Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, washcloud είπε

...το 0,06 είναι η έκπτωση/kWh για καταναλώσεις Οκτώβρη και το 0,13 για Νοέμβρη. Από Δεκέμβρη που σου 'πε ο korakios είναι 0,16 (με προοπτική να παραμείνει τόσο για από Γενάρη, ΑΛΛΑ να μπουν εισοδηματικά κριτήρια για αυτούς που θα την παίρνουν, άρα πιασ' τ' αυγό και κούρετο...). Αυτές όμως έχουν να κάνουν με τα ΚΥΜΑΙΝΟΜΕΝΑ προγράμματα και όπως είπαμε κοίτα να τους βάλεις σε σταθερό, επειδή έχουν μεγάλες καταναλώσεις. Btw, KAI τα σταθερά - για την ώρα - έχουν μια μικρή επιδότηση : 0,02 για τις πρώτες 300kWh του κάθε μήνα. 

Να ΄σαι καλά. Με μπέρδεψς όμως - σταθερό στην W&V τελικά, ή ΔΕΗ Enter...; 

Επίσης να του διευκρινίσεις τα ΩΡΑΡΙΑ του νυχτερινού, που ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ χειμώνα και καλοκαίρι. Πολλοί μάλιστα τα θυμούνται "αντίστροφα" και χάνουν τις εκπτώσεις....Γκούγκλαρέ τα, κι ενημέρωσε την οικογένεια για να τα τηρούν ευλαβικά (ειδικά του χειμώνα που έχει λίγο κι από μεσημέρι...)...

Θα το πάω ΔΕΗ, αύριο κιόλας! Α αυτό με τα ωράρια δεν το ήξερα θα το ψάξω, thanks for the heads up!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, alexis_kws είπε

θα τους δωσω το 100αρι και να πανε στο καλο τα λαμογια ,θα χτυπησω αυριο κιολας αιτηση για ΔΕΗ homenter,αξιζει λες να περιμενω μετα την πρωτοχρονια η δεν εχει σημασια?

Σε ευχαριστω για την βοηθεια !

...πρόσεξε, το καλύτερο είναι να πάει ο δικαιούχος της παροχής σε κατάστημα ΔΕΗ για να υπογράψει το Έντερ, κι όχι να το κάνεις εσύ ιντερνετικά, γιατί έτσι θα καθυστερήσει πολύ να ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ (και στο μεταξύ και "ρήτρα" θα χρεώνεσαι - έστω και επιδοτούμενη) και μετά θα έχει "μπλεξιματάκι" όπως σου είπα, για να ξεκαθαρίσει με ποιες τιμές οφείλουν να σε βάλουν (προφανώς τις τιμές για τις οποίες υπέγραψες). ΠΙΘΑΝΩΣ θα δικαιωθείς, αλλά θα "ταλαιπωρηθείς"/θα περιμένεις...(δυστυχώς σε αυτό το κομμάτι, η ΔΕΗ πετάει αητό....).

Αν πάλι δεν γίνεται αλλιώς, και πρέπει να το κάνεις ιντερνετικά, καν' το και καν' το κι αυτό άμεσα...Γενικά μην περιμένεις, ΑΡΚΕΙ φυσικά να είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ για το ποια κίνηση θέλεις να κάνεις....

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι εσεί που με αποτρέψατε να πάω στο "Zero" της Watt & Volt που λέει ότι έχει μηδενική ρήτρα αναπροσαρμογής, μπορείτε παρακαλώ πολύ να μου πείτε πόσα θα πλήρωνα αν ΕΙΧΑ πάει;

Το λέω γιατί με μέση κατανάλωση 2.400kWh στον προηγούμενο εκκαθαριστικό είχα ρήτρα αναπροσαρμογής 312€ και στον τωρινό έναντι είχα 195€

Πόσο "μέσα" δηλαδή θα με έχωνε η Watt & Volt παραπάνω από αυτό το αγγούρι που με καλούνε να πληρώσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, alexis_kws είπε

Θα το πάω ΔΕΗ, αύριο κιόλας! Α αυτό με τα ωράρια δεν το ήξερα θα το ψάξω, thanks for the heads up!!!

