Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, nicksoti είπε

Το τι ήλπιζα και τι ψηλιάστηκα και πως παρασύρθηκα ο μόνος που μπορώ να τα γνωρίζω είμαι εγώ.

..."τρώγεστε" μεταξύ σας χωρίς λόγο. Ο GREGORYMO είναι στην ουσία σαν να λέει "τί ήθελες κι εσύ μέσα στο δάσος νυχτιάτικα", ενώ εσύ λες "αυτό δεν δίνει το δικαίωμα στον άλλο να μου επιτεθεί". Προφανώς κι έχετε κι οι δυο δίκιο, από την σκοπιά που το βλέπετε και κανείς δεν είναι με τις εταιρίες. Ίδια φάση με το δύναται και "προαιρείται" (όπου ΜΙΑ είναι η ουσιαστική ερμηνεία, btw : τους δίνει το δικαίωμα ο Νόμος. Και φυσικά, όποτε τους συμφέρει, θα το ασκήσουν).

Η δική σου οπτική εν τω μεταξύ, στην ουσία πάει με "λογική" και "ηθική υποχρέωση". Την υποχρέωση που είχαν οι πάροχοι, και γιατί όχι και το κράτος, από την στιγμή που φάνηκε να ξεφύγει διακριτά το πράγμα (μέσα καλοκαιριού), μέχρι και ανθρώπους με ντουντούκες στον δρόμο να βγάλουν, να ενημερωθεί ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ και ουσιαστικά και η τελευταία γιαγιά αγκαλιά με αφυγραντήρες και σόμπες αλογόνου για το τί πιθανώς έρχεται (ειδικά από την στιγμή που δεν υπήρχαν προαποφασισμένα/κλειδωμένα συμβόλαια από τους παρόχους). Αλλά αυτό θα συνέβαινε σε μια κοινωνία πρόνοιας (εδώ κατακάηκε ο κόσμος το καλοκαίρι και δεν άνοιξε ρουθούνι), κι όχι στη ζούγκλα που ζούμε. Το αν θα έπρεπε η "ηθική" αυτή υποχρέωση να είναι και νομικά κατοχυρωμένη, είναι άλλο πάλι καπέλο, όπως άλλο είναι για τις περιπτώσεις που προβλέπεται τί ακριβώς εφαρμήστηκε και τί όχι. Αλλά εδώ μιλάμε για καταστάσεις όπου πχ η Volterra που και εγώ είμαι, κοίταξε να την βγάλει απλώς με "ψιλά γράμματα" στα χαρτιά των λογαριασμών, να είναι δηλαδή "εντάξει" ΜΟΝΟ στο τυπικό του πράγματος, για να είναι νομικά καλυμμένη. Και ποιος διάβαζε ή καταλάβαινε αυτά που έγραφε, όταν ο μέσος Έλληνας δεν είναι καν "εκπαιδευμένος" να το κάνει; Κι αν κάποιος πει "να το κυνηγήσει" ΠΙΟ γενικά, υποθέτω πως θα επικαλεστούν (όλοι) μέχρι και το ότι έπαιζε στις ειδήσεις το θέμα "μεγάλες αυξήσεις στο ρεύμα", από το καλοκαίρι.....

Όσο για το ποσό της "ρήτρας" που σου ήρθε, επειδή όπως είδα είμαστε σχεδόν ΑΚΡΙΒΩΣ στα ίδια (καταναλώσεις, κιλοβατώρα, περίοδος κλπ), θα σου πω πως μάλλον είναι σωστό. Εγώ βέβαια την γλύτωσα - προφανώς όχι στην ολότητά της - γιατί πρόλαβα προ 2 εβδομάδων και μπήκα ("απ' το παράθυρο" κι όλας) σ' ένα παλιότερό τους σταθερό που βγαίνει 0,10 με την επιδότηση και τελικά με τιμολόγησαν με βάση αυτό και όχι το κυμαινόμενο που κανονικά ήμουν από πέρσι, αλλά υπολόγισα ότι η αναπροσαρμογή που θα ερχόταν θα ήταν στα επίπεδα που είπες εσύ ότι σου ήρθε. Και ΔΕΝ στο λέω για να πεις "ε καλά τότε", αλλά απλά για να μην έχεις "αμφιβολίες". Κατά τ' άλλα, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ να δοκιμάσεις τις καταγγελίες μέσω ΣτΚ και κυρίως ΡΑΕ, που σου είπε κι ο korakios. Nα τις διατυπώσεις στοχευμένα όμως, γιατί άλλο το "μου ήρθαν πολλά μαζεμένα λόγω 8μήνου" κι άλλο το "δεν ήξερα Χριστό για τέτοιες χρεώσεις". Επίσης δεν ξέρω αν το να δεχτείς τον "διακανονισμό" που σου πρότειναν για την αποπληρωμή, σε κάνει να χάνεις πατήματα περαιτέρω "κυνηγήματος". Όπως δεν ξέρω αν έχει βάρος κάποιο επιχείρημα τύπου "δεν είναι ότι ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ/αποδέχομαι την αναπροσαρμογή, αλλά προκειμένου να μείνω χωρίς ρεύμα όσο εξετάζεται η υπόθεσή μου, αναγκαστικά αποδέχτηκα τον διακανονισμό εξόφλησης"...

