και φυσικά αναφέρεις και την αδιαφορία απάντησης και τα sms υπενθύμισης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

αυτο είναι καθαρά δικό σου θέμα , μιας και εσύ ρισκάρεις ,διάβασες τα παραπάνω ? δεν έχω άποψη πάνω σε αυτό

Δηλαδή αν το κατάλαβα καλά, μπορεί να ζητήσει διακοπή της σύνδεσης η nrg, ενώ αυτή έχει ήδη μεταφερθεί στην ΔΕΗ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, thefireman είπε

Δηλαδή αν το κατάλαβα καλά, μπορεί να ζητήσει διακοπή της σύνδεσης η nrg, ενώ αυτή έχει ήδη μεταφερθεί στην ΔΕΗ;

ναι

3 λεπτά πριν, Artemisal είπε

Οχι οχι ισα ισα οταν τους πηρα τοτε τηλ να ρωτησω μου το έκλεισαν στη μουρη λεγοντας δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα.

ειλικρινά με κάνει εντύπωση , κρίμα . Ελπίζω να πέτυχες μεμονωμένη περίπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι

ειλικρινά με κάνει εντύπωση , κρίμα . Ελπίζω να πέτυχες μεμονωμένη περίπτωση

μακαρι. σε ευχαριστω παντως πολυ!! θα γραψω αυριο εδω να σου πω τι εγινε. και παλι σε ευχαριστω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...