Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@korakios και λοιπούς που γνωρίζουν καλύτερα από εμάς.

Ήρθε στη μάνα μου τελικός εκκαθαριστικός από την Protergia έπειτα από τη μετάβαση -ευτυχώς- στη ΔΕΗ με το παλιό τιμοκατάλογο. Επειδή η γυναίκα κόντεψε μείνει (οκ έχει υψηλές καταναλώσεις λόγω παλαιότητας σπιτιού και θερμοσυσσωρευτών σαν μέσο θέρμανσης, αλλά η κατάσταση είναι εντελώς παράλογη πλέον), μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

logar1.PNG.f76612f82dbaf04336dd7a6a63425325.PNGlogar2.PNG.4ba6423686a4d25f0a38ff6c05c7e0e0.PNG

 

1) Σας φαίνεται λογικό με βάση τη Μέση Τιμή Εκκαθάρισης Αγοράς για το διάστημα να χρεώνουν + 0,22339€/kWh ;

2) Η διαδικασία αμφισβήτησης πρέπει να περιλαμβάνει απαραίτητα τις ηχογραφήσεις από τυχόν τηλεφωνικές συνδιαλέξεις ακόμα κι αν η αρχική αίτηση είχε γίνει μέσω τρίτου (allazorevma.gr στην προκειμένη περίπτωση) ;

Κοινώς το παίζουμε "χαζοί" μήπως και καταφέρουμε και γλιτώσουμε την υπερχρέωση (και ταυτόχρονα το έμφραγμα) ;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, skiabox είπε

Ελλαδάρα:
 

Αναφορά σε κείμενο

Αξίζει να σημειωθεί τέλος ότι πέρυσι, όταν οι τιμές χονδρικής ήταν εξαιρετικά ανταγωνιστικές, καθώς το κόστος του φυσικού αερίου βρισκόταν σε ιστορικό χαμηλό, οι προμηθευτές δεν είχαν κίνητρο να συνάψουν διμερείς συμβάσεις, καθώς καρπώνονταν σημαντικά κέρδη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρων.

2 λογαριασμοί έναντι. Νοεμβρίου 30ε, Δεκεμβρίου 300ε με ίδια κατανάλωση και λόγο αναπροσαρμογής. 

Ηρθε η ώρα για δίαιτα.... 🥶

Επεξ/σία από logo15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, atom7 είπε

1) Σας φαίνεται λογικό με βάση τη Μέση Τιμή Εκκαθάρισης Αγοράς για το διάστημα να χρεώνουν + 0,22339€/kWh ;

ναι

1 ώρα πριν, atom7 είπε

2) Η διαδικασία αμφισβήτησης πρέπει να περιλαμβάνει απαραίτητα τις ηχογραφήσεις από τυχόν τηλεφωνικές συνδιαλέξεις ακόμα κι αν η αρχική αίτηση είχε γίνει μέσω τρίτου (allazorevma.gr στην προκειμένη περίπτωση) ;

Κοινώς το παίζουμε "χαζοί" μήπως και καταφέρουμε και γλιτώσουμε την υπερχρέωση (και ταυτόχρονα το έμφραγμα) ;

έχεις βάλει τεράστιο βαθμό δυσκολίας , ξεκίνησέ το και βλέπουμε

__________________________________________________________________________________________________

το μόνο βατό "πάτημα" είναι η μη ειδοποίηση στο λογαριασμό για την εκτόξευση χοντρικής ωστέ να ισχυρισθείτε οτι τουλάχιστον θα περιόριζε την κατανάλωση

Πες μου τυχών ειδοποιήσεις που είχες στους τελευταίους λογαριασμούς

επίσης όταν κάνατε μέσω allazorevma πως ακριβώς έγινε η διαδικασία

Αναφορά σε κείμενο

στ. Οποιοσδήποτε μηχανισμός αναπροσαρμογής των τιμολογίων πρέπει να είναι: α) διαφανής, με σαφώς ορισμένο τρόπο ενεργοποίησης και υπολογισμού, και γνωστός στον Πελάτη εκ των προτέρων, β) να κατατείνει στην αποφυγή υπερβολικής μεταβλητότητας ως προς το ύψος της κατανάλωσης, γ) να προσφέρει, κατά το δυνατόν, επαρκείς επιλογές ως προς τη δυνατότητα διαχείρισης του κινδύνου διαχρονικής διακύμανσης των τιμών, και δ) να αποτελεί μέρος της Σύμβασης Προμήθειας.

