Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Thanos (Earth -616) είπε

θα  το εκτιμούσα πολύ να με καθοδηγούσε.

κατέβασε το excel της υπογραφής μου και θα δεις ποια προγράμματα είναι με ρήτρα και ποια όχι

συνέχεια για της ΔΕΗ στο άλλο θέμα (στο site γράφουν αναλυτικότατα τα χαρακτηριστικά τους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Διάβασα αρκετές από τις σελίδες του θέματος, σχεδόν δύο μήνες πίσω, και βλέπω ότι η W&V έχει χαλαρά ρεκόρ ανεβάσματος λογαριασμών με ρήτρες-φωτιά (και ο δικός μου εκεί είναι).

Προσωπικά είχα στείλει αίτημα αμφισβήτησης με όλα μέσα (ρήτρα κόστους, ρήτρα πρόωρης αποχώρησης, λανθασμένες πιστώσεις ΤΕΜ, κτλ) από 06/12 αλλά δεν μου απάντησαν ακόμα. Σκέφτομαι όταν έρθει η απάντησή τους, γιατί λογικά θα έρθει από το νέο έτος, αν θα έχει νόημα να κάνω αίτημα στο myRAE ή να κινηθώ μέσω νομικής προστασίας. Έχω ήδη απευθύνει αίτημα στην ΝΠ μου για το εάν με καλύπτουν για τέτοια περίπτωση αμφισβήτησης λογαριασμού και εν γένει διαφωνίας με τον προμηθευτή.

Αν με καλύπτουν, καθώς το αμφισβητούμενο ποσό στον λογαριασμό είναι οι ρήτρες (<400 Ε συνολικά) θα με καλύπτουν για εξώδικη διαδικασία μόνο. Από την άλλη, είδα σε δεκάδες περιπτώσεις να γράφει ο φίλτατος korakios να σταλεί αίτημα στη ΡΑΕ, αλλά πουθενά δεν έχω δει να υπάρχει παρέμβαση ή άποψη της ΡΑΕ επί κάποιας καταγγελίας. Προφανώς δεν προλαβαίνουν.

Ίδωμεν. Αν με καλύπτει η ΝΠ μου μάλλον θα πάω μέσα από αυτούς και θα αφήσω τη ΡΑΕ τελευταία.

Στις 15/12/2021 στις 8:32 ΜΜ, Περρυ είπε

Οχι δεν είναι σπουδαίος λόγος. Αν η αύξηση τιμής που πληρώνουν, όχι δεν τους συμφέρει, αλλά ίσως τους αναγκάσει να χρεοκοπήσουν, δεν είναι σπουδαίος λόγος.

Σπουδαίος λόγος είναι ότι εγώ θα χρεοκοπήσω με τις τιμές που με αναγκάζουν να πληρώσω.

Ποιος πρέπει να χρεοκοπήσει; Εκεί είναι η τελευταία ερώτηση.

Και μην ξεχνάς ότι οι παραγωγοί ρεύματος, έχουν κέρδη (ΔΕΗ, elpedison, NRG, Μυτιληναίος κλπ) επειδή το κόστος παραγωγής τους, δεν ανέβηκε τόσο πολύ όσο η τιμή του ρεύματος. Για αυτό και στη ΔΕΗ αυτές τις μέρες στους μισθούς καταργήθηκε το ανώτατο όριο (μηνιαίοι μισθοί στελεχών 30.000€) και επανήλθαν δώρα Χριστουγέννων κλπ.

Και όλοι χρεώνουν την Ρήτρα αναπροσαρμογής, βάζοντας και ένα κέρδος 13-17% (συντελεστής Α), ασχέτως αν οι καταναλωτές χρεοκοπούν.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Από χθες αίρεται και επίσημα το πλαφόν στις απολαβές, επανέρχονται τα δώρα Χριστουγέννων και Πάσχα και καταργούνται όλοι οι παρόμοιοι «κόφτες»

https://energypress.gr/news/vgainei-apo-ta-mnimonia-i-dei-katargeitai-plafon-stoys-misthoys-epanerhetai-i-katavoli-ton

 

Έχω δει και άλλα περίεργα γραφόμενα αλλά σ' αυτό είπα να σταθώ - Η ΔΕΗ, όσο και αν την αντιπαθούσα σαν κρατικό μονοπώλιο, έχει κάνει άλματα προς τα εμπρός την τελευταία διετία με την τωρινή της διοίκηση. Επειδή έχει ικανό CEO είχε προχωρήσει σε συμβόλαια αντιστάθμισης τιμών/ρίσκου, για αυτό δύναται και δίνει σταθερές τιμές (και έως τέλος Νοεμβρίου ιδιαίτερα καλές για την εποχή). Hedging - κοινή πρακτική στην αγορά ενέργειας.

