Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Για το 6μηνο και τις τροποποιήσεις διαφωνώ να κάνουν αλλαγές. Κερδισμένοι βγήκαμε αν το καλοσκεφτείς. Σταθερές συμβάσεις διάρκειας 1-2 ετών χωρίς δυνατότητα τροποποίησης θα ισοδυναμούσαν με διπλάσιες τιμές προμήθειας καθώς ο πάροχος θα αναλάμβανε μεγάλο μακροπρόθεσμο ρίσκο... θα είχανε βάλει προγράμματα με 0.20 απ'τον Αύγουστο

ναι συμφωνώ , άλλο εννοούσα , να καταργηθεί η ρήτρα αποχώρησης μετά το 6μηνο , σίγουρα και αυτό θα γυρίσει μπούμερανγκ βέβαια . Το είχε προτείνει η ΡΑΕ (μαζί με την κατάργηση των παγίων) αλλά φυσικά αρνήθηκαν

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το δικαίωμα αλλαγής τιμών με ενημέρωση στον επόμενο λογαριασμό πρέπει όντως να αλλάξει σε άμεση ατομική ειδοποίηση.

έχουν μείνει πίσω στην εποχή του ταχυδρομείου και σε χαρτί

θέλει πάτημα μιας και υπάρχει δυνατότητα με sms,viber,email , απο νέο έτος θα στείλω ένα  email στο ΕΚΠΟΙΖΩ μήπως οργανώσουμε μια μαζική επιστολή .

Εσύ καλά έκανες και έστειλες , άντε και εγώ να στείλουμε και 10 ακόμη , δεν κάνουμε κάτι έτσι πιστεύω

20 λεπτά πριν, Decano είπε

την επιδότηση των 6.000 πως την παίρνεις; Πρέπει πρώτα να κοπεί το ρεύμα;

μοιράζουν 6 χιλιάρικα ? καλή φάση , για πες , ας το κόψω δε με πειράζει

3 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Με το δεδομενο οτι εχει γινει ηδη η αλλαγη, αν δεν πληρωσω τους δυο τελικους στην volton τι γινεται?

νόμιμα τίποτα όσο είναι σε αμφισβήτηση , αλλά ρισκάρεις με εντολή διακοπής (άσχετα που είσαι σε νέο πάροχο)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Με το δεδομενο οτι εχει γινει ηδη η αλλαγη, αν δεν πληρωσω τους δυο τελικους στην volton τι γινεται?

Θα κάνεις παρέα στον Decano υπό το φως το κεριών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

νόμιμα τίποτα όσο είναι σε αμφισβήτηση , αλλά ρισκάρεις με εντολή διακοπής (άσχετα που είσαι σε νέο πάροχο)

Δεν εχω κανει καταγγελια μονο ειχα συμπληρωσει το εντυπο αμφισβητησης οπως μου ειχες πει.

Αλλα εχω τσατιστει πολυ με την παρτη τους.

Θα σβησω την παγια που ειχα κανει και δεν θα τους πληρωσω.

Αν ερθει εντολη διακοπης (υποθετω απο τον δεδδηε) μπορω τοτε να το φρεναρω και να τους πληρωσω για να μην μου το κοψουν?

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Θα κάνεις παρέα στον Decano υπό το φως το κεριών

Φιλε δεν ξερεις ποσο εχω τσατιστει με τους απατεωνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι συμφωνώ , άλλο εννοούσα , να καταργηθεί η ρήτρα αποχώρησης μετά το 6μηνο , σίγουρα και αυτό θα γυρίσει μπούμερανγκ βέβαια . Το είχε προτείνει η ΡΑΕ (μαζί με την κατάργηση των παγίων) αλλά φυσικά αρνήθηκαν

έχουν μείνει πίσω στην εποχή του ταχυδρομείου και σε χαρτί

θέλει πάτημα μιας και υπάρχει δυνατότητα με sms,viber,email , απο νέο έτος θα στείλω ένα  email στο ΕΚΠΟΙΖΩ μήπως οργανώσουμε μια μαζική επιστολή .

