Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, ea6gka είπε

Ναι οκ, παιδια κατεβασα και το εξελακι δεν πολυβγαζω ακρη

στο τι ακριβώς μπερδεύεσαι ?

45 λεπτά πριν, ea6gka είπε

και ο προηγουμενος ετσι ηταν 

αυτό που δείχνεις δε λέει τίποτα, ανέβασε όλο το λογαριασμό μέσα σε spoiler χωρίς να φαίνονται στοιχεία σου για να καταλάβεις τι πληρώνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, ea6gka είπε

Ναι οκ, παιδια κατεβασα και το εξελακι δεν πολυβγαζω ακρη, γυρναμε ΔΕΗ, τι φαση? και ο προηγουμενος ετσι ηταν 

...καλό θα ήταν, ΑΝ το ανέβασμα (τμήματος του) λογαριασμού, ήταν για να πάρεις γνώμες για το "τί φάση;" να αναφέρεις τί ακριβώς ΔΕΝ κατάλαβες. Να ξέρεις πάντως ότι περισσότερη σημασία έχει το να μεταβείς σε ΣΤΑΘΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ (διότι το τρέχων σου είναι ΚΥΜΑΙΝΟΜΕΝΟ), ακόμη κι αν είναι στην W&V (...και ΥΠΑΡΧΟΥΝ λόγοι για να παραμείνεις στην W&V - σε ΣΤΑΘΕΡΟ της όμως...)

51 λεπτά πριν, naive είπε

Αν δεν είναι εκκαθαριστικός δεν εχει ρήτρα.

...γενικά πάντως, μια χαρά μπορεί να έχει ρήτρα, ακόμη και ως έναντι. (...ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ πάντως, αν ΟΝΤΩΣ δεν έχει ρήτρα, παίζει να μην έχει ΕΠΕΙΔΗ είναι έναντι...).

 

34 λεπτά πριν, ea6gka είπε

Καταλαβα μια χαρα τι πληρωνω, αστο φιλε διαβαζα δυο ωρες τωρα κανω αιτηση σε my home enter , καλα να παθω ηθελα να κανω εξυπηρετηση σε φιλο...

...αυτό που εννοούσε ήταν να καταλάβεις - με βάση αυτά που πιθανώς θα σου απαντήσει ο κόσμος εδώ μέσα - "τα πάντα" σχετικά με τον λογαριασμό σου, κι όχι απλά "τί πληρωσες". Σε κάθε περίπτωση, 2 ώρες διάβασμα του thread (που μάλλον αυτό εννοείς...;) δεν αρκεί για να "καταλάβεις ΚΑΛΑ". (...πόσο μάλλον όταν ποστάρεις απλώς τμήμα του λογαριασμού / λες ένα ξερό "γυρνάμε ΔΕΗ;" - πράγματα ενδεικτικά του ότι έχεις καταλάβει ΚΑΠΟΙΑ πράγματα,,,,σίγουρα όμως όχι "καλά". Και για την ακρίβεια ακόμη χειρότερα, αν εννοείς ότι ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ κάνεις αίτηση για μετάβαση σε ΔΕΗ και στο "Home Enter", ήτοι μέσω "e-contract"...

Προφανώς τα έχεις πάρει με την "εξυπηρέτηση σε φίλο" (να υποθέσω ότι πουλάει συμβόλαια W&V) και τις "ρήτρες" που σου ήρθαν, αλλά χαλάρωσε (...ήρεμα το λέω :ρ) για να ρωτήσεις πράγματα και να πάρεις πιο ουσιαστική βοήθεια. Μπορεί ξέρεις να μην φταίει καν αυτός που "σε έχωσε", αλλά περισσότερο το ότι κάνεις "βιαστικά πράγματα" (...λέω 'γω τώρα...).

Τεσπα, αν δεν έχεις χρόνο/κουράγιο/νεύρα αν διαθέσεις : χοντροκομμένα, "ναι, η ΔΕΗ είναι η φάση αυτό τον καιρό". ΟΧΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΟΜΩΣ (...καλή ώρα, όχι για όσους είναι σε άλλο πάροχο και ΜΑΛΛΟΝ δεν θα προλάβουν τις τρέχουσες τιμές του Enter, ακριβώς επειδή είναι από άλλο πάροχο, και θα βρεθούν με τιμές και όρους ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ από αυτούς που νόμιζαν, μετά την 1/1/22, κι ας έχουν "υπογράψει" ακόμη και σήμερα...).... Και σε κόβω να "μπλέκεις", και να μην έχεις και κανέναν να,,,κράξεις αυτή τη φορά, διότι δεν είναι ότι τώρα σε παρέσυρε άλλος, αλλά ο εαυτός σου από την βιασύνη του...