Βέβαια οι άλλες εταιρείες ούτε λόγος, καθότι αυτό αυξάνει το κόστος, το πολύ πολύ να το έχουν εφαρμόσει για μερίδα των πελατών τους με σταθερό πρόγραμμα και αν (κρίνοντας από το πόσα σταθερά προγράμματα απλά αποκτούν ρήτρα αναπροσαρμογής ή διπλές και τρίδιπλες τιμές). Άμα δε μπορείς, γίνε κομμωτής, αγαπητέ CEO των εναλλακτικών παρόχων... Watt&Volt συμπεριλαμβανομένης!

Το ότι τον Δεκέμβριο έφυγαν τα πλαφόν στη ΔΕΗ δεν είναι αποτέλεσμα εταιρικής κερδοσκοπίας, αλλά αποτέλεσμα του ότι δεν έχει πια το 51% το Δημόσιο και δεν θεωρείται δημόσια επιχείρηση πια. Καλά κάνει και δίνει ό,τι μισθούς θέλει, εφόσον πάει πολύ καλύτερα σαν εταιρεία σε σχέση με το 2018 ή 2019. Απλά προς αποκατάσταση της πραγματικότητας αυτό, ουδεμία σχέση με τη ΔΕΗ έχω, να λέμε όμως τα σύκα-σύκα και τη σκάφη-σκάφη, αν δεν υπήρχε η τωρινή της διοίκηση δεν θα είχαμε, όσοι προλάβαμε, σταθερά προγράμματα με <0,10 Ε/KWh!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Sovjohn είπε

από 06/12 αλλά δεν μου απάντησαν ακόμα.

10 εργάσιμες είναι η διορία απάντησης , κακώς περιμένεις

6 λεπτά πριν, Sovjohn είπε

Από την άλλη, είδα σε δεκάδες περιπτώσεις να γράφει ο φίλτατος korakios να σταλεί αίτημα στη ΡΑΕ, αλλά πουθενά δεν έχω δει να υπάρχει παρέμβαση ή άποψη της ΡΑΕ επί κάποιας καταγγελίας. Προφανώς δεν προλαβαίνουν.

μόνο μία περίπτωση ξέρω εδώ απο ΡΑΕ που μισοολοκληρώθηκε με επιστροφή ρήτρας τελευταίου λογαριασμού (διεκδικεί και τις υπόλοιπες) και απο ΣτΚ αρκετές που φύγαν αζημίως σε αλλαγές όρων και επιστροφή ρήτρας που χρεώθηκε σε περίοδο χάριτως

Σίγουρα είναι αργή η διαδικασία

φυσικά κινείσαι όπως θες, δικά σου λεφτά είναι ,δεν πέφτει λόγος σε κανέναν πλην εσένα ,  ενημέρωσέ μας για εξελίξεις :)

Περι ΔΕΗ στο άλλο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Thanos (Earth -616) είπε

Το ερώτημα μου είναι, γιατί παρόλο που το είχα διαβάσει παλαιότερα, έχουν γραφεί ένα σωρό σελίδες πλεον και το έχω χάσει λίγο, σε ποιο πρόγραμμα δεν θα έχω ρήτρα καθόλου? My Home Enter ή My Home online? Σημειωτέον, δεν δικαιούμαι ΚΟΤ. Ξεκινάω να διαβάσω τα αναλυτικά στοιχεία τους, αλλά αν τυχόν το θυμάται κανείς (επειδή έχει γραφτεί σίγουρα), θα  το εκτιμούσα πολύ να με καθοδηγούσε.

Τα 2 προγράμματα που αναφέρεις δεν έχουν ρήτρα ! 

