Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Γκρεμιστηκαν και καταρρεουν στο ιδιο αρθρο και η τιμη ειναι στο 110 σημερα.

Ερχεται η ωρα που θα γκρεμοτσακιστουν γιατι θα παω ΔΕΗ.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, korakios είπε

ούτε εγώ , δε βγάζει νόημα το αρχικό σου ποστ 

Σε ένα post του atom 7 έχει ποσταρει έναν λογαριασμό , και δεν κατάλαβα το σημείο που έχω σημαδέψει. Μπαίνει λέω και σε αυτούς που έχουν σταθερό τιμολόγιο χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής , sorry αν έκανα λάθος .

Screenshot_2021-12-25-17-50-03-84_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Γκρεμιστηκαν και καταρρεουν στο ιδιο αρθρο και η τιμη ειναι στο 110 σημερα.

Ερχεται η ωρα που θα γκρεμοτσακιστουν γιατι θα παω ΔΕΗ.:P

Mέχρι και η ροή του αγωγού Γιαμάλ είναι αντίστροφη, αλλά οι τιμές πέφτουν αντί να ανεβαίνουν. Όλα τα περίεργα με σένα συμβαίνουν. 😄

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Μαζί με τις ευχές της Volterra σε μήνυμα χτες, έλαβα και λογαριασμό με ρήτρα προσαρμογής... 530€!! Και ημερομηνία εξόφλησης 12/01 μέσω πάγιας τραπεζικής εντολής.

Για διαμέρισμα 82 ΤΜ με μέση κατανάλωση 520KWh / μήνα. Δεν αναφέρει καν μια πραξη, ποιούς μηνες αφορά, με τι ποσό. Το κάρφωσαν το επιπλέον 500άρικο έτσι απλά.

Υπ, όψιν, με τιμή συμβολαίου 6μισι λεπτά έτσι; Dumping και ξερό ψωμί δηλαδή.

Στο τηλέφωνο που με συνέδεσαν για εξηγήσεις, με το "οικονομικό τμήμα", ένας απόλυτος που δεν άφηνε καν να μιλήσω. Το μόνο που μου πρότεινε είναι μια "διευκόλυνση" να πληρώσω το μισό λογαριασμό τέλος του Ιανουαρίου (28/01), εφ όσον πληρώσω το 1ο μισό την Τρίτη 28/12, δηλαδή 14 μέρες νωρίτερα της λήξης του!!

Στην ιστοσελίδα τους έχουν έναν αόριστο τύπο και μια παραπομπή σε ιστοσελίδα με πίνακες excel στα αγγλικά και ακαταλαβίστικους χρηματιστηριακούς όρους.

Δεν πρόκειται να το αφήσω έτσι, δεν μιλάμε για 50 και 100€.

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Μαζί με τις ευχές της Volterra σε μήνυμα χτες, έλαβα και λογαριασμό με ρήτρα προσαρμογής... 530€!! Και ημερομηνία εξόφλησης 12/01 μέσω πάγιας τραπεζικής εντολής.

Για διαμέρισμα 82 ΤΜ με μέση κατανάλωση 520KWh / μήνα. Δεν αναφέρει καν μια πραξη, ποιούς μηνες αφορά, με τι ποσό. Το κάρφωσαν το 500άρικο απλά.

Στην ιστοσελίδα τους έχουν έναν αόριστο τύπο και μια παραπομπή σε ιστοσελίδα με πίνακες excel στα αγγλικά και ακαταλαβίστικους όρους.

Δεν πρόκειται να το αφήσω έτσι, δεν μιλάμε για 50 και 100€.

Τα διαβάζουν από ΠΡΙΝ αυτά.

Βγαίνει 0.25€ η κιλοβατώρα επιπλέον ΜΕΙΩΝ την κρατική επιδότηση.

ΠΟΣΗ επιδότηση σου έβαλαν ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Τα διαβάζουν από ΠΡΙΝ αυτά.

