Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, washcloud είπε

Τα έχεις μπερδέψει λίγο : ήδη ΠΗΓΑΝ στις νέες τιμές (0,18 το Home Enter και 0,17 το Home Online, οι τιμές της "ημερήσιας" κυλοβατώρας, και λίγο πιο κάτω της "νυχτερινής") από την 3η Δεκέμβρη. ΑΝ γίνει κι άλλη αύξηση, θα γίνει από την πρωτοχρονιά και μετά.

Επίσης, αυτά είναι προγράμματα "σταθερής χρέωσης" και όχι κυμαινόμενης -> όπως αυτά με την "ρήτρα (αναπροσαρμογής χρεώσεων τιμής προμήθειας)". ΔΕΝ σου έρχεται κάτι "έξτρα" (όπως η "ρήτρα"), αλλά όσα έχεις συμφωνήσει αρχικά (πχ 0,18 η κιλοβατώρα).

Ok, πλήρως αντιληπτό.

Απ' ότι φαίνεται λοιπόν τα προγράμματα χωρίς ρήτρα μου έρχονται οικονομικότερα. Ακόμα και με την επιδότηση που έχει συνυπολογίσει ο korakios στο excel του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, MiJ16 είπε

Ακόμα και με την επιδότηση που έχει συνυπολογίσει ο korakios στο excel του.

απλά ελπίζω να καταλαβαίνεις (πάει και προς υπόλοιπους) οτι στα κυμαινόμενα δεν έχω υπολογίσει τίποτα

την ΤΕΑ κτλ και επιδοτήσεις τα βάζετε εσείς ανάλογα το πόσο εσείς νομίζετε οτι θα είναι

οι τιμές που έχω για τα παραπάνω , μπορεί να μην έχουν και καμία σχέση στο 12μηνο υπολογισμού

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, korakios είπε

απλά ελπίζω να καταλαβαίνεις (πάει και προς υπόλοιπους) οτι στα κυμαινόμενα δεν έχω υπολογίσει τίποτα

την ΤΕΑ κτλ και επιδοτήσεις τα βάζετε εσείς ανάλογα το πόσο εσείς νομίζετε οτι θα είναι

οι τιμές που έχω για τα παραπάνω , μπορεί να μην έχουν και καμία σχέση στο 12μηνο υπολογισμού

 

Ήσουν σαφής 😉

Μία ερώτηση ακόμα. Η παρακάτω στήλη σε τι αναφέρεται; Είναι η "Έκπτωση ενέργειας" που αναφέρεται στην ανάλυση του λογαριασμού;

image.png.2a47e686524aeea11bd49d2d3877c365.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Ποια παγίδα; 🤪 Μάλλον δε πρόσεξες καλά τα δεκαδιά... 0.35 λέει, όχι 0.035. Το οικιακό είναι διπλάσια τιμή από τα σταθερά της ΔΕΗ. Για το επαγγελματικό δε το συζητάω, καλύτερα λουκέτο παρά αυτό το πρόγραμμα.

Ωχ . Δικαιο  έχεις. Δεν το πρόσεξα. Το ειδα βιαστικά,και δεν προσεξα την ελλειψη του μηδενικου μετα την υποδιαστολή.Χαχαχαχαχαχ 

Επεξ/σία από xraxra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Έχω ενεργοποιήσει το myhomeonline πριν την αύξηση στις 0.17 τη kWh.

Θέλω να ρωτήσω για τη κατανάλωση στις υκω.

Αν ξεπεράσεις τις 2000 το τετράμηνο λέει πως πάει 0.085.

αυτό φαντάζομαι δεν αλλάζει όσες και αν κάψεις μετά σωστά;

έχω νυχτερινό.

Επίσης, είναι καλύτερο να αφήνω να έρχεται έναντι η να δηλώνω κάθε μήνα τις kWhs;

για κάποιο λόγο νομίζω πως ο εκκαθαριστικός κάθε μήνα είναι χειρότερος..🤔

 

 

Επεξ/σία από Jupiterr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Jupiterr είπε

Αν ξεπεράσεις τις 2000 το τετράμηνο λέει πως πάει 0.085.