...και κάτι ακόμη (...όπως βλέπεις, μιλάμε για έναν κυκεώνα/λαβύρινθο, για να μπορεί κανείς να αποφασίσει "το σωστότερο"....Δυστυχώς...) : ΜΕΤΑ το 6μηνο, όλοι οι παροχοι έχουν δικαίωμα να αυξήσουν τις τιμές ΚΑΙ στα σταθερά τους (...πράγμα που τουλάχιστον σου δίνει κι εσένα ένα δικαίωμα, ΑΝ το κάνουν : να αποχωρήσεις ΧΩΡΙΣ ποινή). Και ήδη το εφαρμόζουν κάποιοι (οι περισσότεροι), στα παλιότερα συμβόλαια (ειδοποιούν πάντως, σε γενικές γραμμές). Η ΔΕΗ για την ώρα όχι. Τίποτα όμως δεν αποκλείει το να το κάνει ΚΑΙ αυτή. Πράγμα που σημαίνει ότι από εδώ και πέρα θα πρέπει να είσαι alert και με τις εξελίξεις στις τιμές χονδρικής ρεύματος στην Ευρώπη, αλλά και με το πώς θα κινηθεί ο πάροχός σου σε σχέση με το συμβόλαιο. Πάνε οι μέρες που απλά έκανες ένα συμβόλαιο και "ξένοιαζες". Πρέπει έστω και αραιά και πού να έχεις μια γνώση του τί γίνεται, μέχρι τουλάχιστον να εξομαλυνθεί η κατάσταση με τις τιμές χονδρικής (που σημαίνει τουλάχιστον μέχρι τέλος χειμώνα, και μετά ξανά μανά προς τέλος καλοκαιριού μάλλον). Όπως επίσης να έχεις κατά νου μήπως σε κάποιο σημείο σε συμφέρει να γυρίσεις σε πρόγραμμα με ΡΗΤΡΑ, ΑΝ οι τιμές χονδρικής πέσουν πάλι στα "σκοτωμένα" επίπεδα της άνοιξης του 2021. Διότι μην ξεχνάς πως ακόμη κι αν ΤΩΡΑ συμφέρουν τα σταθερά, σε σχέση με τα κυμαινόμενα, με βάση πώς έχει η τιμή χονδρικής σήμερα, δεν παύουν να είναι ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΠΙΟ ΠΑΝΩ (στην κιλοβατώρα), από ό,τι ήταν πέρσι στα προγράμματα με ρήτρα...Το φθηνότερο σταθερό αυτή τη στιγμή (ΔΕΗ), σήμαινει πχ αύξηση περίπου 70% σε σχέση με το τί πλήρωνε μέχρι την άνοιξη ο πατέρας σου στον Ήρωνα....Άρα τα μάτια ανοιχτά για το πώς θα πάει, για να προλάβεις να κάνεις ΕΓΚΑΙΡΩΣ αλλαγές, αν χρειαστεί...Πχ να φύγεις από το Έντερ πάνω πέριπου στο 6μηνο από τώρα, με γύρω στο 50άρι ποινή, αν τότε τα προγράμματα με ρήτρα έχουν πέσει τόσο που να συμφέρει ασυζητητί να δώσεις το 50άρι....Πολλά όμως τα "αν" και το πώς τελικά θα εξελιχθούν τα πράγματα....Εγώ ψυχανεμίζομαι πως το καλύτερο θα είναι να ΜΕΙΝΕΙ ο κόσμος που μπήκε στο Έντερ ΔΕΗ, μέχρι εξάντλησης του 12μηνου, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ...ΔΕΝ "προβλέπω" να ΜΗΝ συνεχίστει η κατάσταση με τις τιμές ψηλά, ΚΑΙ το επόμενο φθινόπωρο/χειμώνα....

Προσωπική εκτίμηση, η ΔΕΗ ακόμη και ν' αυξήσει κάποια στιγμή μετά το 6μηνο, θα το κάνει χωρίς μεγάλες αλλαγές (τώρα που είναι ιδιωτική κι αυτή, θα θέλει να κρατήσει τους πελάτες που τσίμπησε τους τελευταίοςυ μήνες, με τα φτηνά προγράμματα). Απλά έχε τα υπ' όψη ολ' αυτά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, aXer είπε

Πόσο "μέσα" δηλαδή θα με έχωνε η Watt & Volt παραπάνω από αυτό το αγγούρι που με καλούνε να πληρώσω;

περίπου τα ίδια , εξαρτάται καθαρά απο την περίοδο κατανάλωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, aXer είπε