Βγαίνει 0.25€ η κιλοβατώρα επιπλέον ΜΕΙΩΝ την κρατική επιδότηση.

ΠΟΣΗ επιδότηση σου έβαλαν ?

 

Τι εννοείς;

νομίζω 105€. Να σε κάψω Γιάννη να σ' αλείψω λάδι.

Το ποσό που αναφέρεις από πότε έως πότε εφαρμόζεται; πάει και αναδρομικά;

Επειδή διαβάζω τους όρους αυτή τη στιγμή, και την "επιστολή" που γράφουν στο τέλος του λογαριασμού, την οδηγία της ΡΑΕ για τον τύπο υπολογισμού, αλλά και τις εκκαθαρίσεις μέσων τιμών αγοράς, μπάζουν από παντού... +0,3 max λέει η οδηγία της ΡΑΕ στον τύπο, δηλ σου λέει οκ να πάρει ένα ρίσκο και ο καταναλωτής, το υπόλοιπο δικό σου.  Βλέπω πέρυσι να είχε πέσει και στα 34€ η MWώρα και ψάχνω από περιέργεια στο ιστορικό των λογαριασμών μου να δω εάν είχαν αφερέσει τίποτα τότε.

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nicksoti είπε

Τι εννοείς;

νομίζω 105€

Το ποσό που αναφέρεις από πότε έως πότε εφαρμόζεται; πάει και αναδρομικά;

Επειδή διαβάζω τους όρους αυτή τη στιγμή, και την "επιστολή" που γράφουν στο τέλος του λογαριασμού, την οδηγία της ΡΑΕ για τον τύπο υπολογισμού, αλλά και τις εκκαθαρίσεις μέσων τιμών αγοράς, μπάζουν από παντού...

Σίγουρα, το υπολογίζουν όπως θέλουν αλλά αν δεν ξέρω την περίοδο που αφορά η τιμολόγηση τι να σου πω.

Αφορα 4μηνο ?

Πόσες κιλοβατώρες ? 2000 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφορά 8μηνο με 4000 Kwώρες διότι ήμουν ΚΟΤ μέχρι και Οκτώβρη οπότε αυτόματα με είχαν μεταφέρει σε πρόγραμμα που δεν είχε μηνιαία χρέωση. Ενώ ο ΔΕΔΔΗΕ δήθεν δεν κατάφερε να πάρει μέτρηση τον Αύγουστο σε πολυκατοικία με 32 διαμερίσματα...

Αλλά τι σημασία έχει πότε είναι ο λογαριασμός. Δηλ στους μηνιαίους-διμηνιαίους δεν βάζουμε μπας και μας "φύγει" ο πελάτης, ενώ στους εκκαθαριστικούς βρίσκουμε ευκαιρία και πετάμε στο τέλος το 500άρικο;

Μάλιστα, επειδή έλειψα και ένα διάστημα το καλοκαίρι και οι έναντι ήταν αυξημένοι, πήγα να καταχωρήσω μέτρηση στην ιστοσελίδα τους αλλά δεν με άφηνε διότι ήμουν ΚΟΤ. Ναι, αλλά η ρήτρα δεν είναι του ΔΕΔΔΗΕ, δική τους είναι και μάλιστα προεραιτικής εφαρμογής. Οπότε, πώς ακριβώς γνωρίζουν εάν εγώ αυτές τις 4000 δεν τις έκαψα Απρίλη που η τιμή αγοράς ήταν 60κάτι ευρώ (αν καταλαβαίνω καλά έναν πίνακα που βλέπω, από άλλο σύνδεσμο όχι εκεί που παραπέμπουν).