αυτό φαντάζομαι δεν αλλάζει όσες και αν κάψεις μετά σωστά;

ναι, στο ημερήσιο

2 λεπτά πριν, Jupiterr είπε

έχω νυχτερινό

0,03 πάνε οι ΥΚΩ μετά τις 2000kw

γενικά σπρώξε στο νυχτερινό ότι μπορείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να μην ποστάρω σε λάθος μέρος........

Είμαι συνδρομητής στην Elpedison και τον Μάρτιο του 2021, ανανέωσα το συμβόλαιο μου για δυο χρόνια μέχρι το Μάρτιο του 2023. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει οικονομική χρεώση σε  ημερήσια και νυκτερινή κατανάλωση και ένα πάγιο για προστασία από την ρήτρα αναπροσαρμογής. Με όλα αυτά που γίνονται με ενημέρωσαν πριν 10 μέρες ότι σε 60 μέρες πρέπει να συμφωνήσω στο ίδιο πρόγραμμα χωρίς την ρήτρα αναπροσαρμογής ή σε κάποια άλλο ή να πάω σε άλλο πάροχο. 

 

Ξέρει κάποιος να μου πει αν μπορούν μονομερώς να αλλάξουν το πρόγραμμα και αν ναι, είναι νόμιμο? 

Το καταπίνω και ψάχνω αλλού ή ξέρει κάποιος να μου πει πως να κινηθώ?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, zxcv είπε

Ξέρει κάποιος να μου πει αν μπορούν μονομερώς να αλλάξουν το πρόγραμμα και αν ναι, είναι νόμιμο? 

ναι μετά απο 6 μήνες αρχικής υπογραφής μπορούν να κάνουν αλλαγές ,φυσικά φεύγεις αζημίως

8 λεπτά πριν, zxcv είπε

Το καταπίνω και ψάχνω αλλού ή ξέρει κάποιος να μου πει πως να κινηθώ?

πάρε γραπτώς το διάστημα που έχεις αποχώρηση αζημίως ωστε είτε να παραμείνεις και να εξαντλήσεις το περιθώριο , είτε να αλλάξεις πρόγραμμα

άσχημη περίοδος γενικότερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zxcv είπε

Είμαι συνδρομητής στην Elpedison και τον Μάρτιο του 2021, ανανέωσα το συμβόλαιο μου για δυο χρόνια μέχρι το Μάρτιο του 2023. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει οικονομική χρεώση σε  ημερήσια και νυκτερινή κατανάλωση και ένα πάγιο για προστασία από την ρήτρα αναπροσαρμογής. Με όλα αυτά που γίνονται με ενημέρωσαν πριν 10 μέρες ότι σε 60 μέρες πρέπει να συμφωνήσω στο ίδιο πρόγραμμα χωρίς την ρήτρα αναπροσαρμογής ή σε κάποια άλλο ή να πάω σε άλλο πάροχο. 

Ξέρει κάποιος να μου πει αν μπορούν μονομερώς να αλλάξουν το πρόγραμμα και αν ναι, είναι νόμιμο?

Είναι σαφώς παράνομο. Πρόκειται για αθέτηση συμβατικής υποχρέωσης, της διάρκειας του συμβολαίου.

Εδώ μέσα, διάφοροι διατείνονται ότι τα συμβόλαια δεν ισχύουν πάνω από 6 μήνες, για τις υποχρεώσεις των εταιριών, ενώ ισχύουν για τις υποχρεώσεις των καταναλωτών, σύμφωνα με το κάθε συμβόλαιο. Πολύ περίεργη αντίληψη. Το να φύγει κανείς αζημίως από ένα πρόγραμμα που τον συμφέρει πρόκειται βέβαια για πολύ μεγάλη ζημία, το αζημίως είναι απλά κοροϊδευτικό.

Γενικά όμως, κανείς δεν έχει βρει δίκιο με τη συγκεκριμένη περίπτωση. Εγώ επίσης. Τα ποσά φυσικά αξίζουν τα δικαστικά έξοδα, αλλά στην Ελλάδα δεν μπορεί κανείς να εμπιστευθεί δικηγόρους και δικαστήρια, όσο δίκιο και να έχει.