Όλοι εσεί που με αποτρέψατε να πάω στο "Zero" της Watt & Volt που λέει ότι έχει μηδενική ρήτρα αναπροσαρμογής, μπορείτε παρακαλώ πολύ να μου πείτε πόσα θα πλήρωνα αν ΕΙΧΑ πάει;

Το λέω γιατί με μέση κατανάλωση 2.400kWh στον προηγούμενο εκκαθαριστικό είχα ρήτρα αναπροσαρμογής 312€ και στον τωρινό έναντι είχα 195€

Πόσο "μέσα" δηλαδή θα με έχωνε η Watt & Volt παραπάνω από αυτό το αγγούρι που με καλούνε να πληρώσω;

...έχει "μηδενική ρήτρα αναπροσαρμογής", γιατί ΔΕΝ σε χρεώνει "αναπροσαρμοσμένα", αλλά ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ σου λέει "θα πληρώνεις όσα αγοράζω ΣΥΝ 0,02 το κέρδος μου". Αυτή την στιγμή η επιβάρυνση αναπροσαρμογής στην "βασική τιμή κιλοβατώρας" που "διαφημίζει" ο κάθε πάροχος, τρέχει με τουλάχιστον +0,23 πάνω στην βασική. Αν λοιπόν σου λέει βασική πχ 0,06, τότε προσθέτεις την "ρήτρα" = 0,23 ΕΠΙΠΛΕΟΝ.

To cut a long story short, το "Zero" της W&V είναι από τα ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ κυμαινόμενα (...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΗΣ ΤΙΜΗΣ ΛΕΜΕ) της αγοράς. Και το πιο ΑΘΛΙΟ "επικοινωνιακά", καθώς (καλή ώρα) αφήνει στον κόσμο την εντύπωση ότι "α...δεν έχει ρήτρα - ΑΡΑ συμφέρει καλύτερα", μιας και ο κόσμος έχει απλώς κατανοήσει ότι "ρήτρα" = ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΛΕΦΤΑ. Αυτό λοιπόν που κάνει η W&V μ' αυτή την αθλιότητα (για να προσελκύσει πελάτες), απλά διαγράφει την "κακιά ΛΕΞΗ" (...πώς κάποιοι για να,,,ξορκίσουν τον καρκίνο, αναφέρονται σε αυτόν ως "η κακιά αρρώστια"),,,και στην ουσία ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ (...γιατί ΑΛΛΟΙ, ΑΠΟΡΡΟΦΟΥΝ από την "ζημιά" της χονδρικής και δεν στην περνάνε όλη...).

Having said that : τα 312 ενός εκκαθαριστικού, αφορούν στην ΧΡΕΩΣΗ της αναπροσαρμογής για ένα 4μηνο. Μήπως όμως είχες ήδη πληρώσει κάποιο ποσό "για ρήτρα", στον έναντι; Τα ΑΦΑΙΡΕΣΕΣ μετά αυτά...; Αντίστοιχα : τα 195 όταν είναι σε ΕΝΑΝΤΙ, ΔΕΝ αντιστοιχούν σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ κατανάλωση. Συνεπώς - ανάλογα ΤΙΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙΣ ΣΟΥ - ενδέχεται να πληρώσεις ΛΙΓΟΤΕΡΟ στην εκκαθάριση - οπότε μη βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα. Επίσης, ΕΙΔΙΚΑ η W&V, έχει μια τάση να ΜΗΝ αποδίδει την κρατική επιδότηση που ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ. Είσαι μήπως σε παλιό πρόγραμμα ρήτρας της W&V; ΑΝ ναι, σου ΕΧΟΥΝ βάλει την πίστωση (ποσά με μείον μπροστά) του "Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης"; Ή όχι,,,ακόμα;

Κατά τ' άλλα : ΠΡΙΝ σε ρήτρα, αλλά και ΤΩΡΑ σε ρήτρα...; Τί έχεις κάνει λάθος; Διότι δεν ξέρω "ποιος σε απέτρεψε", αλλά δεν νομίζω να σε έστειλε ΚΑΙ ΠΑΛΙ σε "ρήτρα"...Και εν πάσει περιπτώσει, σε ποιον πάροχο/πρόγραμμα ήσουν όταν "σε απέτρεψαν" (...σε ΕΣΩΣΑΝ είναι η σωστή έκφραση...) και σε ποιο/ποιον είσαι ΤΩΡΑ..;

Και τέλος : 2.400kWh/4μηνο όταν είσαι σε ΚΥΜΑΙΝΟΜΕΝΟ πρόγραμμα, αποτελεί εκ των πραγμάτων αυτοχειρία ("καταναλώσεων")...(Ακόμη δηλαδή και σε ΣΤΑΘΕΡΗΣ ΧΡΩΣΗΣ πρόγραμμα να είσαι, καθώς σε κάθε περίπτωση ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΟΥΤΩΣ Ή ΑΛΛΩΣ ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ, αλλά τεσπα.....)