Επίσης, η περσινή "ρήτρα" που ανέφερες, ήταν μήπως το ETMEAΡ κι όχι ΟΤΣ...; Γιατί στον εκκαθαριστικό του περσινού Δεκέμβρη έχω κι εγώ ένα τέτοιο "30άρι" (30-κάτι τεσπα), όπως εσύ, αλλά ΕΤΜΕΑΡ... 

Και αν τυχόν δεν έχεις νυχτερινό μετρητή κοίτα να βάλεις, γιατί αν κατάλαβα καλά χάνεις συνέχεια την έκπτωση του ΚΟΤ που έχεις δικαιωθεί, λόγω υπέρβασης ορίων κατανάλωσης (οι "νυχτερινές" κιλοβατώρες δεν προσμετρούνται στα όρια ΚΟΤ και κερδίζεις κι απ' τις "ρυθμιζόμενες χρεώσεις" με τον νυχτερινό μετρητή).

 

14 ώρες πριν, xraxra είπε

τι συμφερει αυτη την στιγμή ( ας πουμε μετα τις 1.1). Που να πάει κάποιος?

Και οι 3 αυτην την στιγμή στο nrg fixed που ομως λήγει 28. 2.2021

Α) Παροχή με νυχτερινό με κατανάλωση καθε μήνα τον χειμώνα περιπου 1.000 kw νυχτερινό  και περιπου 250 ημερας (θερμοσυσσωρευτές γάρ). Το καλοκαιρι αρκετά λιγότερη κατανάλωση,με μεγάλη μειωση του νυχτερινού.  

Β) Παροχή με νυχτερινό με πιο νορμάλ κατανάλωση χειμώνα καλοκαιρι. Εδώ μεσος ορος μήνα 210ημερας και 140νυχτας. Περιπου 1400 συνολο το εξάμηνο

Γ) Παροχή σε χώρο με μικρή κατανάλωση. Περιπου 100εως 200 kw τον μήνα.

...μία λογική λέει "περίμενε κι άλλο να δεις πώς θα εξελιχτούν τα πράγματα", από την στιγμή που ούτως ή άλλως ΔΕΝ προλαβαίνεις μετάβαση σε ισχύουσες τιμές Έντερ ΔΕΗ (...όχι έστω χωρίς το περίφημο μπλέξιμο : "-μα υπέγραψα έγκαιρα"  "-ναι το ξέρουμε και το προωθούμε στο αρμόδιο τμήμα" κτλ). Άλλωστε από "αυριομεθαύριο" θα δείξει και τί θα κάνει η ΔΕΗ με τιμολογήσεις/όρους των σταθερών της από 1/1/22. Επίσης από αρχής Φλεβάρη πρέπει να δεις και τίς προθέσεις της NRG (τί θα σου προτείνει γιατην συνέχεια, σε τί τιμές και με τί όρους, για να μη σε χάσει από πελάτη. Αν είναι όλες οι συνδέσεις "της οικογένειας", να τους το τονίσεις κι αυτό, μπας και το λάβουν υπ' όψη).

Α)...οι κιλοβατώρες που δίνεις είναι 4μηνου; Με θερμοσυσσωρευτές, λίγες μου κάνουν...Αν είναι μήνα, σε κάθε περίπτωση απλώς μακρυά από κυμαινόμενα (του οποιουδήποτε). Εκτός φυσικά κι αν μέχρι τότε έχει ξαναγυρίσει η τιμή της χονδρικής σε προ καλοκαιριού '21 επίπεδα. ( . . .).

Γενικά πρέπει να παίξεις την ζαριά "μένω εκεί που είμαι" (αν βέβαια σε συμφέρει) μέχρι εξαντλήσεως του προγράμματος και κοιτάω τί παίζει στην αγορά εκείνη την στιγμή (εγώ τουλάχιστον, αυτό καταλαβαίνω) με χονδρική και τιμές σταθερών όλων των παρόχων. "Λογικά" πάντως ούτε η χονδρική θα έχει πέσει επαρκώς, ούτε θα υπάρχει τότε κάτι συμφερότερο από τα σταθερά της ΔΕΗ (και να τα αυξήσουν από 1/1, μάλλον θα είναι "λίγο"). Πράγμα που καταλήγει στο "γενικά το καλύτερο θα ήταν να είχαν όλες οι συνδέσεις πάει στα σταθερά της ΔΕΗ πριν τις 3/12/21", κι από εκεί και πέρα απλά μακρυά από κυμαινόμενα...