Επίσης δεν ξέρω αν αυτό έχει συμβεί και σε άλλους παρόχους ρεύματος ή μόνο στην elpedison. Αν ξέρει κανείς ας ενημερώσει σε ποιούς (πχ ΔΕΗ κλπ). Ωστε να ξέρει κανείς ποιοι τηρούν τα συμβόλαια, και ποιοι όχι.

1 ώρα πριν, zxcv είπε

να συμφωνήσω στο ίδιο πρόγραμμα χωρίς την ρήτρα αναπροσαρμογής

προφανώς εννοείς "το πρόγραμμα που περιλαμβάνει ρήτρα αναπροσαρμογής".

Επεξ/σία από Περρυ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zxcv είπε

Ξέρει κάποιος να μου πει αν μπορούν μονομερώς να αλλάξουν το πρόγραμμα και αν ναι, είναι νόμιμο? 

Ναι φυσικα και ειναι νομιμο κι οπως σου ειπε ο korakios μπορεις να φυγεις αζημιως.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Περρυ είπε

Είναι σαφώς παράνομο. Πρόκειται για αθέτηση συμβατικής υποχρέωσης, της διάρκειας του συμβολαίου.

Εδώ μέσα, διάφοροι διατείνονται ότι τα συμβόλαια δεν ισχύουν πάνω από 6 μήνες, για τις υποχρεώσεις των εταιριών, ενώ ισχύουν για τις υποχρεώσεις των καταναλωτών, σύμφωνα με το κάθε συμβόλαιο. Πολύ περίεργη αντίληψη. Το να φύγει κανείς αζημίως από ένα πρόγραμμα που τον συμφέρει πρόκειται βέβαια για πολύ μεγάλη ζημία, το αζημίως είναι απλά κοροϊδευτικό.

Γενικά όμως, κανείς δεν έχει βρει δίκιο με τη συγκεκριμένη περίπτωση. Εγώ επίσης. Τα ποσά φυσικά αξίζουν τα δικαστικά έξοδα, αλλά στην Ελλάδα δεν μπορεί κανείς να εμπιστευθεί δικηγόρους και δικαστήρια, όσο δίκιο και να έχει.

Επίσης δεν ξέρω αν αυτό έχει συμβεί και σε άλλους παρόχους ρεύματος ή μόνο στην elpedison. Αν ξέρει κανείς ας ενημερώσει σε ποιούς (πχ ΔΕΗ κλπ). Ωστε να ξέρει κανείς ποιοι τηρούν τα συμβόλαια, και ποιοι όχι.

προφανώς εννοείς "το πρόγραμμα που περιλαμβάνει ρήτρα αναπροσαρμογής".

Ο νόμος τους δίνει το δικαίωμα για αλλαγή τιμολόγησης μετά το εξάμηνο. Δεν κανουν κάτι παράνομο οι πάροχοι μην τα μπλέκουμε. Απλώς εκμεταλλεύονται τη νομοθεσία. Φυσικά το νόμιμο δεν είναι πάντα και το ηθικό.

Κι εγώ στην ΕΦΑ πήρα ειδοποίηση για αλλαγή στις τιμες και μάλιστα πολύ πριν τη συμπλήρωση του εξαμήνου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zxcv είπε

Ελπίζω να μην ποστάρω σε λάθος μέρος........

Είμαι συνδρομητής στην Elpedison και τον Μάρτιο του 2021, ανανέωσα το συμβόλαιο μου για δυο χρόνια μέχρι το Μάρτιο του 2023. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει οικονομική χρεώση σε  ημερήσια και νυκτερινή κατανάλωση και ένα πάγιο για προστασία από την ρήτρα αναπροσαρμογής. Με όλα αυτά που γίνονται με ενημέρωσαν πριν 10 μέρες ότι σε 60 μέρες πρέπει να συμφωνήσω στο ίδιο πρόγραμμα χωρίς την ρήτρα αναπροσαρμογής ή σε κάποια άλλο ή να πάω σε άλλο πάροχο. 

