Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Πρόσφατα έμαθα από φίλο πως μέχρι τις 2 Δεκ υπήρχε η δυνατότητα να κλειδωθεί η τιμή της ΔΕΗ στα 0,11 και 0,78. Δυστυχώς δεν την πρόλαβα αυτή την ημερομηνία οπότε τώρα τρέχω να προλάβω τα σπασμένα και να δω αν με συμφέρει άλλο πρόγραμμα της ΔΕΗ ή άλλος πάροχος.

Για δύο διαφορετικά σπίτια το ένα είναι Γ1Ν Οικιακό το άλλο είναι Γ21 επαγγελματικό (κοινόχρηστο που τροφοδοτεί και οικία).

1. Στον λογαριασμό που εκδόθηκε 23/7/21 υπάρχει ενημέρωση για την ρήτρα αναπροσαρμογής την οποία την χρεώνομαι στον εκκαθαριστικό με έκδοση 27/9/21. Για το συγκεκριμένο θέμα απ' όσο διάβασα γίνονται καταγγελίες με αίτημα πίστωσης του ποσού αναπροσαρμογής. Απ' ότι καταλαβαίνω εφ' όσον υπήρξε ενημέρωση στις 23/7 και χρεώθηκα στις 27/9, δεν εμπίπτω στην κατηγορία που μπορώ να κάνω την καταγγελία, σωστά;

 

2. Όσον αφορά την αύξηση στις kwh που επίκειται, ισχύει πως αυτά τα τιμολόγια θα πάνε στα 0,18/kwh αν δεν είχες κλειδώσει την τιμή μέχρι τις 2-Δεκ συν τις ρήτρες αναπροσαρμογής;

 

3α. Όσον αφορά το excel του korakios για να συγκρίνω τιμές μεταξύ παρόχων και τιμολογίων, βάζω στο πρώτο φύλλο τις kwh ανά τετράμηνο και στη συνέχεια ελέγχω τις τιμές από όλα τα προγράμματα ακόμα και στα επόμενα φύλλα (οικιακά με ρήτρα, επαγγελματικά);

3β. Επειδή ο λογαριασμός εκδίδεται κάθε 23-27 του μήνα, το διάστημα 1/1/21 - 26/1/21 περιλαμβάνεται στον τελευταίο λογαριασμό του 2020. Να το αγνοήσω αυτό μιας και δεν μπορώ να πάρω την αναλογία της κατανάλωσης για το διάστημα αυτό απ' τον τελευταίο λογαριασμό του 2020; Επίσης δεν έχω το εκκαθαριστικό για το τελευταίο τετράμηνο του 2021. Να βάλω σαν εκτίμηση την κατανάλωση του 2020;

3γ. Στο excel του korakios για την συμπλήρωση της κατανάλωσης, βάζω τις καταναλώσεις μόνο του εκκαθαριστικού λογαριασμού ή το άθροισμα του έναντι με τον εκκαθαριστικό για το ίδιο τετράμηνο;

3δ. Το επαγγελματικό τιμολόγιο μπορεί και αυτό να αλλάξει π.χ. σε οικιακό με ρήτρα ή χωρίς αν αυτό συμφέρει;

 

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά οι λογαριασμοί της ΔΕΗ είναι ένα χάος και δεν το 'χω.

Επεξ/σία από MiJ16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, xraxra είπε

Ειναι δυνατόν τέτοιες τιμές? Που είναι η παγίδα?

Δεν το πιστεύεις ε; Too good to be true το 0,35 η κιλοβατώρα που αν ξεχαστείς ή κάτι πάει στραβά ανεβαίνει στο 0,50, ετσι; Πού υπογράφω;

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Για το επαγγελματικό δε το συζητάω, καλύτερα λουκέτο παρά αυτό το πρόγραμμα.