Εσύ καλά έκανες και έστειλες , άντε και εγώ να στείλουμε και 10 ακόμη , δεν κάνουμε κάτι έτσι πιστεύω

μοιράζουν 6 χιλιάρικα ? καλή φάση , για πες , ας το κόψω δε με πειράζει

νόμιμα τίποτα όσο είναι σε αμφισβήτηση , αλλά ρισκάρεις με εντολή διακοπής (άσχετα που είσαι σε νέο πάροχο)

Ναι πρέπει να πάρεις τηλ στο 15902

 

Το ύψος του ειδικού βοηθήματος θα διαμορφωθεί ως εξής:

  • Για συνολικές οφειλές έως 6.000 ευρώ θα καταβάλλεται εφάπαξ το σύνολο της οφειλής.
  • Για συνολικές οφειλές άνω των 6.000 ευρώ και έως 9.000 ευρώ θα καταβάλλεται εφάπαξ το 75% της οφειλής.
  • Για συνολικές οφειλές άνω των 9.000 ευρώ και έως 12.000 ευρώ θα καταβάλλεται εφάπαξ το 50% της οφειλής.
  • Για συνολικές οφειλές άνω των 12.000 ευρώ θα καταβάλλεται εφάπαξ το 30% της οφειλής.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Apostol. είπε

Αν ερθει εντολη διακοπης (υποθετω απο τον δεδδηε) μπορω τοτε να το φρεναρω και να τους πληρωσω για να μην μου το κοψουν?

sms θα σου στείλουν , κάνεις διακανονισμό , αλλά έστω οτι γίνεται κάποιο μπέρδεμα ρισκάρεις ,

καθαρά δικιά σου απόφαση είναι

2 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Δεν εχω κανει καταγγελια μονο ειχα συμπληρωσει το εντυπο αμφισβητησης οπως μου ειχες πει.

με το που αρνηθούν τελειώνει και η αμφισβήτηση , πρέπει απαραίτητα να ξανακάνεις άμεσα μέσω ΡΑΕ (προσθέτεις και στο ιστορικό τη συνομιλία που είχες)

Αναφορά σε κείμενο

Εάν το αίτημα /παράπονο αφορά τους λογαριασμούς κατανάλωσης ή τις χρεώσεις και ο Προμηθευτής κρίνει ότι είναι αυτό είναι βάσιμο ή ότι απαιτείται περαιτέρω διερεύνηση της βασιμότητας αυτού, οφείλει να αναβάλει την είσπραξη των αμφισβητούμενων ποσών και να ενημερώσει τον καταναλωτή για το ποσό των οφειλών που δεν αμφισβητούνται καθώς και για τη νέα προθεσμία καταβολής αυτών.

και πάλι δεν ξέρω μέσω ΡΑΕ αν η ΡΑΕ μπορεί να δώσει αναστολή

Αναφορά σε κείμενο

Ο Προμηθευτής δεν δύναται να υποβάλει εντολή απενεργοποίησης μετρητή φορτίου ή να καταγγείλει Σύμβαση Προμήθειας, με την υποβολή δήλωσης παύσης εκπροσώπησης, λόγω υπερημερίας Πελάτη ως προς την εξόφληση ληξιπρόθεσμων οφειλών, εάν οι εν λόγω οφειλές αμφισβητούνται από τον Πελάτη, και προς τούτο έχει προσφύγει ενώπιον αρμόδιας αρχής ή δικαστηρίου και έχει λάβει προσωρινή διαταγή ή αναστολή εκτέλεσης της απενεργοποίησης του μετρητή του ή παύσης εκπροσώπησης, αντίστοιχα.

