Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, tasep είπε

Ηχογράφηση της πρότασης συμβιβασμού εννοείς ; Όχι, email μου έστειλε ο δικηγόρος που έχει τον φάκελο μου.

Αναφορά σε κείμενο

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη
(ζητάς και τυχών τηλεφωνική ηχογράφηση της προσφοράς που έγινε ή και κοιτάτε email προσφοράς)

αυτή την ηχογράφηση εννοώ

αν τη ζήτησες στο αίτημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι, σε φυλλάδιο ήταν η προσφορά το οποίο το έχω επισυνάψει στην αρχική μου αναφορά στον ΣτΚ.

εικόνα_2021-12-24_170553.png

Παρακάτω έχει και το όνομα του πωλητή συνεργάτη της Ζενίθ.

Επεξ/σία από tasep
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tasep είπε

Όχι, σε φυλλάδιο ήταν η προσφορά το οποίο το έχω επισυνάψει στην αρχική μου αναφορά στον ΣτΚ.

οκ, εντύπωση μου κάνει που δεν πάτησε η Ζενίθ στο οτι αναφέρει τη ρήτρα στο φυλλάδιο 😁

πάντως και εσύ να το δεχτείς ,δε σημαίνει οτι θα το δεχτεί και η εταιρία

αν έγινε πάντως τηλεφωνικά η παρουσίαση κατάλαβες οτι πρέπει να ζητάς την ηχογράφηση

καλη επιτυχία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το γνωρίζω ότι η αποδοχή μου δεν προϋποθέτει και την αποδοχή της Ζενίθ. Απο πωλητή, γνωστό μου, έγινε η πρόταση μέσω του φυλλαδίου. Θα αποδεχθώ την πρόταση γιατί 3 μήνες έχει φουσκώσει το κεφάλι μου με το θέμα, έχω να ασχοληθώ και με το φυσικό αέριο, που έχει καθυστερήσει η αλλαγή για ΔΕΗ και μου είπαν ότι έχει πάει στην ΕΔΑ απο 21/12. Θα ενημερώνω για τις εξελίξεις(θετικές ελπίζω)..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι συνδρομητής της ΔΕΗ με ενεργοποίηση από δεκαετία του 80 (έκτοτε δεν άλλαξα ποτέ πάροχο). Στις 29/10/2021 ήρθε λογαριασμός με 140 ευρώ ρήτρα αναπροσαρμογής. Πρώτη ειδοποίηση για την αντικατάσταση της ρήτρας CO2 με ρήτρα αναπροσαρμογής προμήθειας στις 25/8/2021. Ο λογαριασμός έχει πληρωθεί. Πλέον, έχω κάνει πρόγραμμα my home enter με ημερομηνία 2/12/2021 (παλιές χρεώσεις). 

Προφανώς δεν επιθυμώ να φύγω από την ΔΕΗ. Το ερώτημα μου είναι αν έχω έρεισμα για αμφισβήτηση λογαριασμού ώστε οι χρεώσεις για ρήτρα αναπροσαρμογής να ενεργοποιηθούν 60 ημέρες μετά την πρώτη ειδοποίηση - άρα να μου πιστωθούν τα 140 ευρώ σε επόμενο λογαριασμό?

Υπάρχει κάποιο χρονικό περιθώριο εντός του οποίου πρέπει να υποβάλλω σε ΔΕΗ την αμφισβήτηση? Χρειάζεται παράλληλη κοινοποίηση σε ΡΑΕ?

@korakios ή όποιος άλλος έχει σχετική εμπειρία, τα φώτα σας.

Επεξ/σία από mousmoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mousmoulis είπε

@korakios ή όποιος άλλος έχει σχετική εμπειρία, τα φώτα σας.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/776834-ρήτρα-αναπροσαρμογης-δεη/page/6/#comments

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε ‘σείς..μου ήρθε αυτός ο λογαριασμός..ρήτρα αναπροσαρμογής 57€ σε τέτοια κατανάλωση ?

θελω να το γυρίσω από Γ21 σε οικιακό και αλλάξω πάροχο.

Να πάω στην ΔΕΗ ? Ποιο οικονομικά δεν θα μου βγαίνει?

Πως μπορώ να υπολογίσω περίπου ποσο πληρώνω σε αυτόν τον λογαριασμό την kw?

 

14F55DF0-D8B0-4805-A65C-C6F76860A212.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dimo69 είπε

Πως μπορώ να υπολογίσω περίπου ποσο πληρώνω σε αυτόν τον λογαριασμό την kw?

έτσι όπως το ανέβασες δεν μπαίνω καν στη διαδικασία

ανταγωνιστικές + ρήτρα (0,229 βγήκε) , διά κιλοβατώρες που έκαψες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Sorry..