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Στο τηλέφωνο που με συνέδεσαν για εξηγήσεις,

κακώς πήρες τηλ

κάνεις αμφισβήτηση , δες το λινκ της υπογραφής μου

αν είναι πρόσφατος κάνεις ποσό ρήτρας διά συνολικές κιλοβατωρες που έκαψες και βγαίνει

κάπου στα +0,23

ανάλογα την περίοδο έχεις

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Μαζί με τις ευχές της Volterra σε μήνυμα χτες, έλαβα και λογαριασμό με ρήτρα προσαρμογής... 530€!! Και ημερομηνία εξόφλησης 12/01 μέσω πάγιας τραπεζικής εντολής.

Για διαμέρισμα 82 ΤΜ με μέση κατανάλωση 520KWh / μήνα. Δεν αναφέρει καν μια πραξη, ποιούς μηνες αφορά, με τι ποσό. Το κάρφωσαν το επιπλέον 500άρικο έτσι απλά.

Υπ, όψιν, με τιμή συμβολαίου 6μισι λεπτά έτσι; Dumping και ξερό ψωμί δηλαδή.

Στο τηλέφωνο που με συνέδεσαν για εξηγήσεις, με το "οικονομικό τμήμα", ένας απόλυτος που δεν άφηνε καν να μιλήσω. Το μόνο που μου πρότεινε είναι μια "διευκόλυνση" να πληρώσω το μισό λογαριασμό τέλος του Ιανουαρίου (28/01), εφ όσον πληρώσω το 1ο μισό την Τρίτη 28/12, δηλαδή 14 μέρες νωρίτερα της λήξης του!!

Στην ιστοσελίδα τους έχουν έναν αόριστο τύπο και μια παραπομπή σε ιστοσελίδα με πίνακες excel στα αγγλικά και ακαταλαβίστικους χρηματιστηριακούς όρους.

Δεν πρόκειται να το αφήσω έτσι, δεν μιλάμε για 50 και 100€.

Χρόνια πολλά αγαπητέ. Και μένα μου φαίνονται πολλά. Εντελώς μπακάλικα με βάση τις τιμές των προηγούμενων μηνών δεν έχει λογική το επιπλέον 530€ πιστεύω για 2100KWh. Εγώ Elpedison για 2000KWh από 10/07/21 - 10/11/21 πλήρωσα 300€ όλα μαζί χωρίς ρυθμιζόμενες προφανώς. Θεωρώ σκόπιμο να το δείτε καλύτερα εσείς που σας ήρθε σύνολο 0,30€+ η KWh οριζόντια για τους προηγούμενους μήνες. Γιατί βλέπω και άλλους έχουν αυτό το θέμα. Ας μας πουν πώς προέκυψε αναλυτικά να μάθουμε όλοι.

EDIT: αν αφορά 8μηνο και 4000KWh αλλάζει το πράγμα αλλά ίσως όχι τόσο δραστικά μέ βάση πάλι τις τιμές; Ας μας πουν οι πιο έμπειροι.

Επεξ/σία από noble
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, noble είπε

Χρόνια πολλά αγαπητέ. Και μένα μου φαίνονται πολλά. Εντελώς μπακάλικα με βάση τις τιμές των προηγούμενων μηνών δεν έχει λογική το επιπλέον 530€ πιστεύω για 2100KWh. Εγώ Elpedison για 2000KWh από 10/07/21 - 10/11/21 πλήρωσα 300€ όλα μαζί χωρίς ρυθμιζόμενες προφανώς. Θεωρώ σκόπιμο να το δείτε καλύτερα εσείς που σας ήρθε σύνολο 0,30€+ η KWh οριζόντια για τους προηγούμενους μήνες. Γιατί βλέπω και άλλους έχουν αυτό το θέμα. Ας μας πουν πώς προέκυψε αναλυτικά να μάθουμε όλοι.

Μιλαει για 4.000 κιλοβατώρες.