παίζεις με τη φλόγα ( κεράκια! )

2 λεπτά πριν, Decano είπε

Ναι πρέπει να πάρεις τηλ στο 15902

είναι για επαναηλεκτροδότηση , δηλαδή να το είχαν κόψει λόγω αδυναμίας πληρωμών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως είχα αφήσει οφειλή ΔΕΗ όταν είχα πάει Ήρων πριν χρόνια ποτέ δεν είχα θέμα.με διακοπή. Και τώρα που γύρισα ΔΕΗ δεν έβαλαν το ποσό στον λογαριασμό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, korakios είπε

sms θα σου στείλουν , κάνεις διακανονισμό , αλλά έστω οτι γίνεται κάποιο μπέρδεμα ρισκάρεις ,

καθαρά δικιά σου απόφαση είναι

με το που αρνηθούν τελειώνει και η αμφισβήτηση , πρέπει απαραίτητα να ξανακάνεις άμεσα μέσω ΡΑΕ (προσθέτεις και στο ιστορικό τη συνομιλία που είχες)

και πάλι δεν ξέρω μέσω ΡΑΕ αν η ΡΑΕ μπορεί να δώσει αναστολή

παίζεις με τη φλόγα ( κεράκια! )

Καταλαβα σε ευχαριστω.Τουλαχιστον αυτο που θα κανω ειναι να τους καθυστερησω με τους μ@$%!@

Εντωμεταξυ ποτε δεν μου απαντησαν σε αυτα τα email, ξυπνησαν μονο οταν ειδαν οτι φευγω και με επαιρναν τηλεφωνα που τους τα εκλεινα.

Επεξ/σία από Apostol.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

 

είναι για επαναηλεκτροδότηση , δηλαδή να το είχαν κόψει λόγω αδυναμίας πληρωμών

Πρέπει να στο κόψουν πρώτα.

Βασική προϋπόθεση για την έγκριση του αιτήματος είναι να έχει διακοπεί η ηλεκτροδότηση, λόγω ληξιπρόθεσμων οφειλών μέχρι και τις 31.3.2022

Έχει εισοδηματικά κριτήρια 

https://www.cnn.gr/oikonomia/story/294914/tilefoniki-grammi-ektaktis-anagkis-gia-epanasyndesi-reymatos-sta-eyalota-noikokyria

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, korakios είπε

δεν είναι αντιλήψεις , ο κώδικας είναι σαφέστατος και δε χρειάζεται φυσικά να ξαναγράφουμε 100 σελίδες

Έγραψα για αντιλήψεις και κανένα κώδικα συγκεκριμένα. Υπάρχουν σαφείς αντιλήψεις πέραν από παραπομπές στον κώδικα.

Σκέψου όμως, ακόμα και σε ποιά σημεία του κώδικα θα αναφερθεί κάποιος, με ποιά σειρά, είναι (και) αντίληψη. Ακόμα και η κριτική σε σημεία του κώδικα μπορεί να αποτελεί αντίληψη και καθόλου δεν ξεφεύγει από τη λογική ενός forum. Ακόμα και το γεγονός ότι με ψέγεις, αντίληψη είναι. Δεν σε... ψέγω που με ψέγεις, δεν είσαι ο μόνος εξάλλου!

 

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Decano είπε

Πρέπει να στο κόψουν πρώτα.

Βασική προϋπόθεση για την έγκριση του αιτήματος είναι να έχει διακοπεί η ηλεκτροδότηση, λόγω ληξιπρόθεσμων οφειλών μέχρι και τις 31.3.2022

Έχει εισοδηματικά κριτήρια 

https://www.cnn.gr/oikonomia/story/294914/tilefoniki-grammi-ektaktis-anagkis-gia-epanasyndesi-reymatos-sta-eyalota-noikokyria

...άμα είναι αυτός ο 5ψήφιος, από αυτούς που οι πάροχοι τηλεφωνίας χρεώνουν από μισό έως ένα Ευρώ το λεπτό ομιλίας, τα πιάσαμνε τα λεφτά μας...

7 ώρες πριν, Apostol. είπε

Δεν εχω κανει καταγγελια μονο ειχα συμπληρωσει το εντυπο αμφισβητησης οπως μου ειχες πει.

Αλλα εχω τσατιστει πολυ με την παρτη τους.

Θα σβησω την παγια που ειχα κανει και δεν θα τους πληρωσω.

Αν ερθει εντολη διακοπης (υποθετω απο τον δεδδηε) μπορω τοτε να το φρεναρω και να τους πληρωσω για να μην μου το κοψουν?

Φιλε δεν ξερεις ποσο εχω τσατιστει με τους απατεωνες.