Επεξ/σία από Luciferia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

42 λεπτά πριν, Thanos (Earth -616) είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Είμαι ένας από τους μετρημένους με fix του Ήρωνα (προσοχη στο my.heron το άλλαξαν σε FX αναδρομικά σε όλα τα pdf λογαριασμών!!), είχα διάφορα τεχνικά θέματα μαζί τους και δεν πρόλαβα τις 30.11 για να πάω ΔΕΗ, αλλά όπως και να έχει έκλεισα ένα ραντεβού για μεθαύριο για να κάνω την αλλαγή.

Το ερώτημα μου είναι, γιατί παρόλο που το είχα διαβάσει παλαιότερα, έχουν γραφεί ένα σωρό σελίδες πλεον και το έχω χάσει λίγο, σε ποιο πρόγραμμα δεν θα έχω ρήτρα καθόλου? My Home Enter ή My Home online? Σημειωτέον, δεν δικαιούμαι ΚΟΤ. Ξεκινάω να διαβάσω τα αναλυτικά στοιχεία τους, αλλά αν τυχόν το θυμάται κανείς (επειδή έχει γραφτεί σίγουρα), θα  το εκτιμούσα πολύ να με καθοδηγούσε.

Και τα δυο "σταθερά" είναι Θάνο. Μόνο το βασικό (Γ1) της ΔΕΗ είναι κυμαινόμενης χρέωσης. Αλλά αφού είσαι από άλλο πάροχο, καλύτερα άσε το Ονλάιν και πάνε σε κατάστημα (με ραντεβού από τη φόρμα τους/έχει και απογεύματα) να υπογράψεις για Έντερ. Θα έχεις λιγότερους μπελάδες και αν το κάνεις άμεσα, αν όχι απόψε, αύριο, θα "σιγουρέψεις" την ισχύουσα τιμή (0,18/kWh) και την διάρκεια (12μηνο) και το ποσό πιθανής αποχώρησης (60€ μαξ), καθώς ενδέχεται από 1/1/22 ν' αλλάξει κάτι από αυτά (ή και όλα). Το "σιγουρέψεις" σε εισαγωγικά, γιατί μάλλον θα χρειαστεί επικοινωνία μαζί τους μετά την ενεργοποίηση (θα πάρει πιθανώς βδομάδες) για να τους τονίσεις ότι υπογραφή είχες βάλει μέσα στο '21.

Γενικά μη χάνεσαι από το θρεντ, πού και πού να τσεκάρεις τί παίζει μέχρι να "ομαλοποιηθούν" τα πράγματα με τις τιμές.

Επεξ/σία από washcloud
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, washcloud είπε

(ο λογαριασμός, ή μάλλον το τμήμα του που ανέβασες, για εμένα δεν βοηθάει πολύ. Ανέβασέ τον όλον. Επίσης, αυτός από πού είναι; W&V; Ή Ήρωνα; Βάλε και τους 2 που είπες, έναντι ΚΑΙ εκκαθαριστικό. Για να σου πούμε και αν τυχόν δεν του βάλανε σωστή επιδότηση κιλοβατώρας, για να την ζητήσεις πίσω.)

Οι 2.000 είναι πολλές. Ειδικά αν είναι μόνος. Δεν ξέρω αν οφείλεται σε κλιματιστικά ή σόμπες ρεύματος, πάντως γενικά καλό θα ήταν να τον πείσεις να μειώσει στο ελάχιστο δυνατό τις καταναλώσεις του, μέχρι έστω να βγει ο χειμώνας. Εκτός πια κι αν ΥΠΑΡΧΕΙ οικονομικό περιθώριο για "αιμορραγίες". Για το νυχτερινό κάνε ό,τι καλύτερο μπορείς από μεριάς σου να μπει το συντομότερο (θα γλυτώσει ποσά ΚΑΙ από τις "Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις"). Δες κι αν τυχόν δικαιούται ΚΟΤ (Β, λογικά).