δηλαδή οτι θα έπρεπε να σας πρότειναν να  μπείτε σε σταθερό τιμολόγιο απο πριν ή έστω να προειδοποιήσουν για το πραγματικό κόστος του ρεύματος μιας και η εταιρία αδυνατούσε να απορροφήσει μέρος της αύξησης

 

σε 2η φάση η πίστωση έπρεπε να ήταν για

Οκτ 18 ημέρες 0,06 για 10kw/ημέρα ή 180*0,06=10,8

Νοε 30 ημέρες 0,13 για 10kw/ημέρα ή 300*0,13=39

Δεκ  1 ημέρα 0,165 για 10kw/ημέρα ή 1,65€

άρα 51,45€

Ρεαλιστικά απλά θα πάρετε τη σωστή επιδότηση και μάλλον θα πιστωθεί η ρήτρα αποχώρησης και ίιιιιιισσως γίνει κάποιο κούρεμα στη ρήτρα 

Spoiler

οκ  για τώρα καταλαβαίνω είναι μεγάλο το ποσό , αλλά απο του χρόνου να βάλει κλιματιστικά με δόσεις

και αφού τα εξοφλήσετε προσπαθήστε να μπείτε σε κάποιο πρόγραμμα εξοικονομώ για μονώσεις/κουφώματα

 

54 λεπτά πριν, logo15 είπε

Ήρων.

2 λογαριασμοί έναντι. Νοεμβρίου 30ε, Δεκεμβρίου 300ε με ίδια κατανάλωση και λόγο αναπροσαρμογής. 

Ηρθε η ώρα για δίαιτα.... 🥶

δες τα βήματα αμφισβήτησης στην υπογραφή μου και καλό είναι να κλείσεις σε σταθερό μέχρι να περάσει η μπόρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, korakios είπε

Πες μου τυχών ειδοποιήσεις που είχες στους τελευταίους λογαριασμούς

Ευχαριστώ για τη μακροσκελή απάντηση. Τώρα εψαξα προγούμενους λογαριασμούς και η μόνη "ειδοποίηση" είναι αυτή στον εκκαθαριστικό από 15/7/2021:

logar_old.PNG.23c6497f7da355e2e098260fd690521e.PNG

Είναι δηλαδή τα "ψιλά" γράμματα που λέμε. Καμία άλλη επικοινωνία σε οποιοδήποτε βαθμό και φυσικά καμία επικοινωνία από πλευράς Protergia για αλλαγή προγράμματος κλπ - και γενικά για "προστασία" του καταναλωτή όπως αυτά που ανεφέρεις.

17 λεπτά πριν, korakios είπε

επίσης όταν κάνατε μέσω allazorevma πως ακριβώς έγινε η διαδικασία

Έγινε με ηλεκτρονική αίτηση και στη συνέχεια αποστολή εγγράφων, αιτήσεων, δικαιολογητικών κλπ μέσω courier - διαδικασία που είχε αναλάβει εξ ολοκλήρου το allazorevma.

Μην το ξεχάσω, Καλά Χριστούγεννα με υγεία σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη με βάση το νέο Excel (https://docs.google.com/spreadsheets/d/1x0pz1zuXPTSEv7yuj-oqxlfh_cFnMkrJTGb4gNFH3u0/edit#gid=1939256855) δεν σε συμφερει καθολου να βαλεις οτιδηποτε αλλο εκτος απο ΔΕΗ.

Καταλαβαίνω σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atom7 είπε

Είναι δηλαδή τα "ψιλά" γράμματα που λέμε. Καμία άλλη επικοινωνία σε οποιοδήποτε βαθμό και φυσικά καμία επικοινωνία από πλευράς Protergia για αλλαγή προγράμματος κλπ - και γενικά για "προστασία" του καταναλωτή όπως αυτά που ανεφέρεις.

ναι , απλά αλλαγή του τρόπου υπολογισμού της ρήτρας ήταν τότε , δεν το αναφέρεις

2 λεπτά πριν, atom7 είπε

Έγινε με ηλεκτρονική αίτηση και στη συνέχεια αποστολή εγγράφων, αιτήσεων, δικαιολογητικών κλπ μέσω courier - διαδικασία που είχε αναλάβει εξ ολοκλήρου το allazorevma.