...αν έρθει εντολή διακοπής, θα το καταλάβεις στην ουσία από το συνεργείο που θα είναι έξω και μόλις θα σου έχει κόψει το ρεύμα. Αν θες να το διακινδυνέψεις/τρενάρεις, λόγω της αμφισβήτησης, βάλε τουλάχιστον έξω απ' το ρολόι ένα (τυπωμένο) χαρτί που να περιέχει την διαδικασία αμφισβήτησης που έκανες και το παράνομο της πράξης του να στο κόψουν όσο τελεί υπό αμφισβήτηση, συν μία "παράκληση" προς το συνεργείο να μην στο κόψει, για τον λόγο που θ' αναφέρει η αμφισβήτηση...(αν και, καλύτερα θα ήταν αν υπάρχει κα'νας παππούς στην οικογένεια, να του βάλεις μια καρέκλα έξω απ' το ρολόι, να του φορέσεις ένα αδιάβροχο και να του δώσεις κι έναν τσιφτέ με χοντρό αλάτι και εντολή όποιος ΔΕΔΔΗΕτζής πλησιάσει πολύ κοντά, να του την μπουμπουνίσει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα,παρακαλω τα φωτα σας γιατι εχω μπερδευτει με αλλα σαιτ(εκτος απο ενα ) που συγκρινω το excel.Προκειται για το πατρικο μου με καταναλωση εως 2000kwh το τετραμηνο

,o πατερας ηταν Ηρων ,προ δυμηνου τον ψαρεψαν watt and volt στο προγραμμα Zero.Αφου του ηρθε ενας εναντι και ενας εκκαθαριστικος το πηρε αποφαση να πληρωσει την ρητρα και να παει αλλου,το θεμα ειναι που,του προτεινα να βαλει νυχτερινο μετρητη αλλα για παροχο δεν εχω ιδεα wattt.png

Επεξ/σία από alexis_kws
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, alexis_kws είπε

Καλημερα,παρακαλω τα φωτα σας γιατι εχω μπερδευτει με αλλα σαιτ(εκτος απο ενα ) που συγκρινω το excel.

 

5 ώρες πριν, Tasikas είπε

Έχω μπερδευτεί άπειρα με τους παροχους ρεύματος! 🙃

που είναι το μπέρδεμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, alexis_kws είπε

Καλημερα,παρακαλω τα φωτα σας γιατι εχω μπερδευτει με αλλα σαιτ(εκτος απο ενα ) που συγκρινω το excel.Προκειται για το πατρικο μου με καταναλωση εως 2000kwh το τετραμηνο

,o πατερας ηταν Ηρων ,προ δυμηνου τον ψαρεψαν watt and volt στο προγραμμα Zero.Αφου του ηρθε ενας εναντι και ενας εκκαθαριστικος το πηρε αποφαση να πληρωσει την ρητρα και να παει αλλου,το θεμα ειναι που,του προτεινα να βαλει νυχτερινο μετρητη αλλα για παροχο δεν εχω ιδεα 

(ο λογαριασμός, ή μάλλον το τμήμα του που ανέβασες, για εμένα δεν βοηθάει πολύ. Ανέβασέ τον όλον. Επίσης, αυτός από πού είναι; W&V; Ή Ήρωνα; Βάλε και τους 2 που είπες, έναντι ΚΑΙ εκκαθαριστικό. Για να σου πούμε και αν τυχόν δεν του βάλανε σωστή επιδότηση κιλοβατώρας, για να την ζητήσεις πίσω.)

Οι 2.000 είναι πολλές. Ειδικά αν είναι μόνος. Δεν ξέρω αν οφείλεται σε κλιματιστικά ή σόμπες ρεύματος, πάντως γενικά καλό θα ήταν να τον πείσεις να μειώσει στο ελάχιστο δυνατό τις καταναλώσεις του, μέχρι έστω να βγει ο χειμώνας. Εκτός πια κι αν ΥΠΑΡΧΕΙ οικονομικό περιθώριο για "αιμορραγίες". Για το νυχτερινό κάνε ό,τι καλύτερο μπορείς από μεριάς σου να μπει το συντομότερο (θα γλυτώσει ποσά ΚΑΙ από τις "Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις"). Δες κι αν τυχόν δικαιούται ΚΟΤ (Β, λογικά).