Δεν ξέρω για εσάς, αλλά με τέτοιες τιμές η φυλακή ως ιδέα αρχίζει και μοιάζει ιδιαιτέρως ελκυστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HERTHAN είπε

Η παγιδα ειναι στο παγιο......παντα εκει ειναι το κολπο.:P

Η παγίδα είναι στο όνομα της εταιρείας. Protergia γράφει στο site, Katergia στο συμβόλαιο που σου δίνουν να υπογράψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MiJ16 είπε

1. Στον λογαριασμό που εκδόθηκε 23/7/21 υπάρχει ενημέρωση για την ρήτρα αναπροσαρμογής την οποία την χρεώνομαι στον εκκαθαριστικό με έκδοση 27/9/21.

η χρέωση πρέπει να ξεκινά μετά απο 60 μέρες της ειδοποίησης

2 λεπτά πριν, MiJ16 είπε

2. Όσον αφορά την αύξηση στις kwh που επίκειται, ισχύει πως αυτά τα τιμολόγια θα πάνε στα 0,18/kwh αν δεν είχες κλειδώσει την τιμή μέχρι τις 2-Δεκ συν τις ρήτρες αναπροσαρμογής;

δεν κατάλαβα , αλλά αν λες για της ΔΕΗ στο άλλο θέμα

3 λεπτά πριν, MiJ16 είπε

3α. Όσον αφορά το excel του korakios για να συγκρίνω τιμές μεταξύ παρόχων και τιμολογίων, βάζω στο πρώτο φύλλο τις kwh ανά τετράμηνο και στη συνέχεια ελέγχω τις τιμές από όλα τα προγράμματα ακόμα και στα επόμενα φύλλα (οικιακά με ρήτρα, επαγγελματικά);

αν θες ρητροπρόγραμμα για κάποιο λόγο ή αν θες επαγγελματικά

4 λεπτά πριν, MiJ16 είπε

3β. Επειδή ο λογαριασμός εκδίδεται κάθε 23-27 του μήνα, το διάστημα 1/1/21 - 26/1/21 περιλαμβάνεται στον τελευταίο λογαριασμό του 2020. Να το αγνοήσω αυτό μιας και δεν μπορώ να πάρω την αναλογία της κατανάλωσης για το διάστημα αυτό απ' τον τελευταίο λογαριασμό του 2020;

ναι

4 λεπτά πριν, MiJ16 είπε

3γ. Στο excel του korakios για την συμπλήρωση της κατανάλωσης, βάζω τις καταναλώσεις μόνο του εκκαθαριστικού λογαριασμού ή το άθροισμα του έναντι με τον εκκαθαριστικό για το ίδιο τετράμηνο;

μόνο εκκαθαριστικό

5 λεπτά πριν, MiJ16 είπε

3δ. Το επαγγελματικό τιμολόγιο μπορεί και αυτό να αλλάξει π.χ. σε οικιακό με ρήτρα ή χωρίς αν αυτό συμφέρει;

δεν ξέρω

 

1 ώρα πριν, itmaster99 είπε

Είναι κατάλληλη στιγμή να ζητήσω την παρέμβαση της ΡΑΕ μέσα από το αίτημα? με κόκκινο κουμπί και προσθήκη νέου σχολίου ? ( να αναφέρω το παραπάνω τηλεφώνημα ή όχι ? ) Αυτός είναι ο τρόπος ή γίνεται διαφορετικά ?

να το αναφέρεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τώρα, πολύ κακώς που η Katergia το δίνει μόνο με 12μηνη δέσμευση. Τέτοιες τιμές πρέπει να τις κλειδώνεις για όσο μεγαλύτερο διάστημα γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ποια παγίδα; 🤪 Μάλλον δε πρόσεξες καλά τα δεκαδιά... 0.35 λέει, όχι 0.035. Το οικιακό είναι διπλάσια τιμή από τα σταθερά της ΔΕΗ. Για το επαγγελματικό δε το συζητάω, καλύτερα λουκέτο παρά αυτό το πρόγραμμα.