αυτό είναι και το θέμα , οτι ουσιαστικά ο πωλητής ήταν απο το allazorevma και εκεί θα πετάξουν το μπαλάκι . Το allazorevma έχει αναλυτικά στο site για τις ρήτρες κτλ και σίγουρα θα το ισχυριστούν , είναι μεγάλο μπέρδεμα η φάση

αν υπήρχε τηλεφωνική επικοινωνία απο Protergia ίσως βοηθούσε ,

σίγουρα θα βοηθούσε αν η αίτηση έγινε πριν οι εταιρίες υποχρεωθούν να αναφέρουν στο site για τη ρήτρα αναπροσαρμογής (που πάλι περνά απαρατήρητο) αλλά πριν το κρύβανε μόνο στους γενικούς όρους , πότε κάναντε την αίτηση μπας και υπάρχει αποθηκευμένο κάπου (χλωμό)

ξεκινάς με την αμφισβήτηση και βλέπουμε

 

10 λεπτά πριν, makisgiasena είπε

Δηλαδη με βάση το νέο Excel (https://docs.google.com/spreadsheets/d/1x0pz1zuXPTSEv7yuj-oqxlfh_cFnMkrJTGb4gNFH3u0/edit#gid=1939256855) δεν σε συμφερει καθολου να βαλεις οτιδηποτε αλλο εκτος απο ΔΕΗ.

Καταλαβαίνω σωστά;

περίπου , η σωστή διατύπωση είναι για οικιακά προγράμματα και για ΔΕΗ πλην του Γ1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, atom7 είπε

@korakios και λοιπούς που γνωρίζουν καλύτερα από εμάς.

Ήρθε στη μάνα μου τελικός εκκαθαριστικός από την Protergia έπειτα από τη μετάβαση -ευτυχώς- στη ΔΕΗ με το παλιό τιμοκατάλογο. Επειδή η γυναίκα κόντεψε μείνει (οκ έχει υψηλές καταναλώσεις λόγω παλαιότητας σπιτιού και θερμοσυσσωρευτών σαν μέσο θέρμανσης, αλλά η κατάσταση είναι εντελώς παράλογη πλέον), μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

logar1.PNG.f76612f82dbaf04336dd7a6a63425325.PNGlogar2.PNG.4ba6423686a4d25f0a38ff6c05c7e0e0.PNG

 

1) Σας φαίνεται λογικό με βάση τη Μέση Τιμή Εκκαθάρισης Αγοράς για το διάστημα να χρεώνουν + 0,22339€/kWh ;

2) Η διαδικασία αμφισβήτησης πρέπει να περιλαμβάνει απαραίτητα τις ηχογραφήσεις από τυχόν τηλεφωνικές συνδιαλέξεις ακόμα κι αν η αρχική αίτηση είχε γίνει μέσω τρίτου (allazorevma.gr στην προκειμένη περίπτωση) ;

Κοινώς το παίζουμε "χαζοί" μήπως και καταφέρουμε και γλιτώσουμε την υπερχρέωση (και ταυτόχρονα το έμφραγμα) ;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Δηλαδή, η κιλοβατώρα σου βγαίνει περίπου 0,24! Με τις εκπτώσεις μέσα.

edit: Δεν υπολόγισα το νυχτερινό...

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, atom7 είπε

@korakios και λοιπούς που γνωρίζουν καλύτερα από εμάς.

Ήρθε στη μάνα μου τελικός εκκαθαριστικός από την Protergia έπειτα από τη μετάβαση -ευτυχώς- στη ΔΕΗ με το παλιό τιμοκατάλογο. Επειδή η γυναίκα κόντεψε μείνει (οκ έχει υψηλές καταναλώσεις λόγω παλαιότητας σπιτιού και θερμοσυσσωρευτών σαν μέσο θέρμανσης, αλλά η κατάσταση είναι εντελώς παράλογη πλέον), μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

logar1.PNG.f76612f82dbaf04336dd7a6a63425325.PNGlogar2.PNG.4ba6423686a4d25f0a38ff6c05c7e0e0.PNG

 

1) Σας φαίνεται λογικό με βάση τη Μέση Τιμή Εκκαθάρισης Αγοράς για το διάστημα να χρεώνουν + 0,22339€/kWh ;

2) Η διαδικασία αμφισβήτησης πρέπει να περιλαμβάνει απαραίτητα τις ηχογραφήσεις από τυχόν τηλεφωνικές συνδιαλέξεις ακόμα κι αν η αρχική αίτηση είχε γίνει μέσω τρίτου (allazorevma.gr στην προκειμένη περίπτωση) ;

Κοινώς το παίζουμε "χαζοί" μήπως και καταφέρουμε και γλιτώσουμε την υπερχρέωση (και ταυτόχρονα το έμφραγμα) ;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