Στην χειρότερη περίοδο βρήκαν να τον τσιμπήσουν (...και στο,,,"Zero" κι όλας...Το λες και "extermination υπερηλίκου"....). Τεσπα, δες τουλάχιστον την περίπτωση να τον μεταφέρεις στο ΣΤΑΘΕΡΟ της W&V, καθώς η αλλαγή παρόχου ΚΑΙ μανίκι είναι, ΚΑΙ ρήτρα αποχώρησης θα πληρώσει ( πόσο; ) ΚΑΙ θα τρέχουν οι,,,"ζηροχρεώσεις", μέχρι να γίνει η μετάβαση (μπορεί να πάρει και βδομάδες) και στην τελική αυτό που έχει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ σημασία είναι το είδος προγράμματος (σταθερή vs κυμαινόμενης χρέωσης), παρά ο πάροχος, όπως τουλάχιστον έχουν τα πράγματα (ειδικά στην συγκεκριμένη περίπτωση). Μην μεταπηδάει δηλαδή ο άνθρωπος από πάροχο σε πάροχο όλη την ώρα για να βρει γιατρειά, ενώ άλλο είναι το θέμα. Εκτός κι αν στους φραγκοβολτοφονιάδες, ακόμη και η αλλαγή από πρόγραμμα σε πρόγραμμα έχει ποινή...

Γενικά παρακολούθα το παρόν θέμα, για να αποκτήσεις καλύτερη αντίληψη περί των κινήσεων που θα πρέπει να κάνεις από εδώ και πέρα.

 

6 ώρες πριν, Tasikas είπε

Έχω μπερδευτεί άπειρα με τους παροχους ρεύματος! 🙃

...θες να πεις/ρωτήσεις περισσότερα, ή θα μείνεις στις "δηλώσεις"...;

Γενικά πάντως, το ζουμί είναι ένα : το ρεύμα από το καλοκαίρι ακρίβυνε πολύ, κι όλοι "τα ίδια σκατά είναι" - η διαφορά έγκειται περισσότερο στο ΕΙΔΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ που θα είσαι, παρά σε ποιον πάροχο. Σε σταθερό πληρώνεις κατά-τί λιγότερα, ενώ σε κυμαινόμενο (="με ρήτρα"), τα κέρατά σου.

Μια ακόμη γενική αλήθεια είναι, ότι όπως έχουν τα πράγματα, από το καλοκαίρι κι εντεύθεν η ΔΕΗ (στα σταθερά της) είναι η πιο συμφέρουσα επιλογή (για μια πλειάδα λόγων) σε σχέση με όλους τους άλλους. Ενώ μέχρι το καλοκαίρι, ήταν η χειρότερη (μια ζωή τώρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Είμαι ένας από τους μετρημένους με fix του Ήρωνα (προσοχη στο my.heron το άλλαξαν σε FX αναδρομικά σε όλα τα pdf λογαριασμών!!), είχα διάφορα τεχνικά θέματα μαζί τους και δεν πρόλαβα τις 30.11 για να πάω ΔΕΗ, αλλά όπως και να έχει έκλεισα ένα ραντεβού για μεθαύριο για να κάνω την αλλαγή.

Το ερώτημα μου είναι, γιατί παρόλο που το είχα διαβάσει παλαιότερα, έχουν γραφεί ένα σωρό σελίδες πλεον και το έχω χάσει λίγο, σε ποιο πρόγραμμα δεν θα έχω ρήτρα καθόλου? My Home Enter ή My Home online? Σημειωτέον, δεν δικαιούμαι ΚΟΤ. Ξεκινάω να διαβάσω τα αναλυτικά στοιχεία τους, αλλά αν τυχόν το θυμάται κανείς (επειδή έχει γραφτεί σίγουρα), θα  το εκτιμούσα πολύ να με καθοδηγούσε.

Επεξ/σία από Thanos (Earth -616)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...