9 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Αφορά 8μηνο με 4000 Kwώρες διότι ήμουν ΚΟΤ μέχρι και Οκτώβρη οπότε αυτόματα με είχαν μεταφέρει σε πρόγραμμα που δεν είχε μηνιαία χρέωση. Ενώ ο ΔΕΔΔΗΕ δήθεν δεν κατάφερε να πάρει μέτρηση τον Αύγουστο σε πολυκατοικία με 32 διαμερίσματα...

Αλλά τι σημασία έχει πότε είναι ο λογαριασμός. Δηλ στους μηνιαίους δεν τολμάμε να βάλουμε μπας και μας "φύγει" ο πελάτης, ενώ στους εκκαθαριστικούς βρίσκουμε ευκαιρία και πετάμε στο τέλος το 500άρικο;

Μάλιστα, επειδή έλειψα και ένα διάστημα το καλοκαίρι και οι έναντι ήταν αυξημένοι, πήγα να καταχωρήσω μέτρηση στην ιστοσελίδα τους αλλά δεν με άφηνε διότι ήμουν ΚΟΤ. Ναι, αλλά η ρήτρα δεν είναι του ΔΕΔΔΗΕ, δική τους είναι και μάλιστα προεραιτική. Οπότε, πώς ακριβώς γνωρίζουν εάν εγώ αυτές τις 4000 δεν τις έκαψα Απρίλη που η τιμή αγοράς ήταν 60κάτι ευρώ (αν καταλαβαίνω καλά έναν πίνακα που βλέπω).

Εσυ λες ότι καις περίπου 500 το μήνα. Και αυτοί ΕΤΣΙ το υπολογίζουν: 4000/8= 500.

14 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Αφορά 8μηνο με 4000 Kwώρες διότι ήμουν ΚΟΤ μέχρι και Οκτώβρη οπότε αυτόματα με είχαν μεταφέρει σε πρόγραμμα που δεν είχε μηνιαία χρέωση. Ενώ ο ΔΕΔΔΗΕ δήθεν δεν κατάφερε να πάρει μέτρηση τον Αύγουστο σε πολυκατοικία με 32 διαμερίσματα...

Αλλά τι σημασία έχει πότε είναι ο λογαριασμός. Δηλ στους μηνιαίους δεν τολμάμε να βάλουμε μπας και μας "φύγει" ο πελάτης, ενώ στους εκκαθαριστικούς βρίσκουμε ευκαιρία και πετάμε στο τέλος το 500άρικο;

Μάλιστα, επειδή έλειψα και ένα διάστημα το καλοκαίρι και οι έναντι ήταν αυξημένοι, πήγα να καταχωρήσω μέτρηση στην ιστοσελίδα τους αλλά δεν με άφηνε διότι ήμουν ΚΟΤ. Ναι, αλλά η ρήτρα δεν είναι του ΔΕΔΔΗΕ, δική τους είναι και μάλιστα προεραιτική. Οπότε, πώς ακριβώς γνωρίζουν εάν εγώ αυτές τις 4000 δεν τις έκαψα Απρίλη που η τιμή αγοράς ήταν 60κάτι ευρώ (αν καταλαβαίνω καλά έναν πίνακα που βλέπω).

Μάρτιο Νοέμβριο

η 

Απριλίο Δεκεμβρίο είναι το 8μηνο ?

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Μιλαει για 4.000 κιλοβατώρες.

Εσυ λες ότι καις περίπου 500 το μήνα. Και αυτοί ΕΤΣΙ το υπολογίζουν: 4000/8= 500.

Μάρτιο Νοέμβριο

η 

Απριλίο Δεκεμβρίο είναι το 8μηνο ?

Εγώ αγαπητέ το λέω για να έχετε μια τάξη μεγέθους. Αν θα ήταν να χρεώσω πελάτη θα ήμουν πολύ πιο ακριβής να είσαι σίγουρος.  Δεν έπιασες την ουσία, αφού έχουν την εφαρμογή, γιατί δεν επιτρέπουν να ανεβάζω μέτρηση, με φωτογραφία για επιβεβαίωση κιόλας, τουλάχιστο για τον ακριβή υπολογισμό της ρήτρας. Διότι τη ρήτρα η Volterra την χρεώνει, όχι ο ΔΕΔΔΗΕ.