Στην χειρότερη περίοδο βρήκαν να τον τσιμπήσουν (...και στο,,,"Zero" κι όλας...Το λες και "extermination υπερηλίκου"....). Τεσπα, δες τουλάχιστον την περίπτωση να τον μεταφέρεις στο ΣΤΑΘΕΡΟ της W&V, καθώς η αλλαγή παρόχου ΚΑΙ μανίκι είναι, ΚΑΙ ρήτρα αποχώρησης θα πληρώσει ( πόσο; ) ΚΑΙ θα τρέχουν οι,,,"ζηροχρεώσεις", μέχρι να γίνει η μετάβαση (μπορεί να πάρει και βδομάδες) και στην τελική αυτό που έχει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ σημασία είναι το είδος προγράμματος (σταθερή vs κυμαινόμενης χρέωσης), παρά ο πάροχος, όπως τουλάχιστον έχουν τα πράγματα (ειδικά στην συγκεκριμένη περίπτωση). Μην μεταπηδάει δηλαδή ο άνθρωπος από πάροχο σε πάροχο όλη την ώρα για να βρει γιατρειά, ενώ άλλο είναι το θέμα. Εκτός κι αν στους φραγκοβολτοφονιάδες, ακόμη και η αλλαγή από πρόγραμμα σε πρόγραμμα έχει ποινή...

Γενικά παρακολούθα το παρόν θέμα, για να αποκτήσεις καλύτερη αντίληψη περί των κινήσεων που θα πρέπει να κάνεις από εδώ και πέρα.

 

...θες να πεις/ρωτήσεις περισσότερα, ή θα μείνεις στις "δηλώσεις"...;

Γενικά πάντως, το ζουμί είναι ένα : το ρεύμα από το καλοκαίρι ακρίβυνε πολύ, κι όλοι "τα ίδια σκατά είναι" - η διαφορά έγκειται περισσότερο στο ΕΙΔΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ που θα είσαι, παρά σε ποιον πάροχο. Σε σταθερό πληρώνεις κατά-τί λιγότερα, ενώ σε κυμαινόμενο (="με ρήτρα"), τα κέρατά σου.

Μια ακόμη γενική αλήθεια είναι, ότι όπως έχουν τα πράγματα, από το καλοκαίρι κι εντεύθεν η ΔΕΗ (στα σταθερά της) είναι η πιο συμφέρουσα επιλογή (για μια πλειάδα λόγων) σε σχέση με όλους τους άλλους. Ενώ μέχρι το καλοκαίρι, ήταν η χειρότερη (μια ζωή τώρα).

Ειναι 3μελες οικογενεια.κλιματιστικα σπανια ανοιγουν ,πολλα πλυντηρια βαζουν..ΚΟΤ δεν δικαιουται.

Εγω απο οσο ειδα αξιζει η αλλαγη στο ΔΕΗ Myhome,οσο για ρητρα αποχωρησης ειναι στα 95ε,απ οτι ειδα το zero που εχει του πουλαει την κιλοβατωρα στην ιδια τιμη που την αγοραζει,αυτο θεωειται σταθερη  χρεωση?Συγχωραμε που δεν τα γνωριζω

ekatharistikos.png

enanti.png

 

 

Επεξ/σία από alexis_kws
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alexis_kws είπε

απ οτι ειδα το zero που εχει του πουλαει την κιλοβατωρα στην ιδια τιμη που την αγοραζει,αυτο θεωειται σταθερη  χρεωση?

όχι , κυμαινόμενη και πουλά όσο αγοράζει (+0,30 αυτήν την περίοδο) και προσθέτει 0,02 για κέρδος

επίσης βάλε τις φωτό σε spoiler και προσπάθησε να ανεβάσεις μόνο το λογαριασμό χωρίς το άσπρο περιγραμμα μιας και δε φαίνεται τίποτα

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι , κυμαινόμενη και πουλά όσο αγοράζει (+0,30 αυτήν την περίοδο) και προσθέτει 0,02 για κέρδος

αρα να το παω στο Home Fixed?η αξιζει να δωσω τα 95ε και να παω ΔΕΗ myhome Enter?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alexis_kws είπε

αρα να το παω στο Home Fixed?η αξιζει να δωσω τα 95ε και να παω ΔΕΗ myhome Enter?