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, geofak είπε

Δίνουν 300kWh/μήνα μόνο με τη χρέωση του παγίου + ρυθμιστικές χωρίς ΟΤΣ. Αν ξεπεράσεις τις 300kWh τότε οι επιπλέον χρεώνονται με 0,23€. Σαν να έχεις κινητό με 300 λεπτά το μήνα κι αν τα ξεπεράσεις σε χρεώνουν. Απλά στους όρους δε βρίσκω αν υπάρχει κάποια παγίδα σε αυτο. 24μηνη δέσμευση.

...δεν έχει παγίδα, απλά από μόνο του είναι "παγίδα" το να ελπίζεις ότι δεν θα ξεπεράσεις τις 300/μήνα. Για κάποιους έστω (όπως με τα κινητά που είπες, που λέγανε "δεν θα μιλάω περισσότερο" και στην πράξη το κάνανε). Αν εσύ είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει περίπτωση να τις ξεπεράσεις, τότε ΟΚ.

...δεύτερη βέβαιη "παγίδα" είναι οι 24 μήνες δέσμευσης με τσιμπημένη ρήτρα αποδεύσμευσης. Στην ΔΕΗ πχ είναιη μισή. Και τέλος, δεν έχεις τα οφέλη νυχτερινού (που αν δεν έχεις νυχτερινό μετρητή, καλύτερη να βάλεις και να πας ΔΕΗ) ούτε τυχόν ΚΟΤ (δες το κι αυτό, μήπως το δικαιούσαι). All-in-all, πιο πολύ συμφέρει το Εντερ ΔΕΗ (και λίγο περισσότερο το Ονλάιν). Με ό,τι ισχύει μέχρι 31/12 φυσικά, αλλά αυτά "δεν ταπρολαβαίνεις", αφού είσαι σε άλλο πάροχο και θα πρέπει εκ των υστέρων να κάνεις διαδικασίες για να σε τιμολογήσουν τελικά με τις μέχρι 31/12 τιμές.

Περί ζαριάς πρόκειται και εσύ θ' αποφασίσεις αν θα την παίξεις :

1) τρέχεις να περάσεις ΔΕΗ αυτές τις μέρες (με πιο "σόφρωνα" επιλογή να πας σε κατάστημα για το Έντερ) και είσαι συνέχεια πάνω από το ebill που θα φτιάξεις για να δεις πότε θα σ' ενεργοποιήσουνε και με ποιές τιμές, και ανάλογα πράττεις μετά...

2)...ΔΕΝ θες "τρεξίματα και άγχος και αβεβαιότητα" και επιλέγεις Volton, AN έχεις την σιγουριά ότι δεν θα περάσεις το όριο των 300 (αν μπορείς να είσαι πάνω απ' το ρολόι της ΔΕΗ για καμμιά βδομάδα τουλάχιστον πριν βγει ο μήνας, καλώς)

 

10 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Θα πληρώνεις δηλαδή βρέξει ξυλιασει 0.2€ την κιλοβατώρα ?

("βρέξει - χιονίσει", το οποίο σημαίνει "σε οποιαδήποτε περίπτωση". Το "ξυλιάσει", ακόμη κι αν λέγεται κάπου - όχι ότι το 'χω ξαναπετύχει - δεν έχει καν νόημα εννοιολογικά. Ανάλογο του "τί κάνεις Γιάννη - κουκιά σπέρνω" που επίσης είναι άκυρη παραποίηση του "καλησπέρα μπάρμπα - κουκιά σπέρνω" που υποννοεί άλλα λέω του θειου μου - άλλα ακούν τ' αυτιά του...)

Επίσης, γιατί "0,20" ;

0,183 βγαίνει (ΕΚΤΟΣ κι αν εννοείς το 0,23 αν ξεπεράσεις το όριο, που μέσος όρος βγαίνει 0,206 - όμως σε τέτοια περίπτωση δεν έχουμε "βρέξει-χιονίσει", αλλά το χειρότερο σενάριο, που προφανώς δεν είναι κι υποχρεωτικό να συμβεί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, μου ήρθε ο παρακάτω λογαριασμός. Με πρόχειρους υπολογισμούς η kWh βγαίνει 0.36 λεπτά.

