Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Η εφαρμογή της όμως είναι προεραιτική.

Όχι, δεν είναι. Αυτό ακριβώς λέω. Εξαρτάται από την τιμή της χονδρικής συγκεκριμένα. Όχι από τα κέφια κάποιου πχ. έτσι αόριστα. Προαιρετική  θα σήμαινε «άμα θέλω σου βάζω, άμα θέλω δε σου βάζω». Εδώ δεν έχουμε κάτι τέτοιο. Υπάρχουν συγκεκριμένες ρήτρες ενεργοποίησης (έστω και αν είναι πολύπλοκες).

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, DownUNDERground είπε

Όχι, δεν είναι. Αυτό ακριβώς λέω. Εξαρτάται συγκεκριμένα από την τιμή της χονδρικής, όχι από τα κέφια κάποιου έτσι αόριστα. Δεν είναι «άμα θέλω σου βάζω, άμα θέλω δε σου βάζω».

Επειδή βρήκα τη σελίδα των όρων της σύμβασης του προηγούμενου προγράμματος, με χρήση μεγενθυτικού φακού (κυριολεκτώ):

"ότι καθ’ όλη τη διάρκεια της παρούσης ο Προμηθευτής δύναται να αναπροσαρμόζει τις Χρεώσεις Προμήθειας" κλπ κλπ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Επειδή βρήκα τη σελίδα των όρων της σύμβασης του προηγούμενου προγράμματος, με χρήση μεγενθυτικού φακού (κυριολεκτώ):

"ότι καθ’ όλη τη διάρκεια της παρούσης ο Προμηθευτής δύναται να αναπροσαρμόζει τις Χρεώσεις Προμήθειας" κλπ κλπ.

 

Δύναται, δεν προαιρείται. Σόρρυ, αλλά νομίζω ότι δεν έχεις κατανοήσει τη διαφορά στις λέξεις. Έχει σημασία. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Λέγοντας ότι είναι προαιρετική, ουσιαστικά αφαιρείς τη σύνδεσή της ρήτρας από την ενεργοποίησή της λόγω της τιμής της χονδρικής. Αν αυτή πάει ψηλά, δεν είναι στην ευχέρειά τους αν θα σε χρεώσουν ή όχι ας πούμε. Θα σε χρεώσουν υποχρεωτικά. όχι προαιρετικά. Το γράφω όσο σαφέστερα μπορώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ως προς την ετοιμολογία ίσως υπάρχει διαφορά που δεν είναι πολύ ξεκάθαρη σε μένα, και φαντάζομαι στο 95% των καταναλωτών που θα τύχει να διαβάσουν τον συγκεκριμένο όρο.  Δύναμαι σημαίνει έχω το δικαίωμα. Δεν σημαίνει ότι σίγουρα θα την ενεργοποιήσω, πόσο μάλλον ότι ενεργοποιείται αυτομάτως. Στην καθημερινή μας εμπειρία έχει παρόμοια σημασία με το "μπορεί", το "ενδεχομένως", το "ίσως", το "άμα θέλω". Αν πέρα από μεγενθυτικό φακό χρειάζεται νομικός ή φιλόλογος για μια σύμβαση ρεύματος πάει περίπατο η διαφάνεια.

Μην ξεχνάς, μιλάμε για έναν όρο σε ψιλά γράμματα που σε μια κατανάλωση 260€ πρόσθεσε άλλα 530€, και μάλιστα με μια μονή χρέωση.

Εν πάση περιπτώση, μακάρι να ήταν μόνο αυτό το θέμα. 

Γενικά, όλο το προηγούμενο διάστημα σημαντικά παράπονα από την Volterra δεν είχα. Σχεδόν πάντα βρίσκεις κάποιον στο τηλέφωνο άμεσα, κατά κανόνα είναι ευγενικοί, ακόμα και αν δεν είναι 100% σαφείς. Στα emails απαντούν πάντα. Μέχρι και θετική αξιολόγηση στην google για το θέμα της επικοινωνίας.

Από πέρυσι άρχισαν να μου τα χαλούν λιγουλάκι. Και τώρα πολύ.

Θα δείξει.

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, nicksoti είπε

Επειδή βρήκα τη σελίδα των όρων της σύμβασης του προηγούμενου προγράμματος, με χρήση μεγενθυτικού φακού (κυριολεκτώ):

"ότι καθ’ όλη τη διάρκεια της παρούσης ο Προμηθευτής δύναται να αναπροσαρμόζει τις Χρεώσεις Προμήθειας" κλπ κλπ.

 

Έτσι ΕΙΝΑΙ αλλά το ήξερες ότι υπάρχει μια πολύπλοκη ρήτρα.

Απλα, ηλπιζες να μην εφαρμοστεί.