εξαρτάται αν σε καλύπτει η κρατική επιδότηση για τις 300 πρώτες κιλοβατώρες 0,165 , αν θα ισχύουν ίδιες τιμές , μπουν ή όχι κριτήρια και φυσικά πόσο θα είναι η χοντρική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, alexis_kws είπε

Εγω απο οσο ειδα αξιζει η αλλαγη στο ΔΕΗ Myhome,οσο για ρητρα αποχωρησης ειναι στα 95ε,απ οτι ειδα το zero που εχει του πουλαει την κιλοβατωρα στην ιδια τιμη που την αγοραζει,αυτο θεωειται σταθερη  χρεωση?Συγχωραμε που δεν τα γνωριζω αλλα ζω εξωτερικο

...κι εμείς που είμαστε εσωτερικό, στο ίδιο καζάνι βράζουμε, μη νομίζεις...Πολύ λίγοι ασχολιόντουσαν με το ρεύμα τους, τους λογαριασμούς τους, τα συμβόλαιά τους, μέχρι να γίνει ό,τι έγινε από το καλοκαίρι (οι τρελέ αυξήσεις). Οπότε δεν τίθεται θέμα "σχώρεσης" αδερφέ, no worries...

Nαι γενικά τα σταθερά ΔΕΗ είναι ακόμα η καλύτερη επιλογή (αν είχες προλάβει μέχρι 2 Δεκέμβρη, θα είχαν οι άνθρωποι μισοτιμής μάλιστα την κιλοβατώρα απ' ό,τι σήμερα...). Αλλά επειδή όπως είπα συντρέχουν κι άλλες παράμετροι, βαλ' τα κάτω και δες μπας και είναι έστω και στο σταθερό της W&V "καλή" επιλογή... Το "Zero" είναι μια απάτη που στην οσυία δεν έχει την ΛΕΞΗ "ρήτρα", αλλά από άποψης χρεώσεων, είναι τα ίδια (και χειρότερα) με τα προγράμματα που ΜΙΛΑΝΕ για "ρήτρα". Τεσπα, κυμαινόμενης χρέωσης είναι και όχι σταθερής. Απλά το διατυπώνουν αλλιώς για να "μην τρομάξουν" τα θύματα που θα τσιμπήσουν...Το σταθερό της ονομάζεται "Home Fixed".

Για τον λογαριασμό, ειδικότερα είναι τα μέλη korakios και ekrepali, αν σου απαντήσουν δώσε βάση στις συμβουλές τους. Στην υπογραφή του korakios θα βρεις ένα excel με τις τιμές των διαφόρων προγραμμάτων διαφόρων παρόχων, για να κάνεις συγκρίσεις. Κι έχει και άλλη χρήση, καθώς μπορείς να υπολογίσεις καταναλώσεις με βάση το τρέχον σου πρόγραμμα κλπ. Αν γνωρίζεις από Excel, θα σου φανεί χρησιμότατο γενικώς - αλλά ακόμη κι αν δεν γνωρίζεις, μόνο μια οπτική ιδέα να πάρεις για τις διαφορές μεταξύ προγραμμάτων, πάλι καλό θα είναι.

 

edit : ...μέχρι να γίνω εγώ, ανοίξατε και κουβέντα... :-D

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

εξαρτάται αν σε καλύπτει η κρατική επιδότηση για τις 300 πρώτες κιλοβατώρες 0,165 , αν θα ισχύουν ίδιες τιμές , μπουν ή όχι κριτήρια και φυσικά πόσο θα είναι η χοντρική

Απ ότι βλέπω έχει 2 αρνητικές πιστώσεις  στον εκκαθαριστικό, η μία είναι 0.06 και η άλλη 0.13 . Πραγματικά έχω μπερδευτεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, alexis_kws είπε

αρα να το παω στο Home Fixed?η αξιζει να δωσω τα 95ε και να παω ΔΕΗ myhome Enter?

...όπως ήδη σου είπα, πρέπει να τα βάλεις κάτω μόνος σου και ανάλογα το πώς το βλέπεις εσύ, κάνεις και την επιλογή. Το ΒΕΒΑΙΟ είναι ότι πρέπει να τους βάλεις σε σταθερό. Και "ιδανικά", στης ΔΕΗ (το Έντερ). Αλλά επειδή όπως είπα αυτό μπορεί να θέλει μετά ν' ασχοληθείς λίγο (ΑΝ αλλάξουν τιμές/όροι μετά την πρωτοχρονιά), η πιο "ανέφελη" επιλογή είναι το σταθερό της W&V (...που όμως σημαίνει ότι παραμένεις σε εταιρία που μάλλον είναι για μπάτσες γενικώς - δική μου άποψη αυτή - και δη σε 24μηνη σύμβαση).