Καλοπροαίρετα τα παραπάνω. Το εννοώ.

Απάντα/ρώτα/μελέτα απαντήσεις, και ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ τί πραγματικά σε συμφέρει καλύτερα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, ea6gka είπε

ανεβαζω λογαριασμο

συμπληρωματικές χρεώσεις "ρήτρα κόστους προμήθειας' δια σύνολο kw = 0,2425 επιβάρυνση στις διαφημιζόμενες τιμές

σου χρωστάνε και επιδότηση (πίστωση)

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα

ή παραμένεις ελπίζοντας οτι θα παραμείνει η προσαύξηση τόσο και δε θα καταργηθεί η επιδότηση ή θα αυξηθεί ή κλείνεις κάποιο σταθερό της ΔΕΗ στο άλλο θέμα

αν φύγεις κάνε και μια αμφισβήτηση ρήτρας (δες το λινκ της υπογραφής μου),

αν παραμείνεις να παρακολουθείς τις εξελίξεις στην ενέργεια

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

συμπληρωματικές χρεώσεις "ρήτρα κόστους προμήθειας' δια σύνολο kw = 0,2425 επιβάρυνση στις διαφημιζόμενες τιμές

σου χρωστάνε και επιδότηση (πίστωση)

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα

ή παραμένεις ελπίζοντας οτι θα παραμείνει η προσαύξηση τόσο και δε θα καταργηθεί η επιδότηση ή θα αυξηθεί ή κλείνεις κάποιο σταθερό της ΔΕΗ στο άλλο θέμα

αν φύγεις κάνε και μια αμφισβήτηση ρήτρας (δες το λινκ της υπογραφής μου),

αν παραμείνεις να παρακολουθείς τις εξελίξεις στην ενέργεια

Δεν το καταλαβα αυτο που λες οτι με χρωστανε επιδοτηση? ΚΟΤ=κοινωνικο τιμολογιο, δεν εχω. Εννοεις οτι επρεπε για ολους αυτους τους μηνες να εχω πανω στις τιμες αυτες τις εκπτωσεις που γραφεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ea6gka είπε

Εννοεις οτι επρεπε για ολους αυτους τους μηνες να εχω πανω στις τιμες αυτες τις εκπτωσεις που γραφεις?

ναι, πρόσφατα βγήκε το ΦΕΚ , μέχρι πριν ήταν απλά εντολή υπουργού

για Δεκ δεν ξέρω αν βγήκε ΦΕΚ ακόμα

Μόλις τώρα, ea6gka είπε

ΚΟΤ=κοινωνικο τιμολογιο, δεν εχω

οκ,

10 λεπτά πριν, korakios είπε

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ea6gka είπε

οπως και να εχει ηδη εκανα αιτηση σε ΔΕΗ my home enter, για τους παραπανω λογους αλλα και αλλους. Και τραβηξα και το αεριο λολ

δεν έχει σημασία , πάλι μπορείς να αμφισβητήσεις τη ρήτρα και σε 2η φάση τις σωστές πιστώσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ηξερα για τις ρητρες φιλε, περυσι εκανα τη συνδεση ομως τοτε που το εκανα δεν μπορουσα να φανταστω οτι απο 11 ευρω ρητρα θα εφτανα να δινω 140 ευρω μετα απο ενα χρονο ακριβως!  Δεν μπορω να βλεπω να πληρωνω για ρευμα 28 ευρω και για ρητρες 124 αλλα σπαστηκα και με αλλα οποτε οκ, παω ΔΕΗ αργα μεν αλλα καλιο αργα παρα ποτε. Και απο οτι καταλαβα αυτη η κατασταση δεν θα αποκλιμακωθει συντομα, οπως και να εχει δεν το ξανακουναω για να γλυτωσω 20 ευρω το μηνα, τελος. 

Επεξ/σία από ea6gka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ea6gka είπε

ηξερα για τις ρητρες φιλε, περυσι εκανα τη συνδεση ομως τοτε που το εκανα δεν μπορουσα να φανταστω οτι απο 11 ευρω ρητρα θα εφτανα να δινω 140 ευρω μετα απο ενα χρονο ακριβως!  Δεν μπορω να βλεπω να πληρωνω για ρευμα 28 ευρω και για ρητρες 124 αλλα σπαστηκα και με αλλα οποτε οκ, παω ΔΕΗ αργα μεν αλλα καλιο αργα παρα ποτε. Και απο οτι καταλαβα αυτη η κατασταση δεν θα αποκλιμακωθει συντομα, οπως και να εχει δεν το ξανακουναω για να γλυτωσω 20 ευρω το μηνα, τελος. 