1794575D-E3F8-46CD-B43F-37164DCAF9D5.png

03A2D17B-0C95-4541-B880-098FDC4F8D41.png

Όποτε με συμφέρει να κάνω αλλαγή σε οικιακό και να πάω στης ΔΕΗ ?

επισης αυτή η τιμή θα είναι στάνταρ κάθε φορά?

πως το έβγαλες 0.229..21.66+57.31 / 249 = 0.302

ή -12.54+57.31 /249= 0.179

 

Επεξ/σία από dimo69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, dimo69 είπε

πως το έβγαλες 0.229.

57,31/249=0,23 η προσαύξηση λόγω χοντρικής

32 λεπτά πριν, dimo69 είπε

επισης αυτή η τιμή θα είναι στάνταρ κάθε φορά?

όχι ακριβαίνει

33 λεπτά πριν, dimo69 είπε

-12.54+57.31 /249= 0.179

σωστά

αν παραμείνεις να βλέπεις χοντρική ,διεθνές εξελίξεις , δελτία για την επιδότηση κριτήρια , ποσό , χρόνο

για αμφισβήτηση ρήτρας δες λινκ της υπογραφής μου

η Πίστωση Ταμειου κτλ είναι

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα

βάλε περίοδο κατανάλωσης αναλογικά κάθε μήνα 10kw ανα μέρα επι την πίστωση ανάλογα το μήνα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, atom7 είπε

@korakios έχει υψηλές καταναλώσεις λόγω παλαιότητας σπιτιού και θερμοσυσσωρευτών σαν μέσο θέρμανσης

...έχε κατά νου αυτό που σε συμβούλεψε ο korakios για κατάργηση των θερμοσυσσωρευτών πάντως (αλλαγή ΕΣΤΩ με κλιματιστικά και αν έχει απώλειες το σπίτι, "Εξοικονομώ" για κουφώματα/μονώσεις), γιατί όπως ξέρεις πιθανώς η ΔΕΗ σε κάποια φάση θ' αλλάξει τις τιμές των "παλιών Ονλάιν και Έντερ", και ακόμη κι αν γλυτώσει η μητέρα σου το από εδώ και πέρα το κακό για τον φετινό χειμώνα, δεν αποκλείεται να το ξαναβρεί μπροστά της από του χρόνου (διότι εμένα κάτι μου λέει πως θα κάνουμε πολύ καιρό να ξαναδούμε τιμές ρεύματος όπως αυτές που υπήρχαν πριν το καλοκαίρι του ΄21, ακόμη κι αν σταδιακά πέσουν οι σημερινές). Προφανώς εσύ ξέρεις καλύτερα την κατάσταση, αλλά δείτε μέχρι και την περίπτωση εγκατάστασης πελετόσομπας (έχει μέχρι και με 600€), ΑΝ δεν προχωρήσετε στην προταση κοράκιου.

Ξέρω ότι αν είναι μόνος του μεγάλος άνθρωπος δεν είναι ό,τι καλύτερο ένα θερμαντικό μέσο που θέλει ανατροφοδότηση, καθάρισμα κι έχει και πιθανότητα πυρκαγιάς, κι αν είναι και σε διαμέρισμα (και τυχόν σχετικά μεγάλο προκύπτουν και άλλα ζητήματα) γίνεται ακόμη πιο δύσκολη η φάση, αλλά δες όλες τις περιπτώσεις που μπορεί να παίζουν, ΑΝ δεν μπορεί ν' ανταπεξέλθει οικονομικά. Διότι όπως έχουν τα πράγματα, θερμοσυσσωρευτές και δη παλιοί, με τιμές ρεύματος τρελές, ισοδυναμούν με χαρακίρι.

Σε κάθε περίπτωση να προσπαθήσει να μειώσει κατανάλωση ρεύματος, ασχέτως τιμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, makisgiasena είπε

Δηλαδη με βάση το νέο Excel (https://docs.google.com/spreadsheets/d/1x0pz1zuXPTSEv7yuj-oqxlfh_cFnMkrJTGb4gNFH3u0/edit#gid=1939256855) δεν σε συμφερει καθολου να βαλεις οτιδηποτε αλλο εκτος απο ΔΕΗ.

Καταλαβαίνω σωστά;

 

9 ώρες πριν, korakios είπε

περίπου , η σωστή διατύπωση είναι για οικιακά προγράμματα και για ΔΕΗ πλην του Γ1

Συγγενικό πρόσωπο έχει στη ΔΕΗ Γ1.

Να το αλλάξει σε online ή να το αφήσει ως έχει;

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...