φιλε τι να πω, νοιωθω το πονο σου...αλλα να ρωτησω κατι εκαψε 2.1MW μεσα σε 45 μερες? δεν εχω ξαναδει σε σπιτι τοση μεγαλη καταναλωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σημερινό μήνυμα από τον ΣτΚ περί της αναφοράς μου προς την Ζενίθ ακολουθώντας την πρόταση του korakios, προτείνει στην Ζενίθ την μείωση της αξίας των συνολικών χρεώσεων της υπό κρίση Ρήτρας ΟΤΣ κατά το ήμισυ της αξίας αυτών, για όλο το χρονικό διάστημα ισχύος της υπό κρίση σύμβασης Προμήθειας, έως την αζήμια καταγγελία της από τον καταναλωτή, εντός ενός (1) μηνός. Την ποινή αποχώρησης ήδη η Ζενίθ με ενημέρωσε ότι θα την επιστρέψει. Με ρωτάει αν δέχομαι αυτήν την συμβιβαστική πρόταση, όπως το ίδιο κάνει και στην Ζενίθ. Αν δεν δεχθούμε την συμβιβαστική πρόταση τότε ο ΣτΚ θα ενεργήσει σύμφωνα με τα διαλαμβανόμενα στην παρ. 5 του αρθρ. 4 του ν. 3297/2004 (ΦΕΚ Α 259/23.12.04). Νομίζω ότι πρέπει να την δεχθώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tasep είπε

Σε σημερινό μήνυμα από τον ΣτΚ περί της αναφοράς μου προς την Ζενίθ ακολουθώντας την πρόταση του korakios, προτείνει στην Ζενίθ την μείωση της αξίας των συνολικών χρεώσεων της υπό κρίση Ρήτρας ΟΤΣ κατά το ήμισυ της αξίας αυτών, για όλο το χρονικό διάστημα ισχύος της υπό κρίση σύμβασης Προμήθειας, έως την αζήμια καταγγελία της από τον καταναλωτή, εντός ενός (1) μηνός. Την ποινή αποχώρησης ήδη η Ζενίθ με ενημέρωσε ότι θα την επιστρέψει. Με ρωτάει αν δέχομαι αυτήν την συμβιβαστική πρόταση, όπως το ίδιο κάνει και στην Ζενίθ. Αν δεν δεχθούμε την συμβιβαστική πρόταση τότε ο ΣτΚ θα ενεργήσει σύμφωνα με τα διαλαμβανόμενα στην παρ. 5 του αρθρ. 4 του ν. 3297/2004 (ΦΕΚ Α 259/23.12.04). Νομίζω ότι πρέπει να την δεχθώ.

τις ρήτρες όλων των λογαριασμών ή του τελευταίου ?
είχες και ηχογράφηση της παρουσίασης ?
Η ενέργεια του ΣτΚ δεν είναι τίποτα άλλο (για τον απλό καταναλωτή) απο το οτι θα δημοσιεύσει επώνυμα το όνομα της εταιρίας και τη σύσταση  , το οποίο δε σου χρησιμεύει σε κάτι παραμόνο παρα μόνο αν πήγαινες δικαστικώς (χρήσιμο για μεγάλα ποσά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

τις ρήτρες όλων των λογαριασμών ή του τελευταίου ?
είχες και ηχογράφηση της παρουσίασης ?
Η ενέργεια του ΣτΚ δεν είναι τίποτα άλλο (για τον απλό καταναλωτή) απο το οτι θα δημοσιεύσει επώνυμα το όνομα της εταιρίας και τη σύσταση  , το οποίο δε σου χρησιμεύει σε κάτι παραμόνο παρα μόνο αν πήγαινες δικαστικώς (χρήσιμο για μεγάλα ποσά)

Έτσι όπως μου το γράφει για συνολική χρέωση ρήτρας για όλο το χρονικό διάστημα ισχύος της υπό κρίση σύμβασης Προμήθειας νομίζω ότι αναφέρεται για την χρέωση της ρήτρας από την αρχή. Να ζητήσω διευκρίνηση λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tasep είπε

Έτσι όπως μου το γράφει για συνολική χρέωση ρήτρας για όλο το χρονικό διάστημα ισχύος της υπό κρίση σύμβασης Προμήθειας νομίζω ότι αναφέρεται για την χρέωση της ρήτρας από την αρχή. Να ζητήσω διευκρίνηση λες;

αν το λέει έτσι , όντως είναι συνολικά , αλλά πες μου αν

5 λεπτά πριν, korakios είπε

είχες και ηχογράφηση της παρουσίασης ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...