Αν θέλεις γνώμη τί θα έκανα ΕΓΩ στην θέση ΣΟΥ, θα έλεγα "ρίσκαρέ" το με ΔΕΗ. Γενικά από πολλές απόψεις είναι πιο "safe" επιλογή, και άσε τους βατβολταζτήδες να κουρεύονται. Πρέπει βέβαια να τους σκάσεις κι εκείνο το κατοστάρικο για να φύγεις...(υπ' όψιν, μην κάνετε καμμιά κουτσουκέλα και δεν τους το πληρώσετε, πλέον έχουν δικαίωμα να "επιβάλλουν" στην ΔΕΗ να σας κόψει το ρεύμα...Το λέω γιατί παλιότερα έπαιζε ως πρακτική αυτό και γενικά δεν είχε πρόβλημα ο κόσμος. Τα πράγματα σφίξανε όμως...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, washcloud είπε

...κι εμείς που είμαστε εσωτερικό, στο ίδιο καζάνι βράζουμε, μη νομίζεις...Πολύ λίγοι ασχολιόντουσαν με το ρεύμα τους, τους λογαριασμούς τους, τα συμβόλαιά τους, μέχρι να γίνει ό,τι έγινε από το καλοκαίρι (οι τρελέ αυξήσεις). Οπότε δεν τίθεται θέμα "σχώρεσης" αδερφέ, no worries...

Nαι γενικά τα σταθερά ΔΕΗ είναι ακόμα η καλύτερη επιλογή (αν είχες προλάβει μέχρι 2 Δεκέμβρη, θα είχαν οι άνθρωποι μισοτιμής μάλιστα την κιλοβατώρα απ' ό,τι σήμερα...). Αλλά επειδή όπως είπα συντρέχουν κι άλλες παράμετροι, βαλ' τα κάτω και δες μπας και είναι έστω και στο σταθερό της W&V "καλή" επιλογή... Το "Zero" είναι μια απάτη που στην οσυία δεν έχει την ΛΕΞΗ "ρήτρα", αλλά από άποψης χρεώσεων, είναι τα ίδια (και χειρότερα) με τα προγράμματα που ΜΙΛΑΝΕ για "ρήτρα". Τεσπα, κυμαινόμενης χρέωσης είναι και όχι σταθερής. Απλά το διατυπώνουν αλλιώς για να "μην τρομάξουν" τα θύματα που θα τσιμπήσουν...Το σταθερό της ονομάζεται "Home Fixed".

Για τον λογαριασμό, ειδικότερα είναι τα μέλη korakios και ekrepali, αν σου απαντήσουν δώσε βάση στις συμβουλές τους. Στην υπογραφή του korakios θα βρεις ένα excel με τις τιμές των διαφόρων προγραμμάτων διαφόρων παρόχων, για να κάνεις συγκρίσεις. Κι έχει και άλλη χρήση, καθώς μπορείς να υπολογίσεις καταναλώσεις με βάση το τρέχον σου πρόγραμμα κλπ. Αν γνωρίζεις από Excel, θα σου φανεί χρησιμότατο γενικώς - αλλά ακόμη κι αν δεν γνωρίζεις, μόνο μια οπτική ιδέα να πάρεις για τις διαφορές μεταξύ προγραμμάτων, πάλι καλό θα είναι.

 

edit : ...μέχρι να γίνω εγώ, ανοίξατε και κουβέντα... :-D

Ευχαριστω με κατατοπισες εν μερει.

Δυστυχως δεν το ειχε παρει χαμπαρι ο πατερας τι παιζει μεχρι να ειναι αργα.Θα του πω να επικοινωνησει με W&V και αν μπορεσει να αλλαξει το πακετο καλως.Το excel το μελετησα και η πιο συμφερουσα λυση μου φαινεται το Myhome Enter μιας και δεν γνωριζει απο παγιες εντολες και μαζι με το νυχτερινο πιστευω θα μαζευτει λιγο ο λογαριασμος.