μέχρι 15/1 η ευκαιρία , είδες κάτι ήξερα και δεν το έσβησα απο τα επαγγελματικά, το ξαναέβγαλε σε προνομιακή τιμή μιας και είναι μεγαλοπαραγωγός 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

το ξαναέβγαλε σε προνομιακή τιμή μιας και είναι μεγαλοπαραγωγός 😂

Αν δεν ηταν δηλαδη θα σου εβγαζε και δανειο οπως η τραπεζα για να πληρωνεις τους λογαριασμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Αν δεν ηταν δηλαδη θα σου εβγαζε και δανειο οπως η τραπεζα για να πληρωνεις τους λογαριασμους.

αν η τράπεζα έπαιρνε ρεύμα απο την εταιρία , θα σου έκανε και με χαμηλό επιτόκιο 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, korakios είπε

η χρέωση πρέπει να ξεκινά μετά απο 60 μέρες της ειδοποίησης

Ok, θα κοιτάξω την διαδικασία καταγγελίας που έχεις στην υπογραφή σου.

21 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν κατάλαβα , αλλά αν λες για της ΔΕΗ στο άλλο θέμα

Ναι, αναφέρομαι στην ΔΕΗ. Οκ, θα το δω στο άλλο θέμα. Μπορεί να μην ισχύει στην περίπτωση μου αυτό που λέω.

21 λεπτά πριν, korakios είπε

αν θες ρητροπρόγραμμα για κάποιο λόγο ή αν θες επαγγελματικά

Επισυνάπτω το excel με τις κιλοβατόρες για την περίπτωση μου. Ένα για το Γ1Ν (τριφασικό) και ένα για το Γ21Ν (μονοφασικό). Αν καταλαβαίνω σωστά, στην περίπτωση του Γ1Ν συμφέρει να παω στο ΔΕΗ myhome online αφού η διαφορά είναι μεγάλη σε σχέση με το Γ1Ν (στο δεύτερο φύλλο γράφει ΓΝ1. Είναι το ίδιο με το Γ1Ν;).

Όσον αφορά το επαγγελματικό Γ21 (επισυνάπτεται) βλέπω πως στο excel δεν αναφέρεται χρέωση παγίου ενώ έχω, αλλά και η χρέωση kwh στο excel είναι διαφορετική απ' αυτή που βλέπω στο λογαριασμό προ φπα (0,12269). Επίσης αν αθροίσω τους λογαριασμούς μου δεν φτάνω σε καμία περίπτωη το σύνολο έτους 1352 που αναφέρει το excel. Κάνω κάτι λάθος;G1N.xlsx

G21-Epagelmatiko.xlsx

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MiJ16 είπε

Αν καταλαβαίνω σωστά, στην περίπτωση του Γ1Ν συμφέρει να παω στο ΔΕΗ myhome online αφού η διαφορά είναι μεγάλη σε σχέση με το Γ1Ν

είμαστε offtopic , αλλά ναι , με την παρούσα χοντρική και την άγνωστη επιδότηση

6 λεπτά πριν, MiJ16 είπε

στο δεύτερο φύλλο γράφει ΓΝ1. Είναι το ίδιο με το Γ1Ν;).

ναι , τυπογραφικό

7 λεπτά πριν, MiJ16 είπε

Όσον αφορά το επαγγελματικό Γ21 (επισυνάπτεται) βλέπω πως στο excel δεν αναφέρεται χρέωση παγίου ενώ έχω,

βάλε εσύ το πάγιο στο αντίστοιχο πεδίο

7 λεπτά πριν, MiJ16 είπε

αλλά και η χρέωση kwh στο excel είναι διαφορετική απ' αυτή που βλέπω στο λογαριασμό προ φπα (0,12269)

35% και φυσικά πρέπει να μαντέψεις την ΤΕΑ (χοντρική) του έτους και το ποσό και για πόσο και τα κριτήρια της κρατικής επιδότησης

9 λεπτά πριν, MiJ16 είπε

Επίσης αν αθροίσω τους λογαριασμούς μου δεν φτάνω σε καμία περίπτωη το σύνολο έτους 1352 που αναφέρει το excel. Κάνω κάτι λάθος;

δεν είχες ρήτρα μέχρι 5/8

12 λεπτά πριν, MiJ16 είπε

και ένα για το Γ21Ν (μονοφασικό)

δεν έχω δυστυχώς νυχτερινο επαγγελματικό , αρκέσου στο περίπου με ημερήσιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Το κόλπο πλέον είναι και στα δημοτικά τέλη. 😆

...γελάς, προφήτη; Στον τελευταίο λογαριασμό, η Βολτέρα(ς) μου έβαλε 11 τετραγωνικά  επιπλέον στα δημοτικά...