 

Ξέρει κάποιος να μου πει αν μπορούν μονομερώς να αλλάξουν το πρόγραμμα και αν ναι, είναι νόμιμο? 

Το καταπίνω και ψάχνω αλλού ή ξέρει κάποιος να μου πει πως να κινηθώ?

Ευχαριστώ

Ποσο πληρώνεις και πόσο σε πάνε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jupiterr είπε

αυτό φαντάζομαι δεν αλλάζει όσες και αν κάψεις μετά σωστά;

Επίσης, είναι καλύτερο να αφήνω να έρχεται έναντι η να δηλώνω κάθε μήνα τις kWhs;

για κάποιο λόγο νομίζω πως ο εκκαθαριστικός κάθε μήνα είναι χειρότερος..🤔

(ΝΟΜΙΖΩ πως η τιμή που έδωσες για τις ΥΚΩ είναι μόνο για τις ημερήσιες κι ο korakios σου είπε το 0,03 για τις 'νυχτερινές'. Προσπάθα -όπως σου είπε- να καταναλώνεις όσο περισσότερο στα "νυχτερινά" ωράρια. Τα οποία ξανατσέκαρέ τα, πολλοί τα μπερδεύουν καθώς διαφέρουν χειμώνα και καλοκαίρι και τα έχουν στο μυαλό τους ανάποδα με αποτέλεσμα να πηγαίνουν στράφι)

Για ποιον ακριβώς λόγο πιστεύεις ότι είναι καλύτερα να μην έχεις κάθε μήνα λογαριασμό; (Ίσα-ίσα, θα έλεγα εγώ, που ξέρεις καλύτερα πώς πάει το πράμμα, και δεν έχεις "εκπλήξεις" μαζεμένες στο 4μηνο...). Και δεν είναι εκκαθαριστικός ανά μήνα - απλώς δίνεις εσύ συγκεκριμένες κιλοβατώρες αντί να βάζουν αυτοί "εικονικές" και τα έναντί σου βγαίνουν με βάση αυτές που δήλωσες εσύ...

51 λεπτά πριν, zxcv είπε

Είμαι συνδρομητής στην Elpedison και τον Μάρτιο του 2021, ανανέωσα το συμβόλαιο μου για δυο χρόνια μέχρι το Μάρτιο του 2023. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει οικονομική χρεώση σε  ημερήσια και νυκτερινή κατανάλωση και ένα πάγιο για προστασία από την ρήτρα αναπροσαρμογής. Με όλα αυτά που γίνονται με ενημέρωσαν πριν 10 μέρες ότι σε 60 μέρες πρέπει να συμφωνήσω στο ίδιο πρόγραμμα χωρίς την ρήτρα αναπροσαρμογής ή σε κάποια άλλο ή να πάω σε άλλο πάροχο. 

Ξέρει κάποιος να μου πει αν μπορούν μονομερώς να αλλάξουν το πρόγραμμα και αν ναι, είναι νόμιμο? 

Το καταπίνω και ψάχνω αλλού ή ξέρει κάποιος να μου πει πως να κινηθώ?

...αυτό με το περί "οικονομικής χρέωσης" και δη το περί "παγίου για....προστασία από αναπροσαρμογή", προσωπικά δεν το καλοκατάλαβα...Τί ακριβώς εννοείς; Είσαι σε πρόγραμμα σταθερής, ή κυμαινόμενης χρέωσης; Πόσο λέει (έστω η ανάλυση των λογαριασμών) ότι πληρώνεις την kWh; Γιατί εγώ υποψιάζομαι πως είσαι σε κυμαινόμενο, και το "πάγιο" είναι το "άνω" και "κάτω (...που αυτό ποτέ δεν το λαμβάνουν υπ' όψη, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία...)" όριο, πράγμα που σημαίνει ότι "δεν ενεργοποιεί ο πάροχος την ρήτρα αναπροσαρμογής τιμών, αν δεν ξεπεράσει η τιμή χονδρικής το (άνω) όριο" (...το οποίο συνήθως είναι στα 40 με 60€/ΜWh)... Ξεκαθάρισέ το μας (ίσως ο ευκολότερος τρόπος είναι ν' ανεβάσεις έναν λογαριασμό όπου θα έχεις σβήσει προσωπικά στοιχεία).