Άσχετα με την Volterra , από τον ΑΠΡΙΛΙΟ είχε βουηξει ο κόσμος για τις αυξήσεις στο ρεύμα και τις ρήτρες (αφού το ενεργοποίησε και η ΔΕΗ). Λογαριασμός δεν ερχόταν ΕΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΣ αλλά δεν ψηλιαστικες ότι θα έχει ενεργοποιηθεί και η δικιά σου (χωρίς να πάει ο νους σε 530€ ?).

ΥΓ. Η μη μέτρηση του Αυγούστου, επεξε ρόλο στο να παρασυρθεις ότι δεν τρέχει τίποτα ΑΝ όμως η Volterra την είχε ενεργοποιησει από ΤΟΤΕ.

Γιατί μπορεί ο εκκαθαριστικος του Αυγούστου να χρεωνε πχ 50€ και να έλεγες πάλι καλά είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και χρονια πολλά. Επαναφέρω ενα χτεσινό μου ερώτημα.  Αν μπορεί κάποιος και ξερει,θα εκτιμούσα μία απάντηση. 

Χρόνια πολλά με υγεία  σε όλους. 

Μία συνοψη παιδιά.  Στο τι συμφερει αυτη την στιγμή( ας πουμε μετα τις 1.1). Που να πάει κάποιος?

3 παροχές χωρις καμία να δικαιουται Κοτ. Και οι 3 αυτην την στιγμή στο nrg fixed που ομως λήγει 28. 2.2021

Α) Παροχή με νυχτερινό με κατανάλωση καθε μήνα τον χειμώνα περιπου 1.000 kw νυχτερινό  και περιπου 250 ημερας (θερμοσυσσωρευτές γάρ). Το καλοκαιρι αρκετά λιγότερη κατανάλωση,με μεγάλη μειωση του νυχτερινού.  

Β) Παροχή με νυχτερινό με πιο νορμάλ κατανάλωση χειμώνα καλοκαιρι. Εδώ μεσος ορος μήνα 210ημερας και 140νυχτας. Περιπου 1400 συνολο το εξάμηνο

Γ) Παροχή σε χώρο με μικρή κατανάλωση. Περιπου 100εως 200 kw τον μήνα.

Χρόνια πολλά  και πάλι σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο πρόγραμμα Smart Promo 300 της Volton για παροχή με μέγιστες 800kWh/4μηνο συμφέρει να μπει κάποιος; Το δίνουν με 55€ πάγιο ανά μήνα για 300kWh/μήνα + ρυθμιστικές + πλεονάζουσες kWh μόνο στον εκκαθαριστικό με 0,23€ χωρίς ΟΤΣ. Αυτή η παροχή δηλαδή επειδή δε θα ξεπερνάει το όριο των 300kWh/μήνα θα πληρώνει μόνο πάγιο + ρυθμιστικές;

Επεξ/σία από geofak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Έτσι ΕΙΝΑΙ αλλά το ήξερες ότι υπάρχει μια πολύπλοκη ρήτρα.

Απλα, ηλπιζες να μην εφαρμοστεί.

Άσχετα με την Volterra , από τον ΑΠΡΙΛΙΟ είχε βουηξει ο κόσμος για τις αυξήσεις στο ρεύμα και τις ρήτρες (αφού το ενεργοποίησε και η ΔΕΗ). Λογαριασμός δεν ερχόταν ΕΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΣ αλλά δεν ψηλιαστικες ότι θα έχει ενεργοποιηθεί και η δικιά σου (χωρίς να πάει ο νους σε 530€ ?).

ΥΓ. Η μη μέτρηση του Αυγούστου, επεξε ρόλο στο να παρασυρθεις ότι δεν τρέχει τίποτα ΑΝ όμως η Volterra την είχε ενεργοποιησει από ΤΟΤΕ.

Γιατί μπορεί ο εκκαθαριστικος του Αυγούστου να χρεωνε πχ 50€ και να έλεγες πάλι καλά είμαστε.

Εσύ αυτό κατάλαβες δηλαδή, ότι επειδή το διάβασα τώρα, το ήξερα μήνες πριν έτσι; Θα σου γράψω εντός της εβδομάδος κάποια στιγμή τι ακριβώς συνέβη, μην σε τρώει η περιέργεια τόσο. 

Το τι ήλπιζα και τι ψηλιάστηκα και πως παρασύρθηκα ο μόνος που μπορώ να τα γνωρίζω είμαι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Εσύ αυτό κατάλαβες δηλαδή, ότι επειδή το διάβασα τώρα, το ήξερα μήνες πριν έτσι; Θα σου γράψω εντός της εβδομάδος κάποια στιγμή τι ακριβώς συνέβη, μην σε τρώει η περιέργεια τόσο. 

Το τι ήλπιζα και τι ψηλιάστηκα και πως παρασύρθηκα ο μόνος που μπορώ να τα γνωρίζω είμαι εγώ.

ΕΣΥ, δεν έγραψες ότι τον Δεκέμβριο του 2020 μπήκε η πρώτη ρήτρα στα 32€ ?