19 λεπτά πριν, washcloud είπε

...όπως ήδη σου είπα, πρέπει να τα βάλεις κάτω μόνος σου και ανάλογα το πώς το βλέπεις εσύ, κάνεις και την επιλογή. Το ΒΕΒΑΙΟ είναι ότι πρέπει να τους βάλεις σε σταθερό. Και "ιδανικά", στης ΔΕΗ (το Έντερ). Αλλά επειδή όπως είπα αυτό μπορεί να θέλει μετά ν' ασχοληθείς λίγο (ΑΝ αλλάξουν τιμές/όροι μετά την πρωτοχρονιά), η πιο "ανέφελη" επιλογή είναι το σταθερό της W&V (...που όμως σημαίνει ότι παραμένεις σε εταιρία που μάλλον είναι για μπάτσες γενικώς - δική μου άποψη αυτή - και δη σε 24μηνη σύμβαση).

Αν θέλεις γνώμη τί θα έκανα ΕΓΩ στην θέση ΣΟΥ, θα έλεγα "ρίσκαρέ" το με ΔΕΗ. Γενικά από πολλές απόψεις είναι πιο "safe" επιλογή, και άσε τους βατβολταζτήδες να κουρεύονται. Πρέπει βέβαια να τους σκάσεις κι εκείνο το κατοστάρικο για να φύγεις...(υπ' όψιν, μην κάνετε καμμιά κουτσουκέλα και δεν τους το πληρώσετε, πλέον έχουν δικαίωμα να "επιβάλλουν" στην ΔΕΗ να σας κόψει το ρεύμα...Το λέω γιατί παλιότερα έπαιζε ως πρακτική αυτό και γενικά δεν είχε πρόβλημα ο κόσμος. Τα πράγματα σφίξανε όμως...)

θα τους δωσω το 100αρι και να πανε στο καλο τα λαμογια ,θα χτυπησω αυριο κιολας αιτηση για ΔΕΗ homenter,αξιζει λες να περιμενω μετα την πρωτοχρονια η δεν εχει σημασια?

Σε ευχαριστω για την βοηθεια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, alexis_kws είπε

Απ ότι βλέπω έχει 2 αρνητικές πιστώσεις  στον εκκαθαριστικό, η μία είναι 0.06 και η άλλη 0.13 . Πραγματικά έχω μπερδευτεί 

...το 0,06 είναι η έκπτωση/kWh για καταναλώσεις Οκτώβρη και το 0,13 για Νοέμβρη. Από Δεκέμβρη που σου 'πε ο korakios είναι 0,16 (με προοπτική να παραμείνει τόσο για από Γενάρη, ΑΛΛΑ να μπουν εισοδηματικά κριτήρια για αυτούς που θα την παίρνουν, άρα πιασ' τ' αυγό και κούρετο...). Αυτές όμως έχουν να κάνουν με τα ΚΥΜΑΙΝΟΜΕΝΑ προγράμματα και όπως είπαμε κοίτα να τους βάλεις σε σταθερό, επειδή έχουν μεγάλες καταναλώσεις. Btw, KAI τα σταθερά - για την ώρα - έχουν μια μικρή επιδότηση : 0,02 για τις πρώτες 300kWh του κάθε μήνα. 

Μόλις τώρα, alexis_kws είπε

Ευχαριστω με κατατοπισες εν μερει.

Δυστυχως δεν το ειχε παρει χαμπαρι ο πατερας τι παιζει μεχρι να ειναι αργα.Θα του πω να επικοινωνησει με W&V και αν μπορεσει να αλλαξει το πακετο καλως.Το excel το μελετησα και η πιο συμφερουσα λυση μου φαινεται το Myhome Enter μιας και δεν γνωριζει απο παγιες εντολες και μαζι με το νυχτερινο πιστευω θα μαζευτει λιγο ο λογαριασμος.

Να ΄σαι καλά. Με μπέρδεψς όμως - σταθερό στην W&V τελικά, ή ΔΕΗ Enter...; 

Επίσης να του διευκρινίσεις τα ΩΡΑΡΙΑ του νυχτερινού, που ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ χειμώνα και καλοκαίρι. Πολλοί μάλιστα τα θυμούνται "αντίστροφα" και χάνουν τις εκπτώσεις....Γκούγκλαρέ τα, κι ενημέρωσε την οικογένεια για να τα τηρούν ευλαβικά (ειδικά του χειμώνα που έχει λίγο κι από μεσημέρι...)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, alexis_kws είπε

Απ ότι βλέπω έχει 2 αρνητικές πιστώσεις  στον εκκαθαριστικό, η μία είναι 0.06 και η άλλη 0.13 . Πραγματικά έχω μπερδευτεί 

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...