Ακόμη πιο μπερδευτικό είναι το επόμενο που είπες, το οποίο μοιάζει σαν να είσαι τελικά σε ΣΤΑΘΕΡΟ, με τιμές που συμφέρουν εσένα πλέον και καθόλου την Ελπέντισον και γι' αυτό είχες την ειδοποίηση,,,,αλλά να λέει "να συμφωνήσεις στο,,,ίδιο πρόγραμμα" "χωρίς την ρήτρα"....; Τελείως σαλάτα μου κάνουν όλα αυτά (και προφανώς "δεν φταις" - η συντριπτική πλειονότητα δεν καταλαβαίνει πού είναι και τί πληρώνει...), γιατί έτσι όπως το λες, είναι σαν να σου,,,ζητάνε πρόωρη ανανέωση συμβολαίου, ΑΠΛΩΣ (πράγμα που δεν παίζει...). Λογαριασμός και τιμοκατάλογος συμβολαίου θα βοηθούσαν.

Κατά τ' άλλα, ναι μπορούν (6 μήνες από την υπογραφή και μετά) να σου αλλάξουν ΤΙΜΕΣ (όχι άλλους όρους όμως όπως πχ ρήτρα αποχώρησης ή διάρκεια συμβολαίου) - πράγμα όμως που δίνει και σε εσένα ένα (προφανές) δικαίωμα : να φύγεις χωρίς να πληρώσεις ρήτρα αποχώρησης. Πράγμα που όπως έχουν τα πράγματα, μάλλον σε βολεύει ούτως ή άλλως να κάνεις, και να πας σε σταθερό της ΔΕΗ, που αυτή τη στιγμή είναι καλύτερο από αυτό που θέλει να σου "επιβάλλει" η Ελπέντισον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

2 ώρες πριν, zxcv είπε

Ξέρει κάποιος να μου πει αν μπορούν μονομερώς να αλλάξουν το πρόγραμμα και αν ναι, είναι νόμιμο? 
 

Ναι, μετά τους 6 μήνες μπορούν να κάνουν τροποποίηση όρων ή τιμών με δικαίωμα αποχώρησης αζημίως. Το γράφει ο κώδικας προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας.

Αγνοείς τον Πέρρυ για να μη κάψεις τζάμπα εγκεφαλικά κύτταρα.

Παρεπιμπτόντως αν οι πάροχοι δεν είχαν το δικαίωμα να τροποποιούν τα σταθερά προγράμματα μετά το 6μηνο, θα είχαμε τέτοιες εξωφρενικές τιμές εδώ και χρόνια γιατί κανείς δε θα αναλάμβανε το ρίσκο. Ή πολύ απλά οι προσφερόμενες συμβάσεις θα ήταν 6μηνες και όχι για 1-2 χρόνια.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Περρυ είπε

Εδώ μέσα, διάφοροι διατείνονται ότι τα συμβόλαια δεν ισχύουν πάνω από 6 μήνες, για τις υποχρεώσεις των εταιριών, ενώ ισχύουν για τις υποχρεώσεις των καταναλωτών, σύμφωνα με το κάθε συμβόλαιο. Πολύ περίεργη αντίληψη. 

Πολλές περίεργες αντιλήψεις μαζεμένες εγώ βλέπω... Πχ ως δια μαγείας θεωρείται δεδομένη η ενημέρωση των δελτίων περί "αυξημένων τιμών χονδρικής" γενικότερα, δίχως ποσοτικό ή χρονικό προσδιορισμό, ενώ πχ η ενημέρωση περί των αυτεπάγγελτων παρεμβάσεων του συνήγορου του καταναλωτή, την έρευνα της επιτροπής κεφαλαιαγοράς, κατευθυντήριες οδηγίες της ΡΑΕ προς τους παρόχους κλπ κλπ αυτά θάβονται "στις έσω σελίδες". 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...