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Artemisal είπε

Παιδια τελικα έγινε η αλλαγη παροχου και ηρθε τελικός λογαριασμος 362 ευρω. Πηρα τηλέφωνο για διακανονισμό και το μονο που ειπαν ειναι να δωσω τα μισα τωρα και μετα 3 δοσεις. Ε δεν ειναι αυτο διακανονισμος τους λεω πετωντας τη φραση που τους έχουν δωσει απτή διοίκηση. Μου ειπαν αυτο και αμα μαρεσει αλλιως διακοπη. Δεν ειναι οτι δεν θελω να πληρωσω. Θελω αλλιως θα πανε στη δεδδηε με εντολη διακοπης. Λενε δεν μπροουμε να μπουμε σε πολυμηνο διακανονισμο. Ειναι νομιμο αυτο ρε παιδια; Θα τρελαθω. Για την watt and volt αναφερομαι

αν είχε ρήτρα αναπροσαρμογής ο λογαριασμός (ρήτρα κόστους προμήθειας η συγκεκριμένη εταιρία)

και

ρωτάς απο ΡΑΕ  μέσω τηλ αν κάνεις αμφισβήτηση ,δίνουν εντολή παγώματος της διακοπής ?

 

τότε μπαίνεις στο myrae άμεσα και κάνεις αίτημα/παράπονο προς την εταιρία

Αναφορά σε κείμενο

1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη
(ζητάς και τυχών τηλεφωνική ηχογράφηση της προσφοράς που έγινε ή και κοιτάτε email προσφοράς)
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

αν τα αρχεία δεν ανεβαίνουν ,ανέβασέ τα σε dropbox

αν πάλι κολλά δοκίμασε με άλλον browser

καλή επιτυχία

ΥΓ. η σειρά των βημάτων είναι διαφορετική αλλά ψιλοκαίγεσαι

ΥΓ2. Ακόμα και να κάνεις διακανονισμό (το οποίο προτείνω αν σε παίρνει φυσικά ,για να μην έχεις έννοια ), αν είχες ρήτρες εννοείται μην τις χαρίσεις

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήμουν στην NRG από αρχές 09/2021 όπως είχα αναφέρει κάποιες εβδομάδες νωρίτερα. Ζήτησα να μου ενεργοποιήσουν το fixed 15 μέρες μετά την υπογραφή του συμβολαίου και μου είπαν ότι έχει πλέον καταργηθεί. Προφανώς δεν με συνέφερε να μείνω πλέον χωρίος το fixed, οπότε έκανα αίτηση στην ΔΕΗ για το online και είμαι πλέον εκεί.
Ήρθε ο τελικός εκκαθαριστικός της NRG με ρήτρα πρόωρης αποχώρησης και ρήτρα αναπροσαρμογής. Έχω στείλει το έντυπο αμφισβήτησης στην NRG αναφέροντας ότι μιας και κατάργησαν την δυνατότητα επιλογής του fixed πρακτικά μετέτρεψαν την σύμβαση από κατ' επιλογή σταθερής χρέωσης σε υποχρεωτικά μεταβλητής χρέωσης. Επίσης μου είχαν υποσχεθεί 2 μήνες χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής και μάλλον δεν το τήρησαν.

Πέρασαν οι 10 εργάσιμες και δεν μου απάντησαν. Αντί αυτού μου έστειλαν πολλαπλά SMS για να εξογλήσω τον τελικό εκκαθαριστικό λογαριασμό. Στην συνέχεια συμπλήρωσα το έντυπο παραπόνου και τους το έστειλα και αυτό. Λίγα λεπτά αργότερα, αφού το διάβασαν μου έστειλαν άλλο ένα SMS υπενθύμισης πληρωμής του λογαριασμού, ο οποίος πλέον έχει λήξει από τις 23 του μηνός.