Συζητάμε, δεν ΑΝΤΙΔΙΚΟΥΜΕ.

23 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Εσύ αυτό κατάλαβες δηλαδή, ότι επειδή το διάβασα τώρα, το ήξερα μήνες πριν έτσι; Θα σου γράψω εντός της εβδομάδος κάποια στιγμή τι ακριβώς συνέβη, μην σε τρώει η περιέργεια τόσο. 

Το τι ήλπιζα και τι ψηλιάστηκα και πως παρασύρθηκα ο μόνος που μπορώ να τα γνωρίζω είμαι εγώ.

Σίγουρα, θα προσπαθήσεις να γλιτώσεις ότι μπορεις από την ρήτρα της Volterra, αλλά το βασικό θέμα είναι που θα πας μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nicksoti είπε

Έχω απαντήση ήδη στην παρατήρησή σου παραπάνω. Λυπάμαι πολύ, ας μην το συνεχίσουμε. Καλή χρονιά.

Επισης.

Ότι καλύτερο σου εύχομαι.

33 λεπτά πριν, geofak είπε

Στο πρόγραμμα Smart Promo 300 της Volton για παροχή με μέγιστες 800kWh/4μηνο συμφέρει να μπει κάποιος; Το δίνουν με 55€ πάγιο ανά μήνα για 300kWh/μήνα + ρυθμιστικές + πλεονάζουσες kWh μόνο στον εκκαθαριστικό με 0,23€ χωρίς ΟΤΣ. Αυτή η παροχή δηλαδή επειδή δε θα ξεπερνάει το όριο των 300kWh/μήνα θα πληρώνει μόνο πάγιο + ρυθμιστικές;

Θα πληρώνεις δηλαδή βρέξει ξυλιασει 0.2€ την κιλοβατώρα ?

Για ποιο λόγο ?

Και τι χρονικη δέσμευση έχει ?

ΥΓ. Αν είναι έτσι μείνει ΑΚΟΜΑ και στο Γ1 της ΔΕΗ, εφόσον συνεχίζει η επιδότηση.

3 ώρες πριν, xraxra είπε

Καλημέρα και χρονια πολλά. Επαναφέρω ενα χτεσινό μου ερώτημα.  Αν μπορεί κάποιος και ξερει,θα εκτιμούσα μία απάντηση. 

Χρόνια πολλά με υγεία  σε όλους. 

Μία συνοψη παιδιά.  Στο τι συμφερει αυτη την στιγμή( ας πουμε μετα τις 1.1). Που να πάει κάποιος?

3 παροχές χωρις καμία να δικαιουται Κοτ. Και οι 3 αυτην την στιγμή στο nrg fixed που ομως λήγει 28. 2.2021

Α) Παροχή με νυχτερινό με κατανάλωση καθε μήνα τον χειμώνα περιπου 1.000 kw νυχτερινό  και περιπου 250 ημερας (θερμοσυσσωρευτές γάρ). Το καλοκαιρι αρκετά λιγότερη κατανάλωση,με μεγάλη μειωση του νυχτερινού.  

Β) Παροχή με νυχτερινό με πιο νορμάλ κατανάλωση χειμώνα καλοκαιρι. Εδώ μεσος ορος μήνα 210ημερας και 140νυχτας. Περιπου 1400 συνολο το εξάμηνο

Γ) Παροχή σε χώρο με μικρή κατανάλωση. Περιπου 100εως 200 kw τον μήνα.

Χρόνια πολλά  και πάλι σε όλους.

Θέλει ψάξιμο, αλλά φαίνεται ότι το καλύτερο αυτή είναι τα προγράμματα ΔΕΗ, enter η online.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Θα πληρώνεις δηλαδή βρέξει ξυλιασει 0.2€ την κιλοβατώρα ?

Για ποιο λόγο ?

Και τι χρονικη δέσμευση έχει ?

ΥΓ. Αν είναι έτσι μείνει ΑΚΟΜΑ και στο Γ1 της ΔΕΗ, εφόσον συνεχίζει η επιδότηση.

Δίνουν 300kWh/μήνα μόνο με τη χρέωση του παγίου + ρυθμιστικές χωρίς ΟΤΣ. Αν ξεπεράσεις τις 300kWh τότε οι επιπλέον χρεώνονται με 0,23€. Σαν να έχεις κινητό με 300 λεπτά το μήνα κι αν τα ξεπεράσεις σε χρεώνουν. Απλά στους όρους δε βρίσκω αν υπάρχει κάποια παγίδα σε αυτο. 24μηνη δέσμευση.

 

Επεξ/σία από geofak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, geofak είπε

Ενημερωτικά γιατί όχι;

κιλοβατώρες που θα κάψεις το μήνα δια τιμή πακέτου κιλοβατώρας

φυσικά θα επιλέγεις κάποιο μεγαλύτερο πακέτο για να μη ρισκάρεις την αυξημένη εκτός ορίου κιλοβατώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...