Εφόσον έχω και αέριο, δεν θα έπρεπε να αναγράφετε το 30% έκπτωση ; 
Τι πάει λάθος είτε στους υπολογισμούς μου είτε στον λογαριασμό ?

 

znt.png.a0eb0d6d37be40b985839aab96665fde.png

znt2.png

Επεξ/σία από RcManiac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, RcManiac είπε

Εφόσον έχω και αέριο, δεν θα έπρεπε να αναγράφετε το 30% έκπτωση ; 

είναι η "Έκπτωση Dual Energy" που θα σου έρθει στον επόμενο λογαριασμό

30,34*0,3=9,1€ (δε θυμάμαι αν περιλαμβάνει το πάγιο, το έχω εκτός)

ρήτρα/kw βγαίνουν 0,257 , τσιμπημένο θα έλεγα (~0,23 ήταν περίπου πριν λίγο διάστημα) η προσαύξηση

15 λεπτά πριν, RcManiac είπε

Με πρόχειρους υπολογισμούς η kWh βγαίνει 0.36 λεπτά.

0,186 σου βγήκε η κιλοβατώρα

Χρέωση προμήθειας + 3,03 €(προηγούμενη Dual έκπτωση) - 9,1€ (τωρινή 30%) δια 354kw που έκαψες

έχεις ειδοποίηση για αποχώρηση αζημίως , καλό είναι να την κάνεις σε κάποιο σταθερό της ΔΕΗ (στο άλλο θέμα)  μιας και άγνωστο απο του χρόνου το ποσό , για πόσο και με τι κριτήρια θα είναι οι επιδοτήσεις και η χοντρική φυσικά

για αέριο αν δεν έχεις κάποιο σταθερό καλύτερα να κάνεις αίτηση στη ΔΕΗ με 0,05 (συνέχεια στο άλλο θέμα μόνο)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τί υπολογισμούς την βγάζεις 0,36;

Αν δεν κάνω λάθος, αφαιρείς πίστωση ΤΕΜ από ποσό ρήτρας/kWh + προσθέτεις την "αρχική τιμή kWh" - άρα επίσης πρόχειρα, γύρω στα 0,20 η kWh για 'σένα.

Όσο για εκείνο το "-30% λόγω αερίου", αν και δεν έχω ιδέα, ΜΗΠΩΣ θα στην πιστώσουν στον επόμενο λογαριασμό (ή και στον εκκαθαριστικό/στον 1ο έναντι μετά τον εκκαθαριστικό)...; Τέτοιου είδους εκπτώσεις κάπως έτσι συνηθίζουν να τις αποδίδουν γενικά οι πάροχοι.

edit : πόσταρε ήδη ο αποπάνω. Δίνεις βάση σε αυτόν.

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα (Ημερίσια + Νυχτερινή + Αναπροσαρμογή ΟΤΣ) / kWh.

Η πίστωση ταμείου ενεργειακής μετάβασης νόμιζα είναι από προηγούμενο λογαριασμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, washcloud είπε

..."τρώγεστε" μεταξύ σας χωρίς λόγο. Ο GREGORYMO είναι στην ουσία σαν να λέει "τί ήθελες κι εσύ μέσα στο δάσος νυχτιάτικα", ενώ εσύ λες "αυτό δεν δίνει το δικαίωμα στον άλλο να μου επιτεθεί". Προφανώς κι έχετε κι οι δυο δίκιο, από την σκοπιά που το βλέπετε και κανείς δεν είναι με τις εταιρίες. Ίδια φάση με το δύναται και "προαιρείται" (όπου ΜΙΑ είναι η ουσιαστική ερμηνεία, btw : τους δίνει το δικαίωμα ο Νόμος. Και φυσικά, όποτε τους συμφέρει, θα το ασκήσουν).