...μα δεν είσαι ο μόνος...ΠΟΙΟΣ το περίμενε...; Εδώ τον Σεπτέμβρη που είχε ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΤΕΙ η μέση τιμή MWh (Σε σχέση με τα "συνήθη"), "όλοι" (οι "σχετικοί"/"ειδικοί") μουρμουράγανε "πού θα πάει αυτό το πράμμα,,,ε δεν μπορεί, ΘΑ πέσει",,,,και φτάσαμε χθες το σπάσιμο του 400αριού (μιας μέρας βέβαια, αλλά ενδεικτικό του "πώς πορπατάει το πράμμα"...).

Και ναι η αλήθεια είναι ότι έτσι όπως έχουν τα πράγματα, μόνο η ΔΕΗ δείχνει να έχει,,,"κώλο" (για μεταξωτά βρακιά πάντως ούτε λόγος, πάνε αυτά, επωλήθησαν) για τουλάχιστον όσο θα κρατήσει αυτό γαμπίπσι...

...για την ακρίβεια, το ιδανικότερο όλων είναι συνδυασμός Online με ΚΟΤ και νυχτερινό. ΑΝ έχεις όρεξη να "μανουριαστείς", λόγω αργοπορίας που λέγαμε, καν' το (ή ΕΣΤΩ βάλε το Enter, ιδανικά και πάλι σε συνδυασμό με ΚΟΤ-Β που, ψαξ' το ΜΗΠΩΣ το δικαιούσαι/μπορείς να το δικαιωθείς έστω με κάποιο μαγείρεμα του λογιστή σου, συν τα "πολλαπλά καλά" που θα σου δώσει κι ένας νυχτερινός μετρητής. Λίγο από 'δω-λίγο από ΄κει, μαζεύεται αρκετούτσικα η "ζημιά"...).

Αν πάλι δεν τρελλαίνεσαι για μανούρα, έχει νόημα ακόμη και στην W&V να μείνεις, σε ΣΤΑΘΕΡΟ της όμως (το Unique Free ακούγεται καλύτερη,,,φάση, από το Flat). AN βέβαια θες να συνεχίσεις να έχεις παρεδωσικά με δαύτους. Το "κέρδος" είναι κατά βάση το ότι δεν αλλάζεις πάροχο, με ό,τι (καλό) συνεπάγεται αυτό, και η χασούρα ανά έτος θα είναι "μόλις" γύρω στο 150άρι τον χρόνο (σε σχέση με τα σταθερά ΔΕΗ).

..επειδή όμως σε κόβω "αποφασισμένο" για ΔΕΗ (και ίσως καλά να κάνεις κι όλας), πάνε καλύτερα σε κατάστημα (με ραντεβού, άμα δε θες να βγάλεις ουρά στις,,,ουρές), υπόγραψε το Enter ΠΡΙΝ τις 31/12 (βασικά αν μπορείς, πάνε μέχρι Παρασκευή και μην το αφήσεις για από Δευτέρα) και άμα σου κάτσει ζαριά, ΜΠΟΡΕΙ μέχρι και να στο ενεργοποιήσουν - ΕΣΤΩ κατόπιν εορτής,,,πρωτοχρονιάς - με τις τιμές τις μέχρι 31/12...Αλλά αν είσαι αποφασισμένος για ΔΕΗ γενικά, ε δε θα πολυχάσεις, ακόμη κι αν αλλάξουν τιμοκατάλογο και όρους από 1/1/22, και σε βάλουν με τις νέες συνθήκες....

Ταυτόχρονα μείνε στο thread και ρώτα τα παιδιά που ξέρουν 5 πράμματα παραπάνω (όπως ο korakios) ποια βήματα ν' ακολουθήσεις ΜΠΑΣ και σου επιστραφούν οι ρήτρες από την W&V (...αν και ΕΙΔΙΚΑ τους συγκεκριμένους, τους έχω κόψει για πολύ νταηχάρντηδες φραγκοφονιάδες, οπότε,,,Τεσπα) μια μέρα των ημερών....