Με τη λογική σου, αν ήταν μια μονοκατοικία απόμερη και είχαν να πάρουν 20 μήνες μέτρηση, και δεν έμενα τον τελευταίο χρόνο, θα έπρεπε να πληρώσω ρήτρα ;

Μέσα Απριλίου - 21 Δεκεμβρίου είναι ο λογαριασμός. Πριν είχα 3 έναντι 2μηνους ΚΟΤ. Ας έβαζαν εκεί ρήτρα προσεγγιστικά, ώστε να κάνω τα κουμάντα μου.

Τέλος, το αστείο της υπόθεσης είναι πως από πέρυσι είχα ΚΟΤ, και αντί για καλύτερα από πριν που είχα μηνιαίους, βρέθηκα πολύ χειρότερα... Πάνε και "βαράνε" εκεί, στους εκκαθαριστικούς, και μάλιστα αιφνίδια..

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Εγώ αγαπητέ το λέω για να έχετε μια τάξη μεγέθους. Αν θα ήταν να χρεώσω πελάτη θα ήμουν πολύ πιο ακριβής να είσαι σίγουρος.  Δεν έπιασες την ουσία, αφού έχουν την εφαρμογή, γιατί δεν επιτρέπουν να ανεβάζω μέτρηση, με φωτογραφία για επιβεβαίωση κιόλας, τουλάχιστο για τον ακριβή υπολογισμό της ρήτρας. Διότι τη ρήτρα η Volterra την χρεώνει, όχι ο ΔΕΔΔΗΕ.

Με τη λογική σου, αν ήταν μια μονοκατοικία απόμερη και είχαν να πάρουν 20 μήνες μέτρηση, και δεν έμενα τον τελευταίο χρόνο, θα έπρεπε να πληρώσω ρήτρα από Σεπτέμβρη;

Μέσα Απριλίου - 21 Δεκεμβρίου είναι ο λογαριασμός.

Μάλλον δεν κατάλαβες.

Όταν πρωτοπηγες στην Voltera ανεβάζες ενδείξεις αλλά στην πορεία δεν ήταν εφικτό ?

Εγώ, σου λέω το εξής:

Η Volterra ΠΟΤΕ ξεκίνησε τις ρήτρες ?

Μήπως πριν τον Απρίλιο ????

Μήπως και ο προηγούμενος ΕΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΣ είχε ρήτρα αλλά ήταν μικρή ?

Η περίοδος του λογαριασμού έχει σημασία για την κρατική επιδότηση που αφορά συγκεκριμένους μήνες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Με τη λογική σου, αν ήταν μια μονοκατοικία απόμερη και είχαν να πάρουν 20 μήνες μέτρηση, και δεν έμενα τον τελευταίο χρόνο, θα έπρεπε να πληρώσω ρήτρα ;

ναι γιατί είτε δεν αιτήθηκες απο ΔΕΔΔΗΕ να πάρει μέτρηση ή δεν έδωσες εσύ μέσω ΔΕΔΔΗΕ (αν και το όριο είναι 12 μήνες απο όσο θυμάμαι) και φυσικά δεν έχει σχέση ο πάροχος

στο λινκ της υπογραφής μου δες εκτός απο τα βήματα αμφισβήτησης ,την ΤΕΑ περιόδου (επέλεξε περίοδο πρώτα 6μηνη και μετά έτους απαραίτητα και τότε βάλε ημερομηνίες)

και διαίρεσε ΤΕΑ διά 100 πρώτα

(1,16*ΤΕΑ+11,5-50)/1000

το αποτέλεσμα το πολλαπλασιάζεις με τις κιλοβατώρες που έκαψες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...