Τώρα αναρωτιέμαι ποιο είναι το επόμενο βήμα. Να περιμένω να περάσουν 10 εργάσιμες από την αποστολή του εντύπου παραπόνου;
Το ότι δεν έχω πληρώσει τον λογαριασμό και αυτός έχει πλέον λήξει σε ποιον δημιουργεί μεγαλύτερη πίεση / πρόβλημα; Σε εμένα που τυπικά είμαι ασυνεπής ή στην NRG που δεν παίρνει τα χρήματά της;
Ο λογαριασμός είναι ~250€, οπότε μακροπρόθεσμα θα πρέπει να τον έχω εξοφλήσει για να μπορέσω να κάνω την επόμενη αλλαγή παρόχου, όταν αυτό χρειαστεί στο μέλλον.

Επεξ/σία από thefireman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, thefireman είπε

Τώρα αναρωτιέμαι ποιο είναι το επόμενο βήμα. Να περιμένω να περάσουν 10 εργάσιμες από την αποστολή του εντύπου παραπόνου;

όχι , κατευθείαν myrae , οι υπόλοιποι πήρανε πίσω τη ρήτρα αποχώρησης και τη ρήτρα αναπροσαρμογής για την μη εφαρμογή της περιόδου χάριτος (ελπίζω να το έχεις γραπτώς το τελευταίο ή έστω να θυμάσαι οτι στο είπανε τηλεφωνικά ώστε να ζητήσεις ηχογράφηση)

δες αν τυχών είχες

1. ειδοποίηση για αλλαγή όρων και κατάργηση του fixed πριν την προσπάθεια να το ενεργοποιήσεις

2. στους υπόλοιπους που το είχαν ενεργοποιημένο όμως , είχε έρθει ειδοποίηση για κατάργηση και αποχώρηση αζημίως , δες μήπως είχες πάλι ειδοποίηση σε πρόσφατο

Ζητάς

ρήτρα αποχώρησης

ρήτρα αναπροσαρμογής διμήνου

να χρεωθείς το fixed που σου αναλογεί μετά το πέρας του διμήνου και να πιστωθεί η ρήτρα αναπροσαρμογής της υπόλοιπης διάρκειας

Αν σκαλώσει στην υποβολή εγγράφων ,ανέβασέ τα σε dropbox και δώσε λινκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, korakios είπε

αν είχε ρήτρα αναπροσαρμογής ο λογαριασμός (ρήτρα κόστους προμήθειας η συγκεκριμένη εταιρία)

και

ρωτάς απο ΡΑΕ  μέσω τηλ αν κάνεις αμφισβήτηση ,δίνουν εντολή παγώματος της διακοπής ?

 

τότε μπαίνεις στο myrae άμεσα και κάνεις αίτημα/παράπονο προς την εταιρία

αν τα αρχεία δεν ανεβαίνουν ,ανέβασέ τα σε dropbox

αν πάλι κολλά δοκίμασε με άλλον browser

καλή επιτυχία

ΥΓ. η σειρά των βημάτων είναι διαφορετική αλλά ψιλοκαίγεσαι

ΥΓ2. Ακόμα και να κάνεις διακανονισμό (το οποίο προτείνω αν σε παίρνει φυσικά ,για να μην έχεις έννοια ), αν είχες ρήτρες εννοείται μην τις χαρίσεις

Εχω ρητρα αναπροσαρμογής και ρητρα αποχωρησης. Τι εννοεις να μην τις χαρισω; Γινεται αυτο το πραγμα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Artemisal είπε

Εχω ρητρα αναπροσαρμογής και ρητρα αποχωρησης. Τι εννοεις να μην τις χαρισω; Γινεται αυτο το πραγμα;

ναι , ειδικά η ρήτρα αποχώρησης είναι ψιλοεύκολο , (υπάρχει και μια οδηγία της ΡΑΕ που την γράφουνε οι πάροχοι βέβαια, αλλά το κάνουν χαριστικά)

η ρήτρα αναπροσαρμογής δύσκολο εκτός αν σου κάνανε την παρουσίαση του προγράμματος μέσω τηλεφώνου και μπορείς να αποδείξεις με την ηχογράφηση οτι ποτέ δε σε ενημερώσανε για την ύπαρξή της .