Σούμα : 2 επιλογές έχεις για 'μένα : 1) Enter ΔΕΗ (με ό,τι συνεπάγεται που είπαμε) 2) Unique Free W&V, αν δεν θέλεις να ρισκάρεις (υπό 2-3 έννοιες) με τις ρήτρες, πλέον. Βαλ' τα κάτω κι αποφάσισε τί προτιμάς.

Υπ' όψιν εν τω μεταξύ, πως ΚΑΙ τα σταθερά, δεν έχουν σώνει και καλά εξασφάλιση για το διάστημα που θα υπογράψεις : απλώς βγάζεις με μια σχετική σιγουριά το 6μηνο του τσουναμιού που είναι ν' ακολουθήσει τον σεισμό του προηγούμενου 4μήνου, κι από ΄κει και πέρα,,,έχει ο θεός, και βλέποντας και κάνοντας και ίσως να έχει τότε κι άλλες πορτοκαλιές να κάνουν πορτοκάλια, κι άλλες χαριτωμένες παροιμίες... Ειδικά μάλιστα στη ΔΕΗ, με ρήτρα αποχώρησης μαξ (άλλο ένα "συν" της για να πας εκεί) 60 Ευρώ κάπου στο 6μηνο, θα είσαι "αρκετά ελεύθερος" για να την ξανα-κάνεις και πάλι γι' αλλου, ή έστω για κάτι άλλο. Κι αν μάλιστα πεις να φύγεις επειδή θα θελήσει να ΣΟΥ ανεβάσει τιμές του Έντερ, ακόμα καλύτερα, γιατί σε αυτή την περίπτωση θα φύγεις με το 60άρι στην τσέπη αντί στα ταμεία της...

Τεσπα, καλό βόλι!

*...α, κι αν τελικά δεν κάνεις ξερωγώ "αμφισβήτηση όλης της ρήτρας", να θυμάσαι ότι ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ, η W&V σου έχει αποδώσει τις "ΜΙΣΕΣ" (περίπου) εκπτώσεις που διακαιούσουν (εννοώ την "ενιαία τιμολόγηση με έκπτωση επιδότης ΤΕΜ στα 0,03", αντί για το + ΑΛΛΑ 0,03 για Οκτώβρη και ΑΛΛΑ 0,10 για Νοέμβρη, και ΑΛΛΑ 0,13 για τις μέρες του Δεκέμβρη...). Δεν ξέρω αν σκοπεύει να στα δώσει στο βραχύ ή μέσο μέλλον (για το άμεσο δεν την κόβω πάντως), αλλά αν τα ξεχάσουν αυτοί, μην τα ξεχάσεις ΕΣΥ...

 

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά. Εχω κατεβάσει το εξέλ του Κοράκιου,και εχω δει και τα 2 φύλλα (οικιακά χωρίς ρήτρα,και οικιακά με ρήτρα)

Δεν μπορώ ομως να το επεξεργαστώ (να περάσω τις καταναλώσεις μου,να περάσω το πρόγραμμα μου,για να δώ διαφορές)

Μπορεί κάποιος να μου πεί,ποιό κουμπι απο όλα οσα εχει πατάω,και τι ακριβώς κάνω,για να γίνει επεξεργάσιμο το εξέλ?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...απλά κλικάρεις στα χρωματισμένα κελιά (που σ' ενδιαφέρουν ν' αλλάξεις τιμές) και πληκτρολογείς τα νούμερα που θες. Κλικ μετά στο επόμενο κ.ο.κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Mule206 είπε

Ωραία νέα αυτά. 

Δίνεις εσύ μέτρηση κάθε μήνα ή σου ήρθε εκκαθαριστικός από δική τους μέτρηση; 

Σε ρωτάω διότι εγώ που τη δίνω μόνος μου δε μου βάλανε την έκπτωση στο τελευταίο λογαριασμό. 

Κάθε μήνα δίνω τη μέτρηση.

9 ώρες πριν, naive είπε

Αν δεν είναι εκκαθαριστικός δεν εχει ρήτρα.

Κοίτα στο σημείο των ανακοινώσεων. Σου λέει καμιά αλλαγή στους όρους και δικαίωμα να καταγγειλεις τη σύμβαση;

Εκκαθαριστικός είναι. Κάθε μήνα δίνω μέτρηση. Έτσι είχα κάνει το συμβόλαιο.

Υ.Γ. Το μόνο αρνητικό έως τώρα, είναι η εφαρμογή τους είναι για τα πανηγύρια. Όποτε θέλει λειτουργεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...