Η δική σου οπτική εν τω μεταξύ, στην ουσία πάει με "λογική" και "ηθική υποχρέωση". Την υποχρέωση που είχαν οι πάροχοι, και γιατί όχι και το κράτος, από την στιγμή που φάνηκε να ξεφύγει διακριτά το πράγμα (μέσα καλοκαιριού), μέχρι και ανθρώπους με ντουντούκες στον δρόμο να βγάλουν, να ενημερωθεί ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ και ουσιαστικά και η τελευταία γιαγιά αγκαλιά με αφυγραντήρες και σόμπες αλογόνου για το τί πιθανώς έρχεται (ειδικά από την στιγμή που δεν υπήρχαν προαποφασισμένα/κλειδωμένα συμβόλαια από τους παρόχους). Αλλά αυτό θα συνέβαινε σε μια κοινωνία πρόνοιας (εδώ κατακάηκε ο κόσμος το καλοκαίρι και δεν άνοιξε ρουθούνι), κι όχι στη ζούγκλα που ζούμε. Το αν θα έπρεπε η "ηθική" αυτή υποχρέωση να είναι και νομικά κατοχυρωμένη, είναι άλλο πάλι καπέλο, όπως άλλο είναι για τις περιπτώσεις που προβλέπεται τί ακριβώς εφαρμήστηκε και τί όχι. Αλλά εδώ μιλάμε για καταστάσεις όπου πχ η Volterra που και εγώ είμαι, κοίταξε να την βγάλει απλώς με "ψιλά γράμματα" στα χαρτιά των λογαριασμών, να είναι δηλαδή "εντάξει" ΜΟΝΟ στο τυπικό του πράγματος, για να είναι νομικά καλυμμένη. Και ποιος διάβαζε ή καταλάβαινε αυτά που έγραφε, όταν ο μέσος Έλληνας δεν είναι καν "εκπαιδευμένος" να το κάνει; Κι αν κάποιος πει "να το κυνηγήσει" ΠΙΟ γενικά, υποθέτω πως θα επικαλεστούν (όλοι) μέχρι και το ότι έπαιζε στις ειδήσεις το θέμα "μεγάλες αυξήσεις στο ρεύμα", από το καλοκαίρι.....

Όσο για το ποσό της "ρήτρας" που σου ήρθε, επειδή όπως είδα είμαστε σχεδόν ΑΚΡΙΒΩΣ στα ίδια (καταναλώσεις, κιλοβατώρα, περίοδος κλπ), θα σου πω πως μάλλον είναι σωστό. Εγώ βέβαια την γλύτωσα - προφανώς όχι στην ολότητά της - γιατί πρόλαβα προ 2 εβδομάδων και μπήκα ("απ' το παράθυρο" κι όλας) σ' ένα παλιότερό τους σταθερό που βγαίνει 0,10 με την επιδότηση και τελικά με τιμολόγησαν με βάση αυτό και όχι το κυμαινόμενο που κανονικά ήμουν από πέρσι, αλλά υπολόγισα ότι η αναπροσαρμογή που θα ερχόταν θα ήταν στα επίπεδα που είπες εσύ ότι σου ήρθε. Και ΔΕΝ στο λέω για να πεις "ε καλά τότε", αλλά απλά για να μην έχεις "αμφιβολίες". Κατά τ' άλλα, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ να δοκιμάσεις τις καταγγελίες μέσω ΣτΚ και κυρίως ΡΑΕ, που σου είπε κι ο korakios. Nα τις διατυπώσεις στοχευμένα όμως, γιατί άλλο το "μου ήρθαν πολλά μαζεμένα λόγω 8μήνου" κι άλλο το "δεν ήξερα Χριστό για τέτοιες χρεώσεις". Επίσης δεν ξέρω αν το να δεχτείς τον "διακανονισμό" που σου πρότειναν για την αποπληρωμή, σε κάνει να χάνεις πατήματα περαιτέρω "κυνηγήματος". Όπως δεν ξέρω αν έχει βάρος κάποιο επιχείρημα τύπου "δεν είναι ότι ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ/αποδέχομαι την αναπροσαρμογή, αλλά προκειμένου να μείνω χωρίς ρεύμα όσο εξετάζεται η υπόθεσή μου, αναγκαστικά αποδέχτηκα τον διακανονισμό εξόφλησης"...

Επίσης, η περσινή "ρήτρα" που ανέφερες, ήταν μήπως το ETMEAΡ κι όχι ΟΤΣ...; Γιατί στον εκκαθαριστικό του περσινού Δεκέμβρη έχω κι εγώ ένα τέτοιο "30άρι" (30-κάτι τεσπα), όπως εσύ, αλλά ΕΤΜΕΑΡ... 

Και αν τυχόν δεν έχεις νυχτερινό μετρητή κοίτα να βάλεις, γιατί αν κατάλαβα καλά χάνεις συνέχεια την έκπτωση του ΚΟΤ που έχεις δικαιωθεί, λόγω υπέρβασης ορίων κατανάλωσης (οι "νυχτερινές" κιλοβατώρες δεν προσμετρούνται στα όρια ΚΟΤ και κερδίζεις κι απ' τις "ρυθμιζόμενες χρεώσεις" με τον νυχτερινό μετρητή).