ΜΠΡΕΪΣ ΓΙΟΡΣΕΛΒΣ

1 ώρα πριν, xraxra είπε

Ειναι δυνατόν τέτοιες τιμές? Που είναι η παγίδα?   Είναι δυνατόν τέτοια παγίδα; Πού είναι οι τιμές;

fixed 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, washcloud είπε

...γελάς, προφήτη; Στον τελευταίο λογαριασμό, η Βολτέρα(ς) μου έβαλε 11 τετραγωνικά  επιπλέον στα δημοτικά...

ΜΠΡΕΪΣ ΓΙΟΡΣΕΛΒΣ

Εννούσα αυτό. 😄

Στο δικό σου θέμα...
 

Spoiler

 

ΤΑΠ και ΔΦ πάνε βάσει τετραγωνικών συμβολαίου.

ΔΤ χρεώνει ο Δήμος όσο θέλει, είτε με μειωμένο είτε με αυξημένο συντελεστή.

Δεν είναι επί του θέματος... πάρε τηλ στο Προσόδων για διευκρινίσεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MiJ16 είπε

 Όσον αφορά την αύξηση στις kwh που επίκειται, ισχύει πως αυτά τα τιμολόγια θα πάνε στα 0,18/kwh αν δεν είχες κλειδώσει την τιμή μέχρι τις 2-Δεκ συν τις ρήτρες αναπροσαρμογής;

Τα έχεις μπερδέψει λίγο : ήδη ΠΗΓΑΝ στις νέες τιμές (0,18 το Home Enter και 0,17 το Home Online, οι τιμές της "ημερήσιας" κυλοβατώρας, και λίγο πιο κάτω της "νυχτερινής") από την 3η Δεκέμβρη. ΑΝ γίνει κι άλλη αύξηση, θα γίνει από την πρωτοχρονιά και μετά.

Επίσης, αυτά είναι προγράμματα "σταθερής χρέωσης" και όχι κυμαινόμενης -> όπως αυτά με την "ρήτρα (αναπροσαρμογής χρεώσεων τιμής προμήθειας)". ΔΕΝ σου έρχεται κάτι "έξτρα" (όπως η "ρήτρα"), αλλά όσα έχεις συμφωνήσει αρχικά (πχ 0,18 η κιλοβατώρα).

8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

ΤΑΠ και ΔΦ πάνε βάσει τετραγωνικών συμβολαίου.

ΔΤ χρεώνει ο Δήμος όσο θέλει, είτε με μειωμένο είτε με αυξημένο συντελεστή.

Δεν είναι επί του θέματος... πάρε τηλ στο Προσόδων για διευκρινίσεις.

 

 

Spoiler

Ξέρω ρε συ. Μεταξύ σοβαρού και αστείου το είπα (παρ' ό,τι ΟΝΤΩΣ είναι αλλαγμένα). ΔΕΝ ξέρω πώς το καταφέρανε, αλλά το μισθωτήριο (ανανεωμένο από Ιούλιο) αναφέρει τα συνήθη τετραγωνικά. Υποψιάζομαι πως απλά η ιδιοκτήτρια έκανε στο taxis τον Σεπτέμβρη διόρθωση τετραγωνικών (έβαλε και τους "βοηθητικούς χώρους") επειδή χήρεψε και ανέλαβε αυτή και θα θέλει "να είναι καθαρή",,,αλλά την ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ πώς την κάνανε, μου κάνει εντύπωση - εκτός φυσικά κι αν γίνεται αυτόματα (μ' αρέσει εν τω μεταξύ που ο λογισταράς της δεν είπε να κάνει διόρθωση ΚΑΙ στο μισθωτήριο...). Τεσπα, θα το δω...Θενκς.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...