Η νομοθεσία είναι σαφέστατη για το οτι έπρεπε να σε ενημερώσουν πιο μπροστά πριν υπογράψεις

αλλά αν δεν τον πληρώσεις πρέπει να σιγουρευτείς οτι η εταιρία δε θα μπορεί να προβεί σε διακοπή μέχρι να λυθεί η αμφισβήτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

ναι , ειδικά η ρήτρα αποχώρησης είναι ψιλοεύκολο , (υπάρχει και μια οδηγία της ΡΑΕ που την γράφουνε οι πάροχοι βέβαια, αλλά το κάνουν χαριστικά)

η ρήτρα αναπροσαρμογής δύσκολο εκτός αν σου κάνανε την παρουσίαση του προγράμματος μέσω τηλεφώνου και μπορείς να αποδείξεις με την ηχογράφηση οτι ποτέ δε σε ενημερώσανε για την ύπαρξή της .

Η νομοθεσία είναι σαφέστατη για το οτι έπρεπε να σε ενημερώσουν πιο μπροστά πριν υπογράψεις

αλλά αν δεν τον πληρώσεις πρέπει να σιγουρευτείς οτι η εταιρία δε θα μπορεί να προβεί σε διακοπή μέχρι να λυθεί η αμφισβήτηση

Μεσω τηλεφώνου κλειστηκε το πρόγραμμα. Δεν με ενημερωσαν για καμια ρητρα ουυτε οτι θα ειχε αυξηθει τοσο.. οποτε αυριο να παρω τη ραε να τους πω τι ακριβως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Artemisal είπε

οποτε αυριο να παρω τη ραε να τους πω τι ακριβως;

 

50 λεπτά πριν, korakios είπε

αν κάνεις αμφισβήτηση ,δίνουν εντολή παγώματος της διακοπής ?

η νομοθεσία λέει

Αναφορά σε κείμενο

Ο Προμηθευτής δεν δύναται να υποβάλει εντολή απενεργοποίησης μετρητή φορτίου ή να καταγγείλει Σύμβαση Προμήθειας, με την υποβολή δήλωσης παύσης εκπροσώπησης, λόγω υπερημερίας Πελάτη ως προς την εξόφληση ληξιπρόθεσμων οφειλών, εάν οι εν λόγω οφειλές αμφισβητούνται από τον Πελάτη, και προς τούτο έχει προσφύγει ενώπιον αρμόδιας αρχής ή δικαστηρίου και έχει λάβει προσωρινή διαταγή ή αναστολή εκτέλεσης της απενεργοποίησης του μετρητή του ή παύσης εκπροσώπησης, αντίστοιχα.

δίνει η ΡΑΕ τέτοια εντολή ? αυτό να ρωτήσεις , αν παγώνει τη διαδικασία του πάροχου να εκτελέσει εντολή διακοπής μέχρι να λυθεί η αμφισβήτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, korakios είπε

 

η νομοθεσία λέει

δίνει η ΡΑΕ τέτοια εντολή ? αυτό να ρωτήσεις , αν παγώνει τη διαδικασία του πάροχου να εκτελέσει εντολή διακοπής μέχρι να λυθεί η αμφισβήτηση

Κοιτα ο τελικός λογαριασμος ειναι 360 ευρω. Τα 146 ειναι η ρητρα κοστους προμηθειας και τα 60 η ρητρα αποχωρησης. Μπορω να κανω αμφισβήτηση δλδ να γλυτωσω αυτα τα χρηματα; Θα παρει καιρο ομως γτ η ραε θελει 15 εργασιμες για το αιτημα λεει

Επεξ/σία από Artemisal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Artemisal είπε

Μπορω να κανω αμφισβήτηση δλδ να γλυτωσω αυτα τα χρηματα;

υπάρχει πιθανότητα , δεν εξαρτάται απο μένα 😁

2 λεπτά πριν, Artemisal είπε

Θα παρει καιρο ομως γτ η ραε θελει 15 εργασιμες για το αιτημα λεει

μήνες να υπολογίζεις να είσαι μέσα

α, υπόψιν @Artemisal

εννοείται η απάντηση της εταιρίας θα είναι αρνητική (ίιιιιισως δώσουνε εξαρχής τη ρήτρα αποχώρησης) , μην πατήσεις αποδοχη αιτήματος .

Το ξεκαθαρίζω γιατί κάποιοι νόμιζαν οτι επειδή στέλνουν μέσω ΡΑΕ , θα γίνει θαύμα και θα πάρουν άμεσα τα λεφτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...