 

...μία λογική λέει "περίμενε κι άλλο να δεις πώς θα εξελιχτούν τα πράγματα", από την στιγμή που ούτως ή άλλως ΔΕΝ προλαβαίνεις μετάβαση σε ισχύουσες τιμές Έντερ ΔΕΗ (...όχι έστω χωρίς το περίφημο μπλέξιμο : "-μα υπέγραψα έγκαιρα"  "-ναι το ξέρουμε και το προωθούμε στο αρμόδιο τμήμα" κτλ). Άλλωστε από "αυριομεθαύριο" θα δείξει και τί θα κάνει η ΔΕΗ με τιμολογήσεις/όρους των σταθερών της από 1/1/22. Επίσης από αρχής Φλεβάρη πρέπει να δεις και τίς προθέσεις της NRG (τί θα σου προτείνει γιατην συνέχεια, σε τί τιμές και με τί όρους, για να μη σε χάσει από πελάτη. Αν είναι όλες οι συνδέσεις "της οικογένειας", να τους το τονίσεις κι αυτό, μπας και το λάβουν υπ' όψη).

Α)...οι κιλοβατώρες που δίνεις είναι 4μηνου; Με θερμοσυσσωρευτές, λίγες μου κάνουν...Αν είναι μήνα, σε κάθε περίπτωση απλώς μακρυά από κυμαινόμενα (του οποιουδήποτε). Εκτός φυσικά κι αν μέχρι τότε έχει ξαναγυρίσει η τιμή της χονδρικής σε προ καλοκαιριού '21 επίπεδα. ( . . .).

Γενικά πρέπει να παίξεις την ζαριά "μένω εκεί που είμαι" (αν βέβαια σε συμφέρει) μέχρι εξαντλήσεως του προγράμματος και κοιτάω τί παίζει στην αγορά εκείνη την στιγμή (εγώ τουλάχιστον, αυτό καταλαβαίνω) με χονδρική και τιμές σταθερών όλων των παρόχων. "Λογικά" πάντως ούτε η χονδρική θα έχει πέσει επαρκώς, ούτε θα υπάρχει τότε κάτι συμφερότερο από τα σταθερά της ΔΕΗ (και να τα αυξήσουν από 1/1, μάλλον θα είναι "λίγο"). Πράγμα που καταλήγει στο "γενικά το καλύτερο θα ήταν να είχαν όλες οι συνδέσεις πάει στα σταθερά της ΔΕΗ πριν τις 3/12/21", κι από εκεί και πέρα απλά μακρυά από κυμαινόμενα...

Σε όλες τις παροχες εδωσα κιλοβατωρα μήνα.

ΥΓ=Επειδη δεν εχω μετρο συγκρισης. Η Α παροχή που ειναι και η μόνη με θερμοσυσσωρευτές έχει τον μήνα 1000 νυχτερινό και 250 ημέρας. 

Θεωρούνται λίγες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...αν εννοείς "λίγες ΓΙΑ ΘΕΡΜΟΣΥΣΣΩΡΕΥΤΕΣ", θα έλεγα "αναμενόμενες". Λίγες ΓΕΝΙΚΩΣ πάντως, δεν είναι καθόλου, αφού αντιστοιχούν σε 4Κ kWh/μηνο (ο μέσος εθνικός όρος είναι 1.250 να φανταστείς, και πρακτικά πάνω από 1.500 μιλάμε για "υπερκατανάλωση" ενός νοικοκυριού). Κι όπως έχει η φάση με το ρεύμα, θα έλεγα ότι οι θερμοσυσσωρευτές καλό θα ήταν να μην ξαναδουλευτούν,,,,τουλάχιστον για φέτος (εκτός κι αν υπάρχουν τα οικονομικά περιθώρια). Καλύτερα ακόμη κι αρκουδίσιον (αρκεί να είναι βέβαια inverter και φυσικά αρκετά ισχυρό για να καλύπτει και τους χώρους). Προσωπικά θα έλεγα ακόμη και την λύση "πελετόσομπα" να δείτε (που είναι "ειδική κατάσταση" βέβαια - εγώ εννοώ καθαρά  από οικονομικής σκοπιάς), και στην χειρότερη σόμπα/φιάλες υγραερίου (αυτή κι αν είναι "ειδική κατάσταση", αν πχ μιλάμε για ηλικιωμένο-ους σε διαμέρισμα και δη μεγαλούτσικο : ποιος θα τις αλλάζει/εγγυηθεί ότι δεν θα ξαχάσουν φιάλη ανοιχτή κτλ...). Έτσι όπως έχουν τα πράγματα, αν υπάρχει λέβητας πετρελαίου με αυτονομία φυσικά, ακόμη και η επιστροφή στο πετρέλαιο για φέτος έστω και με "λίγο άναμμα", είναι μάλλον καλύτερη επιλογή από τους θερμοσυσσωρευτές......

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/12/2021 στις 2:33 ΜΜ, korakios είπε

σίγουρα θα βοηθούσε αν η αίτηση έγινε πριν οι εταιρίες υποχρεωθούν να αναφέρουν στο site για τη ρήτρα αναπροσαρμογής (που πάλι περνά απαρατήρητο) αλλά πριν το κρύβανε μόνο στους γενικούς όρους , πότε κάναντε την αίτηση μπας και υπάρχει αποθηκευμένο κάπου (χλωμό)

27/11/2020 έγινε η αίτηση (ήταν black friday θυμάμαι). Να ψάξω κάτι από το συμβόλαιο τότε; Θα βοηθήσει κάπου;

Στις 24/12/2021 στις 2:53 ΜΜ, ea6gka είπε

φιλε τι να πω, νοιωθω το πονο σου...αλλα να ρωτησω κατι εκαψε 2.1MW μεσα σε 45 μερες? δεν εχω ξαναδει σε σπιτι τοση μεγαλη καταναλωση!

Σπίτι '80 με συνολικά 6 συσσωρευτές (120 τ.μ. περίπου). Κάθε χειμώνα τόση κατανάλωση έχει περίπου.

Στις 24/12/2021 στις 9:42 ΜΜ, washcloud είπε

...έχε κατά νου αυτό που σε συμβούλεψε ο korakios για κατάργηση των θερμοσυσσωρευτών πάντως (αλλαγή ΕΣΤΩ με κλιματιστικά και αν έχει απώλειες το σπίτι, "Εξοικονομώ" για κουφώματα/μονώσεις), γιατί όπως ξέρεις πιθανώς η ΔΕΗ σε κάποια φάση θ' αλλάξει τις τιμές των "παλιών Ονλάιν και Έντερ", και ακόμη κι αν γλυτώσει η μητέρα σου το από εδώ και πέρα το κακό για τον φετινό χειμώνα, δεν αποκλείεται να το ξαναβρεί μπροστά της από του χρόνου (διότι εμένα κάτι μου λέει πως θα κάνουμε πολύ καιρό να ξαναδούμε τιμές ρεύματος όπως αυτές που υπήρχαν πριν το καλοκαίρι του ΄21, ακόμη κι αν σταδιακά πέσουν οι σημερινές). Προφανώς εσύ ξέρεις καλύτερα την κατάσταση, αλλά δείτε μέχρι και την περίπτωση εγκατάστασης πελετόσομπας (έχει μέχρι και με 600€), ΑΝ δεν προχωρήσετε στην προταση κοράκιου.

Ξέρω ότι αν είναι μόνος του μεγάλος άνθρωπος δεν είναι ό,τι καλύτερο ένα θερμαντικό μέσο που θέλει ανατροφοδότηση, καθάρισμα κι έχει και πιθανότητα πυρκαγιάς, κι αν είναι και σε διαμέρισμα (και τυχόν σχετικά μεγάλο προκύπτουν και άλλα ζητήματα) γίνεται ακόμη πιο δύσκολη η φάση, αλλά δες όλες τις περιπτώσεις που μπορεί να παίζουν, ΑΝ δεν μπορεί ν' ανταπεξέλθει οικονομικά. Διότι όπως έχουν τα πράγματα, θερμοσυσσωρευτές και δη παλιοί, με τιμές ρεύματος τρελές, ισοδυναμούν με χαρακίρι.

Σε κάθε περίπτωση να προσπαθήσει να μειώσει κατανάλωση ρεύματος, ασχέτως τιμών.

Επειδή είναι μεγάλο το σπίτι και έχει πολλά δωμάτια είναι δύσκολο να αλλάξει όλη η θέρμανση. Έχω στο πρόγραμμα να της βάλω τουλάχιστον δύο κλιματιστικά για αρχή. Αλλά και τα μυαλά είναι "παλιά" και δεν βγάζεις άκρη ("σαν τη ζέστη που βγάζουν τα σώματα δεν υπάρχει άλλο" - τάδε έφη μητέρα). Της έχω πει ήδη να μειώσει την κατανάλωση (να σβήσει κάποιους από τους συσσωρευτές να μην καίνε όλοι) αλλά η απάντησή της είναι αφοπλιστική "σιγά το ρεύμα που καίνε, αφού φορτίζουν όλο το βράδυ και την ημέρα σβήνουν", κοινώς δεν βγάζεις άκρη. Ευτυχώς πρόλαβα και την πήγα στο παλιό Enter και ελπίζω να μην κάνει η ΔΕΗ αναπροσαρμογές στο εξάμηνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...μεγάλες αλήθειες είπες για μεγάλους ανθρώπους, που ειδικά μέσα σε μεγάλα σπίτια, δημιουργούν μεγάλα προβλήματα,,,,,,,,,μεγάλε...

ΑΝ υπάρχουν οικονομικά περιθώρια και απλά έχετε χασούρα (που ούτως ή άλλως θα την έχετε, καθώς σε σχέση με τις "σκοτωμένες" τιμές των κυμαινόμενων με ρήτρα που απολαμβάναμε όλοι μέχρι το καλοκαίρι που πέρασε, ακόμη και το "παλιό Έντερ" είναι σχεδόν διπλασιασμός της κιλοβατώρας για κάποιους), πρέπει να σκεφτείς σοβαρά την περίπτωση "να της κάνεις το χατήρι" και να τ' αφήσεις όλα όπως ήταν, ειδικά αν είναι αρκετά προχωρημένης ηλικίας/κατάστασης...Άλλωστε, το καζίκι του κυμαινόμενου μια φορά το τραβήξατε και τέλος (προσπάθα πάντως να διεκδικήσεις την επιστροφή του, μέσα από τις οδηγίες του Κοράκιου).

Αν πάλι για διάφορους λόγους, και "δεν παίρνει από λόγια" η μάνα (το υποψιάζομαι...) αλλά ΚΑΙ τα οικονομικά είναι στριμωγμένα,,,,σκέψου μέχρι και την περίπτωση να βάλεις με κάποιο "έξυπνο τρόπο" χέρι στους θερμοσυσσωρευτές και να τους βγάλεις off, "αναγκάζοντάς" την έτσι να αποδεχτεί το plan-B των ερκοντίσιον, που ΟΥΤΩΣ ή άλλως, με την χασούρα από τους θερμοτέτοιους, θα τα πληρώσετε, σε βάθος χρόνου...

Τί να πω, δύσκολη η θέση σου και σε καταλαβαίνω γιατί έχω κι εγώ εμπειρία από ηλικιωμένους με αγύριστα κεφάλια, κι εύχομαι να καταφέρεις να βρεις μια άκρη...

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, washcloud είπε

ακόμη και το "παλιό Έντερ" είναι σχεδόν διπλασιασμός της κιλοβατώρας

Αυτό ακριβώς προσπάθησα να της εξηγήσω, το ότι πήγαμε σε σταθερή χρέωση δεν είναι για να πανηγυρίζουμε γιατί πάλι πιο ακριβό θα είναι το ρεύμα σε σχέση με πέρσι. Απλά θα είναι λίγο πιο "διαχειρίσιμο", γιατί οι χρεώσεις όπως διαμορφώθηκαν πλέον με τις ρήτρες αναπροσαρμογής πραγματικά δεν είναι διαχειρίσιμες, από κανέναν.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/12/2021 στις 7:17 ΜΜ, korakios είπε

ναι (νόμιμα όχι)

αργεί μήνες

αφού σου απάντησαν μέσω ΡΑΕ πάτα το κόκκινο , μη αποδοχή και γράψε τα νέα δεδομένα

όσο για τη ρήτρα αναπροσαρμογής , αν έγινε τηλεφωνικά η παρουσίαση του συμβολαίου ζητάς τηλεφωνική ηχογράφηση της παρουσίασης που σου κάνανε (για να φανεί δηλαδή οτι δε σου είπανε τίποτα για ρήτρες παρα μόνο τη διαφημιζόμενη τιμή)

Καλημέρα.... ο πάροχος δεν απάντησε μέχρι στιγμής παρά του ότι το αίτημα άνοιξε στις 8/11 και παρουσιάστηκαν τα νεα δεδομένα στις 17/12. Μάλιστα την παραμονή 25ης/12 κάλεσαν από εισπρακτική και τους έριξα πόρτα (προφανώς για την εκκρεμότητα του τελικού λογαριασμού που περιλαμβάνει και την ρήτρα αποχώρησης εκτός των άλλων)
Είναι κατάλληλη στιγμή να ζητήσω την παρέμβαση της ΡΑΕ μέσα από το αίτημα? με κόκκινο κουμπί και προσθήκη νέου σχολίου ? ( να αναφέρω το παραπάνω τηλεφώνημα ή όχι ? ) Αυτός είναι ο τρόπος ή γίνεται διαφορετικά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xraxra είπε

Ειναι δυνατόν τέτοιες τιμές? Που είναι η παγίδα?

Ποια παγίδα; 🤪 Μάλλον δε πρόσεξες καλά τα δεκαδιά... 0.35 λέει, όχι 0.035. Το οικιακό είναι διπλάσια τιμή από τα σταθερά της ΔΕΗ. Για το επαγγελματικό δε το συζητάω, καλύτερα λουκέτο παρά αυτό το πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...